27.6.2014   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 198/39


Pieteikuma publikācija saskaņā ar 50. panta 2. punkta a) apakšpunktu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) Nr. 1151/2012 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu kvalitātes shēmām

(2014/C 198/07)

Šī publikācija dod tiesības izteikt iebildumus pret pieteikumu atbilstīgi Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 1151/2012 (1) 51. pantam.

VIENOTS DOKUMENTS

PADOMES REGULA (EK) Nr. 510/2006

par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu un cilmes vietu nosaukumu aizsardzību  (2)

PEMENTO DE MOUGÁN

EK Nr.: ES-PGI-0005-01133 – 26.07.2013.

AĢIN ( X ) ACVN ( )

1.   Nosaukums

Pemento de Mougán

2.   Dalībvalsts vai trešā valsts

Spānija

3.   Lauksaimniecības produkta vai pārtikas produkta apraksts

3.1.   Produkta veids

1.6. grupa. Svaigi vai pārstrādāti augļi, dārzeņi un labība

3.2.   Produkta apraksts, uz kuru attiecas 1. punktā minētais nosaukums

Pemento de Mougán ir Capsicum annuum L. sugas tāda paša nosaukuma vietējā ekotipa paprikas auglis. Tas ir daļēji skrimšļains auglis zaļā krāsā, kad ir negatavs, un sarkanā, kad ir nogatavojies. Auglis ir stūrains (A4 saskaņā ar Pošāra (Pochard) klasifikāciju, 1966) un spāņu valodā atbilstoši savai formai tiek klasificēts kā CMV3L (cuadrado morro de vaca tres lóbulos – stūrains, atgādina govs purnu, trīsdaivains). Augļus novāc zaļus (agri un neienākušos) un tirdzniecībā laiž svaigus.

Tirdzniecībai paredzētā augļa īpašības ir šādas

—   Forma: garengriezumā auglis ir stūrains, šķērsgriezumā nedaudz rievots, un galā izveidojas trīs vai četras šķautnes.

—   Svars: auglis sver no 6 līdz 15 gramiem.

—   Augļa garums: no 3 līdz 6,5 cm.

—   Platums: no 2,5 līdz 4 cm.

—   Kātiņš: 2 līdz 5 cm garš, vienmēr īsāks par augli. Tas ir stingrs un izliekts.

—   Miza: tumši zaļa un spīdīga.

—   Sieniņas vai mīkstuma biezums: mīkstums plāns, aptuveni 1,5 mm.

—   Novērtējums pēc žūrijas veiktās degustācijas: mīkstuma konsistence smalka un sulīga, garša saldena, nedaudz jūtamas garšaugu nianses, dažkārt pikanta, ar vidēji stipru aromātu.

3.3.   Izejvielas (tikai pārstrādātiem produktiem)

3.4.   Dzīvnieku barība (tikai dzīvnieku izcelsmes produktiem)

3.5.   Īpaši ražošanas posmi, kas jāveic noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā

Visi audzēšanas posmi jāveic norādītajā ģeogrāfiskajā apgabalā, apvidū, kurā ir vislabākie dabas apstākļi šīs paprikas vietējā ekotipa attīstībai.

Drīkst izmantot vienīgi selekcionētas izcelsmes sēklas, ar kurām tiek garantēta augstākās kvalitātes produkta iegūšana.

Dēstu dobes sagatavošana un sēšana notiek no decembra līdz janvārim. Kad dīgsti uzdīguši un dēsti sasnieguši aptuveni 5 cm augstumu, sāk pārpiķēšanu, pārstādot tos dobumainās paplātēs. Atļauta arī tradicionālā metode ar sēšanu zemē un pārstādīšanu pēc tam.

Audzēšana notiek āra platībās vai segtajās platībās. Pirmajā gadījumā dēstus izstāda no aprīļa līdz jūnijam, ievērojot stādījumu blīvumu trīs līdz seši augi vienā kvadrātmetrā. Audzējot segtajās platībās, dēstus izstāda martā vai aprīlī, ievērojot stādījumu blīvumu divi līdz četri augi vienā kvadrātmetrā.

Ražu novāc ar rokām un pārstaigājot plantācijas tik reižu, cik vajadzīgs, lai iegūtu kvalitatīvus augļus. Izmanto tādu aprīkojumu (darbarīkus, kastes vai konteinerus u. tml.) un darbaspēku, lai nepieļautu produkta iebojāšanu. Transportēšana uz apstrādes noliktavu jāveic pēc iespējas drīzāk, kastēs vai cita veida cietā iesaiņojumā, lai nepieļautu saspiešanos. Izkraušanu veic tā, lai līdz minimumam samazinātu produkta izkrišanas iespēju.

Parasti ražas novākšana un laišana tirdzniecībā sākas 1. jūnijā un beidzas 15. novembrī, un maksimālā pieļaujamā produkcija ir 6 kg vienā kvadrātmetrā atklātās platībās un 8 kg vienā kvadrātmetrā, audzējot segtajās platībās, tomēr šie parametri var mainīties atkarībā no katras sezonas meteoroloģiskajiem apstākļiem.

3.6.   Īpaši noteikumi griešanai, rīvēšanai, iepakošanai u. c.

Produkta iesaiņošana noris noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā (Guntinas (Guntín) pašvaldība), lai efektīvi aizsargātu Mouganas paprikas raksturīgās īpašības un kvalitāti. Tā kā tas ir ātrbojīgs un trausls produkts, kas paredzēts tirdzniecībai svaigā veidā, jāievēro īpaša piesardzība tā pārcilāšanā, šķirošanā pirms iesaiņošanas un iesaiņošanas laikā. Iesaiņošana parasti notiek pirmo 24 stundu laikā pēc ražas novākšanas. Šķirošana, kas notiek gan audzēšanas, gan iesaiņošanas vietā, ir paredzēta, ne tikai lai atlasītu produktus, kas atbilst minētajām morfoloģiskajām pazīmēm, bet arī lai izņemtu paprikas augļus, kuri, visticamāk, varētu būt pārmērīgi sīvi. Šī īpašība pastiprinās līdz ar paprikas izmēru, neregulāro formu un mīkstuma cietību. Šīs pazīmes apgabala lauksaimnieki nosaka gandrīz intuitīvi, pamatojoties uz savu pieredzi.

Papriku ar AĢIN Pemento de Mougán tirgo caurspīdīgos polietilēna maisos, kuru ietilpība var variēties no 200 līdz 400 gramiem produkta. Iesaiņojumam drīkst izmantot citus izmērus un citus iesaiņojuma materiālus, ja vien tie atbilst pārtikas aprites tiesību aktu prasībām.

3.7.   Īpaši noteikumi marķēšanai

Paprikai, ko laiž tirdzniecībā ar AĢIN Pemento de Mougán, uz iesaiņojuma jābūt tirdzniecības etiķetei atbilstoši audzētājam/iesaiņotājam un AĢIN etiķetei (kontretiķetei), uz kuras ir pārbaudes struktūras apstiprināts burtciparu kods un AĢIN oficiālais logotips, kas norādīts tālāk:

Image

4.   Precīza ģeogrāfiskā apgabala definīcija

AĢIN Pemento de Mougán ģeogrāfiskais apgabals aptver visu Guntinas pašvaldības teritoriju, kas atrodas Lugo komarkā Galīcijā.

5.   Saikne ar ģeogrāfisko apgabalu

5.1.   Ģeogrāfiskā apgabala specifika

Norādītais apgabals klimata un augsnes ziņā ir viendabīgs. Šo apvidu pasargā kalnu grēdas, kas ieskauj ielejas, kurās aug šīs paprikas. Tādējādi veidojas īpatnējs mikroklimats, ko papildina šim kultūraugam labvēlīga augsne. Visizplatītākie litoloģiskie veidojumi ir magmatiskie ieži (granīts) un metamorfie ieži (šīferis, slāneklis un vietām arī kvarcīts). Struktūras ziņā augsnei raksturīgs augsts smilšu saturs, galvenokārt smilšmāla augsnes ar augstu organisko vielu saturu un mazu pH lielumu.

Šajā apgabalā pēc Galīcijas standartiem nav daudz nokrišņu (ap 1 000 mm), jo tas ir pasargāts no rietumu vējiem. Tādējādi veidojas lietus ēna [no nokrišņiem pasargāts apgabals] – tikai 130 dienas gadā nokrišņu daudzums sasniedz vai pārsniedz 1 mm.

Vidējā temperatūra vasarā ir 17,2 °C, rudenī 12,5 °C, ziemā 6,7 °C un pavasarī 10,5 °C. Vidējā temperatūra no maksimālajām vasarā ir 23,4 °C, rudenī 17,2 °C, ziemā 9,9 °C un pavasarī 15,3 °C. Vidējā temperatūra no minimālajām vasarā ir 11,1 °C, rudenī 7,8 °C, ziemā 3,5 °C un pavasarī 5,6 °C.

Šā apvidus unikālās īpatnības lielā mērā nosaka arī cilvēkfaktori. Šā produkta tapšanā būtiska nozīme ir bijusi vietējo lauksaimnieku tradicionālajām metodēm labāko augu un zemesgabalu saglabāšanai un selekcijai, kā arī agrotehnisko paņēmienu pielāgošanai apgabala apstākļiem. Vietējo lauksaimnieku praktizētā paprikas atlase, kā arī tās kopšana, lai nepieļautu nevēlamus hibrīdus, ir bijis izšķirošs faktors viendabīgas paprikas ražas iegūšanā.

5.2.   Produkta specifika

Tas ir vietēja ekotipa produkts, kas pielāgojies šā apgabala apstākļiem. Pie specifiskajām īpašībām pieder tā forma (maza izmēra paprika, ko patērē zaļā veidā), plānais mīkstums un kulinārās īpašības, no kurām izceļas smalkā un sulīgā konsistence, kā arī saldenā garša, garšaugu nianses, dažkārt jūtamais pikantums.

5.3.   Saikne starp ģeogrāfisko apgabalu un produkta kvalitāti vai īpašībām (ACVN) vai produkta īpašo kvalitāti, reputāciju vai citām īpašībām (AĢIN)

Pemento de Mougán ir vietējā ekotipa paprika, kuru Guntinas lauksaimnieki audzē kopš seniem laikiem. Ņemot vērā faktu, ka šīs paprikas ražas apjomi bijuši ierobežoti un izplatības areāls gadu gaitā neliels, tās audzēšana nav izplatījusies ārpus minētā ģeogrāfiskā apgabala. Lai gan saskaņā ar emigrantu liecībām šis augs ir aizvests uz citiem apgabaliem Spānijā, lai ražotu šo papriku tur, rezultāti vienmēr sagādājuši vilšanos, apliecinot ekosistēmas lielo nozīmi šā produkta īpašību veidošanā.

Mougana (Mougán) ir ģeogrāfisks nosaukums, kas apzīmē Guntinas pašvaldības pagastu, no kurienes paprika ar sabiedrisko transportu vesta uz galvaspilsētas tirgu. Šis pagasts ir blakus Mosteiro (Mosteiro) pagastam, kurā atradās klosteris, ar kuru tradicionāli saistās šīs paprikas selekcionēšanas un audzēšanas pirmsākumi.

Norādītajā apvidū ir piemēroti apstākļi Pemento de Mougán audzēšanai, un tie ir šādi: relatīvi augsts mitrums, mērena temperatūra, nelielas temperatūras svārstības, mazliet skāba augsne un pietiekama gaisa cirkulācija, kas veicina augu apputeksnēšanos. Šis mitrais klimats ar maigajām vasarām un nelielajām temperatūras svārstībām ir būtisks faktors, kas veicina Pemento de Mougán specifisko īpašību veidošanos, it īpaši attiecībā uz tā mīkstuma biezumu un konsistenci. Tam pievienojas vietējo lauksaimnieku tehnoloģiskā kompetence, gadu gaitā atlasot šiem apstākļiem vislabāk pielāgojušos augus, kuri dod visaugstākās kvalitātes paprikas ražu, tādējādi izveidojot vietējo ekotipu, kas raksturīgs tikai šai teritorijai.

Mouganas paprikas pirmsākumi meklējami XVIII gadsimta vidū saistībā ar Ferreira de Paljaresas (Ferreira de Pallares) klosteri, kas bija pakļauts citam klosterim Mouganas pagastam kaimiņos esošajā Mosteiro pagastā. Leģenda vēstī, ka šīs paprikas sēklas šajā komarkā ieviesuši mūki.

Saskaņā ar tradīciju šīs paprikas tirdzniecība notika Lousadas (Lousada), Portomarinas (Portomarín) un Grolosas (Grolos) gadatirgos, bet galvenokārt provinces galvaspilsētas Lugo (Lugo) tirgū.

Avotā Mapas nacionales de abastecimientos del ministerio de industria y comercio de la provincia de Lugo atrodama rakstiska atsauce, kas datēta ar 1943.–1946. gadu un vēstī par šo kultūraugu Guntinas pašvaldībā. Atsauces uz šo augu ir arī 1962. gada lauksaimniecības skaitīšanas datos.

Kas attiecas uz svētkiem saistībā ar šo produktu un tā cildināšanu, jāatgādina, ka kopš 1997. gada augusta pirmajā piektdienā tiek atzīmēta Mouganas paprikas diena (Pementada de Mougán). Turklāt kopš 1999. gada Grolosas pagastā 14. augustā tiek svinēti šīs paprikas cildināšanas svētki. Augusta pēdējā sestdienā pašvaldības galvaspilsētā tiek svinēti Mouganas paprikas svētki (Festa do Pemento de Mougán).

Rezumējot: pamats šā produkta iekļaušanai aizsargāto ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu reģistrā ir tā specifiskās īpašības, kas saistītas ar konkrētu teritoriju, jo tas ir šā ģeogrāfiskā apgabala apstākļiem pielāgojies paprikas ekotips, kas radies vietējo audzētāju gadsimtiem ilga selekcijas darba rezultātā.

Atsauce uz specifikācijas publikāciju

(Regulas (EK) Nr. 510/2006 (3) 5. panta 7. punkts)

Galīsijas Oficiālais Vēstnesis Nr. 101, 2013. gada 29. maijs.

http://www.xunta.es/dog/Publicados/2013/20130529/AnuncioG0165-210513-0008_es.pdf


(1)  OV L 343, 14.12.2012., 1. lpp.

(2)  OV L 93, 31.3.2006., 12. lpp. Aizstāta ar Regulu (ES) Nr. 1151/2012.

(3)  Skatīt 2. zemsvītras piezīmi.