EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007G1204(01)

Резолюция на Съвета от 15 ноември 2007 година относно нови умения за нови работни места

OB C 290, 4.12.2007, p. 1–3 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

4.12.2007   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 290/1


РЕЗОЛЮЦИЯ НА СЪВЕТА

от 15 ноември 2007 година

относно нови умения за нови работни места

(2007/C 290/01)

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

КАТО ПРИПОМНЯ по-конкретно:

(1)

Европейският съвет от Лисабон през март 2000 г., който даде началото на стратегия, насочена към устойчиво икономическо развитие с повече и по-добри работни места и по-голямо социално единство, с дългосрочни цели за заетост.

(2)

Интегрираните насоки за растеж и работни места (2005-2008 г.) (1), по-специално тези, отнасящи се до необходимостта да се подобри посрещането на потребностите на пазара на труда, да се разшири и подобри инвестирането в човешки капитал, да се адаптират системите за образование и обучение в отговор на новите изисквания за компетентности и да се осигурят подходящи човешки ресурси за научноизследователската и развойна дейност и за иновациите.

(3)

Заключенията на Съвета и на представителите на държавите-членки, заседаващи в рамките на Съвета от 14-15 ноември 2005 г. относно ролята на развиването на умения и компетентности при осъществяването на целите от Лисабон (2).

(4)

Препоръката на Европейския парламент и на Съвета от 18 декември 2006 г. относно ключовите компетентности за учене през целия живот (2006/962/ЕО) (3).

(5)

Предложението на Комисията за препоръка за създаване на Европейска квалификационна рамка за ученето през целия живот, което в скоро време ще бъде одобрено от Европейския парламент и от Съвета.

(6)

Съобщението на Комисията „Електронните умения за 21-ви век: насърчаване на конкурентоспособността, растежа и работните места“ от 7 септември 2007 г. (4)

СЪЗНАВАЙКИ че:

(1)

В контекста на перспективата за учене през целия живот, образованието и обучението са необходими средства за насърчаване на способността за адаптиране и възможностите за наемане на работа, активното гражданство, личната и професионална реализация. Те улесняват свободното движение на европейските граждани и допринасят за постигането на целите и стремежите на Европейския съюз, който се стреми да отговори на предизвикателствата, поставени от глобализацията и застаряването на населението. Това следва да позволи на всички хора да придобият необходимите знания, за да участват активно в обществото, основано на знанието, и на пазара на труда.

(2)

Целите за пълна заетост, качество на работните места, производителност на труда и социално единство могат да бъдат постигнати само ако са изразени като ясни приоритети: да се привлекат и задържат на работа повече хора, да се увеличи предлагането на работна сила; да се подобри способността за адаптиране на работниците и предприятията; както и да се увеличи инвестирането в човешки капитал чрез по-добро образование и развитието на умения и компетентности.

ПОДЧЕРТАВА необходимостта:

(1)

Да се предоставят на всички европейски граждани нови възможности да подобрят нивото на своите познания, умения и компетентности, да се приспособят към новите изисквания и да поемат нова и по-добра работа, съчетавайки инструментите, които вече съществуват на европейско и национално равнище.

(2)

Да се предвидят нужните умения, както и липсите на такива умения, които възникват на европейските пазари на труда.

(3)

Да се подобри съответствието между познанията, уменията и компетентностите и потребностите на обществото и на икономиката като средство за повишена конкурентоспособност и растеж, както и за по-голямо социално единство в Европа.

СЛЕДОВАТЕЛНО ПРИКАНВА ДЪРЖАВИТЕ-ЧЛЕНКИ И КОМИСИЯТА

(1)

Да подготвят хората за нова работа в обществото, основано на знанието, по-специално посредством:

a)

повишаване на цялостното равнище на уменията, с отдаване на приоритет на образованието и обучението на хората с малко умения и на изложените на най-висок риск от икономическо и социално изключване, включително рано напускащите училище и млади хора с ниски образователни постижения, възрастни заети лица, дълготрайно безработни, жени, опитващи се да се върнат на пазара на труда, мигранти и хора с увреждания;

б)

предоставяне и насърчаване на първоначално и продължаващо образование и обучение за умения и компетентности от най-високо и дори отлично качество, за да се поддържа и засили капацитетът им за иновации и използване на научните изследвания, необходим за по-голяма конкурентоспособност, растеж и заетост;

в)

стимулиране на отлични умения в научноизследователската и развойната дейност и иновациите, inter alia чрез развитието на регионални групи за иновации, включващи предприятия, както и институции за образование и обучение и научноизследователски институти и инициативата Euroskills 2008;

г)

въвеждане на мерки, целящи съответствие на идентифицираните потребности от умения и попълването на потенциалните липси;

д)

оказване на съдействие на търсещите работа чрез предоставяне на професионално ориентиране и индивидуален план за обучение, които следва да идентифицират модулите на компетентности, необходими за преместването на нова работа, където има липси на умения;

е)

разпространяване на информация за уменията и компетентностите, необходими за нова работа, чрез EURES, националните служби по заетостта и европейските и национални мрежи за ориентиране.

(2)

Да продължат работа по валидирането на резултатите от обучението и прозрачността на квалификациите, по-специално посредством:

a)

развиване на валидирането на получените познания посредством формално, неформално и самостоятелно учене на национално равнище в съответствие със заключенията на Съвета от май 2004 г. (5), прилагането на Европейската квалификационна рамка (ЕКР) и на съществуващите или бъдещи европейски системи за прехвърляне и натрупване на кредити във висшето образование и професионалното образование и обучение;

б)

по-нататъшно развиване на Europass като инструмент за прилагането на ЕКР и отчитане на напредъка при учредяването на национални системи за валидиране на неформални и самостоятелни форми на обучение.

(3)

Да разгледат въпросите на финансирането и качеството посредством:

a)

използване на структурните фондове, както и на Програмата за учене през целия живот, Рамковата програма за конкурентоспособност и иновации и Седма рамкова програма за научни изследвания и технологично развитие в подкрепа на тази инициатива;

б)

подобряване на качеството и пригодността на професионалното образование и обучение на всички равнища чрез въвеждане на принципите за осигуряване на качество, залегнали в европейските референтни инструменти, и участието на социалните партньори.

СЛЕДОВАТЕЛНО ПРИКАНВА КОМИСИЯТА

(1)

Да анализира, в контекста на процеса от Копенхаген и сътрудничеството във висшето образование, необходимостта от консултативни механизми с добавена стойност, които да засилят идентифицирането на нови видове работа и потребности от умения на европейско равнище, като използват съществуващите дейности и проекти за секторни умения в рамките на политиките за учене през целия живот, предприемачество и социален диалог. Тези механизми следва да бъдат насочени към развиването на редовно прогнозиране на средносрочни липси на умения, зададени като професионални функции, референтните нива (ЕКР) и ключови компетентности.

Механизмите следва да се основават върху:

експертните знания на inter alia предприятия, институции за образование и обучение, служби по заетостта и научни изследователи, както и

съществуващите прогнози за пазара на труда и резултатите от стратегиите за секторни умения на регионално, национално и европейско равнище, както и значими проучвания за бъдещите потребности от умения на национално и европейско равнище;

(2)

Да укрепва европейската мрежа за ранно идентифициране и прогнозиране на потребности от умения (мрежата Skillsnet на Cedefop) и на европейската система за прогнозиране на тенденциите в заетостта.

(3)

Да докладва за последващите действия по настоящата резолюция на европейско и национално равнище в рамките на работната програма за образование и обучение, като отчита двугодишните национални доклади на държавите-членки.


(1)  Решение 2005/600/ЕО на Съвета от 12 юли 2005 г. относно насоки за политиките по заетостта на държавите-членки и Препоръка 2005/601/ЕО от 12 юли 2005 г. относно общите насоки за икономическите политики на държавите-членки и на Общността (2005-2008 г.) (OB L 205, 6.8.2005 г., стр. 21).

(2)  ОВ C 292, 24.11.2005 г., стр. 3.

(3)  ОВ L 394, 30.12.2006 г., стр. 10.

(4)  COM(2007) 496 окончателен.

(5)  Заключения на Съвета и на представителите на правителствата на държавите-членки, заседаващи в рамките на Съвета относно общите европейски принципи за идентифициране и валидиране на неформалното и самостоятелно учене (приети на 28 май 2004 г.) док. 9600/04.


Top