11.6.2005   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 149/1


ROZHODNUTIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY č. 854/2005/ES

z 11. mája 2005

zakladajúce viacročný program Spoločenstva na podporu bezpečnejšieho používania internetu a nových online technológií

(Text s významom pre EHP)

EURÓPSKY PARLAMENT A RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva, a najmä na jej článok 153 ods. 2,

so zreteľom na návrh Komisie,

so zreteľom na stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru (1),

po porade s Výborom regiónov,

konajúc v súlade s postupom ustanoveným v článku 251 zmluvy (2),

keďže:

(1)

Počet internetových pripojení a používanie nových technológií, ako sú napríklad mobilné telefóny, v Spoločenstve stále významne rastie. Pritom naďalej existuje nebezpečenstvo, najmä pre deti, a zneužívanie uvedených technológií a objavujú sa nové nebezpečenstvá a zneužitia. S cieľom podporiť využívanie príležitostí, ktoré ponúka internet a nové online technológie, sú potrebné aj opatrenia na podporu ich bezpečnejšieho používania a ochranu konečného užívateľa pred nevyžiadaným obsahom.

(2)

Akčný plán eEurope 2005, ktorý rozvíja lisabonskú stratégiu, má za cieľ stimulovať bezpečné služby, aplikácie a obsah, založené na široko dostupnej širokopásmovej infraštruktúre. K jeho cieľom patrí bezpečná informačná infraštruktúra, vývoj, analýza a rozširovanie najlepších postupov, referenčného porovnávania a mechanizmus koordinácie elektronických politík.

(3)

Legislatívny rámec vytvorený na úrovni Spoločenstva na riešenie problémov týkajúcich sa digitálneho obsahu v informačnej spoločnosti teraz zahŕňa pravidlá týkajúce sa online služieb, najmä nevyžiadaných reklamných e-mailov v smernici o súkromí a elektronických komunikáciách (3), dôležitých aspektov zodpovednosti poskytovateľov sprostredkovateľských služieb v smernici o elektronickom obchode (4), odporúčania pre členské štáty, hospodárske odvetvie a dotknuté strany a Komisiu, spolu s indikatívnymi usmerneniami o ochrane neplnoletých osôb v odporúčaní 98/560/ES (5).

(4)

Jednostaj bude existovať potreba konať v oblasti obsahu s možným škodlivým účinkom na deti alebo obsahu nevyžiadaného konečným užívateľom a v oblasti nezákonného obsahu, najmä detskej pornografie a rasistického materiálu.

(5)

Dosiahnuť medzinárodnú dohodu o právne záväzných základných pravidlách je žiaduce, ale nebude sa dať ľahko splniť. I v prípade, že sa takáto dohoda dosiahne, sama osebe nebude stačiť na zabezpečenie vykonávania pravidiel alebo na zabezpečenie ochrany tých, ktorí sú vystavení riziku.

(6)

Akčný plán Bezpečnejší internet (1999 – 2004), prijatý rozhodnutím č. 276/1999/ES (6), zabezpečil financovanie Spoločenstvom, ktoré úspešne podnietilo rôzne iniciatívy a poskytlo európsku pridanú hodnotu. Ďalšie financovanie pomôže novým iniciatívam budovať na už vykonanej práci.

(7)

Naďalej sú potrebné praktické opatrenia na podporu oznamovania existencie nezákonného obsahu subjektom, ktoré majú právomoc vec riešiť, na podporu hodnotenia výkonnosti filtračných technológií a referenčného porovnávania takýchto technológií, rozširovania najlepších postupov pre kódexy správania, ktoré obsahujú všeobecne dohodnuté pravidlá správania, a na informovanie a vzdelávanie rodičov a detí o najlepšom spôsobe využívania potenciálu nových online technológií bezpečným spôsobom.

(8)

Na úrovni členských štátov je nevyhnutná činnosť zahŕňajúca široké spektrum účastníkov zo štátnej, regionálnej a miestnej správy, prevádzkovateľov sietí, rodičov, učiteľov a vedenia škôl. Spoločenstvo môže podnecovať najlepšie postupy v členských štátoch vykonávaním orientačnej funkcie tak v Európskej únii, ako aj medzinárodne, a poskytovaním podpory na referenčné porovnávanie, budovanie sietí a aplikovaný výskum na európskej úrovni.

(9)

Nevyhnutná je aj medzinárodná spolupráca a možno ju podporiť, koordinovať, prenášať a uskutočňovať prostredníctvom sieťových štruktúr Spoločenstva.

(10)

Opatrenia, ktoré je Komisia oprávnená prijať v rámci vykonávacích právomocí, ktoré na ňu boli prenesené týmto rozhodnutím, sú v podstate riadiace opatrenia na vykonávanie programu s podstatnými dôsledkami na rozpočet v zmysle článku 2 písm. a) rozhodnutia Rady 1999/468/ES z 28. júna 1999, ktorým sa ustanovujú postupy na výkon vykonávacích právomocí prenesených na Komisiu (7). Tieto opatrenia by sa preto mali prijať v súlade s riadiacim postupom ustanoveným v článku 4 uvedeného rozhodnutia.

(11)

Komisia by mala zabezpečiť doplnkovosť a spolupôsobenie s príbuznými iniciatívami a programami Spoločenstva okrem iného tým, že zohľadní prácu, ktorú vykonávajú iné orgány.

(12)

Toto rozhodnutie upravuje na celé obdobie trvania tohto programu finančný rámec, ktorý tvorí v zmysle bodu 33 Medziinštitucionálnej dohody zo 6. mája 1999 medzi Európskym parlamentom, Radou a Komisiou o rozpočtovej disciplíne a zlepšení rozpočtového postupu (8) hlavný odkaz pre rozpočtový orgán počas každoročného rozpočtového postupu.

(13)

Keďže ciele tohto rozhodnutia, a to podpora bezpečnejšieho používania internetu a nových online technológií a boj proti nezákonnému obsahu a obsahu nevyžiadanému konečným užívateľom, nemožno uspokojivo dosiahnuť na úrovni členských štátov vzhľadom na prechodný charakter týchto otázok, ale z dôvodov európskeho rozsahu a dôsledkov činností ich možno lepšie dosiahnuť na úrovni Spoločenstva, môže Spoločenstvo prijať opatrenia v súlade so zásadou subsidiarity podľa článku 5 zmluvy. V súlade so zásadou proporcionality podľa uvedeného článku neprekračuje toto rozhodnutie rámec nevyhnutný na dosiahnutie týchto cieľov.

(14)

Toto rozhodnutie rešpektuje základné práva a dodržiava zásady uznané v Charte základných práv Európskej únie, najmä v jej článkoch 7 a 8,

ROZHODLI TAKTO:

Článok 1

Cieľ programu

1.   Toto rozhodnutie zakladá program Spoločenstva na obdobie rokov 2005 – 2008 na podporu bezpečnejšieho používania internetu a nových online technológií najmä deťmi a na boj proti nezákonnému obsahu a obsahu nevyžiadanému konečným užívateľom.

Program sa nazýva „Bezpečnejší internet plus“ (ďalej len „program“).

2.   Na dosiahnutie cieľov programu uvedeného v článku 1 sa riešia tieto činnosti:

a)

boj proti nezákonnému obsahu;

b)

zaobchádzanie s nevyžiadaným a škodlivým obsahom;

c)

podpora bezpečnejšieho prostredia;

d)

zvyšovanie povedomia.

Postupy, ktoré sa majú vykonať v rámci týchto činností, sú uvedené v prílohe I.

Program sa vykonáva v súlade s prílohou III.

Článok 2

Účasť

1.   Účasť na programe je otvorená právnickým osobám usadeným v členských štátoch.

Účasť je otvorená aj právnickým osobám usadeným v kandidátskych krajinách v súlade s platnými dvojstrannými dohodami alebo s dohodami, ktoré sa majú s týmito krajinami uzavrieť.

2.   Účasť na programe môže byť otvorená právnickým osobám usadeným v štátoch EZVO, ktoré sú zmluvnými stranami Dohody o EHP, v súlade s ustanoveniami protokolu 31 k tejto dohode.

3.   Účasť na programe môže byť otvorená, bez finančnej podpory Spoločenstva v rámci programu, právnickým osobám usadeným v tretích krajinách a medzinárodným organizáciám, ak takáto účasť účinne prispieva k vykonávaniu programu. Rozhodnutie umožniť takúto účasť sa prijme v súlade s postupom uvedeným v článku 4 ods. 2.

Článok 3

Právomoci Komisie

1.   Komisia je zodpovedná za vykonávanie programu.

2.   Na základe tohto rozhodnutia Komisia vypracuje pracovný program.

3.   Pri vykonávaní programu Komisia v úzkej spolupráci s členskými štátmi zabezpečuje celkovú zhodu a doplnkovosť s inými príslušnými politikami Spoločenstva, programami a činnosťami, najmä s programami Spoločenstva na výskum a technologický rozvoj a programami Daphne II (9), Modinis (10) a eContentplus (11).

4.   Komisia koná v súlade s postupom uvedeným v článku 4 ods. 2 na tieto účely:

a)

prijatie a úpravy pracovného programu;

b)

rozpis rozpočtových výdavkov;

c)

stanovenie kritérií a obsahu výziev na predkladanie návrhov v súlade s cieľmi ustanovenými v článku 1;

d)

vyhodnotenie projektov navrhnutých na základe výziev na predkladanie návrhov na financovanie Spoločenstvom, kde sa odhadovaná čiastka príspevku Spoločenstva rovná 500 000 EUR alebo ju presahuje;

e)

akékoľvek odchýlky od pravidiel stanovených v prílohe III;

f)

vykonávanie opatrení na vyhodnotenie programu.

5.   Komisia informuje výbor uvedený v článku 4 o pokroku pri vykonávaní programu.

Článok 4

Výbor

1.   Komisii pomáha výbor.

2.   Ak sa odkazuje na tento odsek, uplatňujú sa články 4 a 7 rozhodnutia 1999/468/ES so zreteľom na ustanovenia jeho článku 8.

Lehota stanovená v článku 4 ods. 3 rozhodnutia 1999/468/ES je tri mesiace.

3.   Výbor prijme svoj rokovací poriadok.

Článok 5

Monitorovanie a vyhodnotenie

1.   S cieľom zabezpečiť efektívne využitie pomoci Spoločenstva Komisia zabezpečí, aby sa činnosti podľa tohto rozhodnutia predbežne posúdili, preskúmali a následne vyhodnotili.

2.   Komisia monitoruje vykonávanie projektov patriacich do programu. Komisia vyhodnocuje spôsob, akým sa projekty uskutočňujú, a dosah ich vykonávania s cieľom zhodnotiť, či sa dosiahli pôvodné ciele.

3.   Komisia predkladá správu o vykonávaní činností uvedených v článku 1 ods. 2 Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov najneskôr do polovice roku 2006. V tomto kontexte Komisia predkladá správu o súlade čiastky na roky 2007 – 2008 s finančným výhľadom. Komisia, ak je to uplatniteľné, vykonáva potrebné kroky v rámci rozpočtových postupov na roky 2007 – 2008 s cieľom zabezpečiť súlad ročných rozpočtových prostriedkov s finančným výhľadom.

Na konci programu Komisia predkladá záverečnú hodnotiacu správu.

4.   Komisia postupuje výsledky svojho kvantitatívneho a kvalitatívneho vyhodnotenia Európskemu parlamentu a Rade spolu s príslušnými návrhmi na zmenu a doplnenie tohto rozhodnutia. Výsledky sa postúpia pred predložením návrhu všeobecného rozpočtu Európskej únie na roky 2007 a 2009.

Článok 6

Finančné ustanovenia

1.   Finančný rámec na vykonávanie činností Spoločenstva podľa tohto rozhodnutia na obdobie od 1. januára 2005 do 31. decembra 2008 sa týmto stanovuje na 45 miliónov EUR, z čoho je 20 050 000 EUR vyhradených na obdobie do 31. decembra 2006.

Na obdobie po 31. decembri 2006 sa čiastka považuje za potvrdenú, ak je pre túto etapu v súlade s platným finančným výhľadom na obdobie začínajúce sa rokom 2007.

Ročné rozpočtové prostriedky na obdobie rokov 2005 – 2008 povoľuje rozpočtový orgán v medziach finančného výhľadu.

2.   Informatívny rozpis výdavkov je uvedený v prílohe II.

Článok 7

Nadobudnutie účinnosti

Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom jeho uverejnenia v Úradnom vestníku Európskej únie.

V Štrasburgu 11. mája 2005

Za Európsky parlament

predseda

J. P. BORRELL FONTELLES

Za Radu

predseda

N. SCHMIT


(1)  Stanovisko zo 16. decembra 2004 (zatiaľ neuverejnené v úradnom vestníku).

(2)  Stanovisko Európskeho parlamentu z 2. decembra 2004 (zatiaľ neuverejnené v úradnom vestníku) a rozhodnutie Rady z 12. apríla 2005.

(3)  Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2002/58/ES z 12. júla 2002, týkajúca sa spracúvania osobných údajov a ochrany súkromia v sektore elektronických komunikácií (Ú. v. ES L 201, 31.7.2002, s. 37).

(4)  Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2000/31/ES z 8. júna 2000 o určitých právnych aspektoch služieb informačnej spoločnosti na vnútornom trhu, najmä o elektronickom obchode (Ú. v. ES L 178, 17.7.2000, s. 1).

(5)  Odporúčanie Rady 98/560/ES z 24. septembra 1998 o rozvoji konkurencieschopnosti európskeho priemyslu audiovizuálnych a informačných služieb prostredníctvom podpory vnútroštátnych rámcov zameraných na dosiahnutie porovnateľnej a efektívnej úrovne ochrany neplnoletých osôb a ľudskej dôstojnosti (Ú. v. ES L 270, 7.10.1998, s. 48).

(6)  Rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady č. 276/1999/ES z 25. januára 1999 o prijatí viacročného akčného plánu Spoločenstva na podporu bezpečnejšieho používania internetu a nových online technológií prostredníctvom boja proti nezákonnému a škodlivému obsahu najmä v oblasti ochrany detí a neplnoletých osôb (Ú. v. ES L 33, 6.2.1999, s. 1). Rozhodnutie naposledy zmenené a doplnené rozhodnutím č. 787/2004/ES (Ú. v. EÚ L 138, 30.4.2004, s. 12).

(7)  Ú. v. ES L 184, 17.7.1999, s. 23.

(8)  Ú. v. ES C 172, 18.6.1999, s. 1. Dohoda zmenená a doplnená rozhodnutím Európskeho parlamentu a Rady 2003/429/ES (Ú. v. EÚ L 147, 14.6.2003, s. 25).

(9)  Rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady č. 803/2004/ES z 21. apríla 2004, ktorým sa prijíma program opatrení Spoločenstva (2004 až 2008) na prevenciu a boj proti násiliu páchanému na deťoch, mládeži a ženách a na ochranu obetí a rizikových skupín (program Daphne II) (Ú. v. EÚ L 143, 30.4.2004, s. 1).

(10)  Rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady č. 2256/2003/ES zo 17. novembra 2003, ktorým sa prijíma viacročný program (2003 – 2005) na monitorovanie akčného plánu eEurope 2005, rozširovanie správnej praxe a zlepšenie bezpečnosti siete a informácií (MODINIS) (Ú. v. EÚ L 336, 23.12.2003, s. 1). Rozhodnutie zmenené a doplnené rozhodnutím č. 787/2004/ES.

(11)  Rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady č. 456/2005/ES z 9. marca 2005, ktorým sa zriaďuje viacročný program Spoločenstva na zlepšenie dostupnosti, použiteľnosti a využiteľnosti digitálneho obsahu v Európe (Ú. v. EÚ L 79, 24.3.2005, s. 1).


PRÍLOHA I

ČINNOSTI

1.   ČINNOSŤ 1: BOJ PROTI NEZÁKONNÉMU OBSAHU

Horúce linky umožňujú verejnosti hlásiť nezákonný obsah. Tieto hlásenia sa ďalej zasielajú orgánu, ktorý je oprávnený konať [poskytovateľovi internetových služieb (PIS), polícii alebo príslušnej horúcej linke]. Občianske horúce linky dopĺňajú policajné horúce linky tam, kde takéto linky existujú. Majú inú úlohu než orgány činné v trestnom konaní, keďže nevyšetrujú trestné činy, nezatýkajú ani nestíhajú páchateľov. Môžu vytvárať odborné strediská, ktoré poskytujú usmernenie pre PIS s ohľadom na to, aký obsah môže byť nezákonný.

Existujúca sieť horúcich liniek je jedinečná štruktúra, ktorá by nebola vytvorená bez finančných prostriedkov Spoločenstva. Ako bolo poukázané vo vyhodnotení Akčného plánu pre bezpečnejší internet za rok 2002, sieť bola veľmi úspešná pri rozširovaní členstva a má medzinárodný dosah. Na účel dosiahnutia plného potenciálu horúcich liniek je potrebné zaistiť celoeurópske pokrytie a spoluprácu a zvýšiť ich účinnosť prostredníctvom výmeny informácií, najlepších postupov a skúseností. Finančné prostriedky Spoločenstva by sa mali takisto použiť na zvyšovanie povedomia verejnosti o horúcich linkách, a tým zvyšovanie ich účinnosti.

Financovanie sa poskytne na horúce linky vybrané po výzve na predloženie návrhov, ktoré budú slúžiť ako uzly siete a spolupracovať s ostatnými uzlami v Európskej sieti horúcich liniek.

V prípade potreby by sa mohli podporiť telefonické linky pomoci, kde by mohli deti poukazovať na nezákonný a škodlivý obsah na internete.

Na účel vyhodnotenia účinnosti horúcich liniek by sa malo zobrať do úvahy niekoľko ukazovateľov. Mali by sa zhromaždiť kvalitatívne a kvantitatívne údaje o vytvorení a fungovaní horúcich liniek, počte vnútroštátnych uzlov, geografickom pokrytí v členských štátoch, počte získaných hlásení, počte a odbornej úrovni zamestnancov horúcich liniek, hláseniach postúpených na účel prijatia opatrení orgánom verejnej správy a PIS a v možnom rozsahu aj o následne prijatých opatreniach, najmä o počte a typoch internetových stránok zrušených poskytovateľmi internetových služieb v dôsledku informácií poskytnutých horúcimi linkami. Ak je to možné, tieto údaje by mali byť zverejnené a postúpené príslušným orgánom.

S cieľom zabezpečiť účinnosť programu sa horúce linky vyžadujú vo všetkých členských štátoch a kandidátskych krajinách, kde v súčasnosti žiadne takéto linky neexistujú. Tieto nové horúce linky sa musia rýchlo a účinne začleniť do existujúcej Európskej siete horúcich liniek. Na účel urýchlenia procesu vytvárania horúcich liniek sa musia poskytnúť stimuly. Mali by sa podporovať prepojenia medzi touto sieťou a horúcimi linkami v tretích krajinách (najmä v iných európskych krajinách, ktoré nezákonný obsah uchovávajú a vytvárajú), aby sa umožnil vývoj spoločných prístupov a prenos know-how a najlepších postupov. Kde je to vhodné a potrebné a v súlade s vnútroštátnymi právnymi predpismi musia sa naďalej zlepšovať mechanizmy spolupráce medzi občianskymi horúcimi linkami a orgánmi činnými v trestnom konaní vrátane napríklad vytvorenia kódexov správania pre takéto horúce linky. Vo vhodných prípadoch sa môže vyskytnúť potreba právneho a technického vyškolenia personálu horúcich liniek. Aktívna účasť horúcich liniek pri vytváraní sietí a cezhraničných aktivít bude povinná.

Horúce linky by mali byť napojené na iniciatívy členských štátov, podporované na vnútroštátnej úrovni a mali by byť finančne schopné si zabezpečiť pokračovanie prevádzky i po ukončení súčasného programu. Spolufinancovanie je určené pre občianske horúce linky, a preto sa nebude poskytovať horúcim linkám prevádzkovaným políciou. Horúce linky objasnia užívateľom rozdiel medzi ich činnosťou a činnosťou orgánov verejnej správy a budú ich informovať o existencii alternatívnych spôsobov oznamovania nezákonného obsahu.

S cieľom dosiahnuť maximálny vplyv a efektívnosť v rámci dostupných finančných prostriedkov musí sieť horúcich liniek fungovať čo najúčinnejšie. To možno najlepšie dosiahnuť priradením koordinačného uzla k sieti, čím sa umožní dohoda medzi horúcimi linkami, aby sa vytvorili usmernenia na európskej úrovni, pracovné metódy a postupy, ktoré rešpektujú obmedzenia vnútroštátneho práva uplatňovaného na jednotlivé horúce linky.

Koordinačný uzol bude:

podporovať sieť ako celok tak, že sa zabezpečí jej viditeľnosť na európskej úrovni a zvýši sa povedomie verejnosti v rámci celej Európskej únie, a to zabezpečením napr. jednotnej identity a vstupného bodu, ktorý poskytne priamy prístup k príslušnému národnému kontaktu,

nadväzovať kontakt s príslušnými orgánmi s cieľom dokončiť pokrytie siete v členských štátoch a kandidátskych krajinách,

zlepšovať prevádzkovú účinnosť siete,

vypracovať usmernenia o najlepších postupoch pre horúce linky a prispôsobovať ich novým technológiám,

organizovať pravidelné výmeny informácií a skúseností medzi horúcimi linkami,

poskytovať tím odborníkov na poradenstvo a výcvikový proces pre začínajúce horúce linky najmä v kandidátskych krajinách,

zabezpečovať spojenie s horúcimi linkami v tretích krajinách,

udržiavať úzke pracovné vzťahy s uzlom na koordináciu zvyšovania povedomia (pozri bod 4 nižšie) tak, aby sa zabezpečila súdržnosť a účinnosť celkových operácií programu a zvýšilo sa povedomie verejnosti o horúcich linkách,

zúčastňovať sa na Fóre pre bezpečnejší internet a iných významných podujatiach a koordinovať tak vstupy/spätné väzby od horúcich liniek.

Koordinačný uzol bude monitorovať účinnosť horúcich liniek a zhromažďovať presné a zmysluplné štatistické údaje o ich prevádzke (počet a druh prijatých hlásení, prijaté opatrenia a výsledky atď.). Tieto štatistiky by mali byť porovnateľné v rámci členských štátov.

Sieť horúcich liniek by mala zaistiť pokrytie a výmenu hlásení o hlavných typoch nezákonného obsahu – presahujúc oblasť detskej pornografie. Pre iné oblasti, ako je napr. rasistický obsah, môžu byť potrebné iné mechanizmy a expertízy, čo by mohlo zahŕňať iné typy uzlov zaoberajúcich sa rôznymi otázkami. Keďže finančné a administratívne zdroje programu sú obmedzené, nie všetky takéto uzly by nevyhnutne získali finančné prostriedky, ktoré možno musia byť sústredené na posilnenú úlohu koordinačného uzla v uvedených oblastiach.

2.   ČINNOSŤ 2: ZAOBCHÁDZANIE S NEVYŽIADANÝM A ŠKODLIVÝM OBSAHOM

Popri činnosti zameranej na boj proti nezákonnému obsahu priamo pri jeho zdroji môžu užívatelia, v prípade neplnoletých osôb ako užívateľov zodpovedné osoby, potrebovať technické nástroje. Prístup k týmto nástrojom môže byť podporovaný s cieľom umožniť užívateľom rozhodnúť o spôsobe zaobchádzania s nevyžiadaným a škodlivým obsahom (splnomocnenie užívateľa).

Malo by sa poskytnúť ďalšie financovanie na zvýšenie dostupných informácií o výkonnosti a účinnosti filtračného softvéru a služieb tak, aby umožnili užívateľom informovaný výber. Organizácie užívateľov a vedecké výskumné inštitúty môžu byť v tomto úsilí cennými partnermi.

Systémy hodnotenia a značky kvality v kombinácii s filtračnými technológiami môžu pomôcť umožniť užívateľom výber obsahu, ktorý si želajú prijímať, a poskytnúť rodičom a pedagógom v Európe informácie potrebné na rozhodovanie v súlade s ich kultúrnymi a jazykovými hodnotami. Vzhľadom na výsledky predchádzajúcich projektov by sa finančné prostriedky mohli poskytnúť na projekty, ktoré majú za cieľ prispôsobiť systémy hodnotenia a značky kvality tak, aby zohľadňovali prepojenie telekomunikácií, audiovizuálnych médií a informačných technológií a samoregulačné iniciatívy na podporu spoľahlivosti samooznačovania a služieb na stanovenie presnosti samohodnotiacich značiek. Ďalšia práca bude možno potrebná aj na povzbudenie prijímania systémov hodnotenia a značiek kvality poskytovateľmi obsahu.

Bolo by žiaduce pokúsiť sa pri vývoji nových technológií zobrať do úvahy bezpečné používanie deťmi namiesto toho, aby sa pokúšali riešiť následky nových technológií až po ich vytvorení. Bezpečnosť konečného užívateľa je kritérium, ktoré sa má zohľadňovať spolu s technickými a obchodnými faktormi. Jedným zo spôsobov, ako to uskutočniť, je podporovať výmenu názorov medzi špecialistami na starostlivosť o deti a technickými odborníkmi. Do úvahy by sa však mal zobrať fakt, že nie každý produkt vyvinutý na šírenie online je určený na používanie deťmi.

Program preto poskytne finančné prostriedky na technologické opatrenia, ktoré spĺňajú potreby užívateľov a ktoré im umožňujú obmedzovať množstvo nevyžiadaného a škodlivého obsahu a zaobchádzať s nevyžiadanými správami, ktoré prijímajú, vrátane:

hodnotenia účinnosti dostupnej filtračnej technológie a poskytovania týchto informácií verejnosti jasným a jednoduchým spôsobom, ktorý uľahčuje porovnávanie,

uľahčenia a koordinácie výmeny informácií a najlepších postupov na účinné spôsoby zaobchádzania s nevyžiadaným a škodlivým obsahom,

zvýšenia prijímania hodnotenia obsahu a značiek kvality stránok poskytovateľmi obsahu a prispôsobenia hodnotenia obsahu a značiek, aby zohľadnili dostupnosť rovnakého obsahu prostredníctvom rozličných doručovacích mechanizmov (konvergencia),

v prípade potreby prispievania k dostupnosti filtračnej technológie najmä v jazykoch, ktoré nie sú na trhu zodpovedajúco pokryté. Vo vhodných prípadoch by používané technológie mali zabezpečovať právo na súkromie v súlade so smernicami 95/46/ES (1) a 2002/58/ES.

Bude sa podporovať používanie technologických opatrení na zvýšenie ochrany súkromia. Postupy v rámci tejto činnosti budú plne zohľadňovať ustanovenia budúceho rámcového rozhodnutia Rady 2005/222/SVV z 24. februára 2005 o útokoch na informačné systémy (2).

Vykonávanie tejto činnosti bude úzko koordinované s činnosťami na podporu bezpečnejšieho prostredia (samoregulačná činnosť) a zvyšovanie povedomia (informovanie verejnosti o tom, ako sa vyrovnať s nevyžiadaným a škodlivým obsahom).

3.   ČINNOSŤ 3: PODPORA BEZPEČNEJŠIEHO PROSTREDIA

Plne funkčný systém samoregulácie je nevyhnutným prvkom pri obmedzovaní toku nevyžiadaného, škodlivého a nezákonného obsahu. Samoregulácia zahŕňa množstvo zložiek: konzultácie s dotknutými stranami a ich vhodné zastúpenie; kódexy správania; vnútroštátne orgány uľahčujúce spoluprácu na úrovni Spoločenstva a vnútroštátne vyhodnotenie samoregulačných rámcov (3). Existuje neustála potreba činnosti Spoločenstva v tejto oblasti na podporu európskeho internetového hospodárskeho odvetvia a hospodárskeho odvetvia nových online technológií na vykonávanie kódexov správania.

Fórum pre bezpečnejší internet, vytvorené na základe Akčného plánu pre bezpečnejší internet v roku 2004, má byť diskusným fórom zahŕňajúcim zástupcov hospodárskeho odvetvia, orgánov činných v trestnom konaní, tvorcov politík, organizácií užívateľov (napr. organizácií rodičov a učiteľov, skupín ochraňujúcich záujmy a práva detí, orgánov na ochranu spotrebiteľa a organizácií na ochranu občianskych a digitálnych práv). Poskytne platformu na výmenu skúseností medzi vnútroštátnymi spoluregulačnými alebo samoregulačnými orgánmi a príležitosť diskutovať o spôsoboch, akými môže hospodárske odvetvie prispieť k boju proti nezákonnému obsahu.

Fórum pre bezpečnejší internet bude hlavným priestorom pre diskusiu na odbornej úrovni a platformou na dosahovanie konsenzu, uvádzanie záverov, odporúčaní, usmernení atď. pre príslušné vnútroštátne a európske kanály.

Fórum pre bezpečnejší internet bude pokrývať všetky činnosti, umožní diskusiu a bude podnecovať činnosti príslušné pre nezákonný, nevyžiadaný a škodlivý obsah. Bude pozostávať z plenárnych zasadan, a ak to bude potrebné pre špecifické problémy, z pracovných skupín s jasnými cieľmi a termínmi, bude miestom stretávania aktérov zo všetkých oblastí vrátane vládnych agentúr a programov, normalizačných orgánov, hospodárskeho odvetvia, iných služieb v rámci Komisie a užívateľských organizácií (napr. organizácií rodičov a učiteľov, skupín ochraňujúcich záujmy a práva detí, orgánov na ochranu spotrebiteľa a organizácií na ochranu občianskych a digitálnych práv). Fórum poskytne príležitosť osobám činným na vnútroštátnej a európskej úrovni, najmä tým, ktoré sú zapojené do programov a iniciatív členských štátov, vymieňať si názory, informácie a skúsenosti. Fórum pre bezpečnejší internet si bude v prípade potreby vymieňať informácie a spolupracovať s príslušnými organizáciami činnými v súvisiacich oblastiach, ako je sieťová a informačná bezpečnosť.

Fórum pre bezpečnejší internet bude mať špecifické ciele:

1.

podnecovať budovanie siete vhodných štruktúr v členských štátoch a vytvárať prepojenia medzi samoregulačnými orgánmi mimo Európy;

2.

podnecovať konsenzus a samoreguláciu v otázkach, ako je hodnotenie kvality internetových stránok, hodnotenie obsahu medzi médiami a techniky hodnotenia a filtrovania, a rozširovať ich na nové obsahové formy, ako sú napríklad online hry a nové formy prístupu ako napríklad mobilné telefóny;

3.

podporovať poskytovateľov služieb, aby vypracovali kódexy správania, napríklad v oblastiach vykonávania postupov oznámenia a odstránenia obsahov transparentným a zodpovedným spôsobom, informovania užívateľov o bezpečnom používaní internetu a o existencii horúcich liniek na hlásenie nezákonného obsahu;

4.

podporovať výskum v oblasti účinnosti projektov hodnotenia a filtračných technológií. Organizácie užívateľov a vedecké výskumné inštitúty môžu byť v tomto úsilí cennými partnermi.

Na to budú slúžiť výsledky a nálezy z prebiehajúcich a ukončených projektov spolufinancovaných programom. Poskytnutie otvorenej platformy pomôže zvýšiť úroveň povedomia a pritiahne účasť kandidátskych štátov a ďalších tretích krajín, poskytujúc medzinárodný priestor na riešenie globálneho problému. Fórum preto zaistí, aby si kľúčové združenia, ako sú organizácie užívateľov (napr. organizácie rodičov a učiteľov, skupiny ochraňujúce záujmy a práva detí, orgány na ochranu spotrebiteľa, organizácie na ochranu občianskych a digitálnych práv), hospodárske odvetvia a orgány verejnej správy, boli vedomé iniciatív bezpečnejšieho používania v rámci Spoločenstva i medzinárodne, aby sa s nimi konzultovalo a aby k nim prispievali.

Na Fóre pre bezpečnejší internet sa budú môcť zúčastňovať zainteresované strany z krajín mimo Spoločenstva a z kandidátskych krajín. Medzinárodnú spoluprácu rozšíri okrúhly stôl napojený na fórum, ktorý zabezpečí pravidelný dialóg o najlepších postupoch, kódexoch správania, samoregulácii a hodnotení kvality. Komisia zabezpečí, aby sa plne využilo spolupôsobenie s príbuznými fórami a podobnými iniciatívami.

Môže sa organizovať výberové konanie na vytvorenie sekretariátu vrátane odborníkov v danej oblasti na podporu Fóra pre bezpečnejší internet, na navrhovanie tém na štúdie, na prípravu pracovných dokumentov, na riadenie diskusií a zaznamenávanie záverov.

Ďalší typ aktivity priťahujúci finančnú podporu na úrovni Spoločenstva by mohol napríklad zahŕňať samoregulačné projekty na navrhovanie cezhraničných kódexov správania. Môže sa poskytovať poradenstvo a pomoc na zabezpečenie spolupráce na úrovni Spoločenstva prostredníctvom budovania siete príslušných orgánov v členských štátoch a kandidátskych krajinách a prostredníctvom systematického preskúmavania a hlásenia príslušných právnych a regulačných otázok, aby sa napomohlo vytvorenie metód hodnotenia a certifikácie samoregulácie, poskytla praktická pomoc krajinám, ktoré chcú zriadiť samoregulačné orgány a rozšíriť napojenie na samoregulačné orgány mimo Európy.

4.   ČINNOSŤ 4: ZVYŠOVANIE POVEDOMIA

Činnosti na zvyšovanie povedomia by sa mali zaoberať rozsiahlou škálou kategórií nezákonného, nevyžiadaného a škodlivého obsahu (vrátane napr. obsahu považovaného za nevhodný pre deti, rasistického a xenofóbneho obsahu), a ak je to vhodné, zohľadniť súvisiace otázky ochrany spotrebiteľa, ochrany údajov a sieťovú a informačnú bezpečnosť (vírusy, nevyžiadané správy). Mali by sa zaoberať obsahom, ktorý sa šíri prostredníctvom celosvetovej siete („World Wide Web“), ako aj novými formami interaktívnych informácií a komunikácie, ktoré prináša rýchle rozširovanie internetu a mobilných telefónov (napr. služby „peer-to-peer“, širokopásmové video, systémy okamžitých správ, diskusné miestnosti atď.).

Komisia bude naďalej prijímať kroky na podporu nákladovo efektívnych opatrení na distribúciu informácií veľkému počtu užívateľov najmä využitím multifikačných organizácií a kanálov elektronického rozširovania informácií, aby sa zasiahli zamýšľané cieľové skupiny. Komisia by mohla zvážiť najmä využívanie masmédií a rozširovanie informačných materiálov do škôl a internetových kaviarní.

Program bude poskytovať podporu príslušným orgánom, ktoré budú vybrané na základe verejnej výzvy na predkladanie návrhov, aby slúžili ako uzly na zvyšovanie povedomia v každom členskom štáte a v každej kandidátskej krajine, a ktoré budú vykonávať činnosti a programy na zvyšovanie povedomia v úzkej spolupráci so všetkými príslušnými aktérmi na vnútroštátnej, regionálnej a miestnej úrovni. Európsku pridanú hodnotu poskytne koordinačný uzol, ktorý bude úzko spojený s ostatnými uzlami, aby sa zabezpečilo, že dochádza k výmene najlepších postupov.

Orgány, ktoré sa budú usilovať o získanie pozície uzla na zvyšovanie povedomia, budú musieť preukázať, že majú silnú podporu vnútroštátnych orgánov. Mali by mať jasný mandát na vzdelávanie verejnosti v bezpečnejšom používaní internetu a nových online technológií alebo v mediálnej a počítačovej gramotnosti a musia mať potrebné finančné zdroje na vykonávanie tohto mandátu.

Od uzlov na zvyšovanie povedomia sa bude očakávať:

vytvorenie súdržnej, účinnej a cielenej kampane na zvyšovanie povedomia, pri ktorej využijú najvhodnejšie média a zohľadnia najlepšie postupy a skúsenosti z iných krajín,

vytvorenie a udržiavanie partnerstva (formálneho alebo neformálneho) s kľúčovými aktérmi (vládne agentúry, tlačové a mediálne skupiny, združenia PIS, organizácie užívateľov, subjekty zainteresované na vzdelávaní) a činnosťami vo svojej krajine, ktoré sa týkajú bezpečnejšieho používania internetu a nových online technológií,

podpora dialógu a výmeny informácií najmä medzi zainteresovanými subjektmi z oblasti vzdelávania a technológií,

ak je to vhodné, spolupráca v oblastiach týkajúcich sa tohto programu, ako sú napr. širšie oblasti mediálnej a počítačovej gramotnosti alebo ochrany spotrebiteľa,

informovanie užívateľov o európskom filtračnom softvéri a službách, o horúcich linkách a samoregulačných systémoch,

aktívna spolupráca s ostatnými uzlami európskej siete prostredníctvom výmeny informácií o najlepších postupoch, účasti na stretnutiach a vytvárania a vykonávania európskeho prístupu prispôsobeného v potrebnej miere národným jazykovým a kultúrnym preferenciám,

poskytovanie tímu odborníkov a technickej pomoci pre začínajúce uzly na zvyšovanie povedomia (nové uzly by mohli byť „adoptované“ skúsenejšími uzlami).

S cieľom zabezpečiť maximálnu spoluprácu a efektivitu bude sa koordinačný uzol financovať tak, aby poskytoval logistickú a infraštruktúrnu podporu pre uzly v každom členskom štáte a zabezpečil tak viditeľnosť na európskej úrovni, dobrú komunikáciu a výmenu skúseností, aby sa získané poučenia mohli uplatňovať priebežne (napríklad prispôsobením materiálov na zvyšovanie povedomia verejnosti).

Koordinačný uzol by mal:

poskytovať efektívnu komunikáciu a zabezpečovať, aby dochádzalo k výmene informácií a najlepších postupov v rámci siete,

poskytovať školenia o bezpečnejšom používaní internetu a nových online technológií pre pracovníkov uzlov na zvyšovanie povedomia (školenia pre školiteľov),

poskytovať technickú pomoc kandidátskym krajinám, ktoré chcú začať s vykonávaním činností na zvyšovanie povedomia,

koordinovať poskytovanie odbornej a technickej pomoci uzlami na zvyšovanie povedomia začínajúcim uzlom na zvyšovanie povedomia,

navrhovať ukazovatele a riadiť zhromažďovanie, analýzu a výmenu štatistických informácií o činnostiach na zvyšovanie povedomia s cieľom vyhodnotiť ich vplyv,

poskytovať infraštruktúru na jednotný, súhrnný, nadnárodný depozit (webový portál) príslušných informácií a zdrojov na zvyšovanie povedomia a výskum s lokalizovaným obsahom (alebo miestnymi podstránkami, ak je to vhodné), ktorý môže zahŕňať úryvky správ, články, mesačný spravodaj v niekoľkých jazykoch, ako aj zviditeľňovať činnosť Fóra pre bezpečnejší internet,

rozširovať prepojenie s činnosťami na zvyšovanie povedomia mimo Európy,

zúčastňovať sa na Fóre pre bezpečnejší internet a iných významných podujatiach a koordinovať vstupy/spätné väzby zo siete na zvyšovanie povedomia.

Uskutoční sa aj výskum na porovnateľnom základe o tom, ako ľudia, a najmä deti používajú nové online technológie. Ďalšia činnosť na úrovni Spoločenstva by napríklad mohla zahŕňať podporu špecifických internetových služieb vhodných pre deti alebo výročnú cenu za najlepšiu činnosť roka na zvyšovanie povedomia.


(1)  Smernica Európskeho parlamentu a Rady 95/46/ES z 24. októbra 1995 o ochrane fyzických osôb pri spracovaní osobných údajov a voľnom pohybe týchto údajov (Ú. v. ES L 281, 23.11.1995, s. 31). Smernica zmenená a doplnená nariadením (ES) č. 1882/2003 (Ú. v. EÚ L 284, 31.10.2003, s. 1).

(2)  Ú. v. EÚ L 69, 16.3.2005, s. 67.

(3)  Pozri indikatívne usmernenia na vykonávanie samoregulačného rámca na ochranu neplnoletých osôb a ľudskej dôstojnosti v online audiovizuálnych a informačných službách na vnútroštátnej úrovni v odporúčaní 98/560/ES.


PRÍLOHA II

INFORMATÍVNY ROZPIS VÝDAVKOV

1.

Boj proti nezákonnému obsahu

25 – 30 %

2.

Zaobchádzanie s nevyžiadaným a škodlivým obsahom

10 – 17 %

3.

Podpora bezpečnejšieho prostredia

8 – 12 %

4.

Zvyšovanie povedomia

47 – 51 %


PRÍLOHA III

PROSTRIEDKY NA VYKONÁVANIE PROGRAMU

1.

Komisia bude vykonávať program v súlade s technickým obsahom podrobne uvedeným v prílohe I.

2.

Program sa bude uskutočňovať prostredníctvom nepriamej činnosti, ktorá bude obsahovať:

a)

činnosti so spoločnými nákladmi:

i)

pilotné projekty a činnosti najlepších postupov. Ad hoc projekty v oblastiach súvisiacich s programom vrátane projektov predvádzajúcich najlepšie postupy alebo zahŕňajúcich inovačné využívanie existujúcich technológií;

ii)

siete: siete, kde sa stretávajú rozličné zainteresované subjekty, aby zabezpečili činnosti v celej Európskej únii a umožnili koordináciu aktivít a prenos poznatkov. Môžu byť spojené s činnosťami najlepších postupov;

iii)

aplikovaný celoeurópsky výskum uskutočnený na porovnateľnom základe o tom, ako ľudia, a najmä deti používajú nové online technológie.

Finančné prostriedky Spoločenstva za bežných okolností neprekročia 50 % nákladov projektu. Orgánom vo verejnom sektore možno uhradiť výdavky do výšky 100 % dodatočných nákladov;

b)

sprievodné opatrenia:

Nasledujúce sprievodné opatrenia budú prispievať k vykonávaniu programu alebo k príprave budúcich aktivít:

i)

referenčné porovnávanie a výskumy verejnej mienky na vytvorenie spoľahlivých údajov o bezpečnejšom používaní internetu a nových online technológií za všetky členské štáty, zhromaždených pomocou porovnateľnej metodiky;

ii)

technické hodnotenie technológií, ako napr. filtrovanie určené na podporu bezpečnejšieho používania internetu a nových online technológií. Hodnotenie bude tiež zohľadňovať, či tieto technológie zvyšujú ochranu súkromia;

iii)

štúdie na podporu programu a jeho činností vrátane samoregulácie a práce Fóra pre bezpečnejší internet alebo na prípravu budúcich činností;

iv)

súťaže s cenami o najlepšie postupy;

v)

výmena informácií, konferencie, semináre, workshopy alebo iné stretnutia a riadenie skupinových činností;

vi)

rozširovanie informácií, informačné a komunikačné aktivity.

Opatrenia na komercializáciu produktov, postupov alebo služieb, marketingové aktivity a podpora predaja sú vylúčené.

3.

Výber projektov so spoločnými nákladmi bude založený na výzvach na predloženie návrhov, zverejnených na internetovej stránke Komisie v súlade s platnými finančnými ustanoveniami.

4.

Žiadosti o podporu Spoločenstva by mali uvádzať, podľa vhodnosti, finančný plán s uvedením všetkých zložiek financovania projektov, vrátane finančnej podpory požadovanej od Spoločenstva, a akékoľvek iné žiadosti o podporu alebo granty z iných zdrojov.

5.

Sprievodné opatrenia sa budú vykonávať prostredníctvom verejnej súťaže v súlade s platnými finančnými ustanoveniami.