EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012AE0826

Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Mladí ľudia so zdravotným postihnutím: zamestnanosť, začlenenie a zapojenie do spoločnosti“ (prieskumné stanovisko)

Ú. v. EÚ C 181, 21.6.2012, p. 2–6 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

21.6.2012   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 181/2


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Mladí ľudia so zdravotným postihnutím: zamestnanosť, začlenenie a zapojenie do spoločnosti“ (prieskumné stanovisko)

2012/C 181/02

Spravodajca: pán VARDAKASTANIS

Pani Karen Hækkerup, dánska ministerka pre integráciu a sociálne veci, požiadala v mene dánskeho predsedníctva listom z 9. decembra 2011 a v súlade s článkom 304 ZFEÚ Európsky hospodársky a sociálny výbor o vypracovanie prieskumného stanoviska na tému

Mladí ľudia so zdravotným postihnutím: zamestnanosť, začlenenie a zapojenie do spoločnosti.

Odborná sekcia pre zamestnanosť, sociálne veci a občianstvo poverená vypracovaním návrhu stanoviska výboru v danej veci prijala svoje stanovisko 29. februára 2012.

Európsky hospodársky a sociálny výbor na svojom 479. plenárnom zasadnutí 28. a 29. marca 2012 (schôdza z 28. marca 2012) prijal 148 hlasmi za, pričom 3 členovia sa hlasovania zdržali, toto stanovisko.

1.   Závery a odporúčania

1.1   EHSV:

1.1.1

Odporúča, aby sa uplatňoval Dohovor OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím (UNCRPD) s cieľom umožniť ľuďom so zdravotným postihnutím vrátane mladých ľudí, žien aj mužov, aby plne uplatňovali svoje základné práva.

1.1.2

Žiada, aby sa členské štáty v rámci národných programov reforiem v kontexte stratégie Európa 2020 snažili podporovať ľudí so zdravotným postihnutím, aby sa plne zapájali do spoločnosti a hospodárstva, a to zavádzaním účinných protidiskriminačných opatrení.

1.1.3

Žiada o dostupné a inkluzívne vzdelávanie pre ľudí so zdravotným postihnutím podľa článku 24 dohovoru UNCRPD. Výbor je presvedčený, že mladí ľudia so zdravotným postihnutím by mali mať prístup k primárnemu, sekundárnemu a terciárnemu vzdelávaniu rovnako ako ostatní a zdôrazňuje význam neformálneho vzdelávania a potrebu jeho uznania.

1.1.4

Žiada, aby sa informácie o univerzitách a možnostiach vzdelávania primeraným spôsobom šírili v alternatívnych formátoch, ako je Braillovo písmo, zrozumiteľné audio a video verzie alebo prepis hovoreného slova na text / systém palantyp. Knižnice by mali mať vo svojom fonde knihy v Braillovom písme a audioknihy.

1.1.5

Domnieva sa, že umenie, šport a voľný čas zohrávajú kľúčovú úlohu pri rozvoji zručností a začleňovaní mladých ľudí so zdravotným postihnutím, preto by mali byť v plnej miere dostupné.

1.1.6

Vyzýva členské štáty a európske inštitúcie, aby podporovali osvedčené postupy a pozitívne opatrenia zamerané na začleňovanie mladých ľudí so zdravotným postihnutím do vzdelávania a zamestnanosti. Ich súčasťou by mali byť investície do sociálneho podnikania a MSP, ako aj finančné stimuly pre zamestnávateľov v záujme zamestnávania mladých ľudí so zdravotným postihnutím.

1.1.7

Odporúča, aby členské štáty, Európska komisia a Parlament bojovali proti diskriminácii mladých ľudí so zdravotným postihnutím.

1.1.8

Žiada o prístupnosť a primerané opatrenia s cieľom zabezpečiť zamestnanosť mladých ľudí so zdravotným postihnutím.

1.1.9

Je presvedčený, že sociálni partneri zohrávajú kľúčovú úlohu pri podpore zamestnanosti mladých ľudí so zdravotným postihnutím prostredníctvom začlenenia otázky prístupnosti a primeraných opatrení do rokovaní.

1.1.10

Odporúča, aby sa na podporu začlenenia mladých ľudí so zdravotným postihnutím využívali štrukturálne fondy. Výbor žiada, aby sa súčasné právne predpisy riadne uplatňovali a aby budúce predpisy boli v súlade s dohovorom UNCRPD, pričom prístupnosť sa zahrnie do článku 7 ako horizontálna zásadu spolu s nediskrimináciou a začleňovaním.

1.1.11

Vyzýva členské štáty, aby implementovali smernicu, ktorá ustanovuje všeobecný rámec pre rovnaké zaobchádzanie v zamestnaní a povolaní (1), a žiada, aby sa táto smernica vykladala v zmysle dohovoru UNCRPD.

1.1.12

Odporúča, aby Európska komisia, Európsky parlament a Rada podporovali organizácie, ktoré zastupujú mladých ľudí so zdravotným postihnutím, a viedli s nimi konzultácie v relevantných politických procesoch.

1.1.13

Pripomína, že hospodárska kríza a úsporné opatrenia by nemali negatívne ovplyvniť práva mladých ľudí so zdravotným postihnutím, a vyzýva členské štáty, aby na ochranu takýchto osôb prijali pozitívne opatrenia.

1.1.14

Odporúča, aby sa podporovalo právo mladých ľudí so zdravotným postihnutím na nezávislý život, a vyzýva členské štáty a Európsku komisiu, aby využívali štrukturálne fondy na odstraňovanie ústavnej starostlivosti a podporu komunitnej starostlivosti.

1.1.15

Víta záväzok Európskej komisie vypracovať európsky akt o prístupnosti a odporúča, aby bol tento právny predpis komplexný a zabezpečil plný prístup k tovarom, službám a do zastavaných priestorov v EÚ.

1.1.16

Žiada o inkluzívny európsky normalizačný systém a víta prijatie mandátu 473 ako pozitívneho opatrenia na podporu prístupnosti.

1.1.17

Víta smernicu o audiovizuálnych mediálnych službách (2) a žiada o jej riadnu implementáciu (3).

1.1.18

Žiada o účinné uplatňovanie nariadenia o právach cestujúcich v autobusovej a autokarovej doprave v Európskej únii (4). Výbor vyzýva členské štáty, aby presadzovali toto nariadenie a prijali ďalšie opatrenia, ktoré zabezpečia slobodu pohybu mladých ľudí so zdravotným postihnutím (5).

1.1.19

Víta záväzok Európskej komisie v Digitálnej agende v tom zmysle, že zabezpečí, aby boli internetové stránky verejného sektora a internetové stránky poskytujúce občanom základné služby do roku 2015 plne prístupné.

1.1.20

Považuje za dôležité začleniť potreby mladých ľudí so zdravotným postihnutím do všetkých politík a programov EÚ v oblasti mládeže a žiada o pozitívne opatrenia zamerané na zvýšenie informovanosti o ich potrebách.

2.   Úvod

2.1   EHSV:

2.1.1

Poukazuje na to, že mladí ľudia so zdravotným postihnutím sú obeťami rôznych foriem diskriminácie z dôvodu pohlavia, rasy, farby, etnického alebo sociálneho pôvodu, genetických čŕt, jazyka, náboženstva alebo vierovyznania, politického či iného názoru, členstva v národnostnej menšine, vlastníctva, narodenia, veku, sexuálnej orientácie a iných.

2.1.2

Vyzýva členské štáty, aby pokročili v rokovaniach o protidiskriminačnej smernici (6) s cieľom zabezpečiť právnu ochranu proti všetkým formám diskriminácie v EÚ.

2.1.3

Uznáva, že mladí ľudia so zdravotným postihnutím sú dvakrát až päťkrát viac ohrození rizikom násilia ako ľudia bez zdravotného postihnutia.

2.1.4

Vyjadruje poľutovanie, že mladí ľudia so zdravotným postihnutím čelia predsudkom a negatívnym postojom spoločnosti, čo im bráni v zapájaní sa, sebaurčení a začlenení.

2.1.5

Potvrdzuje, že mladé ženy so zdravotným postihnutím, ľudia vyžadujúci si vysokú mieru starostlivosti a ľudia so psychosociálnymi problémami čelia mnohým formám diskriminácie.

2.1.6

Žiada, aby sa uznali politické práva mladých ľudí so zdravotným postihnutím a tiež, aby títo ľudia mohli svoje práva uplatňovať rovnako ako ostatní, a domnieva sa, že by sa mal zabezpečiť prístup k hlasovaniu, hlasovacím zariadeniam a materiálom.

2.1.7

Navrhuje, aby sa politiky v oblasti mládeže so zdravotným postihnutím zahrnuli do všetkých relevantných rozpočtových položiek viacročného finančného rámca s cieľom zaručiť primerané zdroje na podporu prístupnosti a začleňovania.

2.1.8

Navrhuje zhromaždiť údaje o vplyve politických nástrojov týkajúcich sa mladých ľudí so zdravotným postihnutím a navrhuje financovanie projektov, štúdií a výskumu EÚ v tejto oblasti.

2.1.9

Pripomína odporúčania z predchádzajúcich stanovísk EHSV, ktoré sa okrem iného týkali zamestnanosti a prístupnosti, stratégie v oblasti zdravotného postihnutia a následkov demografických zmien.

3.   Zamestnanosť a vzdelávanie

Vzdelávanie

3.1   EHSV:

3.1.1

Uznáva význam inkluzívneho všeobecného vzdelávania a žiada, aby sa na základných školách vyučovala znaková reč, zaviedol prepis hovoreného slova do textu (palantyp), technológie indukčných slučiek a aby sa prijímali učitelia kvalifikovaní na používanie Braillovho písma a používali ďalšie vhodné spôsoby podpory pre žiakov so zdravotným postihnutím, ako je augmentatívna a alternatívna komunikácia.

3.1.2

Víta programy Mládež v pohybe a Mládež v akcii, ktoré Komisia prijala ako súčasť stratégie Európa 2020, a vyzýva členské štáty, aby zabezpečili, že mladí ľudia so zdravotným postihnutím budú môcť plne využívať výhody týchto programov.

3.1.3

Víta využívanie programu EÚ Erasmus pre všetkých v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu a odporúča využívať program Erasmus na stimulovanie osobného rozvoja a perspektívy zamestnanosti mladých ľudí so zdravotným postihnutím.

3.1.4

Žiada o účinné opatrenia zamerané na boj proti predčasnému ukončeniu školskej dochádzky vzhľadom na to, že v porovnaní s ľuďmi bez zdravotného postihnutia je pravdepodobnosť dosiahnutia terciárneho vzdelania u ľudí so zdravotným postihnutím len polovičná. Výbor si želá, aby boli univerzity inkluzívnejšie a aby prijali pozitívne opatrenia, ako sú štipendiá pre študentov so zdravotným postihnutím a systém kvót.

3.1.5

Privítal by zavedenie účinných opatrení na zjednodušenie prechodu zo školy do zamestnania pre mladých ľudí so zdravotným postihnutím.

3.1.6

Víta uznesenie Európskeho parlamentu o mobilite osôb so zdravotným postihnutím (7) a jeho zameranie na inkluzívne vzdelávanie.

3.1.7

Uznáva význam neformálneho vzdelávania (8) pre mladých ľudí so zdravotným postihnutím a žiada o rozvoj európskeho rámca kvality pre stáže, ktorý by obsahoval kritérium prístupnosti.

3.1.8

Uznáva, že mladí ľudia so zdravotným postihnutím majú právo využívať výmenné programy EÚ a príležitosti na štúdium a vzdelávanie v zahraničí a tiež nástroje EÚ na potvrdenie zručností a uznávanie kvalifikácií.

3.1.9

Žiada o sprístupnenie vzdelávacieho obsahu, IKT a budov ako predpokladu na využívanie práva na vzdelanie. Európska komisia a členské štáty by mali podporovať školy, univerzity a poradenské centrá pre mládež, aby do svojich opatrení začlenili prístupnosť.

3.1.10

Žiada, aby sa informácie o univerzitách a možnostiach vzdelávania primeraným spôsobom šírili v alternatívnych formátoch, ako sú Braillovo písmo, zrozumiteľné audio a video verzie alebo prepis hovoreného slova na text / systém palantyp. Knižnice by mali mať vo svojom fonde knihy v Braillovom písme a audioknihy.

3.1.11

Predpokladá využívanie finančných prostriedkov z európskych zdrojov vrátane Európskeho sociálneho fondu (ESF) celoživotné vzdelávanie na podporu využívania poradenstva pre žiakov so zdravotným postihnutím a učiteľov.

Zamestnanosť

3.2   EHSV:

3.2.1

Uznáva, že u ľudí so zdravotným postihnutím je pravdepodobnosť, že budú nezamestnaní dvakrát až trikrát väčšia ako u ľudí bez zdravotného postihnutia.

3.2.2

Podporuje využívanie štrukturálnych fondov na zabezpečenie primeranej finančnej podpory pre európsku stratégiu v oblasti zdravotného postihnutia. Mal by sa účinnejšie využívať najmä Európsky sociálny fond (ESF) s cieľom podporiť zamestnanosť mladých ľudí so zdravotným postihnutím, ako aj Európsky fond regionálneho rozvoja (ERDF) s cieľom udržať vysokú mieru prístupnosti v Európe.

3.2.3

Vyzýva členské štáty, aby podporili zamestnanosť mladých ľudí so zdravotným postihnutím poskytnutím finančnej podpory zamestnávateľom a investovaním do MSP, sociálneho podnikania a samostatnej zárobkovej činnosti.

3.2.4

Navrhuje, aby sa prijali primerané opatrenia, poskytol flexibilný pracovný čas, práca z domu a prístup k IKT na podporu zamestnávania mladých ľudí so zdravotným postihnutím, a poukazuje na to, že odmietanie primeraných opatrení je aktom diskriminácie (9).

3.2.5

Odporúča, aby Európska komisia zabezpečila prístupnosť pre mladých pracujúcich a učňov so zdravotným postihnutím a zároveň podporovala a rozvíjala cezhraničné profesionálne a odborné príležitosti odstraňovaním prekážok voľného pohybu pracovnej sily v rámci EÚ.

3.2.6

Je presvedčený, že sociálni partneri by mali zohrávať kľúčovú úlohu, pokiaľ ide o podporu a ochranu zamestnanosti mladých ľudí so zdravotným postihnutím, a to zahrnutím tejto problematiky do kolektívneho vyjednávania.

3.2.7

Vyzýva členské štáty, aby investovali do mladých pracovníkov so zdravotným postihnutím a pomohli im zvládnuť dôsledky hospodárskej krízy, pretože pri hľadaní a udržaní zamestnania čelia väčším ťažkostiam.

4.   Zapájanie sa a začleňovanie

4.1   EHSV:

4.1.1

Opätovne potvrdzuje, že mladí ľudia so zdravotným, a najmä duševným postihnutím majú všade právo na uznanie svojej osoby ako subjektu práva.

4.1.2

Žiada o zvýšenie informovanosti o situácii ľudí so zdravotným postihnutím prostredníctvom zhromažďovania konzistentných údajov v súlade s článkom 31 dohovoru UNCRPD a zdôrazňuje povinnosť médií bojovať proti stereotypom.

4.1.3

Odporúča, aby členské štáty uznali právnu spôsobilosť mladých mužov a žien so zdravotným postihnutím na rovnakom základe ako v prípade ostatných osôb, a to vo všetkých aspektoch života.

4.1.4

Zdôrazňuje potrebu zabezpečiť, aby mladí ľudia so zdravotným postihnutím mohli plne využívať slobodu pohybu, a vyjadruje nádej, že sa predložia konkrétne návrhy na odstránenie prekážok pre prenosnosť invalidného dôchodku.

4.1.5

Žiada, aby sa členské štáty v rámci národných programov reforiem v kontexte stratégie Európa 2020 snažili podporovať ľudí so zdravotným postihnutím, aby sa plne zapájali do spoločnosti a hospodárstva, a to zavedením účinných protidiskriminačných opatrení.

4.1.6

Žiada Európsky výbor zdravotne postihnutých (10), aby prispel k politikám a právnym predpisom EÚ tým, že sa bude zaoberať problematikou začlenenia a prístupnosti pre mladých ľudí so zdravotným postihnutím.

4.1.7

Poukazuje na kľúčovú úlohu, ktorú zohráva šport pri podpore zapájania mladých ľudí so zdravotným postihnutím, a žiada o finančnú a politickú podporu pozitívnych iniciatív, ako je paraolympiáda.

4.1.8

Navrhuje, aby Výbor pre sociálnu ochranu, Výbor pre zamestnanosť a Výbor pre hospodársku politiku uskutočnili spoločné preskúmanie v záujme výmeny osvedčených postupov v oblasti rovnosti mladých ľudí so zdravotným postihnutím v rámci otvorenej metódy koordinácie, stratégie pre zamestnanosť a hospodárskych politík národných programov reforiem.

4.1.9

Privítal by finančnú a politickú podporu pre organizácie zastupujúce mladých ľudí so zdravotným postihnutím v snahe podporiť ich zapojenie a prostredníctvom zvyšovania informovanosti bojovať proti predsudkom.

4.1.10

Žiada o odbornú prípravu pre úradníkov, učiteľov, zamestnávateľov a poskytovateľov služieb s cieľom dosiahnuť súlad s právnymi predpismi týkajúcimi sa prístupnosti a rovnosti na úrovni EÚ aj na národnej úrovni.

4.1.11

Odporúča, aby sa podporovalo právo mladých ľudí so zdravotným postihnutím na nezávislý život a aby sa využívali štrukturálne fondy na odstránenie ústavnej starostlivosti a podporu života v komunite.

5.   Prístupnosť

5.1   EHSV:

5.1.1

Vyzýva Európsky parlament a Radu, aby zahrnuli prístupnosť ako horizontálnu zásadu do článku 7 návrhu všeobecného nariadenia o štrukturálnych fondoch na roky 2014 – 2020.

5.1.2

Víta opatrenia Európskej komisie zamerané na rozvoj európskeho aktu prístupnosti a znovu pripomína naliehavú potrebu dôrazných a záväzných právnych predpisov na zabezpečenie prístupu ľudí so zdravotným postihnutím k tovarom, službám a do zastavaných priestorov. Výbor žiada o stanovenie dôsledných mechanizmov presadzovania a monitorovania na európskej aj národnej úrovni.

5.1.3

Žiada o účinné uplatňovanie nariadenia o právach cestujúcich v autobusovej a autokarovej doprave v Európskej únii (11) a vyzýva členské štáty, aby presadzovali toto nariadenie a prijali rázne opatrenia, ktoré zabezpečia slobodu pohybu mladých ľudí so zdravotným postihnutím.

5.1.4

Predpokladá konkrétny plán na sprístupnenie všetkých inštitúcií EÚ z hľadiska infraštruktúry, procesu náboru, zasadnutí, internetových stránok a informácií.

5.1.5

Víta záväzok Európskej komisie v Digitálnej agende v tom zmysle, že zabezpečí, aby boli internetové stránky verejného sektora a internetové stránky poskytujúce občanom základné služby do roku 2015 plne prístupné.

5.1.6

Víta regulačný rámec Európskej únie pre elektronické komunikačné siete a služby a domnieva sa, že produkty a služby v oblasti elektronických komunikácií sú nevyhnutné na zabezpečenie neustálej informovanosti a komunikácie nových mobilných generácií.

5.1.7

Uznáva význam prístupu k informačnej spoločnosti a informačným a komunikačným technológiám, vrátane prístupu k obsahu, ako základné právo ľudí so zdravotným postihnutím.

5.1.8

Uznáva pridanú hodnotu smernice o audiovizuálnych mediálnych službách (12) a žiada o vykonávanie a implementáciu tejto smernice, najmä opatrení týkajúcich sa ľudí so zdravotným postihnutím.

5.1.9

Víta návrh nariadenia Európskej komisie o európskej normalizácii (13), ako aj oznámenie o strategickej vízii pre európske normy (14).

5.1.10

Žiada o inkluzívny európsky systém normalizácie a víta prijatie mandátu 473 ako pozitívneho opatrenia na podporu prístupnosti.

V Bruseli 28. marca 2012

Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Staffan NILSSON


(1)  Ú. v. ES L 303, 2.12.2000, s. 16-22.

(2)  Ú. v. EÚ L 95, 15.4.2010, s. 1-24., Ú. v. ES L 303, 2.12.2000, s. 16-22.

(3)  Prístupnosť vizuálneho mediálneho obsahu online by sa mala zabezpečiť v súlade so smernicou.

(4)  Ú. v. EÚ L 55, 28.2.2011, s. 1-12.

(5)  Prístupnosť autobusov vo vidieckych oblastiach by mala byť povinná.

(6)  COM (2008) 426 final.

(7)  2010/2272 (INI).

(8)  Neformálne vzdelávanie neposkytuje žiadna vzdelávacia alebo odborná inštitúcia a v bežných prípadoch sa zaň neudeľuje diplom.

(9)  Ú. v. EÚ C 376, 22.12.2011, s. 81-86.

(10)  Ú. v. EÚ C 376, 22.12.2011, s. 81-86.

(11)  Ú. v. EÚ L 55, 28.2.2011, s. 1-12.

(12)  Ú. v. EÚ L 95, 15.4.2010, s. 1-24.

(13)  COM (2011) 315 final.

(14)  COM (2011) 311 final.


Top