EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C(2021)8956

SMĚRNICE KOMISE V PŘENESENÉ PRAVOMOCI (EU) / kterou se z důvodu přizpůsobení technickému a vědeckému pokroku mění příloha III směrnice Evropského parlamentu a Rady 2011/65/EU, pokud jde o výjimku pro používání rtuti v jednopaticových (kompaktních) zářivkách pro všeobecné osvětlování < 30 W s životností 20 000 h nebo vyšší

C/2021/8956 final

DŮVODOVÁ ZPRÁVA

1.SOUVISLOSTI AKTU V PŘENESENÉ PRAVOMOCI

Touto směrnicí Komise v přenesené pravomoci se pro účely přizpůsobení technickému a vědeckému pokroku mění příloha III směrnice Evropského parlamentu a Rady 2011/65/EU o omezení používání některých nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních (přepracované znění) 1 (dále též jen „směrnice RoHS“). Změna se týká výjimky pro specifická použití obsahující rtuť v jednopaticových (kompaktních) zářivkách pro všeobecné osvětlování < 30 W s životností rovnou 20 000 h nebo vyšší.

Směrnice RoHS omezuje používání některých nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních (dále jen „EEZ“), jak je uvedeno v článku 4 této směrnice. V současné době podléhá omezení deset látek uvedených v příloze II směrnice RoHS: olovo, rtuť, kadmium, šestimocný chrom, polybromované bifenyly (PBB), polybromované difenylethery (PBDE), bis(2-ethylhexyl)-ftaláty (DEHP), butylbenzylftaláty (BBP), dibutyl-ftaláty (DBP) a diisobutylftaláty (DIBP). Přílohy III a IV obsahují seznam materiálů a součástí EEZ ke specifickým použitím vyňatým z omezení látek stanovených v čl. 4 odst. 1.

Ustanovení článku 5 směrnice upravuje přizpůsobování příloh III a IV vědeckému a technickému pokroku, což může zahrnovat udělení, prodloužení platnosti a zrušení výjimek. Podle čl. 5 odst. 1 písm. a) lze výjimky do příloh III a IV zahrnout, neoslabí-li toto zahrnutí ochranu životního prostředí a zdraví poskytovanou nařízením (ES) č. 1907/2006 (dále jen „nařízení REACH“) 2 a je-li splněna kterákoli z těchto podmínek: i) odstranění nebo nahrazení látky pomocí změn návrhu nebo materiálů a součástí, které nevyžadují žádný z materiálů a látek uvedených v příloze II, je vědecky nebo technicky neproveditelné; ii) spolehlivost náhrad není zajištěna; iii) celkové negativní dopady na životní prostředí, zdraví a bezpečnost spotřebitelů způsobené nahrazením látky pravděpodobně převáží nad jejími celkovými přínosy pro životní prostředí, zdraví a bezpečnost spotřebitelů.

Rozhodnutí o výjimkách a jejich trvání musí rovněž zohledňovat dostupnost náhradních látek a socioekonomický dopad náhrady. Rozhodnutí o trvání výjimek musí zohledňovat možné negativní dopady na inovace. Kde je to vhodné, musí se u celkového dopadu výjimek vycházet z přístupu založeného na celém životním cyklu.

V čl. 5 odst. 1 písm. se rovněž upřesňuje, že za účelem zahrnutí materiálů a součástí EEZ pro specifická použití do seznamů v přílohách III a IV nebo jejich případné vymazání musí Komise přijmout jednotlivé akty v přenesené pravomoci. Článek 5 odst. 3 a příloha V popisují postup pro předkládání žádostí týkajících se výjimek Komisi.

2.KONZULTACE PŘED PŘIJETÍM PRÁVNÍHO AKTU

Komise dostává od hospodářských subjektů žádosti 3 o udělení nebo prodloužení platnosti výjimek podle čl. 5 odst. 3 a přílohy V směrnice RoHS.

Stávající výjimka 1 g) uvedená v příloze III povoluje použití rtuti v jednopaticových (kompaktních) zářivkách, jejichž hodnoty nepřevyšují (na jeden hořák):

1 g) pro všeobecné osvětlování < 30 W s životností 20 000 h nebo delší: 3,5 mg.

Komise obdržela dne 28. června 2016 jednu žádost o prodloužení platnosti této výjimky, kterou stejný žadatel dne 17. ledna 2020 obnovil a doplnil o další informace. Žadatel v zásadě tvrdil, že náhrady bez rtuti nejsou k dispozici 4 . V souladu s požadavky směrnice RoHS (čl. 5 odst. 5 druhý pododstavec) zůstává výjimka v platnosti, dokud Komise nerozhodne o žádosti o prodloužení platnosti.

Za účelem vyhodnocení žádosti o prodloužení platnosti této výjimky zahájila Komise v červnu 2017 studii 5 , aby provedla požadované technické a vědecké posouzení, včetně osmitýdenní online konzultace zúčastněných stran, a která byla dokončena v roce 2018. Během konzultací byl obdržen jeden příspěvek, na který navázaly výměny informací zdokumentované ve zprávě o studii. Studie zahrnovala rozsáhlé informace o dostupnosti náhrad, včetně odhadů pro rok 2020.

V souladu se směrnicí RoHS Komise konzultovala skupinu odborníků členských států pro akty v přenesené pravomoci na zasedání odborníků dne 29. října 2018 a získala jejich názory na navržený postup. Podnikla všechny nezbytné procedurální kroky týkající se výjimek z omezení látek podle čl. 5 odst. 3 až 7 6 . O všech činnostech byly vyrozuměny Rada a Evropský parlament.

Podpůrná studie zdůraznila toto:

·pro kategorie světelných zdrojů, na které se vztahuje tato výjimka, jsou k dispozici spolehlivé alternativy bez obsahu rtuti, světelné diody (LED);

·údaje ukazují, že pokud jde o dopady na životní prostředí, zdraví a bezpečnost spotřebitele, náhrada by zabránila uvádění rtuti obsažené v těchto použitích na trh a současně by snížila spotřebu energie na osvětlení;

·pokud jde o socioekonomické dopady náhrady, předpokládá se, že odhadované náklady budou vynaloženy pouze dříve ve srovnání s náklady očekávanými z již probíhajícího přirozeného vyřazování a nebudou vnímány jako dodatečné náklady generované v důsledku nuceného postupného vyřazování.

Závěrem lze říci, že vědecká a technická posouzení, včetně konzultací se zúčastněnými stranami, podrobně ukázala, že pokud jde o výjimku 1 g), není splněno žádné z kritérií pro udělení výjimky.

V souladu s pokyny pro zlepšování právní úpravy byl návrh směrnice v přenesené pravomoci po dobu čtyř týdnů zveřejněn na portálu pro zlepšování právní úpravy za účelem získání připomínek od veřejnosti. Během konzultací týkajících se návrhu aktu bylo obdrženo 13 příspěvků z řad veřejnosti. Vznesené připomínky byly zohledněny, přičemž se nepovažovalo za nutné provést v návrhu změny.

3.PRÁVNÍ STRÁNKA AKTU V PŘENESENÉ PRAVOMOCI

Směrnice v přenesené pravomoci prodlužuje platnost výjimky 1 g) uvedené v příloze III směrnice 2011/65/EU pro použití rtuti ve specifických použitích.

Komise ve svém posouzení na základě podpůrných studií a konzultací dospěla k závěru, že žádost o výjimku nesplňuje ani jedno z kritérií podle čl. 5 odst. 1 písm. a), jež odůvodňují další prodloužení platnosti výjimky. Nahrazení rtuti spolehlivými náhradami v kategoriích světelných zdrojů, na které se vztahuje tato výjimka, je vědecky a technicky proveditelné a je prokázáno, že celkový dopad náhrady z hlediska životního prostředí, zdraví a bezpečnosti spotřebitelů do značné míry převažuje nad negativními dopady.

Souhrnně řečeno, podmínky pro udělení výjimky již nejsou splněny a výjimka 1 g) má být v souladu s čl. 5 odst. 1 písm. b) zrušena.

Datum, do kterého platnost této výjimky vyprší, bude stanoveno v souladu s čl. 5 odst. 6 směrnice RoHS, podle kterého v případě zrušení výjimky končí platnost výjimky nejdříve za dvanáct měsíců a nejpozději za osmnáct měsíců od dne přijetí rozhodnutí.

Při stanovování data skončení je třeba vzít v úvahu, že malý podíl typů světelných zdrojů 7 , na které se vztahuje tato výjimka, podléhá kritériím stanoveným v příloze II nařízení Komise (EU) 2019/2020, kterým se stanoví požadavky na ekodesign světelných zdrojů a samostatných předřadných přístrojů, jež jsou použitelná od 1. září 2021. Nutnost splnění těchto požadavků povede k tomu, že příslušné světelné zdroje nebudou po tomto datu uváděny na trh. To je také v souladu s posouzením Komise podle směrnice RoHS, včetně socioekonomické analýzy, která dospěla k závěru, že jsou již široce dostupné dostatečně spolehlivé náhrady bez obsahu rtuti pro typy světelných zdrojů, na které se výjimka vztahuje, a že nahrazení rtuti v těchto světelných zdrojích je vědecky podložené a technicky proveditelné. Pokud jde o celou položku výjimky podle směrnice RoHS, je však třeba vzít v úvahu, že velká většina světelných zdrojů, na které se tato výjimka vztahuje, konkrétně kompaktní zářivky bez zabudovaného předřadného přístroje, není ovlivněna kritérii podle výše uvedeného nařízení o ekodesignu. Proto musí být s ohledem na konkrétní situaci u této převládající části světelných zdrojů, na které se výjimka vztahuje, stanovena maximální možná doba platnosti 18 měsíců pro ukončení po rozhodnutí, protože je nutné vzít v úvahu okolnosti týkající se těchto světelných zdrojů a je třeba zabránit zbytečně vysokým sociálněekonomickým nákladům pro účastníky trhu spojeným s náhradou, zejména pokud jde o světelné zdroje, jež vyžadují složitější výměnu.

Právním nástrojem je směrnice v přenesené pravomoci, která je v souladu se zmocňovacím právním aktem, směrnicí 2011/65/EU, zejména s přenesením pravomoci podle čl. 5 odst. 1 a článku 20 uvedené směrnice.

Cílem směrnice v přenesené pravomoci je přispět k ochraně lidského zdraví a životního prostředí a sblížit právní předpisy pro fungování vnitřního trhu v oblasti elektrických a elektronických zařízení tím, že se v souladu s ustanoveními a podle podmínek směrnice RoHS a v souladu s postupem pro přizpůsobení příloh III a IV vědeckému a technickému pokroku zruší výjimka udělená pro použití jinak zakázaných látek pro specifická použití.

Směrnice v přenesené pravomoci nemá žádné důsledky pro rozpočet EU.

SMĚRNICE KOMISE V PŘENESENÉ PRAVOMOCI (EU) …/…

ze dne 13.12.2021

kterou se z důvodu přizpůsobení technickému a vědeckému pokroku mění příloha III směrnice Evropského parlamentu a Rady 2011/65/EU, pokud jde o výjimku pro používání rtuti v jednopaticových (kompaktních) zářivkách pro všeobecné osvětlování < 30 W s životností 20 000 h nebo vyšší

Text s významem pro EHP

EVROPSKÁ KOMISE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

s ohledem na směrnici Evropského parlamentu a Rady 2011/65/EU ze dne 8. června 2011 o omezení používání některých nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních 8 , a zejména na čl. 5 odst. 1 písm. b) uvedené směrnice,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)Podle směrnice 2011/65/EU musí členské státy zajistit, aby elektrická a elektronická zařízení uváděná na trh neobsahovala nebezpečné látky uvedené v příloze II zmíněné směrnice. Toto omezení se nevztahuje na některá použití, která mají výjimku a jsou uvedena v příloze III dané směrnice.

(2)Kategorie elektrických a elektronických zařízení, na něž se směrnice 2011/65/EU vztahuje, jsou uvedeny v příloze I této směrnice.

(3)Rtuť je omezená látka uvedená v příloze II směrnice 2011/65/EU.

(4)Směrnicí v přenesené pravomoci 2014/14/EU 9 Komise udělila výjimku pro použití rtuti o maximálním obsahu 3,5 mg v jednopaticových (kompaktních) zářivkách pro všeobecné osvětlování < 30 W s životností rovnou 20 000 h nebo vyšší („ výjimka“), která je nyní uvedena jako výjimka 1 g) v příloze III směrnice 2011/65/EU. Platnost výjimky měla v souladu s přílohou III směrnice 2014/14/EU vypršet dne 31. prosince 2017.

(5)Rtuť se používá v jednopaticových (kompaktních) zářivkách k produkci ultrafialového světla, které je pak fluorescenčním povlakem na tělesu zářivky přeměněno na viditelné světlo.

(6)Komise obdržela dne 28. června 2016, tj. ve lhůtě stanovené v čl. 5 odst. 5 směrnice 2011/65/EU, žádost o prodloužení platnosti výjimky (dále jen „žádost o prodloužení platnosti“), jež byla dne 17. ledna 2020 aktualizována obnovenou žádostí. V souladu s čl. 5 odst. 5 směrnice 2011/65/EU zůstává výjimka v platnosti, dokud nebude přijato rozhodnutí o žádosti o prodloužení platnosti.

(7)Hodnocení žádosti o prodloužení platnosti, které zohlednilo dostupnost náhrad a socioekonomický dopad nahrazení, dospělo k závěru, že jsou k dispozici dostatečně spolehlivé náhrady bez obsahu rtuti pro typy světelných zdrojů, na které se vztahuje výjimka, a že náhrada je vědecky a technicky proveditelná. Uvedené hodnocení dále dospělo k závěru, že přínosy náhrady jednoznačně převáží jakýkoli negativní dopad. Hodnocení žádosti zahrnovalo konzultace se zúčastněnými stranami v souladu s čl. 5 odst. 7 směrnice 2011/65/EU. Připomínky obdržené během těchto konzultací byly zveřejněny na příslušných internetových stránkách.

(8)Jelikož podmínky stanovené v čl. 5 odst. 1 písm. a) směrnice 2011/65/EU již nejsou splněny, měla by být výjimka zrušena.

(9)Datum ukončení platnosti této výjimky by mělo být stanoveno v souladu s čl. 5 odst. 6 směrnice 2011/65/EU. Zatímco malý podíl typů světelných zdrojů 10 , na které se vztahuje tato výjimka, podléhá kritériím pro ekodesign stanoveným v příloze II nařízení Komise (EU) 2019/2020 11 , která jsou použitelná od 1. září 2021, a proto již nebudou uváděny na trh, velká většina světelných zdrojů, na které se vztahuje aktuální výjimka, není kritérii podle výše uvedeného nařízení o ekodesignu dotčena. Proto by mělo být pro celou položku výjimky stanoveno maximální možné datum ukončení platnosti 18 měsíců po přijetí rozhodnutí, aby se předešlo zbytečně vysokým sociálněekonomickým nákladům účastníků trhu přímo spojených s nahrazením této kategorie.

(10)Směrnice 2011/65/EU by proto měla být odpovídajícím způsobem změněna,

 

PŘIJALA TUTO SMĚRNICI:

Článek 1

Příloha III směrnice 2011/65/EU se mění v souladu s přílohou této směrnice.

Článek 2

1.Členské státy přijmou a zveřejní právní a správní předpisy nezbytné pro dosažení souladu s touto směrnicí nejpozději do [posledního dne 6. měsíce po vstupu této směrnice v platnost]. Neprodleně sdělí Komisi jejich znění.

Tyto předpisy použijí od [posledního dne 6. měsíce po vstupu této směrnice v platnost + 1 den].

Tyto předpisy přijaté členskými státy musí obsahovat odkaz na tuto směrnici nebo musí být takový odkaz učiněn při jejich úředním vyhlášení. Způsob odkazu si stanoví členské státy.

2.Členské státy sdělí Komisi znění hlavních ustanovení vnitrostátních právních předpisů, které přijmou v oblasti působnosti této směrnice.

Článek 3

Tato směrnice vstupuje v platnost dvacátým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

Článek 4

Tato směrnice je určena členským státům.

V Bruselu dne 13.12.2021

   Za Komisi

   předsedkyně
   Ursula VON DER LEYEN

(1)    Úř. věst. L 174, 1.7.2011, s. 88.
(2)    Úř. věst. L 396, 30.12.2006, s. 1.
(3)    Seznam je k dispozici na adrese: https://ec.europa.eu/environment/waste/rohs_eee/adaptation_en.htm .
(4)    Dostupné na adrese https://rohs.exemptions.oeko.info/fileadmin/user_upload/RoHS_pack_13/Annex_1g/1g LE_RoHS_Exemption_Req_Final.pdf .
(5)    Závěrečná zpráva studie je k dispozici na adrese https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/4ae54b9e-e070-11e8-b690-01aa75ed71a1/language-en/format-PDF/source-84895526 .
(6)    Seznam nezbytných administrativních kroků je k dispozici na  internetových stránkách Komise . V interinstitucionálním rejstříku aktů v přenesené pravomoci na adrese https://webgate.ec.europa.eu/regdel/#/home lze dohledat, v jaké fázi se daný návrh aktu v přenesené pravomoci nachází.
(7)    Výrobky spadající do oblasti působnosti upravuje rovněž nařízení Komise (EU) 2019/2020 ze dne 1. října 2019, kterým se stanoví požadavky na ekodesign světelných zdrojů a samostatných předřadných přístrojů, které se použije ode dne 1. září 2021. Na rozdíl od směrnice 2011/65/EU neomezují právní předpisy o ekodesignu látky ve výrobcích, ale stanoví požadavky na energetickou účinnost, které je třeba dodržet, aby mohly být výrobky uváděny na trh. Kompaktní zářivky se zabudovaným předřadným přístrojem (CFLi) nebudou od 1. září 2021 fakticky uváděny na trh, protože tyto požadavky na energetickou účinnost nesplňují. Nařízení Komise (EU) 2019/2020 označuje obsah rtuti za významný environmentální aspekt životního cyklu světelného zdroje, uznává však, že používání nebezpečných látek, včetně rtuti, ve světelných zdrojích, se řídí směrnicí 2011/65/EU.
(8)    Úř. věst. L 174, 1.7.2011, s. 88.
(9)    Směrnice Komise v přenesené pravomoci 2014/14/EU ze dne 18. října 2013 , kterou se z důvodu přizpůsobení technickému pokroku mění příloha III směrnice Evropského parlamentu a Rady 2011/65/EU, pokud jde o výjimku pro rtuť v množství 3,5 mg na jednu zářivku v jednopaticových kompaktních zářivkách pro všeobecné osvětlování < 30 W s životností 20 000 h nebo vyšší (Úř. věst. L 4, 9.1.2014, s. 71).
(10)    Na kompaktní zářivky (CFL) se zabudovaným předřadným přístrojem (CFLi) se vztahuje položka „Jiné světelné zdroje v rozsahu neuvedeném výše“ v tabulce 1 přílohy II nařízení Komise (EU) 2019/2020 ze dne 1. září 2021.
(11)    Jak je uvedeno v 9. a 10. bodě odůvodnění nařízení Komise (EU) 2019/2020, v uvedeném nařízení nemají být stanoveny žádné konkrétní požadavky na obsah rtuti.
Top

PŘÍLOHA

V příloze III směrnice 2011/65/EU se položka 1 g) nahrazuje tímto:

Výjimka

Rozsah a doba platnosti

„1 g)

pro všeobecné osvětlování < 30 W s životností 20 000 h nebo delší: 3,5 mg

Platí do [Úřad pro publikace: 18 měsíců po vyhlášení směrnice v přenesené pravomoci v Úředním věstníku]“

Top