EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012AE0825

Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa zriaďuje ERASMUS PRE VŠETKÝCH, program Únie pre vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport“ COM(2011) 788 final – 2011/0371 (COD)

Ú. v. EÚ C 181, 21.6.2012, p. 154–159 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

21.6.2012   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 181/154


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa zriaďuje ERASMUS PRE VŠETKÝCH, program Únie pre vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport“

COM(2011) 788 final – 2011/0371 (COD)

2012/C 181/27

Spravodajkyňa: Indrė VAREIKYTĖ

Rada (12. decembra 2011) a Európsky parlament (13. decembra 2011) sa rozhodli podľa článku 304 Zmluvy o fungovaní Európskej únie prekonzultovať s Európskym hospodárskym a sociálnym výborom

Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa zriaďuje ERASMUS PRE VŠETKÝCH, program Únie pre vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport

COM(2011) 788 final – 2011/0371 (COD).

Odborná sekcia pre zamestnanosť, sociálne veci a občianstvo poverená vypracovaním návrhu stanoviska výboru v danej veci prijala svoje stanovisko 29. februára 2012.

Európsky hospodársky a sociálny výbor na svojom 479. plenárnom zasadnutí 28. a 29. marca 2012 (schôdza z 29. marca) prijal 74 hlasmi za, pričom 1 člen hlasoval proti a 4 sa hlasovania zdržali, nasledujúce stanovisko:

1.   Závery a odporúčania

1.1   EHSV zdôrazňuje, že v čase, keď si hospodárska kríza vynútila prehodnotenie rozpočtových priorít, je dôležité zachovať a tam, kde je to možné, zvýšiť efektívnosť využívania zdrojov, ktoré sú na úrovni členských štátov a EÚ pridelené na vzdelávanie a odbornú prípravu s cieľom zlepšiť situáciu v oblasti zamestnanosti – najmä mladých ľudí a starších pracovníkov.

1.2   EHSV sa domnieva, že program „Erasmus pre všetkých“ by mal byť základným nástrojom na zvýšenie podpory vzdelávania a odbornej prípravy s cieľom zlepšiť zručnosti občanov, pomáhať pri riešení vysokej miery nezamestnanosti mládeže v mnohých členských štátoch, uspokojiť potrebu kvalifikovaných pracovníkov a vyriešiť nesúlad medzi ponúkanými a požadovanými zručnosťami. Je mimoriadne dôležité využívať takýto nástroj v čase hospodárskej krízy a negatívnych dôsledkov na trhu práce. Existujúci nesúlad medzi ponúkanými a požadovanými zručnosťami je potrebné zmenšiť, aby sa znížila nezamestnanosť, a to najmä u mladých ľudí.

1.3   EHSV súhlasí s návrhom na výrazné zvýšenie rozpočtu na budúci program až do výšky 19 miliárd EUR, a preto podporuje celkový návrh Európskej komisie týkajúci sa rozpočtu. Vyzýva Európsky parlament a Radu, aby toto zvýšenie podporili.

1.4   EHSV z dôvodu súčasnej hospodárskej situácie dôrazne podporuje opatrenia navrhované v tomto programe: jasné zameranie sa na kľúčové činnosti; menšia roztrieštenosť súčasných opatrení, cieľov a programov; väčšia miera využívania paušálnej sumy, jednotkových nákladov alebo grantov s paušálnou sadzbou, ako aj zmiernenie formálnych požiadaviek na príjemcov a členské štáty; zníženie administratívnej záťaže pre národné agentúry; návrh, aby sa podľa potreby za každú krajinu určila len jedna národná agentúra s cieľom zvýšiť kritické množstvo a znížiť náklady na riadenie.

1.5   Výbor však poznamenáva, že pri uplatňovaní úsporných opatrení je nevyhnutné zohľadniť aj dlhodobé vyhliadky jednotlivých sektorov a uplatňovať zásadu primeranej úspornosti a inteligentnej tvorby rozpočtu.

1.6   EHSV so zreteľom na všetky navrhované úsporné opatrenia dôrazne navrhuje, aby sa zachovali samostatné a nezávislé podprogramy s individuálnym minimálnym prideľovaním rozpočtových prostriedkov na hlavné sektory v tomto programe (konkrétne vysokoškolské vzdelávanie, odborné vzdelávanie a odborná príprava, vzdelávanie a výučba dospelých, školské vzdelávanie, mládežnícke iniciatívy a šport) a prípadne ich ďalej rozvíjať. Patrí sem najmä mobilita žiakov, mladých ľudí v skupinách resp. triedach, mobilita výskumných pracovníkov a vyučujúcich na vysokých školách, integrácia znevýhodnených mladých ľudí, prípravné návštevy, dvojstranné a mnohostranné školské projekty a partnerstvá, ako aj mobilita a partnerstvá v oblasti vzdelávania dospelých. Treba venovať pozornosť osobitným vzdelávacím záujmom nezamestnaných žien a mužov.

Mnohé z navrhovaných administratívnych reforiem zabezpečia, aby sa celkové náklady na riadenie v podstate nezmenili a aby samostatné podprogramy zaručili žiaduci účinok a predišli prípadnej nestabilite a oslabeniu iniciatív tohto programu.

1.7   Výbor zdôrazňuje, že vzdelávanie zohráva veľmi dôležitú úlohu pri riešení súčasnej situácie, a vyjadruje uspokojenie, že sa to v tomto programe odráža. Na vykonávanie hlavných strategických cieľov EÚ je potrebné zamerať sa na súdržnosť formálneho vzdelávania, neformálneho a informálneho vzdelávania, čo znamená, že neformálne a informálne vzdelávanie musia mať v súčasnom návrhu programu rovnaký význam ako formálne vzdelávanie.

1.8   EHSV je znepokojený tým, že chýbajú niektoré akcie, ktoré v súčasnosti dobre fungujú a sú uznávané v programe „Mládež v akcii“ a že ich absencia môže viesť k výraznému poklesu úrovne európskej spolupráce v oblasti mládeže.

1.9   EHSV sa domnieva, že pri získavaní a zdokonaľovaní zručností a vedomostí ide o viac než len o súčasný kľúčový cieľ, ktorým je odstránenie prekážok pre zamestnanosť, a síce o rozvoj aktívneho občianstva a sociálnej súdržnosti, v návrhu sa však týmto cieľom nevenuje pozornosť. V novom programe Erasmus by sa mala okrem toho posilniť a rozšíriť najmä úloha sociálnych partnerov, ako aj ďalších organizácií občianskej spoločnosti.

1.10   EHSV víta cieľ zvýšenia mobility v oblasti vzdelávania, pretože ide o jeden z faktorov, ktoré umožňujú rozvoj kľúčových zručností, najmä tých, ktoré sú dôležité pre trh práce a spoločnosť, ako aj vyššiu účasť mladých ľudí na demokratickom živote v Európe. Samotná mobilita však nevyrieši uvedené problémy. Väčšia pozornosť by sa mala venovať príležitostiam na uplatňovanie zručností získaných prostredníctvom akcií zameraných na mobilitu a významu mobility v procese celoživotného vzdelávania.

1.11   Výbor sa domnieva, že vzdelávanie by malo byť dostupné pre všetkých v každej fáze života, a preto dôrazne podporuje navrhovaný celoživotný prístup k vzdelávaniu, zameraný na stanovenie rôznych spôsobov prístupu k formálnemu, neformálnemu alebo informálnemu vzdelávaniu v rámci rovnakej dostupnosti pre všetkých. EHSV zdôrazňuje svoju už predtým vyjadrenú požiadavku „učiť sa pre dlhý život“. Nezdá sa však, že navrhované nariadenie zaujíma takýto prístup celoživotného vzdelávania, pokiaľ ide o sprístupnenie tohto programu všetkým skupinám vzdelávajúcich sa, a to od malých detí až po seniorov. Tento program by mal byť viac inkluzívnejší a väčšmi prispôsobený každej skupine vzdelávajúcich sa, a preto výbor EHSV požaduje funkčnú a jasnú definíciu celoživotného vzdelávania a cielenejšie opatrenia zamerané na zlepšenie dostupnosti pre každú skupinu vzdelávajúcich sa.

1.12   Účastníkov akcií, ktoré sú súčasťou programu, treba považovať za reprezentantov európskych hodnôt, a to by sa malo v programe výrazne odraziť.

1.13   EHSV uznáva, že súčasný program Erasmus má veľký úspech (ako aj napr. Európska dobrovoľnícka služba). Zároveň vyjadruje znepokojenie nad skutočnosťou, že široká verejnosť chápe značku „Erasmus“ ako synonymum pre aktivity v rámci vysokoškolského vzdelávania a formálneho vzdelávania vo všeobecnosti. Otázka lepšieho šírenia informácií o programe Erasmus ako jednotnej koncepcii pre všetky oblasti vzdelávania sa ešte neriešila, čo môže spôsobiť dodatočné prekážky, napr. zvýšené náklady v oblasti vzťahov s verejnosťou a iné nepredvídané výdavky. EHSV sa obáva, že šírenie informácií o takejto značke nemusí byť možné alebo úspešné, keďže do oficiálneho začatia programu zostáva len rok. Odporúča sa zachovať súčasné názvy podprogramov.

1.14   Výbor víta, že sa v plnej miere zachovávajú činnosti programu Jean Monnet, ktorých cieľom je podpora univerzitného vyučovania a výskumu v oblasti európskej integrácie, považuje však za potrebné, aby sa táto osobitná podpora nezameriavala len na dve vzdelávacie inštitúcie uvedené v návrhu Európskej komisie. Trvá na tom, aby bol zoznam šiestich európskych inštitúcií podporovaných v rámci programu Jean Monnet 2007 – 2013 prevzatý v plnom znení, s cieľom využiť pridanú hodnotu, akademickú komplementaritu a väčšiu kultúrnu rozmanitosť, ktorú prinášajú ďalšie štyri inštitúcie európskeho záujmu.

Výbor preto navrhuje, aby sa článok 10 zmenil takto:

c)

podporu nasledujúcich európskych akademických inštitúcií presadzujúcich cieľ európskeho záujmu:

(i)

Európsky univerzitný inštitút vo Florencii;

(ii)

College of Europe (v Bruggách a Natoline);

(iii)

Akadémia európskeho práva v Trieri;

(iv)

Medzinárodné stredisko európskeho odborného vzdelávania v Nice;

(v)

Európsky inštitút verejnej správy v Maastrichte;

(vi)

Európska agentúra pre rozvoj špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb v Odense.

2.   Návrh Komisie

2.1   Programom „Erasmus pre všetkých“ chce Komisia spojiť všetky súčasné európske a medzinárodné systémy zamerané na vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport a nahradiť sedem existujúcich programov – program celoživotného vzdelávania, Mládež v pohybe, Erasmus Mundus, Tempus, Alfa, Edulink a programy bilaterálnej spolupráce s priemyselnými krajinami – jedným jednotným programom. Cieľom je zvýšiť efektívnosť, zjednodušiť predkladanie žiadostí o štipendiá a zároveň obmedziť duplicitu a rozdrobenie.

2.2   Komisia navrhuje zvýšiť rozpočet o približne 70 % v porovnaní so súčasným sedemročným rozpočtom, čím by sa v rokoch 2014 – 2020 pridelilo na tento nový program 19 mld. EUR. Dve tretiny finančných prostriedkov by sa mali použiť na štipendiá v oblasti mobility, ktorými by sa podporilo rozširovanie znalostí a zručností.

2.3   Nový program sa má sústrediť na pridanú hodnotu EÚ a systémový účinok, pričom sa budú podporovať tri druhy činností: vzdelávacie príležitosti pre jednotlivcov tak v rámci EÚ, ako aj mimo nej, inštitucionálna spolupráca medzi vzdelávacími inštitúciami, mládežníckymi organizáciami, podnikmi, miestnymi a regionálnymi orgánmi a mimovládnymi organizáciami; presadzovanie reforiem v členských štátoch, ktorých cieľom je modernizovať systémy vzdelávania a odbornej prípravy a podporovať inováciu, podnikanie a zamestnateľnosť.

2.4   Podľa Komisie prehľadnejšia štruktúra nového programu spolu s výrazným zvýšením investícií znamená, že EÚ bude môcť študentom, stážistom, mladým ľuďom, učiteľom, pracovníkom s mládežou a ďalším záujemcom v tejto oblasti ponúknuť oveľa viac príležitostí na zlepšenie ich zručností, podporu osobného rozvoja a lepšie pracovné vyhliadky. Program „Erasmus pre všetkých“ má zároveň podporiť výskum a výučbu v oblasti európskej integrácie a amatérske športy.

2.5   Navrhovaný program má prispieť k dosiahnutiu cieľov stratégie Európa 2020 (EÚ 2020), strategického rámca pre vzdelávanie a odbornú prípravu do roku 2020 (ET 2020), k európskej spolupráci v oblasti mládeže (2010 – 2018) a uskutočňovaniu hlavných iniciatív stratégie Európa 2020, ako sú „Mládež v pohybe“ a „Program pre nové zručnosti“, ako aj k udržateľnému rozvoju tretích krajín v oblasti vysokoškolského vzdelávania a k rozvoju európskeho rozmeru v športe.

3.   Všeobecné pripomienky

3.1   V hlavných strategických dokumentoch EÚ v oblastiach vzdelávania, odbornej prípravy a mládeže majú iniciatívy v uvedených oblastiach rovnakú prioritu. EHSV zdôrazňuje, že pri formovaní cieľov programu nesmie vzniknúť dojem, že formálne vzdelávanie má vyššiu prioritu než neformálne a informálne vzdelávanie, ako je napr. vzdelávanie dospelých, odborné vzdelávanie, odborná príprava, školské vzdelávanie a mládežnícke aktivity a šport. Je nevyhnutné predísť nerovnostiam medzi rôznymi sektormi, pretože to môže sťažiť uplatňovanie prístupu celoživotného vzdelávania uvedeného v programe.

3.2   Výbor víta možnosť podpory politických reforiem, ako je napr. vykonávanie bolonského a kodanského procesu a štruktúrovaného dialógu s mladými ľuďmi, ako aj podporu pre zavádzanie nástrojov transparentnosti EÚ.

3.3   Program zaručuje, že „granty na mobilitu v oblasti vzdelávania pridelené jednotlivcom sú oslobodené od daní a príspevkov na sociálne zabezpečenie. Tá istá výnimka sa vzťahuje na sprostredkovateľské orgány, ktoré postupujú tieto granty príslušným jednotlivcom.“ Výbor súhlasí s takýmito výnimkami a žiada Komisiu, aby v spolupráci s členskými štátmi preskúmala a vyriešila prípady (keď sa napríklad granty na mobilitu pripočítavajú k rodinnému príjmu, čím dochádza k strate sociálnej podpory), ktoré sa vyskytli pri vykonávaní súčasných akcií zameraných na mobilitu.

3.4   Dôrazne podporuje skutočnosť, že do programu boli zahrnuté akcie v oblasti športu ako osobitná kapitola s vlastným rozpočtom, pretože to prostredníctvom nadnárodných projektov, budovania kapacít pre športové organizácie a zlepšenia možností pre partnerstvo zabezpečí lepšie a účinnejšie zapojenie zúčastnených strán do rozhodovania v oblasti športu a lepšieho riadenia športových orgánov a zároveň bude motivovať európskych občanov, najmä mladých ľudí, aby sa aktívnejšie zapájali.

3.5   Výbor uznáva, že jedna národná agentúra v každom členskom štáte, ktorá bude zodpovedná za riadenie akcií programu, je pravdepodobne účinnejším riešením, pokiaľ ide o „užívateľskú prístupnosť“, pracovné zaťaženie a nákladovú účinnosť. Žiadateľom o grant by sa však mal zaručiť regionálny prístup. Treba poznamenať, že vytvorenie jednej národnej agentúry nemusí byť v súlade s rôznorodými národnými podmienkami v členských štátoch. Súčasne by sa nemali zvyšovať celkové administratívne požiadavky na žiadateľov, najmä na mimovládne organizácie v oblasti neformálneho vzdelávania. Administratívna záťaž by sa naopak mala neustále posudzovať a znižovať. EHSV sa tiež vyslovuje za to, aby sa členským štátom odporučilo aktívnejšie zapájať občiansku spoločnosť a sociálnych partnerov do riadenia programu na vnútroštátnej úrovni.

3.6   EHSV víta cieľ znížiť súčasnú zložitosť a roztrieštenie jednotlivých cieľov a akcií, aby sa zvýšila účinnosť vynakladania prostriedkov a ukončili sa akcie, ktoré nemajú kritické množstvo potrebné pre dlhodobý účinok. Ako sa uvádza v bode 1.6 tohto stanoviska, výbor však dôrazne nabáda na zachovanie samostatných a nezávislých podprogramov s minimálnym prideľovaním rozpočtových prostriedkov na hlavné sektory programu.

3.7   Aj keď výbor výslovne podporuje opatrenia zamerané na vyššiu účinnosť a zníženie nákladov, poznamenáva, že je nevyhnutné vyvážiť potrebu väčších a účinnejších projektov s potrebou inkluzívnosti. Prínos malých organizácií ku všetkým formám vzdelávania nemožno podceňovať a ich prístup k programu by sa mal zachovať.

3.8   Výbor konštatuje, že v programe nie je žiadna zmienka o mobilite žiakov. Poukazuje preto na to, že pripravenosť na mobilitu by sa mala vybudovať skoro, a nie až v štádiu odbornej prípravy či vysokoškolského vzdelávania. V tejto súvislosti je preto veľmi dôležité, aby pokračovali úspešné partnerstvá škôl v rámci programu Comenius a aby sa žiakom umožnila krátkodobejšia mobilita.

3.9   Výbor konštatuje, že opatrenia prijaté v programe na zlepšenie prístupu znevýhodnených skupín k aktivitám v oblasti mobility sú nedostatočné. Rozšírenie účasti nedostatočne zastúpených skupín na vzdelávaní a učení by sa malo stať jasnou prioritou, pretože to má zásadný význam pre vytvorenie spravodlivejšej spoločnosti a hospodársky rast. V súčasnosti ešte stále zohráva vzdelanie rodičov a sociálno-ekonomické zázemie neprimerane veľkú úlohu, čo sa týka príležitostí k prístupu jednotlivcov ku vzdelávaniu a jeho úspešnému absolvovaniu, a určité skupiny sú v niektorých krajinách nedostatočne zastúpené.

3.10   V programoch mobility musia byť kvalita a rovnosť príležitostí v rovnováhe s kvantitou tak, aby umožnili účasť aj znevýhodneným osobám – napríklad tým, že sa posúdi výška grantov na mobilitu, ktorá sa v súčasnosti považuje za nedostatočnú a nepružnú s ohľadom na rozdielne hospodárske situácie zúčastnených krajín (1).

3.11   Bolo by možné zvážiť možnosť využitia Európskeho sociálneho fondu a štrukturálnych fondov na financovanie účasti mladých ľudí z menej rozvinutých regiónov na aktivitách mobility jednotlivcov v oblasti vzdelávania, ako aj na stážach a učňovskom vzdelávaní v podnikoch v iných členských štátoch.

3.12   Výbor vyzýva na väčšie úsilie o lepšie zhromažďovanie údajov a analýzu, najmä pokiaľ ide o zamestnanosť, sociálny rozmer, celoživotné vzdelávanie, prenosnosť grantov a pôžičiek a celkovú kvalitu a účinok mobility, a navrhuje, aby sa dodatočne hodnotili skúseností s mobilitou. Takéto údaje pomôžu monitorovať vykonávanie programu a umožnia aktívnejšie reagovať na prípadné zmeny.

3.13   Výbor opätovne zdôrazňuje svoju podporu ustanoveniu na zabezpečenie lepšej účinnosti zdrojov programu a zníženie miery zdvojenia a roztrieštenosti súčasných opatrení. Z tohto dôvodu v zásade požaduje komplexnejšie posúdenie tejto problematiky a revíziu všetkých programov fungujúcich pod záštitou Európskej komisie, ktorých ciele sú úplne alebo čiastočne v súlade s navrhovaným programom. Napríklad program „Erasmus pre mladých podnikateľov“, ktorý čiastočne financuje Komisia, je riadený samostatne, aj keď by mohol prispieť k cieľom stanoveným v programe „Erasmus pre všetkých“.

3.14   Súčasný podiel príspevkov uvedený v bode 3 článku 13 (Rozpočet) nie je dostatočne jasne vysvetlený. Výbor navrhuje zvýšiť percentá prideľované na spoluprácu v oblasti inovácie a osvedčených postupov, keďže väčšina analýz vykonávaných počas predchádzajúcich fáz programov celoživotného vzdelávania dokázala, že inštitucionálna spolupráca je nákladovo vysoko efektívna.

4.   Akcie v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy

4.1   EHSV víta prideľovanie vyššieho rozpočtu na odborné vzdelávanie a prípravu. Odporúča však, aby sa v programe vytýčil jasný cieľ tak, aby prispieval k dosiahnutiu referenčnej hodnoty VET: „Do roku 2020 by malo v EÚ v priemere aspoň 6 % osôb vo veku 18 – 34 rokov s kvalifikáciou získanou v počiatočnom odbornom vzdelávaní a príprave počas štúdia absolvovať v zahraničí obdobie štúdia alebo odbornej prípravy súvisiace s počiatočným odborným vzdelávaním a prípravou (vrátane pracovných stáží), ktoré by trvalo najmenej dva týždne (10 pracovných dní) alebo menej, ak je zdokumentované v Europasse (2)“. Okrem toho by sa časť rozpočtu mala vyčleniť na podporu programov učňovského vzdelávania.

4.2   Vzhľadom na túto referenčnú hodnotu je potrebné vynaložiť osobitné úsilie na odstránenie praktických, technických a právnych prekážok pre mobilitu v oblasti vzdelávania, na podporu vysielania učňov a stážistov do a z malých a stredných podnikov a zvýšenie hodnoty zapojenia MSP do mobility učňov a stážistov. So zreteľom na množstvo a rozsah činností v tomto sektore a na zistenia dokumentu „Posúdenie vplyvu na akcie v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy“ (3) výbor navrhuje, aby sa posúdilo, či sú minimálne prostriedky vo výške 17 %, ktoré sa v súčasnosti pre VET navrhujú, dostatočné.

4.3   EHSV navrhuje zaradiť učňov a stážistov do programu ako samostatnú cieľovú skupinu. Pomohlo by to vykonávať nové politické záväzky v oblasti podporovania učňovského vzdelávania a praktickej výučby s cieľom odstrániť vysokú mieru nezamestnanosti mládeže.

4.4   EHSV by chcel poukázať na nízku účasť dospelých na celoživotnom vzdelávaní a nízku mieru zručností a kvalifikácií veľkého počtu dospelých v Európe (4). Na dosiahnutie cieľa ET 2020, aby sa „na celoživotnom vzdelávaní zúčastňovalo v priemere 15 % dospelých“ (5), sú potrebné pevné systémy vzdelávania pre dospelých, poskytovatelia, metodika, pracovníci a ponuka vzdelávania v celej Európe. Vzdelávanie dospelých musí mať pevné miesto v rámci aktívneho európskeho občianstva, ktoré môže silný program pre vzdelávanie dospelých ďalej rozvíjať a podporovať.

4.5   Úzke väzby na odborné vzdelávanie a odbornú prípravu sú dôležité, ale nevyhnutné je aj vlastné odvetvie vzdelávania dospelých s cieľom vyriešiť problémy uvedené v bode 4.4. Výbor preto navrhuje, aby sa v návrhu programu zvážilo zachovanie vzdelávania a výučby dospelých ako samostatný sektor.

4.6   Navrhované zvýšenie rozpočtu pre vzdelávanie dospelých je síce vítané, 2 % minimálny príspevok na vzdelávanie dospelých sa však zdá neprimeraný vzhľadom na demografické starnutie Európy a potrebu zvýšenia účasti dospelých na celoživotnom vzdelávaní. So zreteľom na skutočnosť, že sektor vzdelávania dospelých je veľmi rozsiahly a zahŕňa veľké množstvo sociálnych podnikov, malo by sa zvážiť výraznejšie zvýšenie príspevku.

4.7   Pokiaľ ide o vzdelávanie a výučbu dospelých, program by mal jasnejšie prispieť k uplatňovaniu obnoveného „Európskeho programu pre vzdelávanie dospelých“ (6). Podporou tohto programu má súčasný program skutočnú príležitosť na stimulovanie pokroku a pozitívnej zmeny v oblasti vzdelávania dospelých, čo by mohlo viesť k zvýšeniu sebadôvery, účasti, aktivite, tvorivosti, osobnému rozvoju a zamestnateľnosti pre veľké množstvo európskych občanov.

4.8   Semináre a dobrovoľnícka práca starších občanov v rámci programu „Grundtvig“ otvorili možnosti európskej účasti pre mnohých ľudí, ktorí by na to inak nemali príležitosť. EHSV so zreteľom na prínosy vyplývajúce z týchto akcií poukazuje na potrebu zachovania rovnakých príležitostí pre vzdelávajúcich sa dospelých, pokiaľ ide o účasť na programoch mobility a dobrovoľníctva.

4.9   Výbor považuje tento program za neoceniteľný, pokiaľ ide o dosiahnutie cieľa bolonského procesu týkajúceho sa mobility študentov (7), ktorý stanovila aj Rada Európskej únie (8): „V roku 2020 by najmenej 20 % ľudí, ktorí ukončia vysokoškolské štúdium v európskom priestore vysokoškolského vzdelávania, malo mať absolvovanú časť štúdia alebo odbornej prípravy v zahraničí.“ EHSV však poukazuje na to, že je potrebné preskúmať výšku grantov na mobilitu jednotlivcov, aby mali osoby zo znevýhodneného prostredia rovnaké príležitosti na účasť v programoch mobility.

4.10   EHSV nabáda na ďalší rozvoj spoločných programov a spoločné diplomy v rámci európskeho priestoru vysokoškolského vzdelávania (EHEA), keďže spoločné programy a spoločné diplomy majú potenciál zamerať pozornosť na vnútroštátne pravidlá a právne predpisy, ktoré sú prekážkou pre mobilitu, ako aj zvýšiť celkovú kvalitu vzdelávania a posilniť medzinárodnú spoluprácu medzi inštitúciami.

4.11   Zosúladenie systémov uznávania predchádzajúceho štúdia s európskym systémom prenosu a zhromažďovania kreditov (ECTS) a s implementáciou európskeho systému kreditov pre odborné vzdelávanie a prípravu (ECVET) na základe prístupu zameranom na výsledky v učení má zásadný význam pre úspešné dosiahnutie bolonského cieľa mobility študentov a pre zabezpečenie kvality systémov mobility a celkovo vysokoškolského vzdelávania a výučby. EHSV konštatuje, že mnohé krajiny neprepojili systémy ECTS a ECVET so študijnými výsledkami a že cieľ rovnakých príležitostí pre všetkých sa nedosiahol. Preto by sa mali zvážiť naliehavé opatrenia s cieľom zabezpečiť, aby sa európsky systém prenosu a zhromažďovania kreditov a európsky systém kreditov pre odborné vzdelávanie a prípravu stali bežným nástrojom v EÚ v záujme zaistenia transparentnosti kvalifikácií pre študentov aj zamestnávateľov.

4.12   Výbor chce takisto zdôrazniť, že na európskej úrovni je potrebná stála koordinácia s cieľom pomôcť členským štátom prijať opatrenia, aby všetky nové doklady o dosiahnutej kvalifikácii obsahovali – na základe národných kvalifikačných systémov – jasný odkaz na príslušnú úroveň európskeho kvalifikačného rámca. Keďže je zrejmé, že tento cieľ (9) sa do oficiálneho termínu 2012 nepodarí dosiahnuť, je nevyhnutná ďalšia koordinácia a opatrenia na urýchlenie vykonávania európskeho kvalifikačného rámca.

4.13   EHSV navrhuje, aby mala mobilita pracovníkov vyššiu prioritu, čo by do veľkej miery prispelo k vysoko kvalitným programom vzdelávania a k inštitúciám s väčším medzinárodným zameraním. Výbor vyzýva na užšiu spoluprácu s členskými štátmi zameranú na odstránenie prekážok pre mobilitu pracovníkov súvisiacich so systémami sociálneho zabezpečenia, s dôchodkovými mechanizmami a uznávaním odborných kvalifikácií.

4.14   Na základe vyhlásenia EHSV v stanovisku k iniciatíve „Mládež v pohybe“ (10) výbor požaduje detailný opis navrhovaného systému poskytovania pôžičiek pre študentov magisterského štúdia v inej krajine EÚ, aby sa zabezpečilo, že sa postup poskytovania pôžičiek starostlivo vypracuje a mladí ľudia o ňom budú informovaní, pretože je dôležité, aby sa čo v čo najväčšej miere zabránilo tomu, že sa zamotajú do špirály dlhov. So zreteľom na snahu o zavedenie navrhovaného systému pôžičiek by sa malo zabezpečiť, aby boli takéto pôžičky atraktívne a dostupné (najmä pre študentov zo znevýhodneného prostredia), a mohli sa poskytnúť podľa odhadu 331 100 študentom.

4.15   Výbor okrem toho požaduje posúdenie všetkých možných dôsledkov navrhovaného systému pôžičiek vrátane vplyvu na národné a regionálne systémy finančnej podpory a na výšku školného v inštitúciách vysokoškolského vzdelávania. Výsledky takéhoto posúdenia by sa mali čo najrýchlejšie zverejniť.

4.16   EHSV žiada inštitúcie Európskej únie, aby okrem navrhovaného systému pôžičiek prostredníctvom svojich politík aj naďalej podporovali úsilie jednotlivých členských štátov, aby sa zabezpečila úplná prenosnosť národných grantov a pôžičiek v rámci EÚ na podporu mobility a rovnaký prístup k mobilite a vzdelávaniu.

5.   Akcie v oblasti mládeže

5.1   EHSV vyzdvihuje účinnosť súčasného programu „Mládež v akcii“ (11). Odhaduje sa, že program „Mládež v akcii“ poskytne približne 1 000 000 mladých Európanov príležitosť k neformálnemu vzdelávaniu a možnosti mobility, a je zrejmé, že súčasný program prostredníctvom podpory mládežníckych organizácií trvalo ovplyvnil mladých Európanov. Vplyv programu Mládež v akcii na mladých ľudí tak možno považovať za väčší ako vplyv ktoréhokoľvek iného programu EÚ, čo v programe nie je primerane uvedené.

5.2   Výbor je znepokojený skutočnosťou, že súčasný návrh má tendenciu k nerovnakému zaobchádzaniu s príjemcami a sťažuje prístup pre znevýhodnených mladých ľudí, ktorí majú v súčasnosti prístup k programu „Mládež v akcii“ prostredníctvom malých a miestnych mládežníckych organizácií.

5.3   EHSV sa domnieva, že v programe by sa mala mladým ľuďom a politike mládeže zabezpečiť väčšia politická a finančná priorita so zreteľom na množstvo cieľov súvisiacich s mládežou v rámci stratégií EÚ 2020 a ET 2020 a v rámci európskej spolupráce v oblasti mládeže (2010 – 2018), ako aj hlavných iniciatív, ako sú „Mládež v pohybe“ a „Program pre nové zručnosti a nové pracovné miesta“.

5.4   So zreteľom na rozsah a množstvo činností a počet účastníkov v rámci súčasného programu „Mládež v akcii“, ako aj na jeho schopnosť zapojiť ľudí zo znevýhodnených skupín výbor žiada, aby sa opätovne zvážilo, či navrhovaný minimálny príspevok pre mládež vo výške iba 7 % zabezpečí dosiahnutie cieľov stanovených pre oblasť mládeže, a aby bol navrhnutý samostatný podprogram pre akcie v oblasti mládeže ako súčasť tohto programu s primeraným rozpočtom. Takýto prístup sa už spomínal aj v stanovisku výboru k iniciatíve „Mládež v pohybe“ (12). Všetky súčasné jednotlivé akcie programu „Mládež v akcii“ by sa mali zachovať.

5.5   Výbor zdôrazňuje, že v súčasnosti program „Mládež v akcii“ pomáha podporovať činnosti, ktoré by inak žiadnu podporu z iných zdrojov financovania nedostali, a že ide o jeden z hlavných zdrojov financovania mládežníckych projektov. Týka sa to najmä malých a miestnych resp. regionálnych organizácií. Nedostatok takejto podpory by mohol mať vážne negatívne následky pre oblasť európskej mládeže. V takom prípade by sa mnohé mládežnícke organizácie mohli v menšej miere zameriavať na Európu, pretože práve európske siete podporujú účasť malých a miestnych organizácií na európskych programoch. Vznikol by tak priestor len pre veľké organizácie a inštitúcie, čím by boli priamo znevýhodnené miestne, regionálne a malé organizácie.

5.6   Výbor poznamenáva, že tento program by mal jasnejšie prispieť k vykonávaniu článku 165 ods. 2 Zmluvy o fungovaní Európskej únie, a to zamerať sa na „podporu rozvoja výmeny mládeže a výmeny sociálnych a výchovno-vzdelávacích pracovníkov a podporu účasti mladých ľudí na demokratickom živote v Európe“.

6.   Opatrenia s ohľadom na demografické zmeny

EHSV navrhuje pre finančné obdobie Európskej únie na roky 2014 - 2020 samostatný program podpory „Generácie v akcii“. Dialóg medzi generáciami sa požaduje v mnohých programoch a návrhoch, napr. v oblasti aktívneho a zdravého starnutia, v otázkach udržateľnosti (za udržateľný životný štýl), v oblasti energetickej účinnosti atď.

EHSV je presvedčený, že spoločná mobilita mladých a starších ľudí vo zvýšenej miere prispeje k vzájomnej úcte, podpore sociálnej súdržnosti a spoločnej zodpovednosti za európske hodnoty.

V Bruseli 29. marca 2012

Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Staffan NILSSON


(1)  SEK(2011) 1402 final, COM(2011) 788 final.

(2)  Závery Rady o referenčnej hodnote pre vzdelávaciu mobilitu, 3 128. zasadnutie Rady o vzdelávaní, mládeži, kultúre a športe, 28. – 29.11.2011.

(3)  Odborné vzdelávanie a príprava (VET) v rámci podprogramu Leonardo da Vinci podporuje rozvoj kodanského procesu a uplatňovanie systému kvality pre VET, a poskytuje jedinečné možnosti na internalizáciu, mobilitu a inováciu v tejto oblasti.

(4)  COM(2007) 558 final.

(5)  http://ec.europa.eu/education/lifelong-learning-policy/doc34_en.htm.

(6)  Uznesenie Rady o obnovenom Európskom programe pre vzdelávanie dospelých (16743/11), 17.11.2011.

(7)  Komuniké z konferencie európskych ministrov zodpovedných za vysokoškolské vzdelávanie, Leuven a Louvain-la-Neuve, 28. – 29.4.2009.

(8)  Závery Rady o modernizácii vysokoškolského vzdelávania, 3 128. zasadnutie Rady o vzdelávaní, mládeži, kultúre a športe, 28. – 29.11.2011.

(9)  Odporúčanie Európskeho parlamentu a Rady o vytvorení európskeho kvalifikačného rámca pre celoživotné vzdelávanie (2008/C 111/01), 23.4.2008.

(10)  Ú. v. EÚ C 132, 3.5.2011, s. 55.

(11)  SEC(2011) 1402 final, 23. 11. 2011, COM(2011) 788 final.

(12)  Ú. v EÚ C 132, 3.5.2011, s. 55.


Top