EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023Y0503(01)

AZ ACTRIS ERIC ALAPSZABÁLYA 2023/C 156/02

C/2023/2646

HL C 156., 2023.5.3, p. 2–21 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

2023.5.3.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 156/2


AZ ACTRIS ERIC ALAPSZABÁLYA

(2023/C 156/02)

PREAMBULUM

MIVEL az éghajlatváltozás és a levegőminőség tanulmányozása megköveteli a rövid ideig fellépő légköri összetevők térbeli és időbeli változékonyságának megértését;

MIVEL az éghajlatváltozás és a légszennyezés mozgatórugóinak mélyebb megértése megköveteli a rövid ideig fellépő légköri összetevők négydimenziós eloszlásának megfigyelését;

MIVEL a rövid ideig fellépő légköri összetevők légköri változékonyságának mélyebb megértéséhez ismerni kell a viselkedésüket meghatározó összetett folyamatokat;

MIVEL az éghajlatváltozás és a levegőminőség tanulmányozása megköveteli a megfelelő pontossággal és földrajzi lefedettséggel biztosított hosszú távú megfigyelési adatokhoz való biztonságos hozzáférést;

MIVEL az éghajlatváltozással és a levegőminőséggel kapcsolatos tudományos ismeretek és technológiák fejlesztéséhez hozzáférést kell biztosítani nagymértékben műszerezett, természetes és ellenőrzött légkörben működő kutatási platformokhoz;

MIVEL az ACTRIS egyedülálló szakértelmet biztosít a légköri aeroszolok, a felhők és a reaktív nyomgázok metrológiája, a rövid ideig fellépő légköri összetevők változékonyságára vonatkozó adatok szolgáltatása és az ezen információkhoz való hozzáférés eljárásai terén;

MIVEL az ACTRIS-adattermékek szükségesek a Föld-megfigyelési rendszer éghajlati és levegőminőségi szempontból való teljességéhez, és hozzájárulnak az éghajlati és Föld-rendszermodellek bizonytalanságainak megoldásához és ezáltal a környezeti kihívások kezelésére szolgáló fenntartható megoldások kidolgozásához;

MIVEL az ACTRIS célja a magánszektorbeli partnerek bevonásával javítani a decentralizált kutatási infrastruktúrában használt technológiák színvonalát és a felhasználók nagyon széles közössége számára kínált szolgáltatások minőségét;

MIVEL az ACTRIS előmozdítja az üzemeltetők és a felhasználók képzését is, és erősíti a kutatás, az oktatás és az innováció közötti kapcsolatokat a légköri és éghajlattudományok területén;

EZÉRT

az I. mellékletben felsorolt tagok és megfigyelők

A KÖVETKEZŐKBEN ÁLLAPODTAK MEG:

1. FEJEZET

ALAPVETŐ ELEMEK

1. cikk

Név

A 723/2009/EK rendelet alapján európai kutatási infrastruktúra-konzorcium (ERIC) formájában létrejön a „Légköri Aeroszol-, Felhő- és Nyomgázkutatási Infrastruktúra (ACTRIS)” elnevezésű európai kutatási infrastruktúra-konzorcium (a továbbiakban: ACTRIS ERIC).

2. cikk

Feladatok és tevékenységek

1.   Az ACTRIS célja, hogy magas színvonalú integrált adatkészleteket hozzon létre a légkörtudományok területén, és olyan szolgáltatásokat nyújtson, mint a tudományos és műszaki felhasználásra szánt műszeres platformokhoz való hozzáférés.

2.   Az ACTRIS ERIC fő feladata a decentralizált kutatási infrastruktúra létrehozása és működtetése, valamint az ACTRIS stratégiai és pénzügyi fejlesztésének és hosszú távú működésének koordinálása.

3.   Fő feladata ellátásának érdekében és az ezen alapszabályban meghatározott szabályokkal összhangban az ACTRIS ERIC a következő tevékenységeket végzi:

a)

koordinálja és nyomon követi a megfelelő adatszolgáltatást a nemzeti létesítmények részéről;

b)

koordinálja és nyomon követi a központi létesítmények tevékenységeit és szolgáltatásfejlesztési stratégiáit;

c)

nyílt és időszerű hozzáférést biztosít az ACTRIS adataihoz és adattermékeihez az adatközponton keresztül;

d)

fizikai és távoli hozzáférést biztosít a tematikus központokhoz, az adatközponthoz és a nemzeti létesítményekhez.

4.   Az ACTRIS ERIC a következő tevékenységeket is végezheti:

a)

az ACTRIS népszerűsítése a tudományos közösségek, a magánszektor és a nyilvánosság körében;

b)

az alapszabály 2. cikkének (2) és (3) bekezdésében meghatározott feladatokhoz és tevékenységekhez kapcsolódó társadalmi és technológiai fejlesztések végrehajtása;

c)

közös tevékenységek kialakítása a felhasználói csoportokkal, köztük az ipar képviselőivel;

d)

az ipar, a társadalom és a politikai döntéshozók részére történő tudástranszfer előmozdítása;

e)

az ACTRIS megvalósításának összehangolása a nemzeti prioritásokkal és stratégiákkal;

f)

az ACTRIS forrásainak oktatási és képzési célú népszerűsítése;

g)

együttműködés a kapcsolódó és a kiegészítő területeken működő egyéb kutatási infrastruktúrákkal.

h)

a képzés, a tájékoztatás és a nemzetközi együttműködés ösztönzése;

i)

finanszírozott vagy finanszírozó partnerként való részvétel a feladatai szempontjából releváns tudományos kutatási tevékenységekben; továbbá

j)

minden egyéb olyan kapcsolódó tevékenység, amely szükséges feladata teljesítéséhez.

5.   Az ACTRIS ERIC fő feladatát profitszerzési cél nélkül látja el. Az állami támogatásokra alkalmazandó szabályok sérelme nélkül az ACTRIS ERIC korlátozott gazdasági tevékenységet is folytathat, amennyiben az szorosan kapcsolódik fő feladatához, és nem akadályozza annak végrehajtását. Az ACTRIS ERIC a gazdasági tevékenységének költségeiről és bevételeiről külön könyvelést vezet; e tevékenysége kapcsán piaci árakat, vagy ha azok nem határozhatók meg, a teljes költség észszerű árréssel megnövelt értékével megegyező árakat számít fel. Az ilyen korlátozott gazdasági tevékenységekből származó bevételeket az ACTRIS ERIC feladata megerősítésére és kiterjesztésére használja fel.

3. cikk

Elhelyezkedés és bejegyzett székhely

1.   Az ACTRIS ERIC egy decentralizált kutatási infrastruktúra, amelynek bejegyzett székhelye a finnországi Helsinkiben van, központi irodái pedig Finnországban és Olaszországban találhatóak.

2.   A decentralizált kutatási infrastruktúra magában foglalja a különböző országokban található adatközpontot, tematikus központokat és nemzeti létesítményeket. Az adatközpont, a tematikus központok és a nemzeti létesítmények a létesítményeknek otthont adó szervezetekkel kötött megállapodások révén kapcsolódnak az ACTRIS ERIC-hez.

4. cikk

Időtartam és felszámolás

1.   Az ACTRIS ERIC határozatlan időre jön létre, az ERIC felszámolására vonatkozó rendelkezések sérelme nélkül.

2.   Az ACTRIS ERIC megszüntetéséről a közgyűlés határozhat az alapszabály 18. cikke (8) bekezdésével összhangban.

3.   Az ACTRIS ERIC tartozásainak kifizetése után fennmaradó eszközöket a tagok, az állandó megfigyelők és a megfigyelők között kell felosztani az ACTRIS ERIC-hez való éves hozzájárulásaik arányában, kivéve, ha a közgyűlés másként dönt.

4.   A megszüntetéséről szóló határozat elfogadását követően az ACTRIS ERIC köteles haladéktalanul, de minden esetben legkésőbb tíz napon belül értesíteni az Európai Bizottságot. Az ACTRIS ERIC indokolatlan késedelem nélkül, de legkésőbb a felszámolásának befejezését követő tíz napon belül értesíti arról az Európai Bizottságot.

5.   Az ACTRIS ERIC azon a napon szűnik meg, amikor az Európai Bizottság a megfelelő hirdetményt az Európai Unió Hivatalos Lapjában közzéteszi.

5. cikk

Felelősségvállalás és biztosítás

1.   Az ACTRIS ERIC felelős a tartozásaiért.

2.   A tagok, az állandó megfigyelők és a megfigyelők az ACTRIS ERIC számára nyújtott hozzájárulásaik erejéig viselnek pénzügyi felelősséget annak tartozásaiért.

3.   Az ACTRIS ERIC megfelelő biztosítást köt az ACTRIS ERIC kiépítésével és működtetésével összefüggő kockázatokra.

6. cikk

Felhasználói hozzáférési politika

1.   Az ACTRIS ERIC tényleges hozzáférést biztosít adatokhoz, eszközökhöz és szolgáltatásokhoz. Megkülönböztetésmentes rangsorolást alkalmaz a tudományos érdemek, a műszaki megvalósíthatóság és/vagy az ACTRIS céljához kapcsolódó egyéb releváns feltételek alapján.

2.   A hozzáférésnek az ACTRIS ERIC adatpolitikájában, valamint a közgyűlés által jóváhagyott hozzáférési és szolgáltatáspolitikai dokumentumokban meghatározott kritériumoknak, eljárásoknak és módszereknek megfelelően a nyílt hozzáférés elvén kell alapulnia. Az eljárásokat és értékelési kritériumokat nyilvánosan elérhetővé kell tenni az ACTRIS ERIC honlapján. Az ACTRIS ERIC – többek között internetes portálján keresztül – iránymutatást nyújt a felhasználók számára az adatokhoz, eszközökhöz és szolgáltatásokhoz való hozzáférés megkönnyítése érdekében.

7. cikk

Értékelési politika

Az ACTRIS ERIC tevékenységét a tudományos és innovációs tanácsadó testület évente értékeli. Ezen túlmenően az ACTRIS szolgáltatásait, működését és irányítását legalább ötévente a közgyűlés által kinevezett és a közgyűlésnek beszámoló független külső értékelők is értékelik, akik nem lehetnek a tudományos és innovációs tanácsadó testület tagjai.

8. cikk

Terjesztési politika

1.   Az ACTRIS ERIC előmozdítja a nyílt tudományt és az innovációt, és ösztönzi a felhasználókat, hogy eredményeiket tegyék elérhetővé a nyilvánosság számára. Az ACTRIS adatainak, szolgáltatásainak és infrastruktúrájának használatát fel kell tüntetni a kiadványokban és minden más dokumentumban. További részletek az ACTRIS ERIC belső szabályzatában lesznek elérhetők.

2.   Az ACTRIS ERIC a célközönség eléréséhez számos különböző csatornát igénybe vesz (például: internetes portál, közösségi média, hírlevél, műhelytalálkozók, konferenciákon való megjelenés, folyóiratokban és napilapokban közzétett cikkek).

9. cikk

A szellemi tulajdonhoz fűződő jogokra vonatkozó politika

1.   Az ACTRIS ERIC és a felhasználók közötti bármely szerződés feltételeitől függően az ACTRIS ERIC felhasználói által létrehozott szellemi tulajdonhoz fűződő jogok e felhasználók tulajdonát képezik.

2.   Az ACTRIS adatai, valamint az ACTRIS-on belül előállított és kifejlesztett szellemi tulajdonjogok és egyéb tudásanyag az azokat létrehozó szervezetet vagy személyt illetik. Az ACTRIS adatainak felhasználását az adatszolgáltatók az ACTRIS adatpolitikájában, valamint a hozzáférési és szolgáltatáspolitikai dokumentumokban meghatározott feltételekkel összhangban engedélyezik az ACTRIS ERIC számára.

3.   Az ACTRIS adatainak a nyílt tudomány és a nyílt hozzáférés belső szabályokban részletesebben meghatározott elvei alapján kell rendelkezésre állniuk.

10. cikk

Foglalkoztatáspolitika

1.   Az ACTRIS ERIC foglalkoztatáspolitikáját annak az országnak a joga szabályozza, ahol az adott munkavállaló foglalkoztatása történik.

2.   Az ACTRIS ERIC munkaerő-kiválasztási eljárásai, munkaerő-felvétele és munkaerejének foglalkoztatása az átláthatóság, a megkülönböztetésmentesség és az esélyegyenlőség elveinek tiszteletben tartásával történik. A személyzet felvételére vonatkozó részletes szabályokat belső szabályzatban kell meghatározni.

11. cikk

Beszerzéspolitika

Az ACTRIS ERIC a beszerzési pályázatokra jelentkezőket és ajánlataikat egyenlő és megkülönböztetésmentes bánásmódban részesíti függetlenül attól, hogy székhelyük az Unióban található-e vagy sem. Az ACTRIS ERIC beszerzéspolitikája tiszteletben tartja az átláthatóság, a megkülönböztetésmentesség és a versenyalapúság elvét. A beszerzési eljárások kapcsán alkalmazandó részletes szabályokat és kritériumokat belső szabályzatban kell meghatározni.

2. FEJEZET

TAGSÁGI ÉS MEGFIGYELŐI JOGVISZONY

12. cikk

A tagok, az állandó megfigyelők, a megfigyelők és az őket képviselő jogalanyok

1.   Az alábbiak lehetnek az ACTRIS ERIC szavazati joggal rendelkező tagjai vagy szavazati joggal nem rendelkező állandó megfigyelői, illetve megfigyelői:

a)

az Európai Unió tagállamai;

b)

a 723/2009/EK rendelet 2. cikkének c) pontjában meghatározott társult országok;

c)

a 723/2009/EK rendelet 2. cikkének b) pontjában meghatározott, a társult országoktól eltérő harmadik országok;

d)

kormányközi szervezetek.

2.   A taggá, állandó megfigyelővé vagy megfigyelővé válás feltételeit a 13. cikk határozza meg. Az ACTRIS ERIC tagsága az Európai Unió legalább egy tagállamából és két további olyan országból áll, amely tagállam vagy társult ország.

3.   A tagállamoknak és a társult országoknak együttesen minden körülmények között rendelkezniük kell a közgyűlésben a szavazati jogok többségével. A közgyűlés biztosítja, hogy az ACTRIS ERIC mindenkor megfeleljen e követelménynek.

4.   A 12. cikk (1) bekezdésének a)–c) pontjában említett valamennyi tagot, állandó megfigyelőt és megfigyelőt egy vagy több, erre a célra saját maga által kiválasztott és saját szabályai és eljárásai alapján kijelölt közszektorbeli jogalany, beleértve a régiókat vagy a közfeladatot ellátó magánszektorbeli jogalanyokat is, képviseli a közgyűlésben. Az ilyen tagok, állandó megfigyelők és megfigyelők tájékoztatják a közgyűlés elnökét a képviselő jogalanyt érintő minden változásról, e jogalany képviseleti meghatalmazásának megszűnéséről, illetve a képviselő jogalanyra ruházott konkrét jogok és kötelezettségek minden változásáról.

5.   Az ACTRIS ERIC tagjait, állandó megfigyelőit és megfigyelőit, valamint az őket képviselő jogalanyokat az I. melléklet sorolja fel. Az I. mellékletet a közgyűlés elnöke vagy az általa felhatalmazott személy tartja naprakészen.

6.   Ha azt előnyösnek ítéli meg, az ACTRIS ERIC megállapodásokat köthet harmadik felekkel, például olyan országokkal, amelyek nem lehetnek az ERIC tagjai, állandó megfigyelői vagy megfigyelői.

13. cikk

A taggá, állandó megfigyelővé vagy megfigyelővé válás feltételei

1.   Az ACTRIS ERIC létrehozására irányuló hivatalos kérelmet aláíró jogalanyok a 723/2009/EK rendelettel összhangban az ACTRIS ERIC létrehozásáról szóló bizottsági határozattal taggá vagy megfigyelővé válnak.

2.   A 13. cikk (1) bekezdésére is figyelemmel a 12. cikk (1) bekezdésének megfelelő jogalanyok a közgyűlés elnökéhez címzett írásbeli kérelemben jelezhetik az ACTRIS ERIC munkájában való részvételi szándékukat. A kérelemben ismertetni kell, hogy a jogalany hogyan fog hozzájárulni az ACTRIS ERIC 2. cikk szerinti feladatainak és tevékenységeinek teljesítéséhez, és hogyan fog eleget tenni a 15. cikkben előírt kötelezettségeknek.

3.   A 13. cikk (1) bekezdésére is figyelemmel állandó megfigyelői vagy megfigyelői jogviszony iránti kérelmet nyújthatnak be a 12. cikk (1) bekezdésének megfelelő olyan jogalanyok, amelyek hozzá kívánnak járulni az ACTRIS ERIC tevékenységéhez, de még nem áll módjukban tagként csatlakozni. A jogviszony kérelmezőjének írásos kérelmet kell benyújtania a közgyűlés elnökéhez. A kérelemben ismertetni kell, hogy a kérelmező hogyan fog hozzájárulni az ACTRIS ERIC 2. cikk szerinti feladatainak és tevékenységeinek teljesítéséhez, és hogyan fog eleget tenni a 16. cikkben előírt kötelezettségeknek.

14. cikk

Tag, állandó megfigyelő vagy megfigyelő kilépése, valamint a tagsági és a megfigyelői jogviszony megszűnése

1.   A tagok vagy állandó megfigyelők nem mondhatnak le az ACTRIS ERIC első öt évében.

2.   Az ACTRIS ERIC létrehozásától számított első öt évet követően bármely tag vagy állandó megfigyelő kiléphet a pénzügyi év végén, feltéve, hogy kilépési szándékát bejelenti azáltal, hogy a közgyűlés elnökéhez hat hónappal korábban erre vonatkozó hivatalos kérelmet nyújt be.

3.   A megfigyelők a pénzügyi év végén kiléphetnek, feltéve, hogy kilépési szándékukat bejelentik azáltal, hogy a közgyűlés elnökéhez hat hónappal korábban erre vonatkozó hivatalos kérelmet nyújtanak be.

4.   A tagsági, állandó megfigyelői, illetve megfigyelői jogviszony megszűnésének feltétele mindennemű pénzügyi és egyéb kötelezettség teljesítése.

5.   A közgyűlés a tagsági vagy megfigyelői jogviszonyt a következő feltételek együttes teljesülése esetén szüntetheti meg:

a)

a tag, állandó megfigyelő vagy megfigyelő súlyosan megszegte egy vagy több, ezen alapszabályból fakadó kötelezettségét;

b)

a tag, állandó megfigyelő vagy megfigyelő a kötelezettségszegést nem orvosolta a közgyűlés elnökének erre vonatkozó felszólításától számított hat hónapon belül.

6.   A 14. cikk (5) bekezdésében említett tag, állandó megfigyelő vagy megfigyelő jogosult arra, hogy kifejtse álláspontját a közgyűlés előtt, mielőtt az döntést hozna az ügyében.

7.   A tagsági vagy megfigyelői jogviszonyról lemondó vagy attól megfosztott tag, állandó megfigyelő vagy megfigyelő nem tarthat igényt semmilyen hozzájárulása visszaszolgáltatására vagy visszatérítésére.

8.   A 14 cikk (1)–(3) bekezdésében foglalt feltételektől függetlenül a harmadik ország tagok, állandó megfigyelők és megfigyelők – amelyek nem társult országok vagy kormányközi szervezetek – kiléphetnek az ACTRIS ERIC-ből a 723/2009/EK tanácsi rendelet olyan módosításait követően, amelyek lényegesen érintenék az ACTRIS ERIC-kel kapcsolatos jogaikat és kötelezettségeiket. Az ilyen módosítások akkor minősülnek lényegesnek, ha magasabb díjakat vonnak maguk után (beleértve az éves hozzájárulásokat is), módosítják a szavazati jogokat, az alapszabály 31. cikke szerinti alkalmazandó jogszabályokkal ellentétes követelményeket írnak elő, megszüntetik a közgyűlésben vagy az ACTRIS ERIC által létrehozott más testületekben való képviselethez való jogot, vagy megváltoztatják a képviselethez vagy az ACTRIS szolgáltatásainak és létesítményeinek használatával kapcsolatos jogaikat.

Az ACTRIS ERIC-ből való kilépéssel járó kötelezettségeket és következményeket első fokon a 14. cikk (4) bekezdésével összhangban és a közgyűlés egyhangú szavazatával kell meghatározni.

A 14. cikk (1)–(3) bekezdésétől eltérve és az alapszabály hatálybalépését követő öt év elteltével bármikor az érintett tagnak vagy állandó megfigyelőnek (az ERIC-rendelet vonatkozó módosításától számított 6 hónapon belül) legalább három hónappal korábban értesítenie kell a közgyűlést a kilépéséről, hogy az hatályba lépjen.

A 14. cikk (1)–(3) bekezdésétől eltérve az érintett megfigyelőnek (az ERIC-rendelet vonatkozó módosításától számított 6 hónapon belül) legalább három hónappal korábban értesítenie kell a közgyűlést a kilépéséről.

3. FEJEZET

A TAGOK ÉS A MEGFIGYELŐK JOGAI ÉS KÖTELEZETTSÉGEI

15. cikk

Tagok

1.   Az alapszabályban, a belső szabályzatokban, illetve a vonatkozó jogszabályokban rögzített egyéb jogok sérelme nélkül minden tag jogosult arra, hogy:

a)

részt vegyen és szavazzon a közgyűlésen;

b)

részt vegyen az ACTRIS ERIC rendezvényein és tevékenységeiben;

c)

nemzeti létesítményei hozzáférjenek az ACTRIS ERIC és a decentralizált kutatási infrastruktúra tematikus központjai által nyújtott támogatáshoz;

d)

képviselő jogalanyokat jelöljön ki a 12. cikknek megfelelően;

e)

a közgyűlésben részt vevő küldöttei révén megválassza az ACTRIS ERIC irányító szerveit, valamint hogy megválasszák ilyen funkcióra;

f)

központilétesítmény-egységnek otthont adjon és központi létesítményt vezessen;

g)

az ACTRIS ERIC hivatalos és kizárólagos használatára természetben nyújtott, kizárólag az ACTRIS ERIC nem gazdasági tevékenységét szolgáló (és az ACTRIS ERIC számláin ilyenként elszámolt) termékeket és szolgáltatásokat szerezzen be.

2.   Minden tag köteles:

a)

éves hozzájárulást fizetni a 26. cikknek megfelelően;

b)

képviselőit teljes körűen felhatalmazni arra, hogy a közgyűlés ülésein felmerülő valamennyi kérdésben szavazzanak;

c)

kötelezettséget vállalni az ACTRIS ERIC 2. cikkben meghatározott feladatainak és tevékenységeinek elvégzésére;

d)

az ACTRIS nemzeti tudományos közösségein belül ösztönözni az ACTRIS-szabványok alkalmazását;

e)

az ACTRIS számára történő szolgáltatásnyújtáshoz megfelelő minőségű nemzeti létesítményeket működtetni.

16. cikk

Állandó megfigyelők és megfigyelők

1.   A megfigyelők jogosultak különösen:

a)

szavazati jog nélkül részt venni a közgyűlésen;

b)

részt venni az ACTRIS ERIC rendezvényein és tevékenységeiben;

c)

nemzeti létesítményeik hozzáférésére az ACTRIS ERIC és a decentralizált kutatási infrastruktúra tematikus központjai által nyújtott támogatáshoz;

d)

képviselő jogalanyokat kijelölni a 12. cikknek megfelelően.

2.   Minden megfigyelő köteles:

a)

éves hozzájárulást fizetni a 26. cikknek megfelelően;

b)

kötelezettséget vállalni az ACTRIS ERIC 2. cikkben meghatározott feladatainak és tevékenységeinek elvégzésére;

c)

az ACTRIS nemzeti tudományos közösségein belül ösztönözni az ACTRIS-szabványok alkalmazását;

d)

biztosítani a hozzáférés lehetővé tételéhez szükséges műszaki infrastruktúrát.

3.   A megfigyelői jogviszony legfeljebb három évig tarthat, időtartama a közgyűlés jóváhagyásával kétszer egy évvel meghosszabbítható.

4.   Az olyan megfigyelő, aki tartós részvételre számít a konzorciumban, de nincs abban a helyzetben, hogy taggá váljon, a közgyűlés jóváhagyásával állandó megfigyelői státuszt kaphat. Az állandó megfigyelőkre a 15. cikk (1) és (2) bekezdésében és a 26. cikkben előírt, a tagokkal azonos jogok és kötelezettségek vonatkoznak, kivéve a közgyűlésen való szavazati jogot.

17. cikk

A tagok, megfigyelők és állandó megfigyelők jogainak felfüggesztése

1.   Amennyiben egy tag akkora hozzájárulással tartozik, amely eléri vagy meghaladja a 26. cikk szerint az adott tag által az előző év után fizetendő hozzájárulások összegét, a közgyűlésben fennálló szavazati joga automatikusan felfüggesztésre kerül.

2.   Amennyiben egy megfigyelő vagy állandó megfigyelő akkora hozzájárulással tartozik, amely eléri vagy meghaladja a 26. cikk szerint az adott megfigyelő vagy állandó megfigyelő által az előző év után fizetendő hozzájárulások összegét, a közgyűlés ülésein való részvételi joga automatikusan felfüggesztésre kerül.

4. FEJEZET

IRÁNYÍTÁS

18. cikk

Közgyűlés

1.   Az ACTRIS ERIC irányító szerve a közgyűlés, amelyet a tagok, állandó megfigyelők és megfigyelők küldöttei alkotnak. Minden tag, állandó megfigyelő és megfigyelő két-két küldöttet delegálhat. A küldötteket egy tag, állandó megfigyelő vagy megfigyelő nevezi ki. A közgyűlés évente legalább egyszer ülésezik, és feladata az ACTRIS ERIC általános irányítása és felügyelete. A közgyűlésnek kétéves – kétszer meghosszabbítható – időtartamra elnököt és alelnököt kell választania. Minden tag, állandó megfigyelő vagy megfigyelő indokolatlan késedelem nélkül, írásban tájékoztatja a közgyűlés elnökét küldöttei kinevezéséről vagy kinevezésének visszavonásáról. A küldötteket legfeljebb két szakértő kísérheti, kizárólag azzal a céllal, hogy tanácsot adjanak a küldötteknek. A szakértők csak akkor nyilváníthatnak véleményt az üléseken, ha erre az elnök felkéri őket. A közgyűlés elfogadja saját belső szabályzatát.

2.   Minden tag egy szavazattal rendelkezik, amely egy központi ACTRIS-létesítményhez hozzájáruló tag esetében egy további szavazattal, több mint három különböző központi ACTRIS-létesítményhez hozzájáruló tag esetében még egy további szavazattal bővül. Az állandó megfigyelők és megfigyelők szavazati jog nélkül vesznek részt a közgyűlés ülésein.

3.   A közgyűlést az elnök hívja össze és vezeti le. Távollétében a közgyűlésen az elnöki teendőket az alelnök látja el.

4.   A közgyűlés rendkívüli ülését a tagok egyharmadának kérésére hívják össze.

5.   Egy tag legfeljebb egy másik tagot képviselhet. A képviselt tag a képviselet tényéről a közgyűlés bármely ülése előtt írásban értesíti a közgyűlés elnökét.

6.   A határozatokat írásos eljárással is meg lehet hozni. Az írásbeli eljárás feltételeit a közgyűlés által elfogadott belső szabályzat határozza meg.

7.   Az ülés akkor határozatképes, ha mind a tagok, mind a szavazati jogok kétharmada képviselteti magát. Amennyiben az ülés nem határozatképes, egy új meghívót követően azonos napirenddel a lehető leghamarabb egy második ülést kell összehívni. A második ülésen a határozatképesség fennáll, ha a tagok és a szavazati jogok 50 %-a képviselteti magát.

8.   A közgyűlés különösen:

 

az ülésen jelen lévő tagok egyhangú szavazatával határoz az ACTRIS ERIC alapszabályának módosításáról.

 

A 26. cikk (2) bekezdésére is figyelemmel a következő kérdésekben hozott határozatokhoz a) az ülésen jelen lévő tagok kétharmados szavazattöbbsége és b) a legutóbbi teljes pénzügyi évre fizetett éves tagsági hozzájárulások 60 %-ának képviselete szükséges:

a)

az ACTRIS ERIC pénzügyi tervének jóváhagyása;

b)

a belső pénzügyi szabályok jóváhagyása.

 

A 26. cikk (2) bekezdésére is figyelemmel a következő kérdésekben hozott határozatokhoz az ülésen jelen lévő tagok szavazatainak kétharmados többsége szükséges:

a)

az éves munkatervek és költségvetés jóváhagyása;

b)

a belső pénzügyi szabályoktól eltérő belső szabályok jóváhagyása;

c)

a tagok és állandó megfigyelők hozzájárulásai;

d)

az ACTRIS ERIC önkéntes végelszámolása és felszámolása;

e)

az előző éves beszámoló és tevékenységi jelentés jóváhagyása;

f)

az elnök és az alelnökök kinevezése;

g)

a főigazgató kinevezése vagy felmentése;

h)

az új tagok, állandó megfigyelők és megfigyelők jóváhagyása, valamint a megfigyelői státusz megújítása;

i)

a tagság vagy a megfigyelői jogviszony közgyűlés általi megszüntetése, ahol nem vehető figyelembe az érintett tag szavazata;

j)

további, az alapszabály által nem szabályozott tanácsadó testületek, valamint bizottságok és munkacsoportok létrehozása és megszüntetése.

 

A közgyűlés egyszerű többséggel határoz:

 

bármely egyéb kérdésben.

19. cikk

Főigazgató

1.   A főigazgatót a közgyűlés nevezi ki az általa meghatározott eljárás szerint. A főigazgató munkáltatója az ACTRIS ERIC. A főigazgató az ACTRIS ERIC törvényes képviselője. A főigazgató felel a közgyűlés határozatainak végrehajtásáért, és biztosítja, hogy az ACTRIS tudományos és stratégiai fejlődése megfeleljen a társadalmi-gazdasági hatásokkal, a technológiafejlesztéssel és az innovációval kapcsolatos elvárásoknak. A főigazgató aktívan hozzájárul a közösségépítéshez, a külkapcsolatok és a stratégiai partnerségek előmozdításához, valamint az ACTRIS tevékenységeinek felügyeletéhez és koordinálásához. Jogvitákban az ACTRIS ERIC-et a főigazgató képviseli.

2.   A főigazgató megbízatása öt évre szól. A közgyűlés egy alkalommal meghosszabbíthatja a megbízatást.

3.   A főigazgató munkáját az ACTRIS ERIC alapszabály szerinti székhelyén látja el, és felel az ACTRIS ERIC személyzetének és tevékenységeinek az ACTRIS ERIC költségvetésével és belső szabályaival összhangban történő irányításáért.

20. cikk

Központi iroda

A központi iroda az ACTRIS központi szerve, amely koordinálja az ACTRIS műveleteit és lehetővé teszi az ACTRIS-szolgáltatásokat. A központi iroda támogatja a közgyűlés, valamint az ACTRIS ERIC tanácsadó szerveinek és bizottságainak munkáját.

21. cikk

Tudományos és innovációs tanácsadó bizottság

1.   A közgyűlés létrehoz egy független, külső tudományos és innovációs tanácsadó bizottságot. A tudományos és innovációs tanácsadó bizottság tagjait a közgyűlés nevezi ki.

2.   A tudományos és innovációs tanácsadó bizottság:

a)

figyelemmel kíséri az ACTRIS ERIC és a decentralizált kutatási infrastruktúra tevékenységeinek tudományos és operatív minőségét;

b)

visszajelzést ad és ajánlásokat tesz az ACTRIS ERIC és a decentralizált kutatási infrastruktúra tevékenységeinek fejlesztéséhez;

c)

legalább éves rendszerességgel ülésezik és ajánlásokat tesz a közgyűlésnek.

22. cikk

Etikai tanácsadó bizottság

1.   A közgyűlés létrehoz egy független etikai tanácsadó bizottságot. Az etikai tanácsadó bizottság tagjait a közgyűlés nevezi ki.

2.   Az etikai tanácsadó bizottság:

a)

visszajelzést ad és ajánlásokat tesz az ACTRIS ERIC és a decentralizált kutatási infrastruktúra tevékenységei etikai szempontjainak fejlesztéséhez;

b)

szükség esetén ülésezik és ajánlásokat tesz a közgyűlésnek és a főigazgatónak.

23. cikk

Pénzügyi bizottság

1.   A közgyűlés létrehozza a pénzügyi bizottságot, és kinevezi annak tagjait.

2.   A pénzügyi bizottság:

a)

támogatja a közgyűlést a pénzügyi tervezés irányításával kapcsolatos kérdésekben;

b)

szükség esetén ülésezik és ajánlásokat tesz a közgyűlésnek.

3.   A pénzügyi bizottság elfogadja saját eljárásrendjét, amelyet a közgyűlés hagy jóvá.

24. cikk

Egyéb szervek, bizottságok és munkacsoportok

Az ACTRIS ERIC szükség esetén további szerveket, bizottságokat és munkacsoportokat hozhat létre, és meghatározhatja azok megbízatását és meghatalmazását.

5. FEJEZET

FINANSZÍROZÁS ÉS HOZZÁJÁRULÁSOK

25. cikk

Pénzügyi források

Az ACTRIS ERIC forrásai a következőket foglalják magukban:

a)

a tagok, az állandó megfigyelők és a megfigyelők hozzájárulásai a 26. cikknek és a II. mellékletnek megfelelően;

b)

támogatások és adományok; továbbá

c)

más források a közgyűlés által meghatározott korlátoknak és feltételeknek megfelelően.

26. cikk

Hozzájárulások

1.   A tagok, az állandó megfigyelők és a megfigyelők hozzájárulását a II. mellékletben meghatározott alapvető szabályokkal és elvekkel összhangban kell kiszámítani, amelyeket az ACTRIS ERIC belső pénzügyi szabályai tovább részleteznek.

2.   A hozzájárulások bármely módosítását minden érintett tagnak vagy állandó megfigyelőnek jóvá kell hagynia, mielőtt azt a közgyűlés jóváhagyhatná.

27. cikk

Költségvetési elvek, elszámolás és ellenőrzés

1.   Az ACTRIS -ERIC pénzügyi éve minden év január 1-jén kezdődik és december 31-én ér véget.

2.   Elszámolásának elkészítése, dokumentálása, ellenőrzése és közzététele tekintetében az ACTRIS ERIC az alapszabály szerinti székhelye szerinti ország jogából fakadó követelményeket teljesíti. Részletesebb szabályok az ACTRIS ERIC belső pénzügyi szabályaiban lesznek elérhetők.

3.   Az ACTRIS ERIC elszámolásaihoz csatolni kell az adott évre vonatkozó költségvetési és pénzgazdálkodási jelentést. Az éves jelentést és az éves költségvetést a közgyűlés rendelkezésére kell bocsátani.

4.   A tagoktól, állandó megfigyelőktől, megfigyelőktől vagy harmadik felektől származó adományokat, ajándékokat és egyéb jövedelmeket a közgyűlés jóváhagyását követően lehet elszámolni.

28. cikk

Adó- és jövedékiadó-mentesség

1.   A 2006/112/EK tanácsi irányelv 143. cikke (1) bekezdésének g) pontja és 151. cikke (1) bekezdésének b) pontja alapján meghatározott és a 282/2011/EU tanácsi végrehajtási rendelet 50. és 51. cikkének megfelelő héamentesség – az európai kutatási infrastruktúráért felelős konzorcium (ERIC) közösségi jogi keretéről szóló, 2009. június 25-i 723/2009/EK tanácsi rendelet 9. cikkének (1) bekezdésében, valamint az alapszabály 2. és 3. fejezetében meghatározottak szerint – olyan termékek és szolgáltatások ACTRIS ERIC és az ERIC tagjai általi beszerzésére vonatkozik, amelyek az ACTRIS ERIC által hivatalosan és kizárólagosan kerülnek felhasználásra, feltéve, hogy e beszerzések kizárólag az ACTRIS ERIC tevékenységeivel összeegyeztethető, nem gazdasági tevékenységek céljából történtek. Héamentesség csak a 300 EUR értéket meghaladó beszerzésekre vehető igénybe.

2.   Az (EU) 2020/262 tanácsi irányelv 11. cikke alapján meghatározott jövedékiadó-mentesség azon beszerzésekre korlátozódik, amelyek az ACTRIS ERIC által hivatalosan és kizárólagosan kerülnek felhasználásra, feltéve, hogy e beszerzések kizárólag az ACTRIS ERIC tevékenységeivel összeegyeztethető, nem gazdasági tevékenységek céljából történtek, és hogy a beszerzés meghaladja a 300 EUR értéket.

3.   A személyzet tagjainak vásárlásaira nem vonatkozik az adómentesség.

6. FEJEZET

EGYÉB RENDELKEZÉSEK

29. cikk

Jelentéstétel az Európai Bizottság felé

1.   Az ACTRIS ERIC éves jelentést készít tevékenységéről, amelyben beszámol különösen tevékenysége tudományos, operatív és pénzügyi vonatkozásairól. A jelentést a közgyűlés hagyja jóvá, és azt az adott pénzügyi év végétől számított hat hónapon belül meg kell küldeni az Európai Bizottságnak és az érintett hatóságoknak. A jelentést a nyilvánosság számára is elérhetővé kell tenni az ACTRIS ERIC honlapján.

2.   Az ACTRIS ERIC tájékoztatja az Európai Bizottságot minden olyan körülményről, amely azzal fenyeget, hogy súlyosan akadályozza az ACTRIS ERIC feladatainak teljesítését, vagy gátolja az ACTRIS ERIC-et a 723/2009/EK rendeletben előírt követelmények teljesítésében.

30. cikk

Munkanyelv

Az ACTRIS ERIC munkanyelve az angol.

31. cikk

Alkalmazandó jog

Az ACTRIS ERIC belső működését a következők szabályozzák:

a)

az uniós jog és különösen a 723/2009/EK rendelet és az annak 6. cikke (1) bekezdésének a) pontjában és 11. cikke (1) bekezdésében szereplő határozatok;

b)

b) az a) pontban említett jogi aktusok rendelkezései által nem vagy csak részben szabályozott kérdések esetében azon állam joga, amelyben az ACTRIS ERIC alapszabály szerinti székhelye található; továbbá

c)

az alapszabály és annak végrehajtási szabályai.

32. cikk

Jogviták

1.   Az ACTRIS ERIC tagjai, állandó megfigyelői és megfigyelői a viták egyezség útján történő rendezésére törekednek.

2.   Az Európai Unió Bírósága jár el mindazokban a jogvitákban, amelyek a tagok, megfigyelők és állandó megfigyelők között az ACTRIS ERIC-kel kapcsolatban merülnek fel, amelyek a tagok, megfigyelők és állandó megfigyelők és az ACTRIS ERIC között merülnek fel, valamint amelyekben az egyik fél az Unió.

3.   Az ACTRIS ERIC és harmadik felek közötti jogvitákra a joghatóság vonatkozásában az uniós jogi aktusokat kell alkalmazni. Az uniós jogszabályokban nem szabályozott esetekben az ilyen jogviták rendezésére illetékes joghatóságot az ACTRIS ERIC székhelye szerinti állam törvényei határozzák meg.

33. cikk

Az alapszabály aktualizálása és hozzáférhetősége

Az alapszabály folyamatosan frissül, és az ACTRIS ERIC honlapján és a létesítő okirat szerinti székhelyén nyilvánosan hozzáférhető.

34. cikk

Átmeneti rendelkezések

1.   A közgyűlés első ülését az ACTRIS ERIC létrehozásáról szóló európai bizottsági határozat hatálybalépését követően a lehető leghamarabb az az állam hívja össze, ahol az ACTRIS ERIC alapszabály szerinti székhelye található.

2.   Az érintett állam az első ülés megtartása előtt és az ACTRIS ERIC-et létrehozó európai bizottsági határozat hatálybalépését követő negyvenöt naptári napon belül értesíti az alapító tagokat és megfigyelőket azokról a konkrét sürgős jogi lépésekről, amelyeket az ACTRIS ERIC nevében meg kell tenni. Hacsak valamely alapító tag az értesítésétől számított öt munkanapon belül nem emel kifogást, az adott jogi lépést a vonatkozó állam által megfelelően felhatalmazott személy teszi meg.


I. MELLÉKLET

A TAGOK, AZ ÁLLANDÓ MEGFIGYELŐK, A MEGFIGYELŐK ÉS AZ ŐKET KÉPVISELŐ JOGALANYOK JEGYZÉKE

Tagok

Képviselő jogalanyok

Osztrák Köztársaság

Oktatásért, Tudományért és Kutatásért Felelős Szövetségi Minisztérium

Belga Királyság

Service public de programmation Politique scientifique (BELSPO) – Autorité fédérale

Departement Economie, Wetenscap en Innovatie (EWI) – Vlaamse overheid

Service public de Wallonie – Direction Générale opérationelle de l’Economie, de l’Emploi & de la Recherche (EER) – Région wallonne

Bolgár Köztársaság

Oktatási és Tudományos Minisztérium

Ciprusi Köztársaság

Kutatási, Innovációs és Digitalizációs Minisztérium

Cseh Köztársaság

Oktatási, Ifjúsági és Sportminisztérium

Dán Királyság

Dán Felsőoktatási és Tudományos Ügynökség

Finn Köztársaság

Oktatási és Kulturális Minisztérium

Közlekedési és Hírközlési Minisztérium

Francia Köztársaság

Nemzeti Tudományos Kutatási Központ (CNRS)

Németországi Szövetségi Köztársaság

Szövetségi Környezetvédelmi, Természetvédelmi, Nukleáris Biztonsági és Fogyasztóvédelmi Minisztérium

Olasz Köztársaság

Nemzeti Kutatási Tanács (CNR)

Norvég Királyság

Norvég Kutatási Tanács

Lengyel Köztársaság

Oktatási és Tudományos Minisztérium

Románia

Kutatási, Innovációs és Digitalizációs Minisztérium

Spanyol Királyság

Tudományügyi és Innovációs Minisztérium

Svéd Királyság

Svéd Kutatási Tanács (VR)

Megfigyelők

Képviselő jogalanyok

Svájci Államszövetség

Szövetségi Környezetvédelmi Hivatal (FOEN)


II. MELLÉKLET

A TAGOK, AZ ÁLLANDÓ MEGFIGYELŐK ÉS A MEGFIGYELŐK MŰKÖDÉSHEZ NYÚJTOTT HOZZÁJÁRULÁSA

Előszó

Az ACTRIS nemzeti létesítmények forrásainak megszervezése nemzeti szinten történik, és finanszírozásuk nem tekinthető a fogadó tagállam által az ACTRIS ERIC-nek nyújtott befogadói többlethozzájárulásnak vagy tagsági hozzájárulásnak vagy a fogadó tagállam által az ACTRIS ERIC részét nem képező központi létesítményeknek nyújtott hozzájárulásnak.

A központi létesítmény egységeinek otthont adó országok felelősek azok építésének finanszírozásáért a nemzeti szabályozásuknak megfelelően.

Az ACTRIS ERIC részét képező központi létesítmények működését részben a befogadó országok befogadói többlethozzájárulásaiból, részben pedig az ACTRIS ERIC tagjai, állandó megfigyelői és megfigyelői tagsági hozzájárulásaiból finanszírozzák az alábbiak szerint.

Az ACTRIS ERIC részét nem képező központi létesítmények működését részben a központi létesítménynek otthont adó országok befogadói hozzájárulásaiból, részben pedig az ACTRIS ERIC révén finanszírozzák a tagsági hozzájárulások alább ismertetett újraelosztása révén.

Az ACTRIS költségvetése és tevékenységei a bevétel függvényében kiigazításra kerülnek.

A hozzájárulásokra vonatkozó elvek

1.

A tagok és az állandó megfigyelők éves hozzájárulása a tagsági hozzájárulásból, valamint adott esetben a befogadói hozzájárulásból és a befogadói többlethozzájárulásból áll. A megfigyelők éves hozzájárulása kizárólag tagsági hozzájárulásokból áll.

2.

A tagsági hozzájárulás az összes tagtól, állandó megfigyelőtől és megfigyelőtől az ACTRIS ERIC-nek nyújtott pénzbeli hozzájárulás, amelyet az ACTRIS ERIC a központi létesítmények éves működési költségeinek finanszírozására használ fel.

3.

A befogadói többlethozzájárulás az ACTRIS ERIC tagjai és állandó megfigyelői által az ACTRIS ERIC részét képező, saját országukban található központi létesítmények működéséhez nyújtott támogatás.

4.

A befogadói hozzájárulás az ACTRIS ERIC tagjai és állandó megfigyelői által az ACTRIS ERIC részét nem képező, saját országukban található központi létesítmények működéséhez nyújtott támogatás. A befogadói hozzájárulásokat a 6. alapelvnek megfelelően kell nyújtani, és azok részben vagy egészben átadhatók az ACTRIS ERIC-nek, hogy azokat továbbítsák a saját országukban található megfelelő intézményeknek.

5.

A befogadói hozzájárulások és a befogadói többlethozzájárulások mértéke a megállapodás szerint a központi létesítmény költségei körülbelül 70 %-ának felel meg. A központi létesítményeknek fizetendő maximális befogadói hozzájárulás vagy befogadói többlethozzájárulás nem haladhatja meg a központi létesítmény éves költségvetésének 70 %-át, és nem lehet kevesebb, mint annak 50 %-a.

6.

A befogadói hozzájárulások és a befogadói többlethozzájárulások nyújthatók készpénzben vagy természetben. A pénzbeli és természetbeni hozzájárulásokra vonatkozó szabályokat a belső szabályok határozzák meg.

7.

Az ACTRIS ERIC az ACTRIS ERIC tagjainak, állandó megfigyelőinek és megfigyelőinek hozzájárulásaiból finanszírozza az egyes központi létesítmények éves működési költségének a befogadói hozzájárulással vagy a befogadói többlethozzájárulással nem fedezett részét.

8.

A tagsági hozzájárulásokat csak készpénzben lehet nyújtani.

9.

Az ACTRIS ERIC-nek nyújtott tagsági hozzájárulásokat euróban kell teljesíteni.

10.

Az állandó megfigyelők és a megfigyelők éves tagsági hozzájárulása ugyanazokon az elveken alapul, mint a tagoké.

11.

Az ACTRIS ERIC-be belépő tagok, állandó megfigyelők és megfigyelők a belépési évre vonatkozó éves hozzájárulást arányosan fizetik, az ACTRIS ERIC-hez való csatlakozásuk hónapja alapján.

12.

A kormányközi szervezetek éves hozzájárulásairól a közgyűlés dönt, amikor tagsági vagy megfigyelői kérelmüket elfogadja.

13.

A tagsági hozzájárulások a következőkből állnak:

a)

általános támogatás a központi iroda és az adatközpont működésének fenntartásához a befogadói hozzájárulás vagy a befogadói többlethozzájárulás által nem fedezett rész tekintetében;

b)

működési támogatás a tematikus központok működésének fenntartásához a befogadói hozzájárulás vagy a befogadói többlethozzájárulás által nem fedezett rész tekintetében.

Az éves tagsági hozzájárulásokat az alábbi egyenlettel számítják ki, és azokat a belső pénzügyi szabályok részletezik:

Az általános támogatás és a működési támogatási rész egyenlete:

Minden egyes i tagországra/megfigyelőre (1-től N-ig)

Tagsági hozzájárulás (i) = Általános támogatási rész (i) + Működési támogatási rész (i)

1.

Formula

2.

Formula

ahol:

Rövidítések: MC=tagsági hozzájárulások, HO=központi iroda, DC=adatközpont, Tc=tematikus központ, GNI=bruttó nemzeti jövedelem.

HO/DC/TC tagsági hozzájárulásból fedezett része = a HO/DC/TC működési költség 30 %-a

A TC-kapacitás a tematikus központ által bejelentett maximális kapacitás, amelyet azon nemzeti létesítmények maximális számaként fejeznek ki, amelyekhez működési támogatás nyújtható

Nr(i,j) azon nemzeti létesítmények száma az i országban (1-től N-ig), amelyek működési támogatásban részesülnek a j tematikus központtól (1-től 6-ig).

Az első öt év pénzügyi kötelezettségvállalásai

Az ACTRIS ERIC első ötéves időszakára vonatkozóan az ACTRIS ERIC bevételeire és kiadásaira vonatkozó indikatív terv az alábbiakban látható (1. táblázat).

Az első öt évre vonatkozó tagsági hozzájárulásokat a fenti egyenletnek megfelelően a központi létesítmények fokozatos működésbe hozatalának költségei, valamint a tagok, az állandó megfigyelők és a megfigyelők arra vonatkozó terve alapján számítják ki, hogy a nemzeti létesítményeket bevonják az ACTRIS-ba. A tagok, az állandó megfigyelők és a megfigyelők által az első ötéves időszakra fizetendő tagsági hozzájárulásokat a 2. táblázat tartalmazza.

Az első ötéves időszakra vonatkozóan az ACTRIS ERIC-nek fizetendő éves befogadói többlethozzájárulások becsült összegét a 2. táblázat tartalmazza. Az ACTRIS ERIC részét nem képező központi létesítményekhez való indikatív befogadói hozzájárulásokat a 3. táblázat tartalmazza.

Legalább egy évvel az első ötéves időszak vége előtt a közgyűlés elindítja a következő pénzügyi tervre és a tagsági hozzájárulásokra vonatkozó döntéshozatali folyamatot.

1. táblázat

Az ACTRIS ERIC bevételi és kiadási terve az első öt évben

AZ ACTRIS ERIC BEVÉTELEI

2021

2022

2023

2024

2025

Tagsági hozzájárulás

1 475 320

2 069 497

2 421 496

2 720 060

3 088 263

Befogadói többlethozzájárulás

889 400

924 400

951 400

993 400

1 067 400

ÖSSZESEN

2 364 720

2 993 897

3 372 896

3 713 460

4 155 663


AZ ACTRIS ERIC KIADÁSAI

2021

2022

2023

2024

2025

Központi iroda

1 158 895

1 209 290

1 241 027

1 302 089

1 402 081

Adatközpont, ERIC rész

78 312

78 312

82 312

82 312

86 312

Az ACTRIS ERIC részét nem képező központi létesítményeknek átcsoportosított tagsági hozzájárulások

1 127 512

1 706 296

2 049 557

2 329 059

2 667 270

ÖSSZESEN

2 364 720

2 993 897

3 372 896

3 713 460

4 155 663


2. táblázat

Az ACTRIS ERIC-nek fizetendő éves hozzájárulások és befogadói többlethozzájárulások becsült összege az első öt évben

Ország

Hozzájárulás

2021

2022

2023

2024

2025

AUSZTRIA

Tagsági hozzájárulás

51 000

76 742

83 486

96 865

107 141

BELGIUM

Tagsági hozzájárulás

86 227

110 044

120 199

128 664

140 113

BULGÁRIA

Tagsági hozzájárulás

48 581

61 336

66 783

72 739

80 954

CIPRUS

Tagsági hozzájárulás

66 946

78 713

83 726

89 401

96 941

CSEH KÖZTÁRSASÁG

Tagsági hozzájárulás

57 901

83 624

90 523

103 485

113 181

DÁNIA

Tagsági hozzájárulás

43 568

57 853

63 477

70 246

93 649

FINNORSZÁG

Befogadói többlethozzájárulás (központi iroda)

700 000

700 000

700 000

700 000

700 000

Befogadói többlethozzájárulás, adatközpont

7 200

7 200

7 200

7 200

7 200

Tagsági hozzájárulás

83 769

109 163

153 669

180 067

211 134

FRANCIAORSZÁG

Befogadói többlethozzájárulás, adatközpont

34 500

34 500

34 500

34 500

34 500

Tagsági hozzájárulás

210 698

262 706

294 487

315 407

347 968

NÉMETORSZÁG

Tagsági hozzájárulás

220 163

360 321

416 454

505 778

605 431

OLASZORSZÁG

Befogadói többlethozzájárulás (központi iroda)

111 000

146 000

169 000

211 000

281 000

Befogadói többlethozzájárulás, adatközpont

13 000

13 000

17 000

17 000

21 000

Tagsági hozzájárulás

128 645

248 588

297 000

320 619

344 335

NORVÉGIA

Befogadói többlethozzájárulás, adatközpont

23 700

23 700

23 700

23 700

23 700

Tagsági hozzájárulás

66 247

81 318

87 587

95 014

104 688

LENGYELORSZÁG

Tagsági hozzájárulás

74 690

101 707

121 326

142 714

169 500

ROMÁNIA

Tagsági hozzájárulás

82 255

99 041

134 294

147 967

158 643

SPANYOLORSZÁG

Tagsági hozzájárulás

145 271

175 830

190 798

204 847

223 905

SVÉDORSZÁG

Tagsági hozzájárulás

58 425

75 352

123 895

138 371

149 300

SVÁJC

Tagsági hozzájárulás

50 935

87 161

93 793

107 876

141 380

Tagsági hozzájárulások összesen

1 475 320

2 069 497

2 421 496

2 720 060

3 088 263

Befogadói többlethozzájárulások összesen

889 400

924 400

951 400

993 400

1 067 400


3. táblázat

Az ACTRIS ERIC részét nem képező központi létesítmények (az adatközpont és a tematikus központok nem ERIC-részei) végrehajtásához és operatív tevékenységeihez nyújtott indikatív éves befogadói hozzájárulások. Ezek a befogadói hozzájárulások nem képezik az ACTRIS ERIC 1. táblázatban bemutatott bevételeinek és kiadásainak részét

Ország

Hozzájárulás az alábbiakhoz:

2021

2022

2023

2024

2025

AUSZTRIA

CIS, CREGARS

437 000

520 000

402 000

432 000

319 000

BELGIUM

CREGARS

651 000

731 000

580 000

561 000

527 000

CSEH KÖZTÁRSASÁG

CAIS-ECAC

115 000

102 000

106 000

106 000

95 000

FINNORSZÁG

DC, CAIS-ECAC, CCRES, CiGas

1 714 000

788 000

772 000

802 000

833 000

FRANCIAORSZÁG

DC, CAIS-ECAC, CARS, CCRES, CiGas, CREGARS

2 644 000

2 261 000

2 430 000

2 144 000

1 915 000

NÉMETORSZÁG

CAIS-ECAC, CARS, CIS, CCRES, CiGas, CREGARS

4 610 000

5 214 000

4 219 000

4 544 000

3 052 000

OLASZORSZÁG

HO (*1), DC, CAIS-ECAC, CARS

2 675 000

3 497 000

940 000

956 000

1 198 000

NORVÉGIA

DC

1 256 000

1 116 000

1 119 000

709 000

585 000

ROMÁNIA

CARS

105 000

255 000

265 000

272 000

282 000

SPANYOLORSZÁG

DC, CARS

380 000

400 000

407 000

414 000

398 000

SVÁJC

CiGas

121 000

116 000

112 000

108 000

104 000

Befogadói hozzájárulások összesen

14 708 000

15 000 000

11 352 000

11 048 000

9 308 000


(*1)  Olaszország befogadói hozzájárulása magában foglalja a központi iroda 2021–2022-es végrehajtásához nyújtott hozzájárulásokat.


III. MELLÉKLET

FOGALOMMEGHATÁROZÁSOK

Ennek az alapszabálynak az alkalmazásában az alábbi fogalommeghatározásokat kell alkalmazni:

„ACTRIS”: a Légköri Aeroszol-, Felhő- és Nyomgázkutatási Infrastruktúra, amely kiváló minőségű adatokat szolgáltat, dokumentálva a rövid ideig fellépő légköri összetevőket és azon folyamatokat, amelyek természetes és ellenőrzött légkörben változékonnyá teszik őket, valamint integrálja, harmonizálja és terjeszti a központi létesítmények és a nemzeti létesítmények által nyújtott adatkészleteket, tevékenységeket és szolgáltatásokat.

Az „ACTRIS-adatok” fogalmát a közgyűlés határozatai által elfogadott és módosított ACTRIS adatpolitika határozza meg.

„ACTRIS ERIC”: a 723/20092/EK rendelet alapján európai kutatási infrastruktúra-konzorciumként (ERIC) létrehozott Légköri Aeroszol-, Felhő- és Nyomgázkutatási Infrastruktúra.

„Központi eszköz”: európai szintű ACTRIS összetevő, a központi iroda, az adatközpont vagy tematikus központ, amely ACTRIS-adatokat vagy más kutatási és egyéb szolgáltatásokat kínál a felhasználóknak, valamint működési támogatást nyújt a nemzeti létesítményeknek.

„Központi létesítményhez való hozzájárulás”: egy ország akkor járul hozzá egy központi létesítményhez, ha annak egy részét befogadja, vagy hozzájárul annak tevékenységeihez. A központi létesítményhez való hozzájárulást a központi létesítmény finanszírozásához való befogadói hozzájárulások révén kell nyújtani.

„Együttműködési megállapodás”: az ACTRIS ERIC és egy nemzeti létesítmény, illetve az ACTRIS ERIC és az ACTRIS ERIC részét nem képező központi létesítmény közötti megállapodás.

„Adatközpont”: az ACTRIS-adatok gondozásáért és megőrzéséért, az adatok, a hozzáadott értéket képviselő termékek és eszközök terjesztéséért, valamint az ACTRIS adatportál tárhelyéért felelős központi eszköz.

„Központi iroda”: az ACTRIS koordinálásáért és képviseletéért, valamint az ACTRIS-szolgáltatásokhoz való hozzáférés megkönnyítéséért felelős központi létesítmény.

„Befogadó ország”: az az ország, amelyben a központi létesítmény egysége található és működik.

„Befogadói hozzájárulás”: a tagok vagy állandó megfigyelők által az ACTRIS ERIC részét nem képező, a saját országukban található központi létesítmények működéséhez nyújtott támogatás.

„Befogadói többlethozzájárulás”: az ACTRIS ERIC tagjai és állandó megfigyelői által az ACTRIS ERIC részét képező, saját országukban található központi létesítmények működéséhez nyújtott támogatás.

„Szellemi tulajdon”: a Szellemi Tulajdon Világszervezetét 1967. július 14-én létrehozó és 1979. szeptember 28-án módosított egyezmény 2. cikkében foglaltak.

„Tagsági hozzájárulás”: az a pénzösszeg, amelyet az országok azért fizetnek, hogy tagként, állandó megfigyelőként vagy megfigyelőként csatlakozzanak az ACTRIS ERIC-hez.

„Nemzeti létesítmény”: olyan megfigyelési vagy feltáró platform, amely szerződéses kapcsolatban áll az ACTRIS ERIC-kel, és adatokat és/vagy fizikai/távoli hozzáférést biztosít létesítményeihez.

„Tematikus központ”: az ACTRIS ERIC részét képező vagy az ACTRIS ERIC-kel szerződéses kapcsolatban álló központi létesítmény, amely szolgáltatásokat és működési támogatást nyújt a mérések és adatok minőségbiztosításához/minőség-ellenőrzéséhez (ideértve a képzést, a kalibrálást, a minőségbiztosítási/minőség-ellenőrzési eszközöket, valamint a standard működési és értékelési eljárások kidolgozását).


Top