SOLVITi (kodanike ja ettevõtete probleemide lahendamise võrgustik) tegevuse põhimõtted

SOLVITi võrgustik püüab leida lahendusi kaebustele, mis on laekunud ELi kodanikelt ja ettevõtetelt, kelle arvates on mõni riigiasutus rikkunud nende õigusi ELis.

ÕIGUSAKT

Komisjoni soovitus 2013/461/EL, 17. september 2013, SOLVITi toimimise põhimõtete kohta. ELT L 249, 19.9.2013.

KOKKUVÕTE

Komisjoni soovituses sätestatakse SOLVITi keskuste vahelise koostöö eeskirjad.

Kõik ELi liikmesriigid ning Norra, Island ja Liechtenstein on loonud riikliku SOLVITi keskuse, mis kuulub enamasti peaministri büroo, välis- või majandusministeeriumi koosseisu.

Need keskused teevad vahetult koostööd elektroonilise andmebaasi kaudu, lahendades kodanikelt ja ettevõtetelt laekunud probleeme pragmaatiliselt 10 nädala jooksul. SOLVITi võrgustiku tegevuse hõlbustamise ja koordineerimise eest vastutab komisjon.

Teenus on tasuta ning lahendused ei ole siduvad, kuna tegu on mitteametliku võrgustikuga.

SOLVITi sekkumiseks peavad täidetud olema järgmised tingimused:

Abitaotleja ei tohi olla algatanud ametlikku menetlust, kuna sel juhul ei ole enam võimalik leida probleemile mitteametlikku lahendust.

SOLVIT tegeleb selliste valdkondade probleemidega nagu sotsiaalkindlustus, elamisõigus, kaupade ja teenuste vaba liikumine, kutsekvalifikatsioonide tunnustamine, maksustamine ja sõidukite registreerimine.

Allpool on lühiülevaade mõningatest teenustest, mida SOLVITi keskused peaksid soovituse kohaselt pakkuma (NB! Lugejad, kes soovivad end kurssi viia kõigi põhimõtetega, peaksid läbi lugema kogu soovituse):

SOLVITi võrgustiku nähtavus

Soovituse kohaselt peaksid ELi liikmesriigid tagama, et eelkõige kõigil asjaomastel riiklikel veebisaitidel pakutaks juurdepääsu SOLVITit käsitlevale kasutajasõbralikule teabele ja et SOLVITi teenused oleksid kättesaadavad. Samuti peaksid liikmesriigid võtma meetmeid teadlikkuse suurendamiseks SOLVITist.

VIITED

Õigusakt

Jõustunud

Liikmesriikide õigusesse ülevõtmise tähtaeg

Euroopa Liidu Teataja

Soovitus 2013/461/EL

-

-

ELT L 249, 19.9.2013

Viimati muudetud: 22.04.2014