2021.5.10.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 162/5


A BIZOTTSÁG (EU) 2021/758 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

(2021. május 7.)

egyes termékeknek az 1831/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet hatálya alá tartozó takarmány-adalékanyagként való besorolásáról és egyes takarmány-adalékanyagok forgalomból történő kivonásáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a takarmányozási célra felhasznált adalékanyagokról szóló, 2003. szeptember 22-i 1831/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 2. cikke (3) bekezdésére és 10. cikke (5) bekezdésére,

mivel:

(1)

Az 1831/2003/EK rendelet rendelkezik a takarmányozási célra felhasznált adalékanyagok engedélyezéséről, az engedély megadásának feltételeiről és az engedélyezési eljárásokról. Különösen az említett rendelet 10. cikke (7) bekezdésével összefüggésben értelmezett 10. cikkének (2) bekezdése rendelkezik a 70/524/EGK tanácsi irányelv (2) és a 82/471/EGK tanácsi irányelv (3) értelmében engedélyezett adalékanyagok újraértékelésére vonatkozó specifikus eljárásokról.

(2)

Az 1831/2003/EK rendelet 10. cikkének (5) bekezdése arra kötelezi a Bizottságot, hogy rendeletet fogadjon el azon takarmány-adalékanyagok forgalomból történő kivonásáról, amelyekre vonatkozóan a megadott határidőn belül nem nyújtottak be az említett rendelet 10. cikke (1) bekezdésének a) pontjában említett értesítést. Ugyanez a kötelezettség vonatkozik azokra a takarmány-adalékanyagokra, amelyekre vonatkozóan nem nyújtottak be kérelmet az 1831/2003/EK rendelet 10. cikkének (2) és (7) bekezdésének megfelelően, az említett rendelkezésekben előírt határidő lejárta előtt, vagy amelyekre vonatkozóan nyújtottak be kérelmet, de azt később visszavonták.

(3)

Ezért az ilyen takarmány-adalékanyagokat ki kell vonni a forgalomból. Mivel az 1831/2003/EK rendelet 10. cikkének (5) bekezdése nem tesz különbséget a határozott és a határozatlan időre megadott engedélyek között, az egyértelműség érdekében helyénvaló rendelkezni azon takarmány-adalékanyagok forgalomból való kivonásáról, amelyeknek a 70/524/EGK irányelv szerinti, határozott időre megadott engedélye már lejárt.

(4)

Azon takarmány-adalékanyagok esetében, amelyekre vonatkozóan csak bizonyos állatfajokra vagy -kategóriákra vonatkozóan nyújtottak be kérelmet, vagy a kérelmeket csak bizonyos állatfajok vagy -kategóriák tekintetében vonták vissza, a forgalomból való kivonás csak azon állatfajokra és állatkategóriákra vonatkozik, amelyekre nem nyújtottak be kérelmet, vagy amelyek vonatkozásában a kérelmet visszavonták.

(5)

A takarmány-adalékanyagok forgalomból való kivonása következtében helyénvaló hatályon kívül helyezni az azokat engedélyező rendelkezéseket, amennyiben az említett rendelkezések még hatályban vannak. Következésképpen a 358/2005/EK bizottsági rendeletet (4) ennek megfelelően módosítani kell. Ezenkívül a 880/2004/EK bizottsági rendeletet (5) hatályon kívül kell helyezni, mivel mellékletének mindkét bejegyzését el kell hagyni annak eredményeképp, hogy az I. melléklet I.A. fejezetének 2. része értelmében a kanárik tekintetében alkalmazott béta-karotint ki kell vonni a forgalomból, valamint mivel az (EU) 2015/1486 bizottsági végrehajtási rendelettel (6) a Bizottság engedélyezte a kantaxantin díszmadarak esetében való használatát. Továbbá a kantaxantin (EU) 2015/1486 végrehajtási rendelet általi engedélyezése, valamint az említett adalékanyagnak a nem engedélyezett fajok és felhasználások tekintetében az (EU) 2017/1145 bizottsági végrehajtási rendelet (7) által a forgalomból történő kivonása következtében helyénvaló hatályon kívül helyezni a kantaxantin maradékanyag-határértékét megállapító 775/2008/EK bizottsági rendeletet (8).

(6)

Azon takarmány-adalékanyagok tekintetében, amelyek engedélye e rendelet hatálybalépésének napjáig nem járt le, helyénvaló átmeneti időszakot engedélyezni az érintett felek számára az olyan érintett adalékanyagok, előkeverékek, takarmány-alapanyagok és takarmánykeverékek meglévő készleteinek felhasználására, amelyeket az érintett adalékanyagok felhasználásával állítottak elő, figyelembe véve a szóban forgó adalékanyagokat tartalmazó egyes takarmányok eltarthatóságát.

(7)

Az I. mellékletben felsorolt termékek forgalomból történő kivonása nem akadályozza meg azok engedélyezését vagy a helyzetükkel kapcsolatos, az 1831/2003/EK rendelet szerinti intézkedés meghozatalát.

(8)

Számos anyag, mikroorganizmus és készítmény (a továbbiakban: termékek) esetében bizonytalanság van a tekintetben, hogy az 1831/2003/EK rendelet hatálya alá eső takarmány-adalékanyagnak tekintendők-e. Ez a bizonytalanság abból fakadhat, hogy egyes termékek bekerültek mind a takarmány-adalékanyagok 1831/2003/EK rendelet 17. cikkében említett nyilvántartásába, mind pedig a takarmány-alapanyagoknak a 767/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (9) 24. cikkének megfelelően létrehozott jegyzékébe. Bizonytalanságot kelthetnek azok a kétségek és kérdések is, amelyeket a hatósági ellenőrzésekért felelős illetékes nemzeti hatóságok vagy a gazdasági szereplők fogalmaztak meg az egyes termékek besorolásával kapcsolatban, különösen a 2011/25/EU bizottsági ajánlásban meghatározott iránymutatások (10) figyelembevételével.

(9)

Egyes termékek esetében az 1831/2003/EK rendelet hatálya alá tartozó takarmány-adalékanyagokként történő besorolással kapcsolatos bizonytalanság veszélyeztetheti a takarmánytermékek Unión belüli forgalmazását, mivel a takarmány-adalékanyagok és a más takarmánytermékek közötti különbségtétel a vonatkozó alkalmazandó jogszabályoktól függően hatással van a forgalomba hozatal feltételeire.

(10)

Az egyes termékek takarmány-adalékanyagként való besorolásával kapcsolatos bizonytalanság eloszlatása érdekében helyénvaló az 1831/2003/EK rendelet alapján megfelelő intézkedéseket elfogadni, egyértelművé téve azok besorolását. Ezek az intézkedések biztosítanák az érintett termékek következetes kezelését, és megkönnyítenék a hatósági ellenőrzésekért felelős illetékes nemzeti hatóságok munkáját, ugyanakkor segítenék az érdekelt gazdasági szereplőket abban, hogy a jogbiztonság megfelelő szintjét biztosító keretben járjanak el.

(11)

Annak meghatározásához, hogy a termékek az 1831/2003/EK rendelet hatálya alá tartozó takarmány-adalékanyagoknak minősülnek-e, helyénvaló a 2011/25/EU ajánlásban megállapított, a takarmány-adalékanyagok, a takarmány-alapanyagok és az egyéb termékek megkülönböztetésére vonatkozó iránymutatásokra hivatkozni. Ezen iránymutatások konkrétan több olyan kritériumot írnak elő, amelyeket egyszerre kell figyelembe venni az eseti értékelés során az egyes termékek profiljának valamennyi jellemzőjük figyelembevételével történő meghatározása érdekében. A takarmány-adalékanyagok és a takarmány-alapanyagok közötti különbségtétel hasznos kritériumai közé tartozik a gyártási és feldolgozási módszer, a kémiai meghatározás, a szabványosítás vagy a tisztaság foka, a biztonsági feltételek és a felhasználás módja, valamint az érintett termék funkcionalitása. Ezenfelül a következetesség érdekében a hasonló tulajdonságokkal rendelkező termékeket analógiás alapon kell osztályozni.

(12)

A nátrium-citrátok, a kálium-citrátok, a szorbit, a mannit és a kalcium-hidroxid termékek olyan meglévő termékekként szerepelnek a takarmány-adalékanyagok nyilvántartásában, amelyekre vonatkozóan nem nyújtottak be az 1831/2003/EK rendelet 10. cikkének (2) bekezdése szerinti kérelmet az említett rendelkezésben előírt határidőig. E termékeket az 575/2011/EU bizottsági rendelettel (11) felvették a takarmány-alapanyagok jegyzékébe is. Az említett termékek profiljának a 2011/25/EU ajánlásban javasolt kritériumok tekintetében történő felülvizsgálata azonban arra a következtetésre vezetett, hogy e termékeket az 1831/2003/EK rendelet hatálya alá tartozó takarmány-adalékanyagnak kell tekinteni. Ezeket különösen a takarmány-adalékanyagok nyilvántartásában említett sajátos funkcióik határozzák meg, és takarmány-adalékanyagként való besorolásuk nagyobb teret enged hatékony kezelésüknek a biztonság és a felhasználási mód tekintetében. Emellett e besorolás figyelembe veszi az élelmiszerekben használt adalékanyagként való besorolásukat is.

(13)

A nátrium-citrátok, a kálium-citrátok, a szorbit, a mannit és a kalcium-hidroxid termékek takarmány-adalékanyagként történő besorolása szükségessé teszi azoknak a forgalomból való kivonását az 1831/2003/EK rendelet 10. cikkének (5) bekezdésében előírtaknak megfelelően. Az osztályozásukkal kapcsolatos jogbizonytalanság figyelembevétele érdekében azonban hosszabb átmeneti időszakot kell engedélyezni az említett adalékanyagok és az azokat tartalmazó takarmányok forgalomból való kivonására, lehetővé téve az érdekelt felek számára, hogy az 1831/2003/EK rendeletben meghatározott eljárások szerint új engedélykérelmet nyújtsanak be az említett takarmány-adalékanyagok engedélyezése iránt.

(14)

A II. mellékletben felsorolt termékek többsége szerepel a takarmány-alapanyagok 68/2013/EU bizottsági rendelettel (12) létrehozott jegyzékében. Emellett azonban mind vagy szerepel a takarmány-adalékanyagok nyilvántartásában, vagy az 1831/2003/EK rendelet 10. cikkének (5) bekezdése alapján takarmány-adalékanyagként kivonták már a forgalomból. Az említett termékek státuszára vonatkozóan a jogbiztonság érdekében, sor került profiljuknak a 2011/25/EU ajánlásban javasolt kritériumok tekintetében történő felülvizsgálatára, és e felülvizsgálat arra a következtetésre vezetett, hogy e termékeket nem kell többé az 1831/2003/EK rendelet hatálya alá tartozó takarmány-adalékanyagnak tekinteni.

(15)

A II. mellékletben felsorolt, takarmány-adalékanyagként még forgalomba hozható termékek címkézése, valamint az e termékeket tartalmazó előkeverékek, takarmány-alapanyagok és összetett takarmányok címkézése tekintetében átmeneti időszakot kell biztosítani a takarmányipari vállalkozók alkalmazkodásának lehetővé tétele érdekében. Ezenfelül e termékeket törölni kell a takarmány-adalékanyagok nyilvántartásából.

(16)

A xilit, az ammónium-laktát és az ammónium-acetát termékeket tartalmazza a takarmány-alapanyagok 68/2013/EU bizottsági rendelettel létrehozott jegyzéke. Hatósági ellenőrzésekért felelős illetékes nemzeti hatóságok azonban kétségeket fogalmaztak meg e termékek jogi státuszát illetően, ami a profiljuknak a 2011/25/EU ajánlásban javasolt kritériumok szerinti vizsgálatához vezetett. E vizsgálat alapján a Bizottság arra a következtetésre jutott, hogy e termékeket az 1831/2003/EK rendelet hatálya alá tartozó takarmány-adalékanyagnak kell tekinteni. Ami a xilit jellemzőit illeti, azok nagyon hasonlóak a takarmány-adalékanyagnak minősülő mannit és szorbit jellemzőihez, és a xilit takarmány-adalékanyagként való besorolása következetessé tenné e hasonló termékek kezelését. Emellett e besorolás figyelembe veszi a xilit élelmiszerekben használt adalékanyagként való besorolását is. Ami az ammónium-laktátot és az ammónium-acetátot illeti, ezek kémiailag jól meghatározott anyagok, amelyek tisztításra kerülnek, és amelyek az 1831/2003/EK rendelet 5. cikkének (3) bekezdésében meghatározott különleges funkciót látnak el, és takarmány-adalékanyagként való besorolásuk nagyobb teret enged hatékony kezelésüknek a biztonság és felhasználási módjuk tekintetében. Ezenkívül az ammónium-laktát és az ammónium-acetát takarmány-adalékanyagként való besorolása összhangot teremtene más, takarmány-adalékanyagnak tekintett hasonló termékekkel, például az ammónium-propionáttal vagy az ammónium-formiáttal.

(17)

A xilit, az ammónium-laktát és az ammónium-acetát az 1831/2003/EK rendelet hatálya alá tartozó takarmány-adalékanyagként való osztályozása eredményeként helyénvaló átmeneti időszakot biztosítani, amely lehetővé teszi az érdekelt felek számára, hogy az 1831/2003/EK rendeletben meghatározott eljárások szerint alkalmazkodjanak e termékek új besorolásához, beleértve az engedélyezési kérelem benyújtását és további feldolgozását.

(18)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a Növények, Állatok, Élelmiszerek és Takarmányok Állandó Bizottságának véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A forgalomból történő kivonás

Az I. mellékletben meghatározott takarmány-adalékanyagokat az érintett mellékletben foglalt állatfajok vagy -kategóriák tekintetében ki kell vonni a forgalomból.

2. cikk

A forgalomból kivonandó takarmány-adalékanyagokra vonatkozó átmeneti rendelkezések

(1)   Az I. melléklet I.A. és I.C. fejezetében felsorolt adalékanyagok már meglévő készletei 2022. május 30-ig továbbra is forgalomba hozhatók és felhasználhatók.

(2)   Az (1) bekezdésben említett adalékanyagok felhasználásával előállított előkeverékek 2022. augusztus 30-ig továbbra is forgalomba hozhatók és felhasználhatók.

(3)   Az (1) bekezdésben említett adalékanyagok vagy a 2. bekezdésben említett előkeverékek felhasználásával előállított takarmánykeverékek és takarmány-alapanyagok 2023. május 30-ig továbbra is forgalomba hozhatók és felhasználhatók.

(4)   Az (1), (2) és (3). bekezdéstől eltérve az I. melléklet I.A. fejezetében felsorolt nátrium-citrátok, kálium-citrátok, szorbit, mannit és kalcium-hidroxid adalékanyagok, és az ezen adalékanyagokkal előállított takarmányok 2028. május 30-ig továbbra is forgalomba hozhatók és felhasználhatók.

3. cikk

A 358/2005/EK rendelet módosítása

A 358/2005/EK rendelet II. mellékletében az E141 klorofill rézösszetételre vonatkozó bejegyzést el kell hagyni.

4. cikk

Hatályon kívül helyezés

A 880/2004/EK és a 775/2008/EK rendelet hatályát veszti.

5. cikk

Az 1831/2003/EK rendelet hatálya alá tartozó takarmány-adalékanyagnak nem tekinthető termékek.

(1)   A II. mellékletben szereplő anyagok, mikroorganizmusok és készítmények (a továbbiakban: termékek) nem tekinthetők az 1831/2003/EK rendelet hatálya alá tartozó takarmány-adalékanyagnak.

(2)   Az (1) bekezdésben említett termékek, amelyek jogszerűen forgalomban vannak, és amelyeket 2024. május 30-ig takarmány-adalékanyagként és előkeverékként címkéznek, a készletek kimerüléséig továbbra is forgalomba hozhatók. Ugyanez érvényes azokra a takarmány-alapanyagokra vagy összetett takarmányokra, melyeknek címkézése – a 767/2009/EK rendeletnek megfelelően – a fent említett termékeket takarmány-adalékanyagként tünteti fel.

6. cikk

Az 1831/2003/EK rendelet hatálya alá tartozó takarmány-adalékanyagnak tekintendő termékek.

(1)   A III. mellékletben szereplő anyagok, mikroorganizmusok és készítmények (a továbbiakban: termékek) az 1831/2003/EK rendelet hatálya alá tartozó takarmány-adalékanyagok.

(2)   Az (1) bekezdésben említett termékek 2028. május 30-ig továbbra is forgalomba hozhatók és felhasználhatók.

7. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2021. május 7-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN


(1)  HL L 268., 2003.10.18., 29. o.

(2)  A Tanács 70/524/EGK irányelve (1970. november 23.) a takarmány-adalékanyagokról (HL L 270., 1970.12.14., 1. o.).

(3)  A Tanács 82/471/EGK irányelve (1982. június 30.) a takarmányozási célra felhasznált egyes termékekről (HL L 213., 1982.7.21., 8. o.).

(4)  A Bizottság 358/2005/EK rendelete (2005. március 2.) egyes takarmány-adalékanyagok alkalmazásának határozatlan időre történő engedélyezéséről és a már engedélyezett takarmány-adalékanyagok új felhasználásának engedélyezéséről (HL L 57., 2005.3.3., 3. o.).

(5)  A Bizottság 880/2004/EK rendelete (2004. április 29.) a „Színezőanyagok, beleértve a pigmenteket” csoportba tartozó béta-karotin és kantaxantin takarmány-adalékanyagként való alkalmazásának határozatlan időre történő engedélyezéséről (HL L 162., 2004.4.30., 68. o.)

(6)  A Bizottság (EU) 2015/1486 végrehajtási rendelete (2015. szeptember 2.) a kantaxantin bizonyos kategóriájú baromfik, valamint díszhalak és díszmadarak takarmány-adalékanyagaként történő felhasználásának engedélyezéséről (HL L 229., 2015.9.3., 5. o.)

(7)  A Bizottság (EU) 2017/1145 végrehajtási rendelete (2017. június 8.) a 70/524/EGK és a 82/471/EGK tanácsi irányelv értelmében engedélyezett egyes takarmány-adalékanyagok forgalomból történő kivonásáról, valamint az ezen takarmány-adalékanyagokat engedélyező elavult rendelkezések hatályon kívül helyezéséről (HL L 166., 2017.6.29., 1. o.).

(8)  A Bizottság 775/2008/EK rendelete (2008. augusztus 4.) a kantaxantin takarmány-adalékanyag maradékanyag-határértékének – a 2003/7/EK irányelvben előírt feltételeken kívüli – megállapításáról (HL L 207., 2008.8.5., 5. o.).

(9)  Az Európai Parlament és a Tanács 767/2009/EK rendelete (2009. július 13.) a takarmányok forgalomba hozataláról és felhasználásáról, az 1831/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról, valamint a 79/373/EGK tanácsi irányelv, a 80/511/EGK bizottsági irányelv, a 82/471/EGK, 83/228/EGK, 93/74/EGK, 93/113/EK és 96/25/EK tanácsi irányelv és a 2004/217/EK bizottsági határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 229., 2009.9.1., 1. o.).

(10)  A Bizottság 2011/25/EU ajánlása (2011. január 14.) a takarmány-alapanyagok, takarmányadalékok, biocid termékek és állatgyógyászati készítmények egymástól való megkülönböztetését segítő iránymutatások kialakításáról (HL L 11., 2011.1.15., 75. o.).

(11)  A Bizottság 575/2011/EU rendelete (2011. június 16.) a takarmány-alapanyagok jegyzékéről (HL L 159., 2011.6.17., 25. o.).

(12)  A Bizottság 68/2013/EU rendelete (2013. január 16.) takarmány-alapanyagok jegyzékéről (HL L 29., 2013.1.30., 1. o.).


I. MELLÉKLET

Az 1. cikkben említett, a forgalomból kivonandó takarmány-adalékanyagok

I.A. FEJEZET

Azon takarmány-adalékanyagok, amelyek engedélye határozatlan időre szólt

1. rész

A valamennyi állatfaj és -kategória esetében a forgalomból kivonandó takarmány-adalékanyagok

Azonosító szám

Adalékanyag

Állatfaj vagy -kategória

Tartósítószerek

E 331

Nátrium-citrátok

Valamennyi faj

E 332

Kálium-citrátok

Valamennyi faj

E 325

Nátrium-laktát

Valamennyi faj

E 326

Kálium-laktát

Valamennyi faj

Emulgeáló és stabilizáló anyagok, sűrítőanyagok és zselésítő anyagok

E 420

Szorbit

Valamennyi faj

E 421

Mannit

Valamennyi faj

Kötőanyagok, csomósodást gátló anyagok és koagulálószerek

E 558

Bentonit-montmorillonit

Valamennyi faj

Vitaminok, provitaminok és olyan hasonló hatású anyagok, amelyek kémiailag egyértelműen leírhatók

 

Riboflavin vagy B2-vitamin Valamennyi formában, kivéve a következőket:

Az Ashbya gossypii DSM 23096 által termelt, szilárd halmazállapotú riboflavin (1) [3a825i];

A Bacillus subtilis DSM 17339 és/vagy DSM 23984 által termelt, szilárd halmazállapotú riboflavin (1) [3a825ii];

Szilárd halmazállapotú, riboflavin-5’-foszfátészter mononátriumsója, amely a Bacillus subtilis DSM 17339 és/vagy DSM 23984 által termelt 98 %-os tisztaságú riboflavin foszforilációjával jön létre.  (1) [3a826];

A Bacillus subtilis KCCM-10445 által termelt riboflavin (80 %)  (2).

Valamennyi faj

E 160 a

Béta-Karotin. Valamennyi formában, kivéve az (EU) 2015/1103 bizottsági végrehajtási rendelettel  (3) engedélyezett béta-karotint [3a160(a)]

Valamennyi faj

Szilázs-adalékanyagok

Mikroorganizmusok

 

Enterococcus faecium CNCM I-3236/ATCC 19434

Valamennyi faj

 

Bacillus subtilis MBS-BS-01

Valamennyi faj

 

Lactobacillus plantarum DSM 11520

Valamennyi faj

Színezékek, beleértve a pigmenteket

Egyéb színezőanyagok

E 153

Növényi szén (szénfekete) a közösségi szabályok által az élelmiszerek színezésére engedélyezett színezőanyagként

Valamennyi faj

Aroma- és ízesítőanyagok

Növénytani szempontból meghatározott természetes termékek

 

Allium cepa L.: Vöröshagyma-koncentrátum CoE 24

Valamennyi faj

 

Allium sativum L.: Fokhagymakivonat (vízalapú)

Valamennyi faj

 

Amyris balsamifera L.: Szantálfaolaj CoE 33

Valamennyi faj

 

Anacardium occidentale L.: Kesuolaj CoE 34

Valamennyi faj

 

Anethum graveolens L.: Kapormagkivonat CAS 8006-75-5 CoE 42 EINECS 289-790-8

Valamennyi faj

 

Apium graveolens L.: Zellermagkivonat CAS 89997-35-3 FEMA 2270 CoE 52 EINECS 289-668-4

Valamennyi faj

 

Artemisia absinthium L.: Ürömolaj CAS 8008-93-3 FEMA 3116 CoE 61 EINECS 284-503-2

Valamennyi faj

 

Artemisia annua L.: Egynyári üröm kivonata (vízalapú)/egynyári üröm olaja

Valamennyi faj

 

Artemisia pallens Wall.: Davanaolaj CAS 8016-03-3 FEMA 2359 CoE 69 EINECS 295-155-6

Valamennyi faj

 

Bacopa monnieri (L.) Pennell: Vízi izsóp tinktúrája

Valamennyi faj

 

Carum carvi L. = Apium carvi L.: Köménymagkivonat/Kömény oleorezin CAS 8000-42-8 CoE 112 EINECS 288-921-6

Valamennyi faj

 

Cimicifuga simplex (Wormsk. ex DC.) Ledeb.

= C. racemosa (L.) Nutt.: Füzéres poloskavész kivonata

Valamennyi faj

 

Cinnamomum aromaticum Nees, C. cassia Nees ex Blume: Kassziafakéreg-kivonat CAS 84961-46-6 FEMA 2257 CoE 131 EINECS 284-635-0

Valamennyi faj

 

Cinnamomum zeylanicum Bl., C. verum J.S. Presl: Fahéjfakéreg, oleorezin CAS 84961-46-6 FEMA 2290 CoE 133 EINECS 283-479-0

Valamennyi faj

 

Citrus aurantium L.: Keserűnarancsvirág-olaj CAS 8016-38-4 FEMA 2771 CoE 136 EINECS 277-143-2/Keserűnarancslevél, abszolút CAS 8014-17-3 CoE 136 EINECS 283-881-6

Valamennyi faj

 

Citrus reticulata Blanco: Mandarin, mandarinterpének CoE 142

Valamennyi faj

 

Citrus x paradisi Macfad.: Grapefruit olaj, sajtolt CAS 8016-20-4 FEMA 2530 CoE 140 EINECS 289-904-6/grapefruitkivonat CoE 140

Valamennyi faj

 

Glycyrrhiza glabra L.: Édesgyökér-kivonat (oldószer-alapú) CAS 97676-23-8 FEMA 2628 CoE 218 EINECS 272-837-1

Valamennyi faj

 

Juniperus communis L.: Borókabogyó-kivonat CAS 84603-69-0 CoE 249 EINECS 283-268-3

Valamennyi faj

 

Laurus nobilis L.: Babérlevél-kivonat, Babérlevél oleorezin CAS 84603-73-6 FEMA 2613 CoE 255 EINECS 283-272-5

Valamennyi faj

 

Lavandula latifolia Medik.: Széleslevelű levendula, olaj CoE 256

Valamennyi faj

 

Lepidium meyenii Walp.: Macakivonat

Valamennyi faj

 

Leptospermum scoparium J. R. et G. Forst.: Új-zélandi teafa olaja

Valamennyi faj

 

Macleaya cordata (Willd.) R. Br.: Macleaya, abszolút/Macleaya-kivonat/Macleaya-olaj/Macleaya-tinktúra

Valamennyi faj

 

Mallotus philippinensis (Lam.) Muell. Arg.: Kamalakivonat CoE 535

Valamennyi faj

 

Malpighia glabra L.: Acerolakivonat

Valamennyi faj

 

Malus sylvestris Mill.: Almakoncentrátum CoE 386

Valamennyi faj

 

Medicago sativa L.: Alfalfatinktúra CoE 274

Valamennyi faj

 

Melissa officinalis L.: Citromfűolaj CoE 280

Valamennyi faj

 

Mentha pulegium L.: Csombormentaolaj CAS 8013-99-8 FEMA 2839 CoE 283 EINECS 290-061-1

Valamennyi faj

 

Myristica fragrans Houtt.: Szerecsendióolaj CAS 8007-12-3 FEMA 2653 CoE 296 EINECS 282-013-3/Szerecsendió oleorezin CAS 8408268-8 CoE 296 EINECS 282-013-3

Valamennyi faj

 

Myroxylon balsamum (L.) Harms: Tolu balzsam, kivonat (oldószer alapú) CAS 9000-64-0 FEMA 3069 CoE 297 EINECS 232-550-4

Valamennyi faj

 

Myroxylon balsamum (L.) Harms var. Pereirae: Perui balzsam kivonat (oldószer alapú) CAS 8007-00-9 FEMA 2117, 2116 CoE 298 EINECS 232-352-8

Valamennyi faj

 

Ocimum basilicum L.: Bazsalikomolaj CAS 8006801573-4 FEMA 2119 CoE 308 EINECS 283-900-8

Valamennyi faj

 

Opopanax chironium (L.) Koch, Commiphora erythrea Engler: OpoponaxolajCAS 8021- 36-1 CoE 313 EINECS 232-558-8

Valamennyi faj

 

Passiflora edulis Sims. = P. incarnata L.: Maracujakivonat (vízalapú) CoE 321

Valamennyi faj

 

Pelargonium asperum Her. ex Spreng.: Gerániumolaj

Valamennyi faj

 

Peumus boldus Mol.: Boldókivonat CoE 328/boldótinktúra CoE 328

Valamennyi faj

 

Pinus pinaster Soland.: Fenyőolaj

Valamennyi faj

 

Pimenta racemosa (Mill.) J.W.Moore: Babérolaj CAS 8006-78-8 CoE 334

Valamennyi faj

 

Piper methysticum G. Forst.: Kava-kava tinktúrája

Valamennyi faj

 

Quillaja saponaria Molina: Quillaia-kivonat (oldószer alapú) CoE 391/Quillaia-koncentrátum

Valamennyi faj

 

Ribes nigrum L.: Fekete ribiszke kivonat CoE 399

Valamennyi faj

 

Satureja hortensis L.: Borsikafűolaj CAS 8016-68-0 FEMA 3013 CoE 425 EINECS 283-922-8

Valamennyi faj

 

Sophora japonica L.: Japánakácolaj

Valamennyi faj

 

Styrax benzoin Dryand., S. tonkinensis (Pierre) Craib ex Hartwich: Benzoin, gyantaszerű CAS 9000 -05-9 FEMA 2133 CoE 439 EINECS 232-523-7

Valamennyi faj

 

Tagetes erecta L., T. glandulifera Schrank., T. minuta L. e.a.: Tagetes olaj CAS 8016- 84-0 FEMA 3040 CoE 443/494 EINECS 294-862-7

Valamennyi faj

 

Thea sinensis L. = Camellia thea Link. = Camellia sinensis (L.) O. Kuntze: Teatinktúra CoE 451

Valamennyi faj

 

Uncaria tomentosa L. = Ourouparia guianensis Aubl.: Macskakarom-kivonat

Valamennyi faj

 

Valeriana officinalis L.: Macskagyökér tinktúrája CoE 473

Valamennyi faj

 

Vetiveria zizanoides (L.) Nash.: Vetiverolaj CAS 8016-96-4 CoE 479 EINECS 282-490-8

Valamennyi faj

 

Vitis vinifera L.: Cognac oil green CAS 8016-21-5 FEMA 2331 CoE 485 EINECS 232-403-4/Cognac oil white CAS 801621-5 FEMA 2332 CoE 485 EINECS 232-403-4

Valamennyi faj

 

Vitis vinifera L.: Szőlőmagkivonat CoE 485

Valamennyi faj

 

Yucca mohavensis Sarg. = Y. schidigera Roezl ex Ortgies: Mojave yucca, kivonat (oldószer-alapú) CAS 90147-57-2 FEMA 3121 EINECS 290-449-0/Yucca koncentrátum/Yucca maradék

Valamennyi faj

 

Zingiber officinale Rosc.: Gyömbérkivonat CAS 84696-15-1 FEMA 2521 CoE 489 EINECS 283-634-2

Valamennyi faj

Természetes termékek és az azoknak megfelelő szintetikus termékek

 

CAS No. 1128 -08-1/3-metil-2-penticiklopent-2-én-1-on/Flavis No. 07.140

Valamennyi faj

 

CAS No. 352195-40-5/Dinátrium-inozin-5-monofoszfát (IMP)

Valamennyi faj

2. rész

Az egyes állatfajok és -kategóriák esetében a forgalomból kivonandó takarmány-adalékanyagok

Azonosító szám

Adalékanyag

Állatfaj és -kategória

Nyomelemek

E 7

Molibdén – Mo, Nátrium-molibdát

Valamennyi faj és kategória, a bárány kivételével

Savasságot szabályozó anyagok

E 503 i.

Ammónium-karbonát

Macskák; Kutyák

E 503 ii.

Ammónium-hidrogén-karbonát

Macskák; Kutyák

E 525

Kálium-hidroxid

Macskák; Kutyák

E 526

Kalcium-hidroxid

Macskák; Kutyák

Színezékek, beleértve a pigmenteket

Karotinoidok és xantofilek

E 160 a

Béta-karotin

Kanári

Egyéb színezőanyagok

E 141

Klorofillin-rézkomplex a közösségi szabályok által az élelmiszerek színezésére engedélyezett színezőanyagként

Valamennyi faj és kategória, a kutyák és macskák kivételével

E 141

Klorofill rézösszetétel színezőanyagként

[2 a iii. funkcionális csoport]

Magevő díszmadarak, Kis rágcsálók, Díszhal

E 153

Növényi szén (Szénfekete) színezőanyagként

[2 a iii. funkcionális csoport]

Díszhal

E 172

Vas-oxid (vörös, fekete és sárga) a közösségi szabályok által az élelmiszerek színezésére engedélyezett színezőanyagként

Lovak

Aroma- és ízesítőanyagok

Növénytani szempontból meghatározott természetes termékek

 

Helianthus annuus L.: napraforgó kivonat

Macskák; Kutyák

 

Hyssopus officinalis L. = H. decumbens Jord. & Fourr.: Izsópolaj CAS 8006-83-5 FEMA 2591 CoE 235 EINECS 283-266-3

Macskák; Kutyák

 

Sus scrofa (zsírtalanított sertéshasnyálmirigy-kivonat)

Macskák és kutyák, valamint más húsevő és mindenevő, kedvtelésből tartott állatok, mint például a vadászgörény

Aminosavak, sóik és analógjaik

3.2.7.

Az alábbiak keverékei:

a)

L-lizin-monohidroklorid (ipari tisztaságú) és

b)

DL-metionin, ipari tisztaságú

vinil-piridin/sztirol kopolimerrel védve

Tejelő tehenek

I.B. FEJEZET

Azon takarmány-adalékanyagok, amelyek engedélye határozott időre szólt

Azonosító szám

Adalékanyag

Állatfaj vagy -kategória

Kokcidiosztatikumok és egyéb gyógyászati anyagok

E 758

Robenidin-hidroklorid 66 g/kg (az engedély jogosultja: Zoetis Belgium SA)

Pulyka

E 770

Maduramicin-ammónium-alfa 1 g/100 g (az engedély jogosultja: Zoetis Belgium SA)

Pulyka

I.C. FEJEZET

Azon takarmány-adalékanyagok, amelyekre vonatkozóan nem nyújtottak be az 1831/2003/EK rendelet 10. cikke (1) bekezdésének a) pontjában említett értesítést

Azonosító szám

Adalékanyag

Állatfaj vagy -kategória

Aminosavak, sóik és analógjaik

3.2.6.

Brevibacterium lactofermentum NRRL B-11470-nel végrehajtott fermentálással előállított L-lizin-foszfát és annak melléktermékei

Baromfi, Sertések


(1)  A riboflavin említett formáit az Ashbya gossypii (DSM 23096) által termelt riboflavin, a Bacillus subtilis (DSM 17339 és/vagy DSM 23984) által termelt riboflavin és a Bacillus subtilis (DSM 17339 és/vagy DSM 23984) által termelt riboflavin-5′-foszfát nátriumsója (B2-vitaminforrások) valamennyi állatfaj takarmány-adalékanyagaként történő engedélyezéséről szóló, 2019. május 29-i (EU) 2019/901 bizottsági végrehajtási rendelet engedélyezte (HL L 144., 2019.6.3., 41. o.).

(2)  A riboflavin e formájának engedélyezését a Bizottság megtagadta a Bacillus subtilis KCCM-10445 által termelt riboflavinnak (80 %) a „vitaminok, provitaminok és olyan kémiailag jól meghatározott anyagok, amelyeknek hasonló hatása van” funkcionális csoportba tartozó takarmány-adalékanyagként történő engedélyezésének megtagadásáról szóló, 2018. szeptember 19-i (EU) 2018/1254 végrehajtási rendelettel (HL L 237., 2018.9.20., 5. o.).

(3)  A Bizottság (EU) 2015/1103 végrehajtási rendelete (2015. július 8.) a béta-karotin valamennyi állatfaj takarmány-adalékanyagaként történő engedélyezéséről (HL L 181., 2015.7.9., 57. o.).


II. MELLÉKLET

Az 1831/2003/EK rendelet hatálya alá tartozó takarmány-adalékanyagnak nem minősülő termékek, az 5. cikk (1) bekezdésében említettek szerint

1.   

Tamarindmagliszt

2.   

Kálium-dihidrogén-ortofoszfát

3.   

Dikálium-hidrogén-ortofoszfát

4.   

Trikálium-ortofoszfát

5.   

Ammónium-dihidrogén-ortofoszfát

6.   

Diammónium-hidrogén-ortofoszfát

7.   

Dinátrium-dihidrogén-difoszfát

8.   

Tetrakálium-difoszfát

9.   

Pentakálium-trifoszfát

10.   

Nátrium-szeszkvi-karbonát

11.   

Kálium-hidrogén-karbonát

12.   

Kalcium-oxid

13.   

Zsírsavak zacharózészterei (szacharóz és ehető zsírsavak észterei)

14.   

Cukor-gliceridek (szacharóz észtereinek és zsírsavak mono- és digliceridjeinek keveréke)

15.   

Nem polimerizált ehető zsírsavak poliglicerin-észterei

16.   

Propán-1,2-diol (propilénglikol) és ehető zsírsavak monoészterei önállóan vagy diészterekkel keverve

17.   

Merluccius capensis, Galeorhinus australis e.a.,/porc


III. MELLÉKLET

Az 1831/2003/EK rendelet hatálya alá tartozó takarmány-adalékanyagnak minősülő termékek, a 6. cikk (1) bekezdésében említettek szerint

1.   

Xilit

2.   

Ammónium-laktát

3.   

Ammónium-acetát