EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

ELi piirideta ala järelevalvekava

Kõnealuse õigusaktiga luuakse raamistik järelevalvemehhanismile, mille eesmärk on kontrollida Euroopa Liidu nn Schengeni õigusaktide rakendamist. Sellega püütakse tagada, et Schengeni alasse kuuluvates Euroopa Liidu liikmesriikides rakendatakse praktikas ühtseid kõrgeid standardeid. Schengeni ala koosneb 26 riigist, millest 22 on ELi liikmesriigid ja neli ei kuulu ELi.

ÕIGUSAKT

Nõukogu määrus (EL) nr 1053/2013, 7. oktoober 2013 , millega kehtestatakse hindamis- ja järelevalvemehhanism Schengeni acquis ’ kohaldamise kontrollimiseks ja tunnistatakse kehtetuks täitevkomitee 16. septembri 1998 . aasta otsus, millega luuakse Schengeni hindamis- ja rakendamiskomitee

KOKKUVÕTE

Kõnealuse hindamis- ja järelevalvemehhanismi põhieesmärk on tagada Schengeni alasse kuuluvate riikide vahel sügav vastastikune usaldus, mis puutub nende võimesse nõuetekohaselt rakendada asjakohaseid eeskirju Schengeniga seotud ELi õigusaktide (Schengeni acquis) kõigis valdkondades.

MEHHANISMI REGULEERIMISALA

Hindamismehhanism hõlmab kõiki selle valdkonna õigusaktide aspekte. Seoses piiridega võib see hõlmata seda, kui tulemuslikult liikmesriigid kohaldavad meetmeid välispiiride valdkonnas ning samuti seoses sisepiirikontrolli puudumisega.

Liikmesriigid ja komisjon vastutavad ühiselt kogu mehhanismi rakendamise eest, kusjuures komisjonil on üldine koordineeriv roll.

ETTETEATATUD JA ETTETEATAMATA KONTROLLKÄIGUD

Hindamismehhanismi rakendamiseks koostatakse komisjoni koordineerimisel mitmeaastane (5-aastane) ja iga-aastane kontrollkäikude ajakava. Need hindamised peaksid toimuma regulaarselt kõigi Schengeni riikide territooriumidel etteteatatud ja etteteatamata kontrollkäikude kujul.

TEGEVUSKAVA PUUDUSTEGA TEGELEMISEKS

Liikmesriikide neutraalsel viisil valitud ja määratud kõrgelt kvalifitseeritud eksperdid teostavad kohapealseid kontrollkäike riskianalüüsi põhjal, mille esitab Frontex (välispiiride kohta), ning toetudes Europoli, Eurojusti ja muude asjaomaste liidu ametite esitatud teabele.

Pärast kõnealust analüüsi koostab ekspertrühm komisjoni koordineerimisel hindamisaruande, mis tugineb kohapealse kontrollkäigu tulemustele. Seejärel võidakse saata hinnatud liikmesriigile soovitusi. Kui leitakse, et liikmesriigis jätab õigusaktide rakendamine soovida või riik on tõsiselt eiranud oma kohustusi, esitab liikmesriik tegevuskava tuvastatud puuduste kõrvaldamiseks.

JÄRELMEETMED JA JÄRELEVALVE

Hinnatav liikmesriik annab komisjonile ja teistele liikmesriikidele aru iga kuue kuu tagant, et oleks võimalik kontrollida, kas hinnatav liikmesriik on võtnud puuduste kõrvaldamiseks nõutud meetmeid ja samme. Meetmete rakendamise järelevalve korras võivad neile järgneda mitmesugused muud aruanded. Vajaduse korral võib komisjon teha uusi kontrollkäike.

VIITED

Õigusakt

Jõustunud

Liikmesriikide õigusesse ülevõtmise tähtaeg

Euroopa Liidu Teataja

Määrus (EL) nr 1053/2013

26.11.2013.

-

ELT L 295, 6.11.2013

SEONDUVAD ÕIGUSAKTID

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 22. oktoobri 2013. aasta määrus (EL) nr 1051/2013, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 562/2006, et sätestada ühiseeskirjad sisepiiridel piirikontrolli ajutise taaskehtestamise kohta erandjuhtudel (ELT L 295, 6.11.2013, lk 1-10).

Viimati muudetud: 06.10.2014

Top