EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007AE1454

Становище на Европейския икономически и социален комитет относно Предложение за директива за изменение на Директива 98/70/EО по отношение на спецификацията на бензина, дизеловото гориво и газьола и за въвеждане на механизъм за наблюдение и намаляване на нивата на емисиите на парникови газове от употребата на горива за пътен транспорт и за изменение на Директива 1999/32/EО на Съвета относно спецификацията на горивото, използвано от плавателни съдове по вътрешните водни пътища, и за отменяне на Директива 93/12/EИО COM(2007) 18 окончателен — 2007/0019 (COD)

OB C 44, 16.2.2008, p. 53–56 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

16.2.2008   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 44/53


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за директива за изменение на Директива 98/70/EО по отношение на спецификацията на бензина, дизеловото гориво и газьола и за въвеждане на механизъм за наблюдение и намаляване на нивата на емисиите на парникови газове от употребата на горива за пътен транспорт и за изменение на Директива 1999/32/EО на Съвета относно спецификацията на горивото, използвано от плавателни съдове по вътрешните водни пътища, и за отменяне на Директива 93/12/EИО“

COM(2007) 18 окончателен — 2007/0019 (COD)

(2008/C 44/15)

На 14 март 2007 г. Съветът реши, в съответствие с членове 95 и 175 от Договора за създаване на Европейската общност, да се консултира с Европейския икономически и социален комитет относно предложение горе-поставено.

Специализираната секция „Земеделие, развитие на селските райони и околна среда“, на която беше възложено да подготви работата на Комитета по този въпрос, прие своето становище на 4 юли 2007 г. (докладчик: г-н Osborn).

На 439-а си пленарна сесия, проведена на 24 и 25 октомври 2007 г. (заседание от 24 октомври 2007 г.), Европейският икономически и социален комитет прие следното становище с 74 гласа „за“ и 3 гласа „въздържал се“.

1.   Заключения и препоръки

1.1

Европейският икономически и социален комитет (ЕИСК) подкрепя категорично плановете на ЕС за справяне с климатичните изменения посредством намаляване на емисиите на парникови газове. ЕИСК смята, че в транспортния сектор действията трябва да започнат на основното равнище, като се обърне внимание на натиска, довел до непрекъснатия растеж на всички видове трафик в продължение на много години.

1.2

ЕИСК смята, че все още остават съществени възможности за подобряване на енергийната ефективност в работата на всички видове транспорт. ЕИСК изразява съжаление относно отстъплението от първоначалните намерения на Комисията по отношение на ефективността на двигателите на автомобилите, като по този начин се облекчава натискът върху автомобилната промишленост да постигне по-високи стандарти.

1.3

ЕИСК подкрепя по принцип разрастването на биогоривата в ЕС. Но смята, че трябва внимателно да се оцени цялостното въздействие на биогоривата върху CO2, както и че темпото и балансът на разрастването трябва да се следят постоянно.

1.4

По-конкретно, Европейската комисия би трябвало да посочи по какъв начин очаква да се постигне целта от 10 % използване на биогорива до 2020 г., като се имат предвид условията, които са поставени от Съвета за постигането на тази цел, и би трябвало да е готова да измени подхода, ако се окаже, че той е по-слабо ефективен от очакваното по отношение на намаляване на въглеродните емисии или че оказва други нежелани ефекти върху структурата на световното земеделие или върху биоразнообразието.

1.5

ЕИСК приема, че все пак е подходящо да се изменят правилата за спецификациите за горива по предложения в директивата начин, така че да бъде възможно да се произвежда и продава нов клас бензин с високо съдържание на биогориво, при положение че се отговори на загрижеността за потенциалното замърсяване.

1.6

Комитетът подкрепя категорично предложението да се изисква от горивната промишленост да наблюдава и да отчита жизнения цикъл на емисиите на парникови газове от горивата, които се пускат на пазара, както и да намалява тези емисии с по 1 % годишно от 2010 г. до 2020 г. Комитетът смята, че са силни аргументите в полза на това тази дейност да се извършва на европейско равнище, а не да се оставя на държавите-членки.

1.7

ЕИСК подкрепя незначителните промени, предложени за съдържанието на сяра в горивата. Комитетът предлага да се преразгледа предложеното двустепенно намаление на серните емисии за вътрешните водни пътища на едностепенно намаление на окончателната цифра (съдържанието на сяра от 10 ppm), така че да не се налага собствениците на плавателни съдове да правят две отделни изменения за своите съдове.

2.   Въведение

2.1

В Директивата за качеството на горивото 98/70/EО (и последващите директиви за изменението й) са посочени екологичните спецификации за качеството на горивото: за бензина и дизеловите горива в Общността с основно ударение върху ограничаване на съдържанието на сяра, а за нефта — на олово и ароматни съединения. Също така определя максимално допустимите нива на съдържание на сяра в газьол, предназначен за използване в извънпътна подвижна техника.

2.2

В Директива 1999/32/EО на Съвета, с която се изменя Директива 93/12/ЕО, се определят пределните стойности за сяра в някои течни горива и конкретно се посочва горивото, използвано от плавателни съдове по вътрешните водни пътища.

2.3

Настоящото предложение би изменило допустимите спецификации, така че да се позволи въвеждането на нов бензин с високо съдържание на биогориво, който да съдържа до 10 % етанол. То би наложило и известно допълнително снижаване на допустимите в горивата нива на сяра.

3.   Основни събития в ЕС

3.1

Наскоро Общността пое ангажимент да постигне до 2020 г. намаление с 20 % под нивото от 1990 г. на емисиите на парникови газове.

3.2

Понастоящем транспортът по вътрешните водни пътища представлява почти 20 % от тези емисии и трябва да изпълни своята роля за постигане на тези намаления. Комисията засегна един аспект от емисиите на парникови газове от транспорта, като прие всеобхватна нова стратегия за намаляване на емисиите на въглероден двуокис от нови коли и микробуси, продавани в Европейския съюз. Стратегията ще позволи на ЕС да постигне отдавна поставената цел за ограничаване на средните емисии на CO2 от нови коли до 120 грама на километър до 2012 г.

3.3

По отношение на горивата Директивата на ЕС за биогоривата (2003/30/EО) има за цел да допринесе още за намаляване на нетните емисии на CO2, като насърчи употребата на горива, произведени от биомаса, както и на други възобновяеми горива. Стратегията на Общността за биогоривата е допълнително развита в Съобщението на Комисията — Стратегия на ЕС за биогоривата, относно което Комитетът прие становище на 24 октомври 2007 г.

3.4

През м. март 2007 г. Съветът постави цел от 10 % задължително минимално ниво за дела на биогоривата в цялостното потребление на бензин и дизел в ЕС до 2020 г., която да се постигне от всички държави-членки по разходоефективен начин.

3.5

Предназначението на настоящата директива е да подкрепи тази стратегия. Основната промяна е да се позволи в новия клас бензин за автомобилистите да се смесва по-висока степен на етанол, което да позволи бързото разрастване на биогоривата, както е поръчано от Съвета.

4.   Общи бележки

4.1

Европейският съюз правилно пое лидерската роля в света по въпроса за климатичните изменения и прие строги цели за намаляване на емисиите на парникови газове до 2012 г. и 2020 г.

4.2

ЕИСК изцяло подкрепя целите и цялостния подход на Комисията за създаване на всеобхватна програма за действие. Но смята, че в транспортния сектор има известна опасност от неправилно подреждане на приоритетите.

4.3

ЕИСК смята, че в транспортния сектор действията трябва да започнат на основното равнище, като се обърне внимание на натиска, довел до непрекъснатия растеж на всички видове трафик през последните два века. С Европейската стратегия за устойчиво развитие, приета от Съвета през 2006 г., Съюзът се ангажира да постигне целта да се раздели ръстът на икономиката от растежа на транспорта. Това би трябвало да бъде задачата с най-висок приоритет. Комитетът още веднъж призовава Комисията да осъществи основен интегриран преглед на това по какъв начин може да се постигне това разделяне.

4.4

Друг приоритет би трябвало да бъде изискването за по-ефективно използване на горивата от автомобилите и другите превозни средства. Полезна стъпка е предложението емисиите да се ограничат до 120 грама CO2 на километър. Комитетът смята, че би трябвало да е възможно по този въпрос да се постигне повече и по-бърз напредък, както и че беше по-добре да се запази първоначалното предложение, при което се изискваше от производителите на двигатели да постигнат тази цел. Комитетът се надява Комисията да даде по-голям тласък в тази посока.

4.5

По отношение на биогоривата Комитетът изразява съгласие, че те могат да играят полезна роля в известна степен. Но смята, че трябва да се държи повече сметка за въздействието върху околната среда, социалните въпроси, селското стопанство и заетостта, както в Европа, така и в целия свят. В момента Комитетът изработва отделно становище по темата.

4.6

Ръстът в отглеждането на култури за биогорива може би е полезна форма на земеползване, при положение че с него не се изместят други форми на земеползване, които са също толкова добри или по-добри по отношение на намаляването на емисиите на парникови газове. Европейските селскостопански практики отговарят на високи екологични стандарти, благодарение на кръстосаното спазване, а по принцип може да е възможно режимът на кръстосано спазване да бъде превърнат в инструмент, с който да се гарантира, че културите за биогорива се отглеждат по най-добрия начин от гледна точка на въглеродната ефективност. Но все пак е от съществена важност да се сравнят и съпоставят транспортните и преработвателни процеси, използвани в производството на биогоривата и традиционните горива. Затова трябва внимателно да се оцени цялостното въздействие на биогоривата върху CO2, тъй като то може да не е положително във всички случаи.

4.7

В по-широк план, една масова експанзия на културите за биогорива в Европа и други части на света би могла да има и друго сериозно въздействие върху производството на храни, опазването на горите и биоразнообразието и върху други аспекти, което също трябва да се прецени внимателно. И този въпрос ще бъде разгледан подробно в отделно становище.

4.8

Според Комитета, необходимо е да се провежда постоянен мониторинг относно това кой е най-добрият път за развитието на пазара на биомаса и биогорива, както и ще е важно мерките за подкрепа на развитието на този пазар, било в тази директива или с други мерки, да позволят на пазара да намери най-добрия път към най-ефикасните и ефективни решения за смекчаване на въглеродното въздействие.

4.9

Въпреки тези резерви относно обхвата и темпото на развитие на биогоривата, Комитетът смята, че Комисията и Европейският съюз би трябвало да следят постоянно зададената цел от 10 % за биогоривата сред използваните горива до 2020 г. и да имат готовност да я изменят, ако се налага.

4.10

Комитетът подхожда към настоящата директива от този ъгъл. Комитетът по принцип не е против изменението на директивата, така че да се позволи смесването на подходящи биогорива. Но смята, че би трябвало много да се внимава смесването на биогорива в бензина да не доведе до други неблагоприятни за околната среда ефекти, като например отделянето на повече вредни летливи органични съединения (ЛОС). Също е важно много внимателно да се изчисли очакваното въздействие на нетните емисии на CO2, като се отчита напълно анализът на целия жизнен цикъл, за всеки отделен случай поотделно, така че да се оптимизират потенциалните ползи по отношение на CO2.

5.   Специфични бележки

5.1   Експанзия на биогоривата

5.1.1

Комитетът приема, че вероятно е необходима известна експанзия на биогоривата. Следователно е подходящо да се изменят правилата за спецификациите за горива по предложения в директивата начин, така че да бъде възможно да се произвежда и продава нов клас бензин с високо съдържание на биогориво, при положение че се реши въпросът за потенциално замърсяващите странични ефекти.

5.1.2

Комитетът призовава към по-нататъшни действия по предложението да се снижат пределните стойности за налягането на парите, така че да се позволи да има по-високи стойности за налягането в новия бензин с високо съдържание на биогориво. По-високи стойности за налягането водят до по-голяма летливост на бензина, повече изпускане на нежелателни ЛОС, както от бензиновата помпа, така и чрез изпаряване и просмукване от резервоарите и другите части на превозното средство. Този проблем би могъл да бъде значително смекчен с подходящи технически мерки.

5.1.3

Комитетът предлага на Комисията да разгледа допълнително този аспект, преди да приложи директивата. Някои коментатори предложиха, че би било възможно биогоривата да се използват повече, без да е необходимо равнищата на налягането да бъдат по-високи. Друг вариант би бил по-високите допустими равнища да се съчетаят с допълнителни мерки по отношение на бензиновите помпи (както вече е предвидено от Комисията) и да се ограничи използването на просмукващи се елементи при проектирането на двигателя, така че да се гарантира, че нетните емисии на ЛОС няма да нараснат, когато биогоривата бъдат въведени по-широко.

5.2   Мониторинг на жизнения цикъл на емисиите на парникови газове

5.2.1

Комитетът подкрепя категорично предложението да се изисква от горивната промишленост да наблюдава и да отчита жизнения цикъл на емисиите на парникови газове от горивата, които се пускат на пазара, както и да намалява тези емисии с по 1 % годишно от 2010 г. до 2020 г. Въпреки че в последните години се подобри енергийната ефективност на горивната промишленост, все още има още много какво да се желае. Все още се гори твърде много газ при добив от нефтените кладенци. Това води до загуба на ценен ресурс и до милиони тонове въглеродни емисии и друго замърсяване. В горивния сектор има голямо разнообразие в енергийната ефективност на дейностите по преработването, преноса по тръбопроводите и транспорта, както и в нивата на течове и загуби от тях, така че много може да се направи, за да се подобрят стандартите в целия сектор и да се приведат в съответствие с тези на най-добрите оператори.

5.2.2

Предложеното изискване за мониторинг към горивната промишленост е оформено по такъв начин, че постепенното въвеждане на биогоривата в енергийния микс може да се смята за принос към цялостното постигане на намаляване на емисиите от индустрията. Комитетът подкрепя стратегията, която е предназначена да се оползотвори потенциалната полза от биогоривата за околната среда, пазара и работните места и по този начин да осигури оптималното цялостно намаляване на въглеродните емисии, но изразява загриженост, че настоящото предложение може да накара компаниите, произвеждащи горива, да пренебрегнат възможностите за повишаване на енергийната ефективност в своята дейност в полза на прекалено бързото разпространение на биогоривата.

5.2.3

Ако предложението все пак бъде одобрено, трябва да се направят редица бележки. От изключително голямо значение е да се гарантира, че е извършен пълен, а не само формален анализ на жизнения цикъл на биогоривата и нефтените продукти. Различните видове и източници на биогорива ще имат много различно въздействие върху цялостния баланс на CO2. В общи линии по отношение на жизнения цикъл на CO2 биогоривата биха се представили по-добре от фосилните горива. Европейският съюз би трябвало да предприеме стъпки за насърчаване на най-добрите решения.

5.2.4

Ако очакваме наистина да се реализират ползите за CO2, за всеки източник трябва да се направи отделен анализ и оценка, тъй като различните приложения на биогоривата имат различно въглеродно въздействие.

5.2.5

В предложението правилно се подкрепя използването на биомаса за производство на биогорива или за производство на електроенергия. Това би трябвало да доведе до трайно положително развитие на пазара на биомаса.

5.2.6

В предложената директива не се казва нищо за стандартите за наблюдение и какво ще се прави, за да се наблюдават и прилагат изискванията. Предвид това, че много от засегнатите предприятия работят в световен мащаб и ще трябва да предприемат последователен подход към изискванията, които ще им бъдат наложени, Комитетът смята, че са силни аргументите за това, стандартите, наблюдението и прилагането да се извършват на европейско равнище, а не да се оставят на непоследователното тълкувание и прилагане сред държавите-членки.

5.3   Съдържание на сяра в горивата

5.3.1

Комитетът подкрепя предложеното потвърждение на 2009 г. като задължителен срок за постигане на поставената цел от максимум 10 ppm за съдържанието на сяра в дизела. Също така подкрепя предложените намаления в максимално допустимите нива за съдържанието на сяра в газьола, предназначен за използване в извънпътна подвижна техника и трактори в селското и горско стопанство. С тези предложения изискванията за съдържанието на сяра се привеждат в съответствие с вече приетите изисквания за пътните превозни средства и така се гарантира допълнително намаляване на замърсяването със сяра и прахови частици.

5.3.2

По отношение на вътрешните водни пътища Комисията предлага двустепенно намаляване на серните емисии. Комитетът предлага като по-добър вариант да се обсъди едностепенно намаляване на окончателната цифра, така че да се избегне необходимостта собствениците на плавателни съдове да правят две отделни изменения за своите съдове. Може би е подходящо да се помисли и за известно облекчение за съдовете, които представляват културно-историческо наследство и при които не могат лесно да бъдат направени необходимите изменения.

Брюксел, 24 октомври 2007 г.

Председател

на Европейския икономически и социален комитет

Dimitris DIMITRIADIS


Top