EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32003D0834

Решение на Съвета от 17 ноември 2003 година относно създаване на екип със задача да подготви създаването на агенция в областта на развитие на отбранителните способности, изследванията, снабдяването и въоръжения

OB L 318, 3.12.2003, p. 19–21 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

Този документ е публикуван в специално издание (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2003/834/oj

01/ 05

BG

Официален вестник на Европейския съюз

8


32003D0834


L 318/19

ОФИЦИАЛЕН ВЕСТНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ


РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

от 17 ноември 2003 година

относно създаване на екип със задача да подготви създаването на агенция в областта на развитие на отбранителните способности, изследванията, снабдяването и въоръжения

(2003/834/ЕО)

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейския съюз, и по-специално член 28, параграф 1 от него,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност, по-специално член 207, параграф 2 от него,

като има предвид, че:

(1)

На 19 и 20 юни 2003 г. Европейският съвет в Солун възложи на „компетентните органи на Съвета да предприемат необходимите действия с оглед създаването през 2004 г. на междуправителствена агенция в областта на развитието на отбранителните способности, изследванията, придобиването и въоръженията“, която да се създаде под патронажа на Съвета и да бъде отворена за участие за всички държави-членки.

(2)

Проектът на договора за Конституция на Европа, изработен от Европейския конвент, който беше представен на Европейския съвет в Солун, предвижда създаването на Европейска агенция за въоръженията, стратегическите изследвания и военния капацитет, за да се идентифицират оперативните изисквания, да се насърчат мерките за задоволяването им, да се спомогне за идентифицирането и, когато е уместно, за прилагането на всички мерки с цел укрепването на промишлената и технологичната база на сектора на отбраната, участието в създаването на европейска политика на отбранителните способности и във въоръженията, както и за подпомагане на Съвета при оценката на подобряването на военния капацитет.

(3)

С Решение 2003/664/ЕО (1) Комитетът на постоянните представители създаде група за подготовка ad hoc, която да провежда необходимата дейност за създаване на агенцията.

(4)

Следва да се състави подготвителен екип от експерти, за да извършат подготвителната работа, необходима за създаване на агенцията, в съответствие със заключенията на Съвета от 17 и 18 ноември 2003 г. и доклада, приложен към тях. Този екип ще подпомага Съвета и неговите компетентни органи в работата им при създаване на агенцията,

РЕШИ:

Член 1

Съставя се екип за създаване на агенция (ЕСА), който да подготви условията за оперативното създаване и функциониране на Агенцията за развитие на отбранителните способности, стратегическите изследвания, снабдяването и въоръженията. Мандатът на екипа включително неговата мисия и състав на ЕСА са установени в приложението към настоящото решение.

Член 2

ЕСА е част от Генералния секретариат на Съвета. Той се изготвя от генералния секретар/върховния представител (ГС/ВП) и работи под неговото ръководство.

Член 3

Националните експерти, назначени в екипа, се командироват в Генералния секретариат на Съвета от държавите-членки и присъединяващите се държави. Процедурата и критериите за подбор са установени в приложението.

Член 4

1.   Държавите-членки и присъединяващите се държави поемат разходите за заплати и осигуровки на своите национални експерти, командировани в Съвета и участващи в ЕСА.

2.   Възнагражденията на командированите служители на Европейския съюз се поемат от институциите им.

3.   Разходите за функциониране и административните разходи на ЕСА се поемат от Генералния секретариат на Съвета като принос в натура.

Член 5

Командированите от държавите-членки и присъединяващите се държави национални експерти са обхванати от Решение 2003/479/ЕО на Съвета от 16 юни 2003 г. относно правилата, приложими за националните експерти и военния персонал, командировани в Генералния секретариат на Съвета (2), без да се накърняват финансовите разпоредби, предвидени в член 4 от настоящото решение.

Член 6

Мандатът на ЕСА приключва, когато агенцията започне да функционира или на 31 декември 2004 г., което е по-рано.

Член 7

Настоящото решение влиза в сила в деня на приемането му. То се публикува в Официален вестник на Европейския съюз.

Съставено в Брюксел на 17 ноември 2003 година.

За Съвета

Председател

F. FRATTINI


(1)  ОВ L 235, 23.9.2003 г., стр. 22.

(2)  ОВ L 160, 28.6.2003 г., стр. 72.


ПРИЛОЖЕНИЕ

МАНДАТ НА ЕКИПА ЗА СЪЗДАВАНЕ НА АГЕНЦИЯТА

1.

Екипът за създаване на агенцията (ЕСА) подготвя условията за оперативното създаване и оперативната дейност на бъдещата агенция въз основа на доклада, приложен към заключенията на Съвета. ЕСА ще подпомага Съвета и компетентните му органи в работата им с оглед практическото създаване на агенцията. Работата на ЕСА ще обхваща по-специално следното:

финансовите, правните и административните аспекти (включително бюджета и персонала) на създаването на агенцията и вътрешната ѝ организация,

създаването на агенцията, и по-специално функциите ѝ в областта на развитието на отбранителните способности, стратегическите изследвания, придобиването и въоръженията.

2.

Екипът ще започне да работи през януари 2004 г. ЕСА изпълнява задачите си под политическия надзор на Съвета, който дава насоки за дейността му. В тази рамка ръководителят на екипа периодично отчита пред КОРЕПЕР и пред КПС, чрез групата за подготовка, ad hoc, напредването на работата на екипа. ЕСА ползва компетенциите на Военния комитет на политическия съюз чрез КПС и, в зависимост от условията, които трябва да се определят, чрез националните директори на въоръженията в политическия съюз.

3.

Екипът представя предложения на Съвета до края на април 2004 г. чрез групата за подготовка, ad hoc, с оглед приемането на необходимите решения от Съвета до юни 2004 г. Тези предложения се отнасят и за административните и логистичните аспекти на бъдещата агенция, финансовата ѝ рамка и съставянето на първата ѝ оперативна програма. ЕСА приключва мандата си, когато агенцията започне да функционира или най-късно на 31 декември 2004 г.

4.

Екипът не е подготвителен орган на Съвета.

МИСИЯ НА ЕСА

5.

ЕСА трябва да подготви до края на април 2004 г. следните документи въз основа на доклада, приложен към заключенията на Съвета от 17 и 18 ноември 2003 г.:

а)

Подробен план за създаване на агенцията, обхващащ:

структурата и организацията на агенцията,

методите за вътрешно функциониране и процедурите, които агенцията трябва да приеме, за да изпълнява задачите и функциите си,

предложения относно деловите отношения с органите на Съвета и на Комисията,

предложения относно отношенията, които следва да се създадат с OCCAR, WEAG/WEAO, L.o.I,

бюджетните, административните правила и тези за персонала (включително проекта за мандат на основните органи и назначенията, ако е необходимо)

съставяне на първата оперативна програма в следните области: развитие на отбранителните способности, сътрудничество в областта на въоръженията, укрепване на отбранителната промишлена и технологична база в областта на, създаване на конкурентен европейски пазар на отбранителното оборудване и насърчаване на стратегическите изследвания,

подробно разписание и пътен лист за стартирането на агенцията;

б)

елементи на проект за общи действия за създаване на агенцията.

РЪКОВОДСТВО И СЪСТАВ НА ЕСА

Съставът на екипа следва да съответства на четирите области на дейност на агенцията, както е установено в заключенията на Европейския съвет в Солун.

Екипът ще се ръководи от ръководител, назначен от ГС/ВП след консултация със Съвета и Комисията, избран сред кандидатите, предложени от държавите-членки, присъединяващите се държави и институциите на ЕС. Тези кандидати следва да имат утвърден опит и компетенции в областта на развитието на отбранителните способности, стратегическите изследвания, придобиването и въоръженията, както и добре да познават начина на функциониране на ЕС, по-специално общата външна политика и политика на сигурност (ОВППС) и европейската политика на сигурност и отбрана (ЕПСО).

Екипът ще се състои от:

национални експерти, командировани от държавите-членки и присъединяващите се държави към Генералния секретариат на Съвета, с оглед задоволяване на специфичните изисквания на мисията,

висши чиновници от европейските институции.

Комисията командирова един или няколко висши чиновници за участие в екипа.

Членовете на екипа се избират от ГС/ВП след консултация с ръководителя на екипа въз основа на възможно най-широко географско разпределение и действат в рамките на международен статут.

Във всички случаи те се подбират с цел да се осигурят на екипа услугите на персонал с умения от най-висок стандарт.


Top