EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020DC0490

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА относно упражняването на правомощието за приемане на делегирани актове, предоставено на Комисията по силата на Регламент (ЕО) № 184/2005 относно статистиката на Общността относно платежния баланс, международната търговия с услуги и преките чуждестранни инвестиции

COM/2020/490 final

Брюксел, 10.9.2020

COM(2020) 490 final

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

относно упражняването на правомощието за приемане на делегирани актове, предоставено на Комисията по силата на Регламент (ЕО) № 184/2005 относно статистиката на Общността относно платежния баланс, международната търговия с услуги и преките чуждестранни инвестиции


ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

относно упражняването на правомощието за приемане на делегирани актове, предоставено на Комисията по силата на Регламент (ЕО) № 184/2005 относно статистиката на Общността относно платежния баланс, международната търговия с услуги и преките чуждестранни инвестиции

1.ВЪВЕДЕНИЕ

С Регламент (ЕС) 2016/1013 на Европейския парламент и на Съвета 1 правомощията, предоставени на Комисията по силата на Регламент (ЕО) № 184/2005 2 , бяха, inter alia, приведени в съответствие с Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС).

С изменения Регламент (ЕО) № 184/2005 Комисията се оправомощава да приема делегирани актове в съответствие с член 290 ДФЕС с цел:

Øактуализиране на нивата на географска разбивка, нивата на разбивка по институционални сектори и нивата на разбивка по икономическа дейност, посочени в таблици 6, 7 и 8 от приложение I към него, с оглед отразяване на икономическите или техническите промени (член 2, параграф 3);

Øпремахване или занижаване на някои изисквания относно потоците данни в приложение I към него, при условие че това премахване или занижаване не намалява качеството на статистическите данни, изготвяни в съответствие с регламента (член 2, параграф 3); и

Øудължаване на крайния срок за доклада по член 5, параграф 5 от регламента по отношение на констатациите от пилотните проучвания относно статистиката за преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) въз основа на концепцията за крайния собственик и статистиката за ПЧИ при разграничаване на ПЧИ „на зелено“ от придобиването на съществуващи предприятия (член 5, параграф 6).

При упражняването на тези правомощия Комисията следва да гарантира, че тези делегирани актове не водят до налагането на съществена допълнителна тежест за държавите членки или за отделните респонденти, която надхвърля необходимото за целите на Регламент (ЕО) № 184/2005, и че те не променят приложимата базова концептуална рамка. Член 10, параграф 4 от регламента предвижда Комисията да провежда системни консултации с експерти от държавите членки по време на подготвителната си работа по делегираните актове в съответствие с Междуинституционалното споразумение от 13 април 2016 г. за по-добро законотворчество 3 . Съгласно член 10, параграф 5 от регламента от Комисията се изисква да уведоми Европейския парламент и Съвета, веднага след като приеме делегиран акт.

2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ

Съгласно член 10, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 184/2005 правомощието да приема делегирани актове се предоставя на Комисията за срок от 5 години, считано от 19 юли 2016 г. Делегирането на правомощия се продължава мълчаливо за срокове от 5 години, освен ако Европейският парламент или Съветът не възразят срещу подобно продължаване не по-късно от 3 месеца преди изтичането на всеки срок.

Комисията има задължението да изготви доклад относно делегирането на правомощия не по-късно от 9 месеца преди изтичането на петгодишния срок.

С настоящия доклад се изпълнява това задължение.

3.УПРАЖНЯВАНЕ НА ДЕЛЕГИРАНЕТО ОТ СТРАНА НА КОМИСИЯТА

От влизането в сила на Регламент (ЕС) 2016/1013 Комисията е приела един делегиран акт — Делегиран регламент (ЕС) 2019/505 на Комисията 4 . Въз основа на член 2, параграф 3 от Регламент (ЕО) № 184/2005 с въпросния делегиран регламент бяха актуализирани нивата на географска разбивка, определени в приложение I към Регламент (ЕО) № 184/2005, за да бъдат отразени икономическите и техническите промени.

Комисията счете за необходимо да упражни предоставеното ѝ с Регламент (ЕО) № 184/2005 правомощие като необходима подготвителна стъпка за оттеглянето на Обединеното кралство от ЕС. След като (на 29 март 2017 г.) Обединеното кралство представи нотификацията за намерението си да се оттегли от Съюза съгласно член 50 от ДЕС, Комисията изготви различни мерки за готовност 5 , включително актуализиране на състава на съвкупните данни за ЕС в статистиката на ЕС относно платежния баланс, международната търговия с услуги и преките чуждестранни инвестиции. Делегиран регламент (ЕС) 2019/505 на Комисията беше част от пакет от мерки, приети от Комисията през декември 2018 г. в отговор на оттеглянето на Обединеното кралство от ЕС.

С Делегиран регламент (ЕС) 2019/505 на Комисията бе актуализирана таблица 6 „Нива на географска разбивка“ от приложение I към Регламент (ЕО) № 184/2005, както следва:

1)Обединеното кралство беше включено като отделна държава партньор в колона „Ниво 4“ 6 , за да се гарантира непрекъснатост на данните за държавите членки, предавани на Евростат с партньор Обединеното кралство след оттеглянето му от ЕС.

2)Обединеното кралство беше преместено по географски агрегат „Други европейски държави“ в колони „Ниво 5“и „Ниво 6“ 7 . Агрегат „Други европейски държави“ включва всички европейски държави, които не са членки нито на ЕС, нито на ЕАСТ. Тъй като се очаква, че след оттеглянето му от ЕС Обединеното кралство ще има статут на трета държава, неговата позиция в „Ниво 5“ и „Ниво 6“ трябва да бъде съответно изменена.

Тази актуализация не се отразява на тежестта, свързана с докладването, нито изменя съответната приложима концептуална рамка.

По време на подготвителната работа по настоящия делегиран регламент Комисията проведе консултации, включително на експертно равнище. Сред участниците в консултациите бяха експертната група на Комисията за платежния баланс и експертната група на националните статистически институти в рамките на Европейската статистическа система. Консултациите бяха проведени чрез писмена процедура през октомври и ноември 2018 г. Проектът на делегирания акт бе подкрепен и от двете групи.

Европейският парламент и Съветът бяха надлежно информирани и получиха своевременно всички съответни документи.

Комисията прие делегирания регламент на 19 декември 2018 г. и съответно уведоми Европейския парламент и Съвета. Нито Европейският парламент, нито Съветът представиха възражения срещу делегирания акт в предвидения съгласно член 10, параграф 6 от Регламент (ЕО) № 184/2005 срок от три месеца. След изтичането на този срок Делегиран регламент (ЕС) 2019/505 на Комисията беше публикуван в Официален вестник на Европейския съюз на 27 март 2019 г. Той влезе в сила на 28 март 2019 г.

4.ЗАКЛЮЧЕНИЕ

Комисията е упражнила правомерно делегираните ѝ правомощия и приканва Европейския парламент и Съвета да вземат предвид настоящия доклад.

Комисията вярва, че следва да продължи да разполага с тези правомощия, тъй като в бъдеще може да бъде необходимо да приема делегирани актове съгласно член 2, параграф 3 от Регламент (ЕО) № 184/2005, когато в резултат на икономически или технически промени е необходимо да се актуализират нивата на географска разбивка, нивата на разбивка по институционални сектори и нивата на разбивка по икономическа дейност, посочени в приложението към него.

(1)

  Регламент (ЕС) 2016/1013 на Европейския парламент и на Съвета от 8 юни 2016 г. за изменение на Регламент (ЕО) № 184/2005 относно статистиката на Общността относно платежния баланс, международната търговия с услуги и преките чуждестранни инвестиции (OВ L 171, 29.6.2016 г., стр. 144).

(2)

  Регламент (ЕО) № 184/2005 на Европейския парламент и на Съвета от 12 януари 2005 г. относно статистиката на Общността относно платежния баланс, международната търговия с услуги и преките чуждестранни инвестиции (ОВ L 35, 8.2.2005 г., стр. 23).

(3)

  Междуинституционално споразумение между Европейския парламент, Съвета на Европейския съюз и Европейската комисия от 13 април 2016 г. за по-добро законотворчество (OВ L 123/1).

(4)

  Делегиран регламент (ЕС) 2019/505 на Комисията (ЕС) от 19 декември 2018 г. за изменение на приложение I към Регламент (ЕО) № 184/2005 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на нивата на географска разбивка (ОВ L 85, 27.3.2019 г., стр. 1)

(5)

    Съобщение на Комисията „Готовност за оттеглянето на Обединеното кралство от Европейския съюз на 30 март 2019 г.: план за извънредни действия“ (COM (2018) 880 final, 13.11.2018 г.)

(6)

В „Ниво 4“ се съдържа нивото на географска разбивка, необходимо за някои елементи от тримесечните данни на платежния баланс и международната инвестиционна позиция на държавите членки, както и от разбивката по дейности на годишните операции за преки инвестиции и годишните позиции по преки инвестиции. Понастоящем в ниво 4 са включени следните области партньори: държави — членки на Съюза, извън еврозоната; Швейцария; Русия; Обединеното кралство; Канада; Съединени американски щати; Бразилия; Китай; Хонконг; Индия; Япония; в рамките на Съюза; извън Съюза; в рамките на еврозоната; извън еврозоната; институции на Съюза (с изключение на Европейската централна банка); Европейска инвестиционна банка; офшорни финансови центрове; международни организации (с изключение на институциите на Европейския съюз) и Международния валутен фонд.

(7)

„Ниво 5“ и „Ниво 6“, представляват нивата за географска разбивка за някои елементи от годишните данни на държавите членки за международната търговия с услуги, годишните операции за преки инвестиции (включително доход) и годишните позиции по преки инвестиции, представени на Евростат.

Top