EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Priemonės sparčiųjų elektroninių ryšių tinklų diegimo sąnaudoms mažinti

Priemonės sparčiųjų elektroninių ryšių tinklų diegimo sąnaudoms mažinti

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Direktyva 2014/61/ES dėl priemonių sparčiųjų elektroninių ryšių tinklų diegimo sąnaudoms mažinti

KOKS ŠIOS DIREKTYVOS TIKSLAS?

  • Šia direktyva siekiama sudaryti palankesnes sąlygas sparčiųjų elektroninių ryšių tinklų (ERT) (t. y. sparčiojo plačiajuosčio ryšio, kurio greitis yra didesnis nei 30 Mbps) diegimui ES ir jį skatinti. Pagrindinė kliūtis yra finansai, nes fizinės infrastruktūros diegimo išlaidos sudaro iki 80 % visų išlaidų (pavyzdžiui, kelių atkasimas siekiant nutiesti optinio plačiajuosčio ryšio kabelius).
  • Plačiąja prasme siūlomi keturi metodai:
    • skatinti pakartotinai naudotis esama fizine infrastruktūra;
    • sudaryti sąlygas koordinuoti inžinerinius darbus ir veiksmingiau diegti naują fizinę infrastruktūrą;
    • įrengti fizinę infrastruktūrą naujuose ir kapitališkai renovuojamuose pastatuose;
    • supaprastinti leidimų inžineriniams darbams suteikimo tvarką.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Pagrindiniai direktyvos ramsčiai

  • 1.

    Prieiga prie esančios fizinės infrastruktūros

    • ES šalys turi užtikrinti, kad tinklo operatoriai* (telekomunikacijų, taip pat energijos, transporto ir vandens) suteiktų telekomunikacijų operatoriams prieigą prie savo fizinės infrastruktūros.
    • Tinklo operatoriai turi suteikti prieigą prie savo fizinės infrastruktūros pagrįstomis sąlygomis, įskaitant kainą.
  • 2.

    Inžinerinių darbų koordinavimas

    • ES šalys turi užtikrinti, kad tinklo operatoriai ir telekomunikacijų operatoriai derėtųsi dėl susitarimų, kuriais užtikrinamas inžinerinių darbų koordinavimas.
    • Tais atvejais, kai šie darbai finansuojami valstybės lėšomis, tinklo operatoriai turi patenkinti laiku pateiktus pagrįstus prašymus koordinuoti darbus, jei tai nesukels papildomų išlaidų ir netrukdys koordinavimo kontrolei. Tai reiškia, kad visos papildomos išlaidos, susijusios su bendru diegimu, turi būti susigrąžintos, kitaip prašymas gali būti atmestas.
    • ES šalys turi reikalauti, kad derantis dėl susitarimo dėl inžinerinių darbų koordinavimo visi tinklo operatoriai, gavę viešųjų ryšių tinklų paslaugas teikiančios įmonės prašymą, pateiktų tam tikrą būtiniausią informaciją apie vykdomus ar planuojamus inžinerinius darbus: a) darbų vieta ir rūšis; b) susiję tinklo elementai; c) numatoma darbų pradžios data ir darbų trukmė; d) kontaktinis punktas.
  • 3.

    Skaidrumas

    Siekdamos pagerinti diegimo procesą ES šalys turi užtikrinti, kad ERT diegiančios įmonės turi galimybę gauti būtiniausią informaciją apie esamą fizinę infrastruktūrą, kaip antai:

    • vietą ir maršrutą;
    • infrastruktūros rūšį ir naudojimą;
    • kontaktinį punktą.

Ši informacija užtikrins, kad šių projektų sąnaudos būtų kuo mažesnės (pavyzdžiui, naudojant esamą fizinę infrastruktūrą ir koordinuojant inžinerinius darbus). Galimybė gauti tokią būtiniausią informaciją gali būti apribota dėl:

  • tinklų saugumo ir jų vientisumo;
  • nacionalinio saugumo;
  • visuomenės sveikatos ar saugos;
  • konfidencialumo arba verslo paslapčių apsaugos.

Leidimo gavimas

  • ES šalys turi užtikrinti, kad su visa aktualia informacija, susijusia su leidimų suteikimo inžineriniams darbams, kurių reikia diegiant ERT, sąlygomis ir procedūromis, būtų galima susipažinti per bendrą informacinį punktą.
  • ES šalys gali leisti prašymus suteikti leidimą pateikti elektroniniu būdu.
  • Sprendimai dėl leidimų suteikimo arba nesuteikimo turi būti priimti per keturis mėnesius. Sprendimas nesuteikti leidimo turi būti visapusiškai pagrįstas.

Pastatai, kuriuose gali būti įrengti sparčiojo ryšio tinklai

  • Naujuose arba kapitališkai renovuojamuose pastatuose turi būti įrengta fizinė infrastruktūra (pavyzdžiui, mažieji kanalai), kad būtų galima prisijungti prie sparčiųjų ERT. Konstrukcijose turi būti įrengtas lengvai viešųjų ryšių tinklų paslaugų tiekėjams prieinamas prieigos punktas. Tai turi būti atliekama užtikrinant technologinį neutralumą (t. y. infrastruktūrai neturėtų reikėti konkrečios technologijos). Galimos išimtys (pavyzdžiui, paminklams ar poilsio namams).
  • Paslaugų teikėjai turi užtikrinti teisę pasiekti prieigos tašką sąžiningomis ir nediskriminacinėmis sąlygomis.

Neteisminė tvarka

ES šalys turi nustatyti alternatyvaus ginčų, kylančių dėl šios direktyvos taikymo, sprendimo laiku procedūras.

Sankcijos

ES šalys turi nustatyti taisykles dėl sankcijų už nacionalinių priemonių, priimtų pagal šią direktyvą, nesilaikymą. Sankcijos turi būti tinkamos, veiksmingos, proporcingos ir atgrasančios.

Rekomendacija dėl priemonių rinkinio ekonomikos atsigavimui nuo COVID-19 krizės paremti

2020 m. rugsėjo mėn. Europos Komisija priėmė rekomendaciją, kaip ES šalims ne vėliau kaip 2021 m. kovo 30 d. parengti geriausia praktika grindžiamą priemonių rinkinį, kuris sudarytų palankesnes sąlygas diegti itin didelio pralaidumo fiksuotojo ir belaidžio ryšio tinklus pašalinant nereikalingas administracines kliūtis ir koordinuotai skiriant radijo spektrą penktosios kartos (5G) tinklams investicijoms palankiomis sąlygomis, visų pirma tarpvalstybiniam pramoniniam naudojimui, ir dėl tokio priemonių rinkinio susitarti. Todėl ES šalys turi Komisijai pateikti įgyvendinimo veiksmų gaires (2021 m. balandžio 30 d.) ir priemonių rinkinio įgyvendinimo ataskaitą (2022 m. balandžio 30 d.).

NUO KADA TAIKOMA ŠI DIREKTYVA?

Direktyva turėjo būti perkelta į ES šalių teisę ne vėliau kaip 2016 m. sausio 1 d., o jos nuostatos turėjo būti taikomos nuo 2016 m. liepos 1 d.

Komisija šiuo metu peržiūri šią direktyvą, kaip paskelbta komunikate dėl Europos skaitmeninės ateities formavimo.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Tinklo operatoriai – viešųjų ryšių tinklų, taip pat komunalinių paslaugų, kaip antai energijos, centralizuoto šildymo, vandens, nuotėkų ar transporto, teikėjai.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2014 m. gegužės 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2014/61/ES dėl priemonių sparčiojo elektroninių ryšių tinklų diegimo sąnaudoms mažinti (OL L 155, 2014 5 23, p. 1–14)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2020 m. rugsėjo 18 d. Komisijos rekomendacija (ES) 2020/1307 dėl itin didelio pralaidumo tinklų diegimo sąnaudoms mažinti ir savalaikei investicijoms palankiai prieigai prie 5G radijo spektro užtikrinti skirto bendro Sąjungos priemonių rinkinio, kad būtų paskatintas junglumas ir taip paremtas Sąjungos ekonomikos atsigavimas nuo COVID-19 krizės (OL L 305, 2020 9 21, p. 33–41)

paskutinis atnaujinimas 25.11.2020

Top