Boj proti porušovaniu práv duševného vlastníctva EÚ v krajinách mimo EÚ

V oznámení sa preskúmava stratégia Komisie v oblasti ochrany a vymáhania práv duševného vlastníctva v krajinách mimo EÚ, ktorá bola predstavená v roku 2004. Navrhujú sa spôsoby, ako ju zlepšiť tak, aby sa prihliadalo na meniace sa prostredie.

AKT

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade a Hospodárskemu a sociálnemu výboru - Obchod, rast a duševné vlastníctvo - stratégia na ochranu a presadzovanie práv duševného vlastníctva v tretích krajinách [COM(2014) 389 final z 1. júla 2014].

SÚHRN

ČO JE CIEĽOM TOHTO OZNÁMENIA?

V oznámení sa preskúmava stratégia Komisie v oblasti ochrany a vymáhania práv duševného vlastníctva v krajinách mimo EÚ, ktorá bola predstavená v roku 2004. Navrhujú sa spôsoby, ako ju zlepšiť tak, aby sa prihliadalo na meniace sa prostredie.

HLAVNÉ BODY

V oznámení sa navrhujú tieto opatrenia:

rozvinúť viac kontaktov s verejnými orgánmi, občianskou spoločnosťou a ďalšími stranami s cieľom zvýšiť povedomie o vplyve porušovania práv duševného vlastníctva mimo EÚ;

zlepšiť zber údajov a podávanie správ o porušovaní a určiť prioritné krajiny, v ktorých sú potrebné opatrenia;

stavať na existujúcich právnych predpisoch EÚ, napr. schválením návrhu Komisie na právny predpis o obchodnom tajomstve (neverejné know-how a obchodné informácie);

podnecovať väčšiu spoluprácu medzi Komisiou a krajinami EÚ prostredníctvom vzájomnej výmeny informácií;

pokračovať v úsilí o posilnenie ochrany práv duševného vlastníctva na medzinárodnej scéne;

začleniť ochranu práv duševného vlastníctva do dvojstranných obchodných dohôd EÚ, ako to bolo nedávno v prípade Singapuru, Kanady, Gruzínska a Moldavska;

vytvoriť dialóg o právach duševného vlastníctva s kľúčovými krajinami, ktorý už existuje s Čínou, Ruskom a Brazíliou;

poskytovať technickú pomoc rozvojovým krajinám, ktoré si želajú zlepšiť systémy ochrany práv duševného vlastníctva, ale chýbajú im na to zdroje;

využívať rôzne postupy na urovnávanie sporov na dvojstrannej a mnohostrannej úrovni pri riešení problémov a

pomáhať spoločnostiam, ktoré zažívajú ťažkosti v oblasti práv duševného vlastníctva mimo EÚ, prostredníctvom pomoci kvalifikovaných úradníkov EÚ alebo asistenčných pracovísk.

KONTEXT

Nové výrobky a služby je nutné chrániť, ak chceme, aby sa tvorivosť a inovácia rozvíjali. Práva duševného vlastníctva poskytujú túto ochranu. Zároveň môžu pomôcť rozvojovým krajinám maximalizovať potenciál ich vlastného duševného vlastníctva a môžu im uľahčiť ďalšiu integráciu do medzinárodného obchodu.

Od schválenia stratégie v roku 2004 sa rozsah a povaha porušovania práv duševného vlastníctva európskych spoločností výrazne rozšírili. Najmä digitálne technológie umožňujú vysokokvalitnú reprodukciu vo veľkých množstvách s nízkymi nákladmi. Hodnota falšovaného a pirátskeho tovaru sa v roku 2008 odhadovala na 2 % celkového svetového obchodu.

Posledná aktualizácia 10.09.2015