EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Mjere za smanjenje troškova postavljanja elektroničkih komunikacijskih mreža velikih brzina

Mjere za smanjenje troškova postavljanja elektroničkih komunikacijskih mreža velikih brzina

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Direktiva 2014/61/EU o mjerama za smanjenje troškova postavljanja elektroničkih komunikacijskih mreža velikih brzina

ČEMU SLUŽI OVA DIREKTIVA?

  • Njome se nastoji olakšati i promovirati uvođenje elektroničkih komunikacijskih mreža velike brzine (ECN) (tj. brzi širokopojasni internet brzine veće od 30 Mbps) u EU. Glavna prepreka je financijske naravi jer troškovi uvođenja fizičke infrastrukture čine do 80 % ukupnih troškova (npr. iskapanje cesta kako bi se položila širokopojasna vlakna).
  • Općenito govoreći, nude se četiri pristupa:
    • promicanje ponovne uporabe postojeće fizičke infrastrukture;
    • stvaranje uvjeta za koordiniranje građevinskih radova i učinkovitije postavljanje fizičke infrastrukture;
    • opremanje novoizgrađenih i uglavnom obnovljenih zgrada fizičkom infrastrukturom; i
    • pojednostavnjivanje postupaka za izdavanje dozvola za građevinske radove.

KLJUČNE TOČKE

Glavni stupovi direktive:

  • 1.

    Pristup postojećoj fizičkoj infrastrukturi

    • Zemlje EU-a trebale bi osigurati da mrežni operatori* (telekomunikacije te energija, promet i voda) pruže telekomunikacijskim operatorima pristup njihovoj fizičkoj infrastrukturi.
    • Mrežni operatori dužni su dati pristup svojoj fizičkoj infrastrukturi pod razumnim uvjetima, uključujući cijenu.
  • 2.

    Koordiniranje građevinskih radova

    • Zemlje EU-a trebale bi osigurati da mrežni operatori dogovore sporazume s telekomunikacijskim operatorima radi koordinacije građevinskih radova.
    • Ako se radi o radovima koji su financirani javnim sredstvima, mrežni operatori trebaju udovoljiti razumnim i pravodobnim zahtjevima za koordiniranjem dok god to ne uzrokuje dodatne troškove i ne ometa kontrolu koordiniranja. To podrazumijeva da se svi dodatni troškovi povezani sa zajedničkim uvođenjem moraju nadoknaditi ili bi zahtjev mogao biti odbijen.
    • Za pregovaranje o sporazumu za koordiniranje građevinskih radova, zemlje EU-a moraju zahtijevati od bilo kojeg mrežnog operatora da na zahtjev pružatelja usluga javnih komunikacijskih mreža stavi na raspolaganje određene minimalne informacije u vezi s tekućim ili planiranim građevinskim radovima: (a) lokaciju i vrstu radova; (b) uključene elemente mreže; (c) procijenjeni datum početka radova i njihovo trajanje; i (d) kontaktnu točku.
  • 3.

    Transparentnost

    Da bi poboljšale postupak uvođenja zemlje EU-a poduzećima koja uvode elektroničke komunikacijske mreže moraju osigurati pristup osnovnim informacijama o postojećoj fizičkoj infrastrukturi kao što su:

    • lokacija i trasa;
    • vrsta/korištenje infrastrukture;
    • kontaktna točka.

Pružanje tih informacija osigurat će održavanje troškova tih projekata na minimumu (primjerice, pristupanjem fizičkoj infrastrukturi koja već postoji i koordiniranjem građevinskih radova). Pristup tim minimalnim informacijama može biti ograničen zbog sljedećih razloga:

  • sigurnosti mreža i njihove cjelovitosti;
  • nacionalne sigurnosti;
  • javnog zdravlja ili zaštite; i
  • povjerljivosti ili operativne i poslovne tajne.

Izdavanje dozvole

  • Zemlje EU-a moraju osigurati da sve relevantne informacije u vezi s uvjetima i postupcima za dodjelu dozvola za građevinske radove potrebne za uvođenje elektroničke komunikacijske mreže moraju biti dostupne putem jedinstvene informacijske točke.
  • Zemlje EU-a mogu dopustiti da se zahtjevi za dozvole podnose elektroničkim putem.
  • Odluke o izdavanju trebalo bi donijeti u roku od četiri mjeseca, a svako odbijanje izdavanja dozvole treba biti potpuno opravdano.

Zgrade spremne za uvođenje mreža velike brzine

  • Nove zgrade ili zgrade koje su obnovljene opsežnim radovima moraju biti opremljene fizičkom infrastrukturom (kao što su mini kanali) sposobnom za smještanje elektroničkih komunikacijskih mreža velike brzine. Konstrukcije moraju imati pristupnu točku kojoj pružatelji javnih komunikacijskih mreža mogu jednostavno pristupiti. To se mora učiniti na tehnološki neutralan način (tj. infrastruktura ne bi trebala ni zahtijevati ni predviđati određenu tehnologiju). Moguća su izuzeća (primjerice, za spomenike ili kuće za odmor).
  • Pružatelji imaju pravo pristupanja pristupnoj točki pod pravičnim i nediskriminirajućim uvjetima.

Izvansudski postupci

Zemlje EU-a moraju utvrditi izvansudske postupke za pravodobno rješavanje sporova u vezi s primjenom ove Direktive.

Sankcije

Zemlje EU-a moraju utvrditi pravila o sankcijama u slučaju neusklađenosti s nacionalnim mjerama donesenima na temelju ove Direktive. Predviđene sankcije moraju biti primjerene, djelotvorne, razmjerne i odvraćajuće.

Preporuka o paketu instrumenata za pomoć gospodarskom oporavku od krize izazvane pandemijom koronavirusa

U rujnu 2020. Europska komisija donijela je preporuku u kojoj se daju smjernice zemljama EU-a o tome kako da do 30. ožujka 2021. razviju i dogovore paket instrumenata koji uključuje uobičajene najbolje prakse za olakšavanje uvođenja fiksnih i bežičnih mreža vrlo velikog kapaciteta uklanjanjem nepotrebnih administrativnih prepreka i koordiniranim dodjeljivanjem radiofrekvencijskog spektra mrežama pete generacije (5G) pod uvjetima pogodnim za ulaganja, posebno za industrijske prekogranične slučajeve. Slijedom toga, zemlje EU-a trebale bi Komisiji dostaviti plan provedbe (30. travnja 2021.) i trebale bi izvijestiti o provedbi paketa instrumenata (30. travnja 2022.).

OD KADA SE OVA DIREKTIVA PRIMJENJUJE?

Trebala je stupiti na snagu u zemljama EU-a do 1. siječnja 2016., a pravila su se trebala primjenjivati od 1. srpnja 2016.

Komisija trenutno preispituje ovu direktivu, kao što je najavljeno u komunikaciji o oblikovanju digitalne budućnosti Europe.

POZADINA

Za više informacije vidjeti:

KLJUČNI POJMOVI

Mrežni operatori: pružatelji javnih komunikacijskih mreža, ali i infrastrukture za pružanje komunalnih usluga poput struje, javnog grijanja, vode, otpadne vode ili prijevoza.

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva 2014/61/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 15. svibnja 2014. o mjerama za smanjenje troškova postavljanja elektroničkih komunikacijskih mreža velikih brzina (SL L 155, 23.5.2014., str. 1.–14.)

VEZANI DOKUMENTI

Preporuka Komisije (EU) 2020/1307 оd 18. rujna 2020. o zajedničkom Unijinom paketu mjera za smanjenje troškova postavljanja mreža vrlo velikog kapaciteta i osiguravanje pravodobnog i investicijski poticajnog pristupa radiofrekvencijskom spektru za mreže 5G radi poticanja povezivosti u cilju pružanja potpore gospodarskom oporavku od krize uzrokovane bolešću COVID-19 u Uniji (SL L 305, 21.9.2020., str. 33.–41.)

Posljednje ažuriranje 25.11.2020

Top