EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007G1204(01)

Padomes Rezolūcija ( 2007. gada 15. novembris ) par jaunām iemaņām jaunām darba vietām

OV C 290, 4.12.2007, p. 1–3 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

4.12.2007   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 290/1


PADOMES REZOLŪCIJA

(2007. gada 15. novembris)

par jaunām iemaņām jaunām darba vietām

(2007/C 290/01)

EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

jo īpaši ATGĀDINOT:

1)

Lisabonas Eiropadomē 2000. gada martā sākto stratēģiju, lai panāktu stabilu ekonomikas izaugsmi ar vairāk un labākām darbavietām, un lielāku sociālo kohēziju, nospraužot mērķus ilgtermiņa nodarbinātības jomā.

2)

Integrētās pamatnostādnes par izaugsmi un darbavietām (2005-2008) (1), jo īpaši tās, kas pievēršas vajadzībai labāk saskaņot darba tirgus vajadzības, paplašināt un uzlabot ieguldījumus cilvēkkapitālā, kā arī pielāgot izglītības un mācību sistēmas jaunām prasībām, kas izvirzītas zināšanām, un nodrošināt pietiekamus cilvēkresursus zinātnes pētniecībai, tehnikas attīstībai un jauninājumiem.

3)

Padomes un Padomē sanākušo dalībvalstu valdību pārstāvju Padomes 2005. gada 14. un 15. novembra secinājumus par prasmju un zināšanu attīstības nozīmi, īstenojot Lisabonas mērķus (2) .

4)

Eiropas Parlamenta un Padomes 2006. gada 18. decembrī pieņemto Ieteikumu par pamatprasmēm mūžizglītībā (2006/962/EK) (3) .

5)

Ierosināto ieteikumu izveidot Eiropas Kvalifikāciju sistēmu saistībā ar mūžizglītību, kuru tuvākā laikā gatavojas pieņemt Eiropas Parlaments un Padome.

6)

Komisijas 2007. gada 7. septembra paziņojumu “E-prasmes 21. gadsimtā: konkurētspējas, izaugsmes un nodarbinātības veicināšana” (4).

APZINOTIES, ka

1)

Izglītība un mācības no mūžizglītības viedokļa ir ļoti svarīgi līdzekļi, kā vairot spējas pielāgoties un nodarbinātību, pilsonisku aktivitāti, personisku un profesionālu izaugsmi. Tās sekmē Eiropas pilsoņu mobilitāti un veicina Eiropas Savienības mērķu un centienu sasniegšanu, tiecoties reaģēt uz tādiem pārbaudījumiem kā globalizācija un iedzīvotāju novecošana. Tām būtu jānodrošina, lai visi pilsoņi apgūtu vajadzīgās zināšanas un aktīvi darbotos zināšanu sabiedrībā un darba tirgū.

2)

Pilnīgas nodarbinātības, kvalitatīva darba, darba ražīguma un sociālās kohēzijas mērķus var sasniegt tikai tad, ja tie ir skaidri atspoguļoti prioritātēs: iesaistīt darbā un tajā noturēt vairāk cilvēku, palielināt darbaspēka piedāvājumu; uzlabot darba ņēmēju un uzņēmumu spējas pielāgoties; kā arī palielināt ieguldījumu cilvēkresursos, uzlabojot izglītību un attīstot iemaņas un prasmes.

UZSVER vajadzību:

1)

Visiem Eiropas pilsoņiem dot jaunas iespējas uzlabot zināšanas, prasmes un iemaņas, pielāgoties jaunām prasībām, un rast jaunas un labākas darbavietas, apvienojot instrumentus, kas jau pastāv Eiropas un attiecīgu valstu līmenī.

2)

Prognozēt vajadzības pēc iemaņām, kā arī iemaņu trūkumu, kas sāk parādīties Eiropas darba tirgos.

3)

Labāk saskaņot zināšanu, prasmju un iemaņu līmeni ar sabiedrības un tautsaimniecības vajadzībām, lai celtu konkurētspēju un izaugsmi, kā arī panāktu lielāku Eiropas sociālo kohēziju.

TĀLAB AICINA DALĪBVALSTIS UN KOMISIJU

1)

Nodrošināt cilvēkus ar jaunām darba vietām zināšanu sabiedrībā, jo īpaši:

a)

celt vispārējo iemaņu līmeni, galveno prioritāti piešķirot mazkvalificētu strādnieku izglītībai un mācībām, kā arī, lai mācītu tādus cilvēkus, kam visvairāk draud saimnieciska un sociāla atstumtība, tostarp tādus, kas ir priekšlaikus pametuši skolu, zema izglītības līmeņa jauniešus, vecāka gadagājuma darba ņēmējus, ilgstošu bezdarbniekus, sievietes, kas cenšas atgriezties darba tirgū, migrantus un cilvēkus ar īpašām vajadzībām;

b)

veicināt un atbalstīt kvalitatīvāku un pat izcilāku primāru, kā arī nepārtrauktu izglītību un mācības, lai uzturētu un nostiprinātu jauninājumu iespējas un pētniecības izmantojumu, ko prasa uzlabota konkurētspēja, izaugsme un nodarbinātība;

c)

veicināt izcilību zinātnes pētniecībai un tehnikas attīstībai, kā arī jauninājumiem vajadzīgo iemaņu ziņā, inter alia attīstot jauninājumu grupas, tajās iesaistot uzņēmumus, kā arī izglītības, mācības un pētniecības iestādes un izmantojot ierosmi “Euroskills 2008”.

d)

īstenot pasākumus, lai saskaņotu apzinātās vajadzības pēc iemaņām un novērst iespējamu iemaņu trūkumu;

e)

atbalstīt darba meklētājus, nodrošinot viņiem profesionālu orientāciju un katram savu mācību plānu, kurā vajadzētu apzināt prasmju moduļus, kādi ir vajadzīgi jaunajās darba vietās, kur ir vērojams iemaņu trūkums;

f)

izplatīt informāciju par jaunajās darba vietās vajadzīgām prasmēm un iemaņām, izmantojot EURES, attiecīgu valstu nodarbinātības dienestus un profesionālai orientācijai paredzētus Eiropas un attiecīgu valstu tīklus.

2)

Turpināt darbu mācību rezultātu apstiprināšanas un kvalifikāciju pārskatāmības jomā, jo īpaši:

a)

izstrādāt instrumentus, kā apstiprināt rezultātus mācībām, kuras attiecīgās valstīs ir notikušas gan oficiālas, gan neoficiālas izglītības jomā, gan arī pašmācībā, saskaņā ar Padomes 2004. gada maija secinājumiem (5), īstenojot Eiropas Kvalifikāciju sistēmu (European Qualifications FrameworkEQF) un esošas vai nākotnē paredzamas Eiropas sistēmas augstākās izglītības un arodizglītības, kā arī mācību kredītu pārcelšanai un krāšanai;

b)

turpināt attīstīt EuropassEQF īstenošanas instrumentu un ņemt vērā gūtos panākumus, attiecīgās valstīs veidojot neoficiālas izglītības, kā arī pašmācības rezultātu apstiprināšanas sistēmas;

3)

Risināt finansējuma un kvalitātes jautājumus:

a)

šīs ierosmes atbalstam izmantot struktūrfondus, kā arī mūžizglītības programmu, konkurētspējas un jauninājumu pamatprogrammu un septīto pētniecības un tehnoloģiju attīstības pamatprogrammu;

b)

celt arodizglītības un mācību kvalitāti visos līmeņos un palielinot tās atbilstību vajadzībām darba tirgū, īstenojot Eiropas paraugkritēriju instrumentā ietvertos kvalitātes sertifikācijas principus un pilnībā iesaistot sociālos partnerus;

TĀLAB AICINA KOMISIJU

1)

Saistībā ar Kopenhāgenas procesu un sadarbojoties augstākās izglītības jomā analizēt vajadzību pēc konsultāciju mehānismiem, kas Eiropas mērogā dotu pievienotu vērtību, uzlabojot jaunu tipu darba vietu un iemaņu apzināšanu, liekot lietā esošās darbības nozaru prasmju jomā un projektus saskaņā ar mūžizglītības, uzņēmumu un sociālā dialoga politiku. Minēto mehānismu mērķis būtu izstrādāt regulāru, perspektīvu izvērtējumu vidēji ilgā laikā vajadzīgu iemaņu trūkumam, un apzināt, kādas iemaņas nav pietiekamas īslaicīgi — saistībā ar profesionālo nodarbinātību, atsauces līmeņiem (EQF) un pamatprasmēm.

Minētie mehānismi būtu jābalsta uz:

īpašām zināšanām, inter alia, no uzņēmumiem, izglītības un mācību iestādēm, nodarbinātības dienestiem un pētniekiem;

esošām darba tirgus attīstības prognozēm un nozaru iemaņu stratēģiju rezultātiem reģionu, attiecīgu valstu un Eiropas līmenī, kā arī nozīmīgākajiem pētījumiem par nākotnē vajadzīgām iemaņām attiecīgu valstu un Eiropas līmenī.

2)

Stiprināt Eiropas tīklu, ar ko laikus apzināt vajadzības pēc iemaņām (Cedefop's Skillsnet), un Eiropas nodarbinātības tendenču prognožu sistēmu;

3)

Sniegt ziņojumus par pasākumiem, kas Eiropas un attiecīgu valstu līmenī ir veikti pēc šīs rezolūcijas pieņemšanas saskaņā ar Izglītības un mācību programmu, ņemot vērā attiecīgu valstu ziņojumus, ko dalībvalstis iesniedz reizi divos gados.


(1)  Padomes Lēmums 2005/600/EK (2005. gada 12. jūlijs) par dalībvalstu nodarbinātības politikas pamatnostādnēm un Padomes Ieteikums 2005/601/EK (2005. gada 12. jūlijs) par dalībvalstu un kopienas vispārējām ekonomikas politikas pamatnostādnēm (2005-2008) (OV L 205, 6.8.2005., 21. lpp.).

(2)  OV C 292, 24.11.2005., 3. lpp.

(3)  OV L 394, 30.12.2006., 10. lpp.

(4)  COM(2007) 496 galīgā redakcijā.

(5)  Padomē sanākušo Padomes un dalībvalstu valdību pārstāvju secinājumi par kopējiem Eiropas principiem oficiāli neatzītu un nereģistrētu mācību identificēšanai un apstiprināšanai (pieņemti 2004. gada 28. maijā), dok. Nr. 9600/04.


Top