EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013R1294

Program działań dla ceł w Unii Europejskiej na lata 2014-2020 (Cła 2020)

Status prawny dokumentu Streszczenie zostało zarchiwizowane i nie będzie aktualizowane. Aktualne informacje na ten temat można znaleźć pod hasłem 'Program Cła – współpraca w dziedzinie ceł' .

Program działań dla ceł w Unii Europejskiej na lata 2014-2020 (Cła 2020)

Niniejsze rozporządzenie ustanawia program na rzecz wsparcia i modernizacji unii celnej UE przez intensyfikację współpracy między organami celnymi.

AKT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1294/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. ustanawiające program działania dla ceł w Unii Europejskiej na okres 2014-2020 (Cła 2020) i uchylające decyzję nr 624/2007/WE

STRESZCZENIE

Cła 2020 to unijny program współpracy przewidziany na lata 2014-2020, oparty na wcześniejszych wieloletnich programach działań w zakresie ceł. Jego głównym zamierzeniem jest wsparcie i modernizacja funkcjonowania unii celnej przez współpracę między krajami uczestniczącymi, ich organami celnymi i ich urzędnikami.

W szczególności program ma na celu wspieranie organów celnych w zakresie ochrony interesów finansowych i gospodarczych Unii Europejskiej i jej krajów, w tym w zwalczaniu oszustw i w ochronie praw własności intelektualnej. Ponadto program ten ma wspierać organy celne w ich pracy na rzecz poprawy ochrony i bezpieczeństwa, ochrony obywateli i środowiska, poprawy zdolności administracyjnych tych organów oraz polepszania konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw.

Jak działa program i jakie są jego możliwości

Program Cła 2020 opiera się na rocznych programach prac przyjętych przez Komisję Europejską. Jego działania finansowane są w formie dotacji, umów w sprawie zamówień publicznych lub zwrotu kosztów poniesionych przez ekspertów zewnętrznych.

Działania te dostępne są dla urzędników pracujących w organach celnych krajów UE, jak również ich odpowiedników w krajach kandydujących i potencjalnych krajach kandydujących, które przyłączyły się do programu oraz, o ile spełnione są określone warunki, ich odpowiedników w krajach partnerskich objętych europejską polityką sąsiedztwa.

Cele operacyjne programu obejmują:

  • wdrażanie, doskonalenie, eksploatację i wspieranie europejskich systemów informatycznych przeznaczonych dla organów celnych,
  • określanie, opracowywanie, wymianę i stosowanie wzorcowych rozwiązań roboczych i procedur administracyjnych,
  • zwiększanie umiejętności i kompetencji urzędników i funkcjonariuszy celnych,
  • poprawa współpracy między organami celnymi a organizacjami międzynarodowymi, państwami spoza UE, innymi organami rządowymi, w tym unijnymi i krajowymi organami nadzoru rynku, a także przedsiębiorstwami i organizacjami reprezentującymi przedsiębiorców.

Budżet i działania kwalifikowalne

Na lata 2014-2020 program dysponuje budżetem wynoszącym 523 mln EUR. Do działań kwalifikowalnych zaliczają się:

  • seminaria, warsztaty i grupy projektowe,
  • wizyty robocze w celu umożliwienia urzędnikom uzyskania lub pogłębienia wiedzy specjalistycznej lub ogólnej w sprawach celnych,
  • monitorowanie działań prowadzonych przez wspólne zespoły składające się z urzędników Komisji i państw uczestniczących w celu analizowania praktyk celnych, określania wszelkich trudności związanych z wdrażaniem przepisów, a w stosownych przypadkach - przedstawianie sugestii dotyczących dostosowania unijnych przepisów i metod pracy,
  • działania na rzecz budowania potencjału administracyjnego i informatycznego oraz wspólne inicjatywy szkoleniowe,
  • badania.

Oczekuje się, że działania w ramach programu Cła 2020 przyczynią się do osiągnięcia zamierzeń strategii„Europa 2020”w zakresie inteligentnego i trwałego wzrostu gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu, a w szczególności do zrealizowania europejskiej agendy cyfrowej.

ODNIESIENIA

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

Rozporządzenie (UE) nr 1294/2013

1.1.2014

-

Dz.U. L 347 z 20.12.2013

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014

Góra