EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62014TN0810

Дело T-810/14: Жалба, подадена на 12 декември 2014 г.  — Португалия/Комисия

OB C 65, 23.2.2015, p. 40–40 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

23.2.2015   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 65/40


Жалба, подадена на 12 декември 2014 г. — Португалия/Комисия

(Дело T-810/14)

(2015/C 065/55)

Език на производството: португалски

Страни

Жалбоподател: Португалска република (представители: L. Inez Fernandes, J. Arsénio de Oliveira и S. Nunes de Almeida)

Ответник: Европейска комисия

Искания на жалбоподателя

Жалбоподателят иска от Общия съд:

Да обяви за недействителен акта за събиране, съобщен от генералния секретариат на Европейската комисия с писмо 2014D/14507 от 6 октомври 2014, и

Да осъди Европейската комисия да заплати съдебните разноски.

Правни основания и основни доводи

В подкрепа на жалбата си, жалбоподателят излага шест правни основания.

1.

Първото правно основание е изведено от изземване на правомощия от правната сфера на Европейския съюз от Комисията, което води до липса на компетентност.

2.

Второто правно основание е изведено от нарушение на Договорите или правна норма, свързана с тяхното прилагане, тъй като актът се основава на изкуствено разделяне на части на последиците на решение на Съда,постановено по дело C-292/11.

3.

Третото правно основание е изведено от незачитане на силата на пресъдено нещо, доколкото актът е опорочен от нарушение на Договорите или правна норма, свързана с тяхното прилагане.

4.

Четвъртото правно основание е изведено от незачитане на принципите на правна сигурност, стабилност на правоотношенията и защита на оправданите правни очаквания, признати в правото на Съюза.

5.

Петото правно основание е изведено от нарушение на принципа за забрана за налагане на повторно наказание за едно и също нарушение, която не позволява чрез нов индивидуален правен акт да се постигнат последиците, които не са постигнати преди точа чрез отменителни съдебни решения.

6.

Шестото правно основание е изведено от нарушение на разпределението на правомощията между Комисията и държавите членки, като това води до липса на компетентност, поради това че Комисията се опитала да ограничи възможността на държавите членки да определят разумен срок на vacatio legis.


Top