V Bruselu dne 27.4.2017

COM(2017) 198 final

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ

Akční plán pro přírodu, lidi a hospodářství

{SWD(2017) 139 final}


1.Ochrana evropského přírodního dědictví a využití jeho potenciálu

Evropa má sice jedny z nejhustěji osídlených oblastí světa, má ale také velmi bohaté a rozmanité přírodní dědictví. Cílem směrnic o ochraně přírody 1 je zajistit zdravé přírodní prostřední v Evropské unii stanovením rámce na ochranu druhů a přírodních stanovišť, jež mají z hlediska ochrany význam. Směrnice vytvářejí nejrozsáhlejší koordinovanou síť biologicky rozmanitých chráněných oblastí na světě, zvanou Natura 2000, která pokrývá 18 % pevninských a 6 % mořských oblastí EU. Uvnitř a vně těchto chráněných oblastí ochraňují přibližně 1 500 druhů živočichů a rostlin a asi 200 vzácných druhů stanovišť, přičemž ochranu přírody spojují s udržitelným využíváním půdy a hospodářskou činností.

V rámci svého závazku ke zlepšování právní úpravy zahájila Komise v roce 2014 komplexní hodnocení (tzv. kontrolu účelnosti) směrnic o ochraně přírody. Poté, co se Karmenu Vella ujal úřadu evropského komisaře pro životní prostředí, námořní záležitosti a rybolov, byl předsedou Junckerem pověřen, aby toto hodnocení dokončil. Během tohoto procesu Komise vyslyšela obavy občanů a podniků, kteří mají občas pocit, že evropské předpisy jsou nesrozumitelné a že je těžké je uplatňovat a prosazovat.

Výše zmíněná kontrola účelnosti shledala, že v rámci širší politiky EU v oblasti biologické rozmanitosti jsou směrnice o ochraně přírody vhodné pro daný účel, ale že to, zda splní své cíle a zcela naplní svůj potenciál, bude záviset na tom, zda budou výrazně lépe prováděny 2 . Zlepšit je třeba jejich efektivnost i účinnost, jakož i partnerskou spolupráci s různými komunitami zúčastněných stran v jednotlivých členských státech a napříč celou EU, která přinese praktické výsledky na konkrétních místech.

Dobrý stav z hlediska ochrany dnes vykazuje asi jen polovina ptáků a menší podíl dalších chráněných druhů a stanovišť v EU. Síť Natura 2000 v současnosti funguje především na pevnině, zatímco v mořském prostředí jsou i nadále rozsáhlé oblasti, jež sítí pokryty nejsou. Pouze 50 % všech lokalit Natura 2000 disponuje plánem péče, v němž jsou stanoveny cíle a opatření v oblasti ochrany. Hlavními důvody nedostatků v provádění jsou omezené zdroje, nedůrazné prosazování, omezené začleňování cílů v oblasti ochrany přírody do jiných oblastí politiky, nedostatečné znalosti a přístup k údajům, mizivá osvěta a slabé zapojení zúčastněných stran. Navíc ti, kdo směrnice provádějí, zejména na regionální a místní úrovni, nejsou někdy dostatečně poučeni o jejich požadavcích ani o flexibilních řešeních a možnostech, které směrnice nabízejí. To může vytvářet napětí mezi ochranou přírody a hospodářskou činností.

Kontrola účelnosti však ukázala, že jsou-li v dostatečném rozsahu zavedena cílená opatření, stav druhů a stanovišť se zlepšuje, což někdy vede k pozoruhodnému ozdravení. Kromě toho se čím dál více obecně uznává, že naše životní prostředí podepírá různá odvětví našeho hospodářství, např. cestovní ruch. Jeho ochrana a udržitelné využívání je proto dnes důležitější než kdykoliv předtím. Otevírá se tím spousta možností, jak do oblasti ochrany přírody přilákat investice a nadále je podporovat.

Dne 7. prosince 2016 Komise uspořádala orientační rozpravu o zjištěních kontroly účelnosti a o souvisejících následných opatřeních. V reakci na ni se rozhodla vypracovat konkrétní akční plán, který má zlepšit provádění směrnic, jejich soudržnost se sociálně-ekonomickými cíli a jejich začlenění do života orgánů, zúčastněných stran a občanů na národní, regionální a místní úrovni. Vzhledem k silné teritoriální dimenzi směrnic a ke klíčové roli, již při jejich provádění sehrávají regionální a místní orgány, byl do přípravy tohoto akčního plánu úzce zapojen Výbor regionů (VR), který bude hrát zásadní úlohu při zapojování a zvyšování povědomí regionálních a místních orgánů.

Cílem tohoto komplexního akčního plánu je rychle zlepšit praktické provádění směrnic o ochraně přírody a urychlit pokrok při dosahování cíle EU 2020, spočívajícího v zastavení a odvrácení úbytku biologické rozmanitosti a ekosystémových služeb 3 , mimo jiné v souvislosti s odolností vůči změně klimatu a se zmírňováním změny klimatu. Přinese to výhody jak lidem žijícím v Evropě, tak jejímu hospodářství. Opatření budou sice přijímána na úrovni EU, zejména Komisí a Výborem regionů, ale ruku k dílu budou muset přiložit i dotčené členské státy a zúčastněné strany, jimž se od EU dostane větší podpory a pomoci. Akční plán nabízí řadu přesvědčivých možností, jak zapojit zúčastněné strany a veřejnost a vytvořit partnerství přesahující hranice různých oblastí politiky. Tím bude položen pevný základ pro smíření a spojení člověka a hospodářství s přírodou.

2.Náplň akčního plánu

Akční plán pokrývá čtyři prioritní oblasti s patnácti konkrétními opatřeními. Většina těchto opatření bude zahájena v roce 2017, tak aby Komise mohla podat zprávu o jejich plnění do konce svého současného mandátu v roce 2019. Opatření jsou přehledně uvedena v tabulce tohoto sdělení. Tabulku doplňují podrobné informativní přehledy s více informacemi.

Priorita A: Zlepšit pokyny, prohloubit znalosti a zajistit větší soudržnost s obecnějšími sociálně-ekonomickými cíli

Rozdílné přístupy členských států k provádění směrnic mohou vést ke zbytečným konfliktům a problémům. Nepružné uplatňování předpisů upravujících ochranu druhů, prodlevy a nepřiměřeně vysoká zátěž v souvislosti s postupy povolování v rámci lokalit, jakož i nedostatečná informovanost zúčastněných stran mohou vytvářet nežádoucí napětí mezi ochranou přírody a sociálně-ekonomickou činností. Akční plán poskytuje praktická řešení těchto problémů a prosazuje inteligentnější participativní přístupy, které mají podpořit plné zapojení vlastníků půdy a uživatelů. Komise zlepší své pokyny a bude prosazovat hlubší porozumění právním předpisům v běžné praxi, aby veřejným orgánům napomohla k jejich lepšímu uplatňování. Členské státy si budou muset prohloubit znalosti a zlepšit přístup k údajům, jež jsou k provádění směrnic nezbytné. Komise bude podporovat činnosti vedoucí k obecnějšímu uznání toho, jak zdravé ekosystémy přispívají k dobrým životním podmínkám a hospodářskému rozvoji (opatření 1–3).

K větší účinnosti a efektivnosti směrnic o ochraně přírody napomohou i opatření, která Komise připravuje 4 s cílem zefektivnit sledování a podávání zpráv v souvislosti s veškerými právními předpisy EU v oblasti životního prostředí.

Priorita B: Vytvořit politickou odpovědnost a posílit soulad

Ačkoliv za provádění směrnic o ochraně přírody v praxi v konečném důsledku odpovídají členské státy, Komise s nimi hodlá těsněji spolupracovat s cílem usnadnit a podpořit ochranu přírody a její udržitelné využívání. Společnými silami se musíme postarat o to, aby existovala plně soudržná a funkční síť Natura 2000 a aby příslušné druhy byly chráněny a případně využívány udržitelným způsobem.

Tato priorita bude zahrnovat dvoustranný dialog s členskými státy a zúčastněnými stranami, jehož cílem bude zlepšit provádění sítě Natura 2000 a podpořit spolupráci při její správě v různých biogeografických oblastech Evropy. Budou vytvořeny a plněny akční plány týkající se stanovišť a druhů (opatření 4–7).

Pro posílení souladu členských států se směrnicemi o ochraně přírody budou mít značný význam i další opatření v širším rámci environmentální politiky, odborná příprava vnitrostátních soudců a státních zástupců, přístup ke spravedlnosti a zajištění souladu s právem EU v oblasti životního prostředí 5 .

Priorita C: Posílit investice do sítě Natura 2000 a zlepšit součinnost s nástroji financování EU

Náklady na provádění sítě Natura 2000 se odhadují na 5,8 miliardy EUR ročně, přičemž její každoroční přínos podle odhadu činí 200–300 miliard EUR. Chybějící finanční prostředky však brání tomu, aby byl přínos sítě co největší, a jsou hlavním faktorem oslabujícím efektivnost směrnic o ochraně přírody. Cílem akčního plánu je proto lépe využívat dostupné finanční prostředky EU a zajistit, aby ochrana přírody byla atraktivnější pro soukromé investory.

Kontrola účelnosti upozornila na znepokojující úbytek druhů a stanovišť, který souvisí se zemědělstvím, a poukázala na nutnost efektivněji začlenit síť Natura 2000 a širší aspekty biologické rozmanitosti do společné zemědělské politiky (SZP). Akční plán navrhuje v souladu se současným právním rámcem 6 zlepšit součinnost se SZP a dalšími klíčovými oblastmi politiky EU, např. politikou soudržnosti, společnou rybářskou politikou a politikou v oblasti výzkumu a inovací. Navrhuje navýšení finančních prostředků vyčleněných na ochranu přírody a biologickou rozmanitost, které by umožnilo do sítě Natura 2000 více investovat. Zároveň stanoví vytvoření podrobnějších pokynů a větší plánování pro potřeby vnitrostátních rámců financování sítě Natura 2000, které by měly vypracovat členské státy. V neposlední řadě navrhuje, jak podnítit soukromé investice a více podpořit propojenost různých oblastí sítě Natura 2000, mimo jiné prostřednictvím zelených infrastruktur a řešení založených na přírodních procesech (opatření 8–12).

Priorita D: Lepší komunikace a osvěta, která zapojí občany, zúčastněné strany a komunity

Akční plán se snaží posílit zapojení veřejnosti, zúčastněných stran a místních orgánů a komunit. Ochrana přírody a jejího bohatství je věcí nás všech, protože je naším společným dědictvím. Komise společně s Výborem regionů využije všech dostupných platforem ke zvýšení informovanosti a k podpoře zapojení místních subjektů a výměny znalostí. Bude přikládat větší význam osvědčeným postupům péče v oblastech sítě Natura 2000. Pomocí Evropského sboru solidarity Komise pomůže mladým lidem přímo se zapojit do ochrany přírody a získat cenné know-how pro svůj profesní život (opatření 13–15).



Přehled opatření

Zlepšit pokyny, prohloubit znalosti a zajistit větší soudržnost s obecnějšími sociálně-ekonomickými cíli

Opatření

Harmonogram

Odpovědný subjekt

1.    Aktualizovat, rozpracovat a aktivně prosazovat pokyny (ve všech jazycích EU) týkající se

a) postupů povolování v rámci lokalit, ochrany druhů a péče o ně, jakož i pokyny specifické pro jednotlivá odvětví

b) začlenění ekosystémových služeb do procesu rozhodování

2017–2019

2018–2019

Komise / VR / ČS / zúčastněné strany

2. Zřídit podpůrný mechanismus, který orgánům členských států pomůže řešit hlavní výzvy při uplatňování požadavků na povolování stanovených směrnicemi o ochraně ptáků a přírodních stanovišť pro účely sítě Natura 2000 a předpisů upravujících ochranu druhů

2017–2019

Komise / ČS / zúčastněné strany

3.    Prohloubit znalosti, mimo jiné prostřednictvím posíleného a účinnějšího sledování, a zajistit veřejný přístup online k údajům nezbytným pro provádění směrnic (např. satelitní snímky z programu Copernicus)

2017–2019

Komise / EEA / ČS

Vytvořit politickou odpovědnost a posílit soulad

Opatření

Harmonogram

Odpovědný subjekt

4. Dokončit síť Natura 2000, zejména začleněním nepokrytých oblastí v mořském prostředí, a zavést nezbytná opatření pro zachování všech lokalit

probíhá

ČS / zúčastněné strany / Komise

5. Využít nového procesu přezkumu provádění právních předpisů EU v oblasti životního prostředí ke zvláštním dvoustranným schůzkám s orgány na národní a regionální úrovni, jejichž cílem bude společně dohodnout plány zaměřené na lepší provádění a konzultovat výzvy s prováděním spojené s vlastníky půdy a jinými zúčastněnými stranami

2017–2019

Komise / ČS / zúčastněné strany

6. Zajistit spolupráci veřejných orgánů a zúčastněných stran z různých členských států na úrovni biogeografické oblasti, aby řešily společné výzvy včetně přeshraničních otázek

2017–2019

Komise / VR / ČS / zúčastněné strany

7. Podrobněji rozpracovat akční plány týkající se druhů a stanovišť pro nejohroženější druhy a přírodní stanoviště a vytvořit platformy zúčastněných stran zaměřené na soužití s konfliktními druhy (např. velkými šelmami)

2017–2019

Komise / ČS / zúčastněné strany

Posílit investice do sítě Natura 2000 a zlepšit součinnost s nástroji financování EU

Opatření

Harmonogram

Odpovědný subjekt

8.    Posílit investice do ochrany přírody

a)    Pomoci členským státům zlepšit jejich víceleté finanční plánování pro síť Natura 2000 aktualizací jejich prioritních akčních rámců

b)    Navrhnout 10% navýšení rozpočtu programu LIFE vyčleněného na projekty podporující ochranu přírody a biologickou rozmanitost s tím, že celková výše rozpočtových prostředků programu LIFE zůstane stejná

c)    Podnítit investice soukromého sektoru do projektů na ochranu přírody

2017–2019

Komise / EIB / ČS / zúčastněné strany

9.    Podporovat součinnost s financováním ze společné zemědělské politiky, včetně efektivního využívání plateb v rámci sítě Natura 2000 a agroenvironmentálně-klimatických opatření, vytváření režimů založených na výsledcích, poskytování podpory zemědělcům prostřednictvím poradenské služby pro zemědělství a předávání inovací a znalostí prostřednictvím evropského inovačního partnerství v oblasti zemědělské produktivity a udržitelnosti

2017–2019

Komise / ČS / zúčastněné strany

10.    Zvýšit povědomí o možnostech financování v rámci politiky soudržnosti a zlepšit součinnost

2017–2019

Komise / ČS / zúčastněné strany

11.    Zlepšit součinnost se společnou rybářskou politikou a integrovanou námořní politikou, včetně efektivnějšího využívání dostupných možností financování

2017–2019

Komise / ČS / zúčastněné strany

12.    Stanovit pokyny podporující zavádění zelené infrastruktury pro účely lepšího propojení oblastí sítě Natura 2000; podporovat projekty řešení založených na přírodních procesech prostřednictvím finančních prostředků z politiky EU v oblasti inovací a výzkumu a programu Horizont 2020

2017–2019

Komise / zúčastněné strany

Lepší komunikace a osvěta, která zapojí občany, zúčastněné strany a komunity

Opatření

Harmonogram

Odpovědný subjekt

13.    Podporovat výměnu znalostí a zapojení místních a regionálních orgánů prostřednictvím společné platformy s Výborem regionů

2017–2019

VR / Komise

14.    Podporovat uznávání osvědčené péče o síť Natura 2000 a zvyšování informovanosti o směrnicích o ochraně přírody prostřednictvím příslušných fór, využívat nové technologie a osvětové kampaně a posilovat vztahy mezi přírodním a kulturním dědictvím, zejména v souvislosti s rokem 2018 jakožto Evropským rokem kulturního dědictví

2017–2019

Komise / VR / ČS
zúčastněné strany

15.    Aktivně zapojovat mladé lidi do opatření zaměřených na společenské potřeby tím, že dostanou příležitost podílet se na ochraně přírody v lokalitách sítě Natura 2000 (Evropský sbor solidarity)

2017–2019

Komise / ČS / zúčastněné strany

(1)

     Směrnice 92/43/EHS o ochraně přírodních stanovišť, volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (směrnice o ochraně přírodních stanovišť) – Úř. věst. L 206, 22.7.1992, s. 7 – a směrnice 2009/147/ES o ochraně volně žijících ptáků (směrnice o ochraně ptáků) – Úř. věst. L 20, 26.1.2010, s. 7.

(2)

Pracovní dokument útvarů Komise (2016) 472 final ze dne 16. prosince 2016: Kontrola účelnosti právních předpisů EU týkajících se přírody (směrnice o ochraně ptáků a přírodních
stanovišť) http://ec.europa.eu/environment/nature/legislation/fitness_check/index_en.htm .

(3)

Sdělení Komise: Naše životní pojistka, náš přírodní kapitál: strategie EU v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2020 (KOM(2011) 244).

(4)

     Hodnocení kontroly účelnosti povinností týkajících se sledování a podávání zpráv v souvislosti s právními předpisy stanovených v acquis EU v oblasti životního prostředí a následná opatření – viz http://ec.europa.eu/environment/legal/reporting/fc_overview_en.htm .

(5)

 Viz Pracovní program Komise na rok 2017 – Pro Evropu, která chrání, posiluje a brání (sdělení Komise COM(2016) 710 final).

(6)

Podrobnější informace o konzultaci k modernizaci a zjednodušení SZP lze získat na internetových stránkách  https://ec.europa.eu/agriculture/consultations/cap-modernising/2017_cs a https://ec.europa.eu/agriculture/simplification_cs .