EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009D0061

2009/61/EÜ: Nõukogu otsus, 19. jaanuar 2009 , millega muudetakse otsust 2006/144/EÜ ühenduse maaelu arengu strateegiasuuniste kohta (programmiperiood 2007–2013)

ELT L 30, 31.1.2009, p. 112–115 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Dokument on avaldatud eriväljaandes (HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2009/61(1)/oj

31.1.2009   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 30/112


NÕUKOGU OTSUS,

19. jaanuar 2009,

millega muudetakse otsust 2006/144/EÜ ühenduse maaelu arengu strateegiasuuniste kohta (programmiperiood 2007–2013)

(2009/61/EÜ)

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut, eriti selle artiklit 37,

võttes arvesse komisjoni ettepanekut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi arvamust (1)

ning arvestades järgmist:

(1)

Nõukogu võttis otsusega 2006/144/EÜ (2) vastu ühenduse maaelu arengu strateegiasuunised (programmiperiood 2007–2013) (edaspidi „ühenduse strateegiasuunised”).

(2)

Nõukogu 20. septembri 2005. aasta määruses (EÜ) nr 1698/2005 (Maaelu Arengu Euroopa Põllumajandusfondist (EAFRD) antavate maaelu arengu toetuste kohta) (3) on sätestatud, et pidades silmas ühenduse prioriteetide olulist muutumist, võidakse ühenduse strateegiasuunised uuesti läbi vaadata.

(3)

Ühise põllumajanduspoliitika 2003. aasta reformi rakendamise hindamisel toodi Euroopa põllumajanduse uute oluliste väljakutsetena välja kliimamuutused, taastuvenergia, veemajandus, bioloogiline mitmekesisus ja piimandussektori ümberkorraldamine. Nende prioriteetidega seotud eesmärke tuleks tugevdada maaelu arengu programmides, mis on heaks kiidetud kooskõlas määrusega (EÜ) nr 1698/2005.

(4)

Ühenduse strateegiasuunistes tuleks kindlaks määrata valdkonnad, mis on olulised kliimamuutuste, taastuvenergia, veemajanduse, bioloogilise mitmekesisuse ja piimandussektori ümberkorraldamisega seotud läbivaadatud ühenduse prioriteetide rakendamisel.

(5)

Kliimamuutuste, taastuvenergia, veemajanduse ja bioloogilise mitmekesisusega seotud prioriteetidega seotud tegevuste tõhusust tuleks suurendada innovatsiooni abil. Sellega seoses võib innovatsiooni toetamine uute tehnoloogiate, toodete ja töötlemisviiside väljatöötamiseks aidata eriliselt kaasa nende eesmärkide saavutamisele.

(6)

Tuginedes ühenduse strateegiasuuniste läbivaadatud versioonile, peaks iga liikmesriik vaatama läbi oma riikliku strateegiakava kui maaelu arengu programmide läbivaatamise tugiraamistiku.

(7)

Seetõttu tuleks otsust 2006/144/EÜ vastavalt muuta,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Ainus artikkel

Otsust 2006/144/EÜ muudetakse vastavalt käesoleva otsuse lisale.

Brüssel, 19. jaanuar 2009

Nõukogu nimel

eesistuja

P. GANDALOVIČ


(1)  19. novembri 2008. aasta arvamus (Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata).

(2)  ELT L 55, 25.2.2006, lk 20.

(3)  ELT L 277, 21.10.2005, lk 1.


LISA

Otsuse 2006/144/EÜ lisas sätestatud ühenduse maaelu arengu strateegiasuuniseid (programmiperiood 2007–2013) muudetakse järgmiselt:

1)

2. osasse lisatakse järgmine punkt:

„2.5.   Uute väljakutsetega toimetulek

Osana 2003. aastal kehtestatud reformide läbivaatamisest hinnati ka ühise põllumajanduspoliitika esimese samba alusel antavate otsetoetustega seotud kulutuste ja maaelu arengupoliitika rahastamise vahelist tasakaalu. Kuna ühise põllumajanduspoliitika kogueelarve on kuni 2013. aastani kindlaks määratud, on maaelu arengut võimalik täiendavalt rahastada üksnes toetuste kohustusliku ümbersuunamise määra suurendamisega. Täiendav rahastamine on vajalik jõupingutuste tugevdamiseks seoses ühenduse prioriteetidega kliimamuutuste, taastuvenergia, veemajanduse, bioloogilise mitmekesisuse (sealhulgas nendega seotud innovatsiooni toetamise) ja piimandussektori ümberkorraldamise vallas:

i)

Kliima ja energia on muutunud prioriteetideks, kuna EL on võtmas eestvedaja rolli seoses vähem süsihappegaasiheiteid tekitava globaalse majanduse rajamisega. 2007. aasta märtsis võttis Euroopa Ülemkogu vastu järeldused (1), milles seati eesmärgiks vähendada kasvuhoonegaaside heitkoguseid 2020. aastaks vähemalt 20 % võrreldes 1990. aastaga (30 % osana ülemaailmseid eesmärke käsitlevast rahvusvahelisest kokkuleppest) ja kehtestati siduvaks eesmärgiks saavutada 2020. aastaks taastuvate energiaallikate osakaal 20 %, sealhulgas transpordis kasutatava bensiini ja diislikütuse tarbimises biokütuste osakaal 10 %. Põllumajandus ja metsandus võivad anda olulise panuse seoses bioenergia lähteaine tagamisega, süsinikdioksiidi sekvestreerimisega ning kasvuhoonegaaside heitkoguste täiendava vähendamisega.

ii)

Veepoliitikaga seonduvad ELi eesmärgid on sätestatud Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. oktoobri 2000. aasta direktiivis 2000/60/EÜ (millega kehtestatakse ühenduse veepoliitika alane tegevusraamistik) (2), mida hakatakse täielikult rakendama ajavahemikul 2010–2012. Põllumajandusel ja metsandusel kui vee ja veevarude peamisel kasutajal on säästva veemajandusega seoses oluline roll nii kvantiteedi kui ka kvaliteedi osas. Veemajandusel saab olema üha olulisem osa kohanemisstrateegias, mis on suunatud juba vältimatute kliimamuutustega toimetulekule.

iii)

Liikmesriigid on võtnud endale kohustuse peatada bioloogilise mitmekesisuse vähenemine 2010. aastaks, kuid näib, et selle eesmärgi täitmine on üha ebatõenäolisem. Suur osa Euroopa bioloogilisest mitmekesisusest on põllumajandusest ja metsandusest sõltuv ning jõupingutusi bioloogilise mitmekesisuse kaitsmiseks tuleb suurendada, pidades eelkõige silmas kliimamuutuste tõenäolisi kahjulikke mõjusid ja suurenevat veenõudlust.

iv)

Piimatootjad annavad olulise panuse maapiirkonna säilitamisse säästva põllumajandusliku tootmise kaudu, seda eriti ebasoodsates piirkondades. Pidades silmas nende suuri tootmiskulusid ja struktuurimuudatusi, millega neil tuleb silmitsi seista piimakvootide süsteemi järkjärgulise kaotamise tulemusel, tuleks piimatootjatele kättesaadavaks teha kaasnevad toetusmeetmed, et võimaldada neil uute turutingimustega paremini kohaneda.

v)

Maaelu arengu meetmeid võib kasutada eelkõige innovatsiooni soodustamiseks veemajanduses, taastuvenergia tootmises ja kasutamises, bioloogilise mitmekesisuse kaitsmises, kliimamuutuste leevendamises ja nendega kohanemises ning selleks, et edendada konkurentsivõime ja keskkonna seisukohast mitmepoolselt kasulikke lahendusi. Innovatsiooni täieliku ärakasutamise edendamiseks tuleks kättesaadavaks teha spetsiaalne toetus uute väljakutsetega seotud innovaatilistele tegevustele.”

2)

3. osasse lisatakse järgmine punkt:

„3.4a.   Uute väljakutsete käsitlemine

Ühenduse strateegiasuunised

Kliimamuutused, taastuvenergia, veemajandus, bioloogiline mitmekesisus (sealhulgas nendega seotud innovatsiooni toetamine) ja piimandussektori ümberkorraldamine on Euroopa maapiirkondade, põllumajanduse ja metsanduse jaoks olulised väljakutsed. ELi globaalse kliimamuutuste strateegia osana peavad põllumajandus ja metsandus aitama rohkem kaasa kasvuhoonegaaside heitkoguste piiramisele ning süsinikdioksiidi sekvestreerimise suurendamisele. Põllumajanduse ja metsanduse biomassist saadava taastuvenergia tootmise suurendamine peaks samuti aitama saavutada 2020. aastaks seatud ELi uusi eesmärke seoses kütuse ja energia tarbimisega. Säästvamad veemajandustavad põllumajanduses on olulised, et tulevikus oleks tagatud vee piisav kogus ja kvaliteet ning et kohaneda kliimamuutuste eeldatava mõjuga veevarudele. Lisaks sellele on bioloogilise mitmekesisuse vähenemise peatamine jätkuvalt suur väljakutse. Eespool nimetatud uute väljakutsetega seonduva innovatsiooni toetamine võib hõlbustada nimetatud prioriteetide rakendamist. Seoses piimakvootide süsteemi kehtivuse lõppemisega suureneb vajadus põllumajanduse ümberkorraldamise järele. Sellega seoses on olulised piimandussektori reformidega kaasnevad maaelu arengu meetmed. Toetuste kohustusliku ümbersuunamise määra suurendamise tulemusel alates 2010. aastast saadavaid täiendavaid vahendeid tuleks kasutada ühenduse meetmete tugevdamiseks kliimamuutuste, taastuvenergia, veemajanduse, bioloogilise mitmekesisuse ja piimandussektori ümberkorraldamise valdkondades.

Nende prioriteetide saavutamiseks julgustatakse liikmesriike suunama toetust põhimeetmetele. Sellised põhimeetmed võivad sisaldada järgmisi tegevusi:

i)

Eelkõige 1. telje kohast investeeringutoetust saab suunata energiat, vett ning muid sisendeid säästvatele masinatele ja seadmetele ning taastuvenergia omatarbeks tootmisele põllumajandusettevõtetes. Põllumajandus- ja toidusektoris ning metsandussektoris peaks investeeringutoetus aitama välja arendada innovaatilisi ja säästvamaid viise biokütuse töötlemiseks.

ii)

2. telje kohaseid põllumajanduse keskkonnameetmeid ja metsandusmeetmeid saab kasutada eelkõige bioloogilise mitmekesisuse suurendamiseks, säilitades liigirikast taimkatet, kaitstes ja hooldades rohumaad ning kasutades ekstensiivset põllumajandustootmist. 2. telje kohased erimeetmed, nagu põllumajanduse keskkonnameetmed või metsastamine, võivad samuti aidata kaasa olemasolevate veevarude paremale koguselisele majandamisele ja kaitsta nende kvaliteeti. Lisaks sellele aitavad teatavad põllumajanduse ja metsandusmeetmed piirata dilämmastikoksiidi (N2O) ja metaani (CH4) heitkoguseid ning edendada süsinikdioksiidi sekvestreerimist.

iii)

3. ja 4. telje alusel saab toetada kohaliku tasandi projekte ja taastuvenergia projektidega seotud koostööd, samuti põllumajandustootjate suunamist bioenergia tootmisele nende tegevuse mitmekesistamise kaudu. Kultuuripärandi säilitamine aitab kaitsta kõrge loodusliku väärtusega kasvukohtasid ja väärtuslikke veekogusid.

iv)

Kuna kliimamuutused ja taastuvenergiaküsimused puudutavad kõiki maapiirkondi, saavad liikmesriigid ergutada 4. telje alusel kohalikke tegevusrühmi (Leader) kaasama neid küsimusi valdkondadevahelise teemana oma kohaliku arengu strateegiatesse. Kõnealustel rühmadel on head võimalused aidata kaasa kliimamuutustega kohanemisele ja kohaliku olukorra jaoks sobilike taastuvenergiaalaste lahenduste leidmisele.

v)

Innovatsiooni abil on võimalik saavutada eriti positiivseid tulemusi selliste uute väljakutsetega toimetulekul nagu kliimamuutused, taastuvenergia tootmine, säästvamad veemajandustavad ja bioloogilise mitmekesisuse vähenemise peatamine. Innovatsiooni toetamine nendes valdkondades võiks toimuda asjaomaste tehnoloogiate, toodete ja töötlemisviiside arendamise soodustamise ning nende kasutuselevõtmise ja kohaldamise kaudu.

vi)

Üldpõhimõtte järgi suunatakse toetus sellistele tegevustele, mis vastavad määruse (EÜ) nr 1698/2005 eesmärkidele ja sätetele ning mis aitavad luua võimalikku positiivset mõju seoses uute väljakutsetega, nagu on täpsustatud nimetatud määruse II lisas.”


(1)  8.–9. märtsil 2007. aastal Brüsselis kokku tulnud Euroopa Ülemkogu eesistujariigi järeldused.

(2)  EÜT L 327, 22.12.2000, lk 1.


Top