5.6.2014   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 170/104


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o zdraví zvierat

COM(2013) 260 final – 2013/0136 (COD)

Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o produkcii rastlinného rozmnožovacieho materiálu a jeho sprístupňovaní na trhu (právna úprava v oblasti rastlinného rozmnožovacieho materiálu)

COM(2013) 262 final – 2013/0137 (COD)

Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o ochranných opatreniach proti škodcom rastlín

COM(2013) 267 final – 2013/0141 (COD)

2014/C 170/17

Spravodajca: Armands KRAUZE

Európsky parlament (23. mája) a Rada (31. mája a 7. júna 2013) sa podľa článku 43 ods. 2, článku 114 ods. 3, článku 168 ods. 4 písm. b) a článku 304 Zmluvy o fungovaní Európskej únie rozhodli prekonzultovať s Európskym hospodárskym a sociálnym výborom

„Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o zdraví zvierat“

COM(2013) 260 final – 2013/0136 COD

„Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o produkcii rastlinného rozmnožovacieho materiálu a jeho sprístupňovaní na trhu (právna úprava v oblasti rastlinného rozmnožovacieho materiálu)“

COM(2013) 262 final – 2013/0137 (COD)

„Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o ochranných opatreniach proti škodcom rastlín“

COM(2013) 267 final – 2013/0141 (COD).

Odborná sekcia pre poľnohospodárstvo, rozvoj vidieka a životné prostredie poverená vypracovaním návrhu stanoviska výboru v danej veci prijala svoje stanovisko 6. novembra 2013.

Európsky hospodársky a sociálny výbor na svojom 494. plenárnom zasadnutí 10. a 11. decembra 2013 (schôdza z 10. decembra 2013) prijal 146 hlasmi za, pričom 1 člen hlasoval proti a 2 členovia sa hlasovania zdržali, nasledujúce stanovisko:

1.   Závery a odporúčania

1.1

EHSV víta a rozhodne podporuje návrh Komisie na nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o zdraví zvierat, rastlín a kvalite rozmnožovacieho materiálu. Domnieva sa, že existencia konzistentných, transparentných pravidiel, v prípade ich správneho vykonávania vo všetkých členských štátoch EÚ, je základnou podmienkou na zabezpečenie spravodlivej hospodárskej súťaže medzi všetkými operátormi na trhu v Európe.

1.2

EHSV však odporúča urobiť určité zmeny v návrhu o zdraví zvierat, aby bol text nariadenia zrozumiteľnejší.

1.3

EHSV vyzýva Komisiu, aby do legislatívy zaviedla všetky potrebné bezpečnostné opatrenia a poskytla dostatočné európske zdroje s cieľom odvrátiť nebezpečenstvá súvisiace s voľne žijúcimi zvieratami, ktoré by pri migrovaní z tretích krajín a prechádzaní cez vonkajšie pozemné hranice EÚ mohli rozšíriť infekčné choroby v EÚ.

1.4

EHSV poukazuje na to, že legislatívne akty EÚ, najmä v oblasti zdravia rastlín, musia byť v súlade s postojmi EÚ prijatými v minulosti na medzinárodnej úrovni, a konštatuje, že zatiaľ návrh Komisie súvisiaci s procesom vytvárania medzinárodných noriem týkajúcich sa zdravia rastlín nie je v súlade s postojom, ktorý vyjadrila EÚ v minulosti, pokiaľ ide o zahrnutie inváznych druhov do opatrení týkajúcich sa zdravia rastlín.

1.5

EHSV víta novú možnosť kompenzácie príslušných prevádzkovateľov za hodnotu zničených rastlín, rastlinných produktov alebo iných predmetov, ktoré podliehajú opatreniam na eradikáciu alebo zamedzenie šírenia škodcov uvedeným v nových právnych nástrojoch v oblasti zdravia rastlín.

1.6

EHSV vyjadruje obavy, že vzhľadom na zmeny, ktorá Komisia navrhuje v systéme zdravia rastlín, EÚ môže stratiť dobrú povesť v oblasti zdravia rastlín, čo môže poškodiť vývozný potenciál členských štátov a spôsobiť, že výrobcovia budú musieť vynaložiť viac prostriedkov na boj s chorobami a škodcami.

1.7

EHSV je skeptický, pokiaľ ide o zahrnutie kategórie lesného rozmnožovacieho materiálu do návrhu nariadenia, keďže Komisia nepredložila presvedčivé argumenty, pokiaľ ide o možné výhody vyplývajúce pre odvetvie lesného hospodárstva.

2.   Všeobecné informácie o legislatívnych iniciatívach

2.1

V každej z troch príslušných oblastí, t. j. zdravie zvierat, zdravie rastlín a premiestňovanie rastlinného rozmnožovacieho materiálu, sa na európskej úrovni objavujú vážne prekážky. Spôsobujú problémy prevádzkovateľom na trhu, preto je veľmi dôležité zmeniť a doplniť legislatívu, aby sa znížila administratívna záťaž, ktorá ovplyvňuje výrobcov, poskytovateľov služieb, spotrebiteľov a užívateľov služieb, ako aj zlepšiť podnikateľské prostredie.

2.2

Pokiaľ ide o zdravie zvierat, platné zákony spôsobujú viacero problémov: politika v tejto oblasti je komplikovaná, ucelená stratégia žiaľ chýba a len malá pozornosť sa venuje prevencii chorôb, ktorá by sa mala zamerať na potrebu zaviesť a uplatňovať prísnejšie predpisy v oblasti biologickej bezpečnosti na miestach, kde sa chovajú zvieratá.

2.3

Návrh Komisie v súvislosti so zdravím zvierat väčšmi zdôrazňuje preventívne opatrenia, monitorovanie chorôb, inšpekcie a výskum, pričom cieľom je znížiť výskyt týchto chorôb a tiež znížiť vplyv ohnísk nákaz, keď sa vyskytnú. Taktiež sú tam aj ustanovenia týkajúce sa suchozemských zvierat a vodných živočíchov.

2.4

Zdravie rastlín je tiež kľúčové pri ochrane biodiverzity a ekosystémových službách. Obzvlášť nebezpeční sú škodcovia z iných kontinentov. Pri ich zavlečení do EÚ môžu tieto cudzie druhy spôsobiť značné ekonomické škody. Ak sa dostanú na naše územie, noví škodcovia môžu spôsobiť, že krajiny mimo EÚ prijmú obchodné obmedzenia, ktoré tak poškodia náš vývoz.

2.5

V súvislosti so zdravím rastlín Komisia navrhuje definovať koncepciu karanténnych škodcov a rozdeliť ich do kategórií. Tieto kritériá by sa potom použili na určenie toho, či sa škodlivý organizmus označí za karanténneho škodcu. Komisia je oprávnená prijať použitím vykonávacích aktov zoznamy konkrétnych rastlín, rastlinných produktov a iných predmetov, ktoré podliehajú zákazom a osobitným predpisom týkajúcich sa dovozu do EÚ a pohybu v EÚ, ako aj predpisom riadiacim uvedenie rastlín, rastlinných produktov a iných predmetov do chránených oblastí a pohyb v nich.

2.6

Pokiaľ ide o rastlinný rozmnožovací materiál, návrh Komisie sa usiluje doplniť legislatívu v oblasti uvádzania osív a iných rastlinných množiteľských materiálov na trh, pričom sa zohľadňuje technický pokrok v šľachtení rastlín, rýchly vývoj medzinárodného trhu a potreba podporovať rastlinnú biodiverzitu a znížiť administratívne náklady a záťaž príslušných orgánov, ako aj prevádzkovateľov na trhu.

3.   Kontext a zhrnutie návrhu Komisie

3.1

Európska komisia 6. mája 2013 prijala a uverejnila na verejné hlasovanie preskúmania týkajúce sa zdravia zvierat, rastlín a kvality rastlinného rozmnožovacieho materiálu.

Zdravie zvierat

3.2

Platný právny rámec v EÚ týkajúci sa zdravia zvierat pozostáva z 50 smerníc a nariadení a 400 dokumentov sekundárnej legislatívy. V roku 2004 Komisia zhodnotila legislatívne texty v oblasti zdravia zvierat. Na základe tohto hodnotenia bola v roku 2007 vypracovaná nová stratégia v oblasti zdravia zvierat. V oznámení zo 6. mája 2013 Komisia stanovila právny rámec založený na stratégii EÚ v oblasti zdravia zvierat uverejnenej v roku 2007.

3.3

Komisia navrhuje zjednodušiť právny rámec založený na dobrom riadení v súlade s medzinárodnými normami, ktorý sa zameriava na dlhodobé preventívne opatrenia a vytvára spoluprácu so všetkými zainteresovanými stranami.

3.4

V dokumente Komisie sa navrhuje, aby sa zabezpečili účinné mechanizmy rýchlej reakcie na výskyt chorôb so zreteľom na nové výzvy, ktoré predstavujú napr. objavujúce sa choroby, aby sa stanovilo jasné a vyvážené rozdelenie úloh a povinností medzi príslušnými orgánmi, inštitúciami EÚ, poľnohospodárskym sektorom a majiteľmi zvierat a aby sa určili povinnosti rozličných subjektov, ako sú prevádzkovatelia, veterinári, majitelia domácich zvierat a odborníci na zvieratá, keďže tieto otázky sú kľúčové pre zachovanie zdravia.

3.5

Pre Komisiu je dôležitá ochota odstraňovať narušenie obchodovania, zohľadniť osobitosti malých chovov dobytka a mikropodnikov, a zaviesť zjednodušené postupy s cieľom vyhnúť sa neprimeranej záťaži a neprimerane vysokým nákladom a zároveň zabezpečiť prísne uplatňovanie noriem v oblasti zdravia zvierat.

3.6

Je dôležité čo najviac znížiť vplyv chorôb zvierat na zdravie zvierat a verejné zdravie, dobré životné podmienky zvierat, ekonomiku a spoločnosť prostredníctvom šírenia osvety o chorobách, prípravných opatrení na ich riešenie, monitorovania a opatrení rýchlej reakcie na národnej a európskej úrovni.

3.7

Jedným z najdôležitejších cieľov návrhu Komisie je zabezpečiť správne fungovanie jednotného trhu so zvieratami a živočíšnymi produktmi a tiež zabezpečiť vysokú úroveň ochrany zdravia zvierat a verejného zdravia, ako aj podporovať ciele stratégie Európa 2020.

Zdravie rastlín

3.8

Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o ochranných opatreniach proti škodcom rastlín, ktorý obsahuje ustanovenia o identifikácii rizík týkajúcich sa zdravia rastlín, ktoré vyplývajú z týchto organizmov, a o znížení uvedených rizík na prijateľnú úroveň, bol vypracovaný na základe návrhu Komisie z roku 2008, v ktorom sa navrhla revízia smernice 2009/29/ES o zdraví rastlín. Návrh zrušuje niektoré smernice o kontrolách, ktoré sa týkajú riadenia určitých karanténnych škodcov, o ktorých sa vie, že sa vyskytujú na území EÚ.

3.9

Pokiaľ ide o dovoz rastlín, návrh Komisie stanovuje nový rámec, ktorý predstavuje jej kompetencie vo forme prijímania vykonávacích aktov zameraných na boj proti rizikám, ktoré predstavujú rozličné rastlinné druhy, ktoré pochádzajú z krajín mimo EÚ a vyžadujú si predbežné opatrenia. Obsahuje dodatočné podmienky pre karanténne stanice a stanovuje, že pri uvedení regulovaných rastlín v batožine cestujúcich do EÚ už nebudú existovať výnimky. Ich dovoz touto cestou si preto v budúcnosti bude vyžadovať osvedčenie o zdraví rastlín.

3.10

V súvislosti s pohybom rastlinných produktov v EÚ Komisia navrhuje rozdeliť prevádzkovateľov do kategórií podľa toho, či sú alebo nie profesionáli, a stanoviť ich úlohy a povinnosti podľa predpisov o pohybe rastlín, rastlinných produktov a iných regulovaných predmetov. Stanovuje sa povinná registrácia profesionálnych prevádzkovateľov v registri, ktorý bude zahŕňať aj tých, ktorí majú povinnosť registrácie podľa návrhu nariadenia o rastlinnom rozmnožovacom materiáli, a tak sa zníži administratívna záťaž.

3.11

Návrh zahrňuje plány na elektronický oznamovací systém, aby členské štáty mohli rýchlo a jednotne informovať, že sa na ich území objavil škodcovia. Podobne existujú plány na zvyšovanie osvety, zvýšenie počtu správ, hlásení a iných programov, a na vykonávanie simulácií núdzových situácií.

Rastlinný rozmnožovací materiál

3.12

V oblasti rastlinného rozmnožovacieho materiálu Komisia schválila návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o produkcii rastlinného rozmnožovacieho materiálu a jeho sprístupňovaní na trhu (právna úprava v oblasti rastlinného rozmnožovacieho materiálu), ktorý uzákoňuje a upravuje legislatívu o sprístupňovaní tohto materiálu na trhu. Zrušuje a nahrádza dvanásť smerníc Rady.

3.13

Legislatíva o rastlinnom rozmnožovacom materiáli potrebuje revíziu, keďže smernice uvedené v návrhu sú zastarané, niekoľkokrát boli zmenené a doplnené a sú nekonzistentné z hľadiska zdôvodnenia a prístupu. Sú zmätočné a členské štáty majú často ťažkosti pochopiť ich so zreteľom na ich transponovanie, čo spôsobuje problémy medzi prevádzkovateľmi na trhu, keďže ovplyvňujú podmienky, v ktorých pracujú. Navyše, vzhľadom na veľký počet smerníc riadiacich túto oblasť smernice nie sú veľmi dobre koordinované s inou legislatívou súvisiacou so zdravím rastlín alebo kontrolou trhu.

3.14

Návrh nariadenia o rastlinnom rozmnožovacom materiáli zahŕňa osivá pre poľnohospodárske odrody, množiteľský materiál pre pestované rastliny (zelenina, ovocné stromy, lesné plody a okrasné rastliny) a lesný rozmnožovací materiál. Podobne zavádza všeobecný pojem „rastlinný rozmnožovací materiál“, ktorý sa vzťahuje na osivá, ako aj na množiteľský materiál.

3.15

Jediné prípady, na ktoré sa návrh nariadenia nevzťahuje, sú pohyb rastlinného rozmnožovacieho materiálu určeného na testovanie a vedecké účely a určeného na účely kríženia (šľachtenia) alebo na skladovanie v genetickej banke, a materiál vymenený v naturáliách medzi osobami, ktoré nie sú profesionálnymi prevádzkovateľmi.

3.16

Ustanovenia uvedené v návrhu nariadenia týkajúce sa lesného rozmnožovacieho materiálu určujú, že členské štáty môžu stanoviť prísnejšie požiadavky pre materiál dostupný pre konečných užívateľov. V prípade takého lesného rozmnožovacieho materiálu nový návrh nariadenia zavádza ďalšie administratívne formality pre orgány, čo môže viesť k zvýšenej administratívnej záťaži pre prevádzkovateľov.

4.   Všeobecné a konkrétne pripomienky

Zdravie zvierat

4.1

EHSV má výhrady k právomoci Komisii prijať delegované akty a vykonávacie akty podľa Lisabonskej zmluvy. Obavy sa týkajú najmä otázok citlivých pre členské štáty, že v prípade delegovaných aktov nebudú môcť zabezpečiť, že sa zohľadnia konkrétne národné alebo regionálne podmienky.

4.2

EHSV upriamuje pozornosť na skutočnosť, že v blízkosti vonkajších pozemných hraníc EÚ hrozí vyššie nebezpečenstvo, že voľne žijúce zvieratá budú v členských štátoch šíriť infekčné choroby zvierat. Návrh sa však usiluje rozšíriť možný rozsah opatrení na kontrolu chorôb, ktoré sa v súčasnosti môžu uplatňovať ucelenejšie na voľne žijúce zvieratá, a stanovuje viaceré opatrenia v oblasti biologickej bezpečnosti a iné preventívne opatrenia, ktoré možno podniknúť na hraniciach EÚ. V tejto súvislosti EHSV vyzýva Komisiu, aby stanovila všetky potrebné bezpečnostné opatrenia a vyčlenila dostatočné európske finančné prostriedky na odvrátenia tohto nebezpečenstva.

4.3

Je potrebné určiť skupinu osôb, od ktorých sa bude požadovať, aby oznamovali podozrenia týkajúce sa ohnísk chorôb zvierat. Majitelia zvierat majú povinnosť sledovať zdravie zvierat, ktoré vlastnia.

4.4

EHSV konštatuje nesúlad používania pojmov „prevádzkovateľ“ a „odborník na zvieratá“ a navrhuje vysvetliť tieto pojmy, aby sa špecifikovalo, že vlastnícke právo má „prevádzkovateľ“. Poukazuje na to, že úloha pridelená „odborníkom na zvieratá“ sa nikde v znení nariadenia neobjasňuje.

4.5

EHSV vyzýva Európsku komisiu, aby čo najskôr uverejnila štruktúrovaný zoznam chorôb zvierat, aby sa mohli posúdiť opatrenia na ich prevenciu a kontrolu. Je dôležité prijať flexibilný prístup, ktorý by sa v prípade potreby aktualizoval. Mal by sa vypracovať v úzkej spolupráci s členskými štátmi a inými zainteresovanými stranami.

4.6

EHSV by rád poukázal na nesúlad terminológie medzi nariadením Európskeho parlamentu a Rady o nekomerčnom premiestňovaní spoločenských zvierat (ďalej len „nariadenie o spoločenských zvieratách“) na jednej strane a návrhom Komisie, o ktorom sa diskutuje, na druhej strane. Treba ju zosúladiť. Je ťažké pochopiť právny vzťah medzi fyzickou osobou (držiteľom) a majiteľom zvierat, hoci nariadenie o spoločenských zvieratách definuje, že „oprávnená osoba“ je „akákoľvek fyzická osoba, ktorú vlastník písomne oprávnil na nekomerčné premiestňovanie spoločenského zvieraťa v mene vlastníka“.

4.7

S cieľom vyhnúť sa používaniu výkladových noriem EHSV navrhuje, aby sa špecifikovalo, že Komisia pripravuje delegovaný akt o získaní základných zručností prevádzkovateľmi a odborníkmi na zvieratá.

4.8

So zreteľom na zdravotné kontroly pre určité odvetia, ako sú akvakultúra a včelárstvo, odporúča, aby povolenie vykonávať veterinárne úlohy mali len odborne školení a akreditovaní odborníci.

4.9

EHSV vyzýva Komisiu, aby zabezpečila, že mechanizmy na odškodnenie chovateľov dobytka v prípade rozšírenia nebezpečnej infekčnej choroby budú jasne a zrozumiteľne uvedené v legislatíve.

4.10

EHSV odporúča zaradiť odvetvia ako hydinárstvo do programov na rozvoj vidieka s financovaním investícií do poľnohospodárstva, ktoré musia byť v súlade s novými predpismi týkajúcimi sa zdravia zvierat.

Zdravie rastlín

4.11

Pokiaľ ide o karanténu, návrh o zdraví rastlín obsahuje zjednodušené ustanovenia a postupy: stanovuje zjednodušený režim zdravia rastlín pre predaj v obmedzenom množstve. Avšak, malé množstvo infikovaných alebo napadnutých rastlín alebo rastlinných produktov by mohlo mať veľký dosah na zdravie rastlín v EÚ.

4.12

Návrh na účely definovania škodcov používa kritériá, ktoré nie sú v súlade so zásadami Medzinárodného dohovoru o ochrane rastlín (IPPC). Používa tiež pojmy a definície, ktoré sa výrazne odkláňajú od terminológie a znenia použitých v dohovore a normách pre opatrenia v oblasti zdravia rastlín. Tieto rozdiely by mohli viesť k nedorozumeniam s tretími krajinami a následne k ťažkostiam pri vývoze rastlín a rastlinných produktov.

4.13

EHSV víta novú možnosť kompenzácie príslušných prevádzkovateľov za hodnotu zničených rastlín, rastlinných produktov alebo iných predmetov, ktoré podliehajú opatreniam na eradikáciu alebo zamedzenie šírenia škodcov uvedeným v nových právnych nástrojoch v oblasti zdravia rastlín. Podobný prístup sa už uplatňuje pri zvieratách v rámci veterinárneho fondu EÚ. Kompenzácia za hodnotu zničených rastlín atď. bude právne vykonaná po prijatí legislatívy v oblasti zdravia rastlín. Bolo by žiaduce zabezpečiť, aby sa toto opatrenie začalo uplatňovať bezodkladne už od začiatku nového viacročného finančného rámca 2014 – 2020.

4.14

Vzhľadom na to, že EÚ a každý z jej členských štátov podpísali Medzinárodný dohovor o ochrane rastlín a Dohodu o uplatňovaní sanitárnych a fytosanitárnych opatrení, možno očakávať, že zmeny v definíciách vyústia do neuplatňovania zásad dohovoru a medzinárodnej dohody.

4.15

ESHV má výhrady k zmenám požiadaviek týkajúcich sa rastlinných pasov pre rastliny a rastlinné produkty určené na výsadbu v chránených oblastiach, keďže návrh stanovuje, že už to nebude požiadavka pre konečných užívateľov, hoci sa tým zvýši riziko rozšírenia nových rastlín, ktoré predstavujú karanténnych škodcov.

4.16

EHSV nemôže podporovať návrh žiadať prevádzkovateľov, a najmä poľnohospodárov, aby v prípade odhalenia karanténnych škodcov rýchlo uplatňovali všetky rastlinné karanténne opatrenia, ktoré sú potrebné na odstránenie týchto škodcov, keďže zabezpečenie dlhodobého zdravia rastlín je úlohou a ekonomickou investíciou pre príslušný orgán a ďalšie náklady by oslabili konkurencieschopnosť prevádzkovateľov.

4.17

Hoci EHSV víta prístup Komisie k vývozu do nečlenských krajín EÚ a možnosť získania osvedčenia pred vývozom, obáva sa, že táto nová legislatíva nevyrieši problémy, ktoré súčasne existujú, pokiaľ ide o osvedčovanie tovaru na vývoz, ak jeho krajina pôvodu nie je štátom vydávajúcim osvedčenia. Podobne má obavy v súvislosti s duplicitnými preskúmaniami a inšpekciami, ktoré budú musieť európske podniky naďalej absolvovať na vlastné náklady.

Rastlinný rozmnožovací materiál

4.18

Podľa návrhu nariadenia definícia pojmu „prevádzkovateľ“ nezahŕňa súkromné osoby. „Profesionálny prevádzkovateľ“ znamená akúkoľvek fyzickú alebo právnickú osobu vykonávajúcu v rámci svojho povolania aspoň jednu z nasledujúcich činností súvisiacich s rastlinným rozmnožovacím materiálom: produkcia, šľachtenie, udržiavanie, poskytovanie služieb, skladovanie alebo sprístupňovanie na trhu. V záujme uľahčenia inšpekcií sa požaduje, aby boli títo profesionálni prevádzkovatelia registrovaní.

4.19

Znenie nového ustanovenia týkajúceho sa profesionálnych prevádzkovateľov treba objasniť, pretože je ťažké pochopiť jeho rozsah: konkrétne, vzťahuje sa len na nich alebo aj na neprofesionálov?

4.20

Návrh nariadenia Komisie obsahuje mnohé nejasné oblasti napríklad spôsob, ako sa majú ustanovenia tohto nariadenia uplatňovať na výrobu lesného rozmnožovacieho materiálu a monitorovanie jeho predaja, ktorý sa líši od spôsobu, ktorý sa uplatňuje na množiteľský materiál poľnohospodárskych plodín, pokiaľ ide o systém klasifikácie, definície a základné zásady inšpekcie a dohľadu, ktoré by bolo vhodné nemeniť. Navyše platné opatrenia na výrobu a certifikáciu takéhoto lesného rozmnožovacieho materiálu sú v súlade s rámcom OECD.

4.21

EHSV nemôže súhlasiť s tým, aby musel výrobca znášať všetky náklady spojené so surovinami používanými na výrobu lesného rozmnožovacieho materiálu, keďže toto ustanovenie pravdepodobne zníži záujem o registrovanie nového materiálu s vysokou genetickou kvalitou tohto typu, čo by malo negatívny vplyv na novú výsadbu v EÚ. Príprava surovín na výrobu lesného rozmnožovacieho materiálu je dlhodobým úsilím, pri ktorom je návratnosť investícií až niekoľko desaťročí.

4.22

EHSV víta skutočnosť že rastlinný rozmnožovací materiál vymenený v naturáliách medzi dvomi ľuďmi, ktorí nie sú profesionálnymi prevádzkovateľmi, má byť vyňatý z oblasti pôsobnosti nariadenia, ktoré musí byť vypracované tak, aby umožnilo zberateľom alebo susedom vymieňať si osivá alebo rastliny bez toho, aby sa museli obávať, že tým porušujú zákony.

V Bruseli 10. decembra 2013

Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Henri MALOSSE