European flag

Официален вестник
на Европейския съюз

BG

Cерия L


2023/2869

20.12.2023

РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2023/2869 НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

от 13 декември 2023 година

за изменение на някои регламенти във връзка със създаването и функционирането на европейската единна точка за достъп

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 114 от него,

като взеха предвид предложението на Европейската комисия,

след предаване на проекта на законодателния акт на националните парламенти,

като взеха предвид становището на Европейския икономически и социален комитет (1),

в съответствие с обикновената законодателна процедура (2),

като имат предвид, че:

(1)

Лесният и структуриран достъп до данни, включително до предоставена на доброволна основа информация, е важен, за да се даде възможност на лицата, вземащи решения в икономиката и обществото, да вземат разумни решения, които да служат за ефективното функциониране на пазара. Такъв достъп е необходим също така, за да се увеличат възможностите за растеж, видимост и иновации от страна на малките и средните предприятия (МСП). Разгръщането на общи европейски пространства на данни в ключови сектори, включително финансовия сектор, служи за осигуряване на лесен достъп до надеждни източници на информация в тези сектори. Очаква се през следващите години самият финансов сектор да премине през процес на внедряване на цифрови технологии, като Съюзът следва да подкрепи тази трансформация, по-специално чрез насърчаване на основаните на данни финанси. Освен това поставянето на финансирането за устойчиво развитие в центъра на финансовата система е ключово средство за постигане на екологичния преход в икономиката на Съюза. За успешното осъществяване на този екологичен преход е важно инвеститорите да имат по-лесен достъп до свързаната с устойчивото развитие и социалното управление информация за дружествата, за да бъдат по-добре информирани при вземането на инвестиционни решения. За тези цели е необходимо да се подобри публичният достъп до финансова, нефинансова и свързана с екологичните, социалните и управленските аспекти информация за физически или юридически лица (наричани по-нататък „субекти“), които от своя страна са задължени да публикуват такава информация или които разкриват публично такава информация пред орган за събиране на данни на доброволна основа. Ефикасно средство за това на равнището на Съюза е създаването на централизирана платформа, която да предоставя електронен достъп до цялата имаща отношение информация.

(2)

В своето съобщение от 24 септември 2020 г., озаглавено „Съюз на капиталовите пазари за хората и предприемачите – нов план за действие“, Комисията предложи да се подобри публичният достъп до финансовата и нефинансовата информация на субектите чрез изграждане на европейска единна точка за достъп (ЕЕТД). В съобщението на Комисията от 24 септември 2020 г., озаглавено „Стратегия за цифровизиране на финансовите услуги в ЕС“, се определят общите условия за това как Съюзът би могъл да насърчи внедряването на цифровите технологии в областта на финансите през следващите години, и по-специално как да насърчи основаните на данни финанси. Впоследствие в своето съобщение от 6 юли 2021 г., озаглавено „Стратегията за финансиране на прехода към устойчива икономика“, Комисията постави финансирането за устойчиво развитие в центъра на финансовата система като ключово средство за постигане на екологичен преход в икономиката на Съюза, като част от Европейския зелен пакт, изложен в съобщението на Комисията от 11 декември 2019 г.

(3)

ЕЕТД се създава в съответствие с Регламент (ЕС) 2023/2859 на Европейския парламент и на Съвета (3), за да се предоставя на обществеността лесен централизиран достъп до информация за субектите и техните продукти, която е от значение за финансовите услуги, капиталовите пазари и устойчивото развитие и която органите и субектите са длъжни да публикуват съгласно законодателните актове на Съюза в тези области. Това публикуване следва да се извършва в съответствие с принципа на „еднократно подаване“ и без да се налагат допълнителни изисквания за разкриване освен предвидените в закон. Освен това всеки субект, за който се прилага правото на държава членка, следва да може да подаде на даден орган за събиране на данни на доброволна основа информация за икономическите си дейности, която е от значение за финансовите услуги или капиталовите пазари или която се отнася до устойчивото развитие, с цел тази информация да бъде достъпна чрез ЕЕТД в съответствие с Регламент (ЕС) 2023/2859.

(4)

Няколко регламента в областта на финансовите услуги, капиталовите пазари и устойчивото развитие следва да бъдат изменени, за да се даде възможност за функционирането на ЕЕТД. За да се постигне доброто и ефикасно функциониране на ЕЕТД по пропорционален начин, събирането и подаването на информация трябва да се разширява постепенно. Предвидено е изискването за предоставяне на информация на ЕЕТД да съставлява неразделна част от секторните законодателни актове на Съюза, изброени в приложението към Регламент (ЕС) 2023/2859, и от всеки друг законодателен акт на Съюза, който предвижда централизиран достъп до информация в ЕЕТД. Информацията, която трябва да бъде достъпна в ЕЕТД, и органите за събиране на данни, определени за събирането на тази информация, могат да бъдат преразгледани като част от прегледа на тези секторни законодателни актове на Съюза, за да се гарантира, че ЕЕТД предоставя на участниците на пазара лесен централизиран достъп до информацията, от която се нуждаят, и че ЕЕТД се превръща в отправна точка.

(5)

ЕЕТД следва да бъде създадена с амбициозни срокове, като същевременно се предприемат междинни стъпки, за да се гарантира нейната оперативна стабилност и ефективност. По-специално следва да се отдели достатъчно време за техническото изпълнение на ЕЕТД и за събирането на информация, която да бъде въведена в държавите членки. Разработването на ЕЕТД следва да има начална фаза от 12 месеца, за да се предостави достатъчно време на държавите членки и на Европейския надзорен орган (Европейски орган за ценни книжа и пазари) (ЕОЦКП), създаден с Регламент (ЕС) № 1095/2010 на Европейския парламент и на Съвета (4), за създаването и изпитването на ИТ инфраструктурата въз основа на събирането на ограничен брой информационни потоци. Впоследствие разработването на ЕЕТД следва постепенно да включва, с течение на времето, допълнителен брой информационни потоци и функционалности с темп, който дава възможност за стабилно и ефективно разработване на ЕЕТД. Функционирането на ЕЕТД следва да се оценява редовно в хода на нейното изпълнение и действие, за да се даде възможност за корекции, за да се отговори на нуждите на ползвателите и да се гарантира техническата ѝ ефективност.

(6)

За целите на функционирането на ЕЕТД следва да бъдат определени органи за събиране на данни, които да събират от субектите информация, която е от значение за финансовите услуги, капиталовите пазари и устойчивото развитие. При липса на орган за събиране на данни, който вече е създаден съгласно правото на Съюза, държавите членки следва да запазят гъвкавост при организирането на събирането на информация в своята юрисдикция, следва да определят поне един орган за събиране на данни, както е определено в Регламент (ЕС) 2023/2859, който да събира и съхранява информацията, и следва да уведомяват съответно ЕОЦКП. С цел да се осигури достъп до информацията в ЕЕТД по икономически ефективен начин, събирането, предаването и съхранението на информация следва да се основава, доколкото е възможно, на съществуващите процедури и инфраструктура за събиране, предаване и съхранение на национално равнище, както и на съществуващите процедури и инфраструктура за предаване на информация от органите за събиране на данни на ЕОЦКП.

(7)

За да се гарантира, че ЕЕТД предоставя своевременен достъп до информация, която е от значение за финансовите услуги, капиталовите пазари и устойчивото развитие, както е посочено в Регламент (ЕС) 2023/2859, субектите следва да подават своята информация на органа за събиране на данни едновременно с публикуването на тази информация. От своя страна органите за събиране на данни следва да предоставят информацията на ЕЕТД по автоматизиран начин. Органите за събиране на данни следва да използват, доколкото е възможно, съществуващите процедури и инфраструктура за събиране на информация на равнището на Съюза и на национално равнище за предаването на информация на ЕОЦКП без ненужно забавяне.

(8)

За да може информацията в ЕЕТД да бъде използвана цифрово, субектите следва да подават на органите за събиране на данни информацията във формат за извличане на данни или, когато това се изисква от правото на Съюза, в машинночетим формат. Информацията, подадена от субектите на органите за събиране на данни, следва да бъде придружена от метаданните, изисквани от тези органи за събиране на данни. Комисията следва да бъде оправомощена да приема технически стандарти за изпълнение, разработени от Европейския надзорен орган (Европейски банков орган) (ЕБО), създаден с Регламент (ЕС) № 1093/2010 на Европейския парламент и на Съвета (5), от Европейския надзорен орган (Европейски орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване) (ЕОЗППО), създаден с Регламент (ЕС) № 1094/2010 на Европейския парламент и на Съвета (6), или от ЕОЦКП (всички наричани заедно „Европейски надзорни органи“ или „ЕНО“), в които се посочват метаданните за всяка част от информацията, как да бъдат структурирани данните в информацията, както и информацията, за която се изисква машинночетим формат, и кой машинночетим формат трябва да се използва в такива случаи. Що се отнася до техническите стандарти за изпълнение относно информацията за устойчивото развитие, ЕНО, действащи чрез Съвместния комитет, следва да се консултират с Европейската консултативна група за финансова отчетност (ЕКГФО) относно разработването на тези проекти на стандарти. Въвеждането на машинночетим формат следва да бъде обосновано с анализ, при който се вземат предвид разходите и ползите за субектите и ползвателите на информацията, както и за всички други заинтересовани страни, по-специално органите за събиране на данни, компетентните органи и ЕНО.

(9)

Органите за събиране на данни не следва да отговарят за проверката на точността на съдържанието на подадената от субектите информация, освен ако това им е възложено в съответствие с приложимите законодателни актове на Съюза, посочени в приложението към Регламент (ЕС) 2023/2859. Субектите, които подават информация задължително, следва да носят отговорност за гарантирането на точността на подадената от тях информация съгласно правните им задължения по силата на приложимите законодателни актове на Съюза, посочени в същото приложение или съгласно националното право.

(10)

Европейския надзорен орган по защита на данните беше консултиран в съответствие с член 42, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2018/1725 на Европейския парламент и на Съвета (7) и публикува официални коментари на 19 януари 2022 г.

(11)

Европейската централна банка предостави становището си на 7 юни 2022 г. (8)

(12)

Доколкото целта на настоящия регламент, а именно хармонизиране на изискванията за разкриване на публичната информация, която следва да бъде достъпна чрез ЕЕТД, не може да бъде постигната в достатъчна степен от държавите членки, а поради своя обхват и последици, може да бъде по-добре постигната на равнището на Съюза, Съюзът може да приеме мерки в съответствие с принципа на субсидиарност, уреден в член 5 от Договора за Европейския съюз. В съответствие с принципа на пропорционалност, уреден в същия член, настоящият регламент не надхвърля необходимото за постигане на тази цел.

(13)

Поради това следните регламенти следва да бъдат съответно изменени:

Регламент (ЕО) № 1060/2009 на Европейския парламент и на Съвета (9);

Регламент (ЕС) № 236/2012 на Европейския парламент и на Съвета (10);

Регламент (ЕС) № 345/2013 на Европейския парламент и на Съвета (11);

Регламент (ЕС) № 346/2013 на Европейския парламент и на Съвета (12);

Регламент (ЕС) № 575/2013 на Европейския парламент и на Съвета (13);

Регламент (ЕС) № 537/2014 на Европейския парламент и на Съвета (14);

Регламент (ЕС) № 596/2014 на Европейския парламент и на Съвета (15);

Регламент (ЕС) № 600/2014 на Европейския парламент и на Съвета (16);

Регламент (ЕС) № 1286/2014 на Европейския парламент и на Съвета (17);

Регламент (ЕС) 2015/760 на Европейския парламент и на Съвета (18);

Регламент (ЕС) 2015/2365 на Европейския парламент и на Съвета (19);

Регламент (ЕС) 2016/1011 на Европейския парламент и на Съвета (20);

Регламент (ЕС) 2017/1129 на Европейския парламент и на Съвета (21);

Регламент (ЕС) 2017/1131 на Европейския парламент и на Съвета (22);

Регламент (ЕС) 2019/1238 на Европейския парламент и на Съвета (23);

Регламент (ЕС) 2019/2033 на Европейския парламент и на Съвета (24);

Регламент (ЕС) 2019/2088 на Европейския парламент и на Съвета (25);

Регламент (ЕС) 2023/1114 на Европейския парламент и на Съвета (26);

Регламент (ЕС) 2023/2631 на Европейския парламент и на Съвета (27),

ПРИЕХА НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Изменения на Регламент (ЕО) № 1060/2009

Регламент (ЕО) № 1060/2009 се изменя, както следва:

1)

В член 11a параграф 2 се заменя със следното:

„2.   ЕОЦКП публикува на страница в интернет („Европейска рейтингова платформа“) отделните рейтинги, които са му били предоставени съгласно параграф 1.

Централният регистър, посочен в член 11, параграф 2, се включва в Европейската рейтингова платформа.

Европейската единна точка за достъп (ЕЕТД), създадена с Регламент (ЕС) 2023/2859 на Европейския парламент и на Съвета (*1), може да изпълнява функциите на Европейската рейтингова платформа.

(*1)  Регламент (ЕС) 2023/2859 на Европейския парламент и на Съвета от 13 декември 2023 г. за създаване на европейска единна точка за достъп, осигуряваща централизиран достъп до публично достъпна информация от значение за финансовите услуги, капиталовите пазари и устойчивото развитие (OВ L, 2023/2859, 20.12.2023 г., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2023/2859/oj).“ "

2)

Вмъква се следният член:

„Член 13a

Достъп до информацията чрез ЕЕТД

1.   Считано от 10 януари 2028 г., когато оповестяват публично информацията, посочена в член 8, параграф 1, член 8, параграф 6 и член 8, параграф 7, член 8а, параграф 1 и член 8а, параграф 3, член 10, параграфи 1 и 4, член 11, параграф 1 и член 12 от настоящия регламент, едновременно с това агенциите за кредитен рейтинг предоставят тази информация на съответния орган за събиране на данни, посочен в параграф 3 от настоящия член, за целите на осигуряването на достъпа до на тази информация чрез ЕЕТД.

Тази информация отговаря на следните изисквания:

а)

подава се във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) 2023/2859, или, когато това се изисква от правото на Съюза, в машинночетим формат, както е определен в член 2, точка 4 от посочения регламент;

б)

придружава се от следните метаданни:

i)

всички наименования на агенцията за кредитен рейтинг, за която се отнася информацията;

ii)

идентификационен код на правен субект на агенцията за кредитен рейтинг, както е посочено съгласно член 7, параграф 4, буква б) от Регламент (ЕС) 2023/2859;

iii)

размер на агенцията за кредитен рейтинг според категорията, както е посочено съгласно член 7, параграф 4, буква г) от посочения регламент;

iv)

вид на информацията, както е класифицирана съгласно член 7, параграф 4, буква в) от посочения регламент;

v)

указание дали информацията съдържа лични данни;

vi)

държавата, в която е регистриран офисът на агенцията за кредитен рейтинг, за която се отнася информацията;

vii)

промишления(-те) сектор(и) на икономическите дейности на агенцията за кредитен рейтинг, за която се отнася информацията, както е посочено съгласно член 7, параграф 4, буква д) от посочения регламент;

2.   За целите на параграф 1, буква б), точка ii) агенциите за кредитен рейтинг получават идентификационен код на правен субект.

3.   За целите на осигуряването на достъп до посочената в параграф 1 от настоящия член информация чрез ЕЕТД органът за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) 2023/2859, е ЕОЦКП.

4.   Считано от 10 януари 2028 г., информацията, посочена в член 5, параграф 3, член 8г, параграф 2, член 11, параграф 2, член 11а, параграфи 1 и 2, член 18, параграф 3, член 24, параграф 5 и член 36г, параграф 1 от настоящия регламент, се предоставя чрез ЕЕТД. За тази цел органът за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) 2023/2859 е ЕОЦКП.

Тази информация отговаря на следните изисквания:

а)

подава се във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) 2023/2859;

б)

придружава се от следните метаданни:

i)

всички наименования на агенцията за кредитен рейтинг и на оценяваното лице, за които се отнася информацията;

ii)

когато има такъв, идентификационния код на правен субект на агенцията за кредитен рейтинг и на оценяваното лице, както е посочено съгласно член 7, точка 4, буква б) от Регламент (ЕС) 2023/2859;

iii)

вид на информацията, както е класифицирана съгласно член 7, параграф 4, буква в) от посочения регламент;

iv)

указание дали информацията съдържа лични данни.

5.   С цел осигуряване на ефективното събиране и управление на информацията, подадена в съответствие с параграф 1, ЕОЦКП разработва проекти на технически стандарти за изпълнение, за да определи следното:

а)

други метаданни, които придружават информацията;

б)

структурирането на данните в рамките на информацията;

в)

за коя информация се изисква машинночетим формат и в такива случаи кой машинночетим формат следва да се използва.

За целите на буква в) ЕОЦКП оценява предимствата и недостатъците на различните машинночетими формати и провежда подходящи полеви тестове.

ЕОЦКП представя на Комисията тези проекти на технически стандарти за изпълнение.

На Комисията се предоставя правомощието да приема техническите стандарти за изпълнение, посочени в първа алинея от настоящия параграф, в съответствие с член 15 от Регламент (ЕС) № 1095/2010.

6.   Когато е необходимо, ЕОЦКП приема насоки, за да се гарантира, че метаданните, предоставени в съответствие с параграф 5, първа алинея, буква a), са верни.“.

Член 2

Изменение на Регламент (ЕС) № 236/2012

В Регламент (ЕС) № 236/2012 се вмъква следният член:

„Член 11a

Достъп до информацията чрез европейската единна точка за достъп

1.   Считано от 10 юли 2026 г., когато оповестяват публично информацията, посочена в член 6, параграф 1 от настоящия регламент, едновременно с това физическото или юридическото лице предоставят тази информация на съответния орган за събиране на данни, посочен в параграф 3 от настоящия член, за целите на осигуряването на достъп до тази информация чрез европейската единна точка за достъп (ЕЕТД), създадена съгласно Регламент (ЕС) 2023/2859 на Европейския парламент и на Съвета (*2).

Тази информация отговаря на следните изисквания:

а)

подава се във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) 2023/2859, или, когато това се изисква съгласно правото на Съюза, в машинночетим формат, както е определен в член 2, точка 4 от посочения регламент;

б)

придружава се от следните метаданни:

i)

всички наименования на физическото или юридическото лице, за което се отнася информацията;

ii)

за юридически лица, идентификационен код на правен субект на лицето, посочено съгласно член 7, параграф 4, буква б) от Регламент (ЕС) 2023/2859;

iii)

за юридически лица, размер на лицето според категорията, както е посочено съгласно член 7, параграф 4, буква г) от посочения регламент;

iv)

вид на информацията, както е класифицирана съгласно член 7, параграф 4, буква в) от посочения регламент;

v)

указание дали информацията съдържа лични данни.

2.   За целите на параграф 1, буква б), точка ii) юридическите лица получават идентификационен код на правен субект.

3.   За целите на осигуряването на достъп до посочената в параграф 1 от настоящия член информация чрез ЕЕТД органът за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) 2023/2859, е компетентният орган.

4.   С цел осигуряване на ефективното събиране и управление на информацията, подадена в съответствие с параграф 1, ЕОЦКП разработва проекти на технически стандарти за изпълнение, за да определи:

а)

други метаданни, които придружават информацията;

б)

структурирането на данните в рамките на информацията;

в)

за коя информация се изисква машинночетим формат и в такива случаи кой машинночетим формат следва да се използва.

За целите на буква в) ЕОЦКП оценява предимствата и недостатъците на различните машинночетими формати и провежда подходящи полеви тестове.

ЕОЦКП представя на Комисията тези проекти на технически стандарти за изпълнение.

На Комисията се предоставя правомощието да приема техническите стандарти за изпълнение, посочени в първа алинея от настоящия параграф, в съответствие с член 15 от Регламент (ЕС) № 1095/2010.

5.   Когато е необходимо, ЕОЦКП приема насоки, за да се гарантира, че метаданните, предоставени в съответствие с параграф 4, първа алинея, буква a), са верни.

Член 3

Изменение на Регламент (EО) № 345/2013

В Регламент (ЕС) № 345/2013 се вмъква следният член:

„Член 17a

Достъп до информацията чрез европейската единна точка за достъп

Считано от 10 януари 2028 г., информацията, посочена в член 17, параграф 1 от настоящия регламент, се предоставя на разположение в европейската единна точка за достъп (ЕЕТД), създадена съгласно Регламент (ЕС) 2023/2859 на Европейския парламент и на Съвета (*3) . За тази цел органът за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от посочения регламент, е ЕОЦКП. ЕОЦКП извлича тази информация от информацията, съобщена от компетентния орган на държавата членка по произход в съответствие с член 16, параграф 1 от настоящия регламент, за целите на създаването на централната база данни, посочена в член 17, параграф 1 от настоящия регламент.

Тази информация отговаря на следните изисквания:

а)

подава се във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) 2023/2859;

б)

придружава се от следните метаданни:

i)

всички наименования на фонда, за който се отнася информацията;

ii)

когато има такъв, идентификационния код на правен субект на фонда, както е определено съгласно член 7, параграф 4, буква б) от Регламент (ЕС) 2023/2859;

iii)

вид на информацията, както е класифицирана съгласно член 7, параграф 4, буква в) от посочения регламент;

iv)

указание дали информацията съдържа лични данни.

Член 4

Изменение на Регламент (EО) № 346/2013

В Регламент (ЕС) № 346/2013 се вмъква следният член:

„Член 18a

Достъп до информацията чрез европейската единна точка за достъп

Считано от 10 януари 2028 г., информацията, посочена в член 18, параграф 1 от настоящия регламент, се предоставя на разположение в европейската единна точка за достъп (ЕЕТД), създадена съгласно Регламент (ЕС) 2023/2859 на Европейския парламент и на Съвета (*4). За тази цел органът за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от посочения регламент, е ЕОЦКП. ЕОЦКП извлича тази информация от информацията, съобщена от компетентния орган на държавата членка по произход в съответствие с член 17, параграф 1 от настоящия регламент, за целите на създаването на централната база данни, посочена в член 18, параграф 1 от настоящия регламент.

Тази информация отговаря на следните изисквания:

а)

подава се във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) 2023/2859;

б)

придружава се от следните метаданни:

i)

всички наименования на фонда, за който се отнася информацията;

ii)

когато има такъв, идентификационния код на правен субект на фонда, както е определено съгласно член 7, параграф 4, буква б) от Регламент (ЕС) 2023/2859;

iii)

вид на информацията, както е класифицирана съгласно член 7, параграф 4, буква в) от посочения регламент;

iv)

указание дали информацията съдържа лични данни.

Член 5

Изменение на Регламент (EО) № 575/2013

В Регламент (ЕС) № 575/2013 се вмъква следният член:

„Член 434б

Достъп до информацията чрез европейската единна точка за достъп

1.   Считано от 10 януари 2030 г., когато оповестяват публично информацията, посочена в част осма от настоящия регламент, едновременно с това институциите предоставят тази информация на съответния орган за събиране на данни, посочен в параграф 3 от настоящия член, за целите на осигуряването на достъп до тази информация чрез европейската единна точка за достъп (ЕЕТД), създадена съгласно Регламент (ЕС) 2023/2859 на Европейския парламент и на Съвета (*5).

Тази информация отговаря на следните изисквания:

а)

подава се във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) 2023/2859, или, когато това се изисква съгласно правото на Съюза, в машинночетим формат, както е определен в член 2, точка 4 от посочения регламент;

б)

придружава се от следните метаданни:

i)

всички наименования на институцията, за която се отнася информацията;

ii)

идентификационен код на правен субект на институцията, посочен съгласно член 7, параграф 4, буква б) от Регламент (ЕС) 2023/2859;

iii)

размер на институцията според категорията, както е посочено съгласно член 7, параграф 4, буква г) от посочения регламент;

iv)

вид на информацията, както е класифицирана съгласно член 7, параграф 4, буква в) от посочения регламент;

v)

указание дали информацията съдържа лични данни.

2.   За целите на параграф 1, буква б), точка ii) институциите получават идентификационен код на правен субект.

3.   За целите на осигуряването на достъп до посочената в параграф 1 от настоящия член информация чрез ЕЕТД органът за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) 2023/2859, е ЕБО.

4.   С цел осигуряване на ефективното събиране и администриране на информацията, подадена в съответствие с параграф 1, ЕБО разработва проекти на технически стандарти за изпълнение, за да определи:

а)

други метаданни, които придружават информацията;

б)

структурирането на данните в рамките на информацията;

в)

за коя информация се изисква машинночетим формат и в такива случаи кой машинночетим формат следва да се използва.

За целите на буква в), ЕБО оценява предимствата и недостатъците на различните машинночетими формати и провежда подходящи полеви тестове.

ЕБО представя на Комисията тези проекти на технически стандарти за изпълнение.

На Комисията се предоставя правомощието да приема техническите стандарти за изпълнение, посочени в първа алинея от настоящия параграф, в съответствие с член 15 от Регламент (ЕС) № 1093/2010.

5.   Когато е необходимо, ЕБО приема насоки, за да се гарантира, че метаданните, предоставени в съответствие с параграф 4, първа алинея, буква a), са верни.

Член 6

Изменение на Регламент (ЕС) № 537/2014

В Регламент (ЕС) № 537/2014 се вмъква следният член:

„Член 13a

Достъп до информацията чрез европейската единна точка за достъп

1.   Считано от 10 януари 2030 г., когато оповестява публично информацията, посочена в член 13 от настоящия регламент, едновременно с това задължителният одитор или одиторското дружество предоставя тази информация на съответния орган за събиране на данни, посочен в параграф 3 от настоящия член, за целите на осигуряването на достъп до тази информация чрез европейската единна точка за достъп (ЕЕТД), създадена съгласно Регламент (ЕС) 2023/2859 на Европейския парламент и на Съвета (*6).

Тази информация отговаря на следните изисквания:

а)

подава се във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) 2023/2859, или, когато това се изисква съгласно правото на Съюза, в машинночетим формат, както е определен в член 2, точка 4 от посочения регламент;

б)

придружава се от следните метаданни:

i)

всички наименования на задължителния одитор или одиторското дружество, за които се отнася информацията;

ii)

за юридически лица, идентификационен код на правен субект на одиторското дружество, както е посочено съгласно член 7, параграф 4, буква б) от Регламент (ЕС) 2023/2859;

iii)

за юридически лица, размер на одиторското дружество според категорията, както е посочено съгласно член 7, параграф 4, буква г) от посочения регламент;

iv)

вид на информацията, както е класифицирана съгласно член 7, параграф 4, буква в) от посочения регламент;

v)

указание дали информацията съдържа лични данни.

2.   За целите на параграф 1, буква б), точка ii) одиторските дружества, които са юридически лица, получават идентификационен код на правен субект.

3.   В срок до 9 януари 2030 г., за целите на осигуряването на достъп чрез ЕЕТД до информацията, посочена в параграф 1 от настоящия член, държавите членки определят най-малко един орган за събиране на данни, както е определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) 2023/2859, и уведомяват ЕОЦКП за това.

4.   С цел осигуряване на ефективното събиране и управление на информацията, подадена в съответствие с параграф 1, на Комисията се предоставят изпълнителни правомощия да определи, след консултации с КЕОНО:

а)

други метаданни, които придружават информацията;

б)

структурирането на данните в рамките на информацията;

в)

за коя информация се изисква машинночетим формат и в такива случаи кой машинночетим формат следва да се използва.

За целите на буква в) Комисията оценява предимствата и недостатъците на различните машинночетими формати и провежда подходящи полеви тестове.

Член 7

Изменение на Регламент (ЕС) № 596/2014

В Регламент (ЕС) № 596/2014 се вмъква следният член:

„Член 21a

Достъп до информацията чрез европейската единна точка за достъп

1.   Считано от 10 януари 2028 г., когато оповестяват публично информацията, посочена в член 17, параграф 1 и параграф 2 и член 19, параграф 3 от настоящия регламент, едновременно с това емитентът или участникът на пазара на квоти за емисии предоставя тази информация на съответния орган за събиране на данни, посочен в параграф 3 от настоящия член, за целите на осигуряването на достъп до тази информация чрез европейската единна точка за достъп (ЕЕТД), създадена съгласно Регламент (ЕС) 2023/2859 на Европейския парламент и на Съвета (*7).

Тази информация отговаря на следните изисквания:

а)

подава се във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) 2023/2859, или, когато това се изисква съгласно правото на Съюза, в машинночетим формат, както е определен в член 2, точка 4 от посочения регламент;

б)

придружава се от следните метаданни:

i)

всички наименования на емитента или на участника на пазара на квоти за емисии, за които се отнася информацията;

ii)

идентификационен код на правен субект на емитента или на участника на пазара на квоти за емисии, който е юридическо лице, както е посочено съгласно член 7, параграф 4, буква б) от Регламент (ЕС) 2023/2859;

iii)

размер, според категорията, на емитента или на участника на пазара на квоти за емисии, който е юридическо лице, както е посочено съгласно член 7, параграф 4, буква г) от посочения регламент;

iv)

вид на информацията, както е класифицирана съгласно член 7, параграф 4, буква в) от посочения регламент;

v)

указание дали информацията съдържа лични данни.

2.   За целите на параграф 1, буква б), точка ii) емитентите и участниците на пазара на квоти за емисии, които са юридически лица, получават идентификационен код на правен субект.

3.   В срок до 9 януари 2028 г., за целите на осигуряването на достъп чрез ЕЕТД до информацията, посочена в параграф 1 от настоящия член, държавите членки определят най-малко един орган за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) 2023/2859, и уведомяват ЕОЦКП за това.

4.   Считано от 10 януари 2028 г., когато националното право предвижда, че е разрешено на самият компетентен орган да оповестява публично информацията, посочена в член 19, параграф 3 от настоящия регламент, за целта на осигуряването на достъп до тази информация чрез ЕЕТД, органът за събиране на данни, както е определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) 2023/2859, е компетентният орган.

5.   Считано от 10 януари 2028 г., информацията, посочена в член 34, параграф 1 от настоящия регламент, се предоставя чрез ЕЕТД. За тази цел органът за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) 2023/2859, е компетентният орган.

Тази информация отговаря на следните изисквания:

а)

подава се във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) 2023/2859;

б)

придружава се от следните метаданни:

i)

всички наименования на емитента, за който се отнася информацията;

ii)

когато има такъв, идентификационния код на правен субект на емитента, както е определено съгласно член 7, параграф 4, буква б) от Регламент (ЕС) 2023/2859;

iii)

вид на информацията, както е класифицирана съгласно член 7, параграф 4, буква в) от посочения регламент;

iv)

указание дали информацията съдържа лични данни.

6.   С цел осигуряване на ефективното събиране и управление на информацията, подадена в съответствие с параграф 1, ЕОЦКП разработва проекти на технически стандарти за изпълнение, за да определи:

а)

други метаданни, които придружават информацията;

б)

структурирането на данните в рамките на информацията;

в)

за коя информация се изисква машинночетим формат и в такива случаи кой машинночетим формат следва да се използва.

За целите на буква в) ЕОЦКП оценява предимствата и недостатъците на различните машинночетими формати и провежда подходящи полеви тестове.

ЕОЦКП представя на Комисията тези проекти на технически стандарти за изпълнение.

На Комисията се предоставя правомощието да приема техническите стандарти за изпълнение, посочени в първа алинея от настоящия параграф, в съответствие с член 15 от Регламент (ЕС) № 1095/2010.

7.   Когато е необходимо, ЕОЦКП приема насоки, за да се гарантира, че метаданните, предоставени в съответствие с параграф 6, първа алинея, буква a), са верни.

Член 8

Изменение на Регламент (ЕС) № 600/2014

В Регламент (ЕС) № 600/2014 се вмъква следният член:

„Член 23a

Достъп до информацията чрез европейската единна точка за достъп

Считано от 10 януари 2030 г., информацията, посочена в член 14, параграф 6, член 15, параграф 1, втора алинея, член 18, параграф 4 и член 27, параграф 1, член 34, член 40, параграф 5, член 42, параграф 5, член 44, параграф 2, член 45, параграф 6 и член 48 от настоящия регламент, се предоставя на разположение в европейската единна точка за достъп (ЕЕТД), създадена съгласно Регламент (ЕС) 2023/2859 на Европейския парламент и на Съвета (*8). Органът за събиране на данни, както е определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) 2023/2859, е ЕОЦКП.

Тази информация отговаря на следните изисквания:

а)

подава се във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) 2023/2859;

б)

придружава се от следните метаданни:

i)

всички наименования на инвестиционния посредник, за който се отнася информацията;

ii)

когато има такъв, идентификационния код на правен субект на инвестиционния посредник, както е определено в член 7, точка 4, буква б) от Регламент (ЕС) 2023/2859;

iii)

вид на информацията, както е класифицирана съгласно член 7, параграф 4, буква в) от посочения регламент;

iv)

указание дали информацията съдържа лични данни.

Член 9

Изменение на Регламент (ЕС) № 1286/2014

В Регламент (ЕС) № 1286/2014 се вмъква следният член:

„Член 29a

Достъп до информацията чрез европейската единна точка за достъп

1.   Считано от 10 януари 2028 г., когато оповестява публично основния информационен документ, посочен в член 5, параграф 1 от настоящия регламент, едновременно с това създателят на ПИПДОЗИП предоставя този основен информационен документ на съответния орган за събиране на данни, посочен в параграф 3 от настоящия член, за целите на осигуряването на достъп до този документ чрез европейската единна точка за достъп (ЕЕТД), създадена съгласно Регламент (ЕС) 2023/2859 на Европейския парламент и на Съвета (*9).

Основният информационен документ отговаря на всички посочени по-долу изисквания:

а)

подава се във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) 2023/2859, или, когато това се изисква съгласно правото на Съюза, в машинночетим формат, както е определен в член 2, точка 4 от посочения регламент;

б)

придружава се от следните метаданни:

i)

всички наименования на създателя на ПИПДОЗИП, за когото се отнася информацията;

ii)

за юридически лица, идентификационен код на правен субект на създателя на ПИПДОЗИП, както е посочено съгласно член 7, параграф 4, буква б) от Регламент (ЕС) 2023/2859;

iii)

за юридически лица, размер на създателя на ПИПДОЗИП според категорията, както е посочено съгласно член 7, параграф 4, буква г) от посочения регламент;

iv)

вид на информацията, както е класифицирана съгласно член 7, параграф 4, буква в) от посочения регламент;

v)

указание дали информацията съдържа лични данни.

2.   За целите на параграф 1, буква б), точка ii) създателите на ПИПДОЗИП, които са юридически лица, получават идентификационен код на правен субект.

3.   В срок до 9 януари 2028 г., за целите на осигуряването на достъп чрез ЕЕТД до основния информационен документ, посочен в параграф 1 от настоящия член, държавите членки определят най-малко един орган за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) 2023/2859, и уведомяват ЕОЦКП за това.

4.   Считано от 10 януари 2028 г., информацията, посочена в член 27, параграф 1 и член 29, параграф 1 от настоящия регламент, се предоставя чрез ЕЕТД. За тази цел органът за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) 2023/2859, е компетентният орган, както е определен в член 4, точка 8 от настоящия регламент.

Тази информация отговаря на следните изисквания:

а)

подава се във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) 2023/2859;

б)

придружава се от следните метаданни:

i)

всички наименования на създателя на ПИПДОЗИП, за когото се отнася информацията;

ii)

когато има такъв, идентификационния код на правен субект на създателя на ПИПДОЗИП, както е определено в член 7, параграф 4, буква б) от Регламент (ЕС) 2023/2859;

iii)

вид на информацията, както е класифицирана съгласно член 7, параграф 4, буква в) от посочения регламент;

iv)

указание дали информацията съдържа лични данни.

5.   С цел осигуряване на ефективното събиране и управление на информацията, подадена в съответствие с параграф 1, ЕНО, чрез Съвместния комитет, разработват проекти на технически стандарти за изпълнение, за да определят:

а)

други метаданни, които придружават информацията;

б)

структурирането на данните в рамките на информацията;

в)

за коя информация се изисква машинночетим формат и в такива случаи кой машинночетим формат следва да се използва.

За целите на буква в) ЕНО оценяват предимствата и недостатъците на различните машинночетими формати и провеждат подходящи полеви тестове за тази цел.

ЕНО представят на Комисията тези проекти на технически стандарти за изпълнение.

На Комисията се предоставя правомощието да приема техническите стандарти за изпълнение, посочени в първа алинея от настоящия параграф, в съответствие с член 15 от Регламент (ЕС) № 1093/2010, член 15 от Регламент (ЕС) № 1094/2010 и член 15 от Регламент (ЕС) № 1095/2010.

6.   Когато е необходимо, ЕНО, чрез Съвместния комитет, приемат насоки, за да се гарантира, че метаданните, предоставени в съответствие с параграф 5, първа алинея, буква а), са верни.

Член 10

Изменение на Регламент (ЕС) 2015/760

В Регламент (ЕС) 2015/760 се вмъква следният член:

„Член 25a

Достъп до информацията чрез европейската единна точка за достъп

Считано от 10 януари 2030 г., информацията, посочена в член 3, параграф 3, втора алинея от настоящия регламент, се предоставя на разположение в европейската единна точка за достъп (ЕЕТД), създадена съгласно Регламент (ЕС) 2023/2859 на Европейския парламент и на Съвета (*10). За тази цел органът за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от посочения регламент, е ЕОЦКП. ЕОЦКП извлича тази информация от информацията, съобщена от компетентния орган на ЕФДИ в съответствие с член 3, параграф 3, първа алинея от настоящия регламент, за целите на създаването на централния публичен регистър, посочен в член 3, параграф 3, втора алинея от настоящия регламент.

Тази информация отговаря на следните изисквания:

а)

подава се във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) 2023/2859;

б)

придружава се от следните метаданни:

i)

всички наименования на ЕФДИ, получил разрешение, за който се отнася информацията;

ii)

когато има такъв, идентификационния код на правен субект на ЕФДИ, получил разрешение, както е посочено в член 7, параграф 4, буква б) от Регламент (ЕС) 2023/2859;

iii)

вида на информацията, както е класифицирана в съответствие с член 7, параграф 4, буква в) от посочения регламент.

iv)

указание дали информацията съдържа лични данни.

Член 11

Изменение на Регламент (ЕС) 2015/2365

В Регламент (ЕС) 2015/2365 се вмъква следният член:

„Член 32a

Достъп до информацията чрез европейската единна точка за достъп

1.   Считано от 10 януари 2030 г., когато оповестяват публично информацията, посочена в член 12 параграф 1 от настоящия регламент, едновременно с това регистрите на трансакции предоставят тази информация на съответния орган за събиране на данни, посочен в параграф 3 от настоящия член, за целите на осигуряването на достъп чрез европейската единна точка за достъп (ЕЕТД), създадена съгласно Регламент (ЕС) 2023/2859 на Европейския парламент и на Съвета (*11).

Тази информация отговаря на следните изисквания:

а)

подава се във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) 2023/2859, или, когато това се изисква съгласно правото на Съюза, в машинночетим формат, както е определен в член 2, точка 4 от посочения регламент;

б)

придружава се от следните метаданни:

i)

всички наименования на регистъра на трансакции, за който се отнася информацията;

ii)

идентификационен код на правен субект на регистъра на трансакции, както е посочено съгласно член 7, точка 4, буква б) от Регламент (ЕС) 2023/2859;

iii)

размер на регистъра на трансакции според категорията, както е посочено съгласно член 7, параграф 4, буква г) от посочения регламент;

iv)

вид на информацията, както е класифицирана съгласно член 7, параграф 4, буква в) от посочения регламент.

v)

указание дали информацията съдържа лични данни.

2.   За целите на параграф 1, буква б), точка ii) регистрите на трансакции получават идентификационен код на правен субект.

3.   За целите на осигуряването на достъп чрез ЕЕТД до информацията, посочена в параграф 1 от настоящия член, органът за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) 2023/2859, е ЕОЦКП.

4.   Считано от 10 януари 2030 г. информацията, посочена в член 22, параграф 4, буква б), член 25, параграф 3 и член 26, параграфи 1 и 4 от настоящия регламент, се предоставя чрез ЕЕТД. За тази цел органът за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) 2023/2859, е компетентният орган.

Тази информация отговаря на следните изисквания:

а)

подава се във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) 2023/2859+;

б)

придружава се от следните метаданни:

i)

всички наименования на лицето, за което се отнася информацията;

ii)

когато има такъв, идентификационния код на правен субект на лицето, както е определено в член 7, параграф 4, буква б) от Регламент (ЕС) 2023/2859;

iii)

вида на информацията, както е класифицирана в съответствие с член 7, параграф 4, буква в) от посочения регламент;

iv)

указание дали информацията съдържа лични данни.

5.   Считано от 10 януари 2030 г., информацията, посочена в член 8, параграф 3, член 19, параграф 8, член 25, параграф 1, второ изречение и член 25, параграф 2, второ изречение от настоящия регламент, се предоставя чрез ЕЕТД. За тази цел органът за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) 2023/2859, е ЕОЦКП.

Тази информация отговаря на следните изисквания:

а)

подава се във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) 2023/2859;

б)

придружава се от следните метаданни:

i)

всички наименования на регистъра на трансакции, за който се отнася информацията;

ii)

когато има такъв, идентификационния код на правен субект на регистъра на трансакции, както е определено в член 7, параграф 4, буква б) от Регламент (ЕС) 2023/2859;

iii)

вида на информацията, както е класифицирана в съответствие с член 7, параграф 4, буква в) от посочения регламент;

iv)

указание дали информацията съдържа лични данни.

6.   С цел осигуряване на ефективното събиране и администриране на информацията, подадена в съответствие с параграф 1, ЕОЦКП разработва проекти на технически стандарти за изпълнение, за да определи:

а)

други метаданни, които придружават информацията;

б)

структурирането на данните в рамките на информацията;

в)

за коя информация се изисква машинночетим формат и в такива случаи кой машинночетим формат следва да се използва.

За целите на буква в) ЕОЦКП оценява предимствата и недостатъците на различните машинночетими формати и провежда подходящи полеви тестове за тази цел.

ЕОЦКП представя на Комисията тези проекти на технически стандарти за изпълнение.

На Комисията се предоставя правомощието да приема техническите стандарти за изпълнение, посочени в първа алинея от настоящия параграф, в съответствие с член 15 от Регламент (ЕС) № 1095/2010.

7.   Когато е необходимо, ЕОЦКП приема насоки, за да се гарантира, че метаданните, предоставени в съответствие с параграф 6, първа алинея, буква а), са верни.

Член 12

Изменение на Регламент (ЕС) 2016/1011

В Регламент (ЕС) 2016/1011 се вмъква следният член:

„Член 28a

Достъп до информацията чрез европейската единна точка за достъп

1.   Считано от 10 януари 2028 г., когато оповестява публично информацията, посочена в член 4, параграф 5, член 11, параграф 1, буква в), член 12, параграф 3, член 13, параграф 1, член 25, параграф 7, член 26, параграф 3, член 27, параграф 1 и член 28, параграф 1 от настоящия регламент, едновременно с това администраторът предоставя тази информация на съответния орган за събиране на данни, посочен в параграф 3 от настоящия член, за целите на осигуряването на достъп чрез европейската единна точка за достъп (ЕЕТД), създадена съгласно Регламент (ЕС) 2023/2859 на Европейския парламент и на Съвета (*12).

Тази информация отговаря на следните изисквания:

а)

подава се във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) 2023/2859, или, когато това се изисква съгласно правото на Съюза, в машинночетим формат, както е определен в член 2, точка 4 от посочения регламент;

б)

придружава се от следните метаданни:

i)

всички наименования на администратора, за когото се отнася информацията;

ii)

за юридически лица, идентификационен код на правен субект на администратора, както е посочено съгласно член 7, параграф 4, буква б) от Регламент (ЕС) 2023/2859;

iii)

за юридически лица, размер на администратора според категорията, както е посочено съгласно член 7, параграф 4, буква г) от посочения регламент;

iv)

вид на информацията, както е класифицирана съгласно член 7, параграф 4, буква в) от посочения регламент;

v)

указание дали информацията съдържа лични данни.

2.   За целите на параграф 1, буква б), точка ii) администраторите, които са юридически лица, получават идентификационен код на правен субект.

3.   За целите на осигуряването на достъп чрез ЕЕТД до информацията, посочена в параграф 1 от настоящия член, органът за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) 2023/2859, е компетентният орган.

4.   Считано от 10 януари 2028 г., информацията, посочена в член 45, параграф 1 от настоящия регламент, се предоставя чрез ЕЕТД. За тази цел органът за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) 2023/2859, е компетентният орган.

Тази информация отговаря на следните изисквания:

а)

подава се във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) 2023/2859+;

б)

придружава се от следните метаданни:

i)

всички наименования на администратора, за когото се отнася информацията;

ii)

когато има такъв, идентификационния код на правен субект на администратора, както е определено в член 7, параграф 4, буква б) от Регламент (ЕС) 2023/2859;

iii)

вида на информацията, както е класифицирана в съответствие с член 7, параграф 4, буква в) от посочения регламент;

iv)

указание дали информацията съдържа лични данни.

5.   Считано от 10 януари 2028 г., информацията, посочена в член 36 от настоящия регламент, се предоставя чрез ЕЕТД. За тази цел органът за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) 2023/2859, е ЕОЦКП.

Тази информация отговаря на следните изисквания:

а)

подава се във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) 2023/2859;

б)

придружава се от следните метаданни:

i)

всички наименования на администратора, за когото се отнася информацията;

ii)

когато има такъв, идентификационния код на правен субект на администратора, както е определено в член 7, параграф 4, буква б) от посочения регламент;

iii)

вида на информацията, както е класифицирана в съответствие с член 7, параграф 4, буква в) от посочения регламент;

iv)

и указание дали информацията съдържа лични данни.

6.   С цел осигуряване на ефективното събиране и управление на информацията, подадена в съответствие с параграф 1, ЕОЦКП разработва проекти на технически стандарти за изпълнение, за да определи:

а)

други метаданни, които придружават информацията;

б)

структурирането на данните в рамките на информацията;

в)

за коя информация се изисква машинночетим формат и в такива случаи кой машинночетим формат следва да се използва.

За целите на буква в) ЕОЦКП оценява предимствата и недостатъците на различните машинночетими формати и провежда подходящи полеви тестове.

ЕОЦКП представя на Комисията тези проекти на технически стандарти за изпълнение.

На Комисията се предоставя правомощието да приема техническите стандарти за изпълнение, посочени в първа алинея от настоящия параграф, в съответствие с член 15 от Регламент (ЕС) № 1095/2010.

7.   Когато е необходимо, ЕОЦКП приема насоки, за да се гарантира, че метаданните, предоставени в съответствие с параграф 6, първа алинея, буква а), са верни.

Член 13

Изменение на Регламент (ЕС) 2017/1129

В Регламент (ЕС) 2017/1129 се вмъква следният член:

„Член 21a

Достъп до информацията чрез европейската единна точка за достъп

1.   Считано от 10 юли 2026 г., когато оповестява публично информацията, посочена в член 1, параграф 4, букви е) и ж), член 1, параграф 5, първа алинея, букви д) и е), член 8, параграф 5, член 9, параграф 4, член 10, параграф 2, член 17, параграф 2, член 21, параграф 1, член 21, параграф 9 и член 23, параграф 1 от настоящия регламент, едновременно с това емитентът, предложителят или лицето, което иска допускане на ценни книжа до търговия на регулиран пазар, според случая, предоставя тази информация на съответния орган за събиране на данни, посочен в параграф 3 от настоящия член, за целите на осигуряването на достъп чрез европейската единна точка за достъп (ЕЕТД), създадена съгласно Регламент (ЕС) 2023/2859 на Европейския парламент и на Съвета (*13).

Тази информация отговаря на посочените по-долу изисквания:

а)

подава се във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) 2023/2859, или, когато това се изисква съгласно правото на Съюза, в машинночетим формат, както е определен в член 2, точка 4 от посочения регламент;

б)

придружава се от следните метаданни:

i)

всички наименования на емитента, предложителя или лицето, което иска допускане на ценни книжа до търговия на регулиран пазар, когато е уместно, за което се отнася информацията;

ii)

за юридически лица, идентификационен код на правен субект на емитента, предложителя или лицето, което иска допускане на ценни книжа до търговия на регулиран пазар, когато е уместно, както е посочено в член 7, параграф 4, буква б) на Регламент (ЕС) 2023/2859;

iii)

за юридически лица, размер на емитента според категорията, както е посочено съгласно член 7, параграф 4, буква г) от посочения регламент;

iv)

промишления(те) сектор(и) на икономическите дейности на емитента, както е посочено съгласно член 7, параграф 4, буква д) от посочения регламент;

v)

вид на информацията, както е класифицирана съгласно член 7, параграф 4, буква в) от посочения регламент.

vi)

указание дали информацията съдържа лични данни.

2.   За целите на параграф 1, буква б), точка ii) емитентите, предложителите или лицата, които искат допускане на ценни книжа до търговия на регулиран пазар, които са юридически лица, получават идентификационен код на правен субект.

3.   За целите на осигуряването на достъп чрез ЕЕТД до информацията, посочена в параграф 1 от настоящия член, органът за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) 2023/2859, е компетентният орган. Компетентният орган се основава, доколкото е възможно, на процедурите и инфраструктурите, разработени и въведени в изпълнение на член 25, параграф 6 от настоящия регламент.

4.   Считано от 10 юли 2026 г., за целите на осигуряването на достъп чрез ЕЕТД до информацията, посочена в член 42, параграф 1 от настоящия регламент, органът за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) 2023/2859, е компетентният орган.

Тази информация отговаря на следните изисквания:

а)

подава се във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) 2023/2859;

б)

придружава се от следните метаданни:

i)

всички наименования на емитента или, когато е приложимо, на предложителя, за когото се отнася тази информация;

ii)

когато има такъв, идентификационния код на правен субект на емитента или, когато е приложимо, на предложителя, както е посочено в съответствие с член 7, точка 4, буква б) от Регламент (ЕС) 2023/2859;

iii)

вида на информацията, класифицирана в съответствие с член 7, параграф 4, буква в) от посочения регламент;

iv)

указание дали информацията съдържа лични данни.

5.   С цел осигуряване на ефективното събиране и управление на информацията, подадена в съответствие с параграф 1, ЕОЦКП разработва проекти на технически стандарти за изпълнение, за да определи:

а)

други метаданни, които придружават информацията;

б)

структурирането на данните в рамките на информацията;

в)

за коя информация се изисква машинночетим формат и в такива случаи кой машинночетим формат следва да се използва.

За целите на буква в) ЕОЦКП оценява предимствата и недостатъците на различните машинночетими формати и провежда подходящи полеви тестове.

ЕОЦКП представя на Комисията тези проекти на технически стандарти за изпълнение.

На Комисията се предоставя правомощието да приеме на техническите стандарти за изпълнение, посочени в първа алинея от настоящия параграф, съгласно член 15 от Регламент (ЕС) № 1095/2010.

6.   Когато е необходимо, ЕОЦКП приема насоки, за да се гарантира, че метаданните, предоставени в съответствие с параграф 5, първа алинея, буква а), са верни.

Член 14

Изменение на Регламент (ЕС) 2017/1131

В Регламент (ЕС) 2017/1131 се вмъква следният член:

„Член 37a

Достъп до информацията чрез европейската единна точка за достъп

Считано от 10 януари 2030 г., информацията, посочена в член 4, параграф 7 от настоящия регламент, се предоставя на разположение в европейската единна точка за достъп (ЕЕТД), създадена съгласно Регламент (ЕС) 2023/2859 на Европейския парламент и на Съвета (*14). За тази цел органът за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от посочения регламент, е ЕОЦКП. ЕОЦКП извлича тези данни от информацията, съобщена от компетентните органи в съответствие с член 4, параграф 6 от настоящия регламент, за целите на създаването на централния публичен регистър, посочен в член 4, параграф 7 от настоящия регламент.

Тази информация отговаря на следните изисквания:

а)

подава се във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) 2023/2859;

б)

придружава се от следните метаданни:

i)

всички наименования на фонда, за който се отнася информацията;

ii)

когато има такъв, идентификационния код на правен субект на фонда, както е определено в член 7, параграф 4 от, буква б) от Регламент (ЕС) 2023/2859;

iii)

вида на информацията, както е класифицирана в съответствие с член 7, параграф 4, буква в) от посочения регламент;

iv)

указание дали информацията съдържа лични данни.

Член 15

Изменение на Регламент (ЕС) 2019/1238

В Регламент (ЕС) 2019/1238 се вмъква следният член:

„Член 70a

Достъп до информацията чрез европейската единна точка за достъп

1.   Считано от 10 януари 2028 г., когато оповестява публично информацията, посочена в член 26, параграф 1 от настоящия регламент, едновременно с това доставчикът на ПЕПП предоставя тази информация на съответния орган за събиране на данни, посочен в параграф 3 от настоящия член, за целите на осигуряването на достъп чрез европейската единна точка за достъп (ЕЕТД), създадена съгласно Регламент (ЕС) 2023/2859 на Европейския парламент и на Съвета (*15).

Тази информация отговаря на посочените по-долу изисквания:

а)

подава се във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) 2023/2859, или, когато това се изисква съгласно правото на Съюза, в машинночетим формат, както е определен в член 2, точка 4 от посочения регламент;

б)

придружава се от следните метаданни:

i)

всички наименования на доставчика на ПЕПП, за когото се отнася информацията;

ii)

идентификационен код на правен субект на доставчика на ПЕПП, както е посочено съгласно член 7, параграф 4, буква б) от Регламент (ЕС) 2023/2859;

iii)

размер на доставчика на ПЕПП според категорията, както е посочено съгласно член 7, параграф 4, буква г) от посочения регламент;

iv)

вид на информацията, както е класифицирана съгласно член 7, параграф 4, буква в) от посочения регламент;

v)

указание дали информацията съдържа лични данни.

2.   За целите на параграф 1, буква б), точка ii) доставчиците на ПЕПП получават идентификационен код на правен субект.

3.   В срок до 9 януари 2028 г., за целите на осигуряването на достъп чрез ЕЕТД до информацията, посочена в параграф 1 от настоящия член, държавите членки определят най-малко един орган за събиране на данни, посочен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) 2023/2859, и уведомяват ЕОЦКП за това.

4.   Считано от 10 януари 2028 г., информацията, посочена в член 65, параграф 6 от настоящия регламент, се предоставя чрез ЕЕТД. За тази цел органът за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) 2023/2859, е ЕОЦКП.

Тази информация отговаря на следните изисквания:

а)

подава се във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) 2023/2859;

б)

придружава се от следните метаданни:

i)

всички наименования на доставчика на ПЕПП, за когото се отнася информацията;

ii)

когато има такъв, идентификационния код на правен субект на доставчика на ПЕПП, както е посочено в член 7, точка 4, буква б) от Регламент (ЕС) 2023/2859;

iii)

вида на информацията, както е класифицирана в съответствие с член 7, параграф 4, буква в) от посочения регламент;

iv)

указание дали информацията съдържа лични данни.

5.   Считано от 10 януари 2028 г., информацията, посочена в член 63, параграф 4 и член 69, параграфи 1 и 4 от настоящия регламент, се предоставя чрез ЕЕТД. За тази цел органът за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) 2023/2859, е компетентният орган.

Тази информация отговаря на следните изисквания:

а)

подава се във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) 2023/2859;

б)

придружава се от следните метаданни:

i)

всички наименования на доставчика на ПЕПП, за когото се отнася информацията;

ii)

когато има такъв, идентификационния код на правен субект на доставчика на ПЕПП, както е посочено в член 7, параграф 4, буква б) от Регламент (ЕС) 2023/2859;

iii)

вида на информацията, както е класифицирана в съответствие с член 7, параграф 4, буква в) от посочения регламент;

iv)

указание дали информацията съдържа лични данни.

6.   С цел осигуряване на ефективното събиране и управление на информацията, подадена в съответствие с параграф 1, ЕОЗППО разработва проекти на технически стандарти за изпълнение, за да определи:

а)

други метаданни, които придружават информацията;

б)

структурирането на данните в рамките на информацията;

в)

за коя информация се изисква машинночетим формат и в такива случаи кой машинночетим формат следва да се използва.

За целите на буква в) ЕОЗППО оценява предимствата и недостатъците на различните машинночетими формати и провежда подходящи полеви тестове за тази цел.

ЕОЗППО представя на Комисията тези проекти на технически стандарти за изпълнение.

На Комисията се предоставя правомощието да приема техническите стандарти за изпълнение, посочени в първа алинея от настоящия параграф, в съответствие с член 15 от Регламент (ЕС) № 1094/2010.

7.   Когато е необходимо, ЕОЗППО приема насоки, за да се гарантира, че метаданните, предоставени в съответствие с параграф 6, първа алинея, буква а), са верни.

Член 16

Изменение на Регламент (ЕС) 2019/2033

В Регламент (ЕС) 2019/2033 се вмъква следният член:

„Член 46a

Достъп до информацията чрез европейската единна точка за достъп

1.   Считано от 10 януари 2030 г., когато оповестяват публично информацията, посочена в част шеста от настоящия регламент, едновременно с това инвестиционните посредници предоставят тази информация на съответния орган за събиране на данни, посочен в параграф 3 от настоящия член, за целите на осигуряването на достъп чрез европейската единна точка за достъп (ЕЕТД), създадена съгласно Регламент (ЕС) 2023/2859 на Европейския парламент и на Съвета (*16).

Тази информация отговаря на посочените по-долу изисквания:

а)

подава се във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) 2023/2859, или, когато това се изисква съгласно правото на Съюза, в машинночетим формат, както е определен в член 2, точка 4 от посочения регламент;

б)

придружава се от изброените по-долу метаданни:

i)

всички наименования на инвестиционния посредник, за когото се отнася информацията;

ii)

идентификационен код на правен субект на инвестиционния посредник, както е посочено съгласно член 7, параграф 4, буква б) от Регламент (ЕС) 2023/2859;

iii)

размер на инвестиционния посредник според категорията, както е посочено съгласно член 7, параграф 4, буква г) от посочения регламент;

iv)

вид на информацията, както е класифицирана съгласно член 7, параграф 4, буква в) от посочения регламент;

v)

указание дали информацията съдържа лични данни.

2.   За целите на параграф 1, буква б), точка ii) инвестиционните посредници получават идентификационен код на правен субект.

3.   За целите на осигуряването на достъп чрез ЕЕТД до информацията, посочена в параграф 1 от настоящия член, органът за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) 2023/2859, е ЕБО.

4.   С цел осигуряване на ефективното събиране и управление на информацията, подадена в съответствие с параграф 1, ЕБО, разработва проекти на технически стандарти за изпълнение, за да определи:

а)

други метаданни, които придружават информацията;

б)

структурирането на данните в рамките на информацията;

в)

за коя информация се изисква машинночетим формат и в такива случаи кой машинночетим формат следва да се използва.

За целите на буква в) ЕБО оценява предимствата и недостатъците на различните машинночетими формати и провежда подходящи полеви тестове за тази цел.

ЕБО представя на Комисията тези проекти на технически стандарти за изпълнение.

На Комисията се предоставя правомощието да приема техническите стандарти за изпълнение, посочени в първа алинея от настоящия параграф, в съответствие с член 15 от Регламент (ЕС) № 1093/2010.

5.   Когато е необходимо, ЕБО приема насоки, за да се гарантира, че метаданните, предоставени в съответствие с параграф 4, първа алинея, буква а), са верни.

Член 17

Изменение на Регламент (ЕС) 2019/2088

В Регламент (ЕС) 2019/2088 се вмъква следният член:

„Член 18a

Достъп до информацията чрез европейската единна точка за достъп

1.   Считано от 10 януари 2028 г., когато оповестяват публично информацията, посочена в член 3, параграфи 1 и 2, член 4, параграфи 1, 3, 4 и 5, член 5, параграф 1 и член 10, параграф 1 от настоящия регламент, едновременно с това участниците на финансовите пазари и финансовите съветници предоставят тази информация на съответния орган за събиране на данни, посочен в параграф 3 от настоящия член, за целите на осигуряването на достъп чрез европейската единна точка за достъп (ЕЕТД), създадена съгласно Регламент (ЕС) 2023/2859 на Европейския парламент и на Съвета (*17).

Тази информация отговаря на посочените по-долу изисквания:

а)

подава се във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) 2023/2859, или, когато това се изисква съгласно правото на Съюза, в машинночетим формат, както е определен в член 2, точка 4 от посочения регламент;

б)

придружава се от изброените по-долу метаданни:

i)

всички наименования на участника на финансовите пазари или финансовия съветник, за който се отнася информацията;

ii)

за юридически лица, идентификационен код на участника на финансовите пазари или финансовия съветник, както е посочено съгласно член 7, параграф 4, буква б) от Регламент (ЕС) 2023/2859;

iii)

за юридически лица, размер на участника на финансовите пазари или финансовия съветник според категорията, както е посочено съгласно член 7, параграф 4, буква г) от посочения регламент;

iv)

вид на информацията, както е класифицирана съгласно член 7, параграф 4, буква в) от посочения регламент.

v)

указание дали информацията съдържа лични данни.

2.   За целите на параграф 1, буква б), точка ii) участниците на финансовите пазари и финансовите съветници, които са юридически лица, получават идентификационен код на правен субект.

3.   В срок до 9 януари 2028 г., за целите на осигуряването на достъп чрез ЕЕТД до информацията, посочена в параграф 1 от настоящия член, държавите членки определят най-малко един орган за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) 2023/2859, и уведомяват ЕОЦКП за това.

4.   С цел осигуряване на ефективното събиране и администриране на информацията, подадена в съответствие с параграф 1, ЕНО, чрез Съвместния комитет, разработват проекти на технически стандарти за изпълнение, за да определят:

а)

други метаданни, които придружават информацията;

б)

структурирането на данните в рамките на информацията;

в)

за коя информация се изисква машинночетим формат и в такива случаи кой машинночетим формат следва да се използва.

За целите на буква в) ЕНО оценяват предимствата и недостатъците на различните машинночетими формати и провеждат подходящи полеви тестове за тази цел.

ЕНО представят на Комисията тези проекти на технически стандарти за изпълнение.

На Комисията се предоставя правомощието да приема техническите стандарти за изпълнение, посочени в първа алинея от настоящия параграф, в съответствие с член 15 от Регламент (ЕС) № 1093/2010, член 15 от Регламент (ЕС) № 1094/2010 и член 15 от Регламент (ЕС) № 1095/2010.

5.   Когато е необходимо, ЕНО приемат чрез Съвместния комитет насоки, за да се гарантира, че метаданните, предоставени в съответствие с параграф 4, първа алинея, буква а), са верни.

Член 18

Изменение на Регламент (ЕС) 2023/1114

В Регламент (ЕС) 2023/1114 се вмъква следният член:

„Член 110a

Достъп до информацията чрез европейската единна точка за достъп

1.   Считано от 10 януари 2030 г., когато оповестяват публично информацията, посочена в член 88, параграф 1 от настоящия регламент, едновременно с това издателят, предложителят или лицето, кандидатстващо за допускане до търговия, предоставя тази информация на съответния орган за събиране на данни, посочен в параграф 3 от настоящия член, за целите на осигуряването на достъп чрез европейската единна точка за достъп (ЕЕТД), създадена съгласно Регламент (ЕС) 2023/2859 на Европейския парламент и на Съвета (*18).

Тази информация отговаря на посочените по-долу изисквания:

а)

подава се във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) 2023/2859, или, когато това се изисква съгласно правото на Съюза, в машинночетим формат, както е определен в член 2, точка 4 от посочения регламент;

б)

придружава се от следните метаданни:

i)

всички наименования на издателя, предложителя или лицето, кандидатстващо за допускане до търговия, за което се отнася тази информация;

ii)

за юридически лица, идентификационен код на издателя, предложителя или лицето, кандидатстващо за допускане до търговия, както е посочено съгласно член 7, параграф 4, буква б) от Регламент (ЕС) 2023/2859;

iii)

за юридически лица, размер, според категорията, на издателя, предложителя или лицето, кандидатстващо за допускане до търговия, както е посочено съгласно член 7, параграф 4, буква г) от посочения регламент;

iv)

вида на информацията, както е класифицирана в съответствие с член 7, параграф 4, буква в) от посочения регламент;

v)

указание дали информацията съдържа лични данни.

2.   За целите на параграф 1, буква б), точка ii) издателят, предложителят или лицето, кандидатстващо за допускане до търговия, получава идентификационен код на правен субект.

3.   В срок до 9 януари 2030 г., за целите на осигуряването на достъп чрез ЕЕТД до информацията, посочена в параграф 1 от настоящия член, държавите членки определят най-малко един орган за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) 2023/2859, и уведомяват ЕОЦКП за това.

4.   Считано от 10 януари 2030 г., информацията, посочена в членове 109 и 110 от настоящия регламент, се предоставя чрез ЕЕТД. За тази цел органът за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) 2023/2859 е ЕОЦКП.

Тази информация отговаря на посочените по-долу изисквания:

а)

подава се в машинночетим формат, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) 2023/2859;

б)

придружава се от следните метаданни:

i)

всички наименования на издателя на токени, обезпечени с активи, на издателя на токени за електронни пари и на доставчика на услуги за криптоактиви, за които се отнася информацията;

ii)

когато има такъв, идентификационния код на правен субект на издателя на токени, обезпечени с активи, на издателя на токени за електронни пари и на доставчика на услуги за криптоактиви, както е определено в член 7, параграф 4, буква б) от посочения регламент;

iii)

вида на информацията, както е класифицирана в съответствие с член 7, параграф 4, буква в) от посочения регламент;

iv)

указание дали информацията съдържа лични данни.

5.   С цел осигуряване на ефективното събиране и управление на информацията, подадена в съответствие с параграф 1, ЕОЦКП разработва проекти на технически стандарти за изпълнение, за да определи:

а)

други метаданни, които придружават информацията;

б)

структурирането на данните в рамките на информацията;

в)

за коя информация се изисква машинночетим формат и в такива случаи кой машинночетим формат следва да се използва.

За целите на буква в) ЕОЦКП оценява предимствата и недостатъците на различните машинночетими формати и провежда подходящи полеви тестове.

ЕОЦКП представя на Комисията тези проекти на технически стандарти за изпълнение.

На Комисията се предоставя правомощието да приема техническите стандарти за изпълнение, посочени в първа алинея от настоящия параграф, в съответствие с член 15 от Регламент (ЕС) № 1095/2010.

6.   Когато е необходимо, ЕОЦКП приема насоки за субектите, за да се гарантира, че метаданните, предоставени в съответствие с параграф 5, първа алинея, буква а), са верни.

Член 19

Изменения към Регламент (ЕС) 2023/2631

В Регламент (ЕС) 2023/2631 се вмъква следният член:

„Член 15a

Достъп до информацията чрез европейската единна точка за достъп

1.   Считано от 10 януари 2030 г., когато оповестява публично което и да е от посоченото по-долу:

а)

информационния документ, свързаната с информационния документ проверка преди емитирането, годишните отчети за разпределението, проверката след емитирането, свързана с един или няколко годишни отчета за разпределението, доклада за въздействието, прегледа на доклада за въздействието, посочен в член 15;

б)

посочените в член 20 разкривания преди емитирането и периодичните разкривания след емитирането, посочени в член 21;

емитентът предоставя тази информация едновременно с това на съответния орган за събиране на данни, посочен в параграф 3 или 4 от настоящия член, за целите на осигуряването на достъп чрез европейската единна точка за достъп (ЕЕТД), създадена съгласно Регламент (ЕС) 2023/2859 на Европейския парламент и на Съвета (*19).

Тази информация отговаря на всички посочени по-долу изисквания:

а)

подава се във формат за извличане на данни, както е определен в член 2, точка 3 от Регламент (ЕС) 2023/2859, или, когато това се изисква съгласно правото на Съюза, в машинночетим формат, както е определен в член 2, точка 4 от Регламент (ЕС) 2023/2859;

б)

придружава се от следните метаданни:

i)

всички наименования на емитента, за когото се отнася информацията;

ii)

идентификационен код на правен субект на емитента, както е посочено съгласно член 7, параграф 4, буква б) от Регламент (ЕС) 2023/2859;

iii)

размер на емитента според категорията, както е посочено съгласно член 7, параграф 4, буква г) от посочения регламент;

iv)

вида на информацията, както е класифицирана в съответствие с член 7, параграф 4, буква в) от посочения регламент;

v)

указание дали информацията съдържа лични данни.

2.   За целите на параграф 1, алинея втора, буква б), точка ii) емитентът получава идентификационен код на правен субект.

3.   За целите на осигуряването на достъп чрез ЕЕТД до информацията, посочена в параграф 1, алинея първа, буква а) от настоящия член, органът за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) 2023/2859, е ЕОЦКП.

4.   В срок до 9 януари 2030 г., за целите на осигуряването на достъп чрез ЕЕТД до информацията, посочена в параграф 1, алинея първа, буква б) от настоящия член, държавите членки определят най-малко един орган за събиране на данни, определен в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) 2023/2859, и уведомяват ЕОЦКП за това.

5.   С цел осигуряване на ефективното събиране и управление на информацията, подадена в съответствие с параграф 1, ЕОЦКП разработва проекти на технически стандарти за изпълнение, за да определи:

а)

други метаданни, които придружават информацията;

б)

структурирането на данните в рамките на информацията;

в)

за коя информация се изисква машинночетим формат и в такива случаи кой машинночетим формат следва да се използва.

За целите на буква в) ЕОЦКП оценява предимствата и недостатъците на различните машинночетими формати и провежда подходящи полеви тестове.

ЕОЦКП представя на Комисията тези проекти на технически стандарти за изпълнение.

На Комисията се предоставя правомощието да приема техническите стандарти за изпълнение, посочени в първата алинея от настоящия параграф, в съответствие с член 15 от Регламент (ЕС) № 1095/2010.

6.   Когато е необходимо, ЕОЦКП приема насоки за субектите, за да се гарантира, че метаданните, предоставени в съответствие с параграф 5, първа алинея, буква а), са верни.

Член 20

Влизане в сила

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Страсбург на 13 декември 2023 година.

За Европейския парламент

Председател

R. METSOLA

За Съвета

Председател

P. NAVARRO RÍOS


(1)   ОВ C 290, 29.7.2022 г., стр. 58.

(2)  Позиция на Европейския парламент от 9 ноември 2023 г. (все още непубликувана в Официален вестник) и решение на Съвета от 27 ноември 2023 г.

(3)  Регламент (ЕС) 2023/2859 на Европейския парламент и на Съвета от 13 декември 2023 г. за създаване на европейска единна точка за достъп, осигуряваща централизиран достъп до публично достъпна информация от значение за финансовите услуги, капиталовите пазари и устойчивото развитие (ОВ L, 2023/2859, 20.12.2023 г., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2023/2859/oj).

(4)  Регламент (ЕС) № 1095/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 24 ноември 2010 г. за създаване на Европейски надзорен орган (Европейски орган за ценни книжа и пазари), за изменение на Решение № 716/2009/ЕО и за отмяна на Решение 2009/77/ЕО на Комисията (ОВ L 331, 15.12.2010 г., стр. 84).

(5)  Регламент (ЕС) № 1093/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 24 ноември 2010 г. за създаване на Европейски надзорен орган (Европейски банков орган), за изменение на Решение № 716/2009/ЕО и за отмяна на Решение 2009/78/ЕО на Комисията (ОВ L 331, 15.12.2010 г., стр. 12).

(6)  Регламент (ЕС) № 1094/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 24 ноември 2010 г. за създаване на Европейски надзорен орган (Европейски орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване), за изменение на Решение № 716/2009/ЕО и за отмяна на Решение 2009/79/ЕО на Комисията (ОВ L 331, 15.12.2010 г., стр. 48).

(7)  Регламент (EC) 2018/1725 на Европейския парламент и на Съвета от 23 октомври 2018 г. относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни от институциите, органите, службите и агенциите на Съюза и относно свободното движение на такива данни и за отмяна на Регламент (ЕО) № 45/2001 и Решение № 1247/2002/ЕО (OB L 295, 21.11.2018 г., стр. 39).

(8)   ОВ С 307, 12.8.2022 г., стр. 3.

(9)  Регламент (ЕО) № 1060/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 16 септември 2009 г. относно агенциите за кредитен рейтинг (ОВ L 302, 17.11.2009 г., стр. 1).

(10)  Регламент (ЕС) № 236/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 14 март 2012 г. относно късите продажби и някои аспекти на суапите за кредитно неизпълнение (ОВ L 86, 24.3.2012 г., стр. 1).

(11)  Регламент (ЕС) № 345/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 април 2013 г. относно европейските фондове за рисков капитал (ОВ L 115, 25.4.2013 г., стр. 1).

(12)  Регламент (ЕС) № 346/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 април 2013 г. относно европейски фондове за социално предприемачество (ОВ L 115, 25.4.2013 г., стр. 18).

(13)  Регламент (ЕС) № 575/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 26 юни 2013 г. относно пруденциалните изисквания за кредитните институции и за изменение на Регламент (ЕС) № 648/2012 (OВ L 176, 27.6.2013 г., стp. 1).

(14)  Регламент (ЕС) № 537/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 16 април 2014 г. относно специфични изисквания по отношение на задължителния одит на предприятия от обществен интерес и за отмяна на Решение 2005/909/ЕО на Комисията (ОВ L 158, 27.5.2014 г., стр. 77).

(15)  Регламент (ЕС) № 596/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 16 април 2014 г. относно пазарната злоупотреба (Регламент относно пазарната злоупотреба) и за отмяна на Директива 2003/6/ЕО на Европейския парламент и на Съвета и директиви 2003/124/ЕО, 2003/125/ЕО и 2004/72/ЕО на Комисията (ОВ L 173, 12.6.2014 г., стр. 1).

(16)  Регламент (ЕС) № 600/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 15 май 2014 г. относно пазарите на финансови инструменти и за изменение на Регламент (ЕС) № 648/2012 (ОВ L 173, 12.6.2014 г., стр. 84).

(17)  Регламент (ЕС) № 1286/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 26 ноември 2014 г. относно основните информационни документи за пакети с инвестиционни продукти на дребно и основаващи се на застраховане инвестиционни продукти (ПИПДОЗИП) (OВ L 352, 9.12.2014 г., стр. 1).

(18)  Регламент (ЕС) 2015/760 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2015 г. относно Европейски фондове за дългосрочни инвестиции (ОВ L 123, 19.5.2015 г., стр. 98).

(19)  Регламент (ЕС) 2015/2365 на Европейския парламент и на Съвета от 25 ноември 2015 г. относно прозрачността при сделките за финансиране с ценни книжа и при повторното използване, и за изменение на Регламент (ЕС) № 648/2012 (ОВ L 337, 23.12.2015 г., стр. 1).

(20)  Регламент (EС) 2016/1011 на Европейския парламент и на Съвета от 8 юни 2016 г. относно индекси, използвани като бенчмаркове за целите на финансови инструменти и финансови договори или за измерване на резултатите на инвестиционни фондове, и за изменение на директиви 2008/48/ЕО и 2014/17/ЕС и на Регламент (ЕС) № 596/2014 (OВ L 171, 29.6.2016 г., стр. 1).

(21)  Регламент (EС) 2017/1129 на Европейския парламент и на Съвета от 14 юни 2017 г. относно проспекта, който трябва да се публикува при публично предлагане или допускане на ценни книжа до търговия на регулиран пазар, и за отмяна на Директива 2003/71/ЕО (OВ L 168, 30.6.2017 г., стр. 12).

(22)  Регламент (ЕС) 2017/1131 на Европейския парламент и на Съвета от 14 юни 2017 г. относно фондовете на паричния пазар (ОВ L 169, 30.6.2017 г., стр. 8).

(23)  Регламент (ЕС) 2019/1238 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. относно паневропейски персонален пенсионен продукт (ПЕПП) (ОВ L 198, 25.7.2019 г., стр. 1).

(24)  Регламент (ЕС) 2019/2033 на Европейския парламент и на Съвета от 27 ноември 2019 г. относно пруденциалните изисквания за инвестиционните посредници и за изменение на регламенти (ЕС) № 1093/2010, (ЕС) № 575/2013, (ЕС) № 600/2014 и (ЕС) № 806/2014 (ОВ L 314, 5.12.2019 г., стp. 1).

(25)  Регламент (ЕС) 2019/2088 на Европейския парламент и на Съвета от 27 ноември 2019 г. относно оповестяването на информация във връзка с устойчивостта в сектора на финансовите услуги (ОВ L 317, 9.12.2019 г., стр. 1).

(26)  Регламент (ЕС) 2023/1114 на Европейския парламент и на Съвета от 31 май 2023 г. относно пазарите на криптоактиви и за изменение на регламенти (ЕС) № 1093/2010 и (ЕС) № 1095/2010 и на директиви 2013/36/ЕС и (ЕС) 2019/1937 (ОВ L 150, 9.6.2023 г., стр. 40).

(27)  Регламент (ЕС) 2023/2631 на Европейския парламент и на Съвета от 22 ноември 2023 г. относно европейските зелени облигации и незадължителното разкриване на информация за облигации, предлагани на пазара като екологично устойчиви, и за облигации, свързани с устойчивостта (ОВ L, 2023/2631, 30.11.2023 г., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2023/2631/oj)


ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2023/2869/oj

ISSN 1977-0618 (electronic edition)