52014PC0098

KOMUNIKACIJA KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU na temelju članka 294. stavka 6. Ugovora u funkcioniranju Europske unije o stajališta Vijeća pri prvom čitanju s ciljem donošenja Direktive Europskog parlamenta i Vijeća o minimalnim uvjetima za poboljšanje mobilnosti radnika unaprjeđivanjem stjecanja i očuvanja prava na dopunsku mirovinu 2005/0214 (COD) /* COM/2014/098 final - 2005/0214 (COD) */


2005/0214 (COD)

KOMUNIKACIJA KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU na temelju članka 294. stavka 6. Ugovora u funkcioniranju Europske unije o

stajališta Vijeća pri prvom čitanju s ciljem donošenja Direktive Europskog parlamenta i Vijeća o minimalnim uvjetima za poboljšanje mobilnosti radnika unaprjeđivanjem stjecanja i očuvanja prava na dopunsku mirovinu 2005/0214 (COD)

Datum slanja prijedloga Europskom parlamentu i Vijeću (dokument COM(2005) 507 završna verzija – 2005/0214 COD): || 20.10.2005.

Datum mišljenja Europskoga gospodarskog i socijalnog odbora: (CESE 589/2006 fin) || 20.4.2006.

Datum stajališta Europskog parlamenta, prvo čitanje:            (Izvješće, OOMEN-RUIJTEN – 52007AP0269) || 20.6.2007.

Datum prijenosa izmijenjenog prijedloga        (dokument COM(2007) 603 završna verzija – COD nepromijenjen): || 9.10.2007.

Datum donošenja stajališta Vijeća: || 17.2.2014.

2.           Cilj prijedloga Komisije

S obzirom na starenje stanovništva i potrebu očuvanja održivosti javnih financija, očekuje se da će strukovnim mirovinskim osiguranjima morati pripasti veća uloga pri osiguravanju primjerenog prihoda u mirovini.

Stoga je neophodno osigurati da pravila kojima se uređuje rad tih programa ne ometaju slobodu kretanja radnika u državama članicama ili mobilnost u bilo kojoj državi članici, uslijed čega se mobilnim radnicima smanjuje mogućnost stjecanja i očuvanja dostatnih mirovinskih prava do kraja karijere. Ako se to ne postigne, smanjit će se i fleksibilnost i učinkovitost tržišta rada. Čak i ako osobu mnogi čimbenici mogu potaknuti da bude mobilnija, mogućnost gubitka dodatnih mirovinskih prava može utjecati na njezinu odluku pri promjeni posla.

3.           Primjedbe na stajalište Vijeća

Stajalište Vijeća u dva se glavna aspekta razlikuje od prijedloga Komisije. Jedan aspekt odnosi se na područje primjene Direktive koje Vijeće želi smanjiti tako da ono obuhvaća pitanje prekogranične mobilnosti. Komisija je predložila da odredbe Direktive trebaju povoljno utjecati na sve radnike koji promijene posao, bilo da je riječ o promjeni posla unutar države ili odlasku na rad u drugu državu. To je predloženo uglavnom zbog praktičnih razloga jer nije jasno kako je, u praksi, u sklopu programa moguće primijeniti različita pravila na osobe koje odu na rad u drugu državu i one koje promijene posao unutar iste države. Vijeće je tvrdilo da se članak 46. UFEU-a ne može koristiti kao pravna osnova za zaštitu osoba koje prijeđu na drugi posao u istoj državi te je osmislilo način na koji se prekogranična mobilnost može razlikovati od interne mobilnosti, koja ostaje u nadležnosti država članica. Komisija može prihvatiti to stajalište, ali poziva države članice da standarde Direktive primijene i na radnike koji promijene posao unutar iste države. Većina država članica već se izjasnila da će Direktivu ravnopravno primjenjivati na sve osobe koje mijenjaju posao.

Druga velika promjena u odnosu na prijedlog Komisije povezana je s uvjetima stjecanja prava na strukovnu mirovinu. Prema prijedlogu Komisije čekanje radi stjecanja mirovinskih prava (prije prijave radnika u mirovinski fond) ne može trajati dulje od godine dana, a razdoblja stjecanja prava (trajanje članstva u mirovinskom fondu nakon kojeg nije moguće izgubiti prava uslijed ranog prekida radnog odnosa) ne mogu trajati dulje od godine dana. Vijeće je zauzelo stajalište da kombinirano razdoblje čekanja i stjecanja prava ne smije trajati dulje od tri godine. Istodobno se Vijeće odlučilo za povoljnije pravilo o maksimalnoj dopuštenoj minimalnoj dobnoj granici za stjecanje prava na mirovinu. Umjesto 25 godina, minimalna dobna granica ne smije biti veća od 21 godine. Stajalište Vijeća manjeg je opsega od prijedloga Komisije kada je riječ o ukupnoj duljini razdoblja čekanja i razdoblja stjecanja prava, no ono predstavlja poboljšanje vezano uz minimalnu dobnu granicu. Stoga Komisija može prihvatiti stajalište Vijeća.

4.           Zaključak

Komisija stoga smatra da može poduprijeti stajalište Vijeća kako bi Europski parlament mogao donijeti konačni tekst u drugom čitanju prije isteka trenutačnog mandata.