EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Biztonságosabb kozmetikumok az Unióban élő emberek számára

Biztonságosabb kozmetikumok az Unióban élő emberek számára

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

1223/2009/EK rendelet a kozmetikai termékekről

MI A RENDELET CÉLJA?

  • Az Európai Unióban (EU) értékesített kozmetikai termékeket biztonságosabbá teszi azzal, hogy az emberi egészség védelme érdekében szigorú biztonsági követelményeket ír elő.
  • Egyszerűsíti a vállalkozásokat és a szabályozó hatóságokat érintő eljárásokat az ágazatban, és biztosítja azt, hogy a kozmetikai termékek szabadon forgalomba hozhatók legyenek az egységes piacon.
  • Naprakésszé teszi a szabályokat, figyelembe véve a legfrissebb műszaki és tudományos fejlesztéseket, köztük a nanoanyagok esetleges alkalmazását.
  • Tiltja az állatkísérleteket.

FŐBB PONTOK

  • A forgalmazáshoz valamennyi kozmetikai termékek esetében biztonsági jelentést kell készíteni.
  • Minden termék esetében ki kell jelölni egy „felelős személyt”:
    • a vállalkozások csak akkor értékesíthetnek kozmetikai termékeket az Unióban, ha „felelős személyként” kijelölnek egy, az Unión belül működő természetes vagy jogi személyt;
    • a felelős személynek biztosítania kell, hogy a termék megfeleljen az 1223/2009/EK rendeletben foglalt összes vonatkozó biztonsági követelménynek.
  • Minden terméket csak egyszer kell nyilvántartásba venni az Unió kozmetikai termékek bejelentésére szolgáló portálján.
  • A súlyos nemkívánatos hatások jelentésére vonatkozóan új követelmény lépett hatályba:
    • a felelős személyek és forgalmazók kötelesek jelenteni az ilyen hatásokat illetékes nemzeti hatóságaik felé;
    • a nemzeti hatóságoknak pedig ezt követően meg kell osztaniuk ezt az információt – az egyéb forrásokból (például felhasználóktól, egészségügyi szakemberektől) származó bármely más információval együtt – másik uniós tagállambeli partnereikkel.
  • A csomagoláson szerepelnie kell számos információnak, többek között a felelős személy nevének és címének, a tartalomnak, a felhasználásra vonatkozó óvintézkedéseknek és az összetevők felsorolásának.
  • A rendelet szabályokat határoz meg a nanoanyagok használatával kapcsolatban.
  • A kozmetikai termékben tiltott, korlátozottan felhasználható vagy engedélyezett anyagok jegyzékét is tartalmazza.
  • A forgalmazóknak ellenőrizniük kell a címkézés – többek között a felhasználhatósági időpont – és a nyelvi követelmények megfelelőségét.
  • A kozmetikai termékeken feltüntetett címkézési információknak tartalmazniuk kell összetevőket; ezeket az összetevők közhasználatú neveinek glosszáriuma alapján kell feltüntetni, amelyet az Európai Bizottság állít össze és frissít. Az (EU) 2022/677 végrehajtási határozat mellékletében meghatározott glosszáriumnak figyelembe kell vennie a nemzetközileg elfogadott nevezéktanokat, beleértve a Kozmetikai Összetevők Nemzetközi Nevezéktanát.
  • A rendelet különböző mellékleteit többször is frissítették. Ezeket a változásokat beépítették a rendelet egységes szerkezetbe foglalt változatába.
  • Ezenkívül, mivel egyes esetekben nehéz megkülönböztetni az orvostechnikai eszközöket és a kozmetikai termékeket, az (EU) 2017/745 rendelet (lásd az összefoglalót) 119. cikke módosítja az 1223/2009/EK rendeletet azáltal, hogy egy termék szabályozási státuszára vonatkozóan lehetővé teszi az uniós szintű döntéshozatalt. 2021. május 26. óta a Bizottság egy tagállam kérésére vagy saját kezdeményezésére eldöntheti, hogy egy adott termék vagy termékcsoport „kozmetikai terméknek” minősül-e.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

A rendelet 2013. július 11. óta alkalmazandó.

HÁTTÉR

További információk:

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 1223/2009/EK rendelete (2009. november 30.) a kozmetikai termékekről (átdolgozás) (HL L 342., 2009.12.22., 59–209. o.)

Az 1223/2009/EK rendelet későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Bizottság (EU) 2022/677 végrehajtási határozata (2022. március 31.) az 1223/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet alkalmazására vonatkozó szabályoknak az összetevők közhasználatú neveinek a kozmetikai termékek címkézéséhez használt glosszáriuma tekintetében történő megállapításáról (HL L 127., 2022.4.29., 1–442. o.)

A Bizottság jelentése az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a nanoanyagok kozmetikumokban való felhasználásáról, valamint a kozmetikai termékekről szóló 1223/2009/EK rendeletnek a nanoanyagok tekintetében történő felülvizsgálatáról COM(2021) 403 final, 2021.7.22.)

A Bizottság jelentése az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a kozmetikai ipar területén végzett állatkísérletek alternatív eljárásainak kifejlesztéséről, validálásáról és jogi elfogadásáról (2018) (COM(2019) 479 final, 2019.10.15.)

A Bizottság jelentése az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a kozmetikai termékekről szóló 1223/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet felülvizsgálata az endokrinromboló tulajdonságokkal rendelkező anyagok tekintetében (COM(2018) 739 final, 2018.11.7.)

A Bizottság jelentése az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a kozmetikai termékekre vonatkozó közös kritériumok alapján tett állításokról (COM(2016) 580 final, 2016.9.19.)

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak az állatkísérletekre vonatkozó tilalomról és a forgalmazási tilalomról, valamint a kozmetikai ipar alternatív eljárásainak jelenlegi állásáról (COM(2013) 135 final, 2013.3.11.)

utolsó frissítés 27.06.2022

Top