EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012AE0822

Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Návrh rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady o Európskom roku občanov (2013)“ COM(2011) 489 final – 2011/0217 (COD)

Ú. v. EÚ C 181, 21.6.2012, p. 137–142 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

21.6.2012   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 181/137


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Návrh rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady o Európskom roku občanov (2013)“

COM(2011) 489 final – 2011/0217 (COD)

2012/C 181/24

Spravodajca: Andris GOBIŅŠ

Rada sa 21. septembra 2011 rozhodla podľa článku 21 ods. 1 Zmluvy o fungovaní Európskej únie prekonzultovať s Európskym hospodárskym a sociálnym výborom

Návrh rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady o Európskom roku občanov (2013)

COM(2011) 489 final – 2011/0217 (COD).

Odborná sekcia pre zamestnanosť, sociálne veci a občianstvo poverená vypracovaním návrhu stanoviska výboru v danej veci prijala svoje stanovisko 29. februára 2012.

Európsky hospodársky a sociálny výbor na svojom 479. plenárnom zasadnutí 28. a 29. marca 2012 (schôdza z 28. marca) prijal 137 hlasmi za, pričom 3 členovia hlasovali proti a 11 sa hlasovania zdržali, nasledujúce stanovisko:

„Občianska spoločnosť je jedným z prostriedkov, ktoré umožňujú vyjadriť našu ľudskú povahu vo svojej celistvosti.“

Václav Havel

1.   Závery a odporúčania

1.1   Európska komisia plánuje vyhlásiť rok 2013 za Európsky rok občanov (1). Európsky hospodársky a sociálny výbor zdôrazňuje, že občania pri zabezpečovaní budúcnosti Európy a jej integrácii zohrávajú centrálnu úlohu, a podporuje množstvo nápadov z predloženého návrhu. Výbor už so svojimi partnermi uskutočnil dôležité prípravné práce s cieľom zlepšiť vyhliadky Európskeho roka občanov na úspech, a v tejto činnosti budú cielene pokračovať. Výbor vyjadruje ľútosť nad tým, že aktuálny návrh Komisie týkajúci sa Európskeho roka 2013 má isté nedostatky.

1.2   Európska komisia v spomenutom návrhu nevyhovuje žiadosti organizácií občianskej spoločnosti, ktoré by tento rok chceli venovať aktívnemu občianstvu, ani výzve Európskeho parlamentu, aby kládla osobitý dôraz na nové práva občanov vyplývajúce z nadobudnutia platnosti Lisabonskej zmluvy. EHSV nabáda, aby sa tento rok priblížil potrebám občanov, ak má byť skutočne úspešný, a odporúča pristúpiť k sérii dodatkov a špecifických zmien.

1.3   Budúce veľké výzvy, ktorým bude čeliť Európa a jej občania, si vyžadujú, aby sa pre tematický európsky rok stanovili priority. Nízka úroveň dôvery občanov Únie, ich skepticizmus voči právomoci ovplyvniť rozhodnutia EÚ, apatia a nedostatočné podieľanie sa na rozhodovacom procese ohrozujú prijímanie kvalitných rozhodnutí a dlhodobý rozvoj Únie a oslabujú jej ideovú náplň.

1.4   Hlavným cieľom tematického európskeho roka má byť aktívne a participatívne občianstvo. Spomínaný rok má podporiť zapojenie informovaného, aktívneho a začleneného občana do procesu európskej integrácie a do politického a sociálneho života. Európsky hospodársky a sociálny výbor odporúča upresniť právny základ európskeho roka a jeho názov formulovať takto: „Európsky rok aktívneho a participatívneho občianstva“.

1.5   Výbor pripomína, že pojem aktívne a participatívne občianstvo zahŕňa konsolidáciu základných demokratických hodnôt EÚ, diskusiu o rešpektovaní politických, ekonomických a sociálnych práv občanov, ich povinností a posilnenie pocitu spolupatričnosti k EÚ. Európsky rok musí klásť dôraz na rôznorodosť potrieb spoločnosti a boj proti diskriminácii a nerovnosti, pričom je potrebné venovať osobitnú pozornosť ženám a osobám so zdravotným postihnutím.

1.6   Správne orgány inštitúcií na európskej ako aj na vnútroštátnej úrovni musia začať čo najskôr pracovať na realizácii spomenutých cieľov. Tento proces musí vo všetkých štádiách rozhodovania a na všetkých úrovniach (miestnej, národnej, európskej) prebiehať v rámci intenzívneho dialógu s občianskou spoločnosťou.

1.7   Mobilita je v tejto súvislosti cieľom, aj keď nepriamym, ktorý si zaslúži podporu.

1.8   Finančný balík vyčlenený na európsky rok a jeho prideľovanie by sa mali preskúmať. Jeho výška by mala byť primeraná, nemenná a úmerná dôležitosti cieľa, vzhľadom na to, že demokratický deficit by sa napokon mohol ukázať ako veľmi nákladný. Znížené financovanie (z približne 17 miliónov EUR v roku 2010 na približne milión EUR v roku 2013) neumožňuje zaoberať sa dôležitými otázkami.

1.9   Európske organizácie a členovia sietí kontaktnej skupiny a ďalší partneri vytvorili s podporou EHSV spojenectvo na realizáciu tematického roka, ktoré je pripravené prevziať dôležitú úlohu pri realizácii projektu, ako aj pri vypracúvaní dodatočných odporúčaní, aby bolo možné pokračovať v osvedčených postupoch a zaručiť čo najlepšie spustenie a koordinovanie aktivít. Výbor sa zaväzuje rozvíjať a zrealizovať rozsiahly program zapojenia, transparentnosti a inovácie, ktorý by spoločnosti a inštitúciám EÚ názorne objasnil výhody plynúce zo záväzkov spoločenstva a ktorý by v určitom smere slúžil ako pilotný projekt pre ďalšie iniciatívy.

2.   Kontext stanoviska

2.1   Rok 2013 je rokom 20. výročia ustanovenia pojmu „občianstvo Európskej únie“ Maastrichtskou zmluvou. Lisabonská zmluva (článok 10 ods. 3 a článok 11 Zmluvy o Európskej únii) udelila občianskej spoločnosti viacero nových práv: je potrebné zdôrazniť najmä povinnosť všetkých inštitúcií EÚ podporiť demokratickú účasť na rozhodovaní tak individuálne, ako aj na úrovni organizovanej občianskej spoločnosti (2). Spoločnosť tieto práva v súčasnosti, žiaľ, vníma len vo veľmi malej miere.

2.2   Európska komisia sčasti odpovedala na výzvu Európskeho parlamentu tým, že navrhla, aby sa rok 2013 stal Európskym rokom občanov. Vo svojich návrhoch sa však zameriava na špecifické právne aspekty, ktoré pokrývajú len malú časť pojmu občianstvo. Európske občianstvo je jedným z najúčinnejších nástrojov na vytváranie spoločnej identity. Podľa článku 2 ZEÚ sú demokracia, sloboda, právny štát, rovnosť a ľudské práva základné hodnoty Európskej únie (3). V aktuálnom období krízy a potenciálnych zmien sú mimoriadne dôležité pri posilňovaní demokratických procesov, občianskeho povedomia a pocitu príslušnosti k Európskej únii. V návrhu Komisie sa im, žiaľ, nevenuje dostatočná pozornosť.

2.3   Počas nedávneho prieskumu Eurobarometra iba 43 % opýtaných vedelo, čo znamená byť európskym občanom, a 32 % sa domnievalo, že sú dobre alebo veľmi dobre informovaní o svojich občianskych právach v EÚ (4). V roku 2009 sa na voľbách do Európskeho parlamentu zúčastnilo iba 43 % občanov vo veku oprávňujúcom na účasť vo voľbách (5), čo predstavuje oveľa nižšie percento zúčastnených ako počas vnútroštátnych volieb, na ktoré prišlo približne 67 % voličov (6). Necelých 30 % občanov si myslí, že osobne môže ovplyvniť postup EÚ, a toto číslo stále klesá (7). Podľa Eurobarometra z roku 2009 sa 37 % respondentov domnieva, že hlavnou prioritou pri zaručovaní práv občanov by malo byť zlepšenie dialógu medzi nimi a inštitúciami EÚ (8). EHSV už vo svojich stále prekvapivo aktuálnych stanoviskách z rokov 1992 a 1993 spomína nutnosť zapojenia občanov, problémy legitimity, občiansku výchovu, informovanie občanov a ich dôveru vo vlastné sily, odstraňovanie demokratického deficitu atď (9).

2.4   Nedostatky európskych právnych predpisov, ich nedodržiavanie a často kritizovaná chýbajúca ochota inštitúcii EÚ nadviazať skutočný dialóg sú pre Európsku úniu veľkými výzvami. Napríklad špeciálna štúdia, ktorú Eurobarometer uskutočnil v roku 2011, ukázala, že len necelá tretina občanov EÚ, dokonca možno aj menej, je celkovo alebo sčasti spokojná s účinnosťou administratívy EÚ, poskytovaním služieb a jej transparentnosťou; ostatní prejavili nespokojnosť najmä s posledným aspektom alebo na položenú otázku nemali žiaden názor (10).

2.5   Tieto údaje poukazujú na priepasť, ktorá delí občanov od správnych orgánov EÚ, svedčia o nízkej zaangažovanosti na ich fungovaní (11) a u niektorých vyvolávajú pochybnosti v súvislosti s legitimitou ich rozhodnutí vo všeobecnosti alebo poukazujú na silný vplyv Európskej komisie na štáty zasiahnuté krízou. Dôsledkom toho je potom menej účinná, menej zjednotená a slabšia Európska únia. Na zodpovedanie týchto otázok by preto bolo vhodné využiť Európsky rok 2013 a s pomocou spoločnosti sa pokúsiť dosiahnuť citeľné zlepšenia a diskutovať o budúcom vývoji občianstva.

3.   Všeobecné pripomienky

Hlavný cieľ a názov európskeho roka

3.1   Cieľom EHSV je spojiť Európsky rok 2013 s témou občianstva. Domnieva sa, že spomenutý rok by mal byť zameraný na súlad politík EÚ s hodnotami, so záujmami a s potrebami občanov. Za cieľ by si mal hneď od začiatku určiť uvedomelú účasť všetkých občanov EÚ na rozhodovacom procese na všetkých úrovniach a na všetkých štádiách prijímania rozhodnutí, aktívne občianstvo v celom svojom rozsahu, ako aj uvedomelosť a európsku spolupatričnosť, mier, slobodu, právny štát, rovnosť, solidaritu a rešpektovanie ľudských práv.

3.2   EHSV navrhuje nazvať tematický rok takto: „Európsky rok aktívneho a participatívneho občianstva (12).

3.3   Aktuálny návrh rozhodnutia (13) pripisuje prílišnú dôležitosť voľnému pohybu osôb a príslušným právam, ktoré majú občania k dispozícii v cezhraničnom kontexte. Pomer pohybu občanov je stále nízky a v niektorých krajinách, najmä v Rumunsku a Bulharsku, je mobilita značne sťažená, hoci tieto štáty spĺňajú schengenské kritériá. Navyše, rok 2006 už bol vyhlásený za Európsky rok mobility pracovníkov.

3.4   Aktuálny návrh Európskej komisie svojimi právnymi prvkami oslabuje občianstvo Európskej únie, aj keď obsahuje širší rozsah dôležitých stanovísk. Občianstvo zahŕňa aj iné rozmery, najmä politické, občianske, ekonomické, sociálne  (14), ako aj kultúrne.

Právne aspekty Európskeho roka

3.5   EHSV podporuje návrh vyjadrený v predloženom dokumente, ktorým by sa mal zlepšiť dialóg a výmena informácií medzi inštitúciami a občanmi EÚ, ale domnieva sa, že by hlavnú úlohu mali zohrávať participatívna demokracia a aktívne občianstvo. V tejto veci je vhodné uviesť plne do platnosti nové práva a povinnosti obsiahnuté v Lisabonskej zmluve (15) a Európsky parlament vyzýva, aby sa na ne kládol dôraz v roku 2013 (16). Je potrebné bez ďalších prieťahov na všetkých úrovniach zabezpečiť otvorený a transparentný dialóg medzi občanmi a správnymi orgánmi.

3.6   EHSV žiada, aby návrh rozhodnutia obsahoval jasné a presné odkazy na všetky ustanovenia týkajúce sa demokracie a účasti v Zmluve o Európskej únii (ZEÚ) a v Zmluve o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ), predovšetkým na článok 11 ZEÚ a článok 15 ZFEÚ, ale aj na preambulu, články 1, 3 ods. 2, 6 a 10 ZEÚ (17).

Článok 1 druhý odsek ZEÚ stanovuje, že „táto zmluva predstavuje novú etapu v procese utvárania čoraz užšieho spojenectva medzi národmi Európy, v ktorom sa prijímajú rozhodnutia najotvorenejšie a čo najbližšie k občanovi“  (18).

3.7   Je potrebné rozšíriť právny základ tematického roka, aby sa spomenuté ciele mohli zrealizovať a premietnuť do všetkých aspektov občianstva a aby sa zaručilo fungovanie a rozvoj vo všetkých oblastiach politickej akcie.

3.8   EHSV zdôrazňuje, že každý členský štát má svoj podiel zodpovednosti na účasti spoločnosti na rozhodovacom procese EÚ, ako to naznačuje napr. rozhodnutie ústavného súdu Nemecka a pojem „zodpovednosť vo veci integrácie“, ktorý používa (19).

3.9   EHSV vyzýva, aby sa kládol dôraz na rovnosť občanov, zovšeobecnený v článku 9 ZEÚ (20). Následne v rámci Európskeho roka 2013 vyzýva, aby sa pozornosť venovala skupinám diskriminovaných občanov. Bolo by vhodné prijať špecifické opatrenia, ktoré by všetkým občanom zaručili rovnocenné možnosti pri uplatňovaní participatívnych, ekonomických a sociálnych práv, ako aj pri uplatňovaní iných práv, a to bez ohľadu na pôvod, občianstvo, vek, osobitné potreby, zdravotný stav, stav majetku, náboženské presvedčenie, rodinnú situáciu alebo iné podobné súvislosti. Medzi mužmi a ženami musí byť zaručená úplná rovnoprávnosť (21). Zvláštnu pozornosť by bolo vhodné venovať boju proti ideológiám a radikálnym alebo antidemokratickým aktivitám.

3.10   EHSV sa rovnako zameriava na vonkajší rozmer aktívneho občianstva. V procese realizácie európskeho roka bude výbor spolupracovať s krajinami susediacimi s EÚ. Výbor vyzýva EÚ, aby dôsledne rešpektovala svoje zásady a základné hodnoty v oblasti vonkajších vzťahov (22), aby posilňovala účasť civilnej spoločnosti pri vytváraní svojej vonkajšej politiky a aby začala pripravovať pôdu pre rok 2015, ktorý EHSV navrhol venovať rozvojovej spolupráci.

Voľný pohyb osôb

3.11   EHSV podľa vzoru Komisie podporuje voľný pohyb osôb ako nepriamu prioritu (23). Komisia vo svojom návrhu vyjadruje odhodlanosť odstrániť známe pretrvávajúce prekážky  (24), s cieľom všetkým občanom EÚ umožniť uplatňovať svoje práva slobodne a bez diskriminácie. Výbor zároveň žiada, aby sa pozornosť sústredila na konkrétne a praktické opatrenia s dlhodobými priaznivými účinkami. Tie by pozostávali predovšetkým z vytvárania alebo rozširovania programov a nástrojov na podporu, z vypracovania a uplatňovania nových právnych predpisov alebo z prísnejšej kontroly a stíhania osôb za porušovanie právnych predpisov EÚ.

3.12   V rámci Európskeho roka 2013 by sa zvláštna pozornosť mala venovať právu občanov využiť pomoc diplomatického a konzulárneho zastúpenia iných členských štátov pri svojom pobyte v tretej krajine.

3.13   EHSV poznamenáva, že by mobilitu osôb bolo vhodné preskúmať v súvislosti s demografickým vývojom a spoznať jej pozitívne účinky na zamestnateľnosť a konkurencieschopnosť. Pohyb obyvateľstva podporuje rozvoj aj používanie a rešpektovanie európskych právnych predpisov vo viacerých oblastiach, napr. pokiaľ ide o práva spotrebiteľov, voľný pohyb tovarov, služieb a kapitálu, zdravotnú starostlivosť, vzdelávanie, právo voliť a kandidovať vo voľbách do Európskeho parlamentu, pokiaľ sa volič nachádza v inom štáte EÚ, jazykové znalosti a interkultúrne a sociálne schopnosti, ako aj iné sociálne a ekonomické práva a záruky. Mobilita osôb zároveň znamená, že občania môžu využívať výhody jednotného trhu a podieľať sa na spĺňaní cieľov, ktoré sú v stratégii Európa 2020 vytýčené v oblasti rastu.

Organizačné aspekty Európskeho roka

3.14   Organizačná časť európskeho roka 2013 sa musí prispôsobiť vyhlasovaným cieľom a hodnotám. Európsky hospodársky a sociálny výbor je naklonený tomu, aby bol proces plánovania a realizácie čo najotvorenejší, aby sa na ňom zúčastnili všetci zainteresovaní aktéri na všetkých úrovniach a vo všetkých fázach, najmä Výbor regiónov, jeho vlastní členovia, zástupcovia organizácií občianskej spoločnosti (OOS), vrátane sociálnych partnerov, ako aj národné a miestne orgány verejnej správy.

3.15   EHSV kladie zvláštny dôraz na zosúladenie spolupráce a aktivít so školami a s inštitúciami vysokoškolského vzdelávania. Každý z členských štátov by si mal uvedomiť svoju rolu a vo svoj prospech zriadiť pedagogické programy týkajúce sa týchto úloh, ktoré by Európska komisia podporovala.

3.16   Na to, aby sa mohli uskutočniť konzultácie s občianskou spoločnosťou, by bolo vhodné vypracovať konkrétnu metodológiu a zbierku alebo príručku osvedčených postupov.

3.17   Vo veľkej miere treba využiť možnosti, ktoré ponúkajú moderné technológie, predovšetkým sociálne siete a iné médiá, ktorých obsah vytvárajú svojimi príspevkami používatelia; na internetových stránkach všetkých inštitúcií EÚ by sa mohli založiť konzultačné fóra.

3.18   Výbor ďalej vyzýva, aby sa zabezpečila transparentná a účinná koordinácia európskeho roka 2013 na všetkých úrovniach a medzi všetkými zúčastnenými aktérmi predovšetkým tým, že by sa pri vytváraní účinných mechanizmov na výmenu skúseností na národnej úrovni v maximálnej možnej miere využil potenciál riadiacich výborov.

3.19   EHSV na základe predchádzajúcich dobrých skúseností získaných počas uplynulých európskych rokov vyjadril podporu myšlienke vytvoriť rozsiahlu a otvorenú koalíciu organizácií občianskej spoločnosti na podporu usporiadania tohto tematického roka, zloženú z európskych organizácií a členov sietí kontaktnej skupiny EHSV a ďalších partnerských organizácií, a potvrdil svoju pripravenosť spolupracovať s touto koalíciou. EHSV má v úmysle zriadiť koordinačnú skupinu, ktorá by mu umožnila sledovať priebeh takéhoto roka a prispieť k jeho úspešnej realizácii. V záujme toho by sa tiež mala nadviazať úzka spolupráca medzi koalíciou občianskej spoločnosti a koordinačnou skupinou EHSV.

Výbor sa domnieva, že so svojimi partnermi na úrovni EÚ a členských štátov môže výrazným spôsobom prispieť v tomto smere vďaka získavaniu informácií, spolupráci a motivácii účastníkov občianskej spoločnosti, spoluzodpovedných za uvedenie tematického roku do činnosti. EHSV sa tiež naskytá príležitosť podeliť sa o svoje jedinečné know-how pri dosahovaní konsenzu občanov a v oblasti spolupráce.

3.20   EHSV vyzýva na vypracovanie špecifických opatrení a ich uvedenie do platnosti, s cieľom zaručiť prepojenie medzi rôznymi tematickými rokmi a trvalosť výsledkov podujatí. Výbor odporúča obsahovo spojiť plán európskych rokov 2010 až 2013 (25) s ďalšími rokmi, predovšetkým s rokom 2014, ktorý navrhuje venovať téme rodiny.

3.21   Okrem informačných kampaní je potrebné pristúpiť k činom a podniknúť konkrétne a praktické kroky vypracované rozhodujúcimi činiteľmi v spolupráci so spoločnosťou. S cieľom úplne uviesť články 10 a 11 Zmluvy o Európskej únii do platnosti by sa mal vyvážiť a upraviť zoznam činností z článku 3 znenia návrhu podľa odporúčaní formulovaných v tomto stanovisku.

4.   Konkrétne pripomienky

Zapojenie spoločnosti a legitimita rozhodnutí

4.1   Výbor usudzuje, že návrh vo svojej aktuálnej podobe nepodporuje pocit spolupatričnosti k EÚ. Nevytvára potrebný základ na to, aby sa v rámci európskeho roka dosiahli konkrétne výsledky, v oblasti zapojenia občanov, aby sa zmenšila priepasť medzi spoločnosťou a rozhodujúcimi činiteľmi, alebo aby sa výdatne zvýšila legitimita inštitúcií EÚ. Výbor v rámci tematického roka odporúča zaviesť nový program na podporu a vybudovať mechanizmy, ako aj vypracovať a prijať právne akty v tejto veci.

4.2   Výbor zdôrazňuje najmä to, že Európska komisia by mala predložiť konkrétne návrhy, predovšetkým prostredníctvom bielej knihy o úplnom uplatňovaní článkov 10 a 11 ZEÚ. Zavedenie európskej občianskej iniciatívy (článok 11 ods. 4 Zmluvy o Európskej únii) a iných doterajších mechanizmov nepostačuje na zabezpečenie plného zapojenia spoločnosti. Je potrebné už odteraz začať debatu o rôznych možných spôsoboch ich doplnenia (26).

4.3   Aby bolo rozhodovanie čo najotvorenejšie a najtransparentnejšie, je zároveň potrebné pracovať na skompletizovaní existujúcich mechanizmov dialógu a účasti, zhromažďovať osvedčené postupy  (27) a zlepšovať spoluprácu medzi inštitúciami EÚ, európskou úrovňou a vnútroštátnymi inštanciami zapojenými do otázok týkajúcich sa Únie, medzi nimi národné vlády a parlamenty, ako aj občiansku spoločnosť.

4.4   Výbor vyzýva členské štáty EÚ, aby nezávisle od tejto činnosti zlepšili aj mechanizmy účasti spoločnosti na celoštátnej, regionálnej a miestnej úrovni tým, že zapoja verejnosť do dialógu a stanovia konkrétne ukazovatele dosiahnutých výsledkov pre vytýčené ciele.

4.5   Výmena názorov by sa mala podporovať aj na európskej úrovni. Je potrebné dbať na to, aby každý občan dokázal pochopiť celý rozsah diskusných tém a aby vedel, kedy a akým spôsobom sa môže podieľať na rozhodovacom procese. Zároveň je potrebné posilniť a podporiť (28) európsky priestor médií, pokiaľ ide o jeho realizáciu, ako aj oblasť vzdelávania (29) a kultúry.

4.6   EHSV kladie dôraz na svoju úlohu spojovacieho článku medzi inštitúciami a občianskou spoločnosťou (30). Pri príprave na otvorenie európskeho roku 2013 sa výbor rozhodol rozvinúť a zrealizovať rozsiahly program účasti, transparentnosti a inovácie, ktorý by spoločnosti a inštitúciám EÚ názorne objasnil výhody plynúce zo záväzkov spoločenstva a ktorý by v určitom smere slúžil ako pilotný projekt pre ďalšie iniciatívy.

Predchádzajúce stanoviská a hodnotenie tematického roka

4.7   EHSV vo svojich predchádzajúcich stanoviskách intenzívne a vytrvalo bránil hodnoty a ciele, na ktoré poukazuje v tomto stanovisku, najmä zapojenie informovaného občana, občiansku výchovu a ochranu a rozvoj práv všetkých občanov (31).

4.8   Výbor odporúča do plánu činnosti zahrnúť a inými prostriedkami podporiť aktivity v súvislosti s mobilitou, ktorú propagoval v predchádzajúcich stanoviskách a ktoré sa týkali najmä povzbudzovania mobility mládeže, posilňovania jej dostupnosti alebo mobility v oblasti vzdelávania a špecializovanej odbornej prípravy a vzdelávania, zlepšovania prístupu k celoživotnému vzdelávaniu, spúšťania opatrení na odstránenie prekážok, ktoré vytvárajú systémy vzdelávania, nedostatkov, pokiaľ ide o jazykové schopnosti, otázok zdravotnej starostlivosti, sociálneho zabezpečenia, prístupu k bývaniu alebo iných problematík (32). EHSV zároveň odporúča zaoberať sa nepríjemnejšími stránkami súvisiacimi s mobilitou, ako sú odlúčenie rodín, riziko straty kultúry alebo socioekonomické efekty v domovskom regióne zainteresovaných osôb.

4.9   Je potrebné podporiť návrh, aby každý členský štát vypracoval príručku o uznávaných právach občanov iných krajín Európskej únie sídliacich na jeho území, a mal povinnosť poskytnúť im dostupnejšie informačné zdroje (33). Všetky body v stanovisku výboru na tému aktívneho občianstva si rovnako zaslúžia podporu (34).

4.10   Výbor sa pripája k myšlienke správy o monitorovaní občianstva v EÚ, ako aj k návrhu vypracovať akčný plán, ktorým by sa odstraňovali prekážky zabraňujúce občanom uplatniť si svoje práva. V tejto súvislosti navrhuje, aby sa účasť občanov označila za najvyššiu prioritu. Domnieva sa, že takáto iniciatíva bude mať za následok zvýšenie informovanosti a účasti občanov na európskych parlamentných voľbách na jar 2014, ako aj neskôr.

4.11   Výbor upozorňuje na chýbajúcu súdržnosť politík, ktoré rozvíja Európska komisia. Na jednej strane sa zdôrazňuje ochota zamerať sa na mobilitu, ale na druhej strane sa ráta s tým, že nové rozpočtové obdobie prinesie výrazné zmeny programu Mládež v pohybe, čo môže mať za následok diametrálne odlišný efekt a u mladých ľudí vyvolať oslabenie pocitu spolupatričnosti k Európskej únii a európskeho a občianskeho zmýšľania.

4.12   Výbor súhlasí, aby sa výsledok európskeho roka 2013 detailne posúdil a aby sa názory občanov počas jeho trvania zhromažďovali a preštudovali. Tieto závery budú potrebné v budúcom rozvoji politík EÚ týkajúcich sa problematiky občianstva. EHSV počíta s možnosťou vypracovať stanovisko, ktoré by obsahovalo konkrétne ukazovatele a usmernenia pre budúcu činnosť v tejto oblasti.

Inštitucionálny rámec

4.13   Výbor vyhlasuje, že čo sa týka plánovania a spustenia európskeho roka, preskúma možnosť vytvorenia špeciálnej medziskupiny Európskeho parlamentu a EHSV, ktorá by podporovala medziinštitucionálnu spoluprácu.

4.14   V rámci príprav európskeho roka 2013 EHSV odporúča útvarom Komisie, ktoré sú poverené otázkami v súvislosti so zapojením občianskej spoločnosti a jej posilňovania, aby zaistili vhodné prostriedky a tiež rozšírili jej rozsah pôsobnosti a posilnili jej význam a koordináciu. Výbor požaduje zohľadniť dobrovoľníctvo a sústrediť sa na jeho podporu a koordináciu.

4.15   Vzhľadom na nedostatočnú transparentnosť a účinnosť sa ako diskutabilné ukázalo zvláštne naliehanie na informačné zdroje ako Europe Direct, portál Votre Europe alebo Solvit. Europeana a EURES môžu byť rovnako na zozname. Predsa však môže mať konanie EÚ len nepriamu úlohu, pretože dôraz sa kladie predovšetkým na organizovanú občiansku spoločnosť. Informácia však má zaujať verejnosť, ktorej je určená, moderným a novátorským vysielaním vrátane uchýlenia sa k sociálnym médiám a iným mechanizmom.

Finančné aspekty

4.16   Výbor odporúča vyčleniť na európsky rok 2013 dostatočný a adekvátny rozpočet. Súčasná predpokladaná suma 1 milión EUR nestačí na zrealizovanie takých dôležitých cieľov. Európsky rok 2011 mal k dispozícii rozpočet približne 11 miliónov EUR (35) vrátane prípravných prác z roku 2010, zatiaľ čo európsky rok 2010 dosiahol rozpočet 17 miliónov EUR (36). Okrem toho by sa mali na európsky rok 2013 prideliť prostriedky z rozpočtových položiek programu Generálneho riaditeľstva pre komunikáciu; nejde o doplnkové financovanie (37). Žiaľ, z tejto sumy nie sú na spolufinancovanie iniciatív občanov alebo organizácie občianskej spoločnosti určené žiadne prostriedky (38). Výbor zastáva názor, že 0,2 eurocenta, ktoré sú v priemere určené na každého občana EÚ, nie je dostačujúca suma, ktorou by sa konkretizovali požadované opatrenia v tomto stanovisku, aj keď nie všetky činnosti a iniciatívy si vyžadujú vysoké prostriedky. V každom prípade by sa mala venovať zvláštna pozornosť aktivitám, ktoré nedisponujú dostatočným množstvom finančných prostriedkov.

4.17   Výbor vyhlasuje, že zrušenie ustanovenia, podľa ktorého sa z financovania „na základe existujúcich rámcových zmlúv stane vo všeobecnosti forma nepriameho nákupu majetku a služieb (39), pretože vedie k veľkým výdavkom na kampane, ktoré zostavujú spoločnosti na udržiavanie verejných vzťahov, nie sú trvalé, a dokonca môžu mať negatívny vplyv a vo viacerých členských štátoch nedosahujú žiaden úspech, pretože sa všetky na seba podobajú. Bolo by vhodné, aby organizácie občianskej spoločnosti na vnútroštátnej a miestnej úrovni boli čo najviac financované, pretože ony sú hlavnými protagonistami európskeho roka. Jedným zo spôsobov, ako k tomu dospieť, by mohlo byť poskytnutie fondov prostredníctvom zástupcov Európskej komisie a členských štátov.

4.18   Do úvahy by sa mali zobrať výsledky európskeho roka 2013 a z nich vyplývajúce poučenie, aby sa do budúcich finančných programov ako Európa pre občanov a iných rátalo s finančnými nástrojmi. Zároveň by sa o možnostiach finančných súťaží mali poskytnúť rozsiahle informácie, pretože nimi by sa podporovalo občianstvo EÚ (40), zaručila by sa primeraná úroveň financovania cieľov, obnovil by program subvencií na podporu zapojenia alebo by sa zriadil štruktúrovaný dialóg týkajúci sa európskych otázok na úrovni členských štátov alebo Európskej únie. Takáto činnosť by bola pokračovaním starších programov, ktorých cieľom bolo povzbudiť aktívnu účasť občanov EÚ a ich pocit príslušnosti k nej (41). Aby sa spolufinancovanie projektov sčasti pokrylo, je potrebné využiť prácu dobrovoľníkov.

4.19   Výbor odporúča prijať novátorský postup v plánovaní, spravovaní a použití finančných prostriedkov tak na úrovni EÚ, ako aj na iných úrovniach, najmä v oblasti občianskej účasti na prideľovaní vopred naplánovaného rozpočtu pre Európsky rok.

V Bruseli 28. marca 2012

Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Staffan NILSSON


(1)  COM(2011) 489 final – 2011/0217 (COD).

(2)  ZEÚ Ú. v. EÚ C 83, 30.3.2010. Článok 10 ods. 3 ZEÚ, ktorý stanovuje, že: „Každý občan má právo zúčastňovať sa na demokratickom živote Únie. Rozhodnutia sa prijímajú podľa možnosti čo najotvorenejšie a čo najbližšie k občanovi k.“ Na druhej strane sa v článku 11 ZEÚ uvádza, že:

„1.

Inštitúcie dávajú primeraným spôsobom občanom a reprezentatívnym združeniam možnosť verejne vyjadrovať a vymieňať si názory na všetky oblasti činnosti Únie.

2.

Inštitúcie udržiavajú otvorený, transparentný a pravidelný dialóg s reprezentatívnymi združeniami a občianskou spoločnosťou.

3.

Európska komisia vedie rozsiahle konzultácie s dotknutými stranami s cieľom zabezpečiť súdržnosť a transparentnosť činností Únie.“

(3)  ZEÚ Ú. v. EÚ C 83, 30.3.2010.

(4)  Eurobarometer Flash 294, publikovaný v októbri 2010.

(5)  COM(2010) 605 final.

(6)  Eurostat, účasť na vnútroštátnych parlamentných voľbách EÚ.

(7)  Štandardný Eurobarometer 75 publikovaný v auguste 2011.

(8)  Pozri Štandardný Eurobarometer 72, jeseň 2009, zv.2. V roku 2011 respondenti zo stanoveného zoznamu označili za najdôležitejšie priority: právo na slobodný pohyb a pobyt v Európskej únii (48 %), právo na dobrú správu vecí verejných inštitúciami EÚ (33 %), právo na podávanie sťažností európskemu ombudsmanovi (32 %), prístup k dokumentom inštitúcií EÚ (21 %), účasť na európskych voľbách, aj keď volič žije v inom členskom štáte (21 %), petičné právo pred Európskym parlamentom (20 %) a možnosť vypracovania právnych predpisov pomocou občianskej iniciatívy (19 %). Pozri: Špeciálny Eurobarometer/vlna75.1, publikovaný v apríli 2011.

(9)  Stanovisko Hospodárskeho a sociálneho výboru Viac demokracie pre Európu a jej inštitúcie; Zlepšovanie informovanosti občanov a sociálnych aktérov; úloha ombudsmana v Európskom parlamente, Ú. v. ES C 352/63, 30.12.1993.

(10)  Špeciálny Eurobarometer/vlna 75.1, publikovaný v apríli 2011.

(11)  Ú. v. EÚ C 318, 23.12.2006, s. 163.

(12)  Štáty, ktoré pod pojmom občianstvo tradične rozumejú aktívne občianstvo, môžu používať skrátenú formuláciu.

(13)  COM(2011) 489 final – 2011/0217 (COD).

(14)  Ú. v. EÚ C 376, 22.12.2011, s. 74.

(15)  Ú. v. EÚ C 354, 28.12.2010, s. 59.

(16)  Uznesenie Európskeho parlamentu z 15. decembra 2010 (2009/2161(INI)).

(17)  Ú. v. EÚ C 83, 30.3.2010.

(18)  Ú. v. EÚ C 83, 30.3.2010.

(19)  BVerfG, 2 BvE 2/08, 30.6.2009.

(20)  Ú. v. EÚ C 83, 30.3.2010.

(21)  Pozri najmä spis REX/307, spravodajkyňa: pani Sharma a Eurobaromètre flash 294 publikovaný v októbri 2010. Skupiny, ktoré významu pojmu „európske občianstvo“ rozumejú najmenej, sú ženy a fyzicky pracujúce osoby.

(22)  Ú. v. EÚ C 376, 22.12.2011, s. 74.

(23)  Ú. v. EÚ C 228, 22.9.2009, s. 14.

(24)  COM(2010) 603 final.

(25)  Ú. v. EÚ C 224, 30.8.2008, s. 106; Ú. v. EÚ C 128, 18.5.2010, s. 149; Ú. v. EÚ C 51, 17.2.2011, s. 55.

(26)  Ú. v. EÚ C 376, 22.12.2011, s. 74.

(27)  Pozri aj konferencie OING, CONF/PLE(2009) CODE1, 2009.

(28)  Ú. v. EÚ C 318, 23.12.2006, s. 163.

(29)  Ú. v. EÚ C 28, 3.2.2006, s. 29.

(30)  Ú. v. EÚ C 354, 28.12.2010, s. 59.

(31)  V tomto bode odkazujeme napr. na stanoviská EHSV spomenuté v tomto dokumente.

(32)  Ú. v. EÚ C 228, 22.9.2009, 14.

(33)  „Európske občianstvo – cezhraničná mobilita, kompletná správa, štúdia, dielo: TNS Qual+, august2010“.

(34)  Ú. v. EÚ C 28, 3.2.2006, s. 29.

(35)  Európsky rok dobrovoľníckej činnosti 2011.

(36)  Ú. v. EÚ C 51, 17.2.2011, s. 55.

(37)  COM(2011) 0489 final – 2011/0217 (COD).

(38)  Kontaktná skupina EHSV: Európske občianstvo sa neredukuje na práva! Otvorený list európskym poslancom – Návrh Komisie nazvať rok 2013 Európskym rokom občanov.

(39)  COM(2011) 0489 final – 2011/0217 (COD).

(40)  COM(2010) 603 final.

(41)  Správa o dosiahnutom pokroku na ceste k skutočnému občianstvu EÚ v rokoch 2007 - 2010, COM(2010) 602 final, Brusel 27. októbra 2010.


Top