9.12.2016   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 459/28


Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1151/2012 (põllumajandustoodete ja toidu kvaliteedikavade kohta) artikli 50 lõike 2 punkti a kohase taotluse avaldamine

(2016/C 459/12)

Käesoleva dokumendi avaldamine annab õiguse esitada taotluse kohta vastuväiteid vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1151/2012 (1) artiklile 51.

KOONDDOKUMENT

„NOVAC AFUMAT DIN ŢARA BÂRSEI“

ELi nr: RO-PDO-0005-01183 – 20.11.2013

KPN ( ) KGT ( X )

1.   Nimetus

„Novac afumat din Ţara Bârsei“

2.   Liikmesriik või kolmas riik

Rumeenia

3.   Põllumajandustoote või toidu kirjeldus

3.1.   Toote liik

Klass 1.7. Värske kala, molluskid ja koorikloomad ning neist valmistatud tooted

3.2.   Punktis 1 esitatud nimetusele vastava toote kirjeldus

Nimetusega „Novac afumat din Ţara Bârsei“ tähistatakse karpkalaliste seltsi kuuluva jämepea (Arystichthys nobilis) suitsutatud fileed. Turule lastakse suitsutatud toode.

Organoleptilised omadused

Välimus:

suitsutatud kalafileed kaaluga 100–400 g;

suitsutatud kalafileed, mille sileda pealispinna värvus ei ole muutunud ja puuduvad naharebendid.

Värvus:

naha poolel kuldne;

lihase poolel punakaspruun.

Lõhn ja maitse:

muda, jõesetete või rohu lõhn ja maitse puuduvad;

soesuitsustatud kala iseloomulik lõhn.

Füüsikalis-keemilised omadused

Naatriumkloriid: maksimaalselt 5 %

Niiskusesisaldus: 65–75 %

Valk: minimaalselt 11 %

Rasv: maksimaalselt 4 %

3.3.   Sööt (üksnes loomse päritoluga toodete puhul) ja tooraine (üksnes töödeldud toodete puhul)

Jämepea sööb peamiselt zooplanktonit, vähesel määral planktonvetikaid ning putukaid või putukavastseid.

Lõpptoote „Novac afumat din Ţara Bârsei“ toorainena kasutatakse määratletud geograafilise piirkonna kalakasvandustes kolmeaastase kasvutsükli jooksul kasvanud jämepea liha. Kala valitakse 1 200–2 000 g kaalukategooriast.

3.4.   Tootmise erietapid, mis peavad toimuma määratletud geograafilises piirkonnas

Toote „Novac afumat din Ţara Bârsei“ kõik tootmisetapid peavad toimuma määratletud geograafilises piirkonnas. Toote „Novac afumat din Ţara Bârsei“ tootmisetapid on: jämepea kasvatamine, vastuvõtmine (nõuete järgimine ja ladustamine), eeltöötlemine (soomustest rookimine, pea ja sisikonna eemaldamine ning pesemine), kala fileerimine, soolamine, suitsutamine ja laagerdumine.

3.5.   Sellise toote viilutamise, riivimise, pakendamise jm erieeskirjad, millele registreeritud nimetus viitab

3.6.   Sellise toote märgistamise erieeskirjad, millele registreeritud nimetus viitab

4.   Geograafilise piirkonna täpne määratlus

Määratletud geograafiline piirkond koosneb haldusterritooriumidest, mis kuuluvad omavalitsusüksustesse: Dumbrăvița, Feldioara, Hălchiu, Bod ja Hărman. Need on Olti jõe tasandiku alad, mis piirnevad: põhjas omavalitsusüksuse Măierus halduspiiriga, idas Olti jõega, kagus omavalitsusüksuse Prejmer halduspiiriga, lõunas Brașovi ja Sânpetru haldusterritooriumidega, edelas Codlea haldusterritooriumiga, läänes Perșani mägedega ning loodes omavalitsusüksuse Crizbav halduspiiriga.

Image

5.   Seos geograafilise piirkonnaga

Looduslikud tegurid

Põhjavesi

Hüdrogeoloogilises mõistes asuvad piirkonna põhjaveekihid Bârsei madaliku serva lubjarikastes kaljurahnudes ja kägarikes. Veekogud saavad oma vee lõhedest ja aukudest läbivoolavatest sademetest (vihm, lumi) ning nõlvadel asuvatest arvukatest allikatest. Eespool nimetatud piirkondade jõed on täis iseloomulikke kõvu ränikaljusid; jõevesi on selge ja selle pH neutraalne, mis sobib ideaalselt jämepea kasvatamiseks.

Muld

Hoolimata asukohast mägisel alal on määratletud geograafiline piirkond ka tasandikule iseloomulike tunnustega. Määratletud geograafilise piirkonna kalakasvandustes on hüdromorfne pinnas, sh sood (glei-, mustmullad), ning kliimast sõltuv hüdromorfne pinnas (rohumaamullad), mis soodustavad selliste organismide arengut, mida karpkalalised söövad.

Kaitstud maapiirkonnad

Toote „Novac afumat din Ţara Bârsei“ tootmine on tihedalt seotud selle päritolukohaga määratletud geograafilises piirkonnas, kus Olti jõe ja selle lisajõgede lammialade lähedusest tulenevalt asuvad kalakasvatuse jaoks olulised veeallikad.

Tänu piirkonna pinnasele, millele kalakasvandused on rajatud, ning looduslike söödaallikate mitmekesisusele ja kvaliteedile suureneb karpkalalise jämepea tootmismaht ja paraneb kvaliteet.

Inimtegurid

Tänu kala suurele saagikusele (300 kg/ha) tekkis hea võimalus seda töödelda ja säilitada. Üks ammustest aegadest kasutatud säilitusviis on soesuitsutamine.

Toote „Novac afumat din Ţara Bârsei“ tootmisega seotud tööd tehakse peamiselt käsitsi. Kohalike elanike kogemused ja oskusteave on tootmise jaoks olulised.

Ühe osa tootmisetappidest moodustavad kohalikud iidsed soolamis- ja suitsutamisviisid, mis tingivad toote iseloomulikud omadused.

Toote eripära

Toote „Novac afumat din Ţara Bârsei“ iseloomulikud omadused:

võrreldes väljaspool määratletud geograafilise piirkonna kalakasvandustes kasvatatud kaladega, on eespool nimetatud tootele iseloomulik vähene rasvasus (alla 4 % või sellega võrdne), mis on tingitud jämepea aeglasemast kasvamisest madalama temperatuuriga vees (suvine maksimumtemperatuur 24 °C);

kala söödast tulenev fileede kompaktne struktuur; planktoni kvaliteet, mis on tingitud piirkonnale iseloomulikest looduslikest teguritest, nimelt puhas vesi ja hüdromorfsed mullad, mis soodustavad selliste organismide arengut, mida karpkalalised söövad;

meeldiv lõhn, mis kujuneb soesuitsutamisel määratletud geograafilises piirkonnas kasvanud pöökide saepuruga;

tavaliselt on väljaspool määratletud geograafilist piirkonda kaheaastase kasvutsükli jooksul kasvatatud jämepea fileede kaal rohkem kui 4 000 g.

Määratletud geograafilise piirkonna looduslikud tegurid mõjutavad toote kvaliteeti. Toote eripära kujunemisel on aga oluline nii looduslike tegurite kui ka kalafileede suitsutamisel saadud praktiliste kogemuste koostoime.

Ammustest aegadest saadik on eespool nimetatud piirkonna elanikud tegelenud kalapüügi ja kala säilitusmeetoditega, mille hulka kuulub ka pöögisaepuruga soesuitsutamine. Kalu säilitatakse soesuitsutamise traditsiooni kohaselt. Suitsutamine ja küpsemine toimub suitsutuskambris temperatuuril 75–80 °C, mille puhul vähemalt viie minuti jooksul on tootesisene temperatuur 70 °C ja niiskus 25 %.

Jämepea soesuitsutatud fileed on teemakohastel messidel tarbijate hulgas kõrgelt hinnatud.

Viide spetsifikaadi avaldamisele

(Viitemääruse artikli 6 lõike 1 teine lõik)

www.madr.ro

http://www.madr.ro/docs/ind-alimentara/produse-traditionale/caiet-sarcini-novac-afumat-din-tara-barsei-igp-.pdf


(1)  ELT L 343, 14.12.2012, lk 1.