EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023D0136

Решение (ЕС) 2023/136 на Европейския парламент и на Съвета от 18 януари 2023 година за изменение на Директива 2003/87/ЕО по отношение на уведомяването относно компенсирането във връзка с глобална, основана на пазара мярка, за оператори на въздухоплавателни средства, установени в Съюза (текст от значение за ЕИП)

PE/61/2022/REV/1

OB L 19, 20.1.2023, p. 1–4 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2023/136/oj

20.1.2023   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 19/1


РЕШЕНИЕ (ЕС) 2023/136 НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

от 18 януари 2023 година

за изменение на Директива 2003/87/ЕО по отношение на уведомяването относно компенсирането във връзка с глобална, основана на пазара мярка, за оператори на въздухоплавателни средства, установени в Съюза

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 192, параграф 1 от него,

като взеха предвид предложението на Европейската комисия,

след предаване на проекта на законодателния акт на националните парламенти,

като взеха предвид становището на Европейския икономически и социален комитет (1),

като взеха предвид становището на Комитета на регионите (2),

в съответствие с обикновената законодателна процедура (3),

като имат предвид, че:

(1)

Схемата за компенсиране и намаляване на въглеродните емисии в международното въздухоплаване (CORSIA) на Международната организация за гражданско въздухоплаване (ИКАО) функционира от 2019 г. по отношение на мониторинга, докладването и проверката на емисиите и е предназначена да бъде глобално прилагана, основана на пазара мярка, насочена към компенсиране на емисиите на въглероден диоксид от международното въздухоплаване, които са над определено равнище, с някои компенсационни кредити, считано от 1 януари 2021 г.

(2)

Парижкото споразумение, прието през декември 2015 г. съгласно Рамковата конвенция на Организацията на обединените нации по изменение на климата („РКООНИК“) (4), влезе в сила през ноември 2016 г. Страните по споразумението се договориха да задържат покачването на средната температура в световен мащаб значително под 2 °C над нивата от прединдустриалния период и да полагат усилия за ограничаването на покачването на температурата до 1,5 °C над нивата от прединдустриалния период. Този ангажимент беше подсилен с приемането на Пакта за климата от Глазгоу през ноември 2021 г., в който Конференцията на страните призна, че последиците от изменението на климата биха били много по-малки при покачване на температурата с 1,5 °C в сравнение с 2 °C, и реши да продължи усилията за ограничаване на покачването на температурата до 1,5 °C.

(3)

При спазване на различията между законодателството на Съюза и разпоредбите в първото издание на приложение 16, том IV към Конвенцията за международно гражданско въздухоплаване — Схема за компенсиране и намаляване на въглеродните емисии в международното въздухоплаване (CORSIA), с което се създават международните стандарти и препоръчителни практики за опазване на околната среда по CORSIA („SARP по CORSIA“), за които ИКАО е уведомена след приемането на Решение (ЕС) 2018/2027 на Съвета (5), и с оглед на начина, по който Европейският парламент и Съветът изменят законодателството на Съюза, Съюзът възнамерява да въведе CORSIA чрез Директива 2003/87/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (6).

(4)

Делегиран регламент (ЕС) 2019/1603 на Комисията (7) беше приет с цел подходящо прилагане на правилата на CORSIA за мониторинг, докладване и проверка на емисиите от въздухоплаването. Компенсирането по смисъла на SARP по CORSIA се изчислява на базата на емисиите на CO2, проверени в съответствие с посочения делегиран регламент.

(5)

Поради голямото намаление на емисиите от въздухоплаването през 2020 г. вследствие на пандемията от COVID-19, на своята 220-ата сесия през юни 2020 г. Съветът на ИКАО реши, че за периода 2021—2023 г. като база за изчисляване на компенсирането, което да се извършва от операторите на въздухоплавателни средства, следва да се използват емисиите от 2019 г. Това решение беше одобрено от 41-вото събрание на ИКАО през октомври 2022 г.

(6)

През 2021 г. емисиите от въздухоплаването не надхвърлиха общите равнища от 2019 г. На 31 октомври 2022 г. ИКАО определи, че коефициентът на растеж на сектора (SGF) за емисиите от 2021 г. е равен на нула. SGF е параметър от методологията на CORSIA, използвана за изчисляване на годишните изисквания за компенсиране от операторите. Поради това допълнителното компенсиране от операторите на въздухоплавателни средства за 2021 г. се равнява на нула.

(7)

Държавите членки следва да приложат CORSIA, като уведомят до 30 ноември 2022 г. операторите на въздухоплавателни средства, които притежават свидетелство за авиационен оператор, издадено от държава членка, и операторите на въздухоплавателни средства, които са регистрирани в държава членка, за изискваното от тези оператори на въздухоплавателни средства компенсиране по отношение на 2021 г.

(8)

Доколкото целите на настоящото решение не могат да бъдат постигнати в достатъчна степен от държавите членки, а поради обхвата и последиците му могат да бъдат по-добре постигнати на равнището на Съюза, Съюзът може да приеме мерки в съответствие с принципа на субсидиарност, уреден в член 5 от Договора за Европейския съюз. В съответствие с принципа на пропорционалност, уреден в същия член, настоящото решение не надхвърля необходимото за постигане на тези цели.

(9)

Важно е да се гарантира правна сигурност за националните органи и за операторите на въздухоплавателни средства по отношение на компенсирането по CORSIA за 2021 г. възможно най-рано през 2022 г. Ето защо настоящото решение следва да влезе в сила незабавно.

(10)

Без да се засяга приемането на директива на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Директива 2003/87/ЕО по отношение на приноса на въздухоплаването към целта на Съюза за намаляване на емисиите в цялата икономика и за подходящо прилагане на глобална, основана на пазара мярка, предназначението на настоящото решение е то да бъде изцяло временна мярка, която да се прилага само до изтичането на срока за транспониране на посочената директива. В случай че срокът за транспониране не е изтекъл до 30 ноември 2023 г. и ИКАО определи, че SGF за емисиите от 2022 г. е равен на нула, държавите членки следва да уведомят операторите на въздухоплавателни средства, че изискваното от тях компенсиране по отношение на 2022 г. се равнява на нула. Ако SGF за емисиите от 2022 г. е различен от нула, Комисията следва да може, когато е целесъобразно, да представи ново предложение за изчисляване на изискванията за компенсиране и уведомяването за тях.

(11)

Директива 2003/87/ЕО следва да бъде съответно изменена,

ПРИЕХА НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

В член 12 от Директива 2003/87/ЕО се добавят следните параграфи:

„6.   До 30 ноември 2022 г. държавите членки уведомяват операторите на въздухоплавателни средства, че по отношение на 2021 г. размерът на изискванията за компенсиране по смисъла на точка 3.2.1 от международните стандарти и препоръчителни практики на ИКАО за опазване на околната среда във връзка със Схемата за компенсиране и намаляване на въглеродните емисии в международното въздухоплаване („SARP по CORSIA“) се равнява на нула. Държавите членки уведомяват операторите на въздухоплавателни средства, които отговарят на посочените по-долу условия:

а)

операторите на въздухоплавателни средства притежават свидетелство за авиационен оператор, издадено от държава членка, или са регистрирани в държава членка, включително в най-отдалечените региони, зависимите територии и териториите на тази държава членка; и

б)

те произвеждат годишни емисии на CO2 над 10 000 тона от използването на самолети с максимална сертифицирана излетна маса, по-голяма от 5 700 kg, които изпълняват полети, обхванати от приложение I към настоящата директива и от член 2, параграф 3 от Делегиран регламент (ЕС) 2019/1603 (*1) на Комисията, различни от онези, които заминават и пристигат в същата държава членка, включително най-отдалечените региони на посочената държава членка, считано от 1 януари 2021 г.

За целите на първа алинея, в буква б) не се вземат предвид емисиите на CO2 от следните видове полети:

i)

държавни полети;

ii)

полети с хуманитарна цел;

iii)

полети с медицинска цел;

iv)

военни полети;

v)

полети за гасене на пожари;

vi)

полети преди или след хуманитарен, медицински или пожарогасителен полет, при условие че тези полети са извършени със същите въздухоплавателни средства и са били необходими за извършването на съответните хуманитарни, медицински или противопожарни дейности или за преместването на въздухоплавателното средство след тези дейности за следващата му дейност.

7.   До приемането на законодателен акт за изменение на настоящата директива по отношение на приноса на въздухоплаването към целта на Съюза за намаляване на емисиите в цялата икономика и за подходящо прилагане на глобална, основана на пазара мярка, и в случай че срокът за транспониране на такъв законодателен акт не е изтекъл до 30 ноември 2023 г. и коефициентът на растеж на сектора (SGF) за емисиите от 2022 г., който трябва да бъде публикуван от ИКАО, е равен на нула, до 30 ноември 2023 г. държавите членки уведомяват операторите на въздухоплавателни средства, че по отношение на 2022 г. изискванията към тях за компенсиране по смисъла на точка 3.2.1 от SARP по CORSIA на ИКАО са равни на нула.

Член 2

Настоящото решение влиза в сила в деня след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Съставено в Страсбург на 18 януари 2023 година.

За Европейския парламент

Председател

R. METSOLA

За Съвета

Председател

J. ROSWALL


(1)  ОВ C 105, 4.3.2022 г., стр. 140.

(2)  ОВ C 301, 5.8.2022 г., стр. 116.

(3)  Позиция на Европейския парламент от 13 декември 2022 г. (все още непубликувана в Официален вестник) и решение на Съвета от 19 декември 2022 г.

(4)  ОВ L 282, 19.10.2016 г., стр. 4.

(5)  Решение (ЕС) 2018/2027 на Съвета от 29 ноември 2018 г. относно позицията, която трябва да се заеме от името на Европейския съюз в рамките на Международната организация за гражданско въздухоплаване по отношение на първото издание на Международни стандарти и препоръчителни практики за опазването на околната среда — Схема за компенсиране и намаляване на въглеродните емисии в международното въздухоплаване (CORSIA) (ОВ L 325, 20.12.2018 г., стр. 25).

(6)  Директива 2003/87/ЕО на Европейския Парламент и на Съвета от 13 октомври 2003 г. за установяване на схема за търговия с квоти за емисии на парникови газове в рамките на Общността и за изменение на Директива 96/61/ЕО на Съвета (ОВ L 275, 25.10.2003 г., стр. 32).

(7)  Делегиран регламент (ЕС) 2019/1603 на Комисията от 18 юли 2019 г. за допълване на Директива 2003/87/ЕО на Европейския парламент и на Съвета по отношение на мерките, приети от Международната организация за гражданско въздухоплаване, за мониторинг, докладване и проверка на емисии от въздухоплаването с цел прилагане на глобална, основана на пазара мярка (ОВ L 250, 30.9.2019 г., стр. 10).


Top