EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006AG0033

Spoločná pozícia (ES) č. 33/2006 z 23. novembra 2006 , ktorú prijala Rada v súlade s postupom stanoveným v článku 251 Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva na účely prijatia smernice Európskeho parlamentu a Rady o hodnotení a manažmente povodňových rizík

Ú. v. EÚ C 311E, 19.12.2006, p. 10–20 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

19.12.2006   

SK

Úradný vestník Európskej únie

CE 311/10


SPOLOČNÁ POZÍCIA (ES) č. 33/2006

prijatá Radou 23. novembra 2006

na účely prijatia smernice Európskeho parlamentu a Rady 2006/.../ES o hodnotení a manažmente povodňových rizík

(2006/C 311 E/02)

EURÓPSKY PARLAMENT A RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva, a najmä na jej článok 175 ods. 1,

so zreteľom na návrh Komisie,

so zreteľom na stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru (1),

konajúc v súlade s postupom ustanoveným v článku 251 zmluvy (2),

keďže:

(1)

Povodne môžu spôsobiť straty na ľudských životoch, vysídlenie obyvateľstva a škody na životnom prostredí, výrazným spôsobom obmedziť hospodársky rozvoj a oslabiť hospodársku činnosť Spoločenstva.

(2)

Povodne sú prírodným fenoménom, ktorému sa nedá zabrániť. Niektoré ľudské činnosti a zmena klímy však prispievajú k zvyšovaniu pravdepodobnosti výskytu povodní a ich nepriaznivých účinkov.

(3)

Znížiť riziko nepriaznivých dôsledkov najmä na ľudské zdravie a život, životné prostredie, kultúrne dedičstvo, hospodársku činnosť a na infraštruktúru spojené s povodňami je uskutočniteľné a žiadúce. Ak však majú byť opatrenia na zníženie týchto rizík účinné, mali by byť v čo najväčšom možnom rozsahu koordinované v rámci celého povodia.

(4)

V smernici Európskeho parlamentu a Rady 2000/60/ES z 23. októbra 2000, ktorou sa stanovuje rámec pôsobnosti pre opatrenia Spoločenstva v oblasti vodného hospodárstva (3), sa pre každé správne územie povodia vyžaduje vypracovanie plánov vodohospodárskeho manažmentu povodia riek s cieľom dosiahnuť dobrý ekologický a chemický stav, čo prispeje k zmierneniu účinkov povodní. Zníženie povodňového rizika však nie je jedným z hlavných cieľov uvedenej smernice a táto smernica ani nezohľadňuje budúce povodňové riziká spôsobené zmenou klímy.

(5)

Oznámenie Komisie z 12. júla 2004 Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov: Manažment rizík povodní – Prevencia, ochrana a zmiernenie škôd po povodniach obsahuje analýzu a stratégiu manažmentu povodňových rizík na úrovni Spoločenstva a uvádza sa v ňom, že zosúladená a koordinovaná činnosť na úrovni Spoločenstva by bola výrazným prínosom a zvýšila by celkovú úroveň protipovodňovej ochrany.

(6)

Okrem koordinácie medzi členskými štátmi je pre účinnú prevenciu povodní a zmierňovanie následkov po povodniach potrebná spolupráca s tretími krajinami. Je to v súlade so smernicou 2000/60/ES a medzinárodnými zásadami v oblasti manažmentu povodňových rizík vypracovaných najmä v rámci dohovoru Organizácie Spojených národov o ochrane a využití cezhraničných vodných tokov a medzinárodných jazier, ktorý Rada schválila rozhodnutím 95/308/ES (4) a v súlade s nadväzujúcimi dohodami o jeho uplatňovaní.

(7)

Rozhodnutie Rady 2001/792/ES, Euratom z 23. októbra 2001 o ustanovení mechanizmu Spoločenstva na podporu posilnenia spolupráce pri pomocných zásahoch civilnej ochrany (5) mobilizuje podporu a pomoc členských štátov v prípade závažných krízových situácií vrátane povodní. Civilná ochrana môže poskytnúť primeranú pomoc postihnutému obyvateľstvu a zlepšiť pripravenosť a odolnosť.

(8)

Podľa nariadenia Rady (ES) č. 2012/2002 z 11. novembra 2002, ktorým sa zriaďuje fond solidarity Európskej únie (6), je v prípade veľkej katastrofy možné poskytnúť rýchlu finančnú pomoc s cieľom pomôcť postihnutým ľuďom, prírodným zónam, regiónom a krajinám vrátiť sa do čo najnormálnejších podmienok, ale fond sa môže použiť len v núdzových situáciách, a nie vo fázach, ktoré núdzovej situácii predchádzajú.

(9)

Na území Spoločenstva dochádza k rôznym druhom povodní, napríklad riečnym povodniam, prívalovým povodniam, mestským povodniam a povodniam spôsobených morom v pobrežným oblastiach. Škody spôsobené povodňami môžu byť tiež v jednotlivých krajinách a regiónoch Spoločenstva rozdielne. Z tohto dôvodu by si ciele manažmentu povodňových rizík mali určovať samotné členské štáty a mali by vychádzať z miestnych a regionálnych podmienok.

(10)

Povodňové riziko v určitých oblastiach Spoločenstva, napríklad v riedko obývaných alebo neobývaných oblastiach alebo v oblastiach s obmedzenými hospodárskym bohatstvom alebo ekologickou hodnotou, by sa nemuselo považovať za závažné. Povodňové riziko a potreba následných opatrení by sa mali hodnotiť v každom správnom území povodia alebo správnej jednotke.

(11)

V záujme získania účinného informačného nástroja, ako aj hodnotného základu pre stanovovanie priorít a prijímanie ďalších technických, finančných a politických rozhodnutí v oblasti manažmentu povodňových rizík je potrebné zabezpečiť vytvorenie máp povodňového ohrozenia a máp povodňových rizík, ktoré zobrazujú potenciálne nepriaznivé dôsledky rôznych povodňových scenárov.

(12)

Na odstránenie a zníženie negatívnych vplyvov povodní na dotknuté oblasti je vhodné ustanoviť plány manažmentu povodňových rizík. Príčiny a dôsledky povodní sú v jednotlivých krajinách a regiónoch Spoločenstva rozdielne. Plány manažmentu povodňových rizík by preto mali zohľadňovať špecifické charakteristiky oblastí, na ktoré sa vzťahujú a ustanoviť riešenia prispôsobené potrebám a prioritám týchto oblastí a súčasne zabezpečiť primeranú koordináciu v rámci správnych území povodí.

(13)

Plány manažmentu povodňových rizík by sa mali zameriavať na prevenciu, ochranu a pripravenosť. Jednotlivé prvky plánov manažmentu povodňových rizík by sa mali pravidelne prehodnocovať a v prípade potreby aktualizovať, pričom by sa mali zohľadniť možné vplyvy zmeny klímy na výskyt povodní.

(14)

V kontexte manažmentu povodňových rizík je veľmi dôležitá zásada solidarity. Mala by podnecovať členské štáty k snahe o spravodlivé rozdelenie povinností pri spoločnom rozhodovaní o všeobecne prospešných opatreniach v oblasti manažmentu povodňových rizík pozdĺž vodných tokov.

(15)

V záujme zabránenia duplicite v práci by mali byť členské štáty oprávnené využívať na účely splnenia cieľov a požiadaviek tejto smernice existujúce predbežné hodnotenia povodňových rizík, mapy povodňového ohrozenia a povodňových rizík a plány manažmentu povodňových rizík.

(16)

Vypracovanie plánov vodohospodárskeho manažmentu povodia podľa smernice 2000/60/ES a plánov manažmentu povodňových rizík podľa tejto smernice sú prvkami integrovaného manažmentu povodia. V týchto dvoch procesoch by sa preto mal využívať potenciál na spoločnú synergiu a výhody, pričom by sa mali zohľadňovať environmentálne ciele smernice 2000/60/ES, zabezpečiť efektívnosť a rozumné využívanie zdrojov a zároveň uznať, že príslušné orgány a správne jednotky môžu byť odlišné v tejto smernici a v smernici 2000/60/ES.

(17)

V prípadoch viacúčelového využitia vodných útvarov rôznymi formami trvalo udržateľných ľudských činností (napr. manažment povodňových rizík, ekológia, vnútrozemská plavba alebo využite vodnej energie) a vplyvov týchto foriem využívania na vodné útvary smernica 2000/60/ES ustanovuje v článku 4 jasný a transparentný postup pre tieto formy využitia a vplyvy vrátane možných výnimiek z cieľov „dobrého stavu“ alebo „nezhoršenia stavu“.

(18)

Opatrenia potrebné na vykonanie tejto smernice by sa mali prijať v súlade s rozhodnutím Rady 1999/468/ES z 28. júna 1999, ktorým sa ustanovujú postupy pre výkon vykonávacích právomocí prenesených na Komisiu (7).

(19)

Táto smernica rešpektuje základné práva a dodržiava zásady uznané najmä Chartou základných práv Európskej únie. Jej cieľom je najmä podporiť integráciu vysokej úrovne ochrany životného prostredia do politík Spoločenstva v súlade so zásadou trvalo udržateľného rozvoja, ako je ustanovené v článku 37 Charty základných práv Európskej únie.

(20)

Keďže cieľ tejto smernice a to ustanovenie rámca na hodnotenie a manažment povodňových rizík, nie je možné uspokojivo dosiahnuť na úrovni členských štátov, ale z dôvodov jeho rozsahu a dôsledkov ho možno lepšie dosiahnuť na úrovni Spoločenstva, môže Spoločenstvo prijať opatrenia v súlade so zásadou subsidiarity podľa článku 5 zmluvy. V súlade so zásadou proporcionality podľa uvedeného článku táto smernica neprekračuje rámec nevyhnutný na dosiahnutie tohto cieľa.

(21)

V súlade so zásadami proporcionality a subsidiarity a Protokolom o uplatňovaní zásad subsidiarity a proporcionality, ktorý je pripojený k zmluve a vzhľadom na existujúce kapacity členských štátov by sa mala na miestnej a regionálnej úrovni ponechať značná flexibilita, najmä pokiaľ ide o organizáciu a zodpovednosť orgánov.

(22)

V súlade s bodom 34 Medziinštitucionálnej dohody o lepšom zákonodarstve (8) sa členské štáty vyzývajú, aby pre seba a v záujme Spoločenstva vypracovali a zverejnili vlastné tabuľky, ktoré budú čo najlepšie vyjadrovať vzájomný vzťah medzi touto smernicou a opatreniami na jej transpozíciu,

PRIJALI TÚTO SMERNICU:

KAPITOLA I

VŠEOBECNÉ USTANOVENIA

Článok 1

Účelom tejto smernice je ustanoviť rámec na hodnotenie a manažment povodňových rizík s cieľom znížiť nepriaznivé dôsledky spojené s povodňami v Spoločenstve na ľudské zdravie, životné prostredie, kultúrne dedičstvo a hospodársku činnosť.

Článok 2

Na účely tejto smernice sa okrem vymedzení pojmov „rieka“, „povodie“, „čiastkové povodie“ a „správne územie povodia“ uvedené v článku 2 smernice 2000/60/ES, uplatňujú tieto vymedzenia pojmov:

1.

„povodeň“ je dočasné zaplavenie územia, ktoré zvyčajne nie je zaliate vodou. Patria sem povodne spôsobené riekami, horskými bystrinami, občasnými vodnými tokmi v oblasti Stredozemného mora a záplavy pobrežných oblastí z mora a nemusia sem patriť povodne spôsobené kanalizačnými systémami.

2.

„povodňové riziko“ je kombinácia pravdepodobnosti povodne a potenciálnych nepriaznivých dôsledkov spojených s povodňou na ľudské zdravie, životné prostredie, kultúrne dedičstvo a hospodársku činnosť.

Článok 3

1.   Na účely tejto smernice členské štáty využijú opatrenia ustanovené podľa článku 3 ods. 1, ods. 2, 3, 5 a 6 smernice 2000/60/ES.

2.   Členské štáty však môžu na vykonávanie tejto smernice:

a)

vymenovať iné príslušné orgány ako tie, ktoré sú určené podľa článku 3 ods. 2 smernice 2000/60/ES;

b)

určiť niektoré prímorské pobrežné oblasti alebo jednotlivé povodia a prideliť ich iným správnym jednotkám ako tým, ktorým sú pridelené podľa článku 3 ods. 1 smernice 2000/60/ES.

V týchto prípadoch členské štáty oznámia Komisii do … (9) informácie uvedené v prílohe I k smernici 2000/60/ES. Na tento účel sa každý odkaz na príslušné orgány a správne územia povodia považuje za odkaz na príslušné orgány a správne jednotky uvedené v tomto článku. Členské štáty informujú Komisiu o všetkých zmenách v informáciách poskytovaných podľa tohto odseku do 3 mesiacov od nadobudnutia účinnosti týchto zmien.

KAPITOLA II

PREDBEŽNÉ HODNOTENIE POVODŇOVÉHO RIZIKA

Článok 4

1.   Členské štáty vykonajú v súlade s odsekom 2 tohto článku predbežné hodnotenie povodňového rizika pre každé správne územie povodia alebo správnu jednotku uvedenú v článku 3 ods. 2 písm. b) alebo časť medzinárodného správneho územia povodia ležiacu na ich území.

2.   Predbežné hodnotenie povodňového rizika sa vykoná tak, aby poskytlo hodnotenie potenciálneho rizika založené na dostupných alebo ľahko získateľných informáciách, ako sú záznamy. Hodnotenie zahŕňa aspoň:

a)

mapy správneho územia povodia vo vhodnej mierke, na ktorých sú zobrazené hranice povodí, čiastkových povodí, prípadne prímorských pobrežných oblastí s uvedením topografie a využitia územia;

b)

opis povodní, ktoré sa vyskytli v minulosti a mali významné nepriaznivé vplyvy na ľudské zdravie, životné prostredie, kultúrne dedičstvo a hospodársku činnosť a pri ktorých stále existuje pravdepodobnosť, že sa vyskytnú v budúcnosti vrátane ich rozsahu a trás postupu a posúdenie nepriaznivých vplyvov, ktoré spôsobili;

c)

opis významných povodní, ktoré sa vyskytli v minulosti, ak možno predpokladať výrazne nepriaznivé následky podobných udalostí v budúcnosti;

a prípadne obsahuje:

d)

posúdenie potenciálnych nepriaznivých následkov budúcich povodní na ľudské zdravie, životné prostredie, kultúrne dedičstvo a hospodársku činnosť v ktorom sa podľa možností zohľadnia také aspekty ako sú topografia, poloha vodných tokov a ich všeobecné hydrologické a geomorfologické charakteristiky, poloha obývaných území, oblastí hospodárskej činnosti a dlhodobého vývoja vrátane vplyvov zmeny klímy na výskyt povodní.

3.   V prípade medzinárodných správnych území povodia alebo správnych jednotiek uvedených v článku 3 ods. 2 písm. b), ktoré sú spoločné s inými členskými štátmi, členské štáty zabezpečia výmenu relevantných informácií medzi príslušnými dotknutými orgánmi.

4.   Členské štáty dokončia predbežné hodnotenie povodňového rizika do 22. decembra 2012.

Článok 5

1.   Členské štáty na základe predbežného hodnotenia povodňového rizika uvedeného v článku 4 určia pre každé správne územie povodia alebo správnu jednotku uvedenú v článku 3 ods. 2 písm. b) alebo časť medzinárodného správneho územia povodia ležiacu na ich území tie oblasti, pri ktorých usúdili, že existujú potenciálne významné povodňové riziká alebo možno odôvodnene predpokladať, že ich výskyt je pravdepodobný.

2.   Určenie oblastí patriacich do medzinárodného správneho územia povodia alebo do správnej jednotky uvedenej v článku 3 ods. 2 písm. b), ktorá je spoločná s iným členským štátom, podľa odseku 1 sa koordinuje medzi dotknutými členskými štátmi.

KAPITOLA III

MAPY POVODŇOVÉHO OHROZENIA A MAPY POVODŇOVÉHO RIZIKA

Článok 6

1.   Členské štáty pripravia na úrovni správneho územia povodia alebo správnej jednotky uvedenej v článku 3 ods. 2 písm. b) pre oblasti určené podľa článku 5 ods. 1 mapy povodňového ohrozenia a mapy povodňového rizika v najvhodnejšej mierke.

2.   Príprava máp povodňového ohrozenia a máp povodňového rizika pre oblasti určené podľa článku 5, ktoré sú spoločné s ostatnými členskými štátmi, podlieha predchádzajúcej výmene informácií medzi dotknutými členskými štátmi.

3.   Mapy povodňového ohrozenia pokrývajú geografické oblasti, ktoré by mohli byť zaplavené podľa týchto scenárov:

a)

povodne s nízkou pravdepodobnosťou opakovania alebo scenáre výnimočných udalostí;

b)

povodne so strednou pravdepodobnosťou opakovania (pravdepodobná doba opakovania ≥ 100 rokov);

c)

prípadne povodne s vysokou pravdepodobnosťou opakovania.

4.   Pre každý scenár uvedený v odseku 3 sa zobrazia tieto prvky:

a)

rozsah povodne;

b)

hĺbky vody alebo prípadne hladina vody;

c)

ak je to vhodné, rýchlosť prúdenia toku alebo príslušný prietok vody.

5.   Mapy povodňového rizika uvádzajú potenciálne nepriaznivé následky spojené s povodňami podľa scenárov uvedených v odseku 3 a vyjadrené týmito údajmi:

a)

orientačný počet potenciálne postihnutých obyvateľov;

b)

druh hospodárskej činnosti v potenciálne postihnutej oblasti;

c)

zariadenia uvedené v prílohe I k smernici Rady 96/61/ES z 24. septembra 1996 o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia (10), ktoré by mohli v prípade zaplavenia spôsobiť havarijné znečistenie a potenciálne postihnuté chránené oblasti určené v prílohe IV ods. 1 body (i), (iii) a (v) smernice 2000/60/ES;

d)

iné informácie, ktoré považujú členské štáty za užitočné, ako je uvedenie oblastí, v ktorých sa môžu vyskytnúť povodne s vysokým obsahom transportovaných sedimentov a povodne unášajúce rôzne predmety.

6.   Členské štáty môžu rozhodnúť, že pre prímorské pobrežné oblasti, v ktorých je primeraná úroveň ochrany, sa príprava máp povodňového ohrozenia obmedzí na scenár uvedený v odseku 3 písm. a).

7.   Členské štáty môžu rozhodnúť, že pre oblasti, v ktorých dochádza k zaplavovaniu územia podzemnou vodou, obmedzia prípravu máp povodňového ohrozenia na scenár uvedený v odseku 3 písm. a).

8.   Členské štáty zabezpečia, aby boli mapy povodňového ohrozenia a mapy povodňového rizika dokončené do 22. decembra 2013.

KAPITOLA IV

PLÁNY MANAŽMENTU POVODŇOVÉHO RIZIKA

Článok 7

1.   Členské štáty na základe máp uvedených v článku 6 ustanovia v súlade s odsekmi 2 a 3 tohto článku plány manažmentu povodňového rizika koordinované na úrovni správneho územia povodia alebo správnej jednotky uvedenej v článku 3 ods. 2 písm. b) pre oblasti určené podľa článku 5 ods. 1 a oblasti, na ktoré sa vzťahuje článok 13 ods. 1 písm. b).

2.   Členské štáty stanovia vhodné ciele manažmentu povodňových rizík pre oblasti určené podľa článku 5 ods. 1 a oblasti, na ktoré sa vzťahuje článok 13 ods. 1 písm. b), pričom sa zamerajú na zníženie potenciálnych nepriaznivých následkov záplav na ľudské zdravie, životné prostredie, kultúrne dedičstvo a hospodársku činnosť a, ak sa to považuje za vhodné, na netechnické iniciatívy a/alebo na zníženie pravdepodobnosti záplav.

3.   Plány manažmentu povodňového rizika obsahujú opatrenia, ktorých zámerom je dosiahnuť ciele stanovené v súlade s odsekom 2 a zahŕňajú komponenty uvedené v časti A prílohy.

Plány manažmentu povodňového rizika zohľadnia relevantné aspekty, ako sú náklady a prínosy, rozsah a trasy postupu povodní a oblasti s retenčným potenciálom, environmentálne ciele článku 4 smernice 2000/60/ES, pôdne a vodné hospodárstvo, územné plány, využívanie územia, ochranu prírody, plavebnú a prístavnú infraštruktúru.

Plány manažmentu povodňového rizika riešia všetky aspekty manažmentu povodňového rizika so zameraním na prevenciu, ochranu, pripravenosť vrátane predpovedí povodní a systémov včasného varovania a s prihliadnutím na vlastnosti jednotlivých povodí alebo čiastkových povodí. Plány manažmentu povodňového rizika môžu tiež zahŕňať riadené záplavy určitých oblastí v prípade povodne.

4.   Plány manažmentu povodňového rizika ustanovené v jednom členskom štáte nesmú obsahovať opatrenia, ktoré svojím rozsahom a vplyvom významne zvyšujú povodňové riziká v smere toku alebo proti nemu v iných krajinách toho istého povodia alebo čiastkového povodia, pokiaľ tieto opatrenia neboli koordinované a dotknuté členské štáty sa nedohodli na riešení v rámci článku 8.

5.   Členské štáty zabezpečia, aby plány manažmentu povodňového rizika boli dokončené a zverejnené do 22. decembra 2015.

Článok 8

1.   Členské štáty zabezpečia, aby sa pre správne územia povodí alebo správne jednotky uvedené v článku 3 ods. 2 písm. b), ktoré sa nachádzajú výlučne na ich území, vypracoval jeden plán manažmentu povodňového rizika alebo súbor plánov manažmentu povodňového rizika koordinovaný na úrovni správneho územia povodia.

2.   V prípade medzinárodného správneho územia povodia alebo správnej jednotky uvedenej v článku 3 ods. 2 písm. b), ktoré sa nachádzajú výlučne na území Spoločenstva, členské štáty zabezpečia koordináciu s cieľom vypracovať jeden medzinárodný plán manažmentu povodňového rizika alebo súbor plánov manažmentu povodňového rizika koordinovaných na úrovni medzinárodného správneho územia povodia. Keď sa takéto plány nevytvoria, členské štáty vypracujú plány manažmentu povodňového rizika, ktoré pokrývajú aspoň časti medzinárodného správneho územia povodia nachádzajúce sa na ich území, a čo najviac ich koordinujú na úrovni medzinárodného správneho územia povodia.

3.   V prípade medzinárodného správneho územia povodia alebo správnej jednotky uvedenej v článku 3 ods. 2 písm. b), ktoré leží za hranicami územia Spoločenstva, sa členské štáty usilujú vypracovať jeden medzinárodný plán manažmentu povodňového rizika alebo súbor plánov manažmentu povodňového rizika koordinovaný na úrovni medzinárodného správneho územia povodia; ak to nie je možné, na časti medzinárodného povodia, ktoré sa nachádzajú na ich území, sa uplatňuje článok 2.

4.   Plány manažmentu povodňového rizika uvedené v odsekoch 2 a 3 sa doplnia, ak to krajiny, ktoré majú spoločné čiastkové povodie, považujú za vhodné, o podrobnejšie plány manažmentu povodňového rizika koordinované na úrovni medzinárodných čiastkových povodí.

5.   Ak členský štát zistí problém, ktorý má vplyv na manažment povodňových rizík na jeho území, ale nemôže ho sám vyriešiť, môže o ňom podať správu Komisii a akémukoľvek inému dotknutému členskému štátu a môže prijať odporúčania na jeho riešenie.

Komisia odpovie na každú správu alebo odporúčania od členských štátov v lehote šiestich mesiacov.

KAPITOLA V

KOORDINÁCIA SO SMERNICOU 2000/60/ES, INFORMOVANIE VEREJNOSTI A KONZULTÁCIE S VEREJNOSŤOU

Článok 9

Členské štáty prijmú vhodné kroky na koordináciu uplatňovania tejto smernice a smernice 2000/60/ES, pričom sa sústredia na možnosti zlepšenia efektívnosti, výmeny informácií a na dosiahnutie súčinnosti a úžitku so zreteľom na environmentálne ciele ustanovené v článku 4 smernice 2000/60/ES. Najmä:

1.

vypracovanie prvých máp povodňového ohrozenia a máp povodňového rizika a ich následné preskúmania uvedené v článkoch 6 a 14 tejto smernice sa uskutočnia tak, aby informácie, ktoré obsahujú, boli v súlade s relevantnými informáciami predkladanými na základe smernice 2000/60/ES. Ak sa to považuje za vhodné, môžu sa ďalej koordinovať s preskúmaniami ustanovenými v článku 5 ods. 2 smernice 2000/60/ES a začleniť sa do nich;

2.

vypracovanie prvých plánov manažmentu povodňového rizika a ich následné preskúmania uvedené v článkoch 7 a 14 tejto smernice sa uskutočnia, ak sa to považuje za vhodné, koordinovane s preskúmaniami plánov vodohospodárskeho manažmentu povodia ustanovenými v článku 13 ods. 7 smernice 2000/60/ES a môžu sa do nich začleniť;

3.

aktívna účasť všetkých zainteresovaných strán podľa článku 10 tejto smernice sa podľa potreby koordinuje s aktívnou účasťou zainteresovaných strán podľa článku 14 smernice 2000/60/ES.

Článok 10

1.   V súlade s platnými právnymi predpismi Spoločenstva sprístupnia členské štáty verejnosti predbežné hodnotenie povodňového rizika, mapy povodňového ohrozenia, mapy povodňového rizika a plány manažmentu povodňového rizika.

2.   Členské štáty podporujú aktívnu účasť zainteresovaných strán na vypracovaní, preskúmaní a aktualizácii plánov manažmentu povodňového rizika uvedených v kapitole IV.

KAPITOLA VI

VYKONÁVACIE OPATRENIA, ZMENY A DOPLNENIA

Článok 11

1.   Komisia môže v súlade s postupom uvedeným v článku 12 ods. 2 prijať technické formáty na účely spracovania a prenosu údajov vrátane štatistických a kartografických údajov pre Komisiu. Technické formáty by sa mali prijať aspoň dva roky pred dátumami uvedenými v článku 4 ods. 4, článku 6 ods. 8 a článku 7 ods. 5, berúc do úvahy existujúce normy ako aj formáty vytvorené v súlade s príslušnými aktmi Spoločenstva.

2.   Komisia môže v súlade s postupom uvedeným v článku 12 ods. 2 prispôsobiť prílohu vedecko-technickému pokroku, pričom zohľadní obdobia preskúmania a aktualizácie.

Článok 12

1.   Komisii pomáha výbor zriadený podľa článku 21 smernice 2000/60/ES (ďalej len „výbor“).

2.   Ak sa odkazuje na tento odsek, uplatňujú sa články 5 a 7 rozhodnutia 1999/468/ES so zreteľom na ustanovenia jeho článku 8.

Lehota ustanovená v článku 5 ods. 6 rozhodnutia 1999/468/ES je tri mesiace.

3.   Výbor prijme svoj rokovací poriadok.

KAPITOLA VII

PRECHODNÉ OPATRENIA

Článok 13

1.   Členské štáty sa môžu rozhodnúť nevykonať predbežné hodnotenie povodňového rizika uvedené v článku 4 v tých povodiach, čiastkových povodiach alebo prímorských pobrežných oblastiach, v ktorých buď:

a)

už pred 22. decembrom 2010 vykonali hodnotenie rizika a dospeli k záveru, že existuje potenciálne významné povodňové riziko alebo možno odôvodnene predpokladať, že jeho výskyt je pravdepodobný, čo vedie k zaradeniu oblasti medzi tie, ktoré sú uvedené v článku 5 ods. 1, alebo

b)

rozhodli pred 22. decembrom 2010 o príprave máp povodňového ohrozenia a máp povodňového rizika a o vytvorení plánov manažmentu povodňového rizika v súlade s príslušnými ustanoveniami tejto smernice.

2.   Členské štáty sa môžu rozhodnúť používať mapy povodňového ohrozenia a mapy povodňového rizika dokončené pred 22. decembrom 2010, ak tieto mapy poskytujú úroveň informácií rovnocennú s požiadavkami článku 6.

3.   Členské štáty sa môžu rozhodnúť používať plány manažmentu povodňového rizika dokončené pred 22. decembrom 2010 pod podmienkou, že obsah týchto plánov je rovnocenný s požiadavkami na plány stanovenými v článku 7.

4.   Odseky 1, 2 a 3 sa uplatňujú bez toho, aby bol dotknutý článok 14.

KAPITOLA VIII

PRESKÚMANIA, SPRÁVY A ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA

Článok 14

1.   Predbežné hodnotenie povodňového rizika alebo hodnotenia a rozhodnutia uvedené v článku 13 ods. 1 sa preskúmajú a v prípade potreby zaktualizujú do 22. decembra 2018 a potom každých šesť rokov.

2.   Mapy povodňového ohrozenia a mapy povodňového rizika sa preskúmajú a v prípade potreby zaktualizujú do 22. decembra 2019 a potom každých šesť rokov.

3.   Plány manažmentu povodňového rizika vrátane komponentov stanovených v časti B prílohy sa preskúmajú a v prípade potreby zaktualizujú do 22. decembra 2021 a potom každých šesť rokov.

4.   Pri preskúmaniach uvedených v odsekoch 1 a 3 sa zohľadní pravdepodobný vplyv zmeny klímy na výskyt povodní.

Článok 15

1.   Členské štáty sprístupnia Komisii predbežné hodnotenie povodňového rizika, mapy povodňového ohrozenia, mapy povodňového rizika a plány manažmentu povodňového rizika uvedené v článkoch 4, 6 a 7, ako aj ich preskúmanie a prípadne ich aktualizácie, do troch mesiacov po zodpovedajúcich termínoch uvedených v článku 4 ods. 4, článku 6 ods. 8, článku 7 ods. 5 a článku 14.

2.   Členské štáty informujú Komisiu o rozhodnutiach prijatých v súlade s článkom 13 ods. 1, 2 a 3 a sprístupnia o tom relevantné informácie do zodpovedajúcich termínov uvedených v článku 4 ods. 4, článku 6 ods. 8 a článku 7 ods. 5.

Článok 16

Komisia predloží Európskemu parlamentu a Rade správu o vykonávaní tejto smernice do 22. decembra 2018 a potom každých šesť rokov.

Článok 17

1.   Členské štáty uvedú do účinnosti zákony, iné právne predpisy a správne opatrenia potrebné na dosiahnutie súladu s touto smernicou do … (11). Bezodkladne o tom informujú Komisiu.

Členské štáty uvedú priamo v prijatých opatreniach alebo pri ich úradnom uverejnení odkaz na túto smernicu. Podrobnosti o odkaze upravia členské štáty.

2.   Členské štáty oznámia Komisii znenie hlavných ustanovení vnútroštátnych právnych predpisov, ktoré prijmú v oblasti pôsobnosti tejto smernice.

Článok 18

Táto smernica nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jej uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Článok 19

Táto smernica je určená členským štátom.

V

Za Európsky parlament

predseda

Za Radu

predseda


(1)  Stanovisko zo 17. mája 2006 (zatiaľ neuverejnené v úradnom vestníku).

(2)  Stanovisko Európskeho parlamentu z 13. júna 2006 (zatiaľ neuverejnené v úradnom vestníku) a rozhodnutie Rady z …(zatiaľ neuverejnené v úradnom vestníku).

(3)  Ú. v. ES L 327, 22.12.2000, s. 1. Smernica zmenená a doplnená rozhodnutím č. 2455/2001/ES (Ú. v. ES L 331, 15.12.2001, s. 1).

(4)  Ú. v. ES L 186, 5.8.1995, s. 42.

(5)  Ú. v. ES L 297, 15.11.2001, s. 7.

(6)  Ú. v. ES L 311, 14.11.2002, s. 3.

(7)  Ú. v. ES L 184, 17.7.1999, s. 23. Rozhodnutie zmenené a doplnené rozhodnutím 2006/512/ES (Ú. v. EÚ L 200, 22.7.2006, s. 11).

(8)  Ú. v. EÚ C 321, 31.12.2003, s. 1.

(9)  Dva a pol roka odo dňa nadobudnutia účinnosti tejto smernice.

(10)  Ú. v. ES L 257, 10.10.1996, s. 26. Smernica naposledy zmenená a doplnená nariadením (ES) č. 166/2006 (Ú. v. EÚ L 33, 4.2.2006, s. 1).

(11)  Dva roky odo dňa nadobudnutia účinnosti tejto smernice


PRÍLOHA

A.   PLÁNY MANAŽMENTU POVODŇOVÉHO RIZIKA

I.

Komponenty prvých plánov manažmentu povodňového rizika:

1.

závery predbežného hodnotenia povodňového rizika, ako to požaduje kapitola II, vo forme súhrnnej mapy správneho územia povodia alebo správnej jednotky uvedenej v článku 3 ods. 2 písm. b) s vyznačenými oblasťami určenými podľa článku 5 ods. 1, ktoré podliehajú tomuto plánu manažmentu povodňového rizika;

2.

mapy povodňového ohrozenia a mapy povodňového rizika pripravené podľa kapitoly III alebo už vyhotovené v súlade s článkom 13 a závery, ktoré je z nich možné vyvodiť;

3.

opis vhodných cieľov manažmentu povodňového rizika stanovených v súlade s článkom 7 ods. 2;

4.

súhrn opatrení zameraných na dosiahnutie vhodných cieľov manažmentu povodňového rizika vrátane opatrení prijatých v súlade s článkom 7 a opatrení týkajúcich sa povodní prijatých podľa iných aktov Spoločenstva, vrátane smerníc Rady 85/337/EHS z 27. júna 1985 o posudzovaní vplyvov určitých verejných a súkromných projektov na životné prostredie (1) a 96/82/ES z 9. decembra 1996 o kontrole nebezpečenstiev veľkých havárií s prítomnosťou nebezpečných látok (2), smernice Európskeho parlamentu a Rady 2001/42/ES z 27. júna 2001 o posudzovaní účinkov určitých plánov a programov na životné prostredie (3) a smernice 2000/60/ES;

5.

ak je k dispozícii, v prípade spoločných povodí alebo čiastkových povodí popis použitej metodiky, ktorú vymedzili dotknuté členské štáty na analýzu nákladov a prínosov, ktorá sa používa na hodnotenie opatrení s nadnárodnými účinkami.

II.

Popis vykonávania plánu:

1.

popis spôsobu, akým sa bude monitorovať pokrok pri vykonávaní plánu;

2.

súhrn prijatých opatrení/uskutočnených krokov na informovanie verejnosti a konzultácie s verejnosťou;

3.

zoznam príslušných orgánov a prípadne opis koordinačného postupu v rámci všetkých medzinárodných správnych území povodí a koordinačného postupu so smernicou 2000/60/ES.

B.   KOMPONENTY NÁSLEDNÝCH AKTUALIZÁCIÍ PLÁNOV MANAŽMENTU POVODŇOVÉHO RIZIKA:

1.

akékoľvek zmeny alebo aktualizácie od uverejnenia predchádzajúcej verzie plánu manažmentu povodňového rizika vrátane zhrnutia preskúmaní vykonaných v súlade s článkom 14;

2.

hodnotenie pokroku pri dosahovaní cieľov uvedených v článku 7 ods. 2;

3.

popis a vysvetlenie všetkých opatrení uvedených v predchádzajúcej verzii plánu manažmentu povodňového rizika, ktorých vykonanie sa plánovalo, ale nevykonali sa;

4.

popis všetkých dodatočných opatrení od uverejnenia predchádzajúcej verzie plánu manažmentu povodňového rizika.


(1)  Ú. v. ES L 175, 5.7.1985, s. 40. Smernica naposledy zmenená a doplnená smernicou Európskeho parlamentu a Rady (Ú. v. EÚ L 156, 25.6.2003, s. 17).

(2)  Ú. v. ES L 10, 14.1.1997, s. 13. Smernica naposledy zmenená a doplnená smernicou Európskeho parlamentu a Rady 2003/105/ES (Ú. v. EÚ L 345, 31.12.2003, s. 97).

(3)  Ú. v. ES L 197, 21.7.2001, s. 30.


ODÔVODNENÉ STANOVISKO RADY

I.   ÚVOD

Komisia prijala svoj návrh smernice Európskeho parlamentu a Rady o hodnotení a manažmente povodňových rizík 18. januára 2006.

Európsky Parlament prijal svoje stanovisko v prvom čítaní 13. júna 2006.

Výbor regiónov sa rozhodol stanovisko nezaujať.

Hospodársky a sociálny výbor prijal svoje stanovisko 17. mája 2006.

Rada prijala svoju spoločnú pozíciu 23. novembra 2006.

II.   CIEĽ

Cieľom tejto smernice je ustanoviť rámec pre hodnotenie a manažment rizík spojených s povodňami pre ľudské zdravie, životné prostredie, kultúrne dedičstvo a hospodársku činnosť. Smernica bude požadovať predbežné hodnotenie povodňových rizík, zmapovanie povodní vo všetkých oblastiach so značným povodňovým rizikom, koordináciu v rámci spoločných povodí a vypracovanie plánov manažmentu povodňových rizík prostredníctvom rozsiahleho participačného procesu.

Vzhľadom na geografickú a hydrologickú rôznorodosť, ako aj rôznorodosť osídlenia v EÚ, navrhovaná smernica poskytuje členským štátom značnú pružnosť pri určovaní cieľov manažmentu povodňových rizík, opatrení, ktoré je potrebné prijať na dosiahnutie týchto cieľov, a časového rámca realizácie plánov manažmentu povodňových rizík.

Uplatňovanie navrhovanej smernice a rámcovej smernice o vode sa bude koordinovať.

III.   ANALÝZA SPOLOČNEJ POZÍCIE

1.   Všeobecne

V spoločnej pozícii je zapracovaných niekoľko pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov z prvého čítania Európskeho parlamentu doslovne, čiastočne alebo implikovane. Tieto návrhy vylepšujú alebo objasňujú znenie navrhovanej smernice.

Ostatné pozmeňujúce a doplňujúce návrhy však v spoločnej pozícii zohľadnené nie sú, pretože Rada sa dohodla na tom, že nie sú potrebné a/alebo prijateľné.

2.   Všeobecné ustanovenia (názov, Kapitola I)

Spoločná pozícia je v súlade s pozmeňujúcim a doplňujúcim návrhom 1, ktorým sa mení názov smernice. Keďže na odkaz na dosiahnutie environmentálnych cieľov ustanovených v existujúcich právnych predpisoch Spoločenstva sa vzťahuje právny základ smernice, čiastočne sa prijal pozmeňujúci a doplňujúci návrh 26. Spoločná pozícia nie je v súlade s pozmeňujúcim a doplňujúcim návrhom 27, ktorý by obmedzil uplatňovanie smernice na osobitné príčiny povodní. Vo vymedzení povodňových rizík sa uvádzajú aj ich nepriaznivé dôsledky na ľudské zdravie a hospodársku činnosť. Rada však dopĺňa neúplný zoznam typov povodní a možnosť vylučovať povodne spôsobené kanalizačnými systémami. Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 28 sa prijal čiastočne a pozmeňujúci a doplňujúci návrh 29 úplne.

Úplne sa prijal pozmeňujúci a doplňujúci návrh 30 o využití iných príslušných orgánov. Okrem toho sa zaviedla možnosť využitia správnych území, ktoré sa odlišujú od správnych území začlenených podľa článku 3 ods. 1 smernice 2000/60/ES.

3.   Predbežné hodnotenie povodňových rizík (Kapitola II)

Úplne sa prijali pozmeňujúce a doplňujúce návrhy 32 a 33. Článok 4 sa zjednodušil s cieľom znížiť administratívne zaťaženie predbežných hodnotení povodňových rizík, v dôsledku čoho sa neprijali pozmeňujúce a doplňujúce návrhy 34 a 36. Hodnotenie účinnosti súčasnej infraštruktúry protipovodňovej ochrany, ako sa uvádza v pozmeňujúcom a doplňujúcom návrhu 36, je však neoddeliteľnou súčasťou každého hodnotenia povodňových rizík. V článku sa tiež odlíšili povodne, ktoré sa vyskytli v minulosti, od budúcich povodní. Rada v článku 4 ods. 2 písm. d) stanovila zohľadnenie budúcich povodní pre členské štáty ako nepovinné.

S cieľom zjednodušiť a upraviť znenie Rada vypustila článok 5 ods. 1 písm. a) pôvodného návrhu, na ktorý sa vzťahuje pozmeňujúci a doplňujúci návrh 38. Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 39 sa prijal implikovane. Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 40 sa prevzal v článku 4.

4.   Mapy povodňového ohrozenia a mapy povodňových rizík (Kapitola III)

Otázka dotácií je nad rámec rozsahu pôsobnosti tejto smernice, a preto sa neprijal pozmeňujúci a doplňujúci návrh 85. Pozmeňujúce a doplňujúce návrhy 42 a 43 sa zamietli, pretože boli zbytočné. Na pozmeňujúce a doplňujúce návrhy 44, 46 a 48 sa vzťahuje článok 6 ods. 5 písm. d), ktorý ponecháva na členských štátoch rozhodnutie o tom, či sa majú do máp povodňových rizík zahrnúť iné informácie. Aj článok 7 ods. 3 je v súlade s pozmeňujúcim a doplňujúcim návrhom 48. Keďže sa zmenilo znenie spoločnej pozície, pozmeňujúci a doplňujúci návrh 45 je zbytočný. Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 47 sa zamietol, pretože nie je možné rozlišovať medzi konkrétnymi príčinami povodní a zaznačiť ich do mapy; pozmeňujúci a doplňujúci návrh 49 sa prebral čiastočne.

Pozmeňujúce a doplňujúce návrhy 50 a 51 neboli prijateľné, pretože do hodnotenia rizika a procesu charakterizácie pridali ďalšie úrovne. Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 52 sa prijal v článku 6 ods. 5 písm. d).

5.   Plány manažmentu povodňového rizika (Kapitola IV, príloha)

Časť pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov 35 a 60, ktorá sa týka zohľadnenia nákladov a zisku, sa prebrala do článku 7 ods. 3. Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 53 sa neprijal, pretože nie je potrebné výslovne odkazovať na iné smernice, ktoré musia členské štáty dodržiavať. Článok 7 ods. 3 je v súlade s pozmeňujúcim a doplňujúcim návrhom 54, pokiaľ ide o inundačné územia a trasy postupu povodní. Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 56 sa prijal, pokiaľ ide o zásadu solidarity, a pozmeňujúci a doplňujúci návrh 57 sa čiastočne prijal, pokiaľ ide o neštrukturálne opatrenia za predpokladu, že sa do plánov manažmentu povodňového rizika nezahrnú opatrenia, ktoré by mohli zvýšiť povodňové riziko v oblastiach proti prúdu alebo po prúde v iných krajinách (článok 7 ods. 4).

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 58 nebol prijateľný, pretože Rada nechcela klásť dôraz na preskúmanie povodňových udalostí. Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 59 sa v zásade prijal v prílohe. Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 61 sa čiastočne a v zásade prijal, pokiaľ ide o zásadu solidarity. Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 62 sa neprijal s cieľom zachovať princíp solidarity dostatočne všeobecný. Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 63 sa neprijal, pretože navrhovaný koordinačný postup sa neprevzal a niektoré časti pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu neboli potrebné.

Pozmeňujúce a doplňujúce návrhy 64 a 65 sa v zásade prijali, pokiaľ ide o koordináciu celého povodia. Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 66 sa prijal úplne ale s iným znením, ktoré reprodukuje znenie z rámcovej smernice o vode. Dva jednotlivé hlasy sa zamietli, keďže Rada chce, aby koordinácia povodia zostala nepovinná. Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 68 sa v zásade prijal do spoločnej pozície tak, že sa v článku 10 ods. 1 urobil odkaz na účasť verejnosti. Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 69 sa zamietol, pretože už článok 10 sa vzťahuje na účasť verejnosti. Spoločná pozícia nezahŕňa údaje o opatreniach týkajúcich sa pripravenosti, a preto nie je v súlade s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi 69 a 70. Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 72 sa zamietol, pretože v súvislosti s požiadavkami na nahlasovanie nie je primeraný.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 74 sa zamietol. Rada sa domnieva, že už článok 7 ods. 3 zabezpečil súvislosť medzi touto smernicou a rámcovou smernicou o vode. Záleží na členských štátoch, aby vymedzili opatrenia na zníženie potenciálnych nepriaznivých dôsledkov záplav. Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 75 sa zamietol, pretože jeho znenie nie je v súlade s článkom 7 ods. 2 a článkom 7 ods. 3. Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 86 sa prijal.

6.   Prechodné opatrenia (Kapitola VII)

Spoločná pozícia vychádza z existujúcej práce vykonanej na celoštátnej a regionálnej úrovni, a to konkrétne z máp povodňového ohrozenia a povodňových rizík a plánov manažmentu povodňových rizík. Článok 13 preberá čiastočne a/alebo v zásade pozmeňujúce a doplňujúce návrhy 31, 37, 41, 55 a 71.

7.   Iné

Spoločná pozícia v preambule čiastočne alebo v zásade zohľadňuje pozmeňujúce a doplňujúce návrhy Európskeho parlamentu 2, 12, 16, 17, 24 a 25. Spoločná pozícia nie je v súlade s pozmeňujúcim a doplňujúcim návrhom 4, keďže predbežné hodnotenie povodňového rizika zohľadňuje povodne, ktoré sa vyskytli v minulosti, a zlyhanie tradičných stratégií manažmentu povodňového rizika. Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 5 je v tejto smernici nevhodný, pretože odkazuje na koordináciu v rámci členských štátov a na to, ako orgány koordinujú vnútorne. Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 9 sa zamietol, pretože nie je potrebný: rozširuje odôvodnenie 19 a reprodukuje znenie záverov Rady. Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 23 sa zamietol, pretože je redakčnou zmenou odôvodnenia 19. Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 13 sa zamietol, pretože neodzrkadľuje ustanovenia v článkoch. Pretože sa pojem hodnotenie predbežného rizika zjednodušil, pozmeňujúce a doplňujúce návrhy 15 a 18 neboli prijateľné. Pozmeňujúce a doplňujúce návrhy 19 a 21 prekračujú rámec rozsahu pôsobnosti tejto smernice. Spoločná pozícia, ktorá je založená na zásadách subsidiarity a solidarity, čiastočne prijala pozmeňujúci a doplňujúci návrh 20. Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 22 už upravilo odôvodnenie 17, a preto sa zamietol.

Odkazy na zmenu klímy (pozmeňujúce a doplňujúce návrhy 7, 9, 10 a 38 čiastočne upravujú odôvodnenia 2 a 5 a článok 4 ods. 2 písm. d). Povinnosť brať do úvahy zmenu klímy začína v roku 2018, a preto pozmeňujúci a doplňujúci návrh 73 nebol prijateľný.

IV.   ZÁVER

Rada sa domnieva, že jej spoločná pozícia do veľkej miery zohľadňuje stanovisko Európskeho parlamentu v prvom čítaní. Predstavuje vyvážené a reálne riešenie, ktorého cieľom je znížiť dôsledky povodní v Európskej únii, a zároveň zabezpečuje úzke prepojenie s vykonávaním rámcovej smernice o vode. Rada s cieľom skorého prijatia smernice očakáva konštruktívnu diskusiu s Európskym parlamentom.


Top