EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Upravljanje rizicima od poplava u EU-u

Upravljanje rizicima od poplava u EU-u

Poplave predstavljaju prijetnju po ljudsko zdravlje, kulturnu baštinu, gospodarstvo i okoliš. Ovdje EU uspostavlja okvir za procjenu, mapiranje i planiranje smanjenja rizika od poplava u Europi.

DOKUMENT

Direktiva 2007/60/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 23. listopada 2007. o procjeni i upravljanju rizicima od poplava.

SAŽETAK

Poplave predstavljaju prijetnju po ljudsko zdravlje, kulturnu baštinu, gospodarstvo i okoliš. Ovdje EU uspostavlja okvir za procjenu, mapiranje i planiranje smanjenja rizika od poplava u Europi.

ČEMU SLUŽI OVA DIREKTIVA?

Ova direktiva ima za cilj uspostavu okvira za mjere u svrhu smanjenja rizika od poplava u EU-u procjenom rizika od poplava u riječnim slivovima i priobalnim područjima, mapiranjem zona koje su sklone značajnom plavljenju i izradom planova za upravljanje rizicima od poplava utemeljenih na bliskoj suradnji između država EU-a.

KLJUČNE TOČKE

  • Ovom se direktivom od država EU-a zahtijeva da vrše procjenu rizika od poplava u priobalnim područjima i riječnim slivovima prikupljanjem informacija o tim područjima, poput ranijih evidencija o poplavama i kartama koje pokazuju granice, uporabu zemljišta i topografiju, te se utvrđuje vjerojatnost budućih značajnih poplava i njihovih posljedica. Prvobitno su objavljene do 22. prosinca 2011., a te procjene će se pregledati do 22. prosinca 2018., te će se pregledati svakih 6 godina nakon toga.
  • Države EU-a moraju isto tako izraditi karte u kojima se identificiraju zone sklone značajnim rizicima od poplava i ukazuje na scenarije (utemeljene na velikoj, srednjoj ili maloj vjerojatnosti) da će tu doći do poplave. Prvobitno su objavljene do 22. prosinca 2013., a moraju se pregledati svakih 6 godina.
  • Države EU-a moraju isto tako ustanoviti planove za upravljanje rizicima od poplava koji se koordiniraju na razini riječnih slivova ili priobalnih područja. Tim planovima uspostavljaju se ciljevi glede upravljanja rizicima od poplava, s posebnim naglaskom uglavnom na sprječavanje (primjerice izbjegavanje gradnje u zonama koje mogu poplaviti), zaštitu (mjere za smanjenje vjerojatnosti poplava na određenoj lokaciji) i pripravnost (obavještavanje javnosti o rizicima od poplava i što uraditi u slučaju poplave). Ti planovi moraju se završiti do 22. prosinca 2015., a i oni se pregledavaju svakih 6 godina.
  • I karte rizika od poplava i planovi za upravljanje koordiniraju se s Okvirnom direktivom o vodama (WFD). Provedbu WFD-a, ove direktive i drugih direktiva o vodama usmjerava Zajednička provedbena strategija, čiji je cilj također integrirati politike o vodi u druge politike u EU-u, poput poljoprivrede, prometa ili istraživanja i regionalnog razvoja.

POZADINA

Iako su poplave prirodna pojava koju nije moguće u potpunosti spriječiti, ljudska aktivnost povećava njihovu vjerojatnost i učinak. Rizici od poplava i opseg štete u budućnosti će se povećati, kao posljedica klimatskih promjena, neodgovarajućeg gospodarenja rijekom, izgradnje u područjima gdje postoji rizik od poplava i povećanja broja ljudi i imovine u ovim područjima.

Kako europske države uglavnom dijele većinu riječnih slivova u Europi, djelovanje je učinkovitije na razini EU-a jer omogućava bolju procjenu rizika i koordinaciju mjera koje poduzimaju države EU-a.

Više informacija potražite na mrežnoj stranici Europske komisije o poplavama u EU-u.

REFERENCE

Dokument

Dan stupanja na snagu

Rok za transponiranje u državama članicama

Službeni list

Direktiva 2007/60/EZ

26.11.2007.

25.11.2009.

SL L 288, 6.11.2007., str. 27. - 34.

Posljednje ažuriranje 22.04.2015

Top