9.12.2019   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 317/111


KOMISIJAS ĪSTENOŠANAS LĒMUMS (ES) 2019/2098

(2019. gada 28. novembris)

par dzīvnieku veselības pagaidu prasībām attiecībā uz tādu lietošanai pārtikā paredzētu dzīvnieku izcelsmes produktu sūtījumiem, kuru izcelsme ir Savienībā un kuri tiek nosūtīti atpakaļ uz Savienību pēc tam, kad trešā valsts tos liegusi ievest savā teritorijā

(izziņots ar dokumenta numuru C(2019) 8092)

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Padomes 2002. gada 16. decembra Direktīvu 2002/99/EK, ar ko paredz dzīvnieku veselības noteikumus, kuri reglamentē tādu dzīvnieku izcelsmes produktu ražošanu, pārstrādi, izplatīšanu un ievešanu, kas paredzēti lietošanai pārtikā (1), un jo īpaši tās 8. panta 5. punkta trešo ievilkumu,

tā kā:

(1)

Direktīva 2002/99/EK nosaka vispārējus dzīvnieku veselības noteikumus, kuri reglamentē lietošanai pārtikā paredzētu dzīvnieku izcelsmes produktu ievešanu Savienībā no trešām valstīm. Konkrētāk, tajā ir paredzēts, ka Komisija pieņem noteikumus par noteiktiem šo produktu ievešanas veidiem. Minētajā direktīvā paredzētie dzīvnieku veselības noteikumi neietekmē noteikumus par veterinārajām pārbaudēm, kas paredzēti Padomes Direktīvā 97/78/EK (2), un tos piemēro paralēli noteikumiem par veterinārajām pārbaudēm.

(2)

Direktīva 97/78/EK paredz noteikumus, kuri reglamentē veterināro pārbaužu organizēšanu attiecībā uz tādu dzīvnieku izcelsmes produktu sūtījumiem, ko Savienībā ieved no trešām valstīm, arī produktiem, kas ietilpst Direktīvas 2002/99/EK piemērošanas jomā. Direktīvas 97/78/EK 15. pantā ir noteikts, ka dalībvalstīm, ievērojot konkrētus nosacījumus, ir jāatļauj šādus produktus ievest atpakaļ, ja trešā valsts tos ir liegusi ievest savā teritorijā. Šajos nosacījumos ietilpst sertifikācijas prasības, un to nolūks ir sabiedrības un dzīvnieku veselības aizsardzība.

(3)

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2017/625 (3) no 2019. gada 14. decembra atceļ Direktīvu 97/78/EK. Ar minēto regulu ir izveidots jauns tiesiskais regulējums attiecībā uz oficiālajām kontrolēm un citām oficiālām darbībām, kas vajadzīgas, lai pārliecinātos par Savienības lauksaimniecības un pārtikas ķēdes tiesību aktu pareizu piemērošanu. Tajā paredzēti noteikumi, kas cita starpā attiecas uz tādu sūtījumu oficiālajām kontrolēm, kuros ir dzīvnieku izcelsmes produkti, arī pārtika, un kurus ieved Savienībā. Turklāt ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2016/429 (4) no 2021. gada 21. aprīļa tiek atcelta Direktīva 2002/99/EK. Regulā (ES) 2016/429 ir paredzēti noteikumi par dzīvnieku slimību profilaksi, t. sk. noteikumi par dzīvnieku izcelsmes produktu ievešanu Savienībā. Abās minētajās regulās izklāstītie noteikumi tiek piemēroti paralēli, bet Regulā (ES) 2017/625 paredzētie noteikumi pēc būtības ir horizontāli, savukārt Regulā (ES) 2016/429 paredzētie noteikumi ir vairāk vērsti uz nozari, jo tie attiecas uz dzīvnieku veselību.

(4)

Atbilstoši Regulai (ES) 2017/625 tagad ar Komisijas Deleģēto regulu (ES) 2019/2074 (5) ir ieviesti papildinoši noteikumi par oficiālo kontroļu veikšanu tādu dzīvnieku un preču sūtījumiem, kuru izcelsme ir Savienībā un kuri tiek nosūtīti atpakaļ uz Savienību pēc tam, kad trešā valsts tos liegusi ievest savā teritorijā. Šo papildinošo noteikumu mērķis ir pārliecināties, vai sūtījumi, kas tiek nosūtīti atpakaļ, cita starpā atbilst dzīvnieku veselības prasībām, un tie atsaucas uz prasībām, kas izklāstītas Savienības dzīvnieku veselības noteikumos. Minēto deleģēto regulu piemēro no 2019. gada 14. decembra atbilstoši Regulas (ES) 2017/625 piemērošanas sākuma dienai.

(5)

Komisijas tiesību aktos par Direktīvas 2002/99/EK īstenošanu pašlaik nav noteiktas īpašas dzīvnieku veselības prasības tādu dzīvnieku izcelsmes produktu atkārtotai ievešanai Savienībā, kuri ir eksportēti no Savienības un kurus trešā valsts ir liegusi ievest savā teritorijā. Tāpēc, lai nodrošinātu juridisko noteiktību par dzīvnieku veselības prasībām, kas piemērojamas lietošanai pārtikā paredzētu dzīvnieku izcelsmes produktu sūtījumiem, un lai no 2019. gada 14. decembra, proti, pēc Direktīvas 97/78/EK atcelšanas, mazinātu iespējamos dzīvnieku veselības apdraudējumus, būtu jānosaka dzīvnieku veselības prasības attiecībā uz tādu minēto sūtījumu atkārtotu ievešanu Savienībā, kuri ir eksportēti no Savienības un kurus trešās valstis ir liegušas ievest savā teritorijā.

(6)

Konkrētāk, minēto produktu izkraušana, glabāšana un pārkraušana trešās valstīs nedrīkstētu radīt apdraudējumus attiecībā uz tādu konkrētu dzīvnieku slimību patogēnu izplatību un ieviešanu Savienībā, kas uzskaitītas Direktīvas 2002/99/EK I pielikumā.

(7)

Papildus eksporta dalībvalsts kompetentās iestādes izdotajiem dokumentu oriģināleksemplāriem vajadzētu būt arī atļautam par lietošanai pārtikā paredzētu dzīvnieku izcelsmes produktu sūtījumu izcelsmi pārliecināties, pamatojoties uz oficiālā sertifikāta oriģināleksemplāra elektronisko ekvivalentu, kas iesniegts informācijas pārvaldības sistēmā oficiālo kontroļu vajadzībām (IMSOC), kura minēta Regulas (ES) 2017/625 131. pantā un izveidota ar Komisijas Īstenošanas regulu (ES) 2019/1715 (6).

(8)

Ja kompetentā iestāde galamērķa vietā Savienībā ir piekritusi saņemt lietošanai pārtikā paredzētu dzīvnieku izcelsmes produktu sūtījumu, kas ir nosūtīts atpakaļ uz Savienību pēc tam, kad trešā valsts to liegusi ievest savā teritorijā, būtu jāatļauj šādu sūtījumu transportēt uz galamērķa vietu Savienībā.

(9)

Jānodrošina, ka lietošanai pārtikā paredzētu dzīvnieku izcelsmes produktu sūtījumi, kuri ir nosūtīti atpakaļ uz Savienību pēc tam, kad trešā valsts tos liegusi ievest savā teritorijā, nonāk savā galamērķa vietā Savienībā. Tāpēc šādu sūtījumu transportēšanas un atvešanas pārraudzībai no atvešanas robežkontroles punkta līdz uzņēmumam galamērķa vietā Savienībā būtu jāpiemēro procesuālās prasības, kas noteiktas Komisijas Deleģētajā regulā (ES) 2019/1666 (7).

(10)

Šajā īstenošanas lēmumā noteiktās dzīvnieku veselības prasības būtu jāpiemēro līdz 2021. gada 21. aprīlim, jo no šā datuma piemēro Regulu (ES) 2016/429 un Komisijas deleģēto regulu par dzīvnieku veselības noteikumiem attiecībā uz trešo valstu vai teritoriju izcelsmes konkrētu dzīvnieku, reproduktīvo produktu un dzīvnieku izcelsmes produktu ievešanu Savienībā, pārvietošanu un apstrādi pēc ievešanas.

(11)

Šajā lēmumā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar Augu, dzīvnieku, pārtikas aprites un dzīvnieku barības pastāvīgās komitejas atzinumu,

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

1. pants

1.   Robežkontroles punkta kompetentā iestāde atļauj ievest Savienībā Padomes Direktīvas 2002/99/EK 2. panta 4. punktā definēto dzīvnieku izcelsmes produktu sūtījumus, kuru izcelsme ir Savienībā un kuri tiek nosūtīti atpakaļ uz Savienību pēc tam, kad trešā valsts tos liegusi ievest savā teritorijā, ja ir izpildītas šādas prasības:

a)

sūtījumam ir pievienots eksporta dalībvalsts kompetentās iestādes izdots oficiālā sertifikāta vai dokumenta oriģināleksemplārs vai tā elektronisks ekvivalents, kas iesniegts informācijas pārvaldības sistēmā oficiālo kontroļu vajadzībām (IMSOC), kura minēta Regulas (ES) 2017/625 131. pantā un izveidota ar Īstenošanas regulu (ES) 2019/1715, vai apliecināta tā kopija;

b)

sūtījumam ir pievienota deklarācija, kuru izdevusi kompetentā iestāde galamērķa vietā Savienībā un kurā apliecināts, ka tā piekrīt saņemt sūtījumu, un norādīta galamērķa vieta sūtījuma atgriešanai Savienībā;

c)

sūtījumam ir pievienots viens no šādiem dokumentiem, kurā norādīts iemesls, kāpēc trešā valsts to liegusi ievest savā teritorijā, attiecīgā gadījumā izkraušanas, glabāšanas un pārkraušanas vieta un datums trešā valstī un šāda informācija:

i)

attiecībā uz konteineriem vai iepakojumiem ar neskartu oriģinālo plombu – par sūtījumu atbildīgā operatora deklarācija, kurā apstiprināts, ka pārvadājums ir noticis dzīvnieku izcelsmes produktu veidam piemērotos apstākļos un sūtījuma saturs pārvadājuma laikā nav mainīts; vai

ii)

trešās valsts kompetentās iestādes vai citas publiskā sektora iestādes oficiāla deklarācija, kurā apstiprināts, ka d) apakšpunkta prasības ir izpildītas;

d)

ja dzīvnieku izcelsmes produkti trešā valstī tikuši izkrauti, trešās valsts kompetentās iestādes vai citas publiskā sektora iestādes izdots apliecinājums, ka:

i)

ar dzīvnieku izcelsmes produktiem trešā valstī nav veiktas nekādas citas darbības, izņemot izkraušanu, glabāšanu un pārkraušanu;

ii)

izkraušanas, glabāšanas un pārkraušanas laikā trešā valstī ir ieviesti efektīvi pasākumi, kas vajadzīgi, lai novērstu dzīvnieku izcelsmes produktu kontamināciju ar slimības ierosinātājiem, kas rada pārnēsājamas dzīvnieku slimības, kuras uzskaitītas Direktīvas 2002/99/EK I pielikumā;

iii)

izkraušanas, glabāšanas un pārkraušanas laikā trešā valstī izkraušanas, glabāšanas un pārkraušanas vietai nav noteikti dzīvnieku pārvadājumu ierobežojumi saistībā ar pārnēsājamām dzīvnieku slimībām, kuras uzskaitītas Direktīvas 2002/99/EK I pielikumā.

2.   Atkāpjoties no 1. punkta a) apakšpunkta, gadījumos, kad eksporta dalībvalsts kompetentā iestāde nav izdevusi minētajā noteikumā norādīto dokumentāciju, sūtījuma izcelsmi autentificē citā veidā, pamatojoties uz dokumentētiem pierādījumiem, ko sniedzis par sūtījumu atbildīgais operators.

3.   Robežkontroles punkta kompetentā iestāde pārrauga dzīvnieku izcelsmes produktu sūtījuma transportēšanu un atvešanu galamērķa vietā saskaņā ar Komisijas Deleģētās regulas (ES) 2019/1666 2. un 3. pantu.

2. pants

Šo lēmumu piemēro no 2019. gada 14. decembra līdz 2021. gada 21. aprīlim.

3. pants

Šis lēmums ir adresēts dalībvalstīm.

Briselē, 2019. gada 28. novembrī

Komisijas vārdā –

Komisijas loceklis

Vytenis ANDRIUKAITIS


(1)  OV L 18, 23.1.2003., 11. lpp.

(2)  Padomes 1997. gada 18. decembra Direktīva 97/78/EK, ar ko nosaka principus, kuri reglamentē veterināro pārbaužu organizēšanu attiecībā uz produktiem, ko ieved Kopienā no trešām valstīm (OV L 24, 30.1.1998., 9. lpp.).

(3)  Eiropas Parlamenta un Padomes 2017. gada 15. marta Regula (ES) 2017/625 par oficiālajām kontrolēm un citām oficiālajām darbībām, kuras veic, lai nodrošinātu, ka tiek piemēroti pārtikas un barības aprites tiesību akti, noteikumi par dzīvnieku veselību un labturību, augu veselību un augu aizsardzības līdzekļiem, un ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 999/2001, (EK) Nr. 396/2005, (EK) Nr. 1069/2009, (EK) Nr. 1107/2009, (ES) Nr. 1151/2012, (ES) Nr. 652/2014, (ES) 2016/429 un (ES) 2016/2031, Padomes Regulas (EK) Nr. 1/2005 un (EK) Nr. 1099/2009 un Padomes Direktīvas 98/58/EK, 1999/74/EK, 2007/43/EK, 2008/119/EK un 2008/120/EK un atceļ Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 854/2004 un (EK) Nr. 882/2004, Padomes Direktīvas 89/608/EEK, 89/662/EEK, 90/425/EEK, 91/496/EEK, 96/23/EK, 96/93/EK un 97/78/EK un Padomes Lēmumu 92/438/EEK (Oficiālo kontroļu regula) (OV L 95, 7.4.2017., 1. lpp.).

(4)  Eiropas Parlamenta un Padomes 2016. gada 9. marta Regula (ES) 2016/429 par pārnēsājamām dzīvnieku slimībām un ar ko groza un atceļ konkrētus aktus dzīvnieku veselības jomā (Dzīvnieku veselības tiesību akts) (OV L 84, 31.3.2016., 1. lpp.).

(5)  Komisijas 2019. gada 23. septembra Deleģētā regula (ES) 2019/2074, ar ko, paredzot noteikumus par konkrētām oficiālām kontrolēm attiecībā uz noteiktu dzīvnieku un preču sūtījumiem, kuru izcelsme ir Savienībā un kuri tiek nosūtīti atpakaļ uz Savienību pēc tam, kad trešā valsts tos liegusi ievest savā teritorijā, papildina Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2017/625 (OV L 316, 6.12.2019., 6. lpp.).

(6)  Komisijas 2019. gada 30. septembra Īstenošanas regula (ES) 2019/1715, ar ko nosaka noteikumus par oficiālo kontroļu informācijas pārvaldības sistēmas un tās sistēmas komponentu darbību (“IMSOC regula”) (OV L 261, 14.10.2019., 37. lpp.).

(7)  Komisijas 2019. gada 24. jūnija Deleģētā regula (ES) 2019/1666, ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2017/625 papildina saistībā ar nosacījumiem attiecībā uz noteiktu dzīvnieku un preču sūtījumu transportēšanas un atvešanas pārraudzību no atvešanas robežkontroles punkta līdz uzņēmumam galamērķa vietā Savienībā (OV L 255, 4.10.2019., 1. lpp.).