EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023G0620(01)

Rezolucija Vijeća o carinskoj suradnji u području izvršavanja zakonodavstva i njezinu doprinosu unutarnjoj sigurnosti EU-a 2023/C 217/01

ST/10247/2023/INIT

SL C 217, 20.6.2023, p. 1–3 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

20.6.2023   

HR

Službeni list Europske unije

C 217/1


Rezolucija Vijeća o carinskoj suradnji u području izvršavanja zakonodavstva i njezinu doprinosu unutarnjoj sigurnosti EU-a

(2023/C 217/01)

PODSJEĆAJUĆI na činjenicu:

1.

Člankom 67. stavkom 3. i člankom 87. Ugovora o funkcioniranju Europske unije predviđaju se mjere za bližu koordinaciju i suradnju nadležnih tijela država članica, uključujući carinu i druge specijalizirane službe za izvršavanje zakonodavstva u vezi sa sprečavanjem, otkrivanjem i istragom kaznenih djela, kako bi se zaštitilo područje slobode, sigurnosti i pravde,

UVIĐAUJUĆI DA:

1.

Carinska tijela država članica vodeće su tijelo za praćenje i kontrolu robe na vanjskim granicama EU-a.

2.

Unutar svojih nacionalnih nadležnosti i njihova opsega, carinska i druga nadležna tijela država članica daju ključan doprinos unutarnjoj sigurnosti EU-a sprečavanjem, otkrivanjem i istragom aktivnosti koje uključuju neregularno i nezakonito prekogranično kretanje robe i pranje novca, kao i zaštitom financijskih i nefinancijskih interesa EU-a te zdravlja i sigurnosti njegovih građana.

3.

Transnacionalne organizirane kriminalne i terorističke skupine ne samo da iskorištavaju mogućnosti koje proizlaze iz slobodnog kretanja robe i ljudi unutar EU-a, nego i iskorištavaju razlike u pravnim i organizacijskim sustavima država članica te ih zloupotrebljavaju.

4.

Kriminalci i kriminalne skupine djeluju preko granica i u digitalnom okruženju.

5.

Zbog ruskog agresivnog rata protiv Ukrajine povećale su se prijetnje unutarnjoj sigurnosti EU-a i pojavile nove prijetnje, a s njima i prilike za kriminalce.

6.

Zbog rastuće e-trgovine povećava se krijumčarenje robom u okviru poštanskih i kurirskih usluga.

7.

Za borbu protiv prekograničnog kriminala unutar EU-a nužne su bolja koordinacija i međusobna povezanost djelovanja, u kombinaciji s preventivnim, multidisciplinarnim i višeagencijskim pristupom te učinkovitom razmjenom informacija.

8.

U okviru slobodnog kretanja robe, osoba i kapitala te imajući na umu potrebu da se osigura područje slobode, sigurnosti i pravde, među ostalim borbom protiv prekograničnog kriminala, postoji ključna potreba za stalnim ocjenjivanjem, poboljšanjem i povećanjem učinkovitosti suradnje među carinskim tijelima, između carinskih tijela i drugih tijela kaznenog progona, kao i između carinskih i relevantnih javnih i privatnih subjekata, ne dovodeći u pitanje podjelu nadležnosti i primjenjivi pravni okvir na razini EU-a i na nacionalnoj razini.

9.

Kako bi se dodatno ojačao kapacitet carinskih tijela za sprečavanje, otkrivanje i istraživanje kaznenih djela ili za doprinos takvoj istrazi, potrebno je poboljšati osposobljavanje i suradnju u izvršavanju carinskog zakonodavstva.

10.

Svim mjerama pokrenutima u skladu s Uredbom Vijeća (EZ) br. 515/97 od 13. ožujka 1997. o uzajamnoj pomoći upravnih tijela država članica i o suradnji potonjih s Komisijom radi osiguravanja pravilne primjene propisa o carinskim i poljoprivrednim pitanjima predviđa se plodonosna suradnja među carinskim tijelima koja može biti vrlo korisna za suradnju u izvršavanju carinskog zakonodavstva u borbi protiv prekograničnog kriminala.

11.

Carinska tijela država članica nadležna su za nadzor, kao i upravljanje rizikom i provođenje kontrola kretanja robe koja prelazi vanjske granice EU-a, te ispunjavaju tu ulogu zajedno s drugim nacionalnim tijelima i agencijama koji prate i provode kontrole kretanja osoba, čime doprinose integriranom upravljanju granicama.

12.

Trebalo bi osigurati ravnopravno i komplementarno sudjelovanje carinskih tijela u svim raspravama i odlukama povezanima s prekograničnim prometom.

13.

Djelotvorna zaštita gospodarstva EU-a i sigurnosti njegovih građana zahtijeva pojačanu suradnju i partnerstvo s nadležnim tijelima trećih zemalja, posebno zemalja koje graniče s EU-om.

14.

Blagostanje EU-a ovisi o različitim čimbenicima, među ostalim o učinkovitoj suradnji u području izvršavanja carinskog zakonodavstva.

SA ZADOVOLJSTVOM PRIMJEĆUJE:

dosadašnji uspjeh u kontekstu suradnje u izvršavanju carinskog zakonodavstva na temelju Rezolucije Vijeća od 13. prosinca 2011. o budućnosti suradnje u provedbi carinskih zakona, uz potporu Komisije i agencija EU-a, uključujući:

a)

rezultate postignute u provedbi strategija za buduću suradnju u izvršavanju carinskog zakonodavstva i uzastopnih akcijskih planova Radne skupine za izvršavanje zakonodavstva (carina);

b)

suradnju temeljenju na Konvenciji o uzajamnoj pomoći i suradnji među carinskim upravama (Napuljska konvencija II);

c)

rezultate brojnih zajedničkih operacija koje su organizirala i provela carinska tijela, te ta tijela zajedno s drugim tijelima za izvršavanje zakonodavstva, institucijama, tijelima i agencijama EU-a i međunarodnim organizacijama;

d)

aktivnu suradnju carinskih tijela s Europskim uredom za borbu protiv prijevara (OLAF), Agencijom Europske unije za suradnju tijela za izvršavanje zakonodavstva (Europol), Agencijom Europske unije za osposobljavanje u području izvršavanja zakonodavstva (CEPOL), Europskim centrom za praćenje droga i ovisnosti o drogama (EMCDDA), Uredom europskog javnog tužitelja (EPPO), Agencijom za europsku graničnu i obalnu stražu (Frontex) i Uredom Europske unije za intelektualno vlasništvo (EUIPO);

e)

suradnju među carinskim tijelima u okviru Carinskog stručnog tima za istočnu i jugoistočnu kopnenu granicu (CELBET);

f)

aktivno i neprestano povećanje sudjelovanja carinskih tijela u Europskoj multidisciplinarnoj platformi za borbu protiv kaznenih djela (EMPACT);

g)

rezultate povećane razmjene informacija i vođenja predmeta putem informacijskog sustava za borbu protiv prijevara (AFIS) i mrežne aplikacije za sigurnu razmjenu informacija (SIENA).

ODLUČUJE:

1.

utvrditi strategiju o carinskoj suradnji u području izvršavanja zakonodavstva i njezinu doprinosu unutarnjoj sigurnosti EU-a. Tom bi se strategijom trebao osigurati okvir za suradnju u izvršavanju carinskog zakonodavstva i za suradnju s drugim tijelima i agencijama u području pravosuđa i unutarnjih poslova s ciljem jačanja aktivnosti utemeljenih na obavještajnim podacima u borbi protiv prekograničnog kriminala i jačanja uloge carine kao vodećeg tijela za praćenje i kontrolu kretanja robe u području slobode, sigurnosti i pravde;

2.

Strategijom bi se trebalo doprinijeti postizanju sljedećih ciljeva:

a)

jačanje kapaciteta carinskih tijela za sprečavanje, otkrivanje i istraživanje prekograničnog kriminala ili za doprinos istrazi prekograničnog kriminala te za rješavanje incidenata, prijetnji, rizika i kriza povezanih sa sigurnošću,

b)

poboljšavanje, olakšavanje i povećavanje djelotvornosti suradnje i razmjene informacija među carinskim tijelima te između tih tijela i drugih tijela za izvršavanje zakonodavstva, relevantnih institucija, tijela i agencija EU-a te, prema potrebi, s trećim zemljama i međunarodnim organizacijama,

c)

jačanje prekogranične suradnje, među ostalim zajedničkih operacija, među carinskim tijelima te između tih tijela i drugih tijela za izvršavanje zakonodavstva te relevantnih institucija, tijela i agencija EU-a ili nadležnih tijela u trećim zemljama radi sprečavanja, otkrivanja i istraživanja prekograničnog kriminala ili doprinosa istrazi prekograničnog kriminala,

d)

poboljšavanje obavještajnih analiza i analiza rizika s pomoću podataka drugih tijela za izvršavanje zakonodavstva te, prema potrebi, promicanje interoperabilnosti relevantnih carinskih informacijskih sustava i informacijskih sustava u području pravosuđa i unutarnjih poslova.

POZIVA:

1.

Carinska tijela država članica i druga nadležna tijela država članica odgovorna za provedbu carinskog zakonodavstva da poduzmu potrebne mjere za uspješnu provedbu strategije. Nadalje, doprinijet će praćenju i evaluaciji strategije putem Radne skupine za izvršavanje zakonodavstva (carina).

2.

Komisiju i nadležna tijela i agencije EU-a da aktivno doprinose provedbi te strategije i nastave, u najvećoj mogućoj mjeri, pružati operativnu, financijsku, tehničku i logističku potporu provedbi te strategije, prema potrebi.


Top