EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012AE0831

Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Plán pre Európu efektívne využívajúcu zdroje“ COM(2011) 571 final

Ú. v. EÚ C 181, 21.6.2012, p. 163–168 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

21.6.2012   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 181/163


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Plán pre Európu efektívne využívajúcu zdroje“

COM(2011) 571 final

2012/C 181/29

Spravodajkyňa: Siobhán EGAN

Európska komisia sa 20. septembra 2011 rozhodla podľa článku 304 Zmluvy o fungovaní Európskej únie prekonzultovať s Európskym hospodárskym a sociálnym výborom:

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov - Plán pre Európu efektívne využívajúcu zdroje

COM(2011) 571 final.

Odborná sekcia pre poľnohospodárstvo, rozvoj vidieka a životné prostredie poverená vypracovaním návrhu stanoviska výboru v danej veci prijala svoje stanovisko 14. marca 2012.

Európsky hospodársky a sociálny výbor na svojom 479. plenárnom zasadnutí 28. a 29. marca 2012 (schôdza z 28. marca 2012) prijal 146 hlasmi za, pričom 5 členovia hlasovali proti a 4 sa hlasovania zdržali, nasledujúce stanovisko:

1.   Závery a odporúčania

1.1   Stratégia Komisie do roku 2020 a hlavná iniciatíva „Európa efektívne využívajúca zdroje“ sa zameriavajú na to, aby sa európske hospodárstva stali odolnejšími a udržateľnejšími prostredníctvom efektívnejšieho využívania všetkých prírodných zdrojov. Výbor už predtým podporil túto hlavnú iniciatívu a teraz víta podrobnejší „Plán pre Európu efektívne využívajúcu zdroje“, ktorý vypracovala Komisia a v ktorom stanovuje čiastkové ciele pre transformáciu a poskytuje rámec pre opatrenia potrebné na začatie tohto procesu.

1.2   EHSV vyzýva všetky inštitúcie, európskych lídrov, európske podniky, sociálnych partnerov a celú európsku spoločnosť, aby sa spojili do širšieho politického a spoločenského hnutia v rámci podpory pre potrebnú rozsiahlu transformáciu a aby využívali rámec stanovený týmto plánom s cieľom usmerniť a monitorovať pokrok.

1.3   EHSV žiada vytvoriť silný koordinačný mechanizmus na vysokej úrovni v rámci Komisie a v jednotlivých členských štátoch s cieľom monitorovať a stimulovať napredovanie pri uskutočňovaní opatrení navrhovaných v tomto pláne.

1.4   Na úrovni členských štátov EHSV vyzýva k schváleniu komplexnej stratégie efektívneho využívania zdrojov, vrátane daňových reforiem, odstránenia škodlivých dotácií, silnej regulácie noriem pre výrobky, programov pre vzdelávanie a rozvoj zručností a plného zapojenia miestnych a regionálnych orgánov, podnikov, sociálnych partnerov, spotrebiteľov a ďalších organizácií a občanov. Stratégie by mali zahŕňať aktívne politické opatrenia, ktoré zabezpečujú sociálne spravodlivý prechod, vrátane odbornej prípravy a ďalšieho vzdelávania pracovných síl a ich zapájania do transformácie podnikov na nové podniky, ktoré dokážu zdroje efektívne využívať.

1.5   Na európskej úrovni EHSV podporuje všetky opatrenia navrhnuté v tomto pláne a vyzýva k tomu, aby sa zvláštna pozornosť venovala týmto bodom:

rýchle vypracovanie vhodných ukazovateľov, vrátane všeobecného ukazovateľa úrovne účinného využívania zdrojov v rámci národných hospodárstiev, ktorý odporúča tento plán, ukazovateľa blahobytu v hospodárstve „nad rámec HDP“ a iných opatrení, ktoré sú pre dané odvetvie špecifickejšie,

účinný mechanizmus, ktorý dáva efektívnemu využívaniu zdrojov popredné miesto vo výročných národných správach o reformách a ich preskúmaní Komisiou a partnermi v rámci procesu európskeho semestra, ktorý sa vyhotovuje pre stratégiu Európa 2020,

revízia a aktualizácia zastrešujúcej Európskej stratégie udržateľného rozvoja po summite Rio Earth v júni 2012 s dôrazom na účinné využívanie zdrojov a jej vzťah k ostatným cieľom trvalej udržateľnosti,

podrobná analýza vzájomného pôsobenia medzi efektívnym využívaním zdrojov a environmentálnymi cieľmi ako napr. v siedmom environmentálnom akčnom programe,

mechanizmus koordinácie na zabezpečenie udržania pokroku vo všetkých 20 samostatných iniciatívach, ktoré Komisia identifikovala ako iniciatívy prispievajúce k efektívnemu využívaniu zdrojov, a v ďalších iniciatívach, ktoré by mohli byť do tohto zoznamu pridané,

zahrnutie cieľov efektívneho využívania zdrojov do kritérií pre všetky európske výdavkové programy a do verejného obstarávania,

plné zaangažovanie občianskej spoločnosti do pravidelného monitorovania a preverovania napredovania.

1.6   EHSV chce zohrávať plnohodnotnú úlohu pri monitorovaní pokroku v tejto rozhodujúcej otázke a v rámci tejto činnosti bude rád spolupracovať s ostatnými inštitúciami.

2.   Kontext

2.1   V januári 2011 Komisia uverejnila iniciatívu „Európa efektívne využívajúca zdroje“ ako jednu zo siedmich nových hlavných iniciatív, ktoré sú súčasťou stratégie Európa 2020. (1) Bola určená na začatie rozsiahlej transformácie spôsobu rozdeľovania materiálnych zdrojov do všetkých častí európskeho hospodárstva, a to oddelením hospodárskeho blahobytu od spotreby zdrojov.

2.2   V predchádzajúcom stanovisku k hlavnej iniciatíve efektívneho využívania zdrojov. EHSV privítal všeobecné ciele stratégie efektívneho využívania zdrojov a požadoval, aby boli zapracované do revidovanej a aktualizovanej verzie zastrešujúcej Európskej stratégie udržateľného rozvoja. (2) EHSV vyzval Komisiu, aby poskytla viac podrobných údajov v čase dokončovania jednotlivých iniciatív v určitých oblastiach a v rámci Plánu pre Európu.

2.3   V roku 2011 Komisia spustila niekoľko samostatných iniciatív (3), ktoré mali v určitých odvetviach presadzovať efektívne využívanie zdrojov. Plán Komisie pre Európu efektívne využívajúcu zdroje v súčasnosti spája všetky tieto aktivity. Predstavuje víziu transformovaného hospodárstva, ktoré by sa malo dosiahnuť v roku 2050, pričom čiastkové ciele sa majú dosiahnuť do roku 2020, a uvádza oblasti, v rámci ktorých Komisia a členské štáty budú musieť podniknúť viac opatrení na dosiahnutie týchto cieľov.

3.   Všeobecné pripomienky

3.1   EHSV súhlasí s názorom Komisie, že je veľmi dôležité, aby Európa a celý svet dosiahli efektívnejšie využívanie zdrojov. Efektívnejšie využívanie zdrojov zohráva hlavnú úlohu v zosúlaďovaní pokračujúceho úsilia o hospodársky rast s potrebou uznania, že zásoby mnohých prírodných zdrojov na svete sa môžu vyčerpať a že hranice možností našej planéty obmedzujú pokračujúci nárast fyzickej výroby a spotreby. Tiež je to dôležité pre obmedzenie rastu emisií skleníkových plynov a iných znečisťujúcich látok a pre ochranu biotických zdrojov a verejných prínosov vyplývajúcich z ekosystémov. Podpora efektívneho využívania zdrojov by mala byť podstatou riadenia svetových ekonomík a vedúcich podnikov vo svete.

3.2   Podniky všetkého druhu boli vždy priamo podnecované k tomu, aby pri využívaní všetkých zdrojov vo svojich výrobných postupoch pracovali efektívne, a udržiavali tak nízke náklady. Na strane výsledkov však vždy existuje opačná motivácia zameraná na povzbudzovanie spotrebiteľov k čo najväčšej spotrebe, aby sa zvýšil predaj. Nedá sa však očakávať, že ponechanie efektívnejšieho využívania zdrojov na obvyklé procesy privodí transformáciu potrebnú na vyrovnanie sa s tlakmi, ktoré vyplývajú z rýchlo rastúcej svetovej populácie, rýchleho zvyšovania sa dopytu spotrebiteľov hlavne v rozvíjajúcich sa hospodárstvach a z rastúcich problémov spojených s vyčerpávaním zdrojov a znečisťovaním životného prostredia. Potrebujeme novú podobu „udržateľného“ alebo „ekologického“ rastu, pri ktorom je rast hospodárskej činnosti a blahobytu či prosperity oddelený od rastu spotreby zdrojov a je možné ho dosiahnuť s nižšou mierou spotreby zdrojov.

3.3   Vlády a spoločnosť ako celok budú preto musieť zohrávať hlavnú úlohu pri uskutočňovaní transformácie v potrebnom rozsahu a rýchlosti v priebehu ďalšej generácie. Vládne opatrenia sú potrebné:

na zabezpečenie riadneho oceňovania externalít prostredníctvom fiškálnych opatrení,

na odstránenie škodlivých dotácií,

na stanovenie minimálnych noriem efektívneho využívania zdrojov pre konkrétne odvetvia prostredníctvom vhodnej regulácie,

na podporovanie vhodného výskumu a vývoja,

na podporovanie investícií do procesov efektívneho využívania zdrojov a na odrádzanie od neefektívnych investícií,

na podporovanie pochopenia efektívneho využívania zdrojov prostredníctvom médií, vzdelávania a odbornej prípravy.

3.4   Transformácia v požadovanom rozsahu a tempe bude mať značný vplyv na trh práce. Podniky, ktoré nie sú efektívne pri využívaní zdrojov alebo ktoré produkujú nehospodárne výrobky, sa dostanú pod tlak a možno budú musieť znížiť počet zamestnancov. Ale podniky, ktoré účinne využívajú zdroje a ktoré produkujú efektívne výrobky a služby by mali po oživení hospodárstva prosperovať a vytvárať nové pracovné miesta. Krajiny, ktoré v rámci tohto prechodu idú príkladom, budú v novom svete obmedzených zásob prírodných zdrojov najúspešnejšie a najkonkurencieschopnejšie a tiež budú najúspešnejšie pri vytváraní nových pracovných miest v tomto novom ekologickom hospodárstve.

3.5   Na to, aby bol tento prechod spravodlivý a aby skutočne vytváral kvalitné nové pracovné miesta a pomáhal pri rekvalifikácii, budú potrebné aktívne programy odbornej prípravy a pomoci pri prechode na nové zamestnanie (4). Tento plán v súčasnosti neobsahuje toto hľadisko ani iné hľadiská sociálneho rozmeru, a preto je potrebné ich ďalej rozvinúť.

3.6   Zabezpečovanie lepšieho využívania zdrojov v požadovanom rozsahu je veľkou a naliehavou výzvou pre celú Európu a všetky časti spoločnosti. Bude si to vyžadovať silné politické a spoločenské záväzky na všetkých úrovniach a ambiciózny a rozsiahly program iniciatív a opatrení zo strany EÚ a jednotlivých členských štátov na celoštátnej a miestnej úrovni.

3.7   Tento plán by mal poskytnúť rámec pre vytváranie transeurópskeho politického impulzu a inšpirujúcej vízie o tom, čo by sa dalo dosiahnuť. EHSV víta jeho všeobecný prístup a víziu navrhovanú na rok 2050.

3.8   Implementácia je dôležitá. Konkrétne čiastkové ciele, ktoré Plán pre Európu navrhuje na rok 2020, sú užitočným nástrojom na definovanie dlhodobej vízie v podobe konkrétnejších a bezprostrednejších cieľov, ktoré je potrebné okamžite uskutočňovať. Ale zostáva toho ešte veľa, čo je potrebné urobiť pre dosiahnutie transformácie hospodárskej politiky, priemyselných stratégií a tokov investícií, ktoré sú pre realizáciu tohto plánu potrebné. Komisia identifikovala zásadný význam transformácie v oblasti efektívneho využívania zdrojov a Rada pre životné prostredie to do určitej miery podporila (závery zo schôdze Rady ministrov životného prostredia z 19. decembra 2012). Účinné uskutočňovanie transformácie si však vyžiada plnú účasť a záväzok všetkých zložiek Komisie a vlád členských štátov. Presadzovanie efektívneho využívania zdrojov musí mať oveľa dôležitejšie miesto v programoch predsedov vlád a Európskej rady vo všetkých jej zoskupeniach, v rámci ktorých potrebuje celková vízia, ako aj kroky, ktoré je na dosiahnutie tohto cieľa potrebné podniknúť, aktívnu a trvalú podporu všetkých odvetví a odhodlanie dosiahnuť jednotlivé čiastkové ciele.

3.9   Pochopenie nevyhnutnosti efektívneho využívania zdrojov je potrebné vo väčšej miere vštepovať podnikom a rôznym organizáciám občianskej spoločnosti a tiež širokej verejnosti a spotrebiteľom a toto pochopenie je potrebné aktívne všetkými dostupnými prostriedkami podporovať, vrátane vytvorenia štruktúr pre dialóg s cieľom tomuto prechodu napomôcť (5).

3.10   Plán pre Európu bude stáť alebo padať na svojej schopnosti podnecovať väčšie politické odhodlanie a záväzok dosiahnuť účinnejšie využívanie zdrojov. Musí priniesť skutočnú zmenu v samotnom základe hospodárskeho riadenia. Je potrebné zabezpečiť centrálne koordinovaný monitorovací mechanizmus s cieľom poskytnúť impulz pre všetky samostatné iniciatívy, ktoré sú už v tomto pláne identifikované, prekonať všetky prekážky, ktoré sa môžu pred nimi objaviť, a predložiť argumenty pre ďalšie opatrenia všade tam, kde napredovanie k cieľom zaostáva.

4.   Implementácia na úrovni členských štátov

4.1   Niektoré európske krajiny sa prestali vo veľkej miere spoliehať na obmedzené zásoby fosílnych palív a rozvíjajú obnoviteľné zdroje energie, redukujú odpad, podporujú úspornejšie budovy a vozidlá atď. Pokrok je však sporadický a v niektorých krajinách môže v tomto rozhodujúcom momente dôjsť k spomaleniu investícií z dôvodu predčasného ukončenia stimulov potrebných pre vykonanie zmien. EHSV odporúča systematicky zhromažďovať a šíriť dobré skúsenosti a príklady ako výsledky doteraz vynaloženého úsilia, aby sa urýchlene dosiahol účinok v krajinách a sektoroch, v ktorých sa doteraz nepodarilo zaznamenať výrazný žiaduci pokrok. Pri sledovaní cieľa je nanajvýš dôležitá konzistentnosť a cieľavedomosť.

4.2   Členské štáty musia vložiť snahu o efektívne využívanie zdrojov do centra svojich vnútroštátnych hospodárskych stratégií a programov a presadzovať ju vo všetkých odvetviach svojich hospodárstiev. Podľa názoru EHSV je potrebné v členských štátoch zriadiť na vysokej úrovni politické vedenie a mechanizmus koordinácie, aby sa zabezpečilo, že pokrok sa bude presadzovať naliehavejšie, plynulejšie a dôslednejšie, než doteraz.

4.3   Ťaženie za efektívne využívanie zdrojov bude nakoniec závisieť tak od zmeny požiadaviek verejnosti a spotrebiteľského dopytu, ako aj od transformácií spôsobov výroby.

4.4   Členské štáty musia začať intenzívny dialóg s mienkotvornými subjektmi, vrátane médií, o tom, ako čo najlepšie propagovať podstatnú myšlienku efektívneho využívania zdrojov, aby časom ľudia sami od seba presunuli svoje preferencie a rozhodnutia na uprednostňovanie výrobkov a služieb produkovaných na základe efektívneho využívania zdrojov a aby nepreferovali zbytočne nehospodárne výrobky, ktoré si vyžadujú veľké množstvo zdrojov.

4.5   Efektívne využívanie zdrojov by malo byť dôležitým cieľom na miestnej a regionálnej úrovni, ako aj na celoštátnej úrovni. Členské štáty musia porozmýšľať o tom, ako najlepšie tento cieľ propagovať medzi svojimi regionálnymi a miestnymi samosprávami.

4.6   Prechod si bude vyžadovať využitie všetkých politických nástrojov, ktoré majú vlády k dispozícii. Daňové politiky je potrebné prepracovať tak, aby penalizovali neúčinné využívanie energie a iných zdrojov a aby odmeňovali účinnejšie využívanie. Neutrálne daňové reformy, ktorých cieľom je zvýšiť úroveň zdaňovania uhľovodíkov (a iných prírodných zdrojov) a zároveň podporiť zamestnanosť a lepšie sociálne zabezpečenie, majú rozhodujúcu úlohu pri riadení prechodu na hospodárstvo s nízkymi emisiami oxidu uhličitého (6) a tvorbe pracovných miest (7). Škodlivé dotácie, ktoré povzbudzujú alebo schvaľujú neefektívne využívanie energie a zlé riadenie iných zdrojov je potrebné postupne odstrániť. Tento cieľ je často proklamovaný, ale doteraz sa energicky neuskutočňuje. Na uplatnenie efektívneho využívania zdrojov v kľúčových odvetviach, akými je stavebníctvo, doprava a poľnohospodárstvo, sú potrebné pevné požiadavky na právne predpisy. Na to, aby bolo možné podporovať ďalšiu minimalizáciu odpadov a opätovné použitie alebo recykláciu odpadového materiálu, je potrebná rozhodná politika odpadového hospodárstva. Na to, aby sa tento odkaz dostal do všetkých častí spoločnosti, je potrebné zabezpečiť vzdelávanie, programy verejnej informovanosti, rozvoj zručností a inovácie. Tento cieľ bude možné dosiahnuť prostredníctvom zosúladenej činnosti medzi členskými štátmi a EÚ na širokom fronte.

4.7   Členské štáty by sa mali verejne zaviazať k otvorenému a pravidelnému informovaniu o napredovaní v oblasti efektívneho využívania zdrojov a o tom, akým spôsobom politika a toky verejných a súkromných investícií podporujú tento prechod. Komisia môže pomôcť tým, že vypracuje analýzu rôznych metód, ktoré boli prijaté v rôznych členských štátoch s cieľom presadzovať efektívne využívanie zdrojov a podporovať širšie a konzistentnejšie využívanie najlepších metód.

5.   Implementácia na európskej úrovni

5.1   EÚ zohráva rozhodujúcu úlohu ako v stimulovaní a podporovaní opatrení na úrovni členských štátov, tak aj pri presadzovaní iniciatív na európskej úrovni, ktoré budú podporovať prechod na efektívne využívanie zdrojov. EHSV podporuje všetky politiky a iniciatívy uvedené v tomto pláne a pripomienkuje nasledujúce oblasti:

meranie a ukazovatele,

integrácia so stratégiou 2020 a s procesom európskeho semestra,

Európska stratégia udržateľného rozvoja a siedmy environmentálny akčný program,

20 jednotlivých iniciatív a tri kľúčové odvetvia v Pláne pre Európu,

európske výdavkové programy a verejné obstarávanie,

zapojenie občianskej spoločnosti a verejnosti.

5.2   Meranie, ukazovatele, ciele a čiastkové ciele

V rámci tohto procesu bude potrebné identifikovať špecifické ukazovatele pokroku pre rôzne aspekty efektívneho využívania zdrojov a zabezpečiť dostupnosť spoľahlivých, konzistentných a včasných informácií o týchto ukazovateľoch. Podľa názoru EHSV by monitorovanie malo tiež zaznamenávať pokrok v nasledujúcich oblastiach:

kľúčové prvky politiky, ktoré sú potrebné na presadzovanie efektívneho využívania zdrojov (daňové opatrenia, regulačné opatrenia atď.),

do akej miery sú verejné a súkromné investičné toky vyvážené s cieľom podporovať výrobu a spotrebu spojenú s efektívnym využívaním zdrojov a eliminovať neefektívne a nehospodárne procesy,

do akej miery sa zamestnanosť orientuje na vytváranie pracovných miest so zreteľom na efektívne využívanie zdrojov, na výrobky a služby vyznačujúce sa efektívnym využívaním zdrojov a na pokrok v oblasti odbornej prípravy a na iné opatrenia, ktoré túto zmenu podporujú.

5.3   EHSV víta navrhované zavedenie nového hlavného ukazovateľa produktivity zdrojov ako celkového meradla pokroku pri oddeľovaní hospodárskeho blahobytu od spotreby materiálnych zdrojov. Žiada, aby sa rovnaká priorita priznala vypracovaniu pevných ukazovateľov prírodného a spoločenského kapitálu a dostupnosti a stavu prírodných zdrojov.

5.4   EHSV je toho názoru, že čiastkové ciele navrhnuté pre environmentálne škodlivé dotácie, biodiverzitu a tri kľúčové odvetvia potravinárstva, stavebníctva a mobility ešte nie sú dostatočne sformulované a je potrebné ich ďalej rozvinúť. Programu rozvoja ukazovateľov je potrebné udeliť vyššiu prioritu a primerané zdroje, ktoré zabezpečia rýchlejšie napredovanie.

5.5   Predovšetkým potrebujeme lepšie meradlo výkonnosti hospodárstiev jednotlivých štátov, ktorým sa preukáže, ako zlepšenie v efektívnom využívaní zdrojov v hospodárstve predstavuje skutočné zlepšenie celkového blahobytu danej spoločnosti a udržateľnosti vo svete. Podľa názoru výboru je potrebné ukončiť a realizovať dlhodobé štúdie lepších alternatív k HDP tak, aby bolo možné riadne zmerať celkový pokrok v prechode smerom k efektívnejšiemu využívaniu zdrojov a s ním spojených zlepšení v oblasti blahobytu a udržateľnosti (8).

5.6   Integrácia so stratégiou 2020 a s procesom európskeho semestra

Vzhľadom na prierezový charakter iniciatívy týkajúcej sa efektívneho využívania zdrojov a na to, aby sa efektívnemu využívaniu zdrojov naďalej priraďovala vysoká politická dôležitosť, bude potrebné zabezpečiť podporu na európskej úrovni prostredníctvom účinnej, centrálne koordinovanej a primerane financovanej realizácie riadiacej štruktúry, ktorá bude otvorená a transparentná a umožní čo najväčšiu účasť zainteresovaných strán.

5.7   EHSV víta cieľ využiť revízny proces v rámci európskeho semestra, aby sa zabezpečilo, že efektívne využívanie zdrojov sa dostane do centra vypracovávania hospodárskej politiky v Európskej rade a do dialógu na vrcholnej úrovni s členskými štátmi. Sme presvedčení, že podávanie správ musí byť založené na presných a prísnych monitorovacích požiadavkách, ktoré poskytnú presný a aktuálny prehľad o pokroku v oblasti efektívneho využívania zdrojov. Ak sa prejaví nedostatočný pokrok v konkrétnej oblasti, bude potrebné takúto situáciu ihneď identifikovať a podniknúť nápravné opatrenia.

5.8   So sklamaním musíme konštatovať, že krajiny tohto programu sa majú v súčasnosti vyčleniť z procesu podávania správ v rámci európskeho semestra. Aj keď uznávame, že v súčasnosti majú zvláštne problémy spojené s hospodárskym prispôsobením, sme presvedčení o tom, že by mohli získať konkrétne výhody zo začlenenia efektívneho využívania zdrojov do svojich programov obnovy a že by sa mali hneď od začiatku v plnej miere zapojiť do tohto aspektu procesu európskeho semestra.

5.9   Aby sa tento proces dostal do zvýšenej pozornosti verejnosti a aby získal politickú silu, EHSV požaduje, aby vnútroštátne správy, ktoré tvoria základ procesu hodnotenia v rámci európskeho semestra, podliehali v každej krajine verejnej konzultácii a diskusii so všetkými zainteresovanými stranami. Okrem toho by sa mal dialóg partnerských skupín o každej vnútroštátnej správe otvoriť pre účasť a diskusiu. Samotný EHSV by sa mohol stať užitočným fórom pre pravidelnú diskusiu so zainteresovanými stranami na európskej úrovni o napredovaní transformácie a akéhokoľvek opatreniach, ktoré sú potrebné na jej udržanie.

5.10   EHSV považuje za dôležité, aby sa Komisia nespoliehala výhradne na proces európskeho semestra s cieľom presadzovať účinnú implementáciu efektívneho využívania zdrojov. Je dôležité, aby aj ostatné relevantné programy a stratégie zohrávali svoju úlohu.

5.11   Európska stratégia udržateľného rozvoja a siedmy environmentálny akčný program

Komisia správne vníma stratégiu efektívneho využívania zdrojov a samotnú stratégiu Európa 2020 ako dôležité príspevky k celkovému cieľu udržateľného rozvoja. Efektívne využívanie zdrojov neobsahuje všetky aspekty udržateľnosti a je dôležité, aby dôraz, ktorý sa naň kladie, neviedol k zanedbaniu iných aspektov udržateľného rozvoja. Tohtoročná konferencia OSN v Riu o trvalo udržateľnom rozvoji by sa mala využiť na to, aby sa transformácia z hľadiska efektívneho využívania zdrojov stala stredobodom globálneho úsilia o prechod na ekologickejšie hospodárstvo v celkovom rámci trvalo udržateľného rozvoja. Podľa názoru EHSV by sa celková európska stratégia pre trvalo udržateľný rozvoj mala preskúmať a znovu oživiť ako súčasť nadväzných krokov po summite v Riu a rozšíriť o integrované podávanie správ o trvalo udržateľnom rozvoji a efektívnom využívaní zdrojov v jednotlivých štátoch s cieľom monitorovať pokrok v celej tejto oblasti.

5.12   Komisia oznámila svoj zámer vytvoriť v tomto roku pre Európu siedmy environmentálny akčný program a Rada ju vyzvala, aby zabezpečila, že nový program bude navrhnutý tak, aby sa dosiahlo vzájomné dopĺňanie medzi politikami a plánmi v oblasti životného prostredia a cieľmi v oblasti efektívneho využívania zdrojov stanovenými v Pláne pre Európu. Je to veľkolepý cieľ, ale na to, aby sa naplnil zmysluplným obsahom, bude potrebné vykonať ešte veľa práce.

5.13   Dvadsať iniciatív a tri kľúčové odvetvia

EHSV sa aktívne zapojil do pripomienkovania väčšiny z 20 samostatných iniciatív uvedených v stratégii a v plnej miere podporuje úsilie navrhnuté v Pláne pre Európu, aby sa vo všetkých iniciatívach napredovalo paralelne, a tak sa dosiahla maximálna odozva na výzvu týkajúcu sa efektívneho využívania zdrojov. Iniciatívy by mali podliehať pravidelným individuálnym a kolektívnym previerkam, aby spolu dosiahli zamýšľaný kumulatívny vplyv.

5.14   EHSV súhlasí s tým, že tri kľúčové odvetvia, ktoré stanovila Komisia (potravinárstvo, stavebníctvo a mobilita) sú obzvlášť dôležitými oblasťami pre presadzovanie efektívneho využívania zdrojov. Výbor sa domnieva, že využitie vody a pôdy by sa malo tiež považovať za kľúčové oblasti. Bude dôležité, aby sa útvary, ktoré sú zodpovedné za monitorovanie celého napredovania v oblasti efektívneho využívania zdrojov, pravidelne zameriavali na tieto oblasti s cieľom zabezpečiť, aby riadne prispievali k transformácii efektívneho využívania zdrojov.

5.15   Európske výdavkové programy a verejné obstarávanie

V minulosti štrukturálne fondy a iné výdavkové programy EÚ nie vždy dostatočne zohľadňovali cieľ podporovania efektívneho využívania zdrojov. Vždy, keď je potrebné tieto programy preveriť, je dôležité, aby sa využila príležitosť na pevnejšie zapracovanie efektívneho využívania zdrojov do ich priorít a kritérií. EHSV víta skutočnosť, že najnovšie rozpočtové návrhy Komisie prisudzujú väčšiu dôležitosť efektívnemu využívaniu zdrojov a iným cieľom stratégie Európa 2020. Bude dôležité zabezpečiť, aby sa tento návrh dotiahol do konca v rámci podrobných rokovaní o rozpočte.

5.16   Predovšetkým je potrebné klásť väčší dôraz na proaktívny prístup k riešeniu škodlivých dotácií, na zabezpečovanie financovania a inovácie v oblasti uznávania hodnoty prírodného kapitálu a vytváranie daňových opatrení pre internalizovanie externých nákladov a určenie skutočných nákladov pre spoločnosť. Konkrétne opatrenia sa týkajú niekoľkých z 20 iniciatív a tiež sa vzťahujú na politiku súdržnosti a iné hlavné oblasti rozvoja politiky.

5.17   Podobne sa programy verejného obstarávania na európskej aj vnútroštátnej úrovni môžu stať významnými nástrojmi na podporovanie efektívneho využívania zdrojov tým, že budú trvať na účinných normách pre všetky nakupované výrobky a služby, a túto prioritu budú presadzovať v celom dodávateľskom reťazci. Komisia by mala znovu oživiť iniciatívy v tejto oblasti, aby sa požiadavky na efektívne využívanie zdrojov stali rozhodujúcim prvkom všetkých špecifikácií verejného obstarávania.

5.18   Zapojenie zainteresovaných strán, občianskej spoločnosti a verejnosti

Transformácia v oblasti efektívneho využívania zdrojov navrhnutá v Pláne pre Európu je rozhodujúca tak pre svet, ako aj pre Európu. Nie je možné ju dosiahnuť len prostredníctvom technických prostriedkov. Všetky časti spoločnosti musia pochopiť a akceptovať potrebu zmeny a na jej vykonanie je potrebné spoločné úsilie.

5.19   Výbor zdôrazňuje, že je dôležité podporovať povedomie spotrebiteľov o význame účinného využívania zdrojov. Vyzýva Komisiu, aby zvážila, akým spôsobom by sa iniciatívy, akými je napr. akčný plán udržateľnej spotreby a výroby a udržateľnej priemyselnej politiky z roku 2008 (9) dali najlepšie prepojiť s novou prácou zameranou na efektívne využívanie zdrojov a predovšetkým, ako by sa práca na podporovaní povedomia zákazníkov o trvalej udržateľnosti a úvahách o efektívnom využívaní zdrojov dala s väčšou ambíciou preniesť na európsku úroveň.

5.20   EHSV chce zohrávať plnohodnotnú úlohu pri zapojovaní zainteresovaných strán do úsilia o efektívnejšie využívanie zdrojov. Bude sledovať pokrok v tejto rozhodujúcej otázke a v rámci tejto činnosti bude rád spolupracovať s ostatnými inštitúciami.

V Bruseli 28. marca 2012

Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Staffan NILSSON


(1)  COM(2011) 571 final.

(2)  Stanovisko EHSV Európa efektívne využívajúce zdroje – Hlavná iniciatíva na základe stratégie Európa 2020, Ú. v. EÚ C 376, 22.12.2011, s. 97-101.

(3)  COM(2011)21, Príloha I.

(4)  Stanovisko EHSV Podpora udržateľných ekologických pracovných miest v rámci balíka opatrení EÚ týkajúcich sa klimatických zmien a energetiky, Ú. v. EÚ C 44, 11.2.2011, s. 110–117.

(5)  Stanovisko EHSV Budovať udržateľné hospodárstvo zmenou nášho modelu spotreby, Ú. v. EÚ C 44, 11.2.2011, s. 57–61.

(6)  Stanovisko EHSV na tému „Plán prechodu na hospodárstvo s nízkymi emisiami CO2 v roku 2050“, bod 3.15 f), Ú. v. EÚ C 376, 22.12.2011, s. 102-110.

(7)  Stanovisko EHSV na tému „Rio+20: Na ceste k ekologickému hospodárstvu a lepšiemu riadeniu“, bod 4.15, Ú. v. EÚ C 376, 22.12.2011, s. 110-116.

(8)  Stanovisko EHSV Prekročiť rámec HDP – ukazovatele trvalo udržateľného rozvoja, Ú. v. EÚ C 100, 30.4.2009, s. 53 a stanovisko k Oznámeniu Komisie Rade a Európskemu parlamentu: Prekročiť rámec HDP - Meradlo pokroku v meniacom sa svete, Ú. v. EÚ C 18, 19.1.2011, s. 64.

(9)  COM(2008) 397 final.


Top