EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015R2285

Регламент (ЕС) 2015/2285 на Комисията от 8 декември 2015 година за изменение на приложение II към Регламент (ЕО) № 854/2004 на Европейския парламент и на Съвета за определяне на специфичните правила за организирането на официален контрол върху продуктите от животински произход, предназначени за човешка консумация, по отношение на някои изисквания за живи двучерупчести мекотели, бодлокожи, ципести и морски коремоноги и за изменение на приложение I към Регламент (ЕО) № 2073/2005 относно микробиологични критерии за храните (Текст от значение за ЕИП)

OB L 323, 9.12.2015, p. 2–4 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2015/2285/oj

9.12.2015   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 323/2


РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2015/2285 НА КОМИСИЯТА

от 8 декември 2015 година

за изменение на приложение II към Регламент (ЕО) № 854/2004 на Европейския парламент и на Съвета за определяне на специфичните правила за организирането на официален контрол върху продуктите от животински произход, предназначени за човешка консумация, по отношение на някои изисквания за живи двучерупчести мекотели, бодлокожи, ципести и морски коремоноги и за изменение на приложение I към Регламент (ЕО) № 2073/2005 относно микробиологични критерии за храните

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 852/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2004 г. относно хигиената на храните (1), и по-специално член 4, параграф 4 от него,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 854/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2004 г. за определяне на специфичните правила за организирането на официален контрол върху продуктите от животински произход, предназначени за човешка консумация (2), и по-специално член 18, уводното изречение и точка 13 от него,

като има предвид, че:

(1)

С Регламент (ЕО) № 854/2004 се определят специфични правила за организирането на официален контрол върху продуктите от животински произход, предназначени за консумация от човека. Съгласно разпоредбите на регламента държавите членки гарантират, че при производството и предлагането на пазара на живи двучерупчести мекотели, живи бодлокожи, живи ципести и живи морски коремоноги се извършва официалният контрол, описан в приложение II.

(2)

В съответствие с приложение II, глава II, част А, точка 2 от Регламент (ЕО) № 854/2004 компетентният орган трябва да класифицира производствените райони, от които разрешава събирането на живи двучерупчести мекотели, в три категории в зависимост от нивото на фекално замърсяване.

(3)

За да класифицира производствените райони, компетентният орган следва да определи период за преглед на данните за вземане на проби от всеки производствен район и район за повторно полагане с цел да се установи съответствието със стандартите, определени в посочения регламент.

(4)

В приложение II, глава II, част А, точка 3 от Регламент (ЕО) № 854/2004 се посочва, че компетентният орган може да определи като клас А районите, от които живи двучерупчести мекотели може да се събират за пряка консумация от човека. Живите двучерупчести мекотели, взети от тези райони, трябва да отговарят на здравните стандарти, предвидени в приложение III, раздел VII, глава V от Регламент (ЕО) № 853/2004 на Европейския парламент и на Съвета (3).

(5)

С Регламент (ЕО) № 2073/2005 на Комисията (4) се определят микробиологичните критерии за някои микроорганизми и правилата за прилагане, които стопанските субекти в областта на храните трябва да спазват при изпълнението на общите и специфичните хигиенни изисквания, посочени в член 4 от Регламент (ЕО) № 852/2004. По-специално с него се въвежда критерий за безопасност на храните по отношение на Escherichia coli в живи двучерупчести мекотели и живи бодлокожи, ципести и коремоноги.

(6)

Предвиденият в Кодекс алиментариус критерий за E. coli за продукти, пуснати на пазара, се различава от критерия в законодателството на Европейския съюз. Критерият по Кодекс алиментариус представлява план с тристепенна класификация на пробите (n = 5, c = 1, m = 230 и M = 700 E. coli MPN/100 g месо и вътрешночерупкова течност), а критерият на Европейския съюз е план с двустепенна класификация на пробите (n = 1, c = 0, M = 230 E. coli MPN/100 g месо и вътрешночерупкова течност). Тази разлика е от значение за международната търговия. Критерият по Кодекс алиментариус, който се основава на международни стандарти, следва да бъде отразен също така в правилата за класификация на производствените райони от клас А, определени в приложение II към Регламент (ЕО) № 854/2004.

(7)

При възприетия в Кодекс алиментариус подход за прилагане на план с тристепенна класификация на пробите съществува по-голяма вероятност да бъдат открити партидите, които не отговарят на изискванията, особено когато степента на замърсяване е близо до установената граница. Възприетият в Кодекс алиментариус подход за изпитване на крайния продукт се смята за по-точен от научна гледна точка и средностатистически предлага до голяма степен равностойна защита на здравето.

(8)

Регламент (ЕО) № 2073/2005 и Регламент (ЕО) № 854/2004 следва да бъдат приведени в съответствие с Кодекс алиментариус по отношение на този критерий и с оглед на това следва да бъдат съответно изменени.

(9)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по растенията, животните, храните и фуражите,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Регламент (ЕО) № 854/2004 се изменя, както следва:

1)

в приложение II, глава II:

а)

преди началото на част А се добавят следните изречения: „Референтният метод за анализ за E. coli е откриване и техника на най-вероятния брой съгласно стандарт EN/ISO 16649-3. Може да се използват алтернативни методи, ако са валидирани спрямо този референтен метод в съответствие с критериите, установени в стандарт EN/ISO 16140.“;

б)

в част А, точки 4 и 5 се заличават следните изречения: „Референтният метод за този анализ е тестът на трикратно разреждане до петата епруветка при изпитване за най-вероятното разреждане, специфициран в ISO 16649-3. Могат да се използват алтернативни методи, ако са валидирани за този референтен метод в съответствие с критериите в EN/ISO 16140.“, и „Референтният метод за този анализ е петтръбният, три разреден тест за НВЧ, специфициран в ISO 16649-3. Алтернативни методи могат да бъдат използвани, ако са валидирани за този референтен метод в съответствие с критериите в EN/ISO 16140.“;

2)

в глава II, част А точка 2 се заменя със следното:

„2.

Компетентният орган трябва да класифицира производствените райони, от които разрешава събирането на живи двучерупчести мекотели, в три категории в зависимост от нивото на фекално замърсяване. При необходимост той може да направи това съвместно със собственика на предприятието. За да класифицира производствените райони, компетентният орган трябва да определи период за преглед на данните за вземане на проби от всеки производствен район и район за повторно полагане с цел да се установи съответствието със стандартите, посочени в настоящата точка и в точки 3, 4 и 5.“;

3)

в глава II, част А точка 3 се заменя със следното:

„3.

Компетентният орган може да определи като принадлежащи към клас А районите, от които живи двучерупчести мекотели може да се събират за пряка консумация от човека. Живите двучерупчести мекотели, взети от тези райони, трябва да отговарят на здравните стандарти, предвидени в приложение III, раздел VII, глава V от Регламент (ЕО) № 853/2004.

В 80 % от пробите от живи двучерупчести мекотели, събрани от тези райони през периода за преглед, не трябва да се превишава нормата от 230 E. coli на 100 g месо и вътрешночерупкова течност. В останалите 20 % от пробите не трябва да се превишава нормата от 700 E. coli на 100 g месо и вътрешночерупкова течност.

Когато оценява резултатите за определения период за преглед за запазване на района в клас А, компетентният орган може да реши — въз основа на оценка на риска след провеждане на разследване — да не вземе предвид резултат аномалия, при който нормата от 700 E. coli на 100 g месо и вътрешночерупкова течност е превишена.“

Член 2

В приложение I към Регламент (ЕО) № 2073/2005 глава 1 се изменя, както следва:

1)

в таблицата „Критерии за безопасност на храните“ ред 1.25 се заменя със следното:

„1.25

Живи двучерупчести мекотели и живи бодлокожи, ципести и морски коремоноги

E. coli (15)

5 (16)

1

230 MPN/100 g месо и вътрешночерупкова течност

700 MPN/100 g месо и вътрешночерупкова течност

EN/ISO 16649-3

Продукти, пуснати на пазара в рамките на срока им на годност“

2)

бележка под линия 16 се заменя със следното:

„(16)

Всяка проба се състои от минимален брой отделни животни съгласно стандарт EN/ISO 6887-3.“;

3)

а)

В бележките относно тълкуването на резултатите от изпитванията текстът „Посочените граници се отнасят до всяка една изпитвана проба, с изключение на живи двучерупчести мекотели и живи бодлокожи, ципести и морски коремоноги във връзка с изпитване за E. coli, когато границата се отнася до сборна проба.“

се заменя със следното:

„Посочените граници се отнасят за всяка изпитвана проба.“;

б)

в бележките относно тълкуването на резултатите от изпитванията текстът „L. monocytogenes в други готови за консумация храни и E. coli в живи двучерупчести мекотели:“ се заменя със следното:

L. monocytogenes в други готови за консумация храни:

задоволителни, ако всички наблюдавани стойности са ≤ границата,

незадоволителни, ако някоя от стойностите е > границата.

E. coli в живи двучерупчести мекотели и живи бодлокожи, ципести и морски коремоноги:

задоволителни, ако и петте наблюдавани стойности са ≤ 230 MPN/100 g месо и вътрешночерупкова течност или ако една от петте наблюдавани стойности е > 230 MPN/100 g месо и вътрешночерупкова течност, но ≤ 700 MPN/100 g месо и вътрешночерупкова течност,

незадоволителни, ако някоя от петте наблюдавани стойности е > 700 MPN/100 g месо и вътрешночерупкова течност или ако най-малко две от петте наблюдавани стойности са > 230 MPN/100 g месо и вътрешночерупкова течност.“

Член 3

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Той се прилага от 1 януари 2017 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 8 декември 2015 година.

За Комисията

Председател

Jean-Claude JUNCKER


(1)  ОВ L 139, 30.4.2004 г., стр. 1.

(2)  ОВ L 139, 30.4.2004 г., стр. 206.

(3)  Регламент (EО) № 853/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2004 г. относно определяне на специфични хигиенни правила за храните от животински произход (ОВ L 139, 30.4.2004 г., стр. 55).

(4)  Регламент (ЕО) № 2073/2005 на Комисията от 15 ноември 2005 г. относно микробиологични критерии за храните (ОВ L 338, 22.12.2005 г., стр. 1).


Top