32003R1982



Official Journal L 298 , 17/11/2003 P. 0029 - 0033


Uredba Komisije (ES) št. 1982/2003

z dne 21. oktobra 2003

o izvajanju Uredbe (ES) št. 1177/2003 Evropskega parlamenta in Sveta o statistiki Skupnosti o dohodku in življenjskih pogojih (EU-SILC) glede pravil za vzorčenje in sledenje

(Besedilo velja za EGP)

KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE -

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

ob upoštevanju Uredbe (ES) št. 1177/2003 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. junija 2003 o statistiki Skupnosti o dohodku in življenjskih pogojih (EU-SILC) [1] in zlasti člena 15(2)(d) Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1) Uredba (ES) št. 1177/2003 je vzpostavila skupni okvir za sistematično izdelavo statistike Skupnosti o dohodku in življenjskih pogojih, ki zajema primerljive in pravočasne presečne in longitudinalne podatke o dohodkih in o stopnji in sestavi revščine in socialne izključenosti na nacionalni ravni in ravni Evropske unije.

(2) V skladu s členom 15(2)(d) Uredbe (ES) št. 1177/2003 so izvedbeni ukrepi potrebni za uskladitev metod in definicij v zvezi z vidiki vzorčenja in pravili sledenja.

(3) Ukrepi iz te uredbe so v skladu z mnenjem Odbora za statistični program -

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Pravila in smernice, ki veljajo za vzorčenje in sledenje, in definicije, ki se uporabljajo pri statistiki Skupnosti o dohodku in življenjskih pogojih (EU-SILC), so taki, kot so določeni v Prilogi.

Člen 2

Ta uredba začne veljati 20. dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 20. oktobra 2003

Za Komisijo

Pedro Solbes Mira

Član Komisije

PRILOGA

1. DEFINICIJE

Za namene te uredbe se za longitudinalno sestavino EU-SILC uporabljajo naslednje definicije:

(a) Začetni vzorec: se nanaša na vzorec gospodinjstev ali oseb ob času njegove izbire za vključitev v EU-SILC.

(b) Vzorčne osebe: pomenijo vse člane gospodinjstev ali podskupino članov gospodinjstev v začetnem vzorcu, ki so starejši od neke starostne meje.

(c) Starostna meja, ki se uporablja za določitev vzorčnih oseb:

V primeru štiriletnega panelnega raziskovanja ta meja ne sme biti višja od 14 let. V državah s štiriletnim panelnim raziskovanjem, pri katerem se uporablja vzorec naslovov ali gospodinjstev, so vzorčne osebe vsi člani gospodinjstva iz začetnega vzorca, stari 14 let ali več. V državah s štiriletnim panelnim raziskovanjem, pri katerem se uporablja vzorec oseb, to pomeni, da se izbere vsaj ena taka oseba na gospodinjstvo.

Zgoraj navedena meja najnižje starosti je nižja v primeru daljšega trajanja panelnega raziskovanja. Pri panelnem raziskovanju, ki traja več kot osem let, so vzorčne osebe člani vseh starosti iz začetnega vzorca in otroci, rojeni vzorčnim ženskam v času, ko je mati v panelnem raziskovanju, se vključijo med vzorčne osebe.

(d) Trajanje panelnega raziskovanja: pomeni število let, v katerih vzorčne osebe, ko so enkrat izbrane v vzorec, pripadajo panelnemu raziskovanju za pridobivanje ali združevanje longitudinalnih informacij.

(e) Vzorčno gospodinjstvo: pomeni gospodinjstvo, ki vsebuje vsaj eno vzorčno osebo. Vzorčno gospodinjstvo se vključi v EU-SILC za zbiranje ali združevanje podrobnih informacij, če vsebuje vsaj eno vzorčno osebo, staro 16 let ali več.

(f) Podrobne informacije: se nanašajo na osebne informacije (zdravje, dostop do zdravstvene oskrbe, podrobne informacije o delu, dosedanje dejavnosti in koledar dejavnosti), potrebne za vsaj eno vzorčno osebo, staro 16 let ali več, v vsakem gospodinjstvu.

(g) Sostanovalci (nevzorčne osebe): vsi trenutni stanovalci vzorčnega gospodinjstva, razen tistih, ki so opredeljeni zgoraj kot vzorčne osebe.

(h) Rotacijski načrt: se nanaša na izbiro vzorca na podlagi števila podvzorcev ali ponovitev, pri čemer so si vsi podobni po velikosti in obliki ter so reprezentativni za celotno populacijo. Iz leta v leto se nekateri podvzorci obdržijo, drugi pa se opustijo in nadomestijo z novimi.

V primeru rotacijskega načrta na podlagi štirih podvzorcev z rotacijo ene ponovitve na leto se en podvzorec opusti takoj po prvem letu, drug se obdrži dve leti, tretji tri leta in četrt štiri leta. Od drugega leta dalje se vsako leto uvede nov podvzorec in se obdrži štiri leta.

Za presečne in longitudinalne sestavine EU-SILC se uporabljajo naslednje definicije:

(i) Starost: se nanaša na starost na koncu referenčnega dohodkovnega obdobja.

(j) Člani gospodinjstva: se nanašajo na pogoje za uvrstitev osebe kot člana gospodinjstva, kot so določeni v Prilogi I k Uredbi Komisije (ES) št. 1980/2003 [2] o definicijah in dopolnjenih definicijah.

(k) Kolektivno gospodinjstvo: se nanaša na neinstitucionalno kolektivno stanovanje, kot so penzioni, študentski domovi ali druga bivališča, ki si jih deli več kot pet oseb, ne da bi si delili gospodinjske stroške. Sem spadajo tudi osebe, ki živijo kot podnajemniki v gospodinjstvih z več kot petimi podnajemniki.

(l) Ustanova: se nanaša na domove za ostarele, zdravstveno-varstvene ustanove, verske ustanove (samostane), popravne domove in kazenske ustanove. V osnovi se ustanove razlikujejo od kolektivnih gospodinjstev po tem, da pri ustanovah stanujoče osebe niso individualno odgovorne za svoje gospodinjenje. V nekaterih primerih se lahko domovi za ostarele na podlagi navedenega pravila štejejo za kolektivna gospodinjstva.

2. CILJNA POPULACIJA EU-SILC

Ciljna populacija EU-SILC so vsa zasebna gospodinjstva in njihovi trenutni člani, ki prebivajo na ozemlju zadevne države članice v času zbiranja podatkov. Osebe, ki živijo v kolektivnih gospodinjstvih in ustanovah, so na splošno izključene iz ciljne populacije.

Majhni deli nacionalnega ozemlja, ki ne obsegajo več kot 2 % nacionalne populacije, in spodaj našteta nacionalna ozemlja se lahko izključijo iz EU-SILC po sporazumu med zadevnimi državami članicami in Komisijo (Eurostat).

TABELA 1

Nacionalna ozemlja, ki se lahko izključijo iz EU-SILC

Država Ozemlja

Francija francoski čezmorski departmaji in ozemlja

Nizozemska Zahodni Frizijski otoki, razen Texela

Irska vsi otoki na morju, razen otokov Achill, Bull, Cruit, Gorumna, Inishnee, Lettermore, Lettermullan in Valentia

Združeno kraljestvo Škotska severno od Kaledonskega prekopa, otočje Scilly

3. IZBIRA VZORCA

1. Za vse sestavine EU-SILC (na podlagi ankete ali registra) presečni in longitudinalni podatki (za začetni vzorec) temeljijo na nacionalno reprezentativnem verjetnostnem vzorcu populacije, ki prebiva v zasebnih gospodinjstvih v državi, ne glede na jezik, državljanstvo ali pravni status bivanja. Za operacijo so primerna vsa zasebna gospodinjstva in vse osebe v gospodinjstvu, stare 16 let ali več.

2. Reprezentativni verjetnostni vzorci se dosežejo za gospodinjstva, ki predstavljajo osnovne enote vzorčenja, zbiranja podatkov in analize podatkov, in za posamezne osebe v ciljni populaciji.

3. Vzorčni okvir in metode izbiranja vzorca morajo zagotavljati, da je vsakemu posamezniku in gospodinjstvu v ciljni populaciji pripisana znana in neničelna verjetnost izbire.

4. Izjemoma se odstavki 1 do 3 v Nemčiji uporabljajo izključno za del vzorca na podlagi verjetnostnega vzorčenja v skladu s členom 8 Uredbe (ES) št. 1177/2003 o statistiki Skupnosti o dohodku in življenjskih pogojih.

4. REPREZENTATIVNOST VZORCA

Glede na zahteve po natančnosti za najbolj kritične spremenljivke in cilje pridobivanja rezultatov na ravni posamezne države in na ravni EU kot celoti, se Uredba (ES) št. 1177/2003 (člen 9 in Priloga II) nanaša na najmanjšo efektivno velikost vzorca, ki jo je treba doseči.

Posamezne države si lahko morda želijo večjih vzorcev, da lahko zadostijo nacionalnim potrebam. Za ocenitev učinka načrta za namen določevanja velikosti vzorca, ki ga je treba doseči, se kot referenčno statistiko vzamejo presečni strukturni kazalniki stopnje tveganja revščine na nacionalni ravni, kot jih opredeli Svet. Za longitudinalno sestavino se lahko ta presečni kazalnik določi s pomočjo prvega leta posamezne serije longitudinalnih podatkov. Faktor, za katerega je treba povečati potrebno velikost vzorca, da bi upoštevali neodgovor in učinke načrta, oceni posamezna država na podlagi preteklih izkušenj in predloženega načrta raziskovanja ter se o njem dogovori s Komisijo (Eurostat).

5. ZAHTEVE PO NATANČNOSTI GLEDE OBJAVE PODATKOV

Zahteve po natančnosti glede objave podatkov, zbranih v okviru EU-SILC, se izrazijo v obliki: številu opazovanj v vzorcu, na katerih temelji statistika, in stopnje neodgovora spremenljivke (poleg celotnega neodgovora na ravni enote). Komisija ne objavi ocene, če temelji na manj kot 20 opazovanjih v vzorcu ali če neodgovor določene spremenljivke presega 50 %. Komisija objavi podatke z oznako, če ocena temelji na 20 do 49 opazovanjih v vzorcu ali če neodzivnost zadevnega elementa presega 20 % in je nižja ali enaka 50 %. Komisija podatke objavi na običajni način, če temeljijo na 50 ali več opazovanjih v vzorcu in neodgovor spremenljivke ne presega 20 %.

Vse objave podatkov morajo obsegati tehnične informacije o učinkoviti velikosti vzorca za vsako državo članico ter splošno navedbo standardne napake vsaj za glavne ocene.

6. SPREMLJANJE VZORČNIH OSEB, VZORČNIH GOSPODINJSTEV IN SOSTANOVALCEV PRI LONGITUDINALNI SESTAVINI EU-SILC

1. Da bi lahko proučili spremembe v času na individualni ravni in izračunali kazalnik socialne kohezije glede trajne dohodkovne revščine, ostanejo vse vzorčne osebe, ki ostajajo ali se gibljejo v okviru zasebnih gospodinjstev na nacionalnem ozemlju, pokritem z raziskovanjem, v vzorcu EU-SILC v obdobju (trajanje panelnega raziskovanja) najmanj štirih let.

2. Izjemoma glede na odstavek 1 lahko v tistih državah članicah, ki uporabljajo rotacijski načrt, panelno raziskovanje traja od enega do vsaj štirih let za ponovitve, uvedene v prvem letu.

3. Pravila za spremljanje vzorčnih oseb, vzorčnih gospodinjstev in sostanovalcev so navedena spodaj.

TABELA 2

Pravila za spremljanje vzorčnih oseb, vzorčnih gospodinjstev in sostanovalcev

Vzorčne osebe Pravilo

ki se preselijo v zasebno gospodinjstvo na nacionalnem ozemlju, pokritem v raziskovanju slediti na novo lokacijo gospodinjstva

druge osebe, ki so začasno odsotne, vendar se še vedno štejejo za člane gospodinjstva kriti v gospodinjstvu, kateremu pripadajo

osebe, ki niso več člani zasebnega gospodinjstva ali ki se preselijo iz nacionalnega ozemlja, pokritega v raziskovanju opustiti iz raziskovanja

Vzorčna gospodinjstva Pravilo

eno leto nepopisana, ker ni mogoče locirati naslova, ker je naslov nestanovanjski ali je nezaseden, izgubljen (ni informacij o tem, kaj se je zgodilo z gospodinjstvom) ali ker gospodinjstvo zavrača sodelovanje. opustiti

stik ni bil vzpostavljen prvo leto panelnega raziskovanja ali dve zaporedni leti, ker naslov ni dostopen, ker je celotno gospodinjstvo trenutno odsotno ali ker je nezmožno sodelovati zaradi nesposobnosti ali bolezni opustiti

Sostanovalci Pravilo

ki živijo v gospodinjstvu z najmanj eno vzorčno osebo slediti

ki živijo v gospodinjstvu brez vzorčne osebe opustiti

7. IMPUTIRANJE IN UTEŽEVANJE

1. Če zaradi neodzivnosti v zvezi z dohodkovno spremenljivko na ravni sestavine manjkajo podatki, se uporabijo ustrezne metode statističnih imputacij.

2. Če se katera koli spremenljivka za bruto dohodek na ravni sestavine ne zbere neposredno, se za pridobitev potrebnih ciljnih spremenljivk uporabijo ustrezne metode statističnih imputacij in/ali modeliranja.

3. Če v vzorčnem gospodinjstvu pride do neodgovora pri posameznem vprašalniku, se za ocenitev celotnega dohodka gospodinjstva uporabijo ustrezni statistični postopki uteževanja in/ali imputiranja.

4. Faktorji uteževanja se izračunajo po potrebi, da bi upoštevali verjetnost izbire enote, neodgovora in, kot je ustrezno, da bi prilagodili vzorec zunanjim podatkom v zvezi z razporeditvijo gospodinjstev in oseb v ciljni populaciji, kot na primer po spolu, starosti (petletni starostnni razredi), velikosti in sestavi gospodinjstva ter regiji (raven NUTS II), ali v zvezi s podatki o dohodkih iz drugih nacionalnih virov, če zadevne države članice menijo, da so taki zunanji podatki dovolj zanesljivi.

5. Države članice Komisiji (Eurostatu) dajo vse potrebne informacije v zvezi z organizacijo in metodologijo raziskovanja ter zlasti navedejo merila, sprejeta glede izbire oblike in velikosti vzorca.

[1] UL L 165, 3.7.2003, str. 1.

[2] UL L 298, 17.11.2003, str. 31.