Täiendavad pensionid - õiguste säilimine välismaale asudes

Õigusakt tagab, et ühest ELi riigist teise tööle asuvad inimesed ei kaotaks oma senises ettevõttes või tööandja pensioniskeemis omandatud hüvesid.

ÕIGUSAKT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. aprilli 2014. aasta direktiiv 2014/50/EL, mis käsitleb miinimumnõudeid liikmesriikidevahelise töötajate liikuvuse suurendamiseks täiendavate pensioniõiguste omandamise ja säilitamise parandamise teel.

KOKKUVÕTE

ELi liikmesriigid tagavad oma pensionile jäävatele kodanikele riikliku pensioni. Juba ELi algusaegadest peale on neid põhiõigusi austatud, kui kodanikud asuvad ühest riigist teise tööle või elama.

Nende üha rohkemate inimeste jaoks, kes osalevad töösuhtega seotud täiendavas pensioniskeemis ja kes otsustavad hiljem asuda välismaale tööle, oli aga olukord seni palju ebaselgem. Paljud võisid oma tulevases pensionis kaotada, kui nad lahkusid töökohalt enne teatavate tingimuste täitmist nagu pikkade miinimumperioodide täitumine. Need tingimused seadsid asjaomased isikud kas ebasoodsasse olukorda või siis takistasid neil liikumast.

Õigusakt tagab kõikidele täiendavate pensioniõigustega isikutele, et nad ei kaota ühest ELi riigist teise elama või tööle asudes oma pensionis.

Õiguste kaitse

Direktiivis on sätestatud, et

Teave

Pensioniskeemis osalevad töötajad võivad küsida skeemi haldajatelt teavet selle kohta, kuidas töösuhte lõpetamine või mujale asumine mõjutaks nende täiendava pensioni õigusi ning millised tingimused kehtiksid nende õiguste suhtes tulevikus.

Pensioniskeemist lahkuvaid inimesi tuleb teavitada nende õiguste väärtusest ja tingimustest.

Ajakava

Õigusakti sätted peavad olema kehtestatud hiljemalt 21. maiks 2018. Komisjon koostab rakendamise kohta aruande 21. maiks 2020.

VIITED

Õigusakt

Jõustunud

Liikmesriikide õigusesse ülevõtmise tähtaeg

Euroopa Liidu Teataja

Direktiiv 2014/50/EL

20.5.2014

21.5.2018

ELT L 128, 30.4.2014

Viimati muudetud: 23.07.2014