EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Naknade žrtvama kaznenih djela u drugim zemljama EU-a

Naknade žrtvama kaznenih djela u drugim zemljama EU-a

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Direktiva 2004/80/EZ – o naknadama žrtvama kaznenih djela

ČEMU SLUŽI OVA DIREKTIVA?

  • Ovom se direktivom uspostavlja sustav suradnje kojim se žrtvama kaznenih djela pomaže ostvariti naknadu u situacijama neovisno o tome gdje je u Europskoj uniji (EU) počinjeno kazneno djelo.
  • Sustav funkcionira na temelju nacionalnih programa naknada zemalja EU-a za žrtve nasilnih kaznenih djela počinjenih s namjerom na njihovom državnom području.

KLJUČNE TOČKE

Direktiva ima dva glavna elementa.

  • Prema njoj, sve zemlje EU moraju imati program naknade za žrtve nasilnih kaznenih djela počinjenih s namjerom na njihovom državnom području. Svaka zemlja EU-a može po svom nahođenju organizirati i upravljati tim programima.
  • Direktivom se uspostavlja sustav suradnje na području cijelog EU-a na temelju tih nacionalnih programa.

Jamčenje adekvatne naknade

Osiguravanje adekvatne naknade za žrtve može biti teško zato što:

  • počinitelj nema potrebna financijska sredstva; ili
  • nije bilo moguće utvrditi ili sudbeno goniti počinitelja (mogućnost ostvarivanja naknade od počinitelja obrađuje se u Direktivi 2012/29/EU gdje su utvrđeni minimalni standardi o pravima, potpori i zaštiti žrtava zločina).

U direktivi se zahtijeva sljedeće za žrtve:

  • da im se dodijeli naknada neovisno o njihovoj zemlji prebivališta ili zemlji EU-a u kojoj je kazneno djelo počinjeno;
  • da prime pravičnu i primjerenu naknadu – točan iznos određuje zemlja EU-a u kojoj je počinjeno kazneno djelo.

Suradnja

Sve su zemlje EU-a trebale uspostaviti nacionalne programe prema kojima se nudila pravična i primjerena naknada do 1. srpnja 2005. Ovom se direktivom uspostavlja sustav suradnje između nacionalnih tijela radi olakšavanja ostvarivanja naknade žrtvama na području EU-a:

  • žrtve kaznenih djela počinjenih u zemlji EU-a koja nije ona u kojoj imaju uobičajeno prebivalište mogu od tijela u zemlji u kojoj žive (pomoćno tijelo) zatražiti informacije o tome kako predati zahtjev za naknadu;
  • to nacionalno tijelo tada izravno prosljeđuje zahtjev nacionalnom tijelu zemlje EU-a u kojoj je počinjeno kazneno djelo (tijelo koje odlučuje), koje je odgovorno za donošenje ocjene o zahtjevu i isplaćivanje naknade;
  • sva komunikacija mora se odvijati na jeziku zemlje koja odlučuje. Europska komisija izradila je standardne obrasce za prosljeđivanje zahtjeva i odluka koje se odnose na naknade žrtvama;
  • Direktivom je predviđen sustav središnjih službi za kontakt u svakoj zemlji EU-a radi olakšavanja suradnje u prekograničnim situacijama. Službe se redovito sastaju. Dodatne informacije dostupne su na internetskoj stranici Europskog portala e-pravosuđa.

OTKAD SE PRIMJENJUJE OVA DIREKTIVA?

Stupila je na snagu 26. kolovoza 2004. Zemlje EU-a trebale su je uključiti u svoje nacionalno pravo do 1. siječnja 2006.

POZADINA

Za više informacija pogledajte:

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva Vijeća 2004/80/EZ od 29. travnja 2004. o naknadi žrtvama kaznenih djela (SL L 261., 6. 8. 2004., str. 15.-18.)

VEZANI DOKUMENTI

Odluka Vijeća 2006/337/EZ od 19. travnja 2006. o uspostavljanju standardnih obrazaca za prosljeđivanje zahtjeva i odluka koje se odnose na Direktivu Vijeća 2004/80/EZ o naknadama žrtvama kaznenih djela (SL L 125., 12. 5. 2006., str. 25.–30.)

Direktiva 2012/29/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 25. listopada 2012. o uspostavljanju minimalnih standarda o pravima, potpori i zaštiti žrtava kaznenih djela te zamjeni Okvirne odluke Vijeća 20 01/220/PUP (SL L 315., 14. 11. 2012., str. 57.–73.)

Posljednje ažuriranje 08.12.2015

Top