EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C(2021)8956

KOMISIJAS DELEĢĒTĀ DIREKTĪVA (ES) / ar ko, pielāgojot tehnikas un zinātnes attīstībai, groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2011/65/ES III pielikumu attiecībā uz atbrīvojumu dzīvsudraba izmantošanai viencokola (kompaktajās) luminiscences spuldzēs vispārējai apgaismei < 30 W, ar kalpošanas laiku, kas vienāds ar vai lielāks par 20 000 h

C/2021/8956 final

PASKAIDROJUMA RAKSTS

1.DELEĢĒTĀ AKTA KONTEKSTS

Ar šo Komisijas deleģēto direktīvu groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2011/65/ES par dažu bīstamu vielu izmantošanas ierobežošanu elektriskās un elektroniskās iekārtās (pārstrādāta versija) 1 (RoHS direktīva) III pielikumu, lai to pielāgotu tehnikas un zinātnes attīstībai. Šis grozījums attiecas uz atbrīvojumu konkrētiem lietojumiem, kuros dzīvsudrabu izmanto viencokola (kompaktajās) luminiscences spuldzēs vispārējai apgaismei < 30 W, ar kalpošanas laiku, kas vienāds ar vai lielāks par 20 000 h.

RoHS direktīva ierobežo dažu bīstamu vielu izmantošanu elektriskās un elektroniskās iekārtās (EEI), kā norādīts tās 4. pantā. Pašlaik direktīvas II pielikumā ir uzskaitītas desmit ierobežota lietojuma vielas, un tās ir šādas: svins, dzīvsudrabs, kadmijs, sešvērtīgais hroms, polibrombifenili (PBB) un polibromdifenilēteri (PBDE), bis(2-etilheksil)ftalāts (DEHP), butilbenzilftalāts (BBP), dibutilftalāts (DBP) un diizobutilftalāts (DIBP). RoHS direktīvas III un IV pielikumā uzskaitīti konkrētiem izmantošanas veidiem jeb lietojumiem paredzēti EEI materiāli un detaļas, kas atbrīvotas no 4. panta 1. punktā paredzētajiem vielu lietojuma ierobežojumiem.

Direktīvas 5. pantā ir paredzēta III un IV pielikuma pielāgošana zinātnes un tehnikas attīstībai, kas var ietvert atbrīvojumu piešķiršanu, pagarināšanu vai anulēšanu. Saskaņā ar 5. panta 1. punkta a) apakšpunktu atbrīvojumi jāiekļauj III un IV pielikumā tikai tad, ja šāda iekļaušana nevājina Regulā (EK) Nr. 1907/2006 (REACH) 2 noteikto vides un veselības aizsardzību un ja tiek izpildīts kāds no turpmāk minētajiem nosacījumiem: i) vielas neizmantošana vai aizvietošana, mainot konstrukciju vai materiālus un detaļas, kurām nevajag nevienu no II pielikumā uzskaitītajiem materiāliem vai vielām, zinātniski vai tehniski nav realizējama; ii) aizstājēju uzticamība nav nodrošināta; iii) vielas aizvietošanas radītā kopējā nelabvēlīgā ietekme uz vidi, veselību un patērētāju drošību varētu būt nozīmīgāka par radītajiem kopējiem ieguvumiem attiecībā uz vidi, veselību un patērētāju drošību.

Tāpēc lēmumos par atbrīvojumiem un to ilgumu jāņem vērā arī aizstājēju pieejamība un aizstāšanas sociālekonomiskā ietekme. Lēmumos par atbrīvojumu ilgumu jāņem vērā iespējamā negatīvā ietekme uz inovāciju. Vajadzības gadījumā, vērtējot atbrīvojuma vispārējo ietekmi, jāpiemēro skatījums aprites cikla perspektīvā.

Turklāt 5. panta 1. punktā noteikts, ka, lai iekļautu vai, attiecīgos gadījumos, svītrotu EEI materiālus un detaļas saistībā ar konkrētiem lietojumiem, kas uzskaitīti III un IV pielikumā, Komisijai jāpieņem atsevišķi deleģētie akti. Direktīvas 5. panta 3. punktā un V pielikumā ir aprakstīta ar atbrīvojumiem saistītu pieteikumu iesniegšanas procedūra.

2.PIRMS AKTA PIEŅEMŠANAS NOTIKUŠĀS APSPRIEŠANĀS

Pieprasījumus 3 piešķirt vai pagarināt atbrīvojumus Komisija no uzņēmējiem saņem saskaņā ar RoHS direktīvas 5. panta 3. punktu un V pielikumu.

Pašreizējais III pielikuma 1(g) atbrīvojums atļauj dzīvsudraba izmantošanu viencokola (kompaktajās) luminiscences spuldzēs, nepārsniedzot šādas vērtības (vienam gaismas izstarotājam):

1(g) Vispārējai apgaismei < 30 W, ar kalpošanas laiku, kas vienāds ar vai lielāks par 20 000 h: 3,5 mg.

Komisija 2016. gada 28. jūnijā saņēma vienu pieteikumu pagarināt šo atbrīvojumu, un tas pats pieteikuma iesniedzējs šo pieteikumu 2020. gada 17. janvārī papildināja ar jaunu informāciju. Pieteikuma iesniedzējs būtībā apgalvoja, ka nav bezdzīvsudraba alternatīvas nav pieejamas 4 . Saskaņā ar RoHS direktīvas prasībām (5. panta 5. punkta otrā daļa) atbrīvojums ir spēkā, līdz Komisija ir pieņēmusi lēmumu par pagarināšanas pieteikumu.

Lai atbrīvojuma pagarināšanas pieteikumu izvērtētu, Komisija 2017. gada jūnijā sāka pētījumu 5 nepieciešamā tehniskā un zinātniskā novērtējuma veikšanai, kurš tika pabeigts 2018. gadā, kā arī sarīkoja astoņas nedēļas ilgu apspriešanos tiešsaistē ar ieinteresētajām personām. Apspriešanos laikā tika saņemta viena atsauksme, kam sekoja pētījuma ziņojumā dokumentēta informācijas apmaiņa. Pētījumā bija iekļauta plaša informācija par aizstājēju pieejamību, tostarp aplēses par 2020. gadu.

Komisija 2018. gada 29. oktobra sanāksmē apspriedās ar dalībvalstu ekspertu grupu, kas nodarbojas ar RoHS direktīvas deleģētajiem aktiem, un uzklausīja ekspertu viedokļus par ierosināto turpmāko rīcību. Komisija saskaņā ar 5. panta 3.–7. punktu veica visus nepieciešamos procesuālos pasākumus saistībā ar atbrīvojumiem no vielu ierobežojuma 6 . Par visām darbībām tika paziņots Padomei un Eiropas Parlamentam.

Pamatojošajā pētījumā tika uzsvērts, ka:

·šī atbrīvojuma aptvertajām spuldžu kategorijām ir pieejamas uzticamas bezdzīvsudraba gaismas diožu (LED) alternatīvas;

·dati liecina, ka, ņemot vērā ietekmi uz vidi, veselību un patērētāju drošību, aizvietošana novērstu attiecīgajos lietojumos izmantotā dzīvsudraba laišanu tirgū, vienlaikus samazinot apgaismojumam patērēto enerģiju;

·saistībā ar aizstāšanas sociālekonomisko ietekmi paredzams, ka aplēstās izmaksas radīsies tikai priekšlaicīgi salīdzinājumā ar izmaksām, kas paredzamas saistībā ar jau uzsākto dabisko pakāpenisko lietošanas izbeigšanu, un tās nav jāuztver kā papildu izmaksas, kas rodas piespiedu pakāpeniskas lietošanas izbeigšanas dēļ.

Visbeidzot, zinātniskajos un tehniskajos novērtējumos, tostarp apspriedēs ar ieinteresētajām personām, konstatēts, ka attiecībā uz 1(g) atbrīvojumu neizpildās neviens atbrīvojuma kritērijs.

Saskaņā ar labāka regulējuma pamatnostādnēm deleģētās direktīvas projekts četras nedēļas bija pieejams labāka regulējuma portālā, lai apzinātu sabiedrības viedokli. Tiesību akta projekta apspriešanas laikā no sabiedrības locekļiem tika saņemtas 13 atbildes. Izvirzītie jautājumi tika izskatīti, un projekta grozījumi netika uzskatīti par nepieciešamiem.

3.DELEĢĒTĀ AKTA JURIDISKIE ASPEKTI

Ar deleģēto direktīvu atceļ Direktīvas 2011/65/ES III pielikumā iekļautā atbrīvojumu 1(g) par dzīvsudraba izmantošanu konkrētos lietojumos.

Komisijas veiktajā atbrīvojuma pieprasījuma novērtējumā, kas balstīts uz pamatojošiem pētījumiem un apspriedēm, secināts, ka atbrīvojuma pieprasījums neatbilst nevienam no 5. panta 1. punkta a) apakšpunktā noteiktajiem kritērijiem, kas pamato atbrīvojuma turpmāku pagarināšanu. Dzīvsudraba aizstāšana ar uzticamiem aizstājējiem tajās spuldžu kategorijās, uz kurām attiecas šis atbrīvojums; tas ir zinātniski un tehniski iespējama, un ir sniegti pierādījumi, ka aizstāšanas kopējā ietekme uz vidi, veselību un patērētāju drošības aspektiem lielā mērā pārsniedz jebkādu negatīvu ietekmi.

Tādējādi atbrīvojuma piešķiršanas nosacījumi vairs neizpildās, un saskaņā ar 5. panta 1. punkta b) apakšpunktu 1(g) ieraksts ir jāsvītro.

Datums, kas šis atbrīvojums zaudēs spēku, ir jānosaka saskaņā ar RoHS direktīvas 5. panta 6. punktu, kurā noteikts, ka gadījumā, ja atbrīvojumu atceļ, atbrīvojums zaudē spēku ne ātrāk kā 12 mēnešus un ne vēlāk kā 18 mēnešus pēc minētā lēmuma pieņemšanas dienas.

Nosakot datumu, kad atbrīvojums zaudēs spēku, jāņem vērā, ka nelielai daļai spuldžu veidu 7 , uz kuriem attiecas šis atbrīvojums, piemēro no 2021. gada 1. septembra piemērojamos kritērijus, kas noteikti II pielikumā Komisijas Regulai (ES) 2019/2020, ar ko nosaka ekodizaina prasības gaismas avotiem un atsevišķiem vadības blokiem. Minēto prasību izpilde nozīmē, ka attiecīgās lampas pēc minētā datuma tirgū netiks laistas. Tas atbilst arī Komisijas novērtējumam saskaņā ar RoHS direktīvu, tostarp sociālekonomiskajai analīzei, kurā secināts, ka jau pašlaik ir plaši pieejami pietiekami uzticami bezdzīvsudraba aizstājēji tiem spuldžu veidiem, uz kuriem attiecas atbrīvojums, un ka dzīvsudraba aizstāšana šajās spuldzēs ir zinātniski un tehniski iespējama. Tomēr attiecībā uz atbrīvojumu kopumā saskaņā ar RoHS direktīvu ir jāņem vērā, ka iepriekš minētās Ekodizaina regulas kritēriji neietekmē absolūti lielāko daļu spuldžu, uz kurām attiecas minētais atbrīvojums, proti, kompaktās luminiscences spuldzes bez iebūvētiem vadības blokiem. Tāpēc, ņemot vērā konkrēto situāciju attiecībā uz šo lielāko daļu spuldžu, kurām piemēro atbrīvojumu, nosakāms maksimālais iespējamais termiņš, kurā atbrīvojums saglabā spēku, proti, 18 mēneši pēc lēmuma pieņemšanas, jo jāņem vērā apstākļi, kas saistīti ar šīm spuldzēm, un tas ir vajadzīgs, lai tirgus dalībniekiem neradītu nevajadzīgi augstas sociālekonomiskās izmaksas saistībā ar aizstāšanu, jo īpaši attiecībā uz spuldzēm, kuru nomaiņa ir sarežģītāka.

Juridiskais instruments ir deleģētā direktīva, kas atbilst pilnvarojošajam tiesību aktam, proti, Direktīvai 2011/65/ES, jo īpaši tās 5. panta 1. punktā un 20. pantā noteiktajam pilnvarojumam.

Deleģētās direktīvas mērķis ir sekmēt cilvēka veselības un vides aizsardzību un salāgot attiecīgos nosacījumus ar RoHS direktīvas noteikumiem un nosacījumiem un izveidoto procedūru par to, kā III un IV pielikums pielāgojams zinātnes un tehnikas attīstībai, lai nodrošinātu iekšējā tirgus funkcionēšanu elektrisko un elektronisko iekārtu nozarē, šajā nolūkā atceļot atbrīvojumu, kas piešķirts citādi aizliegtas vielas izmantošanai konkrētos lietojumos.

Šī deleģētā direktīva neietekmē ES budžetu.

KOMISIJAS DELEĢĒTĀ DIREKTĪVA (ES)…/…

(13.12.2021)

ar ko, pielāgojot tehnikas un zinātnes attīstībai, groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2011/65/ES III pielikumu attiecībā uz atbrīvojumu dzīvsudraba izmantošanai viencokola (kompaktajās) luminiscences spuldzēs vispārējai apgaismei < 30 W, ar kalpošanas laiku, kas vienāds ar vai lielāks par 20 000 h

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2011/65/ES (2011. gada 8. jūnijs) par dažu bīstamu vielu izmantošanas ierobežošanu elektriskās un elektroniskās iekārtās 8 un jo īpaši tās 5. panta 1. punkta b) apakšpunktu,

tā kā:

(1)Direktīva 2011/65/ES prasa dalībvalstīm nodrošināt, lai tirgū laistās elektriskās un elektroniskās iekārtas nesaturētu minētās direktīvas II pielikumā norādītās bīstamās vielas. Šo ierobežojumu nepiemēro noteiktiem minētās direktīvas III pielikumā uzskaitītajiem lietojumiem, kam piešķirts atbrīvojums.

(2)Dažādās elektrisko un elektronisko iekārtu kategorijas, kam piemēro Direktīvu 2011/65/ES, ir uzskaitītas minētās direktīvas I pielikumā.

(3)Dzīvsudrabs ir Direktīvas 2011/65/ES II pielikumā norādīta ierobežota lietojuma viela.

(4)Ar Deleģēto direktīvu 2014/14/ES 9 Komisija piešķīra atbrīvojumu dzīvsudraba izmantošanai (ar maksimālo saturu 3,5 mg) viencokola (kompaktajās) luminiscences spuldzēs vispārējai apgaismei < 30 W, ar kalpošanas laiku, kas vienāds ar vai lielāks par 20 000 h (“atbrīvojums”), un tas pašlaik ir iekļauts Direktīvas 2011/65/ES III pielikumā kā 1(g) atbrīvojums. Saskaņā ar Direktīvas 2014/14/ES III pielikumu šim atbrīvojumam bija jābeidzas 2017. gada 31. decembrī.

(5)Dzīvsudrabu viencokola (kompaktajās) luminiscences spuldzēs izmanto, lai iegūtu ultravioleto gaismu, ko luminiscējošs pārklājums uz spuldzes pēc tam pārveido redzamā gaismā.

(6)Komisija atbrīvojuma pagarināšanas pieteikumu (“pagarināšanas pieteikums”) saņēma 2016. gada 28. jūnijā, tātad Direktīvas 2011/65/ES 5. panta 5. punktā noteiktajā termiņā, un 2020. gada 17. janvārī tas tika iesniegts atjauninātā veidā. Saskaņā ar Direktīvas 2011/65/ES 5. panta 5. punktu atbrīvojums ir spēkā, līdz ir pieņemts lēmums par pagarināšanas pieprasījumu.

(7)Pagarināšanas pieteikuma izvērtējumā, kurā ņemta vērā aizstājēju pieejamība un aizstāšanas sociālekonomiskā ietekme, tika secināts, ka ir pieejami pietiekami uzticami bezdzīvsudraba aizstājēji tiem spuldžu veidiem, uz kuriem attiecas atbrīvojums, un ka dzīvsudraba aizstāšana ir zinātniski un tehniski iespējama. Turklāt minētajā izvērtējumā tika secināts, ka aizstāšana nepārprotami atsvērs jebkādu negatīvu ietekmi. Veicot izvērtēšanu, notika arī apspriešanās ar ieinteresētajām personām saskaņā ar Direktīvas 2011/65/ES 5. panta 7. punktu. Šīs apspriešanas laikā saņemtās piezīmes tika darītas publiski pieejamas īpašā tīmekļa vietnē.

(8)Tā kā vairs neizpildās Direktīvas 2011/65/ES 5. panta 1. punkta a) apakšpunktā izklāstītie nosacījumi, atbrīvojums būtu jāatceļ.

(9)Šā atbrīvojuma beigu termiņš būtu jānosaka atbilstoši Direktīvas 2011/65/ES 5. panta 6. punktam. Lai gan nelielai daļai spuldžu veidu 10 , uz kuriem attiecas šis atbrīvojums, piemēro no 2021. gada 1. septembra piemērojamos kritērijus, kas noteikti Komisijas Regulas (ES) 2019/2020 11 II pielikumā, un tādējādi tos tirgū vairs nelaidīs, absolūti lielāko vairākumu spuldžu, uz kurām attiecas pašreizējais izņēmums, iepriekš minētās Ekodizaina regulas kritēriji neskar. Tāpēc maksimālais iespējamais termiņš, kad atbrīvojums zaudē spēku, proti, 18 mēneši pēc lēmuma pieņemšanas, būtu jānosaka attiecībā uz visu atbrīvojuma ierakstu, lai tirgus dalībniekiem neradītu nevajadzīgas augstas sociālekonomiskās izmaksas, kas tieši saistītas ar pēdējās minētās kategorijas aizstāšanu.

(10)Tāpēc Direktīva 2011/65/ES būtu attiecīgi jāgroza,

 

IR PIEŅĒMUSI ŠO DIREKTĪVU.

1. pants

Direktīvas 2011/65/ES III pielikumu groza saskaņā ar šīs direktīvas pielikumu.

2. pants

1.Dalībvalstis vēlākais līdz [sestā mēneša pēdējā diena, skaitot no šīs direktīvas spēkā stāšanās dienas] pieņem un publicē normatīvos un administratīvos aktus, kas vajadzīgi, lai izpildītu šīs direktīvas prasības. Dalībvalstis tūlīt dara zināmus Komisijai minēto noteikumu tekstus.

Tās piemēro minētos noteikumus no [sestā mēneša pēdējā diena, skaitot no šīs direktīvas spēkā stāšanās dienas + 1 diena].

Kad dalībvalstis pieņem minētos noteikumus, tajos ietver atsauci uz šo direktīvu vai šādu atsauci pievieno to oficiālai publikācijai. Dalībvalstis nosaka, kā izdarāma šāda atsauce.

2.Dalībvalstis dara Komisijai zināmus to tiesību aktu galvenos noteikumus, ko tās pieņem jomā, uz kuru attiecas šī direktīva.

3. pants

Šī direktīva stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

4. pants

Šī direktīva ir adresēta dalībvalstīm.

Briselē, 13.12.2021

   Komisijas vārdā —

   priekšsēdētāja
   Ursula VON DER LEYEN

(1)    OV L 174, 1.7.2011., 88. lpp.
(2)    OV L 396, 30.12.2006., 1. lpp.
(3)    Saraksts ir pieejams šeit: https://ec.europa.eu/environment/waste/rohs_eee/adaptation_en.htm .
(4)    Pieejams https://rohs.exemptions.oeko.info/fileadmin/user_upload/RoHS_pack_13/Annex_1g/1g LE_RoHS_Exemption_Req_Final.pdf .
(5)    Pētījuma galīgais ziņojums ir pieejams https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/4ae54b9e-e070-11e8-b690-01aa75ed71a1/language-en/format-PDF/source-84895526 .
(6)    Vajadzīgo administratīvo pasākumu saraksts ir pieejams  Komisijas tīmekļa vietnē . Tas, kādā procedūras posmā ir katra deleģētā akta projekts, ir redzams Deleģēto aktu starpiestāžu reģistrā vietnē  https://webgate.ec.europa.eu/regdel/#/home .
(7)    Darbības jomā ietilpstošos ražojumus reglamentē arī Komisijas Regula (ES) 2019/2020 (2019. gada 1. oktobris), ar ko nosaka ekodizaina prasības gaismas avotiem un atsevišķiem vadības blokiem un ko piemēro no 2021. gada 1. septembra. Atšķirībā no Direktīvas 2011/65/ES ekodizaina tiesību akti neierobežo ražojumos esošās vielas, bet nosaka energoefektivitātes prasības, kas jāievēro, lai ražojumus varētu laist tirgū. CFL ar integrētu vadības bloku (CFLi) no 2021. gada 1. septembra de facto netiks laistas tirgū, jo tās neatbilst šīm energoefektivitātes prasībām. Komisijas Regulā (ES) 2019/2020 dzīvsudraba saturs ir noteikts kā būtisks vidiskais aspekts gaismas avota aprites ciklā, bet atzīts, ka bīstamu vielu, tostarp dzīvsudraba, izmantošanu gaismas avotos reglamentē Direktīva 2011/65/ES.
(8)    OV L 174, 1.7.2011., 88. lpp.
(9)    Komisijas Deleģētā direktīva 2014/14/ES (2013. gada 18. oktobris ), ar ko, pielāgojot tehnikas attīstībai, groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2011/65/ES III pielikumu attiecībā uz atbrīvojumu, kas atļauj izmantot 3,5 mg dzīvsudraba (katrā lampā) viencokola kompaktajās luminiscences lampās, kuras paredzētas vispārējai apgaismei, kuru jauda ir mazāka par 30 W un kuru kalpošanas laiks ir vienāds ar vai lielāks par 20 000 h (OV L 4, 9.1.2014., 71. lpp.).
(10)    No 2021. gada 1. septembra uz CFL ar integrētu vadības bloku (CFLi) attiecas ieraksts “Citi gaismas avoti, kas ietilpst darbības jomā, bet nav minēti iepriekš” Komisijas Regulas (ES) 2019/2020 II pielikuma 1. tabulā.
(11)    Kā minēts Komisijas Regulas (ES) 2019/2020 9. un 10. apsvērumā, konkrētas ekodizaina prasības par dzīvsudraba saturu minētajā regulā nav jānosaka.
Top

PIELIKUMS

Direktīvas 2011/65/ES IV pielikumā 1(g) ierakstu aizstāj ar šādu:

Atbrīvojums

Piemērošanas joma un termiņi

“1(g)

Vispārējai apgaismei < 30 W, ar kalpošanas laiku, kas vienāds ar vai lielāks par 20 000 h: 3,5 mg

Zaudē spēku [PB: 18 mēneši pēc deleģētās direktīvas publicēšanas Oficiālajā Vēstnesī]”

Top