EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012IR0056

Stanovisko Výboru regiónov „Aktívne starnutie: inovácia – inteligentné zdravie – lepšia kvalita života“

Ú. v. EÚ C 225, 27.7.2012, p. 46–51 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

27.7.2012   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 225/46


Stanovisko Výboru regiónov „Aktívne starnutie: inovácia – inteligentné zdravie – lepšia kvalita života“

2012/C 225/05

VÝBOR REGIÓNOV

Žiada Komisiu, aby v rámci odkazu Európskeho roka 2012 iniciovala európsky dohovor primátorov a starostov k demografickým zmenám s cieľom spojiť miestne a regionálne orgány, ktoré majú záujem na presadzovaní riešení inovácií, inteligentného zdravia a lepšej kvality života na podporu aktívneho a zdravého starnutia a aby poskytla tomuto dohovoru administratívnu a finančnú pomoc.

Stotožňuje sa s víziou združenia subjektov zapojených do európskeho roka 2012, ktorá sa týka spoločnosti všetkých vekových kategórií, v ktorej majú všetci možnosť zohrávať aktívnu úlohu a majú rovnaké práva a príležitosti vo všetkých fázach života bez ohľadu na vek, pohlavie, rasu alebo etnický pôvod, náboženské vyznanie a presvedčenie, sociálne alebo ekonomické postavenie, sexuálnu orientáciu; fyzický či duševný stav alebo potrebu opatery.

Zdôrazňuje, že je dôležité radiť sa so staršími ľuďmi a aktívne ich zapájať, ako aj ich opatrovateľov do mapovania ich potrieb, vypracovania riešení a hodnotenia ich účinnosti. Takýto participatívny prístup podporuje sociálne začlenenie a zabezpečuje, že poskytované služby čo najviac zodpovedajú skutočným potrebám príjemcov.

Odporúča, aby Európska komisia aktívnejšie zapájala miestne a regionálne orgány do procesu hodnotenia sociálneho vplyvu rôznych iniciatív uskutočňovaných na podporu aktívneho a zdravého starnutia, aby sa zabezpečilo, že dosah na staršie ženy a mužov v praxi bude primerane posúdený.

Hlavný spravodajca

pán Arnoldas ABRAMAVIČIUS (LT/EĽS), predseda okresného zastupiteľstva Zarasai a člen okresnej rady

Referenčný dokument

/

I.   ÚVOD

VÝBOR REGIÓNOV

1.

Víta iniciatívu dánskeho predsedníctva Rady EÚ, ktorej cieľom je zapojiť orgány na nižšej ako štátnej úrovni do dialógu na úrovni EÚ o tom, ako možno čeliť demografickým výzvam a v čo najväčšej miere využiť možnosti vyplývajúce zo starnutia obyvateľstva. Ako sa uvádza v stanovisku Výboru regiónov na tému „Riešenie otázky vplyvu starnutia obyvateľstva v EÚ“ (1) a v správe Európskeho parlamentu o Európskom roku 2012 (2), miestne a regionálne orgány v mnohých členských štátoch majú kľúčové právomoci v troch oblastiach, na ktorých sa zakladá Európsky rok aktívneho starnutia a solidarity medzi generáciami, a to v oblasti zamestnanosti, účasti na živote spoločnosti a nezávislého života.

2.

Zdôrazňuje, že riešenie problému starnutia obyvateľstva je jedným z cieľov stratégie Európa 2020. Keďže miestne a regionálne orgány zohrávajú poprednú úlohu v otázke potrieb občanov a sú zodpovedné za poskytovanie väčšiny služieb, ktoré starší občania k dôstojnému životu v starobe potrebujú, je ich priame zapojenie do všetkých diskusií na úrovni EÚ o starnutí rozhodujúce v záujme dosiahnutia cieľov stratégie Európa 2020 a prispelo by k zvýšeniu hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti.

3.

Víta európske partnerstvo v oblasti inovácií zamerané na aktívne a zdravé starnutie, ktorého cieľom je zmobilizovať široké spektrum zainteresovaných strán na všetkých úrovniach do úsilia predĺžiť predpokladané roky života prežité v dobrom zdraví o dva roky (ukazovateľ počtu rokov prežitých v zdraví), a poukazuje na to, že miestne a regionálne orgány majú kľúčové právomoci týkajúce sa troch pilierov v rámci EIP-AHA (Európske partnerstvá v oblasti inovácií – aktívne a zdravé starnutie), ktorými sú: prevencia, skríning a včasná diagnostika; starostlivosť a liečba a aktívne starnutie a nezávislý život.

4.

Stotožňuje sa s víziou združenia subjektov zapojených do európskeho roka 2012, ktorá sa týka spoločnosti všetkých vekových kategórií, v ktorej majú všetci možnosť zohrávať aktívnu úlohu a majú rovnaké práva a príležitosti vo všetkých fázach života bez ohľadu na vek, pohlavie, rasu alebo etnický pôvod, náboženské vyznanie a presvedčenie, sociálne alebo ekonomické postavenie, sexuálnu orientáciu; fyzický či duševný stav alebo potrebu opatery.

5.

Odporúča zaujať kladný prístup k starnutiu a pripája sa k predstave, že inovácia môže prispieť k lepšiemu poskytovaniu služieb nášmu starnúcemu obyvateľstvu. Treba však zdôrazniť, že inovácia by sa nemala presadzovať len kvôli zmene, ale ako cenný popud na zvýšenie kvality a nákladovej účinnosti pri riešení pribúdajúcich a vyvíjajúcich sa potrieb v čase finančných obmedzení.

6.

Zastáva názor, že z dôvodu hospodárskej a finančnej krízy je naliehavejšie ako kedykoľvek predtým zásadne prehodnotiť spôsob, akým naša spoločnosť funguje a urobiť všetko pre to, aby sa umožnilo všetkým ľuďom, mladým aj starým, aktívne sa uplatniť na trhu práce a vo svojich komunitách a žiť čo najdlhšie nezávisle. Najlepší prístup k starnutiu obyvateľstva je podpora spoločenstiev ústretových ku starším osobám, kde sú verejný priestor, doprava, bývanie a miestne služby už svojou koncepciou zamerané na potreby všetkých generácií a kde sa podporuje solidarita a spolupráca medzi generáciami. Takéto spoločenstvá sú väčšinou aj šetrnejšie k životnému prostrediu a väčšmi prispievajú k sociálnej súdržnosti a lepšiemu zapojeniu ostatných zraniteľných skupín občanov do spoločnosti.

7.

Zdôrazňuje, že je dôležité radiť sa so staršími ľuďmi a aktívne ich zapájať, ako aj ich opatrovateľov do mapovania ich potrieb, vypracovania riešení a hodnotenia ich účinnosti. Takýto participatívny prístup podporuje sociálne začlenenie a zabezpečuje, že poskytované služby čo najviac zodpovedajú skutočným potrebám príjemcov.

8.

Konštatuje, že v posledných desiatich rokoch sa v rôznych častiach Európy objavila koncepcia „striebornej ekonomiky“. Jej cieľom je vývoj celej škály výrobkov a služieb pre rastúci počet starších ľudí s potrebami, ktoré sa týkajú zdravia a starostlivosti, so zníženou pohyblivosťou a obmedzeniami v každodenných činnostiach. Strieborná ekonomika sa rozšírila na ďalšie segmenty trhu, ako napr. wellness, fitness, voľný čas, cestovanie, kultúru, komunikáciu, zábavu a prístup k novým technológiám. Mnohé MSP a podnikateľské zoskupenia vo viacerých členských štátoch sa špecializujú na inovačné technológie pre starších ľudí, napr. v oblasti automatizácie domácností, ktoré poskytujú výborné možnosti rastu. Treba však poukázať tiež na to, že hoci starší ľudia uznávajú potrebu špeciálnych výrobkov a služieb pre osoby so špeciálnymi potrebami, väčšina z nich by však radšej využívala bežné tovary a služby. Preto by sa mal podporovať širší prístup na základe konceptu „dizajn pre všetkých“, v rámci ktorého sú zohľadňované očakávania starších ľudí a osôb so zdravotným postihnutím, spolu s rozvojom špecializovaných výrobkov pre veľmi špecifické potreby.

9.

Upozorňuje na trend, že stále viac miestnych a regionálnych orgánov sa snaží o sociálne inovácie a riešenia založené na IKT s cieľom zvýšiť kvalitu a nákladovú efektívnosť svojich služieb v oblasti zdravotnej a dlhodobej starostlivosti tak v mestských, ako aj vidieckych oblastiach, kde takéto riešenia môžu prispieť k tomu, že rozhodujúce služby pre starších ľudí budú poskytované za cenu, ktorá je pre verejné a súkromné zdroje prijateľnejšia. Takéto iniciatívy však vyžadujú určité investície a opatrenia, ktoré musia uskutočniť iné úrovne riadenia, aby sa prešlo od pilotných projektov k rozsiahlym modelom, ktoré sa môžu použiť na úrovni jednotlivých štátov alebo kdekoľvek v EÚ. Toto je oblasť, v ktorej miestne a regionálne orgány potrebujú čo najväčšiu podporu svojich národných vlád a Európskej únie.

10.

Zdôrazňuje, že hoci je možné na miestnej úrovni nájsť mnoho príkladov inovatívnych opatrení na podporu aktívneho a zdravého starnutia a že sociálne inkubátory zamerané na potreby, ktoré sa snažia riešiť, sú často miestnymi iniciatívami, prístup založený na projektoch nie je vždy účinným spôsobom ako dosiahnuť kritické množstvo a dlhodobú udržateľnosť. Na dosiahnutie inkluzívneho a podporujúceho prostredia je potrebná celková strategická vízia, ktorá zahŕňa celú škálu otázok. Jasným príkladom je sociálna inovácia mestskej správy dánskej Fredericii, ktorej cieľom je prostredníctvom prevencie, rehabilitácie, technológie a sociálnych sietí zachovať alebo obnoviť schopnosť sebestačnosti medzi staršími ľuďmi, ktorí potrebujú pomoc pri svojich každodenných činnostiach. Tento prístup sa zakladá na paradigmatickej zmene ponímania seniorov z „bezmocných“ pacientov na „občanov disponujúcich zdrojmi“. Túto iniciatívu podporilo dánske ministerstvo financií ako pilotný projekt a stane sa modelom pre ostatné dánske obce.

11.

Zdôrazňuje, že výzvy súvisiace so starnutím obyvateľstva majú výraznú dimenziu z hľadiska rodovej príslušnosti. To si vyžaduje, aby sa osobitná pozornosť venovala dosahu súčasných reforiem v oblasti sociálneho zabezpečenia a škrtov v sociálnych službách (najmä starostlivosti o deti a starších ľudí) na zamestnateľnosť žien, rozdiely v odmeňovaní a v dôchodkoch mužov a žien, pretože záťaž spojená so starostlivosťou o závislých príbuzných sa bude stále viac prenášať na neprofesionálnych opatrovateľov – väčšinou ženy – ktoré budú v budúcnosti čeliť vyššiemu riziku chudoby a sociálnemu vylúčeniu, ak sa proti týmto nerovnostiam nič nepodnikne. Problémy so stresom a preťažením v sektoroch zdravotníctva a opatrovateľstva, v ktorých dominujú ženy, môžu v budúcnosti starším ženám priniesť aj nové problémy.

II.   ODPORÚČANIA VÝBORU REGIÓNOV RADE A EURÓPSKEJ KOMISII

12.

Domnieva sa, že je potrebná lepšia koordinácia medzi rôznymi úrovňami podieľajúcimi sa na príprave riešení otázok aktívneho a zdravého starnutia a podčiarkuje nutnosť intenzívnejšieho viacúrovňového riadenia v tejto oblasti. Na miestne a regionálne orgány by sa nemalo nazerať iba ako na vykonávacie orgány, ale by sa mali zapájať do celého rozhodovacieho a vyhodnocovacieho procesu.

13.

Zastáva názor, že skutočným prínosom by bolo, keby EÚ vytvorila rámec, ktorý by verejným orgánom a aktérom na všetkých úrovniach umožnil vzájomne využívať skúsenosti, vychádzať z úspešných iniciatív a poučiť sa z neúspechov, a tak zabrániť opakovaniu chýb. Navyše by im tento rámec mal pomôcť investovať ich obmedzené zdroje do inovatívnych riešení, ktoré sa ukázali ako účinné.

14.

Odporúča, aby bol Výbor regiónov prijatý za člena riadiacej skupiny Európskeho partnerstva zameraného na aktívne a zdravé starnutie (EIP-AHA), aby sa tak zabezpečilo primerané zastúpenie miestnych a regionálnych orgánov v rozhodovacom procese tohto partnerstva. Výbor regiónov by tak mohol znásobiť činnosť širokého okruhu miestnych a regionálnych orgánov, ktoré by sa zapojili do uskutočňovania tohto partnerstva, keďže disponujú právomocami vo všetkých šiestich kľúčových oblastiach jeho činnosti.

15.

Podporuje návrh predložený v rámci európskeho partnerstva v oblasti inovácií zameraného na aktívne a zdravé starnutie (EIP-AHA) zriadiť európsku sieť prostredí ústretových ku starším osobám, a víta snahu platformy AGE Platform Europe a Svetovej zdravotníckej organizácie takúto sieť iniciovať. Výbor regiónov odporúča, aby boli vyčlenené finančné prostriedky EÚ na primeraný vývoj takejto siete EÚ v úzkej spolupráci s WHO.

16.

Odporúča, aby sa Komisia zamerala na výskum ľudí vo veľmi vysokom veku. Táto skupina je sčasti ešte nová a rôzni aktéri potrebujú mať o nej viac poznatkov. Výskum je potrebný preto, aby bolo možné posúdiť účinnosť a nákladovú efektívnosť opatrení na podporu zdravia a prevencie počas celého cyklu života a najmä v jeho poslednom úseku. Ďalej sa musí intenzívnejšie preskúmať, ako je možné motivovať aj starších ľudí, ktorí sú ťažšie prístupní, k tomu, aby zmenili svoje návyky a životný štýl. Údaje o ľuďoch vo veľmi vysokom veku je potrebné zahrnúť do štatistík a do výskumu. Výsledky výskumu sa musia oznámiť tým, ktorí pracujú so staršími ľuďmi v praxi.

17.

Žiada Komisiu, aby v rámci odkazu Európskeho roka 2012 iniciovala európsky dohovor primátorov a starostov k demografickým zmenám s cieľom spojiť miestne a regionálne orgány, ktoré majú záujem na presadzovaní riešení inovácií, inteligentného zdravia a lepšej kvality života na podporu aktívneho a zdravého starnutia a aby poskytla tomuto dohovoru administratívnu a finančnú pomoc.

18.

Konštatuje, že prvoradú právomoc v oblasti aktívneho starnutia majú členské štáty spolu s ich miestnymi a regionálnymi orgánmi, Európska únia však môže prijímať právne predpisy týkajúce sa otázok, ktoré majú vplyv na fungovanie vnútorného trhu s cieľom odstrániť prekážky voľného pohybu osôb, podporovať slobodu poskytovania služieb a zabezpečiť primeranú ochranu spotrebiteľov. Ratifikáciou Dohovoru Organizácie Spojených národov o právach osôb so zdravotným postihnutím Európskou úniou vznikajú nové právne povinnosti pre EÚ, ktorá musí zabezpečiť, aby osoby so zdravotným postihnutím a starší ľudia so zdravotným obmedzením mohli uplatňovať svoje právo na voľný pohyb a v plnej miere sa zúčastňovať na hospodárskom a sociálnom živote svojich spoločenstiev rovnako ako ostatní občania. To si vyžaduje úsilie EÚ na zabezpečenie koordinovanej reakcie na úrovni EÚ, členských štátov a na miestnej a regionálnej úrovni. Okrem toho môže EÚ uľahčiť medzinárodnú výmenu skúseností a podporovať opatrenia nelegislatívneho charakteru ako napr. kódexy osvedčených postupov s cieľom podporovať optimálne uplatňovanie základných slobôd zakotvených v zmluvách EÚ.

19.

Berie na vedomie, že Komisia plánuje predložiť návrh aktu bezbariérovosti a zdôrazňuje, že je potrebný právny rámec EÚ na presadenie prístupnosti všetkých základných tovarov a služieb a na vytvorenie rovnakých podmienok pre všetky odvetvia priemyslu, vrátane MSP v celej EÚ. Tento návrh by mal byť primeraný a nemal by malým a stredným podnikom spôsobiť ďalšiu administratívnu záťaž. Prijatie noriem platných pre celú EÚ by bolo tiež užitočné, aby sa podporil priemysel a vytvoril účinný vnútorný trh s tovarmi a službami určenými pre všetkých. Mal by sa vytvoriť určitý systém dozoru spolu s akčným plánom pre národné, regionálne a miestne orgány, aby sa zabezpečilo presadzovanie právnych predpisov, ako aj podpora miestnym aktérom a MSP.

20.

Pripomína, že primeraný právny rámec verejného obstarávania na úrovni EÚ, jednotlivých členských štátov a na miestnej a regionálnej úrovni má kľúčový význam pre zabezpečenie toho, aby verejné investície podporovali prístupnosť pre všetkých. Prístupnosť by sa tiež mala stať základnou podmienkou na získanie finančných prostriedkov EÚ (štrukturálne fondy, financovanie projektov alebo výskumu). Ďalej je potrebné poskytovať pomoc menej rozvinutým regiónom pri plnení právnych predpisov a noriem EÚ. Mala by sa zvážiť možnosť poskytovania finančných stimulov na zlepšenie prístupnosti najmä orgánom verejnej správy, aby mohli modernizovať existujúce budovy a obytné domy, ako aj podporovať investície do inovatívnych riešení.

21.

Zdôrazňuje, že kľúčové právne opatrenia musia sprevádzať opatrenia na zvýšenie informovanosti o skutočnej situácii a potrebe ich zavedenia. Mali by byť zamerané na miestne a regionálne orgány, výrobcov, dodávateľov a poskytovateľov služieb a na občanov vo všeobecnosti. Politika vzdelávania a odbornej prípravy je dôležitá v záujme toho, aby sa zlepšila a podporila prístupnosť: najdôležitejšou požiadavkou je primeraná príprava inžinierov, architektov, tvorcov internetových stránok, staviteľov, urbanistov atď. na to, aby sa zamerali na bezbariérovosť a uplatňovali univerzálny dizajn.

22.

Pripomína, že celoživotné vzdelávanie a dobrovoľnícka činnosť sú kľúčovou hnacou silou aktívneho a zdravého starnutia. Vzdelávanie dospelých a dobrovoľnícka činnosť starších ľudí by sa mali podporovať na úrovni EÚ, členských štátov a na miestnej úrovni, a prispieť tak k predĺženiu pracovného života a podpore aktivity v dôchodkovom veku a nezávislého života.

23.

Odporúča preto, aby boli ciele Európskeho roka aktívneho starnutia a solidarity medzi generáciami 2012 a Európskeho partnerstva zameraného na aktívne a zdravé starnutie začlenené do všetkých príslušných finančných nástrojov EÚ, vrátane štrukturálnych fondov, a zjednodušili sa postupy, ktoré musia používať miestni a regionálni aktéri. Víta Európsky deň solidarity medzi generáciami, ktorý je významný práve v Európskom roku 2012 a ktorý podporuje medzigeneračné projekty pre žiakov a starších spoluobčanov, a tým výrazne prispieva k dialógu medzi generáciami.

24.

Víta spustenie znalostného a inovačného spoločenstva pre inovácie v oblasti zdravého životného štýlu a aktívneho starnutia v roku 2014 a odporúča Európskemu inovačnému a technologickému inštitútu, aby urobil maximum pre zapojenie miestnych a regionálnych orgánov a aktérov do uplatňovania tohto spoločenstva.

25.

Odporúča, aby Európska komisia aktívnejšie zapájala miestne a regionálne orgány do procesu hodnotenia sociálneho vplyvu rôznych iniciatív uskutočňovaných na podporu aktívneho a zdravého starnutia, aby sa zabezpečilo, že dosah na staršie ženy a mužov v praxi bude primerane posúdený.

26.

Pripomína, že aktívne a zdravé starnutie je kľúčovým cieľom stratégie Európa 2020 a podporujú ho rôzne hlavné iniciatívy (Nové zručnosti pre nové pracovné miesta, Európska platforma proti chudobe, Digitálna agenda), ako aj celá škála finančných nástrojov EÚ, ktoré sú miestnym a regionálnym orgánom k dispozícii, ako sa uvádza v spoločnej brožúre Výboru regiónov, Európskej komisie a platformy AGE-Europe vydanej v septembri 2011 pod názvom „Ako podporovať aktívne starnutie v Európe – Podpora EÚ pre miestnych a regionálnych aktérov“ ako príspevok k Európskemu roku 2012 (3).

27.

Usudzuje teda, že navrhnuté iniciatívy nespôsobujú žiadne problémy z hľadiska dodržiavania zásad subsidiarity a proporcionality tak, ako ich definujú zmluvy EÚ.

III.   VÝZVY

28.

Pripomína, že sa do roku 2060 predpokladá zmenšenie podielu mladých ľudí na obyvateľstve v EÚ-27 o 9 % (4) a podielu obyvateľov v produktívnom veku (15-64) o 15 %. Ďalej sa očakáva zvýšenie počtu starších ľudí o ohromných 79 %. Tieto demografické zmeny sú dôsledkom rôznych javov, ako napr. menšej miery pôrodnosti, zvyšujúcej sa priemernej dĺžky života, celkovej miery čistej migrácie a starnutia generácie narodenej v období zvýšenej pôrodnosti po 2. svetovej vojne. Je zrejmé, že tieto demografické trendy budú mať značný hospodársky a sociálny vplyv a tiež dosah na rozpočet na národnej, regionálnej a miestnej úrovni. Štúdia Výboru regiónov na tému „Aktívne starnutie: miestne a regionálne riešenia“ (5) tieto následky výstižne vysvetľuje, keď uvádza, že ponuka pracovných síl a zamestnanosť sa budú zmenšovať, čo bude pre hospodársky rast predstavovať problém, zatiaľ čo dopyt starnúceho obyvateľstvo po službách bude narastať. Okrem toho sa predpokladá, že verejné výdavky sa budú zvyšovať, aby sa mohli poskytovať kvalitné služby starnúcemu obyvateľstvu, zatiaľ čo sa bude musieť financovať aj zdravotná starostlivosť a dôchodky rastúceho počtu starších ľudí. Väčšina miestnych a regionálnych orgánov však musela prijať drastické rozpočtové obmedzenia, ktoré im už teraz mimoriadne sťažujú poskytovanie dynamických a moderných sociálnych služieb primeranej kvality.

29.

Zdôrazňuje, že existujú veľké rozdiely medzi krajinami a regiónmi, čo sa týka priemernej dĺžky života mužov a žien, ukazovateľov počtu rokov prežitých v zdraví, mediánu veku a miery závislosti. Predpokladá sa, že k prestarnutiu obyvateľstva dôjde takmer vo všetkých 281 regiónoch EÚ-27 a iba v siedmich regiónoch sa medián veku pravdepodobne nezvýši do roku 2030: vo Viedni v Rakúsku, Hamburgu a Trieri v Nemecku, v Sterea Ellada a Peloponnisos v Grécku a vo West Midlands a severovýchodnom Škótsku v Spojenom kráľovstve (6). V roku 2008 boli rozdiely v miere závislosti medzi regiónmi trojnásobné (od 9,1 % až po 26,8 %). V roku 2030 budú tieto rozdiely takmer štvornásobné (od 10,4 % až po 37,3 %) (7). To znamená, že situácia v regiónoch nie je rovnaká, pokiaľ ide o starnutie obyvateľstva, čo spolu so súčasnou hospodárskou situáciou postihuje niektoré miestne a regionálne samosprávy viac než iné.

30.

Zdôrazňuje, že existujú veľké rozdiely medzi krajinami a regiónmi, pokiaľ ide o štátny dlh. Niektoré z nich sa musia vyrovnávať s drastickými škrtmi v rozpočte, ktoré môžu negatívne ovplyvniť ich schopnosť profitovať z prostriedkov EÚ prostredníctvom štrukturálnych fondov alebo spoločných programov v oblasti starnutia.

31.

Pripomína svoje stanovisko na tému „Snaha o primerané, trvalo udržateľné a bezpečné európske dôchodkové systémy“ (8), v ktorom uvádza, že miestne a regionálne orgány sú v rámci verejného sektora najväčšími zamestnávateľmi, a preto verejné dôchodky budú mať aj naďalej zásadný význam v rámci zabezpečovania dôchodkových systémov. Tieto dôchodky však budú v čoraz väčšej miere ovplyvnené rozpočtovými opatreniami a reformami. Preto by sa mala zohľadniť schopnosť miestnych a regionálnych orgánov tieto účinky kompenzovať, aby mohli poskytovať všetkým starším ženám a mužom primeraný príjem, ktorý zahŕňa aj pomoc a opatrovateľské služby vo forme nepeňažného plnenia. Výbor regiónov navrhol začleniť do makroekonomického dohľadu aj sociálny rozmer ako spôsob riešenia týchto účinkov.

32.

Vo svojom stanovisku na tému „Dôstojné starnutie v informačnej spoločnosti“ (9) konštatoval, že riešenia IKT môžu zvýšiť produktivitu sociálnych a zdravotníckych služieb, ak budú prispôsobené potrebám starších ľudí, a pripomína, že miestne a regionálne orgány by mali byť na vnútroštátnej úrovni a úrovni EÚ zapojené do výskumu zameraného na riešenia IKT pre starnúcu spoločnosť, pretože budú často hlavnými používateľmi jeho výsledkov.

33.

Upozorňuje však na to, že miestne a regionálne orgány nemôžu podporovať aktívne a zdravé starnutie iba vlastnými silami. Ak majú byť úspešné, potrebujú priaznivé právne, finančné a štrukturálne prostredie, čo si vyžaduje konanie na vnútroštátnej úrovni a úrovni EÚ. Napríklad na uplatňovanie iniciatív v oblasti IKT na podporu inovácií, inteligentného zdravia a lepšej kvality života vo všetkých regiónoch EÚ sú na úrovni EÚ a na vnútroštátnej úrovni potrebné štrukturálne investície do rozšírenia širokopásmového pripojenia. Je potrebné prijať právne predpisy EÚ na zharmonizovanie kritérií dostupnosti a noriem v oblasti interoperability.

34.

Zdôrazňuje, že narastajúci počet podmienok, účtovných, finančných a audítorských postupov, ktoré sú potrebné na získanie prostriedkov zo štrukturálnych fondov, viedol k zvýšeniu počtu projektov zameraných na merateľné výsledky na úkor projektov s vyššou mierou inovácie a rizika, ktoré vyžadujú dlhší čas, kým sa dostavia pozitívne výsledky, ktoré sú ťažšie merateľné. V praxi zápasí sociálna inovácia v súčasnosti s prekážkami, ktoré sú väčšinou spojené s nezlučiteľnými audítorskými alebo regulačnými kultúrami. Táto otázka sa skutočne netýka iba využívania štrukturálnych fondov, ale spôsobuje problémy aj v mnohých iných nástrojoch financovania EÚ a tiež vnútroštátnych nástrojoch.

35.

Uznáva, že je potrebné zmeniť spôsob, akým sa štrukturálne fondy využívajú, a zahrnúť podmienky doložené konkrétnymi údajmi, aby sa neoslabilo úsilie o zvýšenie prínosu a účinnosti fondov EÚ v tejto oblasti. V Dánsku a vo Švédsku už existujú takéto postupy podložené konkrétnymi údajmi, ktorých cieľom je sledovať vykonávanie na základe dohodnutého súboru ukazovateľov a tieto informácie spätne premietnuť do monitorovacieho systému, aby sa kvalita a nákladová účinnosť služieb, ktoré poskytujú a financujú, stále zlepšovala. Vláda Spojeného kráľovstva nedávno zaviedla tzv. „dlhopisy so sociálnym vplyvom“ (social-impact bond), ktorých cieľom je prilákať nové investície v súvislosti so zmluvami orientovanými na výsledky, z ktorých budú profitovať tak jednotlivci, ako aj spoločenstvá. Prostredníctvom týchto dlhopisov sa súkromné investície využívajú na platenie opatrení, ktoré uskutočňujú poskytovatelia služieb, ktorí sa už v minulosti osvedčili. Finančné výnosy pre investorov vypláca verejný sektor na základe lepších výsledkov v sociálnej oblasti. Ak sa lepšie výsledky nedostavia, investori nedostanú svoje výnosy (10).

IV.   MOŽNOSTI

36.

Konštatuje, že v krajinách s vysokými normami prístupnosti v budovách, doprave a IKT je najvyššia zamestnanosť starších žien a mužov a pokiaľ ide o ukazovateľ počtu rokov prežitých v zdraví, vykazujú najlepšie výsledky. Tieto krajiny majú aj najvyššiu mieru zamestnanosti žien a osôb so zdravotným postihnutím a najlepšie výsledky, pokiaľ ide o ukazovatele rodovej rovnosti (rozdiely v príjmoch a dôchodkoch mužov a žien atď.). Z toho je zrejmé, že aktívne podporovanie prostredia ústretového ku starším osobám hospodárstvo nebrzdí, ale naopak je na osoh spoločnosti a hospodárstvu vo všeobecnosti. Takéto prostredie uľahčuje život všetkým a podporuje zamestnanosť žien, starších pracovníkov a osôb so zdravotným postihnutím a aktívnu a produktívnu účasť dôchodcov na živote komunity. Podporuje tiež neprofesionálnych opatrovateľov a umožňuje im ľahšie zosúladiť svoj pracovný život a opatrovateľské povinnosti.

37.

Víta skutočnosť, že na programe Svetovej zdravotníckej organizácie „Mestá ústretové k starším ľuďom“ sa podieľajú už stovky miestnych a regionálnych orgánov v celej EÚ a že niektoré členské štáty spustili svoje vlastné programy, aby podporili tie miestne a regionálne orgány, ktoré sa chcú pripojiť do príslušnej siete WHO.

38.

Vzhľadom na zvyšujúci sa počet starších ľudí trpiacich Alzheimerovou chorobou a ďalšími formami demencie víta iniciatívu niektorých miestnych a regionálnych orgánov vytvoriť prostredie vhodné pre ľudí trpiacich touto chorobou s cieľom podporovať lepšie začlenenie starších ľudí s demenciou a ich neprofesionálnych opatrovateľov do spoločnosti.

39.

Zdôrazňuje, že vytváranie prostredia podľa koncepcie „dizajn pre všetkých“ a podpora nezávislého života starších ľudí so zdravotným postihnutím alebo obmedzením aktivity sa ukázalo byť účinné z hľadiska nákladov. Švédske skúsenosti ukazujú, že klesajúci dopyt po opatrovateľských službách vo Švédsku v posledných 15 rokoch sa nedá vysvetliť zlepšením zdravia, pretože neexistuje žiadny dôkaz o takomto zlepšení medzi staršími ľuďmi v tomto období. Najpravdepodobnejším vysvetlením zníženej potreby starostlivosti o starších ľudí sú lepšie normy prístupnosti v stavebníctve a doprave a lepší prístup k asistenčným technológiám, ktoré starším ľuďom umožňujú zvládať každodenný život bez cudzej pomoci. Stojí za zmienku, že Švédsko má najvyššiu mieru zamestnanosti starších pracovníkov a starších žien zo všetkých členských štátov EÚ.

40.

Poukazuje však na to, že miestne a regionálne orgány hrajú významnú úlohu ako odberatelia tovarov a služieb, najmä prostredníctvom verejného obstarávania, a môžu tak pôsobiť ako politická hnacia sila presadzovania pozitívneho prístupu k problematike starnutia, je však potrebné riešiť fragmentáciu existujúcich a objavujúcich sa trhov s inovatívnymi riešeniami zameranými na podporu aktívneho a zdravého starnutia s cieľom vytvoriť skutočný vnútorný trh striebornej ekonomiky a umožniť dodávateľom a spotrebiteľom v rámci verejného obstarávania úspory z rozsahu. Cieľom nadchádzajúceho aktu bezbariérovosti bude zaoberať sa prekážkami, ktoré bránia vytvoreniu trhu EÚ, kde by sa miestne a regionálne inovatívne riešenia mohli ľahšie koncipovať a vo väčšej miere využívať v ostatných regiónoch EÚ. Malé a stredné podniky často ako prvé zavádzajú inovácie a sú bližšie k miestnym trhom. Často poskytujú personalizované služby, ktoré prispôsobujú ich potrebám. Pre malé a stredné podniky by bolo prínosom, keby sa stanovili jasné pravidlá a normy, ktoré by im zabezpečili prístup na trh v celej EÚ a v záujme optimálneho výsledku umožnili interoperabilitu s inými tovarmi a službami.

V.   ZÁVERY

41.

Dospel k záveru, že rozvoj bezbariérového a podporujúceho miestneho prostredia založeného na koncepcii „dizajn pre všetkých“ napomôže tomu, aby starší pracovníci a ženy zotrvali dlhšie v pracovnom procese a aby sa znížil dopyt rýchlo rastúceho počtu starých ľudí po starostlivosti a pomoci. Výbor regiónov je presvedčený, že opatrenie EÚ zamerané na podporu aktívneho a zdravého starnutia a solidaritu medzi generáciami podnieti inováciu a potenciál rastu v celej EÚ a verejným a súkromným aktérom na miestnej a národnej úrovni a na úrovni EÚ prinesie hospodárske výhody.

42.

Súhlasí s prístupom dánskeho predsedníctva Rady EÚ k problematike starnutia a zdôrazňuje, že na to, aby sa mohla uplatniť sociálna inovácia ako reakcia na našu starnúcu spoločnosť, je nesmierne dôležité, aby EÚ vytvorila spoločný rámec, ktorý v budúcnosti umožní v plnej miere využiť sociálnu inováciu. Spoločný rámec EÚ na podporu sociálnej inovácie by skutočne novátorom v sociálnej oblasti v celej EÚ uľahčil pôsobenie, prístup k financiám, vytváranie sietí a rozšírenie ich činnosti.

V Bruseli 4. mája 2012

Predsedníčka Výboru regiónov

Mercedes BRESSO


(1)  CdR 212/2009.

(2)  Kastler, P7_TA(2011) 0332.

(3)  http://bibli.reseauope.net/opac_css/index.php?lvl=author_see&id=264

(4)  Zdroj: Štatistika Eurostatu o zložení a starnutí obyvateľstva

(5)  www.cor.europa.eu/COR_cms/ui/ViewDocument.aspx?siteid=default&contentID=a18962c0-1f8f-44e9-9f3d-bfa7955830db

(6)  Eurostat, regionálne prognózy EUROPOP 2008.

(7)  Tamže.

(8)  CdR 319/2010.

(9)  CdR 84/2007.

(10)  http://www.socialfinance.org.uk/work/sibs


Top