EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32005L0071

Ulazak i boravak istraživača iz zemalja izvan EU-a

Pravni status dokumenta Ovaj je sažetak arhiviran i neće se ažurirati. Za ažurirane informacije o toj temi vidjeti 'Državljani trećih zemalja – ulazak i boravak radi istraživanja, studija, osposobljavanja, volonterstva, srednjoškolskog obrazovanja i obavljanja poslova au pair' .

Ulazak i boravak istraživača iz zemalja izvan EU-a

SAŽETAK DOKUMENTA:

Direktiva 2005/71/EZ o posebnom postupku za ulazak znanstvenih istraživača koji su državljani zemalja izvan EU-a

KOJI JE CILJ OVE DIREKTIVE?

  • Uvodi poseban postupak za ulazak i boravak državljana koji dolaze iz zemalja izvan EU-a kako bi provodili istraživački projekt u EU-u tijekom razdoblja dužeg od tri mjeseca.
  • Postupak utvrđuje odobrene istraživačke organizacije kao ključne aktere u postupku imigracije jer one igraju ključnu ulogu u tematskoj procjeni kandidata i njegova/njezina istraživačkog projekta.

KLJUČNE TOČKE

Direktiva se primjenjuje na državljane zemalja izvan EU-a, osim u slučaju kada se primjenjuju povoljnije odredbe na temelju bilateralnih ili multilateralnih sporazuma sklopljenih između EU-a ili EU-a i njegove zemlje članice i jedne ili više zemalja izvan EU-a.

Ne primjenjuje se na:

  • podnositelje zahtjeva za međunarodnu zaštitu ili koji se nalaze u sustavu privremene zaštite;
  • studente koji provode istraživanje za stjecanje doktorata, a koje je povezano s njihovim tezama (obuhvaćeno Direktivom 2004/114/EZ o uvjetima ulaska i boravka državljana zemalja izvan EU-a u svrhu studija, stručnog osposobljavanja ili volonterstva);
  • državljane zemalja izvan EU-a čiji je izgon suspendiran iz činjeničnih ili pravnih razloga;
  • istraživače koje je istraživačka organizacija uputila u drugu istraživačku organizaciju u drugoj zemlji EU-a.

Istraživačke organizacije

Svaku istraživačku organizaciju koja želi ugostiti istraživača najprije za tu svrhu odobrava zemlja EU-a u kojoj se nalazi. To odobrenje obično vrijedi najmanje 5 godina. Svake godine, svaka zemlja EU-a mora objaviti popis odobrenih istraživačkih organizacija.

Istraživačke organizacije moraju potpisati „sporazum o gostovanju”, pravni ugovor, s istraživačem. On uvjetuje da:

  • se istraživač obaveže da će završiti svoj istraživački projekt;
  • se organizacija obaveže da će ugostiti istraživača, pod uvjetom da istraživač dobije boravišnu dozvolu.

Ulaz istraživača

Zemlje EU-a moraju omogućiti ulaz istraživačima ako:

  • predoče valjanu putovnicu ili ekvivalentne putne isprave;
  • predoče sporazum o gostovanju potpisan s istraživačkom organizacijom;
  • predoče izvješće o financijskoj odgovornosti koju izdaje istraživačka organizacija;
  • se ne smatraju opasnošću za javne politike, javnu sigurnost ili javno zdravlje.

Zemlje EU-a moraju izdati boravišnu dozvolu na godinu dana ili više i obnavljati je godišnje. Ako će istraživački projekt trajati manje od godine dana, boravišna dozvola mora se izdati za razdoblje trajanja projekta. Dozvole se mogu izdati članovima obitelji istraživača za jednako razdoblje.

Imatelji boravišne dozvole imaju pravo na tretman jednak tretmanu državljana, s obzirom na:

  • priznavanje diploma, potvrda i drugih stručnih kvalifikacija;
  • radne uvjete, uključujući plaću i otkaz;
  • socijalno osiguranje kako je definirano nacionalnim zakonodavstvom;
  • porezne olakšice;
  • pristup robi i uslugama kao i opskrba robom i uslugama koji su javno dostupni.

Postupak

Svaka zemlja EU-a odlučuje podnosi li zahtjev za boravišnu dozvolu sam istraživač ili istraživačka organizacija o kojoj je riječ.

Zahtjevi se moraju predati u zemlji boravka istraživača putem diplomatskih ili konzularnih tijela zemlje EU-a gdje on/ona želi provoditi istraživanje.

Zemlje EU-a mogu, u svom nacionalnom zakonodavstvu, također predvidjeti mogućnost da se kandidati prijave s njihovih državnih područja.

Stavljanje izvan snage

Direktiva (EU) 2016/801 stavlja izvan snage i mijenja Direktivu 2005/71/EZ od 24. svibnja 2018.

OTKAD SE DIREKTIVA PRIMJENJUJE?

Primjenjuje se od 23. studenoga 2005. Zemlje EU-a trebale su je uključiti u svoje nacionalno pravo do 12. listopada 2007.

POZADINA

Mobilnost istraživača je ključni element u stjecanju i razmjeni znanja. Pojednostavljivanje postupaka ulaska i boravka za istraživače iz zemalja izvan EU-a može pomoći u postizanju toga.

Za više informacija pogledajte:

DOKUMENT

Direktiva Vijeća 2005/71/EZ od 12. listopada 2005. o posebnom postupku za ulazak državljana trećih zemalja u svrhu znanstvenog istraživanja (SL L 289, 3.11.2005., str. 15.–22.)

VEZANI DOKUMENTI

Direktiva Vijeća 2004/114/EZ od 13. prosinca 2004. o uvjetima prihvata državljana trećih zemalja u svrhu studija, razmjene učenika, osposobljavanja bez naknade ili volonterstva (SL L 375, 23.12.2004., str. 12.–18.)

Preporuka Komisije od 11. ožujka 2005. o Europskoj povelji za istraživače i o Kodeksu ponašanja pri zapošljavanju istraživača (SL L 75, 22.3.2005., str. 67.–77.)

Direktiva (EU) 2016/801 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. svibnja 2016. o uvjetima ulaska i boravka državljana trećih zemalja u svrhu istraživanja, studija, osposobljavanja, volonterstva, razmjena učenika ili obrazovnih projekata, i obavljanja poslova au pair (SL L 132, 21.5.2016., str. 21.–57.)

Posljednje ažuriranje 09.08.2016

Vrh