EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Agrīnās izglītības loma radošuma, inovāciju un digitālās kompetences attīstībā

 

KOPSAVILKUMS:

Padomes secinājumi par agrīno izglītību un sākumskolas izglītību

KĀDS IR ŠO SECINĀJUMU MĒRĶIS?

Tajos ir izklāstīti potenciālie ieguvumi, ko bērniem var sniegt radošuma, inovāciju un digitālo līdzekļu izmantošanas veicināšana agrīnajā izglītībā, un tāpat tajos ir sniegti ieteikumi par to, kā sasniegt šos mērķus.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Radošuma, inovāciju un digitālās kompetences veicināšana no agras bērnības var sniegt personīgus un ekonomiskus ieguvumus pieaugušo dzīvē.

Potenciālie ieguvumi ir šādi:

  • sniedz stabilu pamatu tālākai izglītībai, nodrošina augstāku zināšanu līmeni un uzlabo bērna spēju attīstīt radošās un kritiskās domāšanas prasmes;
  • nodrošina, ka nākamajai paaudzei būs vajadzīgās prasmes, lai radītu inovācijas un jaunus produktus un pakalpojumus, kas būs vitāli svarīgi ekonomiskajiem panākumiem;
  • nodrošina, ka ES spēj apmierināt augošo pieprasījumu pēc kompetentiem digitālo tehnoloģiju lietotājiem un informācijas un komunikāciju tehnoloģijas ekspertiem*.

Radošuma un inovāciju loma

Secinājumos uzsvērts, ka:

  • skolotājiem un agrīnās pirmsskolas izglītības un aprūpes speciālistiem ir ļoti būtiska loma, palīdzot bērniem kļūt par radošiem un inovatīviem pieaugušajiem;
  • spēļu spēlēšana un digitālo līdzekļu izmantošana agrīnā bērnībā ir svarīga attīstībai un mācībām;
  • digitālo līdzekļu pareiza izmantošana var uzlabot klases nodarbības un uzlabot motivāciju, izpratni un mācīšanos;
  • bērniem ir jāmāca izmantot digitālās tehnoloģijas droši un atbildīgi un viņi ir jāizglīto par to, kā šo informāciju interpretēt, lietot, koplietot, radīt un kritiski izvērtēt.

Ko ES valstis var darīt?

ES valstis cita starpā tiek aicinātas:

  • mudināt izglītības un apmācības iestādes iekļaut jaunus mācīšanās līdzekļus to programmās un pielāgot mācīšanas metodes, lai veicinātu radošumu un inovācijas;
  • mudināt izglītības iestādes aprīkot skolas un citas pirmsskolas izglītības iestādes, lai rosinātu radošās un inovatīvās spējas;
  • mudināt izstrādāt un lietot digitālos līdzekļus mācību nolūkos un kā daļu no vispārējās pedagoģiskās pieejas;
  • veicināt saziņu un sadarbību starp skolām un skolotājiem reģionu, valstu, kā arī Eiropas un starptautiskā līmenī.

Rīcība ES un valsts līmenī

Gan Eiropas Komisiju, gan ES valstis aicina:

  • izmantot Eiropas resursus, piemēram, programmu “Erasmus+” un Eiropas strukturālos un investīciju fondus, lai atbalstītu pasākumus un ierosmes, kuru mērķis ir veicināt radošumu, inovācijas un digitālo kompetenci;
  • apzināt visefektīvākās metodes un praksi, ko skolotāji un pirmsskolas izglītības un aprūpes speciālisti varētu izmantot, lai palīdzētu bērniem attīstīt radošās un inovatīvās spējas un digitālo kompetenci.

Kas jādara Komisijai?

Padomes 2015. gada oktobra secinājumi

2015. gada oktobrī Padome pieņēma jaunu secinājumu kopumu. Tie attiecas uz priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas mazināšanu un panākumu skolā veicināšanu.

* GALVENIE TERMINI

Informācijas un komunikāciju tehnoloģija: jebkura sakaru ierīce vai lietojumprogramma, kā arī ar tām saistītie pakalpojumi un lietojumprogrammas.

PAMATDOKUMENTS

Padomes secinājumi par agrīnās izglītības un sākumskolas izglītības lomu radošuma, inovāciju un digitālās kompetences attīstībā (OV C 172, 27.5.2015., 17.–21. lpp.)

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Padomes secinājumi par priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas mazināšanu un panākumu skolā veicināšanu (OV C 417, 15.12.2015., 36.–40. lpp.)

Pēdējo reizi atjaunots: 30.11.2016

Top