EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006IE0745

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas Atzinums par tematu Ieguldījums 2006. gada 15. un 16. jūnija Eiropadomei — pārdomu periods

OV C 195, 18.8.2006, p. 64–66 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

18.8.2006   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 195/64


Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas Atzinums par tematu “Ieguldījums 2006. gada 15. un 16. jūnija Eiropadomei — pārdomu periods”

(2006/C 195/17)

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja saskaņā ar Reglamenta 29. panta 2. apakšpunktu 2006. gada 15. februārī nolēma sagatavot pašiniciatīvas atzinumu par tematu “Ieguldījums 2006. gada 15. un 16. jūnija Eiropadomei — pārdomu periods”

un saskaņā ar Reglamenta 20. pantu iecēla MALOSSE kgu par galveno ziņotāju.

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja 427. plenārajā sesijā, kas notika 2006. gada 17. un 18. maijā (17. maija sēdē), ar 133 balsīm par, 1 balsīm pret un 8 atturoties, pieņēma šo atzinumu.

1.

EESK izsaka gandarījumu par Eiropadomes prezidentūras vēlmi neaprobežoties tikai ar pārdomu periodā uzsākto iniciatīvu rezultātiem, bet vienoties par šī procesa turpmākajiem posmiem.

2.

EESK apstiprina savu 2003. gada 24. septembra (1) un 2004. gada 28.oktobra (2) atzinumos izteikto nostāju par to, ka Konstitucionālais līgums ir viens no būtiskākajiem instrumentiem problēmu, ar kurām saskaras Eiropas Savienība, risināšanai. Komiteja vēlreiz uzsver nepieciešamību iekļaut Pamattiesību hartu, kas balsta ES politikas uz pilsoņu tiesībām, kā arī starpiestāžu un ar ES pārvaldību saistītos noteikumus, kas nodrošina Eiropas Savienībai lielāku atpazīstamību un efektivitāti.

3.

Ņemot vērā arī Eiropas Parlamenta 2006. gada 19. janvāra rezolūciju “Pārdomu periods (struktūra, temati un konteksts, lai novērtētu debates par Eiropas Savienību)”.

4.

EESK uzskata, ka

neskatoties uz Eiropas veidošanas procesa 50 gadu garumā panākumiem un sasniegumiem, skaidra redzējuma un konsensa trūkums par Eiropas integrācijas mērķiem un rezultātiem ir izraisījis šaubas;

iedzīvotāju atturība vairāk saistās ar ES darbību un šībrīža politikām, nekā ar Konstitucionālo līgumu, kura novatoriskais raksturs netika pietiekami labi izskaidrots sabiedriskajai domai;

Nicas līguma iedibinātā pastāvošā institucionālā sistēma neveicina Eiropas Savienības attīstību virzībā uz integrāciju; pašreizējie līgumi neatbilst mūsdienīgas Eiropas pārvaldības prasībām un neierāda pienācīgu vietu pilsoniskās sabiedrības organizācijām politiku izstrādes un Kopienas lēmumu sagatavošanas procesā visos līmeņos;

Eiropas Komisijai un Eiropadomei savu kompetenču ietvaros ir jāizstrādā atbilstoši priekšlikumi, kas noteiktu nākotnes perspektīvas pamatelementus tādai Eiropai, kas saistītos ar iedzīvotāju nākotnes cerībām un padarītu ES politikas saturīgākas, tādējādi attaisnojot Eiropas iedzīvotāju cerības. Šajā sakarā EESK izsaka gandarījumu par to, ka 2006. gada 4. aprīļa Eiropas Parlamenta, Padomes un Komisijas nolīguma ietvaros ar iepriekšēju Padomes piekrišanu tika palielināts 2007.—2013. gada budžeta apjoms. Komiteja secina, ka minētais budžeta papildinājums tomēr nav pietiekošs, un izsaka dziļu nožēlu par to, ka šī finanšu perspektīva neatbilst budžeta apjomam, kas nepieciešams tālejošu Eiropas nākotnes mērķu īstenošanai. Šajā jautājumā Komiteja atsaucas uz 2004. gada 15. septembra atzinumu (3)

Lai īstenotu veiksmīgu komunikācijas stratēģiju par Eiropu, vispirms ir nepieciešams:

iezīmēt skaidru redzējumu par Eiropas nākotni;

izstrādāt un īstenot politikas, kas dod iedzīvotajiem reālu papildvērtību;

nodrošināt lielāku Eiropas veidošanas procesa un tā rezultātu skaidrību un atpazīstamību;

ieviest lielāku ES darbības demokratizāciju, nodrošinot iedzīvotāju ciešāku iesaistīšanu un strukturētāku dialogu ar organizētu pilsonisko sabiedrību.

5.

EESK ierosina 2006. gada 15. un 16. jūnija Eiropadomei sekojošo:

5.1   Pienākumi.

5.1.1

Atbildība par iespējami ātru Eiropas Savienības pašreizējās identitātes krīzes atrisināšanu galvenokārt gulstas uz dalībvalstīm, tātad uz Padomi. 2006. gada jūnija sammitā jāizstrādā skaidra nostāja par Eiropas nākotni un jānorāda iespējas, kā izkļūt no pašreizējā politiskā strupceļa. Šajā sakarā EESK uzskata, ka “krīzes atrisinājumā” jāņem vērā līdz šim konstitucionālā līguma ietvaros veiktie pasākumi un fakts, ka to šobrīd ir ratificējušas 15 dalībvalstis.

5.1.2

Pamatojoties uz konstitucionālā līguma IV-443 (4) pantu, divi šī līguma noraidījumi, kuru iemesli ir jāņem vērā, nenosaka atteikšanos no šī līguma.

5.2   Labāka pārvaldība.

5.2.1

Eiropas iestādēm — Komisijai, Eiropas Parlamentam un Padomei ir jāparedz Konstitucionālā līguma novatoriskākie elementi pārvaldības jomā. Tādējādi EESK iesaka paplašināt un nostiprināt konsultēšanās procesu ar pilsoniskās sabiedrības organizācijām pirms jebkuras nozīmīgas likumdošanas iniciatīvas. Komiteja aicina Komisiju izskatīt arī pilsoniskās iniciatīvas tiesību īstenošanas nosacījumus.

5.2.2

Šajā sakarā iestādēm būtu plašāk jāizmanto EESK kapacitāte veidot ES politiku saturu ar izpētes atzinumiem, informatīviem ziņojumiem un ietekmes novērtējumiem.

5.2.3

Kā izšķirošu ieguldījumu ES iestāžu un organizētas pilsoniskās sabiedrības dialoga un sadarbības veicināšanā un strukturēšanā Komiteja sadarbībā ar valstu Ekonomikas un sociālo lietu padomēm un līdzīgam iestādēm turpinās iniciatīvas šī mērķa sasniegšanā.

5.2.4

Lai veicinātu iedzīvotājos Eiropas realitātes apzināšanos, būtu jāattīsta arī “funkcionālās subsidiaritātes” princips, “Eiropas Savienības vārdā” uzticot arvien vairāk pienākumu vietējām pašvaldībām un pilsoniskās sabiedrības organizācijām. Tāpat subsidiaritātes kontroles tiesības būtu jāpiešķir ne tikai vietējām pašvaldībām, bet arī pilsoniskās sabiedrības organizācijām.

5.3   Saturiski uzlabot Kopienas politikas un Eiropas pilsonību.

5.3.1

ES iestādēm ir jāuzlabo Eiropas politiku saturs nolūkā pierādīt to efektivitāti un pozitīvo ietekmi uz iedzīvotāju ikdienas dzīvi: nodarbinātību, mobilitāti, vidi, sociālo izaugsmi, jauniešu politiku, uzņēmuma solidaritātes garu, cīņu pret diskrimināciju un atstumtību utt. Tām ir arī jāturpina lielo Eiropas projektu īstenošana, kas liek justies piederīgam Eiropai (Eiropas tīkli, kosmosa politika u.c.) un jāizstrādā jaunas politikas, kā piemēram, Eiropas civildienests un Eiropas shēma smagu risku paredzēšanai un pārvaldībai.

5.3.2

Eiropas Komisijai saskaņā ar tās līgumos norādīto lomu un uzdevumiem ir jāizstrādā un jāpiedāvā patiesi kopīgās politikas jomās, kurās Eiropas dimensijas papildvērtība vairs nav jāpierāda (īpaši enerģētikas, vides, pētniecības jomā). Šajā nolūkā jāpieņem vispragmatiskākie risinājumi — atkarībā no nozares — vai ES/dalībvalstu līdzfinansēšanas jomā, vai arī padziļinātas sadarbības jomā.

5.3.3

Arī ārpolitikas jomā un saskaņā ar 1998. gada Eiropadomes Vīnē pieņemtajām saistībām, atšķirīgu iniciatīvu un nostāju vietā, kas rada šaubas par dalībvalstu patieso vēlmi izspēlēt Eiropas kārti. ES likumīgo interešu konsekventa un pārliecinoša pārstāvēšana visā pasaulē palīdzētu būtiski uzlabot iedzīvotāju uzticēšanos Eiropas Savienībai un nodrošināt tās lielāku atpazīstamību.

5.3.4

Padarot ES politikas saturīgākas, Komisija un Padome sekmēs pārskatītās Lisabonas stratēģijas ticamību un sagatavos iedzīvotāju cerībām atbilstošu Eiropas projektu pēc 2010. gada ar nosacījumu, ka šim projektam tiks piešķirti nepieciešamie līdzekļi. Šāds visaptverošs sabiedriskais projekts, kas pagaidām nepastāv, sekmētu iedzīvotajos labāku izpratni par Konstitucionālo līgumu.

5.4   Pilnībā izmantot esošos līgumus.

5.4.1

Komisijai un Padomei, negaidot jaunu līgumu, būtu nekavējoties jāsāk īstenot daži konkrēti Nicas līguma nosacījumi, kā piemēram tie, kas ļauj pāriet uz kvalificētu balsu vairākumu atsevišķās sociālas politikas, tieslietu un iekšlietu jomās.

5.4.2

EESK ierosina Komisijai un dalībvalstīm uzsākt jaunas iniciatīvas ES ekonomiskās pārvaldības jomā ar mērķi veicināt dalībvalstu ekonomisko un finanšu politiku koordināciju jaunu investīciju piesaistīšanā Lisabonas stratēģijas mērķu īstenošanai. Šajā nolūkā jau šobrīd būtu lietderīgi nostiprināt Eirogroupas uzdevumus.

5.4.3

Padomes uzdevums ir arī nevilcinoties atgūt iekavēto, novērst nepilnības vai pat trūkumus vairākās jomās, kā piemēram, Eiropas apvienību, savstarpējās apdrošināšanas, mazo uzņēmumu statūtu un Kopienas patentu izstrādē. Jānovērš arī pastāvošie šķēršļi personu, pakalpojumu un preču brīvas kustības jomā. Šī kavēšanās un trūkumi ir mazinājuši ticību ES iestādēm, sekmē valstu egoisma izpausmi un konkurences atjaunošanu dalībvalstu starpā.

5.4.4

Gadījumā, ja Komisijas kā iniciatīvas tiesību turētājas un vispārējo interešu aizstāves iesniegtais Eiropas tiesību aktu izstrādes projekts netiek pieņemts, Padomei ir jāpaskaidro iedzīvotājiem vai jāpamato šīs bloķēšanas iemesli.

5.5   Ticama un saskaņota informācija.

5.5.1

EESK aicina dalībvalstis attīstīt mērķtiecīgas informācijas kampaņas par Eiropas integrācijas sasniegumiem un to papildvērtību, kā arī sākot no pamatskolas ieviest, “Eiropas pilsonisko izglītošanu”. Lai šī informācija būtu ticama un netiktu uztverta ka propaganda, tai jābalstās uz pilsoniskās sabiedrības organizāciju tīkliem konkrētai politiku apspriešanai. Eiropas Komisijai ir būtiska nozīme arī Eiropas komunikācijas pasākumu saskaņošanā. Šajā jomā Komisijai nebūtu jāaprobežojas ar neitrālu attieksmi, bet gan jāpieliek lielāki pūliņi, lai aizstāvētu ES politikas un mehānismus.

6.   Veicināt jauna Eiropas un tās iedzīvotāju līguma izstrādi

6.1

Parakstot un ratificējot Eiropas līgumus, visas dalībvalstis brīvprātīgi ir iesaistījušās integrācijas procesā, kas pamatojas uz arvien ciešāku Eiropas tautu vienotību.

6.2

Pārdomu periodam ne tikai jāatrod izeja no pašreizējā institucionālā strupceļa, bet arī, pirmām kārtam, jāveicina jauns konsenss par integrācijas rezultātu un tālejošu, reāli īstenojamu politisko projektu, kas iedzīvotajiem saistītos ar Eiropu, kas viņiem nodrošinātu ne tikai mieru, bet arī lielāku labklājību un demokrātiju. Lai pārvarētu pašreizējo ES identitātes krīzi, ir nepieciešams atjaunot ticību Eiropas projektam un jāpiešķir jauna leģitimitāte integrācijas procesam.

Briselē, 2006. gada 17. maijā

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas

priekšsēdētāja

Anne-Marie SIGMUND


(1)  2003. gada Starpvaldību konferencei iesniegtais atzinums — (OV C 10 2004. gada 14. janvārī).

(2)  Atzinums par Līgumu par Konstitūciju Eiropai — (OV C 120 2005. gada 20. maijā).

(3)  Atzinums par Komisijas paziņojumu “Veidojot mūsu kopējo nākotni – paplašinātās Eiropas Savienības politiskās problēmas un budžets 2007.—2013. gadam” (COM(2004) 101. galīga red. — (OV C 74 2005. gada 23. martā).


Top