EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32024H0774

Препоръка (ЕС) 2024/774 на Комисията от 1 март 2024 година относно Кодекс на практиките за съвместно създаване между промишлеността и академичните среди за оползотворяване на знанията

C/2024/601

OВ L, 2024/774, 5.3.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2024/774/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2024/774/oj

European flag

Официален вестник
на Европейския съюз

BG

Cерия L


2024/774

5.3.2024

ПРЕПОРЪКА (ЕС) 2024/774 НА КОМИСИЯТА

от 1 март 2024 година

относно Кодекс на практиките за съвместно създаване между промишлеността и академичните среди за оползотворяване на знанията

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 292 от него,

като има предвид, че:

(1)

В Препоръка(ЕС) 2022/2415 на Съвета (1) относно ръководните принципи за оползотворяването на знанията на държавите членки се препоръчва да насърчават и улесняват мултидисциплинарни и междудисциплинарни сътрудничества с цел да стимулират оползотворяването на знанията в Европа.

(2)

Укрепването на съвместното създаване, съвместното производство и оползотворяване на знания между страните, ангажирани в промишлеността, научните изследвания и иновациите и по възможност и други заинтересовани страни, като публични органи и гражданското общество, е от ключово значение за укрепване на екосистемата на научните изследвания и иновациите (НИИ) на Съюза. Съвместното създаване между промишлеността и академичните среди предполага системни взаимоотношения на базата на общи интереси между различните заинтересовани страни. Поради тази причина то обхваща по-широк спектър от взаимодействия отвъд съвместните научни изследвания и трансфера на технологии.

(3)

Ефективното сътрудничество между промишлеността и академичните среди е от ключово значение за ускоряване на внедряването на иновативни решения и за разработването на нови технологии, продукти и услуги с цел преодоляване на най-належащите обществени предизвикателства, като гарантиране на справедлив екологичен и цифров преход. В Новата европейска програма за иновации (2) и Европейската стратегия за университетите (3) сътрудничеството между университетите и промишлеността е определено като жизненоважен канал за създаването, оползотворяването и разпространението на нови знания. Освен това в Заключенията на Съвета относно Новата европейска програма за иновации (4) се подчертава, че ефективното сътрудничество между научните изследвания, бизнеса и публичния сектор е една от движещите сили за оползотворяване на знанията.

(4)

В Заключенията на Съвета относно Европейска стратегия за засилване на ролята на висшите учебни заведения за бъдещето на Европа (5) е подчертано, че висшите учебни заведения следва да бъдат допълнително насърчавани да превръщат знанията в умения, компетентности и иновации чрез развиване на тясно сътрудничество с икономическите, социалните и промишлените партньори в рамките на местните и регионалните екосистеми за научни изследвания и иновации и чрез улесняване на междусекторната мобилност между висшите учебни заведения и други партньори.

(5)

В Препоръката на Съвета (6) относно европейска рамка за привличане и задържане в Европа на талантите в областта на научните изследвания, иновациите и предприемачеството на държавите членки се препоръчва да поставят акцент върху схемите, целящи да укрепват уменията, необходими на изследователите, за да участват в дейности по оползотворяване на знанията. Тези схеми включват повишаване на осведомеността и обучение по сътрудничество между промишлеността и академичните среди. Препоръчва се и да се насърчават и подкрепят системи за оценка и възнаграждаване на изследователите. Тези системи, наред с другото, признават многообразие от резултати и дейности, включително оползотворяване на знанията, сътрудничество между промишлеността и академичните среди, основано на факти изготвяне на политики и взаимодействие с обществото.

(6)

Международното сътрудничество е ключов елемент за НИИ, тъй като улеснява достъпа до нови пазари и насърчава мрежа, свързваща талантите; науката и технологиите обаче са и в центъра на геополитически напрежения в претърпяваща трансформация глобална среда (7). Други промени, като прехода към отворена наука и преминаването към отворени иновации, пораждат както предизвикателства, така и възможности в развиващата се екосистема на НИИ. Очакванията са тези промени да осигурят високи постижения и въздействие на инвестициите на Съюза в НИИ и гарантиране на интересите на Съюза. В тази връзка Наборът с инструменти за справяне с чуждестранната намеса в областта на научните изследвания и иновациите (8) спомага за повишаване на осведомеността и изграждане на устойчивост в сектора на НИИ в Европа с цел засилване на сигурността в съвместните дейности в сферата на НИИ (9).

(7)

Съвместните дейности в сферата на НИИ представляват предизвикателства, понеже включват различни партньори с различен културен и професионален профил, мотивации и интереси (10). Тези партньори включват университети, научноизследователски организации, местни общности, предприятия, включително малки и средни предприятия (МСП), неправителствени организации и социални партньори.

(8)

Целта на настоящата препоръка е да се предоставят подробни насоки и инструменти за участниците в НИИ. Настоящата препоръка следва да улесни изграждането на благоприятстваща среда и условия за процъфтяване на съвместното създаване. С нейна помощ следва да се разработват интерактивни модели и тя следва да насърчава ролята на посредниците и цифровите платформи, които улесняват съвместното създаване и спомагат за по-доброто съответствие между предлагането и търсенето в сферата на иновациите.

(9)

Настоящата препоръка надгражда върху приноса от мрежата за партньорски практики за сътрудничеството между промишлеността и академичните среди за оползотворяване на знанията. Кодексът на практиките отразява новите насоки, въведени с Препоръка (ЕС) 2022/2415, тъй като насърчава връзките и съвместното създаване между всички участници в областта на НИИ и подчертава значението на предприемаческите умения и практики. Той допринася и за действието за „Актуализиране на насоките на ЕС за оползотворяване на знанията“, което е част от програмата за политиката за европейското научноизследователско пространство (ЕНП) за периода 2022—2024 г. (11).

(10)

Всички участници от сферата на НИИ, ангажирани в съвместно създаване между промишлеността и академичните среди, се насърчават да спазват настоящата препоръка. Това включва университети и други висши учебни заведения, публични и частни научноизследователски, иновационни и технологични организации, научноизследователски и технологични инфраструктури, предприятия от всички размери (включително стартиращи предприятия, спин-оф предприятия и разрастващи се предприятия) и посредници (като например специалисти по трансфер на знания и технологии, инкубатори, научни паркове и корпоративни посредници). Въпреки че настоящата препоръка касае главно организациите, нейното съдържание също е от ключово значение за насочване на отделните изследователи, иноватори и техните екипи в съвместното създаване между промишлеността и академичните среди. Настоящата препоръка следва да спомага за култивиране на динамична среда на НИИ и разработване на всеобхватно взаимно разбиране относно съответните цели и дейности на промишлеността и академичните среди.

ПРИЕ НАСТОЯЩАТА ПРЕПОРЪКА:

1.   ОПРЕДЕЛЕНИЯ

За целите на настоящата препоръка се прилагат следните определения:

(1)

„оползотворяване на знанията“ е процес на създаване въз основа на знания на социална и икономическа стойност чрез свързване на различни области и сектори и превръщането на данни, ноу-хау и резултати от научни изследвания в устойчиви продукти, услуги, решения и основани на знания политики, които облагодетелстват обществото (12);

(2)

„съвместно създаване между промишлеността и академичните среди“ означава процеса на съвместно създаване и оползотворяване на знанията между промишлеността, участниците в НИИ и вероятно и други заинтересовани страни, като например публични органи, социални партньори и гражданското общество (13);

(3)

„академични среди“ означава университети и други висши учебни заведения, включително публични и частни научноизследователски и технологични организации (14), университети по приложни науки и други висши институции за професионално образование и обучение;

(4)

„интелектуален актив“ означава резултат или продукти, генерирани от каквито и да е дейности в областта на НИИ (например права върху интелектуална собственост, данни, ноу-хау, прототипи, процеси, практики, технологии и софтуер);

(5)

„отворена наука“ означава подход към научния процес, основан на отворени съвместни дейности, инструменти и разпространение на знания, както е определено в член 2, точка 5 от Регламент (ЕС) 2021/695 на Европейския парламент и на Съвета (15);

(6)

„отворена иновация“ означава подходът към отваряне на иновационния процес извън дадена организация (16);“

(7)

„свободен достъп“ означава достъп, предоставян безплатно на крайния ползвател, до научноизследователски данни, включително научни публикации, в съответствие с член 14, параграф 1, буква а) и член 39, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2021/695.

2.   ИЗГРАЖДАНЕ НА БЛАГОПРИЯТСТВАЩА СРЕДА ЗА СЪВМЕСТНО СЪЗДАВАНЕ МЕЖДУ ПРОМИШЛЕНОСТТА И АКАДЕМИЧНАТА ОБЩНОСТ

2.1.   Стратегия, повишаване на осведомеността и стимули

2.1.1.   Препоръчва се да се насърчава съвместното създаване между промишлеността и академичните среди в стратегията на организацията чрез:

а)

определяне на ясна мисия за насърчаване на съвместното създаване между промишлеността и академичните среди за оползотворяване на знанията и разработване на пригодни за използване по предназначение стратегии за научноизследователска и развойна дейност, одобрени от висшето и средното ръководство;

б)

насърчаване на интердисциплинарно сътрудничество и обмен на знания в рамките на организацията с цел насърчаване на култура на иновации и отворен диалог, споделяне на добри резултати и предизвикателства и учене чрез практика;

в)

обмисляне създаването на специални екипи, които да отговарят за улесняването и подпомагането на сътрудничеството между промишлеността и академичните среди; инвестиране на време и ресурси; осигуряване на насоки за определяне на потенциални партньори (като се отчитат интересите, ангажиментът, предишният опит и допълването на способностите); и осигуряване на информация за наличните видове съвместно създаване и партньорства (различни степени на участие, продължителност и условия);

г)

укрепване на диалога между промишлеността и академичните среди на равнището на консултативните структури и стремеж към създаване на съвместни пътни карти с участието на академични среди, промишлеността, публични органи, социални партньори, клъстери, стартиращи предприятия и граждани, например чрез създаването на специални съвети; по възможност организиране на кръгли маси, среди или процеси за сътрудничество, включително анализ на нуждите от умения, за да се определят предизвикателствата за образованието и да се набележат компетентностите и уменията от значение за пазара на труда, с оглед съответно да се адаптират учебните програми и методите на обучение и да се развият у студентите ориентирани към бъдещето умения;

д)

разработване на съвместни структури, като например центрове за иновации и знания, виртуални институти и академии за предприемачество (17), за да се насърчава сътрудничеството и да се установят устойчиви взаимосвързани екосистеми; по възможност създаване на живи лаборатории и предлагане на основани на предизвикателства дейности, като хакатони, на които да се събират на едно място различни в международен план и трансдисциплинарни екипи от студенти, изследователи, дружества и градове с цел разработване на иновативни решения, които са от значение за дружествата и градовете;

е)

създаване на възможности за приемане на бакалаври и магистри, докторанти и изследователи с научна степен „доктор“ в дружествата и активно ангажиране в съвместни научни изследвания и ориентирани към мисии НИИ;

ж)

насърчаване на дейности за изграждане на доверие и взаимни знания (като например работа в мрежа, командировки и обмен на персонал между партньори) и използване на инструменти (като например ваучери за иновации) с цел насърчаване на по-ефективни и устойчиви партньорства.

2.1.2.   Препоръчва се да се повиши осведомеността в организациите относно взаимните ползи и възможностите за създаване на стойност, които съвместното създаване между промишлеността и академичните среди може да предложи, чрез:

а)

насърчаване на култура на междусекторно съвместно създаване и взаимно обучение посредством обмен на идеи за теми от общ интерес и споделяне на успешни примери и най-добри практики (18);

б)

привеждане на публичните и частните интереси в съответствие чрез определяне на общите предизвикателства и цели между промишлеността и академичните среди, като например вземане под внимание на обществените нужди или постигане на напредък в технологичните иновации;

в)

комуникиране относно ползите от съвместното създаване на знания за промишлеността, като например принос за всяка обществена нужда, оказване на социално въздействие, подобряване на промишлените изследвания, оценяване на обмена на таланти и умения, увеличаване на мащаба на социалните и организационните иновации на работното място, достъп до публично финансирани научноизследователски програми, споделяне на рисковете, свързани с изпитването на нови идеи и технологии, подобряване на продуктите или услугите и подобряване на конкурентоспособността на предприятията;

г)

комуникиране относно ползите от съвместно създаване на знания за научноизследователските организации, като например допринасяне за обществените нужди, създаване на социално въздействие, стимулиране разработването на спин-оф предприятия, съвместни проекти и публикации, промишлена приложимост на резултатите от научни изследвания, набиране на опит в промишлеността, обмен на умения и достъп до инфраструктури, увеличаване на мащаба на социалните и организационните иновации, подобряване на пригодността за заетост на студентите и изследователите и финансови възможности (включително повече възможности за финансиране);

д)

подчертаване на успешни партньорства между промишлеността и академичните среди в рамките на организацията, изтъкване на значението на ефективното управление на интелектуални активи и демонстриране на стойността, получена в резултат от съвместното създаване между промишлеността и академичните среди;

е)

ангажиране със създатели на политики и публични администрации във връзка с политики за съвместно създаване между промишлеността и академичните среди);

ж)

създаване на съвместни дейности (като например състезания с казуси, хакатони, комуникационни кампании, съвместни обучения и доказване на концепции) и включване на гражданите в дейности по съвместно създаване между промишлеността и академичните среди в съответствие с Препоръка (ЕC) 2024/736 на Комисията (19).

2.1.3.   Препоръчва се да се предоставят стимули за целия персонал на целевата организация (20) в промишлеността и академичните среди да участват в съвместно създаване между тях чрез:

а)

признаване и възнаграждаване на успешните партньорства между промишлеността и академичните среди, обмена на персонал или междусекторната мобилност и уменията, развивани в съвместното създаване в сферата на набирането на персонал, оценка на дейността (21), оценяване на професионалното развитие и развитието на персонала; следва да се обмислят и други стимули, като финансиране, общи права върху интелектуална собственост и споделяне на възнагражденията;

б)

комуникиране относно ползите от различните възможности за съвместно създаване и партньорство за персонала на промишлеността и академичните среди, като учене през целия живот, професионално и лично развитие, автономност на научните изследвания, ръководни функции и възможности за търговска реализация на научните изследвания;

в)

ангажиране на целия персонал в двупосочна междусекторна мобилност — от промишлеността към академичните среди и от академичните среди към промишлеността — с цел насърчаване на съвместното създаване и интердисциплинарните дейности, като например програми в кампуса, за да се преодолеят различията между научните изследвания и практическите приложения от промишлеността;

г)

осигуряване на информация на целия персонал относно съответните инструменти и програми, включително относно безвъзмездни средства за изпълнение на проекти, стипендиантски програми, стипендии, докторантски и постдокторантски програми в сферата на промишлеността, като стипендии за неакадемични стажове за постдокторанти по действие „Мария Склодовска-Кюри“ (ДМСК) (22) и докторантски мрежи по ДМСК (включително докторантури в сферата на промишлеността) (23), субсидии за доказване на концепции (24), алианси на европейски университети (25), възможности за начално финансиране, помощни услуги, обучение и наставничество, възможности за финансиране и събития.

2.2.   Развитие на уменията и учене през целия живот

2.2.1.   Препоръчва се да се инвестира в развитие на уменията и в учене през целия живот с цел укрепване на съвместното създаване между промишлеността и академичните среди чрез:

а)

предоставяне и насърчаване на наставничеството, менторството и възможностите за професионално и лично развитие за целия персонал в промишлеността и академичните среди (включително микроквалификации и професионално обучение) (26);

б)

инвестиране в разнообразни и гъвкави възможности за обучение, включително микроквалификации, с цел удовлетворяване на развиващите се потребности в промишлеността и академичните среди и с участието на учители и гостуващи лектори с различни профили, особено от промишлеността;

в)

укрепване на трансверсалните умения на персонала в промишлеността и академичните среди, необходими за ефективно интердисциплинарно и междусекторно сътрудничество, като комуникация, лидерство, адаптиране към променящата се работна среда, гъвкавост и умения за водене на преговори;

г)

насърчаване на всеобхватно разбиране за начина на работа на предприятията и осигуряване на обучение и възможности за студентите и изследователите да представят своите проекти на панели от представители на промишлеността, за да получат обратна информация и да създадат мрежа за своето бъдещо професионално развитие, включително чрез създаването на „инкубатори“ за студенти;

д)

развитие на умения за управление на проекти, надзор и менторство, оценка на въздействието, комуникация, съвместно създаване на знания, оползотворяване и иновации за целия персонал и студентите в академичните среди; това включва обучение по методики за оценяване, рамки за измерване и оценка на резултатите от проекти и тяхното социално въздействие;

е)

насърчаване на стратегическо мислене и предприемачески умения за студенти и изследователи с цел развитие на спин-оф предприятия и стартиращи предприятия въз основа на иновативни продукти и услуги, като резултатите от техните научни изследвания се прилагат на практика на пазара;

ж)

осигуряване на повече обучение относно възможностите за финансиране на НИИ и насърчаване на всеобхватно разбиране за функционирането и дейностите на академичните и научноизследователските институции в промишлеността, по-специално МСП, и насърчаване на инкубаторите, иновационните центрове и центровете за разпространение на технологии с цел подпомагане на иновационните процеси на МСП, например чрез надграждане върху работата, извършена от центровете за високи постижения в областта на професионалното образование (27);

з)

осигуряване на обучение по управление на интелектуални активи (обучението следва да бъде насочено и към промишлеността, особено към МСП, и академичните среди, включително студентите, в идеалния случай — в смесени групи) и акцентиране върху управлението на интелектуални активи в проекти и партньорства, включително съображенията за отворена наука и отворени иновации, в съответствие с Препоръка (ЕС) 2023/499 на Комисията;

и)

осигуряване на обучение по стандартизация с цел подобряване разбирането на характеристиките и връзките между научните изследвания, иновациите и стандартизацията, както и начина, по който те могат да се подпомагат взаимно, за да засилват оползотворяването на знанията, в съответствие с Препоръка (ЕС) 2023/498 на Комисията (28);

й)

развитие на уменията на персонала, студентите и изследователите за използване на цифрови платформи и инструменти, включително тези, които са свързани с грамотност по отношение на данните, и управление на данните за оползотворяване на знанията;

к)

насърчаване на участието на целия персонал (включително ръководен и административен персонал) и изследователите в съответните национални и международни междусекторни схеми за мобилност между академичните среди и промишлеността, както и други схеми, като докторантски мрежи по ДМСК, обмен на персонал по ДМСК, (29), съфинансиране по ДМСК (30), Еразъм+ (31), програми за образование и обучение на общностите за знания и иновации на Европейския институт за иновации и технологии (EIT) (32) и Общността за европейски научни изследвания и иновации в областта на сигурността (CERIS).

2.3.   Изграждане на мрежи и комуникация

2.3.1.   Препоръчва се да се инвестира в изграждането на мрежи, комуникацията и създаването на взаимоотношения, за да се улесни съвместното създаване между промишлеността и академичните среди посредством:

а)

насърчаване на персонала да взема участие в дейности по изграждане на мрежи в рамките на организацията и с външни организации и повишаване на осведомеността относно възможностите за изграждане на мрежи;

б)

организиране и участие в събития, които събират заедно промишлеността (включително МСП, спин-оф и стартиращи предприятия, бизнес ангели, фондове за рискови капитали и други заинтересовани страни) и академичните среди, за да обсъждат общи интереси, предизвикателства и възможности;

в)

поддържане на активна мрежа на бивши възпитаници с цел създаване на връзки и осигуряване на възможности за предприемачите-бивши възпитаници и тези, които работят в промишлеността, да споделят своя експертен опит със студентите и да предоставят наставничество (33);

г)

присъединяване към клъстери (34), мрежи (35), платформи (36), общности за партньорски практики, съвместни работни групи и консултативни съвети (и официални, и неофициални) и използване на наличните помощни услуги (като инкубатори, ускорители, бюра за трансфер на знания/технологии, звена за връзка и експерти — трети страни) на равнището на ЕС, на национално и на регионално равнище;

д)

повишаване на осведомеността относно предизвикателствата, включително сигурността на научните изследвания във връзка със сътрудничеството в областта на НИИ и възможната външна намеса (37), и насърчаване на партньорства между предприятия от Съюза и глобални академични партньори (38);

е)

насърчаване на открита и ефективна комуникация и гарантиране разбирането на терминологиите, използвани от различни участници;

ж)

определяне и използване на добре установени, професионално ръководени цифрови платформи или брокери (с възможности за търсене, филтри, предупреждения и др.), които:

i)

намират подходящи партньори от промишлеността и академичните среди, както и други заинтересовани страни, като отделни лица и публични органи;

ii)

проучват възможности за съвместно създаване;

iii)

привеждат в съответствие целите по интерактивен начин;

з)

създават вътрешни звена за връзка с необходимите средства и ресурси, които да служат като звена за контакт за съвместното създаване между промишлеността и академичните среди, които предоставят информация за възможности и гарантират безпроблемни взаимоотношения с партньорите;

и)

насърчават дългосрочно и устойчиво ангажиране след проекта и стимулиране на текущи взаимоотношения и партньорства между промишлеността и академичните среди.

3.   УПРАВЛЕНИЕ НА СЪВМЕСТНОТО СЪЗДАВАНЕ МЕЖДУ ПРОМИШЛЕНОСТТА И АКАДЕМИЧНИТЕ СРЕДИ ЗА ОПОЛЗОТВОРЯВАНЕ НА ЗНАНИЯТА

3.1.   Условия за успешни партньорства

3.1.1.   Препоръчва се да се разработи съвместна рамка за партньорство между промишлеността и академичните среди за ефективно оползотворяване на знанията чрез:

а)

договаряне на споделена визия, цели, очаквания и задачи, които водят до високо ниво на участие и дългосрочен ангажимент при зачитане на академичната свобода и, по целесъобразност, включване на други заинтересовани страни за създаване на рамка за партньорство;

б)

насърчаване на доверието и обвързването между всички страни, участващи в рамката за партньорство;

в)

определяне на ясна и всеобхватна договорна рамка, структура на управление, договорености за управление на партньорството и процедура за разрешаване на конфликти с подкрепата на експерти юристи;

г)

договаряне на подробен график и пътна карта за партньорството, включително ключови етапи и крайни срокове, и редовния им преглед, както и изготвяне на обща междусекторна работна терминология между партньорите;

д)

определяне на специфични показатели за наблюдение и оценяване на напредъка, създадената стойност, въздействието (екологично, технологично, икономическо, обществено, политическо и здравно) и устойчивостта на партньорството;

е)

разработване на стратегия за съвместно управление на интелектуалните активи (39), включително съображения относно широките познания, обмена на данни, оценяването, съвместното управление и правата на интелектуална собственост, практиките на отворена иновация и приноса към стандартизацията;

ж)

постигане на съгласие относно поверителността, собствеността върху данните и въпросите, свързани с неприкосновеността на данните, както и политика относно конфликтите на интереси;

з)

създаване на ясна структура на сътрудничество със специално обучен персонал (и специален екип в партньорските организации, ако е целесъобразно); тези екипи може да се подпомагат от бюра за трансфер на знания/технологии за партньорите от академичните страни или от съответните сдружения за партньорите от промишлеността;

и)

насърчаване на равенство, многообразие, устойчивост и приобщаване и избягване на свързани с пола предубеждения в целите и дейностите за партньорство;

й)

повишаване на осведомеността относно рамката за партньорство и ценностите, ролите, стимулите и ресурсите на партньорите, за да се гарантира яснота и привеждане в съответствие.

3.2.   Привличане на посредници (40)

3.2.1.   Препоръчва се да се популяризира ролята на посредниците, за да се насърчава устойчивото дългосрочно съвместно създаване между промишлеността и академичните среди чрез:

а)

извличане на полза от подкрепата на различни видове посредници, включително специалисти по трансфер на знания и технологии или договорни ръководители, които осъществяват надзор над формални операции в рамките на организацията (като въпроси, свързани с управлението на интелектуални активи); посредниците може да включват също и корпоративни, и други професионални посредници (като сдружения от промишления сектор или научни сдружения), които подпомагат диалога и разбират работните взаимоотношения, или организации, които извършват надзор над пространства за съвместно създаване с множество заинтересовани страни (като тестови среди, изпитателни стендове, платформи и живи лаборатории);

б)

извличане на полза от подкрепата на посредници в партньорството за улесняване на медиацията и комуникацията между партньорите;

в)

включване на посредниците в разработването на рамки за партньорство и вземане на участие в състезателни процедури на агенции за финансиране;

г)

ангажиране с посредници за предоставяне на данни относно отговорни иновации, регулаторни съвети и насоки по въпроси, по които организацията може да няма експертен опит (като управление на риска във връзка с технологиите);

д)

предоставяне на адекватни ресурси, включително финансиране и инвестиране в професионализацията на посредниците, и признаване на тяхната ключова роля в екосистемите за иновации на ЕС, националните и регионалните екосистеми за иновации и в привеждането на интересите на множество заинтересовани страни, междусекторните и регионалните интереси в съответствие с промишлеността и академичните среди;

е)

подпомагане на сътрудничеството и обмена на най-добри практики между посредниците, участващи в съвместно създаване между промишлеността и академичните среди, и насърчаване на експериментирането с цел неговото адаптиране към нови технологии, като изкуствен интелект, и извличането на ползи от тях;

ж)

оправомощаване на посредниците и инвестиране в необходимите умения чрез финансиране на проучвателни посещения и осигуряване на възможности за обучение по финансово и нефинансово оползотворяване на резултатите и социално предприемачество;

з)

насърчаване на посредниците от промишлеността и академичните среди да работят заедно с регионалните създатели на политики и администрации, инвеститорите в рисков капитал, бизнес ангелите и инвестиционните фондове да създадат и/или укрепят регионалните иновационни центрове и да привлекат инвестиции.

3.3.   Укрепване на оползотворяването на резултатите от съвместното създаване между промишлеността и академичните среди

3.3.1.   Препоръчва се да се насърчава оползотворяването на резултатите от дейностите за съвместно създаване между промишлеността и академичните среди чрез:

а)

включване, за всеки очакван резултат, на правила относно собствеността и контрола (включително отворен достъп и закрила на интелектуалната собственост) и план за оползотворяване за по-голямо въздействие; в този план следва да бъде определена ролята на всяка страна, стъпките, които трябва да се вземат, за да се постигне въздействие, и също за съвместно използване, когато е целесъобразно и когато основните интереси на партньорите са приведени в съответствие;

б)

създаване на ефективни канали и инструменти (41), включително за стандартизация, за да се гарантира внедряването на решенията, и изготвяне на редовно актуализиран списък на ключовия персонал и звената за контакт за всеки партньор в дадено сътрудничество;

в)

повишаване на осведомеността и извличане на ползи от публичните и частните схеми за финансиране, включително програми за финансиране на прототипи с цел демонстриране на техническата осъществимост на резултатите от научните изследвания, и финансиране от Съюза и национално финансиране за внедряване;

г)

насърчаване използването на утвърдени инструменти и услуги, с които се насърчава определянето на резултатите от стратегии и бизнес планове с висок потенциал за иновации и развитие на подкрепа за внедряването им в обществото.

3.3.2.   Препоръчва се обединяване на ресурсите и ангажиране в съвместни инфраструктури и съоръжения за съвместно създаване с цел укрепване на съвместното създаване между промишлеността и академичните среди чрез:

а)

инвестиране и участие в съвместни научноизследователски и технологични структури (42) и съоръжения за съвместно създаване, като например споделени работни места, изпитателни стендове и паркове за иновации, съоръжения за изпитване и експериментиране (43) и пилотни линии (44), които може да предоставят професионална подкрепа на персонала в области, като развитие на стопанската дейност, връзка с промишлеността, управление на бюра за трансфер на знания/технологии и управление на финансирането на научни изследвания с цел да се преодолеят различията между промишлеността и академичните среди;

б)

осигуряване на достъп до ресурси, като общи съоръжения, хранилища за оборудване и данни, с цел подпомагане на съвместните дейности в сферата на научните изследвания и иновациите (и като се имат предвид свързаните с това въпроси относно поверителността);

в)

подкрепа и участие в отворени платформи за иновации (включително цифрови среди и инструменти за съвместно създаване и професионално намиране на партньори от промишлеността и академичните среди) с цел стартиране и разработване на проекти за иновации, като се започне от идеи за иновации, предизвикателства в промишления сектор и се завърши с изграждане на консорциуми и екипи;

г)

предлагане на насоки относно методите за съвместно създаване, най-добри практики в сферата на отворената иновация и оползотворяването, пригодени към специфичните цели и задачи на партньорството; тези методи може да включват проекционно мислене, ориентирани към ползвателя подходи и процеси на участие.

3.4.   Оценяване на резултатите, създадената стойност и въздействието

3.4.1.   Препоръчва се да се оценяват резултатите, създадената стойност и въздействието на съвместното създаване между промишлеността и академичните среди чрез:

а)

съвместно договаряне на подходящи показатели за такива оценки и гарантиране на баланс между ориентираните към предприятията, социално ориентираните и ориентираните към научните изследвания показатели. Те може да включват определените иновации, лицензи, марки и софтуер, принос към стандартите и публично-частните съвместни публикации. Следва да се оцени въздействието (като например екологични, технологични, икономически, обществени, политически въздействия и въздействия върху здравето). Отрицателните въздействия следва да се докладват, а етичните опасения — да се оценяват;

б)

съвместно договаряне и разработване на показатели за качество с цел да се оценят резултатите от партньорството (като професионални взаимоотношения, спечелено доверие и обмен на знания), например посредством целеви проучвания и редовно подаване на обратна информация;

в)

използване на казуси за оценка на социалното въздействие и създадената стойност, по-специално за предимно публично финансирани проекти, и предоставяне на публичен достъп до тези казуси;

г)

преглед на показателите и индикаторите във времето и наблюдение на дългосрочното въздействие на партньорството от гледна точка на последователност, устойчивост, възможност за промяна на мащаба и повторно използване;

д)

гарантиране на справедливо и равностойно споделяне на стойността, генерирана от съвместното създаване между промишлеността и академичните среди, въз основа на въздействието, създадено с такива дейности;

е)

гарантиране, че всички участващи страни вземат под внимание стойността и въздействието, създадени от партньорството, при разработването на бъдещи дейности и партньорства.

Съставено в Брюксел на 1 март 2024 година.

За Комисията

Илиана ИВАНОВА

член на Комисията


(1)  Препоръка (ЕС) 2022/2415 на Съвета от 2 декември 2022 г. относно ръководните принципи за оползотворяването на знанията (ОВ L 317, 9.12.2022 г., стр. 141, ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2022/2415/oj).

(2)  Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите: Нова европейска програма за иновации, COM(2022) 332 final.

(3)  Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите относно европейска стратегия за университетите, COM(2022) 16 final.

(4)  Заключения на Съвета относно новата европейска програма за иновации от 17 ноември 2022 г. (Документ 14705/22 на Съвета).

(5)  Заключения на Съвета относно Европейска стратегия за засилване на ролята на висшите учебни заведения за бъдещето на Европа (2022/C 167/03).

(6)  Препоръка на Съвета от 18 декември 2023 г. относно европейска рамка за привличане и задържане в Европа на талантите в областта на научните изследвания, иновациите и предприемачеството (ОВ C, C/2023/1640, 29.12.2023 г., ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2023/1640/oj).

(7)  Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите относно глобалния подход към научните изследвания и иновациите — Стратегия на Европа за международното сътрудничество в един променящ се свят,COM2021) 252 final, 18.5.2021 г.

(8)  Европейска комисия, ГД „Научни изследвания и иновации“, „Справяне с чуждестранната намеса в областта на научните изследвания и иновациите“ — Работен документ на службите на Комисията, Служба за публикации на Европейския съюз, 2022 г.

(9)  Съвместно съобщение до Европейския парламент, Европейския съвет и Съвета относно „Европейска стратегия за икономическа сигурност“, JOIN/2023/20 final,20.6.2023.

(10)  Leveraging Innovation Through Collaboration: IP Challenges And Opportunities For SMEs In The Context Of EU-Funded Collaborative Research Projects (Използване на иновациите чрез сътрудничество: предизвикателства и възможности в областта на ИС за МСП в контекста на съвместните изследователски проекти, финансирани от ЕС) (lesi.org).

(11)  Програма за политиката за европейското научноизследователско пространство (europa.eu).

(12)  Препоръка (ЕС) 2022/2415.

(13)  Адаптирано от понятието за съвместно създаване на знания в Доклада на ОИСР „Knowledge co-creation in the 21st Century“ (Съвместно създаване на знания през XXI век).

(14)  Адаптирано от определението за академичен сектор в анотираното споразумение за предоставяне на безвъзмездни средства по линия на „Хоризонт 2020“https://ec.europa.eu/research/participants/data/ref/h2020/grants_manual/amga/h2020-amga_en.pdf.

(15)  Регламент (ЕС) 2021/695 на Европейския парламент и на Съвета от 28 април 2021 г. за създаване на Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“, за определяне на нейните правила за участие и разпространение на резултатите и за отмяна на регламенти (ЕС) № 1290/2013 и (ЕС) № 1291/2013 (ОВ L 170, 12.5.2021 г., стр. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2021/695/oj).

(16)  Препоръка (ЕС) 2023/499 на Комисията от 1 март 2023 г. относно кодекс на практиките при управлението на интелектуалните активи за оползотворяване на знанията в европейското научноизследователско пространство (ОВ L 69, 7.3.2023 г., стр. 75, ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2023/499/oj).

(17)  Като например тези, създадени от алиансите на европейски университети.

(18)  Примери за най-добри практики могат да бъдат намерени в Регистъра за най-добри практики | Научни изследвания и иновации (europa.eu).

(19)  Препоръка (ЕС) 2024/736 на Комисията от 1 март 2024 година относно Кодекс на практиките за гражданско участие за оползотворяване на знанията (ОВ L, 2024/736, 5.3.2024 г., ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2024/736/oj).

(20)  Целият персонал включва не само изследователите, но и друг персонал, като специалисти по трансфер на знания и технологии и ръководители, отговарящи за посредничеството във взаимодействието между промишлеността и академичните среди.

(21)  Въз основа на работата на коалицията за подобряване на оценката на научните изследвания (CoARA).

(22)  Стипендии за стажове за постдокторанти по ДМСК.

(23)  Докторантски мрежи по ДМСК.

(24)  Доказване на концепции | ERC (europa.eu).

(25)  Инициатива „Европейски университети“ | европейско пространство за образование (europa.eu).

(26)  В съответствие с Плана за действие на Европейския стълб на социалните права.

(27)  Центрове за високи постижения в областта на професионалното образование — заетост, социални въпроси и приобщаване (europa.eu).

(28)  Препоръка (ЕС) 2023/498 на Комисията от 1 март 2023 г. относно кодекс на практиките за стандартизация в европейското научноизследователско пространство (ОВ L 69, 7.3.2023 г., стр. 63, ELI: https://eur-lex.europa.eu/eli/reco/2023/498/oj?locale=bg).

(29)  Обмен на персонал | Действия „Мария Склодовска-Кюри“ (europa.eu).

(30)  COFUND | Действия „Мария Склодовска-Кюри“ (europa.eu).

(31)  Home | Еразъм+ (europa.eu).

(32)  EIT Entrepreneurial Education ((Предприемаческо образование от EIT): Learn from Leaders of European Innovation (Обучение от лидерите в областта на европейските иновации) | EIT.

(33)  Например EIT Alumni (бивши възпитаници на EIT) | EIT (europa.eu).

(34)  Например Homepage | European Cluster Collaboration Platform (Европейската платформа за сътрудничество между клъстери) .

(35)  Например мрежата „Enterprise Europe“ (europa.eu) и общностите на EIT за знания и иновации, и техният дългогодишен експертен опит в интегрирането на научните изследвания, иновациите и образованието в контекста на сътрудничеството между промишлеността и академичните среди.

(36)  Като платформата „Horizon Results“ (europa.eu).

(37)  Европейска комисия, ГД „Научни изследвания и иновации“, „Справяне с чуждестранната намеса в областта на научните изследвания и иновациите“ — Работен документ на службите на Комисията, Служба за публикации на Европейския съюз, 2022 г.

(38)  Достъпен в Анализа на въздействието на обмена на персонал за научноизследователска и иновационна дейност (RISE): Действия „Мария Склодовска-Кюри“ — Служба за публикации на Европейския съюз (europa.eu).

(39)  Препоръчително е да се следват насоките, предвидени в кодекса на практиките при управлението на интелектуалните активи за оползотворяване на знанията в ЕНП относно управлението на интелектуални активи в съвместни дейности за научни изследвания и иновации и препоръките относно предимно публично финансираните проекти.

(40)  Посредниците включват например специалисти по трансфер на знания и технологии, бизнес инкубатори, научни паркове, иновационните центрове или клъстери на ЕС, национални и регионални иновационни центрове или клъстери, експерти по интелектуална собственост, консултанти и специалисти по подпомагане на иновациите, екипи за научна комуникация и ангажиране с политики, организации за знания за политики/научни консултации и специалисти по ангажиране на гражданите.

(41)  Канали и инструменти за оползотворяване на научните изследвания и иновациите (europa.eu).

(42)  Във връзка със създаването на научноизследователски или технологични инфраструктури вж. Съобщение на Комисията — Рамка за държавна помощ за научни изследвания, развитие и иновации (ОВ C 414, 28.10.2022 г., стр. 1).

(43)  Програма „Цифрова Европа“.

(44)  Инициативата „Интегрални схеми за Европа“.


ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2024/774/oj

ISSN 1977-0618 (electronic edition)


Top