ISSN 1977-0863

Úřední věstník

Evropské unie

C 215

European flag  

České vydání

Informace a oznámení

Ročník 60
5. července 2017


Oznámeníč.

Obsah

Strana

 

II   Sdělení

 

SDĚLENÍ ORGÁNŮ, INSTITUCÍ A JINÝCH SUBJEKTŮ EVROPSKÉ UNIE

 

Evropská komise

2017/C 215/01

Sdělení Komise – Pokyny pro vykazování nefinančních informací (metodika vykazování nefinančních informací)

1


 

IV   Informace

 

INFORMACE ORGÁNŮ, INSTITUCÍ A JINÝCH SUBJEKTŮ EVROPSKÉ UNIE

 

Rada

2017/C 215/02

Protidrogový akční plán EU na období 2017–2020

21

 

Evropská komise

2017/C 215/03

Směnné kurzy vůči euru

59

2017/C 215/04

Prováděcí rozhodnutí Komise ze dne 4. července 2017 o financování pracovního programu na rok 2017, který se týká školení v oblasti bezpečnosti potravin a krmiv, zdraví zvířat, dobrých životních podmínek zvířat a zdraví rostlin, v rámci programu Zlepšení školení pro zvýšení bezpečnosti potravin

60

2017/C 215/05

Ustanovení zastupujícího úředníka pro slyšení v obchodních řízeních

66


 

V   Oznámení

 

ŘÍZENÍ TÝKAJÍCÍ SE PROVÁDĚNÍ POLITIKY HOSPODÁŘSKÉ SOUTĚŽE

 

Evropská komise

2017/C 215/06

Předběžné oznámení o spojení podniků (Věc M.8493 – Deere & Company/Wirtgen) ( 1 )

67

2017/C 215/07

Předběžné oznámení o spojení podniků (Věc M.8534 – Bouygues Immobilier/Accor/Nextdoor) – Věc, která může být posouzena zjednodušeným postupem ( 1 )

68


 


 

(1)   Text s významem pro EHP.

CS

 


II Sdělení

SDĚLENÍ ORGÁNŮ, INSTITUCÍ A JINÝCH SUBJEKTŮ EVROPSKÉ UNIE

Evropská komise

5.7.2017   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 215/1


SDĚLENÍ KOMISE

Pokyny pro vykazování nefinančních informací

(metodika vykazování nefinančních informací)

(2017/C 215/01)

Obsah

1.

Úvod 1

2.

Účel 4

3.

Hlavní zásady 5

3.1

Uvádět významné informace 5

3.2

Objektivnost, vyváženost a srozumitelnost 7

3.3

Komplexnost, ale zároveň stručnost 7

3.4

Strategický rozměr a orientace na budoucnost 8

3.5

Zaměření na zúčastněné strany 9

3.6

Konzistentnost a soudržnost 9

4.

Obsah 9

4.1

Obchodní model 10

4.2

Politiky a náležitá péče 10

4.3

Výsledek 12

4.4

Hlavní rizika a jejich řízení 12

4.5

Klíčové ukazatele výkonnosti 13

4.6

Tematické aspekty 14

5.

Rámce vykazování 19

6.

Uvedení informací týkajících se rozmanitosti řídicích a dozorčích orgánů 19

1.   ÚVOD

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/95/EU (1) o uvádění nefinančních informací a informací týkajících se rozmanitosti některými velkými podniky a skupinami (dále jen „směrnice“) vstoupila v platnost dne 6. prosince 2014. Změnila směrnici 2013/34/EU (2) o ročních účetních závěrkách, konsolidovaných účetních závěrkách a souvisejících zprávách některých forem podniků. Dotčené společnosti ji začnou používat od roku 2018, a to v souvislosti s informacemi týkajícími se účetního období 2017.

Větší transparentnost by měla posílit (3) odolnost podniků a zvýšit jejich výkonnost, a to z finančního i nefinančního hlediska. Postupem času to povede k silnějšímu růstu a zaměstnanosti a k větší důvěře mezi zúčastněnými stranami včetně investorů a spotřebitelů. Transparentní řízení podnikatelské činnosti je také nezbytné z hlediska dlouhodobějších investic.

Požadavky na uvádění nefinančních informací se týkají některých velkých podniků, které mají více než 500 zaměstnanců, jelikož náklady spojené s uložením povinnosti jejich používání malým a středním podnikům by mohly převážit nad přínosy. Tento přístup omezuje administrativní zátěž na minimum. Podniky jsou povinny uvádět relevantní, užitečné informace, které jsou nezbytné k porozumění jejich vývoji, výkonnosti, postavení a dopadu jejich činnosti, nikoli vyčerpávající, podrobnou zprávu. Uvedené informace mohou být navíc poskytovány za celou skupinu, nikoli jednotlivými přidruženými podniky v rámci skupiny. Směrnice poskytuje podnikům také značnou flexibilitu, pokud jde o uvádění relevantních informací způsobem, který považují za nejužitečnější, včetně samostatné zprávy. Podniky mohou vycházet z mezinárodních rámců, unijních rámců nebo vnitrostátních rámců.

Vhodné uvedení nefinančních informací je nezbytným předpokladem udržitelných financí. Evropská komise rozhodla dne 28. října 2016 o zřízení expertní skupiny na vysoké úrovni pro udržitelné finance. Tento krok vychází z cíle Komise vypracovat zastřešující a komplexní strategii EU k udržitelným financím v rámci unie kapitálových trhů. Tato skupina by měla Komisi do konce roku 2017 předložit soubor politických doporučení.

Cíle udržitelného rozvoje OSN a Pařížská dohoda

V reakci na globální Agendu pro udržitelný rozvoj 2030 přijatou Valným shromážděním Organizace spojených národů v září 2015 Evropská komise zveřejnila dne 22. listopadu 2016 své sdělení „Další kroky k udržitelné evropské budoucnosti“ (4). Požadavky na uvádění informací, které vyplývají ze směrnice, významným způsobem přispívají k cílům udržitelného rozvoje, například k cíli 12 týkajícímu se zajištění udržitelných vzorců spotřeby a výroby (5) a k cíli 5 týkajícímu se dosažení genderové rovnosti a posílení postavení všech žen a dívek (6).

Požadavky přispívají také k provádění Pařížské dohody o klimatu, zejména se očekává, že větší transparentnost povede k finančním tokům, které budou ve větším souladu se směřováním k nízkým emisím skleníkových plynů a rozvoji posilujícímu odolnost vůči změně klimatu.

Rada pro finanční stabilitu

Na žádost ministrů financí a guvernérů centrálních bank skupiny G20 zřídila Rada pro finanční stabilitu v prosinci 2015 pracovní skupinu vedenou odvětvím s cílem vypracovat doporučení pro dobrovolné uvádění informací o finančních rizicích souvisejících se změnou klimatu. Jedná se o činnost, která doplňuje práci provedenou studijní skupinou pro analýzu otázek souvisejících s financováním ekologických opatření zřízenou v rámci skupiny G20.

Činnost této pracovní skupiny byla důsledně sledována a v maximální možné míře v těchto pokynech zohledněna (7). Obecně se doporučení pracovní skupiny týkají oblastí, které již byly identifikovány ve směrnici, jako například správy a řízení, strategie, řízení rizik a metriky.

Nezávazné pokyny

Článek 2 směrnice poukazuje na „pokyny pro vypracovávání zpráv“ a stanoví, že „Komise vypracuje nezávazné pokyny k metodice vypracování zpráv obsahujících nefinanční informace, včetně nefinančních klíčových ukazatelů výkonnosti, a to obecných i odvětvových, s cílem usnadnit relevantní, užitečné a srovnatelné uvádění nefinančních informací podniky. […]“

V 17. bodě odůvodnění směrnice se uvádí, že při vypracování nezávazných pokynů „Komise by měla vzít v úvahu stávající osvědčené postupy, mezinárodní vývoj a výsledky souvisejících iniciativ Unie.“

Bez ohledu na to se podniky mohou rozhodnout, že budou uplatňovat obecně přijímané vysoce kvalitní rámce vykazování a budou se jimi řídit částečně nebo v plném rozsahu. Mohou vycházet z vnitrostátních, unijních nebo mezinárodních rámců; pokud tak učiní, upřesní, ze kterého rámce (rámců) vycházely.

Komise vybízí podniky, aby při uvádění nefinančních informací využily flexibilitu, již jim směrnice nabízí. Účelem pokynů není potlačovat inovace v postupech podávání zpráv.

Veřejná konzultace  (8)

Komise uskutečnila rozsáhlé veřejné konzultace včetně širokých veřejných online konzultací. Součástí procesu konzultací byly také rozhovory s odborníky, workshopy se zúčastněnými stranami a konzultace s výše uvedenou expertní skupinou na vysoké úrovni pro udržitelné finance.

Vnitrostátní, unijní a mezinárodní rámce

Při vypracovávání těchto pokynů Komise přezkoumala vnitrostátní, unijní a mezinárodní rámce. Tyto pokyny vděčí za mnohé vedoucí roli a znalostem organizací, které tyto rámce vytvořily. Zásady a obsah, jež jsou popsány v tomto dokumentu, vycházejí převážně z těchto rámců:

Projekt zveřejňování informací o uhlíku (dříve CDP – Carbon Disclosure Project),

Výbor pro normy v oblasti zveřejňování informací o klimatu (Climate Disclosure Standards Board),

Pokyny OECD pro náležitou péči v zodpovědných dodavatelských řetězcích z oblastí postižených konflikty a vysoce rizikových oblastí a jejich dodatky,

systém Společenství pro environmentální řízení podniků a audit (EMAS) a související odvětvové referenční dokumenty,

Klíčové ukazatele výkonnosti organizace European Federation of Financial Analysts Societies z hlediska environmentálních, sociálních a správních (ESG) kritérií, Pokyny k začlenění ESG do finanční analýzy a ocenění podniků,

Global Reporting Initiative,

pokyny FAO-OECD pro zodpovědné zemědělské dodavatelské řetězce,

pokyny ke strategické zprávě Rady Spojeného království pro účetní výkaznictví,

směrnice pro nadnárodní společnosti vydané Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj,

rámec obecných zásad pro podávání zpráv v oblasti podnikání a lidských práv,

norma ISO 26000 Mezinárodní organizace pro normalizaci,

Mezinárodní rámec integrovaného podávání zpráv,

vzorové pokyny ohledně informací ESG, které se mají podávat investorům v rámci iniciativy OSN „Udržitelné burzy“,

Protokol o přírodním kapitálu,

pokyny k environmentální stopě produktů a environmentální stopě organizací,

Rada pro udržitelné účetní standardy,

Kodex udržitelnosti německé Rady pro udržitelný rozvoj,

tripartitní deklarace Mezinárodní organizace práce o zásadách pro nadnárodní společnosti a sociální politice,

úmluva OSN „Globální pakt“ (Global Compact),

cíle udržitelného rozvoje OSN, rezoluce ze dne 25. září 2015 Přeměna našeho světa: Agenda pro udržitelný rozvoj 2030,

obecné zásady OSN v oblasti podnikání a lidských práv, které provádějí rámec OSN „Chránit, dodržovat a napravovat“.

Důležitá poznámka

Tento dokument byl vypracován podle článku 2 směrnice 2014/95/EU s cílem pomoci dotčeným podnikům uvádět nefinanční informace relevantním, užitečným, konzistentním a srovnatelnějším způsobem. Toto sdělení obsahuje nezávazné pokyny a nevytváří nové právní závazky. V té míře, v níž toto sdělení může vykládat směrnici 2014/95/EU, není postojem Komise dotčen případný výklad této směrnice, který eventuálně vydá Soudní dvůr Evropské unie. Podniky, které využívají tyto pokyny, mohou vycházet také z mezinárodních, unijních nebo vnitrostátních rámců. Tento dokument nepředstavuje technickou normu a ani subjekty sestavující přehledy nefinančních informací, ani kterákoli strana, ať už jedná jménem subjektu tyto přehledy sestavujícího nebo z jiného titulu, by neměly tvrdit, že přehledy nefinančních informací jsou v souladu s tímto dokumentem.

2.   ÚČEL

Účelem těchto pokynů je pomáhat podnikům zveřejňovat kvalitní, relevantní, užitečné, konzistentní a srovnatelnější nefinanční informace (z environmentální, sociální a správní oblasti) způsobem, který podporuje odolný a udržitelný hospodářský růst a zaměstnanost a zajišťuje zúčastněným stranám transparentnost. Pokyny jsou nezávazné a týkají se požadavků na podávání zpráv stanovených ve směrnici. Pokyny mají podnikům pomoci sestavit relevantní, užitečné a stručné přehledy nefinančních informací podle požadavků směrnice. Velká pozornost byla věnována tomu, aby vypracování přehledu nepředstavovalo nadměrnou administrativní zátěž, opakování stereotypních informací nebo pouhé zaškrtávání políček.

Tyto nezávazné pokyny kladou důraz na relevantní, užitečné a srovnatelné nefinanční informace v souladu s článkem 2 směrnice 2014/95/EU o uvádění nefinančních informací a informací týkajících se rozmanitosti některými velkými podniky a skupinami.

Tyto nezávazné pokyny jsou určeny podnikům, jež jsou podle směrnice povinny ve své zprávě vedení podniku uvádět nefinanční informace. Mohly by však být vzorem dobré praxe pro všechny podniky, které uvádějí nefinanční informace, včetně podniků, které nejsou zahrnuty do oblasti působnosti této směrnice.

Evropská komise tyto pokyny sestavila proto, aby vytvořila metodiku, která bude založena na zásadách, bude relevantní pro podniky ve všech odvětvích hospodářství a pomůže jim uvádět relevantní, užitečné a srovnatelné nefinanční informace. Komise přitom vzala v úvahu dobrou praxi, relevantní vývoj a výsledky souvisejících iniciativ v rámci EU i na mezinárodní úrovni.

Pokyny jsou zasazeny do kontextu zprávy vedení podniku. Podle článku 1 směrnice je však možná alternativní prezentace přehledů nefinančních informací.

Zamýšleným účelem je poskytnout vyvážené a flexibilní pokyny k vykazování nefinančních informací způsobem, který podnikům pomůže uvádět významné informace konzistentním a soudržným způsobem. Tyto pokyny by měly v maximální možné míře pomoci zajistit srovnatelnost ve všech podnicích a odvětvích.

Tento přístup bere ohled na velkou rozmanitost dotčených podniků a odvětví i okolností, jež musí podniky ve svém podávání zpráv zohlednit. Bylo vynaloženo významné úsilí s cílem vyhnout se generalizujícímu přístupu a příliš normativní metodice.

Pokyny uznávají význam vazeb a vzájemných vztahů mezi informacemi (konektivity), ať už se jedná o různé aspekty nefinančních informací nebo o vztah mezi finančními a nefinančními informacemi.

3.   HLAVNÍ ZÁSADY

3.1   Uvádět významné informace

V článku 1 směrnice se uvádí, že dotčené podniky:

„[…] zahrnou do zprávy vedení podniku přehled nefinančních informací obsahující v rozsahu potřebném k pochopení vývoje podniku, jeho výkonnosti a postavení a dopadů jeho činnosti informace […].“

Významnost je pojem, který již běžně používají sestavovatelé, auditoři a uživatelé finančních informací. Důkladné porozumění podniku klíčovým složkám jeho hodnotového řetězce pomáhá identifikovat klíčové otázky a posoudit, co činí informace významnými.

V čl. 2 odst. 16 směrnice o účetnictví (2013/34/EU) je významná informace definována jako „taková informace, o níž by bylo možné rozumně předpokládat, že by její opomenutí nebo nesprávné uvedení mělo vliv na rozhodnutí, která uživatelé činí na základě účetní závěrky podniku. Významnost jednotlivých položek se posuzuje v souvislosti s jinými obdobnými položkami.“

Směrnice zavádí nový prvek, který je třeba vzít v úvahu při posuzování významnosti nefinančních informací, tím, že poukazuje na informace „v rozsahu potřebném k pochopení […] dopadu činnosti (podniku).“  (9)

V 8. bodě odůvodnění směrnice se uvádí, že „podniky, na něž se vztahuje tato směrnice, by měly poskytovat odpovídající informace týkající se záležitostí, které by mohly nejpravděpodobněji přivodit vznik hlavních rizik s vážnými dopady, spolu s riziky, která již existují (10). […]“

Dopad činnosti podniku je u uvádění nefinančních informací důležitým faktorem. Dopady mohou být kladné nebo záporné. Významné uváděné informace by měly jasným a vyváženým způsobem pokrývat oba druhy dopadů. Očekává se, že podnik v přehledu nefinančních informací podá věrný obraz informací, jež příslušné zúčastněné strany potřebují.

Významné informace je třeba posuzovat v určitém kontextu. Informace, které mohou být významné v jednom kontextu, nemusí být významné v kontextu jiném. Otázky, které je třeba posoudit z hlediska zařazení do přehledu nefinančních informací, jsou specifické z hlediska situace podniku, přičemž je třeba přihlédnout ke konkrétním situacím a odvětvovým zřetelům. U podniků v rámci určitého odvětví je pravděpodobné, že budou společně čelit podobným environmentálním, sociálním a správním výzvám, například s ohledem na zdroje, na nichž závisí při výrobě zboží a služeb, nebo na dopady, jež může jejich činnost mít na lidi, společnost a životní prostředí. Může proto být vhodné přímo porovnat relevantní nefinanční informace zveřejněné podniky z téhož odvětví.

Podniky mohou podávat zprávy o široké škále potenciálních problémů. Podnik posuzuje, které informace jsou významné, na základě vlastní analýzy toho, jak jsou tyto informace důležité pro porozumění jeho vývoji, výkonnosti, postavení a dopadu. Toto posouzení významnosti by mělo zohlednit vnitřní i vnější faktory (11).

Příklad a klíčové ukazatele výkonnosti

Banka může dojít k závěru, že její vlastní spotřeba vody v kancelářích a pobočkách nepředstavuje významný problém, který by měl být uveden ve zprávě vedení podniku. Naproti tomu banka může mít za to, že sociální a environmentální dopady projektů, které financuje, a její role v podpoře reálné ekonomiky města, regionu nebo země představují významné informace.

Při posuzování významnosti informací lze vzít v úvahu řadu faktorů. Zahrnují tyto aspekty:

obchodní model, strategii a hlavní rizika: relevantními faktory daného podniku jsou jeho cíle, strategie, přístup a systémy vedení, hodnoty, hmotná a nehmotná aktiva, hodnotový řetězec a hlavní rizika,

hlavní odvětvové otázky: pro podniky působící v témže odvětví nebo sdílející dodavatelské řetězce jsou pravděpodobně významné podobné problémy. Je pravděpodobné, že pro určitý podnik jsou relevantní témata, která již identifikovali konkurenti, zákazníci nebo dodavatelé (12),

zájmy a očekávání příslušných zúčastněných stran: od podniků se očekává, že budou spolupracovat s příslušnými zúčastněnými stranami a budou se snažit co nejlépe porozumět jejich zájmům a obavám,

dopad činností: od podniků se očekává, že zváží skutečnou a potenciální závažnost a četnost dopadů. To zahrnuje dopady jejich produktů, služeb a jejich obchodních vztahů (včetně aspektů dodavatelského řetězce),

faktory veřejné politiky a regulační faktory: veřejné politiky a regulace mohou mít dopad na konkrétní situaci podniku a mohou ovlivnit významnost.

Příklad a klíčové ukazatele výkonnosti

Podnik může mít za to, že dopady předchozí části jeho dodavatelského řetězce jsou relevantní a významné, a v tomto smyslu o nich podávat zprávy. Dopady mohou být přímé nebo nepřímé. Například podnik, který vyrábí minerální vodu, může zvážit určitá konkrétní opatření k ochraně vodních zdrojů, jež využívá.

Podniky mohou vysvětlit mechanismy správy a řízení a procesy používané k provedení posouzení jejich významnosti (13).

Příklad a klíčové ukazatele výkonnosti

Podnik, jehož činnost má dopady na využívání půdy a změny ekosystémů (například odlesňování), přímo nebo prostřednictvím svého dodavatelského řetězce, může zvážit vhodné uvedení informací o uplatněné náležité péči.

Předpokládá se, že posouzení významnosti budou v pravidelných intervalech podrobena přezkumu s cílem zajistit, aby vykazované záležitosti byly i nadále významné. Přezkumy by měly být častější v nejdynamičtějších a nejinovativnějších podnicích a odvětvích nebo v podnicích, které mění či upravují své obchodní modely nebo politiky včetně modelů a politik týkajících se náležité péče. V případě stabilnějších okolností však mohou být méně časté.

Příklad a klíčové ukazatele výkonnosti

Podnik, který je zapojen do dodavatelských řetězců minerálů z oblastí postižených konflikty a vysoce rizikových oblastí může zvážit vhodné uvedení informací o uplatněné náležité péči s cílem zajistit, aby dodržoval lidská práva a nepřispíval ke konfliktu.

3.2   Objektivnost, vyváženost a srozumitelnost

Přehled nefinančních informací by měl objektivně zohlednit příznivé i nepříznivé aspekty a informace by měly být posuzovány a prezentovány objektivním způsobem.

Přehled nefinančních informací by měl vzít v úvahu všechny dostupné a spolehlivé vstupy a zároveň zohlednit informační potřeby příslušných zúčastněných stran. Uživatelé informací by neměli být uváděni v omyl významnými nesprávnostmi, opomenutím významných informací či uvedením nevýznamných informací.

Přehled nefinančních informací by měl jasně odlišovat fakta od názorů nebo výkladů.

Objektivitu a přesnost informací lze zvýšit například:

vhodnými mechanismy správy a řízení podniků (například prostřednictvím některých nezávislých členů řídicích a dozorčích orgánů nebo výboru těchto orgánů, jimž je svěřena odpovědnost za záležitosti udržitelnosti a/nebo transparentnosti),

robustními a spolehlivými důkazy, vnitřní kontrolou a podáváním zpráv,

účinnou spoluprací se zúčastněnými stranami a

nezávislým vnějším ověřováním.

Tyto informace lze také učinit srozumitelnějšími používáním jednoduchého jazyka a konzistentní terminologie, vyhýbáním se stereotypním opakovaným formulacím a v případě potřeby definováním technických termínů.

Významné informace by měly být poskytovány v příslušném kontextu, aby byly srozumitelnější. Například výkonnost podniku lze prezentovat s odkazem na jeho strategie a širší cíle. Od podniků se očekává, že popíší, jak se nefinanční otázky vztahují k jejich dlouhodobé strategii, hlavním rizikům a politikám.

Podnik by měl vysvětlit rozsah a hranice uváděných informací, zejména tehdy, pokud se určité informace vztahují pouze k jednomu či několika jeho segmentům nebo pokud jsou určité segmenty vyňaty.

Srozumitelnost lze také zvýšit vysvětlením klíčových interních aspektů uváděných informací, jako jsou např. metody oceňování, výchozí předpoklady a zdroje.

Přehled nefinančních informací nespočívá jen v poskytování seznamů klíčových ukazatelů výkonnosti. V zájmu náležitého porozumění vývoji podniku, jeho výkonnosti, postavení a dopadu je třeba uvádět kvalitativní i kvantitativní informace. Kvantitativní informace mohou být efektivní při podávání zpráv o některých nefinančních otázkách (klíčové ukazatele výkonnosti, cíle apod.), kvalitativní informace poskytují souvislosti a přehled nefinančních informací je díky nim užitečnější a snáze srozumitelný. Kombinace popisného podávání zpráv, kvantitativních informací a podpůrných vizuálních prvků (14) činí komunikaci efektivnější a transparentnější.

Uvádění informací v jazyce běžné obchodní praxe vedle národního jazyka dotčeného podniku s velkou pravděpodobností zlepší transparentnost podniku a učiní informace přístupnějšími příslušným investorům a ostatním zúčastněným stranám.

Příklad a klíčové ukazatele výkonnosti

Podnik, který uvádí určité klíčové ukazatele výkonnosti, může zvýšit transparentnost tím, že poskytne informace o účelu těchto ukazatelů a souvislostech se strategií podniku, dále informace o definicích a metodice, zdrojích informací, předpokladech a omezeních, rozsahu dotčených činností, referenčních hodnotách, cílech, trendech, změnách metodiky (pokud k nim došlo) a poskytne rovněž kvalitativní vysvětlení minulé a předpokládané výkonnosti.

3.3   Komplexnost, ale zároveň stručnost

V článku 1 směrnice se uvádí, že dotčené podniky:

„[…] zahrnou do zprávy vedení podniku přehled nefinančních informací obsahující v rozsahu potřebném k pochopení vývoje podniku, jeho výkonnosti a postavení a dopadů jeho činnosti informace týkající se alespoň environmentálních, sociálních a zaměstnaneckých otázek, dodržování lidských práv a boje proti korupci a úplatkářství, včetně […].“

Měly by se uvádět přinejmenším významné informace o určitých kategoriích otázek, jež jsou ve směrnici výslovně zmiňovány. Zahrnují tyto aspekty:

environmentální, sociální a zaměstnanecké otázky,

dodržování lidských práv,

protikorupční otázky a otázky úplatkářství.

Podniky by měly uvádět také ostatní významné informace.

Zveřejněné významné informace by měly poskytnout komplexní přehled o podniku ve vykazovaném roce. Tento požadavek se týká šíře uváděných informací. Hloubka informací vykazovaných v souvislosti s konkrétní otázkou však závisí na jejich významnosti. Podnik by se měl zaměřit na poskytování informací v hloubce a šíři, která pomůže zúčastněným stranám pochopit vývoj podniku, jeho výkonnost a postavení a dopady jeho činnosti.

Přehled nefinančních informací by měl být zároveň stručný a neměl by obsahovat nevýznamné informace. Uvádění nevýznamných informací může snížit srozumitelnost přehledu nefinančních informací, jelikož by zastíralo významné informace. Neměly by se podávat všeobecné nebo stereotypní informace, které nejsou významné.

Přehled nefinančních informací může obsahovat interní křížové odkazy nebo odkazy na další zdroje s cílem zachovat stručnost, omezit opakování a zprostředkovat souvislosti s jinými informacemi (15).

Příklad:

Podnik může informace uvést souhrnným způsobem, zaměřit se na významné informace, vypustit obecné informace, omezit podrobnosti, vyhnout se prvkům, které již nejsou relevantní, používat křížové odkazy a další odkazy atd.

3.4   Strategický rozměr a orientace na budoucnost

Přehled nefinančních informací by měl přiblížit obchodní model podniku, jeho strategii a její provádění a vysvětlit krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé důsledky vykazovaných informací.

Podniky by měly uvádět relevantní informace o svém obchodním modelu, včetně strategie a cílů. Uváděné informace by měly osvětlit strategický přístup k relevantním nefinančním otázkám; co, jak a proč podnik dělá.

Neznamená to, že by se neměl brát přiměřený ohled na informace, které jsou z obchodního hlediska citlivé. Relevantní informace lze poskytnout v obecnějším pojetí, které přesto zajišťuje sdělení užitečných informací investorům a jiným zúčastněným stranám.

Uvedením cílů, referenčních hodnot a závazků může podnik pomoci investorům a jiným zúčastněným stranám, aby jeho výkonnost zasadili do souvislostí. To může být užitečné při posuzování budoucích vyhlídek podniku. Externí monitorování závazků a pokroku v plnění cílů zvyšuje transparentnost vůči zúčastněným stranám. Cíle a referenční hodnoty lze prezentovat v kvalitativní nebo kvantitativní podobě. Podniky mohou relevantní informace podle potřeby uvést na základě vědecky podložených scénářů.

Příklad a klíčové ukazatele výkonnosti

Podnik může uvést informace ohledně toho, jak přistupuje ke strategii udržitelného podnikání a jak mu výkonnost v environmentální, sociální a správní oblasti může pomoci dosáhnout obchodních cílů. Může také uvést cíle týkající se vykazovaných klíčových ukazatelů výkonnosti a vysvětlit nejistoty a faktory, které mohou být rozhodující pro informace orientované na budoucnost a jeho budoucí perspektivu.

Informace orientované na budoucnost umožňují uživatelům informací lépe posoudit odolnost a udržitelnost vývoje, postavení, výkonnosti a dopadu podniku v průběhu času. Uživatelům také pomáhají měřit pokrok podniku při dosahování jeho dlouhodobých cílů.

Příklad:

Podnik může uvést relevantní informace na základě očekávaného dopadu jednotlivých vědecky podložených scénářů změny klimatu na jeho strategie a činnosti. Jinou možností je uvést cíle týkající se snížení počtu pracovních úrazů nebo nemocí z povolání.

3.5   Zaměření na zúčastněné strany

Podniky by měly posoudit informační potřeby všech příslušných zúčastněných stran. Měly by se zaměřit na informační potřeby zúčastněných stran jako kolektivní skupiny, nikoli na potřeby nebo preference jednotlivých nebo netypických zúčastněných stran nebo těch, které mají nepřiměřené požadavky na podávání informací.

Podle konkrétních okolností se může mimo jiné jednat o: investory, pracovníky, spotřebitele, dodavatele, zákazníky, místní komunity, orgány veřejné moci, zranitelné skupiny, sociální partnery a občanskou společnost.

Podniky by měly poskytovat relevantní, užitečné informace o své spolupráci s příslušnými zúčastněnými stranami a o tom, jak jsou vzaty v úvahu jejich informační potřeby. Užitečné vodítko v tomto ohledu poskytují například normy ISO 26000 a směrnice OECD pro nadnárodní společnosti.

Příklad a klíčové ukazatele výkonnosti

Podnik může uvést významné informace o své spolupráci se zúčastněnými stranami a vysvětlit, jak tato spolupráce ovlivňuje jeho rozhodování, výkonnost a dopad jeho činností.

3.6   Konzistentnost a soudržnost

Přehled nefinančních informací by měl být v souladu s ostatními prvky zprávy vedení podniku.

Jednoznačné spojitosti mezi informacemi prezentovanými v přehledu nefinančních informací a ostatními informacemi uvedenými ve zprávě vedení podniku přispívají k tomu, že tyto informace jsou užitečnější, relevantnější a soudržnější. Zpráva vedení podniku by měla být chápána jako jednotný, vyvážený a soudržný soubor informací.

Vzhledem k tomu, že její obsah je navzájem provázaný, vysvětlení klíčových souvislostí usnadňuje investorům a jiným zúčastněným stranám porozumět významným informacím a jejich vzájemným vazbám.

Obsah přehledu nefinančních informací by měl být v průběhu času konzistentní. To umožňuje uživatelům informací porozumět minulým a současným změnám ve vývoji, postavení, výkonnosti a dopadu podniku, porovnat je a spolehlivě je propojit s informacemi orientovanými na budoucnost.

Konzistentnost ve výběru a metodice klíčových ukazatelů výkonnosti je důležitá k tomu, aby přehled nefinančních informací byl srozumitelný a spolehlivý. Může však vzniknout potřeba aktualizací, jelikož klíčové ukazatele výkonnosti mohou zastarávat nebo mohou být vyvinuty nové a lepší metodiky, které zlepšují kvalitu informací. Podniky by měly vysvětlit jakékoli změny v politice nebo metodice podávání zpráv, důvody pro jejich změnu a jejich dopady (například přepracováním informací z minulosti, které jasně osvětlí dopad změněných politik nebo metodik podávání zpráv).

Příklad:

Podnik může identifikovat souvislosti a vazby mezi svým obchodním modelem a aspekty korupce a úplatkářství.

4.   OBSAH

Podniky by měly identifikovat konkrétní tematické aspekty a významné informace, jež mají být součástí jejich zveřejnění, objektivním, vyváženým a komplexním způsobem, mimo jiné na základě spolupráce s příslušnými zúčastněnými stranami.

Informace v přehledu nefinančních informací jsou navzájem provázané. Výsledky například odrážejí nejenom to, co podnik dělá (prostřednictvím obchodního modelu, politik a strategií), ale také konkrétní situaci a rizika podniku a efektivitu podniku při řízení těchto rizik. Vysvětlení klíčových vazeb a vzájemných souvislostí zlepšuje kvalitu zprávy.

Při sestavování přehledu nefinančních informací by podniky měly náležitě přihlížet k pravidlům ochrany osobních údajů (16).

4.1   Obchodní model

Článek 1 směrnice stanoví, že přehled nefinančních informací obsahuje informace, včetně:

a)   „stručného popisu obchodního modelu podniku.“

Obchodní model podniku charakterizuje způsob, jakým podnik prostřednictvím svých produktů nebo služeb v dlouhodobé perspektivě vytváří a zachovává hodnotu. Obchodní model vytváří kontext pro zprávu vedení podniku jako celek. Obsahuje přehlednou informaci o tom, jak podnik funguje, a odůvodnění jeho struktury na základě popisu toho, jak mění prostřednictvím svých obchodních činností vstupy ve výstupy. Jednoduše řečeno: co, jak a proč podnik dělá.

Při popisu svého obchodního modelu mohou podniky zvážit možnost zařazení vhodných informací týkajících se:

jejich obchodního prostředí,

jejich organizace a struktury,

trhů, na kterých působí,

jejich cílů a strategií a

hlavních trendů a faktorů, které mohou ovlivnit jejich další vývoj.

Podniky mohou vysvětlit svůj obchodní model, hlavní trendy atd. pomocí klíčových ukazatelů výkonnosti.

Očekává se, že podniky vysvětlí svůj obchodní model jasným, srozumitelným a věcným způsobem. Obchodní model je věcná záležitost. Podniky by se měly vyvarovat uvádění nevýznamných informací propagační povahy nebo povahy budoucích záměrů, které odvádějí pozornost od významných informací.

Pokud podniky ve vykazovaném roce významně změnily svůj obchodní model, měly by na tyto změny upozornit a vysvětlit je.

Příklad:

Podnik může zvážit možnost uvést konkrétní informace, jimiž vysvětlí:

které hlavní produkty vyrábí a jak vyhovují potřebám spotřebitelů/zákazníků,

jak jsou tyto produkty vyráběny a co činí jeho výrobní přístup konkurenceschopným a udržitelným,

jak vypadá trh, na kterém působí, a jak se může vyvíjet.

4.2   Politiky a náležitá péče

Článek 1 směrnice stanoví, že přehled nefinančních informací obsahuje informace včetně:

b)   „popisu politik, jež podnik ve vztahu k těmto otázkám sleduje, včetně uplatňovaných postupů náležité péče.“

Podniky by měly uvádět významné informace, které poskytují věrný obraz jejich politik. Měly by zvážit možnost informovat o tom, jak přistupují ke klíčovým nefinančním aspektům, jaké mají hlavní cíle a jako hodlají realizovat plány a cílů dosáhnout. Veškeré uvedené informace by měly zohledňovat konkrétní situaci podniku. Při uvádění informací může podnik vysvětlit úlohu a rozhodnutí svého vedení a řídicích a dozorčích orgánů a způsob, jakým se přidělování prostředků vztahuje k cílům, řízení rizik a plánovaným výsledkům. Podnik může například vysvětlit příslušné aspekty správy a řízení (17), včetně dohledu řídicích a dozorčích orgánů.

Příklad:

Podnik může zvážit možnost uvedení informací o tom, kdo v jeho organizaci a struktuře správy a řízení odpovídá za stanovení, provádění a sledování konkrétní politiky, například v záležitostech souvisejících s klimatem (18). Může také popsat úlohu a odpovědnost představenstva/dozorčí rady týkající se politik v oblasti životního prostředí, sociálních politik a politik v oblasti lidských práv.

Procesy náležité péče se týkají politik, řízení rizik a výsledků. Podnik provádí procesy náležité péče s cílem zajistit naplnění konkrétního cíle (např. zajistit, aby emise uhlíku byly pod určitou úrovní nebo zamezit obchodování s lidmi v dodavatelských řetězcích). Tyto procesy pomáhají identifikovat stávající a potenciální negativní dopady, předcházet jim a zmírňovat je.

Podniky by měly uvádět významné informace o prováděných procesech náležité péče včetně svých dodavatelů a subdodavatelských řetězců, je-li to relevantní a přiměřené. Mohou také zvážit možnost uvést vhodné informace o přijatých rozhodnutích ohledně zavedení těchto procesů a o tom, jak by podle jejich předpokladů měly fungovat, zejména pokud jde o předcházení negativním dopadům a jejich zmírňování. Podniky mohou také zvážit možnost poskytnout relevantní informace o stanovení cílů a o měření pokroku.

Užitečným vodítkem v tomto směru jsou například pokyny OECD k několika odvětvím, obecné zásady v oblasti podnikání a lidských práv OSN, tripartitní deklarace Mezinárodní organizace práce o zásadách pro nadnárodní společnosti a sociální politiku nebo norma ISO 26000.

Příklad a klíčové ukazatele výkonnosti

Podnik může zvážit možnost uvést informace o svých politikách zaměřených na zamezení používání nebezpečných chemických látek, látek vzbuzujících mimořádné obavy nebo biocidů ve svých produktech, operacích a dodavatelském řetězci. Může také zveřejnit své politiky týkající se výzkumu, vývoje a používání bezpečných alternativ. Podniky mohou vysvětlit, jak posuzují kvalitu, bezpečnost a dopad chemických látek, které používají, na životní prostředí a jak splňují zákonné požadavky na chemickou bezpečnost (např. REACH, klasifikace, označování a balení).

Příklad:

Podnik může uvést relevantní informace o tom, jak identifikuje, posuzuje a řídí rizika spojená se změnou klimatu (19) a/nebo přírodní kapitál.

Od podniků se očekává, že pokud ve vykazovaném roce došlo k jakýmkoli významným změnám jejich hlavních politik a procesů náležité péče, na tyto změny upozorní a vysvětlí je.

Příklad a klíčové ukazatele výkonnosti

Podnik může zvážit možnost uvedení těchto informací týkajících se zdraví a bezpečnosti:

politiky na pracovišti,

smluvní závazky sjednané s dodavateli a subdodavateli,

prostředky přidělené na řízení rizik, informace, odborné vzdělávání, sledování, audit, spolupráci s místními orgány a sociálními partnery.

Může se stát, že podnik nevypracoval politiky k určitým záležitostem, které však přesto považuje za významné. Takový podnik by pak měl poskytnout jasné a odůvodněné vysvětlení, proč tyto politiky nevypracoval. Nepřestávají přitom platit ostatní požadavky na podávání zpráv (například obchodní model, hlavní rizika…).

V článku 1 směrnice se uvádí, že „pokud podnik nesleduje politiky ve vztahu k jedné nebo více z těchto otázek, poskytne přehled nefinančních informací jasné a odůvodněné vysvětlení, proč je nesleduje.“

4.3   Výsledek

Článek 1 směrnice stanoví, že přehled nefinančních informací musí obsahovat informace, včetně:

c)   „výsledků těchto politik.“

Podniky by měly poskytovat užitečný, věrný a vyvážený obraz výsledků svých politik.

Nefinanční informace uváděné podniky by měly pomoci investorům a jiným zúčastněným stranám porozumět výkonnosti podniku a sledovat ji.

Relevantní zveřejnění výsledků politik může poskytnout užitečné informace o silných a slabých stránkách podniku. Přehled nefinančních informací by měl komplexním a stručným způsobem odrážet výsledky operací a činností podniku.

Podniky mohou zvážit možnost vysvětlit vztah mezi finančními a nefinančními výsledky a uvést, jak tento vztah průběžně řídí.

Součástí analýzy výsledků by měly být příslušné nefinanční klíčové ukazatele výkonnosti. Od podniků se očekává, že uvedou klíčové ukazatele výkonnosti, které při sledování a posuzování pokroku považují za nejužitečnější a které podle jejich názoru podporují srovnatelnost mezi podniky a odvětvími. Ve vhodných případech mohou podniky také zvážit možnost tyto informace prezentovat a vysvětlit v souvislosti s cíli a referenčními hodnotami.

Příklad a klíčové ukazatele výkonnosti

Podnik může zvážit možnost uvést konkrétní informace, jež vysvětlují tyto aspekty:

skutečné emise uhlíku, uhlíkovou náročnost,

používání nebezpečných chemických látek nebo biocidů,

dopady na přírodní kapitál a vzájemné vazby,

srovnání oproti cílům, vývoj v čase,

zmírnění účinků prováděných politik,

plány snížení emisí uhlíku.

4.4   Hlavní rizika a jejich řízení

Článek 1 směrnice stanoví, že přehled nefinančních informací musí obsahovat informace, včetně:

d)   „hlavních rizik souvisejících s těmito otázkami, jež jsou spojeny s operacemi podniku, včetně, je-li to relevantní a přiměřené, jeho obchodních vztahů, produktů nebo služeb, které by mohly mít nepříznivé dopady v těchto oblastech, a způsobu, jakým podnik tato rizika řídí.“

Podniky by měly uvést informace o svých hlavních rizicích a o tom, jak jsou řízena a zmírňována. Tato rizika se mohou vztahovat k jejich operacím, produktům nebo službám, dodavatelskému řetězci a obchodním vztahům nebo jiným aspektům. Součástí těchto informací by měl být přiměřený pohled na hlavní krátkodobá, střednědobá a dlouhodobá rizika. Od podniků se očekává, že vysvětlí, jak mohou hlavní rizika ovlivnit jejich obchodní model, operace, finanční výkonnost a dopad jejich činností.

Podnik by měl uvést významné informace o hlavních rizicích bez ohledu na to, zda vyplývají z jeho vlastních rozhodnutí nebo opatření či z vnějších faktorů, a vysvětlit procesy, jež se používají k identifikaci a posouzení těchto rizik.

Zveřejnění, v relevantních a přiměřených případech, by měla obsahovat významné informace o dodavatelských a subdodavatelských řetězcích. Jejich součástí by měly být také významné informace o tom, jak podnik řídí a zmírňuje hlavní rizika.

Od podniku se očekává, že pokud ve vykazovaném roce došlo k jakýmkoli významným změnám jeho hlavních rizik nebo způsobu, kterým je řídí, poukáže na ně a vysvětlí je.

Příklad a klíčové ukazatele výkonnosti

Podnik může zvážit možnost uvést konkrétní informace o těchto aspektech:

defektní produkty s možnými dopady na bezpečnost spotřebitelů,

politiky uplatněné k řešení dotčeného problému,

nápravná opatření, jež řeší potřeby spotřebitelů, kteří jsou již těmito produkty dotčeni.

Příklad a klíčové ukazatele výkonnosti

Podnik může zvážit možnost uvést významné informace o dopadech na jeho operace a strategii v souvislosti se změnou klimatu s přihlédnutím k jeho konkrétní situaci a včetně vhodného posouzení pravděpodobnosti a uplatnění analýz jednotlivých scénářů (20).

Příklad a klíčové ukazatele výkonnosti

Podnik může zvážit možnost uvést významné informace o rizicích újmy související s ochranou lidských práv, pracovněprávních vztahů a životního prostředí ve svém dodavatelském a subdodavatelském řetězci a o tom, jak podnik řídí a zmírňuje potenciální negativní dopady.

4.5   Klíčové ukazatele výkonnosti

Článek 1 směrnice stanoví, že přehled nefinančních informací musí obsahovat informace, včetně:

e)   „nefinančních klíčových ukazatelů výkonnosti, které se vztahují k příslušné podnikatelské činnosti.“

Přehled nefinančních informací by měl obsahovat slovní popisy významných položek a informace založené na ukazatelích, jež se běžně označují jako klíčové ukazatele výkonnosti.

Podniky by měly vykazovat klíčové ukazatele výkonnosti, které jsou užitečné, s přihlédnutím ke své konkrétní situaci. Klíčové ukazatele výkonnosti by měly odpovídat metrice, kterou podnik skutečně používá ve svých interních procesech řízení a posuzování rizik. Uváděné informace jsou díky tomu relevantnější a užitečnější a přispívá to ke zlepšení transparentnosti. Uvedení kvalitních, obecně uznávaných klíčových ukazatelů výkonnosti (například metriky, jež se široce využívá v určitém odvětví nebo pro konkrétní tematické otázky) by také mohlo zlepšit srovnatelnost, zejména pro podniky ve stejném odvětví nebo hodnotovém řetězci.

Podnik by měl uvádět klíčové ukazatele výkonnosti, které jsou nezbytné k porozumění jeho vývoji, výkonnosti, postavení a dopadu jeho činnosti. Některé klíčové ukazatele výkonnosti mohou být užitečné pro širokou škálu podniků a obchodních situací. Jiné klíčové ukazatele výkonnosti se vztahují více k otázkám a situaci daného odvětví. Podniky jsou vybízeny k tomu, aby uváděly významné klíčové ukazatele výkonnosti, obecné i odvětvové. S ohledem na konkrétní okolnosti a informační potřeby investorů a jiných zúčastněných stran se předpokládá, že podniky poskytnou věrný a vyvážený obraz tím, že použijí obecné, odvětvové i podnikové klíčové ukazatele výkonnosti.

Uživatelé informací obvykle velice oceňují kvantitativní informace, jelikož jim pomáhají měřit pokrok, ověřovat konzistentnost v průběhu času a provádět srovnání. Vhodný slovní popis vysvětlující klíčové ukazatele výkonnosti přispívá k větší srozumitelnosti přehledu nefinančních informací.

Klíčové ukazatele výkonnosti jsou také považovány za účinný nástroj k propojování kvalitativních a kvantitativních informací a k vytváření vzájemných vazeb. Umožňují podnikům poskytnout vyvážený a komplexní přehled stručným a efektivním způsobem.

Klíčové ukazatele výkonnosti by měly být v po sobě následujících vykazovaných obdobích používány konzistentně s cílem poskytovat spolehlivé informace o pokroku a o trendech. Vykazované klíčové ukazatele výkonnosti se samozřejmě mohou v průběhu času z obchodních nebo technických důvodů vyvíjet. Podniky by v těchto případech měly vysvětlit důvody, proč se klíčové ukazatele výkonnosti změnily. Mohou ve vhodných případech zvážit možnost přepracování informací z minulosti a jasně a efektivně vysvětlit dopad těchto změn.

Podniky mohou vysvětlit sběr dat, metodiku a rámce, z nichž vycházejí. Mohou také poskytnout analýzu uvedených klíčových ukazatelů výkonnosti a vysvětlit například, proč se klíčové ukazatele výkonnosti ve vykazovaném roce zvýšily nebo snížily a jak by se klíčové ukazatele výkonnosti mohly vyvíjet v budoucnosti.

Je-li to vhodné, podniky mohou prezentovat klíčové ukazatele výkonnosti v souvislosti s cíli, minulou výkonností a na základě srovnání s jinými podniky.

Příklad a klíčové ukazatele výkonnosti

Podnik může zvážit možnost uvést vhodné informace o metrice a cílech používaných k posouzení a řízení příslušných environmentálních záležitostí a záležitostí souvisejících se změnou klimatu (21).

4.6   Tematické aspekty

V článku 1 směrnice se uvádí, že dotčené podniky „zahrnou do zprávy vedení podniku přehled nefinančních informací obsahující v rozsahu potřebném k pochopení vývoje podniku, jeho výkonnosti a postavení a dopadů jeho činnosti informace týkající se alespoň environmentálních, sociálních a zaměstnaneckých otázek, dodržování lidských práv a boje proti korupci a úplatkářství […].“

Významné uváděné informace by měly poskytnout vyvážený a komplexní přehled vývoje, výkonnosti, postavení podniku a dopadu jeho činností.

Podniky mohou za určitých okolností mít za to, že uvedení podrobných informací týkajících se budoucího vývoje nebo záležitostí, které se právě projednávají, by je vážně poškodilo. Uvedení souhrnných informací, které podnik vážně nepoškozují, však může výrazně přispět ke splnění celkového cíle transparentnosti.

Článek 1 směrnice stanoví, že „členské státy mohou povolit, aby byly informace týkající se budoucího vývoje nebo záležitostí, které se právě projednávají, vynechány, a to ve výjimečných případech, kdy by […] uvedení těchto informací výrazně poškodilo obchodní postavení daného podniku […].“

Tematické aspekty jsou často vzájemně provázané. Například environmentální problém související s operacemi, produkty nebo dodavatelským řetězcem podniku může mít také dopad na bezpečnost a/nebo zdraví spotřebitelů, zaměstnanců nebo dodavatelů či na pověst značky. Podniky by měly poskytnout jasný, věrný a komplexní přehled, který zahrnuje všechny relevantní aspekty problému.

Následující položky představují nevyčerpávající seznam tematických aspektů, které by podniky měly vzít při uvádění nefinančních informací v úvahu:

a)   Záležitosti týkající se životního prostředí

Podnik by měl uvádět relevantní informace o skutečných a potenciálních dopadech svých operací na životní prostředí a o tom, jak současné a předvídatelné environmentální záležitosti mohou ovlivnit vývoj, výkonnost nebo postavení podniku.

Může se jednat o:

významné informace o prevenci a omezování znečištění,

dopad využívání energie na životní prostředí,

přímé a nepřímé emise do ovzduší (22),

využívání a ochranu přírodních zdrojů (např. voda, půda) a související ochranu biologické rozmanitosti,

nakládání s odpady,

dopady přepravy nebo využívání produktů a služeb a nakládání s nimi na životní prostředí a

vývoj zelených produktů a služeb.

Příklad a klíčové ukazatele výkonnosti

Podnik může uvést významné informace na základě metodik specifikovaných v konkrétních právních předpisech. Například přílohy doporučení Komise 2013/179/EU obsahují metody stanovení environmentální stopy produktu a environmentální stopy organizace. Jedná se o metody posouzení životního cyklu, které podnikům umožňují identifikovat pro každý produkt nebo pro celou organizaci: i) nejrelevantnější dopady a ii) procesy, které k nim přispívají, a emise v celém rozsahu dodavatelského řetězce. Dopady na životní prostředí lze vykazovat samostatně nebo jako jediné agregované skóre.

Podniky mohou ve vhodných případech odkazovat na významné informace poskytnuté v souvislosti s konkrétními požadavky na podávání environmentálních zpráv (23).

Příklad a klíčové ukazatele výkonnosti

Podnik může zvážit možnost uvést klíčové ukazatele výkonnosti jako např.:

energetickou náročnost a zlepšení energetické náročnosti,

spotřebu energie z neobnovitelných zdrojů a energetickou náročnost,

emise skleníkových plynů v metrických tunách ekvivalentu CO2 a intenzitu emisí skleníkových plynů,

emise jiných znečišťujících látek (měřené v absolutních hodnotách a z hlediska náročnosti),

těžbu přírodních zdrojů,

dopady na přírodní kapitál a biologickou rozmanitost a závislost na těchto aspektech,

nakládání s odpady (např. míru recyklace).

b)   Sociální a zaměstnanecké otázky

Podniky by měly uvést významné informace o sociálních a zaměstnaneckých otázkách (24). Zahrnují tyto aspekty:

provádění základních úmluv Mezinárodní organizace práce,

problémy týkající se rozmanitosti, např. rozmanitosti z hlediska pohlaví a rovného zacházení v zaměstnání a povolání (včetně věku, pohlaví, sexuální orientace, náboženství, zdravotního postižení, etnického původu a jiných relevantních aspektů),

pracovní otázky včetně konzultace se zaměstnanci a/nebo účasti zaměstnanců, podmínek v zaměstnání a pracovních podmínek,

vztahy v odborech včetně dodržování odborových práv,

řízení lidského kapitálu včetně řízení restrukturalizace, řízení profesního postupu a zaměstnatelnosti, systému odměňování a odborného vzdělávání,

bezpečnost a ochrana zdraví při práci,

spotřebitelské vztahy včetně spokojenosti zákazníků, dostupnosti, produktů s možnými dopady na zdraví a bezpečnost spotřebitelů,

dopady na zranitelné spotřebitele,

odpovědný marketing a výzkum a

vztahy ve společnosti, včetně sociálního a ekonomického rozvoje místních komunit.

Podniky mohou považovat za užitečné vycházet z obecně uznávaných vysoce kvalitních rámců, např. směrnice OECD pro nadnárodní společnosti, tripartitní deklarace Mezinárodní organizace práce o zásadách pro nadnárodní společnosti a sociální politiku nebo normy ISO 26000.

Příklad a klíčové ukazatele výkonnosti

Podnik může zvážit možnost uvést klíčové ukazatele výkonnosti na základě aspektů jako např.:

rozmanitosti z hlediska pohlaví a jiných aspektů rozmanitosti,

zaměstnanců, kteří mají nárok na rodičovskou dovolenou, v členění podle pohlaví,

pracovníků, kteří se podílejí na činnostech s vysokým rizikem konkrétních úrazů nebo nemocí,

počtu pracovních úrazů, typů zranění nebo nemocí z povolání,

fluktuace zaměstnanců,

poměru zaměstnanců, kteří pracují na základě smluv na dobu určitou, v členění podle pohlaví,

průměrného počtu hodin odborného vzdělávání za rok na jednoho zaměstnance v členění podle pohlaví,

procesů konzultace se zaměstnanci,

počtu zaměstnaných osob se zdravotním postižením.

c)   Dodržování lidských práv

Podniky by měly uvádět významné informace o potenciálních a skutečných dopadech své činnosti na držitele práv.

Za dobrou praxi se považuje, aby podnik vyjádřil svůj závazek dodržovat lidská práva. V rámci tohoto závazku lze definovat, co podnik očekává od svého vedení, zaměstnanců a obchodních partnerů ve vztahu k lidským právům včetně základních pracovních norem. Informace mohou vysvětlit, čí práva závazek řeší, například práva dětí, žen, původních obyvatel (25), osob se zdravotním postižením (26), místních komunit, drobných zemědělců, obětí obchodování s lidmi a práva pracovníků včetně těch, kteří pracují na základě smluv na dobu určitou, pracovníků v dodavatelských řetězcích nebo subdodavatelů, migrujících pracovníků a jejich rodin.

Podniky by měly zvážit možnost uvést významné informace o náležité péči v oblasti lidských práv a o procesech a mechanismech zavedených s cílem předcházet porušování lidských práv. Může se například jednat o způsob, kterým smlouvy podniku se společnostmi v jeho dodavatelském řetězci řeší problematiku lidských práv a kterým podnik zmírňuje potenciální negativní dopady na lidská práva a zjednává přiměřenou nápravu, dojde-li k porušení lidských práv.

Významné uvedené informace mohou například charakterizovat, jak podnik přistupuje mimo jiné k obecným zásadám v oblasti podnikání a lidských práv, které provádějí rámec OSN „Chránit, dodržovat a napravovat“, k směrnici OECD pro nadnárodní společnosti a tripartitní deklaraci Mezinárodní organizace práce o zásadách pro nadnárodní společnosti a sociální politiku.

Příklad a klíčové ukazatele výkonnosti

Podnik může zvážit uvedení významných informací a klíčových ukazatelů výkonnosti týkajících se těchto aspektů:

vzniku závažných dopadů na lidská práva v souvislosti s jeho činnostmi nebo rozhodnutími,

procesu přijímání a řešení stížností a zmírňování a zjednávání nápravy porušení lidských práv,

operací a dodavatelů, kteří čelí významnému riziku porušování lidských práv,

procesů a opatření k předcházení obchodování s lidmi v souvislosti se všemi formami využívání, nucené práce a dětské práce, prekarizované práce a nebezpečných pracovních podmínek, zejména pokud jde o zeměpisné oblasti s větším rizikem vystavení zneužívání,

nakolik jsou jeho zařízení, dokumenty a internetové stránky dostupné osobám se zdravotním postižením,

dodržování svobody sdružování,

spolupráce s příslušnými zúčastněnými stranami.

d)   Protikorupční záležitosti a záležitosti úplatkářství

Podniky by měly uvádět významné informace o tom, jak řeší protikorupční záležitosti a případy a záležitosti a případy úplatkářství.

Podniky mohou zvážit možnost uvést informace týkající se organizace boje s korupcí a úplatkářstvím, rozhodnutí a nástrojů řízení v této oblasti a prostředků přidělených na boj s korupcí a úplatkářstvím.

Podniky mohou také zvážit možnost vysvětlit, jak posuzují boj proti korupci a úplatkářství, přijímají opatření k předcházení negativním dopadům nebo jejich zmírňování, sledují efektivnost a informují o této záležitosti uvnitř i vně podniku.

Podniky mohou považovat za užitečné vycházet z obecně uznávaných vysoce kvalitních rámců, např. směrnice OECD pro nadnárodní společnosti nebo normy ISO 26000.

Příklad a klíčové ukazatele výkonnosti

Podnik může zvážit možnost uvést významné informace a klíčové ukazatele výkonnosti týkající se např. těchto aspektů:

protikorupčních politik, postupů a standardů,

kritérií používaných při posouzení rizik souvisejících s korupcí,

postupů vnitřní kontroly a prostředků přidělených na předcházení korupci a úplatkářství,

zaměstnanců, kteří absolvovali příslušné odborné vzdělávání,

využívání mechanismů whistleblowingu,

počtu projednávaných nebo uzavřených soudních řízení týkajících se protisoutěžního chování.

e)   Jiné

Dodavatelské řetězce

Je-li to relevantní a přiměřené, podniky by měly uvádět významné informace týkající se záležitostí dodavatelského řetězce, které mají významné dopady na jejich vývoj, výkonnost, postavení nebo dopad. Jednalo by se o informace, jež jsou zapotřebí ke všeobecnému porozumění dodavatelskému řetězci podniku a způsobu, jakým jsou příslušné nefinanční záležitosti posuzovány při řízení dodavatelského řetězce.

Pokud má podnik za to, že uvedení podrobných informací o budoucím vývoji nebo záležitostech, které se právě projednávají, by jej vážně poškozovalo, může splnit celkový cíl transparentnosti tím, že uvede souhrnné informace, které jej vážně nepoškozují.

Významné uvedené informace mohou charakterizovat, jak podnik mimo jiné přistupuje ke směrnici OECD pro nadnárodní společnosti, obecným zásadám OSN v oblasti podnikání a lidských práv a příslušným rámcům pro konkrétní odvětví jako např. pokynům OECD pro zodpovědné zemědělské dodavatelské řetězce FAO-OECD.

Příklad a klíčové ukazatele výkonnosti

Podnik může zvážit možnost uvést významné informace a klíčové ukazatele výkonnosti týkající se např. sledování dodavatelů v souvislosti s těmito aspekty:

pracovními postupy včetně dětské práce a nucené práce, prekarizované práce, mezd, nebezpečných pracovních podmínek (včetně bezpečnosti staveb, ochranných prostředků, zdraví pracovníků) (27),

obchodováním s lidmi a jinými záležitostmi týkajícími se lidských práv,

emisemi skleníkových plynů a jinými typy znečištění vody a životního prostředí,

odlesňováním a jinými riziky souvisejícími s biologickou rozmanitostí

a sledováním dopadu podniku na dodavatele, např. jeho platební podmínky a průměrnou dobu splatnosti.

Konfliktní minerály

Je-li to relevantní a přiměřené, podniky by měly uvést relevantní informace o náležité péči k zajištění zodpovědných dodavatelských řetězců pro cín, tantal, wolfram a zlato z oblastí postižených konflikty a vysoce rizikových oblastí.

Uvedené informace by měly být v souladu s pokyny OECD pro náležitou péči v zodpovědných dodavatelských řetězcích z oblastí postižených konflikty a vysoce rizikových oblastí a jejich dodatky. V tomto kontextu by podniky měly uvést relevantní informace týkající se plnění jejich politik, postupů a výsledků v oblasti náležité péče o konfliktní minerály. Měly by také uvést kroky, jež učinily při provádění „rámce v pěti krocích“ (28) u hloubkové analýzy rizik v případě dodavatelského řetězce minerálů, jak je uvedeno v pokynech OECD pro náležitou péči, přičemž by měly zohlednit své postavení v dodavatelském řetězci.

Podniky by následně měly uvést klíčové ukazatele výkonnosti týkající se povahy a počtu identifikovaných rizik, opatření přijatých k předcházení rizikům a jejich zmírňování; a jak dotčený podnik v průběhu času posílil své úsilí v oblasti náležité péče.

Zvláštní klíčové ukazatele výkonnosti

Zahrnují tyto aspekty: podíl přímých příslušných dodavatelů, kteří přijali a zavedli politiku náležité péče v oblasti konfliktních minerálů v souladu s pokyny OECD pro náležitou péči; podíl zodpovědně získaného cínu, tantalu, wolframu nebo zlata pocházejícího z oblastí postižených konflikty a vysoce rizikových oblastí; a podíl příslušných zákazníků, kteří na základě smlouvy vyžadují informace související s náležitou péčí v případě konfliktních minerálů podle pokynů OECD pro náležitou péči.

5.   RÁMCE VYKAZOVÁNÍ

Podnik může při sestavování přehledu nefinančních informací vycházet z vysoce kvalitních, obecně uznávaných vnitrostátních, unijních nebo mezinárodních rámců. Některé rámce pokrývají širokou škálu odvětví a tematických otázek (horizontální rámce); jiné jsou zaměřeny na konkrétní odvětví nebo témata. Některé se zaměřují výhradně na uvádění nefinančních informací; jiné poukazují na transparentnost v širších souvislostech.

Vychází-li se z obecně uznávaného rámce vypracovaného na základě náležitého procesu, podnikům to obvykle poskytne strukturovanou šablonu pro vykazování klíčových problémů obecného zájmu, omezuje administrativní zátěž a umožňuje lepší srovnatelnost informací.

V článku 1 směrnice se uvádí, že dotčené podniky „[…] mohou vycházet z vnitrostátních, unijních nebo mezinárodních rámců; pokud tak podniky učiní, upřesní, ze kterých rámců vycházely.“

Podnik vycházející z jednoho nebo několika rámců by měl uvést, jaký rámec / jaké rámce použil pro své konkrétně uvedené informace. Zvyšuje to jasnost a srovnatelnost.

9. bod odůvodnění směrnice uvádí příklady stávajících rámců vykazování. Tento seznam by se však neměl považovat za vyčerpávající.

9. bod odůvodnění směrnice uvádí:

„Při poskytování těchto informací by podniky, na něž se vztahuje tato směrnice, mohly vycházet z vnitrostátních rámců, unijních rámců, jako je systém pro environmentální řízení podniků a audit (EMAS), nebo mezinárodních rámců, jako je úmluva OSN ‚Global Compact‘, obecné zásady v oblasti podnikání a lidských práv, které provádějí rámec OSN ‚Chránit, dodržovat a napravovat‘, směrnice Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) pro nadnárodní společnosti, norma Mezinárodní organizace pro normalizaci ISO 26000, tripartitní deklarace Mezinárodní organizace práce o zásadách pro nadnárodní společnosti a sociální politiku, globální iniciativa pro podávání zpráv (‚Global Reporting Initiative‘) nebo jiné uznávané mezinárodní rámce.“

Podniky mohou také zvážit možnost využít jiné rámce vykazování jako např. ty, jež jsou uvedeny v úvodu k těmto pokynům.

6.   UVEDENÍ INFORMACÍ TÝKAJÍCÍCH SE ROZMANITOSTI ŘÍDICÍCH A DOZORČÍCH ORGÁNŮ

V tomto oddíle jsou uvedeny konkrétní pokyny, jejichž účelem je pomoci velkým kotovaným společnostem (29) sestavit popis jejich politiky rozmanitosti řídicích a dozorčích orgánů, který bude součástí jejich výkazu o správě a řízení společnosti (30). Popis politiky rozmanitosti řídicích a dozorčích orgánů není součástí přehledu nefinančních informací (31). Tímto oddílem pokynů tudíž není dotčen požadavek uvést v přehledu nefinančních informací významné informace týkající se rozmanitosti.

Článek 1 směrnice vyžaduje, aby velké kotované společnosti ve svém výkazu o správě a řízení společnosti uvedly:

„popis politiky rozmanitosti uplatňované na správní, řídicí a dozorčí orgány podniku s ohledem na aspekty, jako jsou například věk, pohlaví, vzdělání nebo profesní zkušenosti, cíle této politiky rozmanitosti, způsob jejího provádění a její výsledky ve vykazovaném období. Pokud není žádná taková politika uplatňována, obsahuje výkaz vysvětlení, proč tomu tak je.“

Aspekty rozmanitosti

Popis politiky rozmanitosti by měl upřesnit, jaká kritéria rozmanitosti jsou uplatňována, a vysvětlit důvody pro jejich uplatňování. Při výběru těchto kritérií by měly být posouzeny všechny aspekty rozmanitosti s cílem zajistit, aby řídicí a dozorčí orgány měly dostatečně rozmanité názory a odborné znalosti potřebné k dobrému porozumění aktuálním záležitostem a dlouhodobým rizikům a příležitostem týkajícím se podnikatelské činnosti podniku. Při posuzování profilů potřebných z hlediska optimální rozmanitosti řídicích a dozorčích orgánů by měla být vzata v úvahu povaha a složitost podnikatelské činnosti podniku, jakož i sociální a environmentální kontext, v němž podnik působí.

Aspekty rozmanitosti by se měly obecně týkat věku, pohlaví nebo vzdělání či profesních zkušeností. Je-li to relevantní s ohledem na zeměpisnou přítomnost a odvětví podnikání, v němž podnik působí, je také vhodné uvést zeměpisný původ, mezinárodní zkušenost, odborné znalosti v příslušných záležitostech udržitelnosti, zastoupení zaměstnanců a jiné aspekty, například sociálně-ekonomické zázemí.

Při výběru uchazeče na základě definovaných kritérií rozmanitosti by měla být zohledněna pravidla a všeobecně přijímané zásady nediskriminace (32).

Cíle

Podniky by měly uvést konkrétní měřitelné cíle pro příslušné aspekty rozmanitosti. Je obzvláště užitečné stanovit kvantitativní cíle a časové harmonogramy, zejména pokud jde o vyvážené zastoupení žen a mužů.

Provádění a výsledky

Podniky by měly uvést, jak jsou brány v úvahu cíle jejich politiky rozmanitosti při plánování nového obsazení pracovních míst, výběru, jmenování a hodnocení. Měly by také uvést informace o úloze příslušných výborů řídicích a dozorčích orgánů v těchto procesech. Podniky by také měly uvést, zda byly v relevantních případech akcionářům při volbě nebo prodloužení funkčního období členů řídicích a dozorčích orgánů poskytnuty informace o kritériích a cílech rozmanitosti.

Podniky by měly uvést stav provádění a výsledky přinejmenším od posledního výkazu, a to pro všechny aspekty dotčené politiky rozmanitosti. V případě, že cíle rozmanitosti nejsou splněny, měl by podnik uvést, jak a kdy hodlá tyto cíle splnit.


(1)  Úř. věst. L 330, 15.11.2014, s. 1.

(2)  Úř. věst. L 182, 29.6.2013, s. 19.

(3)  Jestliže tyto pokyny poukazují na vykazující „subjekt“, ať už se jedná o jednotlivý „podnik“ nebo „skupinu“ prostřednictvím mateřského podniku, pro přehlednost se používá pojem „podnik“.

(4)  COM(2016) 739 final.

(5)  Cíl 12.6: „Vybízet podniky, zejména velké a nadnárodní společnosti, aby přijaly udržitelné postupy a začlenily informace o udržitelnosti do svého cyklu podávání zpráv.“

(6)  Cíl 5.5: „Zajistit úplnou a efektivní účast žen a rovné příležitosti pro ženy k výkonu vedoucích funkcí na všech úrovních rozhodování v politickém, ekonomickém a veřejném životě.“

(7)  Závěrečná zpráva pracovní skupiny by měla být předložena na summitu G20 ve dnech 7.–8. července 2017.

(8)  Další informace o procesu veřejných konzultací lze najít na http://ec.europa.eu/finance/company-reporting/non-financial_reporting/index_en.htm#related-documents

(9)  Čl. 1 odst. 1 směrnice.

(10)  V 8. bodě odůvodnění směrnice se také uvádí, že „[ ] závažnost těchto dopadů by měla být posouzena z hlediska jejich rozsahu a významu. Riziko nepříznivých dopadů může být způsobeno činností samotných podniků nebo může být spojeno s jejich působením a v relevantních a přiměřených případech s jejich produkty, službami a obchodními vztahy, včetně vztahů s dodavatelskými a subdodavatelskými řetězci.“

(11)  Podniky například mohou použít předběžnou analýzu, na kterou se odkazuje v příloze I nařízení EMAS (nařízení (ES) č. 1221/2009 Evropského parlamentu a Rady ze dne 25. listopadu 2009 http://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?uri=CELEX%3A32009R1221).

(12)  Například odvětvové referenční dokumenty v systému EMAS identifikují dobrou praxi a ukazatele související s environmentálními aspekty.

(13)  Například podniky, které zavedly systém řízení kvality nebo systém environmentálního řízení (např. ISO 14001 nebo EMAS) nebo provádějí posouzení environmentálního životního cyklu, je mohou použít jako východisko k posouzení významnosti a uvedení informací o významných aspektech.

(14)  Grafy, diagramy, schémata apod.

(15)  Křížové odkazy a odkazy na další zdroje by měly být inteligentní a uživatelsky přívětivé, například na základě praktického pravidla „maximálně jednoho kliknutí mimo rámec zprávy“.

(16)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (obecné nařízení o ochraně osobních údajů) (Úř. věst. L 119, 4.5.2016, s. 1).

(17)  Například v aspektech souvisejících se změnou klimatu nebo s pracovními podmínkami.

(18)  Pro další informace viz závěry pracovní skupiny pro zveřejňování finančních informací v souvislosti se změnou klimatu vedené odvětvím, již zřídila Rada pro finanční stabilitu.

(19)  Pro další informace viz závěry pracovní skupiny pro zveřejňování finančních informací v souvislosti se změnou klimatu vedené průmyslem, již zřídila Rada pro finanční stabilitu.

(20)  Pro další informace viz závěry pracovní skupiny pro zveřejňování finančních informací v souvislosti se změnou klimatu vedené průmyslem, již zřídila Rada pro finanční stabilitu.

(21)  Pro další informace viz závěry pracovní skupiny pro zveřejňování finančních informací v souvislosti se změnou klimatu vedené průmyslem, již zřídila Rada pro finanční stabilitu.

(22)  Včetně emisí skleníkových plynů, toxických látek, acidifikujících a eutrofizujících látek atd.

(23)  Jako například povinnosti vyplývající ze směrnic EU (směrnice o průmyslových emisích, systém obchodování s emisemi, rámcová směrnice o vodě, REACH, směrnice o skládkách, směrnice o vozidlech s ukončenou životností, směrnice o odpadních elektrických a elektronických zařízeních a směrnice o omezení používání některých nebezpečných látek) a evropského registru úniků a přenosů znečišťujících látek.

(24)  Informace, které vypovídají o rasovém nebo etnickém původu, náboženském vyznání či filozofickém přesvědčení nebo členství v odborech nebo sexuální orientaci fyzické osoby, jsou považovány za zvláštní kategorii osobních údajů podle článku 9 nařízení (EU) 2016/679, které by neměly být zpracovávány, není-li splněna jedna z podmínek stanovených v tomto článku. Podniky by proto měly ve vztahu k těmto otázkám uvádět pouze anonymizované nebo agregované údaje (zabraňující identifikaci jednotlivců).

(25)  Například v souladu s Úmluvou Mezinárodní organizace práce o domorodém a kmenovém obyvatelstvu, 1989 (č. 169).

(26)  Například v souladu s Úmluvou OSN o právech osob se zdravotním postižením.

(27)  Například s odkazem na „Resolution concerning decent work in global supply chains“ (Usnesení týkající se důstojné práce v globálních dodavatelských řetězcích) přijaté na 105. zasedání Mezinárodní konference práce (ILO, 2016) http://www.ilo.org/ilc/ILCSessions/105/texts-adopted/WCMS_497555/lang--en/index.htm

(28)  OECD (2016), OECD Due Diligence Guidance for Responsible Supply Chains of Minerals from Conflict-Affected and High-Risk Areas (Pokyny OECD pro náležitou péči v zodpovědných dodavatelských řetězcích nerostných surovin z oblastí postižených konflikty a vysoce rizikových oblastí): třetí vydání, OECD Publishing, Paříž. http://dx.doi.org/10.1787/9789264252479-en

(29)  Zatímco požadavky na uvedení nefinančních informací se vztahují na velké subjekty veřejného zájmu s více než 500 zaměstnanci, požadavky na uvedení informací týkajících se rozmanitosti řídicích a dozorčích orgánů se vztahují pouze na velké kotované společnosti.

(30)  Podle článku 20 směrnice 2013/34/EU.

(31)  Podle článku 19a směrnice 2013/34/EU.

(32)  Na základě etnického původu, rasy, zdravotního postižení nebo sexuální orientace.


IV Informace

INFORMACE ORGÁNŮ, INSTITUCÍ A JINÝCH SUBJEKTŮ EVROPSKÉ UNIE

Rada

5.7.2017   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 215/21


PROTIDROGOVÝ AKČNÍ PLÁN EU NA OBDOBÍ 2017–2020

(2017/C 215/02)

OBSAH

Úvod

1.

Snižování poptávky po drogách

2.

Snižování nabídky drog

3.

Koordinace

4.

Mezinárodní spolupráce

5.

Informace, výzkum, monitorování a hodnocení

PŘÍLOHA I – 15 zastřešujících ukazatelů pro protidrogový akční plán EU na období 2017–2020

PŘÍLOHA II – Glosář zkratek

Úvod

Užívání zakázaných drog a zneužívání drog obecně je závažný problém, který se dotýká jednotlivců, rodin i komunit napříč celou Evropou. Nejen že má zneužívání drog řadu zdravotních a sociálních dopadů, ale trh se zakázanými drogami nadto představuje v celé Evropě – a samozřejmě i celosvětově – jeden z nejvýznamnějších prvků trestné činnosti.

V prosinci roku 2012 přijala Rada protidrogovou strategii EU na období 2013–2020. Cílem této strategie je přispět ke snižování poptávky po drogách a nabídky drog v rámci EU. Jejím cílem je rovněž snižování zdravotních a sociálních rizik a nepříznivých důsledků spojených s užíváním drog, a to pomocí strategického přístupu, který podporuje a doplňuje vnitrostátní politiky a poskytuje rámec pro koordinovaná a společná opatření a který je i základem a politickým rámcem pro vnější spolupráci EU v této oblasti. Tohoto cíle bude dosaženo prostřednictvím integrovaného, vyrovnaného a fakticky podloženého přístupu.

Hlavní úkoly protidrogové strategie jsou:

přispět k měřitelnému snížení poptávky po drogách, drogové závislosti a zdravotních a sociálních rizik a nepříznivých důsledků spojených s užíváním drog,

přispět k narušení trhu se zakázanými drogami a k měřitelnému omezení dostupnosti zakázaných drog,

podporovat koordinaci prostřednictvím aktivní diskuse a analýzy vývoje a výzev v oblasti drog na úrovni EU i úrovni mezinárodní,

více posílit dialog a spolupráci mezi EU a třetími zeměmi a mezinárodními organizacemi a fóry v otázce drog,

přispět k lepšímu šíření výsledků monitorování, výzkumu a hodnocení a k lepšímu pochopení všech aspektů problematiky drog a dopadu intervencí, aby bylo možné zajistit spolehlivý a komplexní faktický základ pro politiky a opatření;

Protidrogový akční plán EU uvedený v tomto dokumentu vychází stejně jako protidrogová strategie EU ze základních zásad práva EU a podporuje hodnoty, na nichž je Unie postavena: úctu k lidské důstojnosti, svobodu, demokracii, rovnost, solidaritu, právní stát a lidská práva. Vychází rovněž z úmluv OSN, které poskytují mezinárodní právní rámec mimo jiné pro řešení problematiky užívání zakázaných drog, jakož i z Všeobecné deklarace lidských práv.

Protidrogový akční plán stanoví opatření, která budou prováděna v zájmu dosažení cílů protidrogové strategie. Tato opatření spadají do dvou politických oblastí protidrogové strategie:

snižování poptávky po drogách a

snižování nabídky drog,

a do tří průřezových témat této strategie:

koordinace,

mezinárodní spolupráce a

informace, výzkum, monitorování a hodnocení.

Uvedená opatření jsou v souladu s cíli protidrogové strategie EU na období 2013–2020. Při navrhování opatření byla zohledněna potřeba, aby se jednalo o opatření fakticky podložená, vědecky spolehlivá, realistická, časově vymezená, dostupná, měřitelná a s jasně relevantním významem a přidanou hodnotou pro EU. Akční plán uvedený v tomto dokumentu stanoví harmonogram, odpovědné strany, ukazatele a mechanismy shromažďování nebo posuzování údajů.

Na základě stávajících mechanismů podávání zpráv je v příloze I stanovena řada zastřešujících ukazatelů. Tyto ukazatele usnadňují měření celkové účinnosti protidrogového akčního plánu EU a nepřinášejí žádnou dodatečnou zátěž ohledně podávání zpráv. Na řadu z těchto ukazatelů se podle potřeby v celém plánu odkazuje. Dále jsou v celém plánu stanoveny ukazatele, jež využívají programových, hodnotících a jiných zdrojů údajů. Použití těchto ukazatelů závisí na postupech shromažďování údajů v každém členském státě nebo na úrovni orgánů EU.

V souladu s požadavkem strategie, aby její podrobné provádění bylo stanoveno v rámci dvou po sobě následujících akčních plánů, byl první akční plán pro provádění stávající protidrogové strategie EU přijat v roce 2013 a jeho platnost skončila v roce 2016. V roce 2016 bylo dokončeno externí posouzení protidrogové strategie EU v polovině období a provádění protidrogového akčního plánu EU na období 2013–2016. Z tohoto posouzení vyplynulo, že provádění většiny opatření stanovených v akčním plánu skončilo nebo probíhá. Výsledky rovněž ukázaly, že k provádění protidrogové strategie EU v období 2013–2020 je zapotřebí druhý akční plán, přičemž by se mělo jednat o aktualizovanou verzi protidrogového akčního plánu EU na období 2013–2016. Protidrogový akční plán EU na období 2017–2020 uvedený v příloze zohledňuje výsledky provedeného hodnocení a nejvýznamnější změny, k nimž došlo v oblasti drogové situace a souvisejících politik po přijetí předchozího akčního plánu.

1.   Snižování poptávky po drogách

Přispět k měřitelnému snížení užívání zakázaných drog, problémového užívání drog, drogové závislosti a zdravotních a sociálních nepříznivých důsledků spojených s užíváním drog, jakož i k oddálení počátku jejich užívání

Cíl

Opatření

Harmonogram

Odpovědná strana

Ukazatel(e)

Mechanismy shromažďování/posuzování údajů

1.

Předcházet užívání drog a oddalovat počátek jejich užívání

1.

Zlepšit dostupnost a účinnost fakticky podložených (1) preventivních opatření, jež zohledňují níže uvedené rizikové a ochranné faktory:

a.

populační faktory, např. věk; pohlaví; vzdělání a kulturní a sociální faktory;

b.

situační faktory, např. bezdomovectví; migraci a žadatele o azyl; užívání drog v zábavních a nočních podnicích; užívání drog na pracovišti; a řízení vozidla pod vlivem drog a

c.

individuální faktory, např. duševní zdraví; problémové chování a psychosociální vývoj a další faktory, o nichž je známo, že mohou ovlivnit náchylnost jednotlivce k užívání drog, např. genetické vlivy a rodinné zázemí.

Probíhá

ČS

Zastřešující ukazatele 1, 11, 12

Dostupnost obecně platných a environmentálních fakticky podložených preventivních opatření a rozsah, v němž jsou v členských státech přijímána

Dostupnost fakticky podložených cílených preventivních opatření, včetně opatření založených na práci v rámci rodiny a komunity, a rozsah, v němž jsou v členských státech přijímána

Dostupnost fakticky podložených opatření indikativní prevence a rozsah, v němž jsou v členských státech přijímána

Zprávy EMCDDA/balíček vnitrostátních zpráv sítě Reitox

Zprávy členských států o výsledcích opatření

 

2.

Kromě prevence užívání drog, posilovat a lépe zaměřit opatření v oblasti prevence a odvracení za účelem oddálení věku, kdy dochází k prvnímu užití zakázaných drog a dalších psychoaktivních látek.

Probíhá

ČS

Zastřešující ukazatele 1, 5, 11, 12

Dostupnost fakticky podložených opatření v oblasti prevence a odvracení, která jsou zaměřená na mladé lidi v rámci rodiny, komunity a formálního a neformálního učení, a rozsah, v němž jsou v členských státech přijímána

Zprávy EMCDDA

Zprávy členských států o výsledcích opatření

 

3.

Výměna osvědčených postupů týkajících se všech forem preventivních opatření zaměřených na děti a mladé lidi, rodiče a vzdělávací prostředí, a zohledňujících zároveň také genderově specifické potřeby, včetně vzdělávacích aktivit, programů založených na práci v rámci komunity, programů využívajících internet a sociální média.

Probíhá

ČS

EMCDDA

Přehled případů výměny osvědčených postupů mezi členskými státy

Pozitivní hodnocení výsledků opatření založených na osvědčených postupech, pokud jde o chování (jsou-li k dispozici)

Portál osvědčených postupů EMCDDA

Zprávy COM

Zprávy ČS

Zprávy Fóra občanské společnosti pro otázky drog

 

4.

Zvyšovat povědomí o rizicích spojených s užíváním zakázaných drog a dalších psychoaktivních látek a o souvisejících důsledcích a zlepšovat dovednosti a schopnosti v rámci prevence užívání drog.

Probíhá

ČS

COM

EMCDDA

Zastřešující ukazatele 5, 12

Úroveň informovanosti obecné populace a mládeže o zdravých způsobech života a o rizicích spojených s užíváním zakázaných drog a dalších psychoaktivních látek a souvisejících důsledcích a úroveň dovedností a schopností osob činných v prevenci užívání drog

Zprávy EMCDDA

Průzkumy Eurobarometr

ESPAD

HBSC/WHO Evropa

 

5.

Umožnit informovanější reakci, pokud jde o problematiku zneužívání psychoaktivních léčivých přípravků.

2017–2020

ČS

PS Rady (HDG – léčiva a zdravotnické prostředky

EMA

EMCDDA

Řada iniciativ zaměřujících se na prosazování vhodného užívání psychoaktivních léčivých přípravků

Shromažďování a porovnávání faktů a mezinárodních příkladů, pokud jde o způsob snižování rizik odchylného užívání nebo zneužívání psychoaktivních léčivých přípravků

Počet kurzů zaměřených na používání léčiv k tlumení a léčbě bolesti a určených lékařům a jiným zdravotnickým pracovníkům

Zprávy ČS

EMCDDA

Zprávy EMA

2.

Zvýšit účinnost léčby drogové závislosti a rehabilitací, včetně služeb poskytovaných osobám s komorbiditou, s cílem omezit užívání zakázaných drog, problematické užívání drog, incidenci drogové závislosti a zdravotní a sociální rizika a nepříznivé důsledky spojené s užíváním drog a podpořit rekonvalescenci a opětovné začlenění problematických a závislých uživatelů drog do společnosti

6.

Rozvíjet a rozšiřovat rozmanitost a dostupnost fakticky podložených komplexních a integrovaných služeb léčby drogové závislosti, pokrytí těmito službami a přístup k nim. Zajistit, aby se tyto služby zaměřovaly na léčbu polyvalentního užívání drog (kombinace užívání zakázaných a povolených látek, včetně psychoaktivních léčivých přípravků, alkoholu a tabáku) a na nové potřeby stárnoucích uživatelů drog a problémy související s genderem.

a.

Zavádět a zdokonalovat odbornou přípravu se zaměřením na problematiku závislostí určenou pro zdravotnické a sociální pracovníky.

b.

Vypracovat a provádět programy včasné detekce a intervence, rychlé intervence a léčby pro děti a mladé lidi užívající drogy.

Probíhá

ČS

Zastřešující ukazatele 1, 6, 11

Šíře a rozmanitost škály fakticky podložených komplexních a integrovaných služeb léčby drogové závislosti poskytovaných na úrovni členských států, včetně služeb zaměřených na léčbu polyvalentního užívání drog a potřeby stárnoucích uživatelů drog

Údaje členských států ohledně retence v léčbě a jejích výsledcích

Zprávy EMCDDA/balíček vnitrostátních zpráv sítě Reitox

Portál osvědčených postupů EMCDDA

Konečné hodnocení protidrogové strategie a protidrogového akčního plánu EU

Zprávy ČS

 

7.

Rozšiřovat poskytování služeb v oblasti rehabilitace/opětovného začleňování do společnosti a rekonvalescence s důrazem na služby, které:

a.

se zaměřují na poskytování kontinuální péče jedincům prostřednictvím systému řízení případů a spolupráce mezi agenturami;

b.

se zaměřují na podporu opětovného začlenění (včetně zaměstnatelnosti a bydlení) problematických a závislých uživatelů drog, případně včetně vězňů a stárnoucích uživatelů drog, do společnosti;

c.

zlepšují diagnostiku a léčbu psychiatrických a fyzických komorbidit zahrnujících užívání drog, například pomocí rychlého vyšetření na hepatitidu typu B a C a na HIV, jakož i na jiné pohlavně přenosné nemoci a tuberkulózu,

d.

zohledňují genderově specifické potřeby a

e.

oslovují zranitelné komunity/populace.

Probíhá

ČS

Zastřešující ukazatel 11

Údaje ČS ohledně:

míry nárůstu služeb v oblasti rehabilitace/opětovného začleňování do společnosti a rekonvalescence využívajících systém řízení případů a spolupráci mezi agenturami

míry nárůstu počtu genderově specifických programů rehabilitace/opětovného začleňování do společnosti a rekonvalescence

míry nárůstu počtu programů komunitní a vězeňské péče, zejména se zaměřením na uživatele drog s komorbiditami, zahrnujících partnerství mezi službami pro léčbu duševního zdraví a službami v oblasti rehabilitace/opětovného začleňování do společnosti a rekonvalescence v souvislosti s drogami

úrovně a doby trvání abstinence od konzumace zakázaných nebo povolených drog osobami, jež ukončily léčbu drogové závislosti

dostupnosti možností léčby pro potřeby osob, které se k užívání drog vrátí, a stárnoucích uživatelů drog

Zprávy EMCDDA

Zprávy ČS ohledně výsledků služeb

 

8.

a.

Zlepšit případně dostupnost služeb, pokrytí službami a přístup k nim v oblasti zmírňování rizik a nepříznivých důsledků užívání drog, například programů na výměnu jehel a injekčních stříkaček, substituční léčby závislosti na opioidech, programů zvládání předávkování opioidy, za účelem zmírnění negativního dopadu užívání drog, prevence a podstatného snížení počtu úmrtí přímo a nepřímo souvisejících s drogami a výskytu infekčních nemocí přenášených krví, které jsou spojeny s užíváním drog a mezi něž patří mimo jiné i HIV a virová hepatitida, jakož i pohlavně přenosné nemoci a tuberkulóza, v souladu s doporučením WHO ohledně komplexního balíčku zdravotních služeb pro injekční uživatele drog.

b.

Podle vnitrostátní situace lépe předcházet úmrtím souvisejícím s drogami, například s opiáty, poskytnutím přístupu k povoleným farmaceutickým lékovým formám léčivých přípravků obsahujících naloxon konkrétně certifikovaným pro léčbu příznaků předávkování opioidy, a to v nepřítomnosti lékařů vyškolenými laiky.

c.

Identifikovat a překonat překážky bránící přístupu injekčních uživatelů drog včetně vězňů a dalších zranitelných skupin k léčbě HIV a hepatitidy typu C.

d.

Provádět výměnu informací a případně osvědčených postupů v oblasti opatření na zmírňování rizik a nepříznivých důsledků užívání drog, například programů na výměnu jehel a injekčních stříkaček, substituční léčby závislosti na opioidech, aplikačních místností, programů distribuce naloxonu, vzájemné asistence, terénních léčebných programů, léčby hepatitidy typu C, testování tablet, sebetestování na HIV/AIDS, a to v souladu s mezinárodními právními předpisy.

Probíhá

ČS

EMCDDA

COM

Zastřešující ukazatele 2, 3, 4, 11

Případně míra zvýšené dostupnosti fakticky podložených opatření na zmírňování rizik a nepříznivých důsledků užívání drog a přístupu k těmto opatřením v členských státech

Přehled případů výměn osvědčených postupů v oblasti opatření na zmírňování rizik a nepříznivých důsledků užívání drog

Počet členských států, které se řídí doporučením WHO ohledně komplexního balíčku zdravotních služeb pro injekční uživatele drog:

programy týkající se jehel/injekčních stříkaček

substituční léčba závislosti na opioidech

testování HIV a související poradenství

léčba HIV a související péče

programy zaměřené na používání kondomů

behaviorální intervence

prevence a zvládání hepatitidy, tuberkulózy a duševních poruch

intervence v oblasti sexuálního a reprodukčního zdraví

odborná příprava se zaměřením na naloxon a určená laikům, coby nenahraditelný předpoklad pro bezpečné programy užívání látky v domácím prostředí

Pokrytí osob závislých na opioidech programy substituční léčby závislosti na opioidech

Případně míra dostupnosti služeb v oblasti zmírňování nepříznivých důsledků užívání drog, jako jsou programy distribuce naloxonu, opatření a programy na zmírňování nepříznivých důsledků užívání drog v nočních podnicích zaměřené na zranitelné komunity/populace

Počet programů, které injekčním uživatelům drog usnadňují přístup k léčbě viru hepatitidy C (HCV), a počet osob pokrytých těmito programy

Míra provádění pokynů ECDC/EMCDDA pro prevenci a kontrolu infekčních nemocí mezi injekčními uživateli drog

Zprávy EMCDDA/balíček vnitrostátních zpráv sítě Reitox

Zprávy ČS

Fórum občanské společnosti pro otázky drog

Fórum občanské společnosti pro otázky HIV/AIDS, virové hepatitidy a tuberkulózy

 

9.

Zvyšovat rozvoj, dostupnost a pokrytí u opatření na poskytování zdravotní péče uživatelům drog ve věznicích a po jejich propuštění s cílem poskytovat takovou péči, která bude z hlediska kvality rovnocenná péči poskytované v rámci komunity.

Probíhá

ČS

Zastřešující ukazatel 10

Dostupnost služeb pro uživatele drog ve věznicích (jako jsou programy substituční léčby závislosti na opioidech, případně programy distribuce naloxonu a programy na výměnu jehel, v souladu s vnitrostátními právními předpisy, a programy týkající se prevence a zvládání HIV, hepatitidy typu B, typu C a tuberkulózy) a míra, v níž politiky a postupy zdravotní péče ve věznicích obsahují modely péče zahrnující osvědčené postupy při posuzování potřeb a kontinuity péče pro vězně během výkonu trestu odnětí svobody

Míra kontinuity péče poskytované vězeňskými a komunitními službami propuštěným, se zvláštním důrazem na předcházení předávkování drogami

Zprávy EMCDDA/balíček vnitrostátních zpráv sítě Reitox

Zprávy ČS o službách

3.

Zavést do snižování poptávky po drogách koordinované přístupy založené na osvědčených a kvalitních postupech

10.

Provádět minimální požadavky EU na jakost schválené Radou v roce 2015 (2), jež přispějí k překonání rozdílů mezi teorií a praxí, ohledně:

a.

opatření environmentální, univerzální, selektivní a indikativní prevence;

b.

opatření včasné detekce a intervence;

c.

opatření na zmínění rizika a nepříznivých důsledků užívání drog a

d.

opatření v oblasti léčby, rehabilitace, začleňování do společnosti a rekonvalescence

a monitorování jejich provádění.

2017–2020

Rada

PS Rady (HDG)

ČS

COM

EMCDDA

Přezkum důkazů o provádění opatření a programů zaměřených na snižování poptávky po drogách v souladu s požadavky

Počet specializovaných programů odborné přípravy pro odborné pracovníky v oblasti snižování poptávky po drogách nebo odhadovaný počet odborných pracovníků oslovených těmito programy

Zapojení občanské společnosti do provádění požadavků, včetně plánování a zavádění

Počet projektů a programů podporovaných na úrovni EU, které prosazují výměnu osvědčených postupů při provádění těchto požadavků

Zapojení do mezirezortní spolupráce s cílem podpořit provádění těchto požadavků

Portál osvědčených postupů EMCDDA

Zprávy ČS

Konečné hodnocení protidrogové strategie a protidrogového akčního plánu EU

2.   Snižování nabídky drog

Přispět k měřitelnému snížení dostupnosti a nabídky zakázaných drog v EU

Cíl

Opatření

Harmonogram

Odpovědná strana

Ukazatel(e)

Mechanismy shromažďování/posuzování údajů

4.

Posílit účinnou koordinaci v oblasti prosazování práva a spolupráci v rámci EU pro potlačování činností souvisejících se zakázanými drogami, případně v souladu s příslušnými opatřeními stanovenými během daného politického cyklu EU

11.

Optimálně využít dostupné zpravodajské a jiné informace sdílením nástrojů pro prosazování práva, komunikačních kanálů a jiných nástrojů používaných pro sběr a analýzu informací souvisejících s drogami.

Probíhá

ČS

Europol

Eurojust

PS Rady (COSI)

Zastřešující ukazatele 7, 15

Rozsah cílených činností s velkým dopadem, které jsou založeny na zpravodajských informacích, rozsah společných operací, společných vyšetřovacích týmů a přeshraničních iniciativ spolupráce se zaměřením na zločinná spolčení, jejichž činnost souvisí se zakázanými drogami

Intenzivnější využívání sdílených informací, analýz a expertních systémů Europolu nebo jiných donucovacích orgánů souvisejících s drogami

Výsledky projektů EMPACT a dvoustranných a mnohostranných iniciativ

Počet případů souvisejících s drogami, které byly předány Eurojustu a Europolu, včetně kvalitativních a kontextuálních informací o případech

Zprávy Europolu

Zprávy Eurojustu

Zprávy EMCDDA

Zprávy hlavních aktérů projektů EMPACT

 

12.

Určit nejnaléhavější hrozby související s organizovanou trestnou činností v oblasti drog a stanovit mezi nimi priority.

2017

Rada

PS Rady (COSI)

Europol

ČS

COM

Zavedení politického cyklu EU pro organizovanou trestnou činnost a závažnou mezinárodní trestnou činnost na období 2018–2021

EU SOCTA

Víceleté strategické plány (MASP)

Operační plány

Zprávy hlavních aktérů projektů EMPACT

Zprávy Europolu

 

13.

Posílit odbornou přípravu agentury CEPOL pro úředníky donucovacích orgánů zaměřenou na výrobu zakázaných drog, obchod s nimi a finanční trestnou činnost, zejména vzdělávací metody a techniky:

a.

pro boj proti používání nových komunikačních technologií při výrobě zakázaných drog a obchodu s nimi;

b.

pro posílení konfiskace aktiv;

c.

pro boj proti praní peněz;

d.

pro odhalování a likvidaci tajných nelegálních laboratoří a pěstíren konopí.

2017–2020

ČS

CEPOL

Europol

PS Rady (COSI)

COM

Pravidelně prováděné posouzení potřeb v oblasti vzdělávání

Dostupnost příslušných vzdělávacích kurzů a osvojení jejich obsahu

Počet úředníků donucovacích orgánů, kteří byli vyškoleni a následně uplatněni

Výroční zpráva CEPOL

Vzdělávací program CEPOL

Zprávy hlavních aktérů projektů EMPACT

 

14.

Zintenzivnit činnosti v rámci boje proti omamným látkám prostřednictvím posílení a monitorování účinnosti regionálních platforem pro sdílení informací a regionálních platforem pro sdílení bezpečnostních opatření s cílem narušit a odstranit nové hrozby vyplývající ze změny drogových tras.

Probíhá

COM

ČS

Europol

PS Rady (COSI)

Regionální platformy pro sdílení informací

Regionální platformy pro sdílení bezpečnostních opatření

Zastřešující ukazatel 7

Počet činností založených na zpravodajských informacích vedoucích k narušení a odstranění drogových tras

Úroveň sdílení informací prostřednictvím efektivní činnosti sítě styčného důstojníka

Platformy pro sdílení informací a bezpečnostních opatření a hodnotící zprávy

Zprávy EMCDDA

EU SOCTA

Zprávy hlavních aktérů projektů EMPACT

Zprávy Europolu

MAOC (N) (3)

 

15.

Posílit opatření pro předcházení zneužívání prekursorů a pre-prekursorů drog používaných při nedovolené výrobě drog.

Probíhá

ČS

Europol

COM

PS Rady (CUG,

COSI)

Počet případů a množství přerušených nebo zabavených zásilek prekursorů určených k nedovolenému použití

Výsledky projektů EMPACT

Využívání on-line systému předběžného oznamování vývozu (PEN) a intenzivnější využívání systému pro komunikaci případů souvisejících s prekursory (PICS)

Počet společných navazujících zasedání a jiných činností v souvislosti s předcházením zneužívání prekursorů a pre-prekursorů

Zprávy donucovacích orgánů EU a ČS

EMPACT

Zprávy hlavních aktérů

Zprávy Europolu

 

16.

Bojovat proti přeshraničnímu obchodu s drogami, včetně dopravy pomocí kontejnerových a balíkových zásilek, a posílit bezpečnost hranic, zejména v námořních přístavech, na letištích a pozemních hraničních přechodech v EU zvýšeným úsilím, a to i v oblasti sdílení zpravodajských a dalších informací, ze strany příslušných donucovacích orgánů.

Probíhá

ČS

Europol

PS Rady

(CCWP,

COSI)

Počet multidisciplinárních společných operací prováděných různými agenturami a příslušných iniciativ přeshraniční spolupráce

Posílená výměna informací, například memorand o porozumění (MOU) dohodnutých mezi donucovacími orgány a příslušnými subjekty, jako jsou letecké společnosti, letecké expresní kurýrní služby, lodní společnosti, přístavní orgány a chemické podniky

Výsledky projektů EMPACT

Intenzivnější sdílení zpravodajských a dalších informací o přeshraničním obchodu s drogami, mimo jiné prostřednictvím dostupných systémů ostrahy hranic

Provádění směrnice EU o jmenné evidenci cestujících (PNR)

Zprávy hlavních aktérů projektů EMPACT

Zprávy Europolu

Zprávy CCWP

Zprávy ČS

MAOC(N)

Frontex

 

17.

Provádění klíčových ukazatelů v oblasti snižování nabídky drog, které přijala Rada v roce 2013 (4).

2017–2020

COM

ČS

Rada

PS Rady (HDG)

EMCDDA

Europol

Rozsah provádění těchto ukazatelů:

Počet záchytů a množství zachycených drog

Čistota a obsah drog

Ceny drog

Zlikvidovaná zařízení na výrobu drog

Počet drogových trestných činů

Dostupnost drog z hlediska průzkumů v populaci

Odhady velikosti trhu

Přehled stávajících údajů shromážděných ve členských státech o nabídce drog na vnitrostátní úrovni

Zprávy EMCDDA

Zprávy Europolu

5.

Posílit účinnou justiční spolupráci a právní předpisy v rámci EU

18.

Posílit justiční spolupráci v EU se zaměřením na přeshraniční obchod s drogami, praní peněz a konfiskace výnosů z organizované trestné činnosti související s drogami.

2017–2020

Rada

COM

ČS

Eurojust

Včasné provedení opatření a právních předpisů dohodnutých na úrovni EU a týkajících se a) konfiskace a vymáhání majetku z trestné činnosti (5); b) praní peněz (6); c) sblížení definic trestných činů a sankcí v oblasti nedovoleného obchodu s drogami v EU (7)

Nárůst případů finančních vyšetřování a konfiskací v souvislosti s výnosy z organizované trestné činnosti související s drogami prostřednictvím donucovacích orgánů EU a justiční spolupráce v rámci EU

Včasnost a účinnost odpovědí na žádosti o vzájemnou právní pomoc a vydání evropských zatýkacích rozkazů v souvislosti s nedovoleným obchodem s drogami

Zprávy Eurojustu

Zprávy ČS

 

19.

Zavést a přijmout nová legislativní opatření EU pro boj proti výskytu, užívání a rychlému šíření nových psychoaktivních látek.

2017–2020

COM

Rada

PS Rady (HDG)

ČS

EMCDDA

Europol

EUROJUST

Platné právní předpisy EU

Provádění právních předpisů EU v členských státech

Aktualizace pokynů EU pro výměnu informací a postupů hodnocení rizik

Monitorování účinků nových legislativních opatření se zvláštním zaměřením na dopady nahrazování na trhu s nelegálními drogami

Zprávy ČS

Zprávy EMCDDA

COM

(opatření EU)

 

20.

Provádět právní předpisy EU týkající se prekursorů drog s cílem předcházet jejich zneužívání a současně nenarušovat legální obchod.

Probíhá

Rada

COM

ČS

Informace o případech a množství přerušených nebo zabavených zásilek prekursorů určených k nedovolenému použití

Výsledky projektů EMPACT

Využívání on-line systému předběžného oznamování vývozu (PEN) a intenzivnější využívání systému pro komunikaci případů souvisejících s prekursory (PICS)

Počet společných navazujících zasedání a jiných činností v souvislosti s předcházením zneužívání prekursorů a pre-prekursorů

Výroční zpráva INCB o prekursorech drog

Zprávy Evropské komise a EMCDDA

 

21.

Zabývat se používáním některých farmakologicky účinných látek (v souladu s jejich definicí ve směrnici 2011/62/EU) jako příměsí při výrobě zakázaných drog.

Probíhá

ČS

COM

EMA

Europol

Informace o zabavení účinných látek používaných jako příměsi při výrobě zakázaných drog

Včasné provedení nových požadavků právních předpisů EU zaměřených na zabezpečení dodavatelského řetězce účinných látek podle směrnice 2011/62/EU o padělaných léčivých přípravcích

Zprávy CCWP a CUG

Zprávy ČS

 

22.

Členské státy ve vhodných případech a v souladu se svými právními rámci poskytují a uplatňují alternativy k donucovacím sankcím v případě pachatelů trestné činnosti, kteří jsou uživateli drog, a to v oblastech, jako je:

a.

vzdělávání;

b.

léčba (a odklad výkonu trestu s podmínkou léčby);

c.

pozastavení vyšetřování nebo trestního stíhání;

d.

rehabilitace a rekonvalescence;

e.

následná péče a začlenění do společnosti.

2017–2020

ČS

PS Rady (HDG

DROIPEN)

Větší dostupnost a provádění alternativ k donucovacím sankcím v případě pachatelů trestné činnosti, kteří jsou uživateli drog, a to v oblastech, jako je vzdělávání, léčba, rehabilitace, následná péče a začlenění do společnosti

Intenzivnější monitorování, provádění a hodnocení alternativ k donucovacím sankcím

Druh a počet alternativ k donucovacím sankcím stanovených a prováděných členskými státy

Informace o účinnosti využívání alternativ k donucovacím sankcím

Zprávy EMCDDA/balíček vnitrostátních zpráv sítě Reitox

Zprávy ČS

6.

Účinně reagovat na současné a nové trendy v oblasti zakázaných drog

23.

Určit strategické reakce zohledňující úlohu nových informačních a komunikačních technologií a hostingu souvisejících internetových stránek v rámci výroby, marketingu, nákupu a distribuce zakázaných drog a nových psychoaktivních látek, na vnitrostátní úrovni i na úrovni EU.

2017–2020

Rada

COM

PS Rady (HDG

COSI

CCWP)

ČS

Europol

CEPOL

EMCDDA

EUROJUST

Výsledky opatření v oblasti prosazování práva zaměřených na trestnou činnost související s drogami a prováděnou přes internet

Nárůst počtu společných operací a iniciativ přeshraniční spolupráce

Počet a dopad financovaných výzkumných projektů a nástrojů vyvinutých na podporu donucovacích orgánů

Počet dohod/jednání s příslušnými partnery z odvětví

Vytvoření glosáře termínů

Vytvoření soupisu monitorovacích nástrojů

Počet vzdělávacích akcí pro zúčastněné strany

Počet setkání s mezinárodními partnery, na nichž se jednalo o dané akci

Prozatímní přezkum politického cyklu EU

EMPACT

Zprávy hlavních aktérů

Zprávy Europolu

Statistika/výroční zpráva CEPOL

Zprávy EMCDDA

Zprávy ČS

Zprávy agentur EU

COM

3.   Koordinace

Účinně koordinovat protidrogovou politiku členských států a EU

Cíl

Opatření

Harmonogram

Odpovědná strana

Ukazatel(e)

Mechanismy shromažďování/posuzování údajů

7.

Zajistit účinnou koordinaci EU v oblasti drog

24.

Zintenzivnit sdílení informací mezi Horizontální pracovní skupinou pro drogy a dalšími příslušnými pracovními skupinami Rady, a zejména Stálým výborem pro operativní spolupráci v oblasti vnitřní bezpečnosti, za účelem lepší koordinace v rámci pilíře snižování nabídky drog:

zlepšit sdílení informací mezi Horizontální pracovní skupinou pro drogy a dalšími příslušnými zeměpisnými a tematickými pracovními skupinami Rady, jako jsou COSI, COAFR, COASI, COEST, COLAC, COTRA, COWEB, CONUN, COHOM, CCWP, COSCE, CUG a DROIPEN.

Probíhá

PRES

Rada

ESVČ

PS Rady (HDG)

Míra zohlednění protidrogové strategie EU a protidrogového akčního plánu EU v programech dalších pracovních skupin Rady, jako jsou: COSI, COAFR, COASI, COEST, COLAC, COTRA, COWEB, CONUN, COHOM, CCWP, COSCE, CUG a DROIPEN.

Zařazení pravidelného informativního bodu na pořad jednání Horizontální pracovní skupiny pro drogy o 1) činnostech v oblasti priorit politického cyklu EU souvisejících s drogami (na základě zpráv EMPACT, jednou během každého předsednictví), a 2) relevantních činnostech jiných pracovních skupin Rady, případně za přítomnosti předsedajících jiných relevantních pracovních skupin Rady

Zprávy pracovní skupiny Rady (HDG)

Zprávy předsednictví

 

25.

Každé předsednictví může svolat zasedání národních protidrogových koordinátorů, nebo případně i jiných seskupení, aby posoudilo nové trendy, účinné intervence a další politický vývoj, který by pro protidrogovou strategii EU a členské státy znamenal přidanou hodnotu.

Dvakrát ročně

PRES

ČS

Rozsah, v jakém je v pořadech zasedání národních protidrogových koordinátorů zohledněn vývoj, trendy a nové náhledy v oblasti politických reakcí a stanovena intenzivnější komunikace a výměna informací

Zprávy předsednictví

 

26.

Horizontální pracovní skupina pro drogy usnadní a) monitorování provádění protidrogového akčního plánu prostřednictvím tematických diskusí, a b) každoroční dialog o stavu drogové problematiky v Evropě.

(a)

Probíhá

(b)

Jednou ročně

PRES

PS Rady (HDG)

ČS

COM

EMCDDA

Europol

Rozsah provádění protidrogového akčního plánu

Počet opatření v rámci akčního plánu, jimž se věnovaly tematické diskuse v Horizontální pracovní skupině pro drogy

Vhodné načasování dialogu na úrovni Horizontální pracovní skupiny pro drogy o nejnovějších trendech a údajích souvisejících s problematikou drog

Zprávy předsednictví

 

27.

Zajistit soulad a kontinuitu opatření členských států a EU mezi jednotlivými předsednictvími s cílem posílit integrovaný, vyvážený a fakticky podložený přístup k problematice drog v EU.

Probíhá

PRES

PRES Trio

ČS

COM

PS Rady (HDG)

EMCDDA

Europol

Míra souladu a kontinuity opatření mezi jednotlivými předsednictvími

Pokrok v provádění priorit protidrogové strategie EU dosažený jednotlivými předsednictvími

Zprávy předsednictví

 

28.

Zajistit koordinaci protidrogových politik a reakcí EU s cílem podpořit mezinárodní spolupráci mezi EU, třetími zeměmi a mezinárodními organizacemi.

Probíhá

ESVČ

COM

PS Rady (HDG)

ČS

Úroveň souladu a soudržnosti, pokud jde o cíle, očekávané výsledky a opatření v rámci plánovaných protidrogových činností EU

Zahrnutí priorit souvisejících s drogami do strategií příslušných subjektů EU

Intenzivnější spolupráce mezi HDG a zeměpisnými/regionálními tematickými pracovními skupinami Rady, včetně COSI, COAFR, COASI, COEST, COLAT, COTRA, COWEB, CONUN a COHOM, CCWP, COSCE, CUG a DROIPEN

Počet zpráv předložených Dublinskou skupinou

Pravidelné zprávy podávané ESVČ a Komisí pracovní skupině Rady (HDG)

Dublinská skupina

 

29.

a.

Dosáhnout koordinované a náležité výše zdrojů na úrovni EU a na úrovni členských států s cílem realizovat priority protidrogové strategie EU.

b.

Posílit spolupráci příslušných vládních subjektů a nevládních organizací s cílem řešit rostoucí trend závislosti na stimulačních drogách, zejména na metamfetaminu, za účelem vypracování a sdílení osvědčených postupů v rámci prevence šíření lokálních epidemií, včetně snah omezit poptávku a nabídku, a sdílení informací o prevenci zneužívání lékařských přípravků k výrobě metamfetaminu.

Jednou ročně

2017–2020

ČS

COM

ESVČ

Rada

PS Rady (HDG)

Zastřešující ukazatel 14

Objem financování na úrovni EU a případně na úrovni členských států

Míra koordinace ohledně programů financování souvisejících s problematikou drog mezi pracovními skupinami Rady a Komisí

Úroveň kontaktů mezi odborníky ze statutárního i nestatutárního sektoru

Dostupnost přístupných intervencí

Počet realizovaných intervencí

Zprávy EMCDDA/balíček vnitrostátních zpráv sítě Reitox

Zprávy COM

Portál osvědčených postupů EMCDDA

8.

Zajistit účinnou koordinaci protidrogových politik na vnitrostátní úrovni

30.

Koordinovat opatření v oblasti protidrogové politiky mezi odbory vlády nebo ministerstvy a příslušnými agenturami na úrovni členských států a zajistit odpovídající víceoborové zastoupení v delegacích Horizontální pracovní skupiny pro drogy nebo k takovému zastoupení přispět.

Probíhá

ČS

Zastřešující ukazatel 14

Účinnost mechanismu koordinace horizontální protidrogové politiky na úrovni členských států

Počet průřezových opatření na úrovni členských států týkajících se poptávky po drogách a nabídky drog

Zprávy EMCDDA/balíček vnitrostátních zpráv sítě Reitox

Zprávy ČS

9.

Zajistit zapojení občanské společnosti do protidrogové politiky

31.

Prosazovat a posilovat dialog s občanskou společností a vědeckou obcí a jejich zapojení, pokud jde o formulování, provádění, monitorování a hodnocení protidrogových politik na úrovni členských států i na úrovni EU.

Probíhá

ČS

COM

PS Rady (HDG)

PRES

Vhodné načasování dialogů mezi evropským Fórem občanské společnosti pro otázky drog a Horizontální pracovní skupinou pro drogy během každého předsednictví

Zapojení evropského Fóra občanské společnosti pro otázky drog do přezkumu provádění protidrogového akčního plánu EU

Úroveň zapojení občanské společnosti a vědecké obce do formulování, provádění, monitorování a hodnocení protidrogové politiky členských států a EU

Vhodné načasování dialogu mezi vědeckou obcí (přírodní a společenské vědy, včetně výzkumu v oblasti neurovědy a behaviorálních věd) a Horizontální pracovní skupinou pro drogy

Zpětná vazba evropského Fóra občanské společnosti pro otázky drog a zástupců občanské společnosti na úrovni členských států a EU

Zprávy ČS

Zpětná vazba vědecké obce vyjádřená prostřednictvím vědeckého výboru EMCDDA

4.   Mezinárodní spolupráce

Komplexně a vyváženě posílit mezi EU a třetími zeměmi, jakož i mezinárodními organizacemi dialog a spolupráci se zaměřením na problematiku drog

Cíl

Opatření

Harmonogram

Odpovědná strana

Ukazatel(e)

Mechanismy shromažďování/posuzování údajů

10.

Začlenit protidrogovou strategii EU do celkového rámce EU pro zahraniční politiku jako součást komplexního přístupu plně využívajícího škály politik a diplomatických, politických a finančních nástrojů, které má EU k dispozici, a to soudržným a koordinovaným způsobem

32.

Zajistit soudržnost mezi vnitřními a vnějšími aspekty protidrogových politik EU a plně zahrnout problematiku drog do politických dialogů a rámcových dohod mezi EU a jejími partnery a věnovat se jí v rámci úsilí EU o prosazování globálních otázek či výzev.

Probíhá

COM

ESVČ

PRES

PS Rady (HDG)

ČS

Zastřešující ukazatel 13

Priority protidrogové politiky se ve větší míře odráží ve vnější politice a vnějších opatřeních EU

Priority související s problematikou drog jsou zahrnuty do strategií EU se třetími zeměmi a regiony

Počet platných dohod, strategických dokumentů a akčních plánů

Zprávy ESVČ

 

33.

Zajistit, aby priority příslušné politiky a rovnováha mezi snižováním poptávky a nabídky byly řádně zohledněny v politických variantách a při plánování, provádění a monitorování vnější pomoci, zejména ve zdrojových a tranzitních zemích, a to prostřednictvím projektů zahrnujících:

a.

rozvoj integrovaných, vyvážených a fakticky podložených protidrogových politik;

b.

snižování nabídky;

prevenci zneužívání prekursorů drog a pre-prekursorů;

c.

snižování poptávky po drogách a

d.

opatření zaměřená na alternativní rozvoj.

Probíhá

COM

ČS

ESVČ

Míra zohlednění priorit protidrogové politiky EU, zejména rovnováha mezi snižováním poptávky a nabídky ve financovaných prioritách a projektech

Míra provádění koordinovaných opatření v rámci akčních plánů mezi EU a třetími zeměmi a regiony

Počet vnitrostátních protidrogových strategií a akčních plánů třetích zemí, jejichž součástí jsou integrované protidrogové politiky

Zprávy COM, ESVČ a ČS týkající se programů a jejich monitorování a hodnocení

 

34.

Zlepšit kapacitu a posílit úlohu delegací EU tak, aby se mohly iniciativně angažovat v otázkách protidrogové politiky a efektivně informovaly o místní situaci v oblasti drog.

2017–2020

ESVČ

COM

ČS

Příslušné odborné znalosti, odborná příprava a politické vedení poskytované delegacím EU

Posílení spolupráce delegací EU v rámci regionálních sítí v oblasti protidrogové politiky

Lepší koordinace se členskými státy

Zprávy ESVČ a COM

Delegace EU

Zprávy Dublinské skupiny

 

35.

Podporovat a provádět přístup EU k alternativnímu rozvoji (v souladu s protidrogovou strategií EU na období 2013–2020, přístupem EU k alternativnímu rozvoji a hlavními zásadami pro alternativní rozvoj vypracovanými OSN v roce 2013) ve spolupráci se třetími zeměmi, a to při zohlednění lidských práv, bezpečnosti osob, genderových aspektů a zvláštních rámcových podmínek, včetně:

a.

zařazení alternativního rozvoje do obecnějšího programu členských států; podpory třetích států, které tak chtějí učinit, aby zahrnuly alternativní rozvoj do svých vnitrostátních strategií;

b.

přispění k iniciativám, jejichž cílem je omezit chudobu, konflikt a zranitelnost prostřednictvím podpory udržitelných a legálních zdrojů obživy zohledňujících genderovou problematiku, a to v případě osob, které byly či jsou zapojeny do pěstování rostlin používaných k výrobě zakázaných drog;

c.

zajištění patřičné úrovně financování a odborných znalostí na straně EU a členských států za účelem dalšího posílení a podpory úsilí zemí mimo EU o řešení a prevenci jevu pěstování rostlin používaných k výrobě zakázaných drog, pomocí opatření zaměřených na rozvoj venkova a posílení právního státu s cílem řešit výzvy v oblasti boje proti chudobě, veřejného zdraví, bezpečnosti a zabezpečení.

Probíhá

ČS

COM

ESVČ

Počet vnitrostátních politik, strategií a akčních plánů třetích zemí, jejichž součástí jsou:

o integrované přístupy k otázce pěstování rostlin používaných k výrobě zakázaných drog a

o účinně organizované iniciativy zaměřené na alternativní rozvoj

Počet vyhodnocených projektů, které svědčí o pozitivních výsledcích, pokud jde o udržitelné a legální zdroje obživy zohledňující genderovou problematiku

Zlepšení ukazatelů lidského rozvoje

Počet projektů a programů zaměřených na rozvoj venkova a financovaných EU a členskými státy v regionech, v nichž jsou rostliny používané k výrobě zakázaných drog pěstovány, nebo v nichž hrozí riziko pěstování těchto rostlin

Nahlášené informace o dlouhodobém lokálním omezení pěstování rostlin používaných k výrobě zakázaných drog

zprávy UNODC a INCB o protidrogové politice v zemích mimo EU

Systémy a zprávy EU a členských států týkající se monitorování a hodnocení projektů a programů

Zprávy o lidském rozvoji vypracované v rámci Rozvojového programu OSN

Zprávy Dublinské skupiny o zemích mimo EU

 

36.

Podpořit třetí země, včetně tamní občanské společnosti, za účelem vypracování a provádění iniciativ zaměřených na zmírňování rizik a nepříznivých důsledků souvisejících s užíváním drog, zejména v případech, kdy existuje stále větší hrozba přenosu nemocí přenášených krví souvisejících s užíváním drog, mimo jiné i viru HIV a virové hepatitidy, jakož i pohlavně přenosných nemocí a tuberkulózy.

Probíhá

ČS

COM

ESVČ

Počet a úroveň iniciativ vypracovaných za účelem zmírňování rizik a nepříznivých důsledků souvisejících s užíváním drog

Prevalence úmrtí ve třetích zemích souvisejících s drogami a krví přenášených virů souvisejících s užíváním drog, mimo jiné i viru HIV a virové hepatitidy, jakož i pohlavně přenosných nemocí a tuberkulózy

Zprávy WHO

Zprávy Dublinské skupiny o zemích mimo EU

Výměny informací mezi ESVČ, Komisí a členskými státy o politikách zemí mimo EU

 

37.

Podpořit třetí země při řešení otázky organizované trestné činnosti související s drogami, včetně obchodu s drogami, prostřednictvím:

a.

sdílení zpravodajských informací a výměny osvědčených postupů;

b.

posílení kapacit pro boj proti drogám a rozvoj odborných znalostí ve zdrojových a tranzitních zemích;

c.

spolupráce s mezinárodními partnery s cílem čelit faktorům, jež napomáhají obchodu s drogami, k nimž patří korupce, slabé instituce, nedostatečná správa věcí veřejných a nepostačující finanční regulační kontroly;

d.

prohloubení spolupráce v oblasti identifikace a vyhledávání aktiv, zejména prostřednictví vytvoření vnitrostátních platforem určených výhradně pro tyto účely a

e.

intenzivnější spolupráce mezi regiony i v rámci jednotlivých regionů;

f.

začlenění mezinárodních norem a zásad v oblasti právního státu a lidských práv do opatření týkajících se prosazování práva v oblasti drog.

Probíhá

ČS

ESVČ

COM

Europol

Počet a účinnost projektů a programů EU a členských států v zemích mimo EU

Trvalé omezování obchodu s drogami

Zprávy COM a ČS

Zprávy Europolu

Zprávy ESVČ

Výroční zpráva Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu o světové drogové situaci

 

38.

a.

Posílit spolupráci s partnery a vést s nimi dialog; mezi tyto partnery patří i:

přistupující, kandidátské a potenciální kandidátské země;

země evropské politiky sousedství;

Spojené státy americké

Ruská federace;

další prioritní země či regiony, zejména

o Afghánistán, Pákistán a Írán;

o středoasijské republiky;

o Čína;

o latinskoamerické a karibské státy (CELAC);

o Afrika, zejména západní;

další země s ohledem na vnitrostátní a mezinárodní vývoj.

b.

V oblasti závažných problémů souvisejících s drogami prozkoumat možnosti spolupráce (jako jsou dvoustranné dialogy, společné projekty) s dalšími zeměmi mimo EU.

Probíhá

PRES Trio

COM

ESVČ

ČS

Zastřešující ukazatel 13

Posílená spolupráce v oblasti drog s příslušnými partnery

Uspořádané dialogy

Dohodnutá prohlášení

Prováděné programy a akční plány

Zprávy ESVČ

Zprávy o provádění příslušných akčních plánů, jsou-li k dispozici

 

39.

Zdokonalit konzultační mechanismus Dublinské skupiny prostřednictvím intenzivnější koordinace a účasti ze strany EU, lepším formulováním, prováděním a šířením doporučení zpráv.

Probíhá

Dublinská skupina

COM

ESVČ

ČS

Úroveň činnosti v rámci všech struktur Dublinské skupiny, včetně počtu účinně provedených doporučení této skupiny

Provedení modernizace pracovních metod Dublinské skupiny

Zprávy Dublinské skupiny

 

40.

Uspořádat každoročně dialog o pomoci EU a členských států poskytované třetím zemím v souvislosti s problematikou drog a v rámci dialogu podat písemný přehled nejnovější pomoci.

Od roku 2017

COM

ESVČ

ČS

COM a ESVČ předloží informace nejméně jednou ročně Horizontální pracovní skupině pro drogy

Zprávy COM a ESVČ

Zprávy ČS

Systém a zprávy týkající se monitorování a hodnocení projektů a programů

 

41.

Zajistit, aby prosazování a ochrana lidských práv byly plně zahrnuty do politických dialogů a do plánování a provádění příslušných programů a projektů souvisejících s drogami, mimo jiné i uplatňováním přístupu založeného na právech a přizpůsobených pokynů v oblasti lidských práv a příslušného nástroje pro posouzení dopadu.

Probíhá

COM

COHOM/ESVČ

ČS

Účinné začlenění lidských práv do vnějších politik a činnosti EU v oblasti drog

Uplatňování pokynů v oblasti lidských práv a příslušného nástroje pro posouzení dopadu

Výroční zpráva EU o lidských právech

Zprávy ČS

11.

Zlepšit soudržnost přístupu EU a viditelnost EU v rámci OSN a posílit mezi EU a mezinárodními subjekty koordinaci v oblasti drog

42.

Přispět k vypracování programu týkajícího se mezinárodní protidrogové politiky, mimo jiné prostřednictvím:

a.

přínosnější činnosti EU a delegací členských států v rámci Valného shromáždění OSN a Komise pro omamné látky (CND);

b.

koordinované činnosti EU a delegací členských států na všech fórech OSN, která se zabývají problematikou drog (jako je Světové zdravotnické shromáždění, Rada pro lidská práva, politické fórum na vysoké úrovni o udržitelném rozvoji);

c.

vypracovávání, koordinace a přijímání společných stanovisek EU a společných usnesení v rámci Valného shromáždění OSN a CND, a to i ohledně zařazení látek na seznamy před zasedáním CND, a zajištění toho, aby EU vystupovala jednotně a důrazně na uvedených i dalších mezinárodních fórech;

d.

prosazování a monitorování provádění doporučení závěrečného dokumentu UNGASS z roku 2016 jakožto klíčového referenčního dokumentu pro jednání s významem pro mezinárodní protidrogovou politiku na všech příslušných fórech;

e.

jednání ministrů, které se má konat v roce 2019 během 62. zasedání CND ve Vídni a

f.

zajištění smysluplného zapojení občanské společnosti a vědecké obce do procesu přezkumu.

Probíhá

ESVČ

PRES

ČS

COM

Rada

PS Rady (HDG)

Zastřešující ukazatel 13

Počet prohlášení EU v rámci CND a dalších fór OSN

Počet společných postojů EU podporovaných dalšími regiony a mezinárodními subjekty

Počet společných postojů EU týkajících se rozhodnutí CND o zařazení látek na seznamy

Výsledky rozhodnutí CND o zařazení látek na seznamy

Úspěšnost přijetí usnesení EU v rámci OSN, včetně v rámci CND

Účinné prosazování politik EU v rámci OSN, včetně v rámci CND

Přijetí dokumentu se společným postojem EU pro proces přezkumu v roce 2019; příspěvek EU ke stanovení detailů postupu v roce 2019 v CND

Provádění společného postoje EU týkajícího se činností v návaznosti na zvláštní zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů

Výsledek přezkumu v roce 2019 ve věci politického prohlášení OSN a akčního plánu o mezinárodní spolupráci v zájmu dosažení integrované a vyvážené strategie boje proti celosvětovému problému drog

Pokrok při plnění cílů udržitelného rozvoje souvisejících s drogami

Zprávy ESVČ

Ukazatel sbližování

výsledek přezkumu v roce 2019

Výroční zprávy o plnění cílů udržitelného rozvoje

 

43.

Posílit partnerství s UNODC, WHO, v rámci UNAIDS a s dalšími příslušnými agenturami OSN, mezinárodními i regionálními subjekty a organizacemi, jakož i v rámci iniciativ (jako je Rada Evropy a iniciativa Pařížského paktu).

Probíhá

Rada

ESVČ

COM

PRES

PS Rady (HDG)

EMCDDA

Zastřešující ukazatele 13, 15

Počet výměn informací mezi EU a příslušnými mezinárodními i regionálními subjekty a organizacemi, jakož i počet iniciativ a společných činností EU a těchto subjektů

Účinnost partnerství s příslušnými orgány

Zprávy ČS, ESVČ, COM

12.

Podporovat přistupující, kandidátské a potenciální kandidátské země v procesu přizpůsobování právních předpisů a jejich uvádění v soulad s acquis EU v oblasti drog prostřednictvím cílené pomoci a monitorování

44.

Poskytnout přistupujícím, kandidátským a potenciálním kandidátským zemím cílenou technickou a případně i další pomoc a podporu usnadňující přizpůsobení právních předpisů a jejich uvedení v soulad s acquis EU v oblasti drog.

Probíhá

COM

ČS

EMCDDA

Europol

Eurojust

Frontex

ESVČ

Zastřešující ukazatel 15

Lepší dodržování acquis EU ze strany dotčených zemí

Počet a úroveň dokončených projektů

Zavedení vnitrostátních protidrogových strategií a zřízení vnitrostátních koordinačních struktur pro boj proti drogám

Zprávy EMCDDA

Zprávy přistupujících, kandidátských a potenciálních kandidátských zemí

5.   Informace, výzkum, monitorování a hodnocení

Přispět k lepšímu pochopení všech aspektů problematiky drog a dopadu opatření s cílem zajistit spolehlivý a komplexní faktický základ pro politiky a opatření

Cíl

Opatření

Harmonogram

Odpovědná strana

Ukazatel(e)

Mechanismy shromažďování/posuzování údajů

13.

Zajistit patřičné investice do výzkumu, shromažďování údajů, monitorování, hodnocení a výměnu informací o všech aspektech problematiky drog

45.

Prosazovat patřičné financování multidisciplinárního výzkumu na úrovni EU věnovaného drogám a příslušných studií, mimo jiné prostřednictvím příslušných finančních programů vztahujících se na EU (na období 2014–2020).

2017–2020

ČS

COM

Výše a druh financování EU poskytovaného na různé programy a projekty

COM

Zprávy podávané na každoročním dialogu o výzkumu

 

46.

Zajistit, aby projekty podporované ze strany EU:

a.

zohledňovaly priority protidrogové strategie EU a protidrogového akčního plánu EU;

b.

reagovaly na nedostatky ve formulování politiky;

c.

přinesly jasnou přidanou hodnotu a zajistily soudržnost a součinnosti a

d.

zabránily dvojímu úsilí s výzkumem prováděným v rámci dalších programů a subjektů

e.

zohledňovaly důležitost výzkumu v oblasti behaviorálních věd a neurovědy (8);

f.

zahrnovaly jasné ukazatele pro hodnocení jejich dopadu.

2017–2020

COM

EMCDDA

Začlenění priorit protidrogové strategie EU a protidrogového akčního plánu do kritérií pro financování a hodnocení výzkumu v oblasti drog financovaného EU

Počet, dopad, doplňkovost a hodnota udělených výzkumných grantů a smluv financovaných EU v oblasti drog

Počet článků a zpráv o výzkumu financovaných EU v oblasti drog a zveřejněných v recenzovaných časopisech s vysokým impakt faktorem

Každoroční diskuse na zasedání HDG o projektech financovaných EU, které se týkají drog, včetně doporučení Vědeckého výboru EMCDDA týkajících se priorit výzkumu

Zprávy o výzkumných projektech

Doporučení Vědeckého výboru EMCDDA týkající se priorit výzkumu

Vědecký citační index a podobné bibliometrické nástroje

Strategický plán výzkumu vypracovaný ERANID

 

47.

Prosazovat fakticky podložené vyhodnocování politik a intervencí na vnitrostátní a mezinárodní úrovni i na úrovni EU.

2017–2020

COM

ČS

EMCDDA

Zastřešující ukazatel 14

Pokyny EMCDDA týkající se hodnocení využívané na podporu postupů na vnitrostátní úrovni

Vypracování studií věnovaných účinnosti a dopadům protidrogových politik na úrovni EU a na mezinárodní úrovni

Zprávy EMCDDA/balíček vnitrostátních zpráv sítě Reitox

 

48.

Posílit analýzu (včetně mapování zdrojů informací) a sdílení informací ohledně vztahu mezi obchodem s drogami a

a.

financováním teroristických skupin a aktivit, včetně překrývání zavedených tras výroby drog a oblastí obchodu a oblastí konfliktů; a zdroji financování teroristických buněk v EU z nezákonných činností, včetně obchodu s drogami;

b.

převaděčstvím migrantů (prostřednictvím rozvíjení součinnosti s Akčním plánem EU proti pašování migrantů (2015–2020), který upravuje výzkum a analýzu rizik v oblasti pašování migrantů a dalších trestných činů, jako je obchod s drogami), včetně:

zaměření na zranitelné migranty a jejich možné využívání pro účely obchodu s drogami a/nebo jako koncových uživatelů drog, zejména na nezletilé osoby a ženy,

průzkumu překrývání obchodu s drogami se zločineckými kruhy, způsoby fungování a trasami převaděčství migrantů;

c.

obchodováním s lidmi, a to prostřednictvím rozvíjení součinnosti s právním a politickým rámcem EU týkajícím se boje proti obchodování s lidmi včetně Strategie EU pro vymýcení obchodu s lidmi 2012–2016.

2017–2020

ČS

COM

Koordinátor EU pro boj proti obchodování s lidmi

EMCDDA

Europol

Frontex

Agentura Evropské unie pro základní práva (FRA)

Evropský institut pro rovnost žen a mužů (EIGE)

PS Rady

(COSI

COTER

TWP

HLWG)

Rozsah, v jakém se zvýšilo povědomí o potenciálních vazbách mezi obchodem s drogami a

financováním terorismu

převaděčstvím migrantů

obchodováním s lidmi

Výstupy EU a členských států (jako jsou zprávy, studie a články zabývající se uvedenými tématy)

Zprávy ČS

Zprávy COM

Zprávy agentur EU (EMCDDA Europol

Frontex a FRA v rámci jejich pravidelného podávání zpráv

EIGE v rámci jeho pravidelného podávání zpráv

Posouzení rizika Finančním akčním výborem (FATF)

14.

Nadále budovat sítě, udržovat spolupráci a v rámci znalostní infrastruktury EU a napříč touto infrastrukturou budovat kapacity pro informace o drogách, jakož i výzkum, monitorování a vyhodnocování drog, zejména drog zakázaných

49.

Ve spolupráci s příslušnými stranami případně nadále poskytovat komplexní analýzy:

a.

drogové situace v EU;

b.

dynamiky užívání drog u běžné populace a cílových skupin;

c.

opatření zaměřených na užívání drog

a v patřičnou dobu zajistit od EMCDDA aktuální přehled právních předpisů EU týkajících se konopí za rok 2017, jakož i nadále monitorovat právní úpravu týkající se konopí na vnitrostátní úrovni a ve třetích zemích a poskytovat informace o této legislativě.

Probíhá

EMCDDA

Europol

ČS

COM

Zastřešující ukazatele 1–15

Zjištění stávajících nedostatků ve znalostní základně a vypracování rámce na úrovni EU za účelem maximalizace analýz provedených na základě stávajících uchovávaných údajů

Počet přehledů a analýz věnovaných drogové situaci

Zprávy EMCDDA

Zprávy ČS

Fórum občanské společnosti pro otázky drog

COM

 

50.

Zlepšit fakticky podloženou odbornou přípravu pro osoby, které se zabývají problematikou drog.

2017–2020

ČS

EMCDDA

CEPOL

Počet iniciativ na úrovni členských států a EU, jejichž cílem je vyškolit odborníky v otázkách snižování poptávky po drogách a nabídky drog

Počet iniciativ uskutečněných na úrovni členských států a EU s cílem vyškolit odborníky v otázkách shromažďování údajů a podávání zpráv o snižování poptávky po drogách a nabídky drog

Zprávy ČS

Výroční zpráva CEPOL

Zprávy EMCDDA/balíček vnitrostátních zpráv sítě Reitox

 

51.

Zlepšit shromažďování údajů, výzkum, analýzy a podávání zpráv v oblasti:

a.

snižování poptávky po drogách;

b.

snižování nabídky drog;

c.

nových tendencí, jako je polyvalentní užívání drog a zneužívání psychoaktivních přípravků, které ohrožují zdraví a bezpečnost;

d.

nemocí přenášených krví souvisejících s užíváním drog, mimo jiné i HIV a virové hepatitidy, jakož i pohlavně přenosných nemocí a tuberkulózy;

e.

psychiatrické a fyzické komorbidity;

f.

drogových problémů u vězňů a dostupnosti a rozsahu opatření a služeb zaměřených na snižování poptávky po drogách poskytovaných ve vězeňském prostředí a

g.

dalších problémů a důsledků souvisejících se zakázanými látkami, jakož i s polyvalentním užíváním drog (kombinace užívání zakázaných a povolených látek, včetně psychoaktivních léčivých přípravků, alkoholu a tabáku);

h.

souladu protidrogových politik s mezinárodními normami a zásadami v oblasti lidských práv.

Probíhá

ČS

COM

EMCDDA

Europol

ECDC

EMA

Lepší dostupnost a provádění fakticky podložených a vědecky spolehlivých ukazatelů snižování nabídky drog a poptávky po drogách

Rozsah výzkumných projektů nově zahájených na úrovni členských států v oblasti nových trendů, k nimiž patří polyvalentní užívání drog a zneužívání psychoaktivních léčivých přípravků; nemocí přenášených krví souvisejících s užíváním drog, mimo jiné i HIV a virové hepatitidy, jakož i pohlavně přenosných nemocí a tuberkulózy; psychiatrické a fyzické komorbidity a dalších problémů a důsledků souvisejících s povolenými a zakázanými látkami

Studie zahrnující celou EU věnovaná zastrašování komunit v souvislosti s drogami a jeho vlivu na nejvíce dotčené jednotlivce, rodiny a komunity, jakož i účinným reakcím na tento jev

Přijetí fakticky podložených a vědecky spolehlivých ukazatelů drogových problémů u vězňů

Zprávy EMCDDA

Zprávy EMA

Zprávy ČS

Zprávy vypracované subjekty EU, včetně EMCDDA, obsahující harmonizované údaje

EU SOCTA

 

52.

Zvýšit kapacitu pro odhalování, vyhodnocování a účinnou reakci, pokud jde o nově se objevující psychoaktivní látky a jejich užívání, a monitorovat, v jakém rozsahu mají tyto nové látky dopad na množství a profil uživatelů.

Probíhá

COM

ČS

EMCDDA

Europol

Zastřešující ukazatel 6

Rozsah nově zahájeného epidemiologického, farmakologického a toxikologického výzkumu věnovaného novým psychoaktivním látkám, který je podporován členskými státy a výzkumnými programy EU

Míra výměny informací, osvědčených postupů a zpravodajských informací

Míra, v níž toxikologické laboratoře a výzkumné ústavy sdílejí toxikologické analýzy nových psychoaktivních látek a analýzy zdravotních údajů souvisejících s novými psychoaktivními látkami

Zprávy EMCDDA/balíček vnitrostátních zpráv sítě Reitox

Zpráva o provádění vypracovaná EMCDDA a Europolem

Zprávy laboratoří a výzkumných institutů

 

53.

Zintenzivnit úsilí o sdílení údajů v oblasti forenzních věd, včetně podpory identifikace nových psychoaktivních látek, laboratorních referenčních standardů týkajících se nových psychoaktivních látek a vytvoření společné metodiky identifikace nových látek, a to posílením spolupráce se Společným výzkumným střediskem Komise a mezi stávajícími sítěmi, jako je Pracovní skupina pro drogy působící v rámci Evropské sítě forenzních institucí, v kontextu závěrů Rady pro SVV o vizi evropské forenzní vědy 2020, a evropská síť celních laboratoří.

2017–2020

COM

ČS

EMCDDA

Zastřešující ukazatel 15

Rozsah sdílení údajů v oblasti forenzních věd týkajících se nových psychoaktivních látek s cílem podpořit identifikaci nových psychoaktivních látek

Usnadnění přístupu forenzních laboratoří, celních laboratoří a ústavů k laboratorním referenčním standardům

Pokrok, pokud jde o vypracování společné metodiky identifikace nových psychoaktivních látek

Zprávy EMCDDA/Europolu

Zprávy COM

 

54.

Zlepšit a posílit na úrovni členských států i na úrovni EU schopnost identifikovat a vyhodnotit a) změny chování při užívání drog a b) šíření epidemií souvisejících s drogami a reagovat na ně.

Probíhá

ČS

EMCDDA

ECDC

Počet a účinnost nově vypracovaných a prováděných iniciativ v oblasti veřejného zdraví souvisejících s užíváním drog

Množství a účinnost stávajících opatření a iniciativ upravených tak, aby zohledňovaly problematiku užívání drog a šíření epidemií

Počet a dopad zpráv týkajících se včasného varování, posouzení rizika a výstrah

Zprávy systému včasného varování

Zprávy EMCDDA/balíček vnitrostátních zpráv sítě Reitox

Zprávy EMA

15.

Zlepšit šíření výsledků monitorování, výzkumu a hodnocení, a to na úrovni EU i jednotlivých členských států

55.

Členské státy nadále podporují úsilí EU o monitorování a výměnu informací, včetně spolupráce s národními kontaktními místy sítě Reitox a patřičné podpory poskytované těmto místům.

a.

Pořádání evropských akcí zaměřených na předávání a šíření poznatků z výzkumu pro potřeby tvůrců politik a odborníků.

Probíhá

ČS

EMCDDA

COM

Šíření volně přístupných výsledků studií financovaných ze strany EU

Míra, v níž financování a ostatní zdroje poskytované národním kontaktním místům sítě Reitox odpovídají potřebám

Počet a účinnost iniciativ národních kontaktních míst sítě Reitox zaměřených na šíření informací

Počet evropských akcí zaměřených na předávání a šíření poznatků z výzkumu pro potřeby tvůrců politik a odborníků

Šíření informací na internetových stránkách, včetně OpenAire a Cordis

Internetové stránky EMCDDA

Zprávy EMCDDA/balíček vnitrostátních zpráv sítě Reitox


(1)  „Fakticky podložené“ je třeba v této souvislosti chápat jako „založené na dostupných vědeckých poznatcích a zkušenostech“.

(2)  Závěry Rady o provádění protidrogového akčního plánu EU na období 2013–2016, pokud jde o minimální požadavky na jakost v oblasti snižování poptávky po drogách v Evropské unii (11985/15).

(3)  Centrum MAOC (N) se sídlem v Lisabonu je iniciativou sedmi členských států EU: Francie, Irska, Itálie, Španělska, Nizozemska, Portugalska a Spojeného království a je spolufinancováno z Fondu pro vnitřní bezpečnost Evropské unie. Centrum poskytuje platformu pro mnohostrannou spolupráci při potlačování nedovoleného obchodu s drogami po moři nebo vzduchem.

(4)  Závěry Rady o lepším monitorování nabídky drog v Evropské unii, 15. listopadu 2013.

(5)  Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/42/EU o zajišťování a konfiskaci nástrojů a výnosů z trestné činnosti v Evropské unii; rozhodnutí Rady 2007/845/SVV o spolupráci mezi úřady pro vyhledávání majetku z trestné činnosti v jednotlivých členských státech v oblasti vysledování a identifikace výnosů z trestné činnosti nebo jiného majetku v souvislosti s trestnou činností; rámcové rozhodnutí Rady 2006/783/SVV o uplatňování zásady vzájemného uznávání příkazů ke konfiskaci; rámcové rozhodnutí Rady 2003/577/SVV o výkonu příkazů k zajištění majetku nebo důkazních prostředků v Evropské unii, Komisí předložený návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady o vzájemném uznávání příkazů k zajištění a konfiskaci, COM(2016) 819; rámcové rozhodnutí Rady 2005/212/SVV o konfiskaci výnosů a majetku z trestné činnosti a nástrojů trestné činnosti; rámcové rozhodnutí Rady 2003/577/SVV o výkonu příkazů k zajištění majetku nebo důkazních prostředků v Evropské unii.

(6)  Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/849 o předcházení využívání finančního systému k praní peněz nebo financování terorismu, o změně nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 648/2012 a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2005/60/ES a směrnice Komise 2006/70/ES; rámcové rozhodnutí Rady 2001/500/SVV o praní peněz, identifikaci, vysledování, zmrazení, zajištění a propadnutí nástrojů trestné činnosti a výnosů z ní; Komisí předložený návrh směrnice Evropského parlamentu a Rady o boji proti praní peněz prostředky trestního práva, COM(2016) 826; nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/847 o informacích doprovázejících převody peněžních prostředků a o zrušení nařízení (ES) č. 1781/2006; nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1889/2005 o kontrolách peněžní hotovosti vstupující do Společenství nebo je opouštějící; Komisí předložený návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady o kontrole hotovosti vstupující do Unie nebo opouštějící Unii a o zrušení nařízení (ES) č. 1889/2005.

(7)  Rámcové rozhodnutí Rady 2004/757/SVV ze dne 25. října 2004, kterým se stanoví minimální ustanovení týkající se znaků skutkové podstaty trestných činů a sankcí v oblasti nedovoleného obchodu s drogami, pokud jde o definici drogy.

(8)  V rámci programu Horizont 2020 (2014–2020) již bylo přiděleno zhruba 27 milionů EUR na projekty zabývající se drogovou závislostí, které zahrnují výzkum v oblasti behaviorálních věd a neurovědy.


PŘÍLOHA I

15 zastřešujících ukazatelů pro protidrogový akční plán EU na období 2017–2020 (1)

1.

Procentní podíl obyvatelstva, které v současné době (v průběhu posledního měsíce) užívá drogy, v poslední době (v průběhu posledního roku) užívalo drogy a někdy (v průběhu celého života) drogy užívalo; rozdělení podle jednotlivých drog a věkových skupin (průzkum EMCDDA v obecné populaci)

2.

Odhadované trendy v prevalenci problémového a injekčního užívání drog (dokument EMCDDA věnovaný problémovému užívání drog)

3.

Vývoj situace, pokud jde o přímá drogová úmrtí a úmrtnost uživatelů drog (podle vnitrostátních definicí), (dokument EMCDDA věnovaný úmrtím v souvislosti s drogami)

4.

Prevalence a incidence infekčních nemocí způsobených užíváním drog, včetně HIV a virové hepatitidy, pohlavně přenosných nemocí a tuberkulózy u injekčních uživatelů drog (dokument EMCDDA věnovaný infekčním nemocem souvisejícím s drogami)

5.

Vývoj situace, pokud jde o věk, kdy dochází k prvnímu užití zakázaných drog (evropský školní výzkumný projekt zaměřený na alkohol a drogy (ESPAD), studie zaměřená na životní styl dětí na základních školách (HBSC) a průzkum zjišťující užívání drog v obecné populaci (základní epidemiologický ukazatel EMCDDA))

6.

Vývoj situace, pokud jde o počty osob, které zahajují léčbu drogové závislosti, (dokument EMCDDA věnovaný poptávce po léčbě) a odhadované množství osob léčících se z drogové závislosti (dokument EMCDDA věnovaný poptávce po léčbě a zdravotním a společenským reakcím)

7.

Vývoj situace, pokud jde o počet záchytů a množství zachycených zakázaných drog (informace EMCDDA o zachycených drogách: konopí, včetně marihuany, heroinu, kokainu, cracku, amfetaminu, metamfetaminu, extáze, LSD a dalších látek)

8.

Vývoj maloobchodních cen a čistoty zakázaných drog (informace EMCDDA o cenách a čistotě: konopí, včetně marihuany, heroinu, kokainu, cracku, amfetaminu, metamfetaminu, extáze, LSD, dalších látek, a složení drog podávaných ve formě pilulek)

9.

Vývoj situace, pokud jde o počet výchozích zpráv o drogových trestných činech, rozdělených podle jednotlivých drog a druhu trestného činu (nabídka, nebo užití či držení) (dokument EMCDDA věnovaný drogovým trestným činům)

10.

Prevalence užívání drog mezi vězni (dokument EMCDDA věnovaný užívání drog ve věznicích)

11.

Vyhodnocení dostupnosti, rozsahu a kvality služeb a opatření v oblasti prevence a omezení nepříznivých důsledků, začlenění do společnosti a léčby (dokument EMCDDA věnovaný zdravotním a společenským reakcím)

12.

Fakticky podložené intervence zaměřené na prevenci, léčbu, začlenění do společnosti a rekonvalescenci a jejich očekávaný dopad na prevalenci užívání drog a problematické užívání drog (portál EMCDDA věnovaný osvědčeným postupům)

13.

Intenzivní dialog a spolupráce v oblasti drog s dalšími regiony, třetími zeměmi, mezinárodními organizacemi a dalšími stranami (zprávy ESVČ)

14.

Vývoj situace v souvislosti s vnitrostátními protidrogovými strategiemi, vyhodnoceními, právními předpisy, mechanismy koordinace a odhady veřejných výdajů v členských státech EU (EMCDDA)

15.

Systém včasného varování před novými psychoaktivními látkami (EMCDDA/Europol) a hodnocení rizik nových psychoaktivních látek (EMCDDA)


(1)  Tyto ukazatele vycházejí ze stávajících mechanismů podávání zpráv, které byly vytvořeny dříve než cíle stávající protidrogové strategie a akčního plánu EU, ale představují nejkomplexnější soubor zdrojů na úrovni EU k podpoře jejich monitorování a hodnocení.


PŘÍLOHA II

Glosář zkratek

CCWP

Rada EU – Pracovní skupina pro celní spolupráci

CELAC

Společenství latinskoamerických a karibských států (Comunidad de Estados Latinoamericanos y Caribeños)

CEPOL

Evropská policejní akademie

CND

Komise pro narkotika (OSN)

COAFR

Rada EU – Pracovní skupina pro Afriku

COASI

Rada EU – Pracovní skupina pro Asii-Oceánii

COEST

Rada EU – Pracovní skupina pro východní Evropu a Střední Asii

COHOM

Rada EU – Pracovní skupina pro lidská práva

COLAC

Rada EU – Pracovní skupina pro Latinskou Ameriku

COM

Evropská komise

CONUN

Rada EU – Pracovní skupina pro OSN

COSCE

Rada EU – Pracovní skupina pro OBSE a Radu Evropy

COSI

Rada EU – Stálý výbor pro operativní spolupráci v oblasti vnitřní bezpečnosti

COTRA

Rada EU – Pracovní skupina pro transatlantické vztahy (Kanada a USA)

PS Rady

Pracovní skupina Rady

COTER

Rada EU – Pracovní skupina pro terorismus (mezinárodní aspekty)

COWEB

Rada EU – Pracovní skupina pro oblast západního Balkánu

CUG

Rada EU – Pracovní skupina pro celní unii

DROIPEN

Rada EU – Pracovní skupina pro trestní právo hmotné

ECDC

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí

ESVČ

Evropská služba pro vnější činnost

EMA

Evropská agentura pro léčivé přípravky

EMCDDA

Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost

EMPACT

Evropská multidisciplinární platforma pro boj proti hrozbám vyplývajícím z trestné činnosti

ENFSI

Evropská síť forenzních institucí

ERA-net

Síť Evropského výzkumného prostoru

ERANID

Síť Evropského výzkumného prostoru zaměřená na nelegální drogy

ESPAD

Evropská školní studie o alkoholu a jiných drogách

EU

Evropská unie

EUROJUST

Eurojust Evropská jednotka pro soudní spolupráci

EUROPOL

Agentura Evropské unie pro spolupráci v oblasti prosazování práva

EU SOCTA

Posouzení hrozeb závažné a organizované trestné činnosti v EU

Frontex

Evropská agentura pro řízení operativní spolupráce na vnějších hranicích členských států Evropské unie

HBSC

Studie o zdraví a životním stylu dětí a školáků

HCV

virus hepatitidy C

HDG

Rada EU – Horizontální pracovní skupina pro drogy

HIV

virus lidského imunodeficitu

HLWG

Rada EU – Pracovní skupina na vysoké úrovni pro azyl a migraci

INCB

Mezinárodní úřad pro kontrolu omamných látek (OSN)

SVV

Spravedlnost a vnitřní věci

LGBTI

Lesbické, gay, bisexuální/transgender/transsexuální a intersexuální osoby

LSD

diethylamid kyseliny D-lysergové

MAOC (N)

Centrum pro námořní analýzu a operace – narkotika

MASP

Víceleté strategické plány (Europol)

MOU

Memorandum o porozumění

ČS

Členské státy

NPS

Nové psychoaktivní látky

PEN

On-line systém předběžného oznamování vývozu vypracovaný UNODC/INCB

PICS

Systém pro komunikaci případů souvisejících s prekursory

PRES

Rotující předsednictví Rady Evropské unie

PRES Trio

Skupina tří po sobě následujících rotujících předsednictví Rady Evropské unie

Reitox

Evropská informační síť pro drogy a drogovou závislost

EU SOCTA

Posouzení hrozeb závažné a organizované trestné činnosti v EU

TWP

Rada EU – Pracovní skupina pro terorismus

OSN

Organizace spojených národů

UNAIDS

Společný program OSN pro HIV/AIDS

UNGASS

Zvláštní zasedání Valného shromáždění OSN

UNODC

Úřad OSN pro drogy a kriminalitu

UNDP

Rozvojový program OSN

WHO

Světová zdravotnická organizace (OSN)


Evropská komise

5.7.2017   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 215/59


Směnné kurzy vůči euru (1)

4. července 2017

(2017/C 215/03)

1 euro =


 

měna

směnný kurz

USD

americký dolar

1,1353

JPY

japonský jen

128,57

DKK

dánská koruna

7,4367

GBP

britská libra

0,87805

SEK

švédská koruna

9,6735

CHF

švýcarský frank

1,0954

ISK

islandská koruna

 

NOK

norská koruna

9,4850

BGN

bulharský lev

1,9558

CZK

česká koruna

26,132

HUF

maďarský forint

308,30

PLN

polský zlotý

4,2426

RON

rumunský lei

4,5884

TRY

turecká lira

4,0377

AUD

australský dolar

1,4922

CAD

kanadský dolar

1,4730

HKD

hongkongský dolar

8,8646

NZD

novozélandský dolar

1,5594

SGD

singapurský dolar

1,5701

KRW

jihokorejský won

1 307,61

ZAR

jihoafrický rand

15,0182

CNY

čínský juan

7,7220

HRK

chorvatská kuna

7,4165

IDR

indonéská rupie

15 174,42

MYR

malajsijský ringgit

4,8790

PHP

filipínské peso

57,343

RUB

ruský rubl

67,3400

THB

thajský baht

38,617

BRL

brazilský real

3,7503

MXN

mexické peso

20,6761

INR

indická rupie

73,4970


(1)  Zdroj: referenční směnné kurzy jsou publikovány ECB.


5.7.2017   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 215/60


PROVÁDĚCÍ ROZHODNUTÍ KOMISE

ze dne 4. července 2017

o financování pracovního programu na rok 2017, který se týká školení v oblasti bezpečnosti potravin a krmiv, zdraví zvířat, dobrých životních podmínek zvířat a zdraví rostlin, v rámci programu „Zlepšení školení pro zvýšení bezpečnosti potravin“

(2017/C 215/04)

EVROPSKÁ KOMISE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

s ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU, Euratom) č. 966/2012 ze dne 25. října 2012, kterým se stanoví finanční pravidla o souhrnném rozpočtu Unie a kterým se zrušuje nařízení Rady (ES, Euratom) č. 1605/2002 (1), a zejména na článek 84 uvedeného nařízení,

s ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 652/2014 ze dne 15. května 2014, kterým se stanoví pravidla pro řízení výdajů v oblasti potravinového řetězce, zdraví a dobrých životních podmínek zvířat a zdraví rostlin a rozmnožovacího materiálu rostlin, kterým se mění směrnice Rady 98/56/ES, 2000/29/ES a 2008/90/ES, nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 178/2002, (ES) č. 882/2004 a (ES) č. 396/2005, směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/128/ES a nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1107/2009 a kterým se zrušují rozhodnutí Rady 66/399/EHS, 76/894/EHS a 2009/470/ES (2), a zejména na čl. 36 odst. 1 uvedeného nařízení,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 882/2004 (3) stanoví obecná pravidla pro provádění úředních kontrol za účelem ověření, zda jsou dodržována pravidla, jejichž cílem je zejména předcházet rizikům, která hrozí člověku a zvířatům, tato rizika odstraňovat nebo snižovat na přijatelnou úroveň, a zaručovat poctivé jednání v obchodu s krmivy a potravinami a chránit zájmy spotřebitelů. Článek 51 uvedeného nařízení stanoví, že Komise může pořádat vzdělávací kurzy pro pracovníky příslušných orgánů členských států odpovědných za úřední kontroly uvedené ve zmíněném nařízení, které mohou být otevřeny účastníkům ze třetích zemí, zejména z rozvojových zemí. Tyto kurzy se mohou týkat zejména školení v oblasti právních předpisů Evropské unie týkajících se krmiv a potravin a pravidel týkajících se zdraví zvířat a dobrých životních podmínek zvířat.

(2)

Ustanovení čl. 2 odst. 1 písm. i) směrnice Rady 2000/29/ES (4) stanoví právní základ pro organizaci kurzů v oblasti zdraví rostlin.

(3)

Program „Zlepšení školení pro zvýšení bezpečnosti potravin“ byl v roce 2006 Komisí zřízen proto, aby se dosáhlo cílů stanovených v nařízení (ES) č. 882/2004. Sdělení Komise ze dne 20. září 2006 nazvané „Zlepšení školení pro zvýšení bezpečnosti potravin“ (5) posuzuje možnosti pro pořádání školení v budoucnu.

(4)

Nařízení (EU) č. 652/2014 stanoví pravidla pro řízení výdajů ze souhrnného rozpočtu Evropské unie v oblastech týkajících se bezpečnosti potravin a krmiv, zdraví zvířat a dobrých životních podmínek zvířat a předpisů o zdraví rostlin. Článek 31 stanoví, že Unie může financovat školení pro pracovníky příslušných orgánů odpovědných za úřední kontroly, jak je uvedeno v článku 51 nařízení (ES) č. 882/2004, k rozvoji harmonizovaného přístupu k úředním kontrolám a dalším úředním činnostem v zájmu zajištění vysoké úrovně ochrany zdraví lidí, zvířat a rostlin.

(5)

Aby se zajistilo provedení programu „Zlepšení školení pro zvýšení bezpečnosti potravin“ v členských státech, je nezbytné přijmout rozhodnutí o financování a pracovní program, který se týká školení v oblasti bezpečnosti potravin a krmiv, zdraví zvířat, dobrých životních podmínek zvířat a zdraví rostlin, na rok 2017. Článek 94 nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) č. 1268/2012 (6) stanoví prováděcí pravidla k rozhodnutím o financování.

(6)

Prováděcím rozhodnutím Komise 2013/770/EU (7) byla zřízena Výkonná agentura pro spotřebitele, zdraví, zemědělství a potraviny (dále jen „agentura“). Uvedeným rozhodnutím byly agentuře svěřeny určité úkoly spojené s řízením a prováděním programu, související s opatřeními, která se týkají školení v oblasti bezpečnosti potravin a jsou uskutečňována podle nařízení (ES) č. 882/2004 a směrnice 2000/29/ES.

(7)

Je nutné umožnit platbu úroků z prodlení na základě článku 92 nařízení (EU, Euratom) č. 966/2012 a čl. 111 odst. 4 nařízení v přenesené pravomoci (EU) č. 1268/2012.

(8)

V zájmu flexibilního provádění pracovního programu je vhodné definovat pojem „podstatná změna“ ve smyslu čl. 94 odst. 4 nařízení v přenesené pravomoci (EU) č. 1268/2012.

(9)

Opatření stanovená tímto rozhodnutím jsou v souladu se stanoviskem Stálého výboru pro rostliny, zvířata, potraviny a krmiva,

ROZHODLA TAKTO:

Článek 1

Pracovní program

Přijímá se roční pracovní program pro provedení programu „Zlepšení školení pro zvýšení bezpečnosti potravin“ v roce 2017 popsaný v příloze.

Roční pracovní program je rozhodnutím o financování ve smyslu článku 84 nařízení (EU, Euratom) č. 966/2012.

Článek 2

Příspěvek Unie

1.   Maximální příspěvek na provádění pracovního programu na rok 2017 je stanoven ve výši 16 500 000 EUR a je financován z prostředků uvedených v rozpočtové položce 17 04 03 souhrnného rozpočtu Evropské unie na rok 2017.

2.   Prostředky stanovené v odstavci 1 mohou pokrývat rovněž úroky z prodlení.

Článek 3

Doložka flexibility

Kumulativní změny částek přidělených na konkrétní akce nepřevyšující 20 % maximální výše příspěvku stanoveného v čl. 2 odst. 1 tohoto rozhodnutí se nepovažují za podstatné ve smyslu čl. 94 odst. 4 nařízení v přenesené pravomoci (EU) č. 1268/2012, pokud významně neovlivňují charakter činností a cíl pracovního programu. Zvýšení maximálního příspěvku stanoveného v čl. 2 odst. 1 tohoto rozhodnutí nepřekročí 20 %.

Příslušná schvalující osoba může uplatnit změny uvedené v prvním pododstavci. Takové změny se uplatní v souladu se zásadami řádného finančního řízení a proporcionality.

V Bruselu dne 4. července 2017.

Za Komisi

Vytenis ANDRIUKAITIS

člen Komise


(1)  Úř. věst. L 298, 26.10.2012, s. 1.

(2)  Úř. věst. L 189, 27.6.2014, s. 1.

(3)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 882/2004 ze dne 29. dubna 2004 o úředních kontrolách za účelem ověření dodržování právních předpisů týkajících se krmiv a potravin a pravidel o zdraví a dobrých životních podmínkách zvířat (Úř. věst. L 165, 30.4.2004, s. 1).

(4)  Směrnice Rady 2000/29/ES ze dne 8. května 2000 o ochranných opatřeních proti zavlékání organismů škodlivých rostlinám nebo rostlinným produktům do Společenství a proti jejich rozšiřování na území Společenství (Úř. věst. L 169, 10.7.2000, s. 1).

(5)  Sdělení Komise Radě a Evropskému parlamentu. „Zlepšení školení pro zvýšení bezpečnosti potravin“, KOM(2006) 519 v konečném znění, 20. září 2006.

(6)  Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) č. 1268/2012 ze dne 29. října 2012 o prováděcích pravidlech k nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU, Euratom) č. 966/2012, kterým se stanoví finanční pravidla o souhrnném rozpočtu Unie (Úř. věst. L 362, 31.12.2012, s. 1).

(7)  Prováděcí rozhodnutí Komise 2013/770/EU ze dne 17. prosince 2013 o zřízení Výkonné agentury pro spotřebitele, zdraví a potraviny a o zrušení rozhodnutí 2004/858/ES (Úř. věst. L 341, 18.12.2013, s. 69).


PŘÍLOHA

1.   Úvod

Na základě cílů stanovených v nařízení (ES) č. 882/2004 a ve směrnici 2000/29/ES obsahuje tento pracovní program následující činnosti, které mají být financovány, a členění rozpočtu na rok 2017:

1.1

Zadávání veřejných zakázek (prováděných přímým řízením): Externí smlouvy na provedení školicího programu a jiných nástrojů učení

16 500 000 EUR

CELKEM

16 500 000 EUR

2.   Nákup

Celkový rozpočtový příděl vyhrazený na veřejné zakázky v roce 2017 činí 16 500 000 EUR.

PRÁVNÍ ZÁKLAD

Nařízení (ES) č. 882/2004, článek 51

Směrnice 2000/29/ES, čl. 2 odst. 1 písm. i)

Nařízení (EU) č. 652/2014, článek 31 a čl. 36 odst. 1

ROZPOČTOVÁ POLOŽKA

Rozpočtová položka: 17 04 03

ORIENTAČNÍ POČET A DRUH PŘEDPOKLÁDANÝCH VEŘEJNÝCH ZAKÁZEK

U každé z níže uvedených technických otázek dojde k podepsání jedné nebo více přímých či rámcových smluv o službách. Odhadem bude podepsáno asi 18 přímých či konkrétních smluv o službách. Externí smluvní partneři se na školicích činnostech podílejí především organizačně a logisticky.

PŘEDMĚT PŘEDPOKLÁDANÝCH VEŘEJNÝCH ZAKÁZEK (LZE-LI JEJ UVÉST)

V roce 2017 se školicí akce zaměří na tato témata:

Činnosti

Částka v EUR

Pohotovostní plánování a tlumení nákaz

1 265 000

Posuzování a povolování přípravků na ochranu rostlin

630 000

Integrovaná ochrana proti škůdcům

890 000

Materiály přicházející do styku s potravinami

760 000

Kontroly látek zlepšujících vlastnosti potravin

1 215 000

Audity systému analýzy rizik a kritických kontrolních bodů (HACCP)

1 700 000

Hygiena potravin a flexibilita

1 200 000

Mikrobiologická kritéria pro potraviny a tlumení zoonóz

915 000

Nové metody zkoušení potravin

900 000

Přenosné spongiformní encefalopatie a vedlejších produkty živočišného původu

745 000

Vnitřní audity systémů úředních kontrol

910 000

Posílení dopadu přehledových auditů Unie

880 000

Podpora pro kontroly Unie v členských státech a v zemích mimo EU

430 000

Přístup EU k antimikrobiální rezistenci

1 110 000

Přístup EU k analýze rizik

630 000

Integrace do systému EU pro správu informací

1 100 000

Elektronické učení a výuka, včetně vývoje nástrojů, podpory a pomoci

750 000

Školení zaměřená na nepředvídané události v oblasti zdraví zvířat a dobrých životních podmínek zvířat, zdraví rostlin a bezpečnosti potravin a konference, vzdělávací nástroje a osvěta související s touto problematikou

470 000

CELKEM

16 500 000

SLEDOVANÉ OPERAČNÍ CÍLE

Sledovanými operačními cíli jsou rozvoj, organizace a řízení školicích programů v určených vzdělávacích oblastech, které mají zajistit vysokou úroveň způsobilosti pracovníků odpovídajících za kontrolu a jednotnější, objektivnější a účinnější podobu úředních kontrol v celé EU a přispět k větší jednotnosti kontrolních postupů mezi zeměmi EU a partnery ze zemí mimo EU.

OČEKÁVANÉ VÝSLEDKY

Komise očekává, že školicí programy:

(a)

zlepší informovanost a znalosti pracovníků odpovědných za kontrolu v určených vzdělávacích oblastech;

(b)

zajistí jednotné chápání stávajících předpisů a nástrojů EU, které se týkají úředních kontrol v určených vzdělávacích oblastech;

(c)

budou šířit osvědčené postupy pro úřední kontroly v určených vzdělávacích oblastech;

(d)

usnadní výměnu zkušeností s cílem zvýšit úroveň odbornosti a harmonizace přístupu k úředním kontrolám v určených vzdělávacích oblastech.

PROVÁDĚNÍ

Částku 16 365 000 EUR (určenou k financování opatření v oblasti bezpečnosti potravin podle nařízení (ES) č. 882/2004 a směrnice 2000/29/ES) bude spravovat a provádět Výkonná agentura pro spotřebitele, zdraví, zemědělství a potraviny (rozhodnutí Komise 2013/770/EU). Zbývajících 135 000 EUR využije Komise na pomoc a podporu pro projekt elektronického učení a výuky.

ORIENTAČNÍ ČASOVÝ RÁMEC PRO ZAHÁJENÍ ZADÁVACÍHO ŘÍZENÍ

Přibližně během třetího až čtvrtého čtvrtletí roku 2017.

ORIENTAČNÍ ČÁSTKA PRO NABÍDKOVÁ ŘÍZENÍ

16 500 000 EUR


5.7.2017   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 215/66


Ustanovení zastupujícího úředníka pro slyšení v obchodních řízeních

(2017/C 215/05)

S účinností od 1. července 2017 členka Komise odpovědná za obchodní politiku ustanovila v souladu s článkem 3 rozhodnutí předsedy Evropské komise ze dne 29. února 2012 o funkci a mandátu úředníka pro slyšení v určitých obchodních řízeních (Úř. věst. L 107, 19.4.2012, s. 5) pana Piotra OGONOWSKÉHO zastupujícím úředníkem pro slyšení.


V Oznámení

ŘÍZENÍ TÝKAJÍCÍ SE PROVÁDĚNÍ POLITIKY HOSPODÁŘSKÉ SOUTĚŽE

Evropská komise

5.7.2017   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 215/67


Předběžné oznámení o spojení podniků

(Věc M.8493 – Deere & Company/Wirtgen)

(Text s významem pro EHP)

(2017/C 215/06)

1.

Komise dne 28. června 2017 obdržela oznámení o navrhovaném spojení podle článku 4 nařízení Rady (ES) č. 139/2004 (1), kterým podnik Deere & Company („Deere“, USA) získává ve smyslu čl. 3 odst. 1 písm. b) nařízení o spojování nákupem podílů výhradní kontrolu nad celou provozní činností podniku Wirtgen Group („Wirtgen“, Německo).

2.

Předmětem podnikání příslušných podniků je:

—   podniku Deere: výroba a prodej zemědělských, stavebních a lesnických strojů, průmyslových dieselových motorů a některých dalších komponent, jakož i zařízení na údržbu trávníků. Podnik Deere nabízí také finanční služby, především pro vlastní zařízení. Podnik Deere působí po celém světě a je evidovaný na burzovním indexu S&P 500 NYSE,

—   podniku Wirtgen: výroba a prodej zařízení pro stavební stroje, mimo jiné značek Wirtgen, Vögele, Hamm, Kleemann, Bennighoven a Ciber, včetně prodejců a společností poskytujících servis. Podnik Wirtgen působí po celém světě.

3.

Komise po předběžném posouzení zjistila, že by oznamovaná transakce mohla spadat do působnosti nařízení o spojování. Konečné rozhodnutí v tomto ohledu však zůstává vyhrazeno.

4.

Komise vyzývá zúčastněné třetí strany, aby jí k navrhované transakci předložily své případné připomínky.

Připomínky musí být Komisi doručeny nejpozději do deseti dnů po zveřejnění tohoto oznámení. Připomínky s uvedením čísla jednacího M.8493 – Deere & Company/Wirtgen lze Komisi zaslat faxem (+32 22964301), e-mailem na adresu COMP-MERGER-REGISTRY@ec.europa.eu nebo poštou na adresu Evropské komise, Generálního ředitelství pro hospodářskou soutěž:

Commission européenne / Europese Commissie

Direction générale de la concurrence

Greffe des concentrations

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË


(1)  Úř. věst. L 24, 29.1.2004, s. 1 („nařízení o spojování“).


5.7.2017   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 215/68


Předběžné oznámení o spojení podniků

(Věc M.8534 – Bouygues Immobilier/Accor/Nextdoor)

Věc, která může být posouzena zjednodušeným postupem

(Text s významem pro EHP)

(2017/C 215/07)

1.

Komise dne 26. června 2017 obdržela oznámení o navrhovaném spojení podle článku 4 nařízení Rady (ES) č. 139/2004 (1), kterým podnik Bouygues Immobilier SAS (Francie) a podnik Accor SA (Francie) získávají ve smyslu čl. 3 odst. 1 písm. b) nařízení o spojování nákupem akcií kontrolu nad celým podnikem Nextdoor SAS (Francie).

2.

Předmětem podnikání příslušných podniků je:

—   podniku Bouygues Immobilier: působí v různých oblastech výstavby nemovitostí a zabývá se projekty obytných domů, kancelářských budov a nákupních center,

—   podniku Accor: působí v odvětví hotelů,

—   podniku Nextdoor: působí v odvětví poskytování kancelářských prostor pro podniky, konkrétně dává k dispozici a uvádí na trh inteligentní a kolaborativní pracovní prostory doplněné souborem služeb pro podniky.

3.

Komise po předběžném posouzení zjistila, že by oznamovaná transakce mohla spadat do působnosti nařízení o spojování. Konečné rozhodnutí v tomto ohledu však zůstává vyhrazeno. V souladu se sdělením Komise o zjednodušeném postupu ohledně některých spojování podle nařízení Rady (ES) č. 139/2004 (2) je třeba uvést, že tato věc může být posouzena podle postupu stanoveného sdělením.

4.

Komise vyzývá zúčastněné třetí strany, aby jí k navrhované transakci předložily své případné připomínky.

Připomínky musí být Komisi doručeny nejpozději do deseti dnů po zveřejnění tohoto oznámení. Připomínky s uvedením čísla jednacího M.8534 – Bouygues Immobilier/Accor/Nextdoor lze Komisi zaslat faxem (+32 22964301), e-mailem na adresu COMP-MERGER-REGISTRY@ec.europa.eu nebo poštou na adresu Evropské komise, Generálního ředitelství pro hospodářskou soutěž:

Commission européenne / Europese Commissie

Direction générale de la concurrence

Greffe des concentrations

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË


(1)  Úř. věst. L 24, 29.1.2004, s. 1 („nařízení o spojování“).

(2)  Úř. věst. C 366, 14.12.2013, s. 5.