EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Monitorovací mechanismus pro prostor bez hranic EU

Tento právní předpis stanoví rámec pro zvláštní monitorovací mechanismus k ověření uplatňování takzvaných „schengenských“ právních předpisů Evropské unie. Jeho cílem je zajistit vysoký jednotný standard při uplatňování zeměmi Evropské unie (EU) v schengenském prostoru - tedy oblasti tvořené 26 zeměmi, z nichž 22 jsou země EU a 4 do EU nepatří. V tomto prostoru se neprovádějí hraniční kontroly.

AKT

Nařízení Rady (EU) č. 1053/2013 ze dne 7. října 2013 o vytvoření hodnotícího a monitorovacího mechanismu k ověření uplatňování schengenského acquis a o zrušení rozhodnutí výkonného výboru ze dne 16. září 1998 , kterým se zřizuje Stálý výbor pro hodnocení a provádění Schengenu

PŘEHLED

Hlavním cílem hodnotícího a monitorovacího mechanismu je zajistit vysokou úroveň vzájemné důvěry mezi zeměmi, které patří do „schengenského prostoru“ vzhledem k jejich kapacitě řádně provádět příslušná pravidla ve všech oblastech schengenských právních předpisů EU („schengenského acquis “).

OBLAST PŮSOBNOSTI MECHANISMU

Hodnotící mechanismus pokrývá všechny aspekty právních předpisů v této oblasti. Pokud jde o hranice, jeho cílem je pokrývat jak účinnost ochrany vnějších hranic, tak neprovádění kontrol na vnitřních hranicích.

Země EU a Komise mají převzít společnou odpovědnost za provádění celého mechanismu, přičemž Komise má poskytovat celkovou koordinaci.

OHLÁŠENÉ A NEOHLÁŠENÉ INSPEKCE

Pro provádění hodnotícího mechanismu má vzniknout víceletý (pětiletý) a roční program inspekcí pod koordinací Komise. Tato hodnocení by se měla konat pravidelně na území všech schengenských států ve formě ohlášených i neohlášených inspekcí.

AKČNÍ PLÁN NA ODSTRANĚNÍ NEDOSTATKŮ

Hodnocení na místě musí provádět speciálně vyškolení odborníci jmenovaní EU a vybraní neutrálně, a to na základě hodnocení rizik agenturou Frontex (ve vztahu k vnějším hranicím) a s podporou organizací Europol, Eurojust a dalších relevantních orgánů EU v oblastech příslušných mandátů.

Po této analýze a zjištěních vyplývajících z inspekce na místě odborníci připraví zprávu pod koordinací Komise. Příslušná země EU pak může obdržet řadu doporučení. Pokud se zjistí, že příslušná země tyto právní předpisy neprovádí nebo zásadně zanedbává své povinnosti, musí předložit akční plán pro odstranění těchto nedostatků.

MONITOROVÁNÍ A NÁSLEDNÁ OPATŘENÍ

Každých 6 měsíců je nutné předložit zprávu o provádění akčního plánu Komisi a dalším zemím EU na potvrzení toho, že tato monitorovaná země EU přijala požadovaná opatření a kroky na napravení nedostatků. Provádění opatření může dále sledovat řada dalších pravidelných zpráv. Komise může podle potřeby stanovit nové kontrolní inspekce.

ODKAZY

Akt

Vstup v platnost

Lhůta pro provedení v členských státech

Úřední věstník Evropské unie

Nařízení (EU) č. 1053/2013

26. 11. 2013.

-

Úř. věst. L 295, 6. 11. 2013, s. 27-37

SOUVISEJÍCÍ AKTY

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1051/2013 ze dne 22. října 2013, kterým se mění nařízení (ES) č. 562/2006 s cílem stanovit společná pravidla pro dočasné znovuzavedení ochrany vnitřních hranic v mimořádných situacích (Úř. věst. L 295, 6.11.2013, s. 1-10).

Poslední aktualizace 06.10.2014

Top