EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013R0715

Uredba Komisije (EU) br. 715/2013 оd 25. srpnja 2013. o utvrđivanju kriterija ne temelju koji se određuje kada bakreni otpad prestaje biti otpad u skladu s Direktivom 2008/98/EZ Europskog parlamenta i Vijeća

SL L 201, 26.7.2013, p. 14–20 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2013/715/oj

26.7.2013   

HR

Službeni list Europske unije

L 201/14


UREDBA KOMISIJE (EU) br. 715/2013

оd 25. srpnja 2013.

o utvrđivanju kriterija ne temelju koji se određuje kada bakreni otpad prestaje biti otpad u skladu s Direktivom 2008/98/EZ Europskog parlamenta i Vijeća

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Direktivu 2008/98/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 19. studenoga 2008. godine o otpadu i stavljanju izvan snage određenih direktiva (1), a posebno njezin članak 6. stavak 2.,

budući da:

(1)

Ocjena nekoliko protoka otpada pokazala je da bi tržištima za oporabu bakrenog otpada koristilo kada bi se utvrdili posebni kriteriji na temelju kojih se određuje kada bakreni otpad dobiven od otpada prestaje biti otpad. Ti bi kriteriji trebali osigurati visoku razinu zaštite okoliša. Oni ne bi smjeli dovoditi u pitanje klasifikaciju oporabljenog bakrenog otpada kao otpada od strane trećih zemalja.

(2)

Izvješća Zajedničkog istraživačkog centra Europske komisije pokazala su da postoji tržište i potražnja za uporabu bakrenog otpada kao sirovine u industriji neželjeznih metala. Bakreni otpad stoga bi trebao biti dovoljno čist i zadovoljavati mjerodavne norme ili specifikacije koje zahtijeva industrija neželjeznih metala.

(3)

Kriteriji na temelju kojih se utvrđuje kada bakreni otpad prestaje biti otpad trebali bi osigurati da bakreni otpad koji nastaje kao rezultat oporabe zadovoljava tehničke zahtjeve industrije neželjeznih metala, da je u skladu s postojećim zakonodavstvom i normama koje se primjenjuju na proizvode i da nema negativan utjecaj na okoliš ili zdravlje ljudi. Izvješća Zajedničkog istraživačkog centra Europske komisije pokazala su da predloženi kriteriji vezani uz otpad koji se koristi kao ulazni materijal u postupku oporabe, uz postupke i tehnike obrade kao i uz bakreni otpad koji nastaje kao rezultat postupka oporabe ispunjavaju te ciljeve jer bi trebali dovesti do stvaranja bakrenog otpada bez štetnih svojstava koji je dovoljno lišen drugih metala osim bakra i nemetalnih spojeva.

(4)

Kako bi se osiguralo ispunjavanje kriterija, potrebno je osigurati izdavanje informacija o bakrenom otpadu koji je prestao biti otpad i provedbu sustava upravljanja.

(5)

Ako se praćenjem situacije na tržištu bakrenog otpada primijete negativni učinci na tržišta oporabe bakrenog otpada, posebno u odnosu na dostupnost ili pristup tome otpadu, može biti potrebno preispitati kriterije.

(6)

Kako bi se operaterima omogućilo da prilagode kriterije na temelju kojih se određuje kada bakreni otpad prestaje biti otpad, potrebno je predvidjeti da prije primjene ove Uredbe mora proći razumno vremensko razdoblje.

(7)

Odbor osnovan člankom 39. Direktive 2008/98/EZ nije donio mišljenje o mjerama predviđenima ovom Uredbom, stoga je Komisija predala prijedlog mjera koje će se predložiti Vijeću i proslijedila ga Europskom parlamentu. Vijeće nije djelovalo u roku od dva mjeseca predviđenom u članku 5.a Odluke Vijeća 1999/468/EZ od 28. lipnja 1999. o utvrđivanja postupaka za izvršavanje provedbenih ovlasti prenesenih na Komisiju (2) te je stoga Komisija bez odlaganja dostavila prijedlog Europskom parlamentu. Europski parlament nije dao prigovor na mjeru u roku od 4 mjeseca od prethodno navedenog datuma kada mu je prijedlog proslijeđen,

DONIJELA JE OVU UREDBU:

Članak 1.

Predmet

Ovom se Uredbom utvrđuju kriteriji na temelju kojih se određuje kada bakreni otpad prestaje biti otpad.

Članak 2.

Definicije

U svrhe ove Uredbe, primjenjuju se definicije iz Direktive 2008/98/EZ.

Uz njih, primjenjuju se i sljedeće definicije:

1.

„bakreni otpad” znači metalni otpad koji se sastoji uglavnom od bakra i legura bakra;

2.

„posjednik” znači fizička ili pravna osoba koja posjeduje bakreni otpad;

3.

„proizvođač” znači posjednik koji po prvi put prenese bakreni otpad koji je prestao biti otpad na drugog posjednika;

4.

„uvoznik” znači svaka fizička ili pravna osoba koja ima poslovni nastan u Uniji i koja uvozi bakreni otpad koji je prestao biti otpad na carinski teritorij Unije;

5.

„kvalificirano osoblje” znači osoblje koje je na temelju iskustva ili obrazovanja kvalificirano pratiti i ocjenjivati svojstva bakrenog otpada;

6.

„vizualni pregled” znači pregled bakrenog otpada koji obuhvaća sve dijelove pošiljke pomoću ljudskih osjetila ili nespecijalizirane opreme;

7.

„pošiljka” znači gomila bakrenog otpada namijenjena za isporuku od proizvođača do drugog posjednika i može se nalaziti u jednoj ili više prijevoznih jedinica, kao što su kontejneri.

Članak 3.

Kriteriji za bakreni otpad

Bakreni otpad prestaje biti otpad ako su, u trenutku prijenosa od proizvođača do drugog posjednika, ispunjeni svi uvjeti navedeni u nastavku:

1.

bakreni otpad koji nastaje krao rezultat postupka oporabe u skladu je s kriterijima iz odjeljka 1. Priloga I.;

2.

otpad koji se koristi kao ulazni materijal u postupku oporabe u skladu je s kriterijima iz odjeljka 2. Priloga I.;

3.

otpad koji se koristi kao ulazni materijal u postupku oporabe prerađen je u skladu s kriterijima iz odjeljka 3. Priloga I.;

4.

proizvođač je zadovoljio zahtjeve iz članaka 4. i 5.

Članak 4.

Izjava o sukladnosti

1.   Proizvođač ili uvoznik za svaku pošiljku bakrenog otpada izdaje izjavu o sukladnosti koja je u skladu s modelom iz Priloga II.

2.   Proizvođač ili uvoznik prenosi izjavu o sukladnosti na sljedećeg posjednika pošiljke bakrenog otpada. Proizvođač ili uvoznik zadržava primjerak izjave o sukladnosti barem godinu dana nakon datuma izdavanja i na zahtjev je mora dati na uvid nadležnim tijelima.

3.   Izjava o sukladnosti može biti u elektroničkom obliku.

Članak 5.

Sustav upravljanja

1.   Proizvođač primjenjuje sustav upravljanja koji može pokazati sukladnost s kriterijima iz članka 3.

2.   Sustav upravljanja uključuje niz dokumentiranih postupaka koji se odnose na svaki od sljedećih vidova:

(a)

praćenje kakvoće bakrenog otpada koji nastaje kao rezultat postupka oporabe kako je predviđeno u odjeljku 1. Priloga I. (uključujući uzorkovanje i analizu);

(b)

učinkovitost nadzora zračenja kako je predviđeno u odjeljku 1.5. Priloga I.;

(c)

kontrola kod prihvata otpada koji se koristi kao ulazni materijal za postupak oporabe kako je predviđeno u odjeljku 2. Priloga I.;

(d)

praćenje postupaka i tehnika obrade opisanih u Odjeljku 3.3. Priloga I.;

(e)

povratne informacije od klijenata vezano uz sukladnost s kvalitetom bakrenog otpada;

(f)

vođenje evidencije o rezultatima praćenja iz točaka od (a) do (d);

(g)

preispitivanje i unapređivanje postupka upravljanja;

(h)

osposobljavanje osoblja.

3.   Sustav upravljanja propisuje posebne zahtjeve za praćenjem navedene u Prilogu I. za svaki kriterij.

4.   Ako prethodni posjednik izvršava neki od postupaka obrade iz odjeljka 3.3. Priloga I., proizvođač mora osigurati da dobavljač primjenjuje postupak upravljanja koji je u skladu sa zahtjevima iz ovog članka.

5.   Tijelo za ocjenu sukladnosti, kako je utvrđeno u Uredbi (EZ) br. 765/2008 Europskog parlamenta i Vijeća (3), koje je akreditirano u skladu s tom Uredbom, ili okolišni procjenitelj iz članka 2. stavka 20. točke (b) Uredbe (EZ) br. 1221/2009 Europskog parlamenta i Vijeća (4), koji je akreditiran ili je dobio dozvolu u skladu s tom Uredbom, potvrđuju da je sustav upravljanja u skladu sa zahtjevima iz ovog članka. Provjera se vrši svake tri godine.

Smatra se da samo procjenitelji sa sljedećim opsegom akreditacije ili dozvole na temelju NACE kodova iz Uredbe (EZ) br. 1893/2006 Europskog parlamenta i Vijeća (5) imaju dovoljno specifičnog iskustva za obavljanje provjere iz ove Uredbe:

(a)

* NACE kod 38 (Skupljanje otpada, djelatnosti obrade i zbrinjavanja otpada; oporaba materijala); ili

(b)

* NACE kod 24 (Proizvodnja osnovnih metala) posebno uključujući potkod 24.44 (Proizvodnja bakra).

6.   Uvoznik zahtijeva od dobavljača da primjenjuju sustav upravljanja koji je u skladu sa zahtjevima iz stavaka 1., 2. i 3. i koji je potvrdio neovisan vanjski procjenitelj.

Dobavljačev sustav upravljanja mora ovjeriti tijelo za ocjenu sukladnosti koje je akreditiralo jedno od sljedećih:

(a)

akreditacijsko tijelo čiji je rad ocijenjen uspješnim za vrijeme stručne revizije od strane tijela priznatog u članku 14. Uredbe (EZ) br. 765/2008;

(b)

okolišni procjenitelj koji je akreditiran ili je ishodio dozvolu u skladu s Uredbom (EZ) br. 1221/2009 koji je isto podložan stručnoj reviziji u skladu s člankom 31. te Uredbe.

Procjenitelji koji žele raditi u trećim zemljama moraju dobiti posebnu akreditaciju ili dozvolu, u skladu sa specifikacijama iz Uredbe (EZ) br. 765/2008 ili Uredbe (EZ) br. 1221/2009 zajedno s Odlukom Komisije 2011/832/EU (6).

7.   Proizvođač nadležnim tijelima na zahtjev daje pristup sustavu upravljanja.

Članak 6.

Stupanje na snagu

Ova Uredba stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Primjenjuje se od 1. siječnja 2014.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 25. srpnja 2013.

Za Komisiju

Predsjednik

José Manuel BARROSO


(1)  SL L 312, 22.11.2008., str. 3.

(2)  SL L 184, 17.7.1999., str. 23.

(3)  SL L 218, 13.8.2008., str. 30.

(4)  SL L 342, 22.12.2009., str. 1.

(5)  SL L 393, 30.12.2006., str. 1.

(6)  SL L 330, 14.12.2011., str. 25.


PRILOG I.

Kriteriji za bakreni otpad

Kriteriji

Zahtjevi za samonadzor

Odjeljak 1.   Kvaliteta bakrenog otpada koji je rezultat postupka oporabe

1.1.

Otpad se ocjenjuje u skladu sa specifikacijama klijenta, industrije ili norme za izravno korištenje u proizvodnji metalnih tvari ili proizvoda u pećima za topljenje, strojevima za rafiniranje, za ponovno topljenje ili od strane drugih proizvođača metala.

Kvalificirano osoblje ocjenjuje svaku pošiljku.

1.2.

Ukupna količina stranih metala je < 2 % po težini;

Strani materijali su sljedeći:

metali koji nisu bakar i legure bakra,

nemetalni materijali kao što su zemlja, prašina, izolacija i staklo,

zapaljivi nemetalni materijali kao što su guma, plastika, tkanina, drvo i druge kemijske ili organske tvari,

šljaka, drozga, piljevina, prašina iz kotla, brusna prašina, mulj.

Kvalificirano osoblje obavlja vizualni pregled svake pošiljke.

U odgovarajućim vremenskim razmacima (barem svakih 6 mjeseci) analiziraju se reprezentativni uzorci svakog razreda bakrenog otpada radi mjerenja ukupne količine stranih materijala. Ukupna količina stranih materijala mjeri se vaganjem nakon odvajanja metalnih čestica bakra/legura bakra i predmeta iz čestica i predmeta koji se sastoje od stranih materijala ručnim sortiranjem ili drugim načinima razdvajanja (npr. magnetom ili na osnovi gustoće).

Odgovarajuća učestalost analize reprezentativnih uzoraka utvrđuje se uzimajući u obzir sljedeće čimbenike:

očekivani uzorak varijabilnosti (na primjer kako je prikazano prijašnjim rezultatima),

inherentni rizik varijabilnosti u kakvoći otpada koji se koristi kao ulazni materijal u postupku oporabe,

unutarnja preciznost metode praćenja, i

blizina rezultata graničnim vrijednostima za ukupnu količinu stranih materijala.

Proces utvrđivanja učestalosti praćenja potrebno je dokumentirati kao dio sustava upravljanja i mora biti dostupan za reviziju.

1.3.

Otpad ne smije sadržavati previše oksida metala u bilo kojem obliku, osim tipičnih količina koje nastaju uslijed skladištenja otpada vani u uobičajenim atmosferskim uvjetima.

Kvalificirano osoblje obavlja vizualni pregled svake pošiljke.

1.4.

Otpad mora biti bez vidljivog ulja, uljnih emulzija, lubrikanata ili masti, osim u zanemarivim količinama koje neće dovesti do kapanja.

Kvalificirano osoblje obavlja vizualni pregled svake pošiljke, posvećujući posebnu pozornost onim dijelovima gdje bi moglo kapati ulje.

1.5.

Nema potrebe za postupanjem u skladu s nacionalnim ili međunarodnim pravilima o praćenju i postupanju s radioaktivnim otpadom.

Ovaj zahtjev ne dovodi u pitanje propise o zaštiti zdravlja radnika i javnosti iz poglavlja III. Ugovora o Euratomu, posebno Direktive Vijeća 96/29/Euratom (1).

Kvalificirano osoblje nadzire radioaktivnost svake pošiljke. Svaka pošiljka otpada mora biti popraćena potvrdom utvrđenom u skladu s nacionalnim ili međunarodnim pravilima o postupcima nadzora i postupanja s radioaktivnim otpadom. Potvrda može biti uključena u drugu dokumentaciju koja prati pošiljku.

1.6.

Otpad ne pokazuje opasna svojstva iz Priloga III. Direktivi 2008/98/EZ. Otpad mora biti u skladu s granicama koncentracija iz Odluke Komisije 2000/532/EZ (2) i ne smije prelaziti granice koncentracija iz Priloga IV. Uredbi (EZ) No 850/2004 Europskog parlamenta i Vijeća (3).

Svojstva legura metala uključenih u legure bakra nisu mjerodavna za ovaj zahtjev.

Kvalificirano osoblje pregledava svaku pošiljku vizualnim pregledom. Ako se nakon vizualnog pregleda javlja sumnja u moguća opasna svojstva, poduzimaju se druge odgovarajuće nadzorne mjere, kao što su uzimanje uzoraka i ispitivanje, ako je potrebno. Osoblje mora biti upućeno u moguća opasna svojstva koja mogu biti vezana uz bakreni otpad i u materijalne sastavnice ili obilježja koja omogućuju prepoznavanje opasnih svojstava. Postupak prepoznavanja opasnih materijala mora biti dokumentiran u okviru sustava upravljanja.

1.7.

Otpad ne sadrži spremnike pod pritiskom, zatvorene ili nedovoljno otvorene spremnike koji bi mogli uzrokovati eksplozije u peći za taljenje.

Kvalificirano osoblje obavlja vizualni pregled svake pošiljke.

1.8.

Otpad ne sadrži PVC u obliku prevlaka, boja ili rezidualne plastike.

Kvalificirano osoblje obavlja vizualni pregled svake pošiljke.

Odjeljak 2.   Otpad koji se koristi kao ulazni materijal za postupak oporabe

2.1.

Kao ulazni materijal može se koristiti samo otpad koji je sadržavao oporabljiv bakar ili legure bakra.

2.2.

Opasan otpad ne koristi se kao ulazni materijal osim ako postoje dokazi da su primijenjeni postupci i tehnike navedeni pod „kriteriji o obradi i tehnikama” za uklanjanje svih opasnih svojstava.

2.3.

Sljedeći otpadi ne mogu se koristiti kao ulazni materijal:

metalna piljevina koja sadrži tekućine kao što je ulje ili uljne emulzije, i

bačve i spremnici, osim opreme iz auto otpada, koji sadrži ili je sadržavao ulje ili boje.

Kontrolu na prihvatu svog zaprimljenog otpada (vizualnim pregledom) i popratne dokumentacije obavlja kvalificirano osoblje osposobljeno da prepozna otpad koji ne ispunjava kriterije iz ovog odjeljka.

Odjeljak 3.   Postupci i tehnike obrade

3.1.

Bakreni otpad mora biti odvojen na izvoru ili kod prikupljanja ili je ulazni otpad obrađen radi izdvajanja bakrenog otpada od nemetalnih i nebakrenih metalnih sastavnica. Bakreni otpad koji nastaje tim postupcima drži se odvojeno od drugog otpada.

3.2.

Dovršeni su svi postupci mehaničke obrade (kao što je rezanje, struganje, mrvljenje ili granuliranje, sortiranje, razdvajanje, čišćenje, uklanjanje zagađujućih tvari, pražnjenje) koja je potrebna za pripremu metalnog otpada za izravnu krajnju uporabu.

3.3.

Sljedeći posebni zahtjevi primjenjuju se na otpad koji sadrži opasne tvari:

ulazni materijali koji potječu iz električne ili elektroničke opreme ili iz auto otpada moraju proći obradu u skladu s člankom 6. Direktive 2002/96/EZ Europskog parlamenta i Vijeća (4) i člankom 6. Direktive 2000/53/EZ Europskog parlamenta i Vijeća (5).

kloroflorougljici iz bačene opreme uklonjeni su u postupku koji su odobrila nadležna tijela,

kablovi su odrezani ili otkinuti. Ako kabel sadrži organski omot (plastiku), organski omoti moraju biti uklonjeni u skladu s najboljim mogućim tehnikama,

bačve i spremnici moraju biti ispražnjeni i očišćeni,

opasne tvari u otpadu koje nisu navedene u točki 1. djelotvorno su uklonjene u postupku koji je odobrilo nadležno tijelo.

 


(1)  SL L 159, 29.6.1996., str. 1.

(2)  SL L 226, 6.9.2000., str. 3.

(3)  SL L 158, 30.4.2004., str. 7.

(4)  SL L 37, 13.2.2003., str. 24.

(5)  SL L 269, 21.10.2000., str. 34.


PRILOG II.

Izjava o sukladnosti s kriterijima otpada koji više nije otpad iz članka 4. stavka 1.

1.

Proizvođač/uvoznik bakrenog otpada:

Naziv:

Adresa:

Osoba za kontakt:

Tel:

Faks:

E-pošta:

2.

(a)

Naziv ili kod kategorije metalnog otpada, u skladu s industrijskom specifikacijom ili normom:

(b)

Ako je potrebno, glavne tehničke odredbe specifikacije klijenta, kao što su sastav, veličina, vrsta i svojstva:

3.

Pošiljka metalnog otpada u skladu je s industrijskom specifikacijom ili normom iz točke 2.(a) ili sa specifikacijom klijenta iz točke 2.(b).

4.

Količina pošiljke u kg:

5.

Potvrda o ispitivanju radioaktivnosti utvrđena je u skladu s nacionalnim ili međunarodnim pravilima o nadzoru i načinima postupanja s radioaktivnim metalnim otpadom.

6.

Proizvođač metalnog otpada primjenjuje sustav upravljanja koji je u skladu sa zahtjevima Uredbe Komisije (EU) br. 715/2013, koji je potvrdilo akreditirano tijelo za ocjenu sukladnosti ili okolišni procjenitelj ili, ako se metalni otpad koji više nije otpad uvozi na carinsko područje Unije, neovisni vanjski procjenitelj.

7.

Pošiljka metalnog otpada ispunjava kriterije iz članka 3. stavaka od 1. do 3. Uredbe (EU) br. 715/2013.

8.

Izjava proizvođača/uvoznika metalnog otpada: Potvrđujem da su gore navedeni podaci potpuni i točni:

Ime:

Datum:

Potpis:


Top