Брюксел, 2.5.2018

COM(2018) 322 final

2018/0132(APP)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА

за определяне на многогодишната финансова рамка за годините 2021—2027 г.


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Член 312 от Договора за функционирането на Европейския съюз („Договора“) постановява, че многогодишната финансова рамка се определя с регламент на Съвета, приет с единодушие. МФР определя размера на годишните тавани на бюджетните кредити за поети задължения по категории разходи, както и на годишния таван на бюджетните кредити за плащания и предвижда всички други разпоредби, необходими за нормалното протичане на годишната бюджетна процедура.

Първата многогодишна финансова рамка (известна към онзи момент като „финансовите перспективи“) е приета преди тридесет години, заедно с разпоредби за междуинституционалното сътрудничество и бюджетната дисциплина 1 . Първата финансова рамка и тези след нея дадоха възможност да бъдат подобрени и улеснени годишната бюджетна процедура и сътрудничеството между институциите, като същевременно се засили бюджетната дисциплина и се увеличи предвидимостта на финансирането за многогодишните програми и инвестиции.

Закрепвайки многогодишната финансова рамка в първичното право на Съюза, Договорът признава значението ѝ като основен елемент на бюджетната архитектура на Европейския съюз.

Настоящият регламент за многогодишната финансова рамка за периода 2014—2020 г. беше приет на 2 декември 2013 г. 2 На същата дата Европейският парламент, Съветът и Комисията одобриха Междуинституционалното споразумение относно бюджетната дисциплина, сътрудничеството по бюджетни въпроси и доброто финансово управление 3 . Регламентът за МФР беше преразгледан през 2015 г. 4 в съответствие с разпоредбите на член 19, за да се отговори на късното програмиране на фондовете под споделено управление, и още веднъж на 20 юни 2017 г. 5 след междинния преглед.

В настоящия обяснителен меморандум са разгледани елементите, които са нови или по отношение на които Комисията предлага изменения спрямо настоящия Регламент за МФР — било то в предложението за Регламент за определяне на многогодишната финансова рамка за годините 2021 — 2027 г. („Регламента за МФР“), или в проекта на Междуинституционално споразумение относно сътрудничеството по бюджетни въпроси и доброто финансово управление 6 („проекта на МИС“).

В тези предложения е предвидена дата на прилагане 1 януари 2021 г. и същите се представят с оглед на Съюз с 27 държави членки в съответствие с нотификацията от страна на Обединеното кралство за намерението на държавата да се оттегли от Европейския съюз и Евратом на основание член 50 от Договора за Европейския съюз, получено от Европейския съвет на 29 март 2017 г.

2.Нов, модерен бюджет

2.1.Основни политически насоки

Предложението за Регламента за МФР и проекта на МИС следват принципите и основните политически цели, очертани в съобщението на Комисията „Модерен бюджет за Съюз, който закриля, предоставя възможности и защитава“ Многогодишната финансова рамка за периода 2021—2027 г.“, прието на 2 май 2018 г. 7 („Съобщението за МФР“), по-специално по отношение на нейната продължителност, структурата ѝ, в която са отразени политическите приоритети, необходимостта от засилена гъвкавост и сумите, предвидени за самата многогодишна финансова рамка.

2.2.Структура и тавани на МФР

Структурата на разходните „функции“ на МФР отразява предложението за по-опростен и прозрачен бюджет, съсредоточен върху ясни политически приоритети. Подробна информация за обхванатите от всяка функция политики и за структурата им е дадена в Съобщението за МФР.

МФР е структурирана в седем функции с три подтавана: „Икономическо, социално и териториално сближаване“ във функция ІІ, „Свързани с пазара разходи и преки плащания“ във функция ІІІ и „Административни разходи на институциите“ във функция VІІ (вж. таблицата в приложението към настоящия регламент).

За да се окаже подкрепа за изпълнението на приоритетите на Съюза в условията на ЕС-27 и за да се отчете интегрирането на Европейския фонд за развитие в бюджета на Съюза, Комисията предлага за МФР 2021—2027 г. таван за поетите задължения от 1 134,6 млрд. евро по постоянни цени от 2018 г., което се равнява на 1,11 % от БНД на ЕС, и съответстващ на него таван за плащанията от 1 104,8 млрд. евро по постоянни цени от 2018 г., което се равнява на 1,08 % от БНД на ЕС.

Заедно с настоящото предложение Комисията внася и законодателен пакет относно реформирането на системата на собствените ресурси на Съюза, включително предложение за Решение на Съвета относно системата на собствените ресурси на Европейския съюз 8 , както и увеличение на тавана за годишно изискуемите собствени ресурси за плащания на 1,29 % от БНД и на 1,35 % от БНД за поетите задължения. Това увеличение отразява по-големите потребности от плащания, породени от интегрирането на Европейския фонд за развитие в бюджета и от финансирането на нови приоритети, като същевременно се осигурява достатъчен предпазен марж, с цел да се гарантира, че Съюзът е в състояние — при всякакви обстоятелства — да изпълни финансовите си задължения.

2.3.Гъвкавост

Въпреки че цели осигуряване на бюджетна дисциплина, финансовата рамка трябва същевременно да осигурява адекватни равнища на гъвкавост, за да дава възможност за ефективно заделяне на средства и бърз отговор на Съюза при непредвидени обстоятелства и в извънредни ситуации.

През първите години на многогодишната финансова рамка за периода 2014—2020 г. Съюзът се сблъска с непредвидени предизвикателства от безпрецедентен мащаб, които са следствие от нестабилността в съседните на ЕС държави, водеща до заплахи за сигурността и масови миграционни движения. За да се мобилизират допълнителни финансови средства за мерките, които спомагат за справянето с посочените по-горе предизвикателства, беше широко използвана гъвкавостта на МФР, по-специално чрез мобилизирането на специални инструменти, създадени като част от Регламента за МФР. Това даде възможност на Съюза да предприеме решителни действия, но изпита и до краен предел гъвкавостта на бюджета.

Поради това функционирането на инструментариума за гъвкавост беше разгледано подробно през 2016 г. в рамките на междинния преглед/междинното преразглеждане на МФР за периода 2014—2020 г. 9 , като при преразглеждането на Регламента за МФР през 2017 г. той беше допълнително усъвършенстван.

Някои параметри, като например продължителността на периода, обхванат от финансовата рамка, броят и устройството на разходните функции, делът на разходите на ЕС, предварително разпределени за държавите членки и регионите или предварително определени с „референтни суми“ в законодателните актове, приети по процедурата за съвместно вземане на решение, наличните маржове в рамките на всеки таван на разходите и маржовете, оставащи между таваните на финансовата рамка и тавана на собствените ресурси, оказват влияние върху степента на гъвкавост или строгост на финансовата рамка. Комисията взе предвид тези елементи при изготвянето на своите предложения за следващата финансова рамка.

Поради причините, изложени в Съобщението за МФР, бюджетната гъвкавост ще се налага — повече от когато и да било — като основен принцип, залегнал в следващата многогодишна финансова рамка. В продължение на иновативните разпоредби, включени още в МФР за 2014—2020 г., фокусът занапред следва да бъде върху консолидирането, усъвършенстването и рационализирането на механизмите за гъвкавост, с цел да се създаде една по-гъвкава рамка, като същевременно се запази стабилността, осигурявана от многогодишната рамка.

Поради това Комисията предлага следните разпоредби за гъвкавост да бъдат включени в регламента за МФР и проекта на МИС:

1.Максимално използване на таваните за разходите чрез специфична и максимална гъвкавост между функции и години: в допълнение към заделянето на достатъчно големи неразпределени маржове Комисията предлага докрай да се използват механизмите на общия марж за плащанията, въведен с настоящата рамка. Новият елемент, предлаган от Комисията, е да се увеличат мащабът и обхватът на съществуващия общ марж за поетите задължения, за да се създаде резерв на Съюза, който се финансира от оставените налични маржове под таваните за поетите задължения от предишната финансова година, както и чрез средства, за които е поето задължение в бюджета на ЕС, но които в крайна сметка не са изразходвани за изпълнението на програмите на ЕС и са отменени. Маржът за непредвидени обстоятелства също трябва да бъде запазен като крайно средство.

2.Предлага се възможността за отклоняване от индикативните суми в програмите, приети по обикновената законодателна процедура, да се увеличи от 10 % на 15 %, за да се увеличи гъвкавостта в рамките на функциите.

3.Що се отнася до специалните инструменти, по които се допуска вписване в бюджета на бюджетни кредити над определените в МФР тавани, следва да се изясни, че това се отнася както до мобилизираните бюджетни кредити за поети задължения, така и до мобилизираните бюджетни кредити за плащания. Освен това:

а)обхватът на специални инструменти като Европейския фонд за приспособяване към глобализацията и Резервът за спешна помощ е преразгледан и където е уместно, е разширен (например с цел да се даде възможност за задействане на Резерва за спешна помощ за извънредни ситуации в рамките на Съюза), като това е съчетано с рационализирана процедури за мобилизирането на средства;

б)предлага се размерът на максималните суми, които са налични всяка година за Европейския фонд за приспособяване към глобализацията, фонд „Солидарност“ на Европейския съюз, Резерва за спешна помощ и Инструмента за гъвкавост, да бъде увеличен. И на последно място, за Инструмента за гъвкавост също следва да се допусне използването на неусвоената част от годишните суми на Резерва за спешна помощ, както вече се допуска за фонд „Солидарност“ на Европейския съюз и за Европейския фонд за приспособяване към глобализацията.

2.4.Корекции, преглед и преразглеждане на МФР

Финансовата рамка за периода 2021—2027 г. е представена в цени от 2018 г. Процедурата за нейните технически корекции се запазва, както и дефлаторът от 2 %. В годишните технически корекции се включват също така изчисленията на сумите, отнасящи се до общия марж за плащанията, общия марж за поетите задължения (резерв на Съюза), Инструмента за гъвкавост и маржа за непредвидени обстоятелства — в съответствие с разпоредбите относно максималните годишни суми и прехвърлянето на неусвоените суми от предходни години, предвидени в регламента. Резултатите от корекциите следва да бъдат съобщени на бюджетния орган преди бюджетната процедура за годината n + 1.

Корекции в таваните на МФР могат да бъдат наложени и от други обстоятелства. Такъв е например случаят, когато трябва да се даде възможност за повторно вписване в бюджета на поетите задължения при късно приемане на нови правила или програми при споделено управление или когато трябва да се коригират финансовите пакети за политиката на сближаване в съответствие с най-новите статистически данни във връзка с метода за разпределяне на средства. Такъв е и случаят, когато е необходимо да се впишат повторно в бюджета бюджетни кредити вследствие на отмяна на мерки за спиране, решение за които евентуално е взето съгласно специални основни актове, свързващи ефективността на фондовете с доброто икономическо управление или със защитата на бюджета на Съюза в случай на широко разпространено незачитане на принципите на правовата държава в държавите членки.

Изглежда целесъобразно да бъдат запазени разпоредбите, посочващи случаите, при които следва да се предвиди преразглеждане на МФР (преразглеждане на Договорите с отражение върху бюджета, разширяване на Съюза, обединение на Кипър).

До края на 2023 г. се предвижда междинен преглед на МФР. Този преглед може, ако е уместно, да бъде придружен от съответните предложения за преразглеждане на регламента.

3.    Правни елементи на предложението

3.1.Регламент за многогодишната финансова рамка

В съответствие със сега действащия Регламент 1311/2013 разпоредбите на проекта на регламент за МФР са структурирани в глави. Редът на някои от разпоредбите е променен с цел по-рационалното им представяне.

Глава 1 — Общи разпоредби

Член 1 — Многогодишна финансова рамка

В член 1 се посочва продължителността на многогодишната финансова рамка, която е определена на седем години (от 2021 г. до 2027 г.) с оглед на причините, посочени в Съобщението за МФР.

Член 2 — Спазване на таваните на МФР

Член 2, параграф 1 препраща към приложението, в което се съдържа таблицата на таваните на многогодишната финансова рамка, и определя за институциите задължението да спазват при бюджетната процедура таваните в съответствие с разпоредбите на Договора.

В същия параграф е предвидена и корекция на подтавана за свързаните с пазара разходи и директни плащания в съответствие с прилагането на гъвкавостта между двата стълба на общата селскостопанска политика (ОСП), определена в законодателството за ОСП.

В параграф 2 са въведени специалните инструменти, които се определят по-подробно в глава 3 от проекта за регламент (членове 9—14), като се въвежда принципът, че тези инструменти не се включват в многогодишната финансова рамка и че тяхното финансиране при определени обстоятелства се предоставя над таваните на многогодишната финансова рамка, както за бюджетните кредити за поети задължения, така и за съответстващите им бюджетни кредити за плащания. За да се запазят сегашното ниво на гъвкавост и ролите на институциите при мобилизирането на тези инструменти, процедурите, приложими по отношение на мобилизирането на тези инструменти, са включени в проекта на МИС.

В параграф 3 е възпроизведен текстът на настоящия член 3, параграф 3, като той е хармонизиран с определението за финансова помощ за държави членки, съдържащо се в дял Х от Финансовия регламент 10 . Тук се включват всички заеми за държави членки, които могат да бъдат предоставени по механизма за подкрепа за платежния баланс („ППБ“) 11 и Европейския механизъм за финансово стабилизиране („ЕМФС“) 12 , както и новата Европейска функция за стабилизиране на инвестициите, по която се отпускат заеми на държави членки, изпитващи сериозни асиметрични сътресения. Принципът, съгласно който, ако изплащането на гарантиран заем по финансова помощ за държави членки трябва да бъде покрито от бюджета на Съюза, този потенциален разход следва да се изключи от финансовата рамка (т.е. сумите се мобилизират над таваните на многогодишната финансова), продължава да се прилага.

Съответният таван, който ограничава капацитета на Съюза да гарантира отпускането на заеми със средства от бюджета на Съюза, е таванът на собствените ресурси, а не таванът на МФР.

Член 3 — Спазване на тавана на собствените ресурси

Този член възпроизвежда текста на член 4 от сега действащия регламент. Спазването на тавана на собствените ресурси трябва да се гарантира за всяка една година. Ако таваните за бюджетните кредити за плащания доведат до изискуема ставка за собствените ресурси, която надвишава тавана на собствените ресурси, таваните на финансовата рамка трябва да бъдат коригирани.

Глава 2 — Корекции на МФР

Член 4 — Общ марж за плащанията

Този член възпроизвежда текста на член 5 от сега действащия регламент за периода 2022—2027 г., без обаче да въвежда каквото и да било ограничение по отношение на размера на корекцията на таваните, за да се гарантира специфична и максимална гъвкавост.

Член 5 — Техническа корекция

Този член възпроизвежда текста на член 6 от сега действащия регламент. Финансовата рамка е представена в цени от 2018 г. Процедурата за нейната годишна техническа корекция се запазва, както и дефлаторът от 2 %. В параграф 1 редът на букви г) — е) е променен, с цел да отразява реда на членовете в глава 3.

Член 6 — Коригиране на финансовите пакети за политиката на сближаване

Този член възпроизвежда текста на член 7 от сега действащия регламент във връзка с корекцията на финансовите пакети за политиката на сближаване въз основа на най-новите статистически данни, с изключение на прегледа на допустимостта на Кохезионния фонд. Въведените промени отразяват графика за МФР 2021 — 2027 г.

Член 7 — Корекции във връзка с мерки, свързани с доброто икономическо управление или със защитата на бюджета на Съюза в случай на широко разпространено незачитане на принципите на правовата държава в държавите членки

По отношение на макроикономическите условия този член възпроизвежда текста на член 8 от сега действащия регламент. Предлага се този механизъм да бъде разширен и да обхване корекциите на таваните на МФР в случай на отмяна на мерки, свързани със защитата на бюджета на Съюза в случай на широко разпространено незачитане на принципите на правовата държава в държавите членки  13 . И в двата случая се предлага максималният срок за повторно вписване на спрените задължения в бюджета да се ограничи до n + 2 години.

Член 8 — Корекция вследствие на нови правила или програми при споделено управление

Предлага се изменението на таваните в случай на късно приемане на нови правила или програми при споделено управление да се извършва чрез техническа корекция, а не както досега чрез преразглеждане (член 19 от сега действащия Регламент за МФР), тъй като това е по същество автоматично и механично изменение, което трябва да бъде направено бързо, за да се даде възможност за финализиране на процеса на програмиране. Предлага се средствата, неусвоени през 2021 г., да се прехвърлят към следващите четири години, 2022—2025 г.

Глава 3 — Специални инструменти

Редът на представяне на специалните инструменти е променен, за да бъдат включени на първо място двата специални инструмента (Европейски фонд за приспособяване към глобализацията и фонд „Солидарност“ на Европейския съюз), които са свързани със специални основни актове. Разпоредбите относно мобилизирането на средства са рационализирани в регламента и в проекта на МИС, като са отчетени разпоредбите, които са вече включени в специалните секторни основни актове и във Финансовия регламент.

Член 9 — Европейски фонд за приспособяване към глобализацията

Този член възпроизвежда текста на член 12 от сега действащия регламент. Дефинирането на целите и обхвата на Европейския фонд за приспособяване към глобализацията ще бъде направено в специалния основен акт (Регламент (ЕС) XXXX/XX 14 ). Максималната годишна сума се увеличава на 200 млн. евро (по цени от 2018 г.).

Член 10 — Фонд „Солидарност“ на Европейския съюз

Този член възпроизвежда текста на член 10 от сега действащия регламент. Дефинирането на целите и обхвата на фонда „Солидарност“ на Европейския съюз е направено в специалния основен акт (Регламент (ЕО) № 2012/2002, изменен с Регламент (ЕС) № 661/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 15 май 2014 г.), като по отношение на него не се предлага изменение. Максималната годишна сума се увеличава на 600 млн. евро (по цени от 2018 г.).

Член 11 — Резерв за спешна помощ

Този член съответства на член 9 от сега действащия регламент. Като се имат предвид необходимостта да се гарантира реакцията от страна на бюджета на ЕС и новите предизвикателства, пред които беше и продължава да бъде изправен Съюзът, се предлага обхватът на Резерва за спешна помощ да бъде разширен с включването на операции вътре в ЕС, за да се осигури общ механизъм за подсилване във финансов аспект на действията на ЕС в отговор на всякакви видове кризи (природни бедствия, извънредни ситуации в управлението на миграцията, извънредна хуманитарна ситуация, епидемии и др.) във всички географски райони. За да се увеличи капацитетът за реагиране на бюджета на ЕС, се предвижда да няма целево заделяне на средства или приоритетно използване за определени програми. В рамките на годината обаче се прилагат временни ограничения на усвояването, за да се гарантира капацитет за реакция във всеки един момент на вътрешни или външни кризи и за да се гарантира възможността за мобилизиране на средства за покриване на нужди, които могат да възникнат към края на годината. Максималната годишна сума се увеличава на 600 млн. евро (по цени от 2018 г.).

Член 12 — Общ марж за поетите задължения (резерв на Съюза)

Този член съответства на член 14 от сега действащия регламент. В допълнение към оставените налични маржове под таваните на МФР за поетите задължения за година n-1, които се прилагат още през 2022 г., се предлага, считано от 2023 г., ресурсите на общия марж за поетите задължения (резерв на Съюза) да бъдат увеличени със суми, съответстващи на отменените бюджетни кредити за година n-2, с изключение на отменените бюджетни кредити, предоставени отново съгласно специални правила, определени в член 15] от Финансовия регламент. Разпоредбите относно мобилизирането на средства са без промяна спрямо сега действащия общ марж за поетите задължения.

Член 13 — Инструмент за гъвкавост

Този член съответства на член 11 от сега действащия регламент. Максималната годишна сума се увеличава на 1 млрд. евро (по цени от 2018 г.). Освен това се предлага към Инструмента за гъвкавост да се добавят неусвоените суми от Резерва за спешна помощ, които не могат да се пренасят повече от предходната година, както вече се прави по отношение на фонд „Солидарност“ на Европейския съюз и Европейския фонд за приспособяване към глобализацията съгласно сега действащия регламент. Изчисляването на сумите, които са на разположение в рамките на Инструмента за гъвкавост, ще продължат да се съобщава като част от годишната техническа корекция, предвидена в член 5.

Член 14 — Марж за непредвидени обстоятелства

Този член възпроизвежда текста на член 13 от сега действащия регламент.

Глава 4 — Преглед и преразглеждане на МФР

Член 15 — Преразглеждане на МФР

Формулировката на този член съответства на член 17 от сега действащия регламент. Текстът на параграф 3 във връзка с разглеждането на възможностите за преразпределяне в рамките на съответната функция от МФР е опростен.

Член 16 — Междинен преглед на МФР

Този член съответства на член 2 от сега действащия регламент. Предлага се до края на 2023 г. Комисията да представи преглед на функционирането на МФР, придружен, ако е целесъобразно, от съответни предложения за остатъка от периода, включително предложение за преразглеждане на МФР (член 15, параграф 1).

Член 17 — Преразглеждане във връзка с изпълнението

Формулировката на този член съответства на член 18 от сега действащия регламент. Премахнато е общото правило относно момента на приемане на преразглеждането, така че възможността за преразглеждане на МФР на база на изпълнението да не се ограничава във времето, ако възникне нужда от такова преразглеждане.

Член 18 — Преразглеждане на МФР в случай на преразглеждане на Договорите

Този член възпроизвежда текста на член 20 от сега действащия регламент.

Член 19 — Преразглеждане на МФР в случай на разширяване на Съюза

Този член възпроизвежда текста на член 21 от сега действащия регламент.

Член 20 — Преразглеждане на МФР в случай на обединяване на Кипър

Този член възпроизвежда текста на член 22 от сега действащия регламент.

Глава 5 — Принос за финансирането на широкомащабни проекти

Член 21 — Принос за финансирането на широкомащабни проекти

Този член съответства на член 16 от сега действащия регламент. Предлага се за периода 2021 —2027 г. да бъдат запазени разпоредбите, определящи максимален размер на приноса от бюджета на Съюза за широкомащабни инфраструктурни проекти, които се финансират в рамките на таваните на МФР, но чийто жизнен цикъл продължава дълго след периода, определен за финансовата рамка.

Това би засегнало широкомащабни проекти в рамките на предлаганата Европейска космическа програма, както и международния експериментален термоядрен реактор (ITER).

Поради това предлаганата разпоредба предвижда „обособяване“ на сумата, налична за МФР за периода 2021 — 2027 г. Законодателните актове по отношение на горепосочените програми трябва да съответстват на финансовите разпоредби, определени в настоящия регламент.

Глава 6 — Междуинституционално сътрудничество при бюджетната процедура

Член 22 — Междуинституционално сътрудничество при бюджетната процедура

Този член възпроизвежда текста на член 23 от сега действащия регламент.

Член 23 — Единство на бюджета

Този член възпроизвежда текста на член 24 от сега действащия регламент.

Глава 7 — Заключителни разпоредби

Член 24 — Преход към следващата финансова рамка

Формулировката на този член съответства на член 25 от сега действащия регламент. В него е предвидено задължението на Комисията да представи нова финансова рамка преди 1 юли 2025 г.

Правилата, в случай че не бъде договорена нова финансова рамка до края на финансовата рамка, обхваната от регламента, са определени в първичното право (член 312, параграф 4 от ДФЕС), поради което не е необходимо да бъдат възпроизвеждани в регламента. Те са припомнени в съображение 15.

Член 25 — Влизане в сила

В последния член на проекта на Регламент за МФР се определят неговите дата на влизане в сила и начална дата на прилагане. МИС следва да влезе в сила на същата дата, тъй като двата законодателни текста се допълват.

3.2.Междуинституционално споразумение относно сътрудничеството по бюджетни въпроси и доброто финансово управление

Въведение — точки 1 —6 от проекта на МИС

Встъпителната част на проекта на МИС въвежда позоваването на Договора (чл. 295), обвързващия характер на споразумението, неговата съгласуваност с други правни актове, свързани с многогодишната финансова рамка и бюджетната процедура, описва структурата на споразумението и посочва датата на влизане в сила (същата като тази на Регламента за МФР).

Тя възпроизвежда формулировката на точки 1 —6 от настоящото МИС.

Част І — Разпоредби, свързани с финансовата рамка

А. Разпоредби, свързани с финансовата рамка

Точка 7 от МИС се отнася до маржовете под таваните. Регламентът за МФР определя таваните за всички функции, които тавани съгласно Договора трябва да бъдат спазвани по време на всяка годишна бюджетна процедура. При все това следва да се запази практиката да се гарантират, доколкото е възможно, достатъчни маржове под таваните. Тя представлява елемент от междуинституционалното сътрудничество и добрата воля между институциите в бюджетната процедура. Разпоредбата е запазена без промени спрямо точка 8 от настоящото МИС, с изключение на препратката към подфункция „Икономическо, социално и териториално сближаване“, тъй като в новата структура на МФР не се предлага такава подфункция.

Точка 8 предвижда актуализиране на прогнозите за бюджетните кредити за плащания след 2027 г. през четвъртата година от МФР, съобразно настоящата практика и точка 9 от настоящото МИС.

Б. Разпоредби, свързани със специалните инструменти

Точки 9 —13 съответстват на точки 10—14 от настоящото МИС и определят процедурите, които се прилагат за мобилизирането на следните специални инструменти, определени в Регламента за МФР: Европейският фонд за приспособяване към глобализацията, фонд „Солидарност“ на Европейския съюз, Резерв за спешна помощ, Инструмент за гъвкавост и марж за непредвидени обстоятелства. Редът на разпоредбите е променен, за да съответства на реда им в проекта на Регламент за МФР.

Текстът на разпоредбите се изменя с цел:

·хармонизиране на правилата за гласуване по отношение на мобилизирането на средства от Европейския фонд за приспособяване към глобализацията, фонд „Солидарност“ на Европейския съюз и Инструмента за гъвкавост с правилата, приложими по отношение на приемането на бюджета на ЕС съгласно член 314 от ДФЕС;

·опростяване и рационализиране на текста, в случаите когато конкретни разпоредби вече са включени във Финансовия регламент или в съответния секторен основен акт: правила относно трансферите (Европейския фонд за приспособяване към глобализацията и Резерв за спешна помощ), решение за мобилизиране на средства (Европейски фонд за приспособяване към глобализацията и фонд „Солидарност“ на Европейския съюз).

Част II — Подобряване на междуинституционалното сътрудничество в бюджетната процедура

А. Процедура за междуинституционално сътрудничество

Точка 14 се отнася до условията, при които се осъществява междуинституционалното сътрудничество в хода на бюджетната процедура и които са изложени подробно в приложението към МИС.

Точка 15 относно „прозрачността на бюджета“ запазва формулировката на точка 16 от настоящото МИС, като са въведени изменения, чрез които да бъдат взети предвид докладите, подробните разпоредби за които сега са включени във Финансовия регламент (например доверителните фондове в член 41, параграф 6 и в член 252, петгодишната прогноза за входящите и изходящите парични потоци от член 247, параграф 1, буква в). Текстът е изменен също така, за да бъде отчетено предложението за интегриране на Европейския фонд за развитие в бюджета на Съюза, считано от 2021 г. Докладването относно Европейския фонд за развитие по точка 15 от МИС следва поради това да се прилага само за нерешени въпроси по предишните Европейски фондове за развитие.

Б. Включване на финансови разпоредби в законодателните актове

Запазени са разпоредбите на настоящото МИС. Възможността за отклоняване от сумите, включени в законодателните актове, се увеличава от 10 % на 15 %, за да се увеличи гъвкавостта в рамките на функциите (точка 16). Тази разпоредба не се прилага за предварително разпределените за държавите членки средства за цялата продължителност на финансовата рамка, нито за широкомащабните проекти, посочени в член 21 от Регламента за МФР.

Точка 17 е преразгледана, за да бъде хармонизирана терминологията с тази от ДФЕС. Препратката към съвместната декларация на Европейския парламент, Съвета и Комисията от 4 март 1975 г. е заличена, тъй като същата вече не е актуална.

В. Разходи във връзка със споразуменията в областта на рибарството

По отношение на разпоредбите, свързани със сътрудничеството и информацията относно бюджетни въпроси във връзка със споразуменията в областта на рибарството, текстът на настоящото МИС се запазва, като се нанасят изменения само с цел да бъде отчетен фактът, че тъй като небюджетният въпрос относно участието в конференции за договаряне на международни споразумения вече е уреден в точки 25 и 26 от Рамковото споразумение за отношенията между Европейския парламент и Европейската комисия от 20 октомври 2010 г. 15 , е препоръчително да не се въвежда паралелен текст в МИС.

Г. Финансиране на общата външна политика и политика на сигурност

Точка 20 възпроизвежда текста на точка 23 от сега действащото МИС.

Формулировката на точка 21 до голяма степен възпроизвежда формулировката на точка 24 от сега действащото МИС, като параграфите са пренаредени, а терминологията е изяснена („операции“ вместо „инструменти“). Препратката към Резерва за спешна помощ е заличена, като се има предвид, че в рамките на разширения обхват, предлаган съгласно член 11 от проекта на Регламент за МФР, ще продължи да бъде възможно Резервът за спешна помощ да бъде мобилизиран, с цел спешно да се подсили бюджетът на общата външна политика и политиката на сигурност.

В точка 22 се предлага да бъде определена фиксирана дата (30 ноември на всяка година) за договаряне на годишния график за съвместните консултативни срещи, които ще се провеждат през следващата година за целите на редовния диалог между Европейския парламент и върховния представител.

Д. Ангажираност на институциите по отношение на въпросите на политиката за развитие

Разпоредбата на точка 23 се изменя, така че да бъде отчетено предлаганото интегриране на Европейския фонд за развитие в бюджета на Съюза.

Част III — Добро финансово управление на средствата на ЕС

Точки 28 и 29 от настоящото МИС относно съвместното управление и годишния доклад за оценка, предвидени в член 318 от ДФЕС, се заличават, тъй като понастоящем тези доклади са обхванати от специални разпоредби на Финансовия регламент (съответно член 41, параграф 3, буква ж) и член 247, параграф 1, буква д).

Точка 24 относно финансовото програмиране възпроизвежда текста на точка 30 от настоящото МИС, като са внесени корекции с оглед хармонизиране на датите с определените в член 41, параграф 2 от Финансовия регламент.

Раздел Б относно агенциите и Европейските училища (точки 25—28) остава непроменен спрямо настоящото МИС.

Приложение — Междуинституционално сътрудничество в хода на бюджетната процедура

Разпоредбите, включени в приложението, остават непроменени спрямо настоящото МИС, тъй като те са се доказали като надеждна основа за сътрудничество между институциите, с изключение на две промени:

текстът на точка 9 по отношение на писмата за изменения на проектобюджета е хармонизиран с формулировката на член 42 от Финансовия регламент;

за да бъде отразена настоящата практика и да бъде хармонизирана формулировката с точка 20 от приложението, думата „приложимост“ е заменена с „изпълнимост“.

2018/0132 (APP)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА

за определяне на многогодишната финансова рамка за годините 2021—2027 г.

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 312 от него,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност за атомна енергия, и по-специално член 106а от него,

като взе предвид предложението на Европейската комисия,

като взе предвид одобрението на Европейския парламент 16 ,

след предаване на проекта на законодателния акт на националните парламенти,

в съответствие със специална законодателна процедура,

като има предвид, че:

(1)С оглед на необходимостта от достатъчна степен на предвидимост за подготвянето и осъществяването на средносрочни инвестиции продължителността на многогодишната финансова рамка („МФР“) следва да се определи на седем години с начало 1 януари 2021 г.

(2)Годишните тавани за бюджетните кредити за поети задължения по категории разходи и годишните тавани за бюджетните кредити за плащания, установени в МФР, трябва да спазват приложимите тавани за поетите задължения и собствените ресурси, определени в съответствие с Решението на Съвета относно системата на собствените ресурси на Европейския съюз, прието в съответствие с член 311, трета алинея от ДФЕС.

(3)Когато е необходимо да се използват гаранции, предоставени по общия бюджет на Съюза за финансова помощ на държави членки, разрешена в съответствие с член 208, параграф 1] от Регламент (ЕС) № [xxx/201x] на Европейския парламент и на Съвета 17 („Финансовия регламент“), необходимата сума се използва над таваните на бюджетните кредити за поети задължения и за плащания на МФР, като се спазва таванът на собствените ресурси.

(4)МФР следва да не отчита бюджетните позиции, финансирани с целеви приходи по смисъла на Финансовия регламент.

(5)МФР следва да се определи в цени от 2018 г. Следва също така да се определят правилата за годишните технически корекции на МФР за преизчисляване на таваните и наличните маржове.

(6)Следва да се проявява специфична и възможно най-голяма гъвкавост, която да позволи на Съюза да изпълнява задълженията си в съответствие с член 323 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС).

(7)За да може Съюзът да реагира на определени непредвидени обстоятелства или за да могат да се финансират ясно определени разходи, които не могат да бъдат финансирани в рамките на наличните тавани за една или повече функции, определени в МФР, и за да се осигури нормалното протичане на бюджетната процедура, са необходими следните специални инструменти: Европейският фонд за приспособяване към глобализацията, фонд „Солидарност“ на Европейския съюз, Резервът за спешна помощ, Общият марж за поетите задължения (Резерв на Съюза), Инструментът за гъвкавост и маржът за непредвидени обстоятелства. Предназначението на Резерва за спешна помощ не е преодоляването на последиците от кризи във връзка с пазара, които засягат производството и разпространението на земеделски продукти. Поради това е необходима конкретна разпоредба, с която да се предвиди възможност за вписване в бюджета на бюджетни кредити за поети задължения и на съответстващите им бюджетни кредити за плащания над определените в МФР тавани, когато е необходимо да се използват специални инструменти.

(8)Националните финансови пакети за политиката на сближаване са определени въз основа на статистическите данни и прогнозите, използвани за предложението на Комисията за настоящия регламент от май 2018 г. Предвид несигурността на прогнозите и последиците за държавите членки, за които се прилага таван, е необходимо в рамките на периода на МФР да се извърши преглед, при който прогнозните и реалните статистически данни да бъдат сравнени и в случай на значителни разлики да бъде предвидена корекция на националните финансови пакети за засегнатите държави членки и на съответните тавани на МФР.

(9)Следва да се определят и правила за други ситуации, които могат да наложат коригирането на МФР. Тези корекции могат да бъдат свързани с късно приемане на новите правила или програми при споделено управление или с мерки, свързани с доброто икономическо управление или със защитата на бюджета на Съюза в случай на широко разпространено незачитане на принципите на правовата държава в държавите членки, приети в съответствие с приложимите основни актове.

(10)Необходимо е в средата на периода на изпълнение на МФР да се извърши преглед на изпълнението ѝ. Резултатите от този преглед следва да бъдат взети предвид при евентуално преразглеждане на настоящия регламент през оставащите години от МФР.

(11)Необходимо е да се предвиди преразглеждане на МФР в случай на преразглеждане на Договорите, обединение на Кипър или разширяване на Съюза, както и в светлината на изпълнението на бюджета.

(12)Може да бъде необходимо настоящият регламент да се преразгледа във връзка с непредвидени обстоятелства, които не могат да бъдат преодолени в рамките на таваните, определени в МФР. Поради това е необходимо да се предвиди преразглеждане на МФР в такива случаи.

(13)Необходими са също така специфични правила по отношение на широкомащабните инфраструктурни проекти, чийто жизнен цикъл надхвърля значително периода, определен за МФР. Необходимо е да се определят максималните размери на приноса от общия бюджет на Съюза за тези проекти, като така се гарантира, че те няма да окажат въздействие върху други проекти, финансирани от същия бюджет.

(14)Необходимо е да се предвидят общи правила за междуинституционалното сътрудничество в рамките на бюджетната процедура.

(15)Комисията следва да представи предложение за нова многогодишна финансова рамка преди 1 юли 2025 г., за да даде възможност на институциите да я приемат достатъчно рано преди началото на следващата многогодишна финансова рамка. В съответствие с член 312, параграф 4 от ДФЕС таваните, съответстващи на последната година, определена в настоящия регламент, продължават да се прилагат, в случай че преди края на периода на действие на МФР, определен в настоящия регламент, не бъде приета нова финансова рамка,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Глава 1
Общи разпоредби

Член 1
Многогодишна финансова рамка

С настоящия регламент се определя многогодишната финансова рамка за периода 2021—2027 г. (МФР).

Член 2
Спазване на таваните на МФР

1.По време на всяка бюджетна процедура и при изпълнението на бюджета за съответната година Европейският парламент, Съветът и Комисията спазват определените в приложението годишни тавани на разходите („тавани на МФР“).

Подтаванът за функция ІІІ, както е определен в приложението, е установен, без да се засяга гъвкавостта между двата стълба на общата селскостопанска политика (ОСП). Коригираните тавани, които ще се прилагат към стълб I от ОСП след трансферите между Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и директните плащания, се определят в съответния правен акт, а финансовата рамка се коригира съобразно с това в рамките на техническите корекции, предвидени в член 5 от настоящия регламент.

2.Когато е необходимо да се използват ресурсите от специалните инструменти, предвидени в членове 9—14, в бюджета се вписват бюджетни кредити за поети задължения и съответстващите им бюджетни кредити за плащания над съответните тавани на МФР.

3.Когато е необходимо да се използва гаранция за финансова помощ на държави членки, разрешена в съответствие с член 208, параграф 1] от Регламент (ЕС) № [xxx/201x] („Финансовия регламент“), необходимата сума се мобилизира над таваните, определени в МФР.

Член 3
Спазване на тавана на собствените ресурси

4.За всяка от годините, обхванати от МФР, общият размер на необходимите бюджетни кредити за плащания, след годишната корекция и отчитане на всички други корекции и преразглеждания, както и на прилагането на член 2, параграфи 2 и 3, не може да води до изискуема ставка за собствените ресурси, превишаваща тавана на собствените ресурси, определен в съответствие с действащото решение на Съвета относно системата на собствените ресурси на Европейския съюз, прието в съответствие с член 311, трета алинея от ДФЕС („Решение за собствените ресурси“).

5.При необходимост таваните, определени в МФР, са намаляват, с цел да се осигури спазване на тавана на собствените ресурси, определен в съответствие с Решението за собствените ресурси.

Глава 2
Корекции на МФР

Член 4
Общ марж за плащанията

1.Всяка година, като се започне от 2022 г., в рамките на техническите корекции, посочени в член 5, Комисията коригира нагоре тавана на плащанията за годините 2022—2027 със сума, равна на разликата между извършените плащания и тавана на МФР за плащанията за година n-1.

2.Всяка корекция нагоре се компенсира изцяло чрез съответно намаляване на тавана на плащанията за година n-1.

Член 5
Технически корекции

1.Всяка година преди началото на бюджетната процедура за година n+1 Комисията извършва следните технически корекции на МФР:

а)преоценка по цени от година n+1 на таваните и общите суми на бюджетните кредити за поети задължения и на бюджетните кредити за плащания;

б)изчисляване на наличния марж в рамките на тавана на собствените ресурси, определен в съответствие с действащото Решение за собствените ресурси;

в)изчисляване на общия марж за плащанията, предвиден в член 4;

г)изчисляване на общия марж за поетите задължения (Резерв на Съюза), предвиден в член 12;

д)изчисляване на сумите, които трябва да бъдат предоставени на Инструмента за гъвкавост по силата на член 13, параграф 1, втора алинея;

е)изчисляване на абсолютната стойност на маржа за непредвидени обстоятелства, предвиден в член 14.

2.Техническите корекции, посочени в параграф 1, се извършват на база постоянен дефлатор от 2 % годишно.

3.Комисията съобщава резултатите от техническите корекции, посочени в параграф 1, и икономическите прогнози, на които те се основават, на Европейския парламент и Съвета.

4.Без да се засягат членове 6, 7 и 8, не се внасят по-нататъшни технически корекции по отношение на съответната година нито през годината, нито като последващи корекции през следващите години.

Член 6
Коригиране на финансовите пакети за политиката на сближаване

1.През 2024 г. Комисията прави заедно с техническите корекции за 2025 г. преглед на общия размер на отпуснатите средства за всяка държава членка по целта „Инвестиции за растеж и работни места“ на политиката на сближаване за периода 2025—2027 г., като прилага метода за отпускане на средства, определен в съответния основен акт, въз основа на наличните към този момент най-нови статистически данни и на сравнението, за държавите членки, за които се прилага таван, между съвкупния национален БВП, отчетен за периода 2021—2023 г., и съвкупния национален БВП, прогнозиран през 2018 г. Комисията коригира общия размер на средствата, когато е налице кумулативно отклонение от повече от +/-5 %.

2.Необходимите корекции се разпределят на равни части през годините от периода 2025—2027 г., като съответно се коригират и съответстващите на тях тавани от МФР. Таваните на плащанията също съответно се коригират, за да се осигури съгласувано развитие спрямо бюджетните кредити за поети задължения.

3.Общият нетен ефект от посочените в параграф 2 корекции, независимо от това дали е положителен, или отрицателен, не може да надхвърля 4 млрд. евро.

Член 7
Корекции във връзка с мерки, свързани с доброто икономическо управление или със защитата на бюджета на Съюза в случай на широко разпространено незачитане на принципите на правовата държава в държавите членки

При отмяна — в съответствие с приложимите основни актове — на спиране на бюджетни задължения по отношение на фондове на Съюза в контекста на мерки, свързани с доброто икономическо управление или със защитата на бюджета на Съюза в случай на широко разпространено незачитане на принципите на правовата държава в държавите членки, сумите, съответстващи на спрените задължения, се прехвърлят за следващите години, като съответно се коригират и съответстващите на тях тавани на МФР.

Спрените задължения за година n не могат да бъдат вписвани в бюджета след година n+2.

Член 8
Корекции вследствие на нови правила или програми при споделено управление

В случай на приемане след 1 януари 2021 г. на нови правила или програми при споделено управление за структурните фондове, Кохезионния фонд, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, Европейския фонд за морско дело и рибарство, фонд „Убежище и миграция“, фонд „Вътрешна сигурност“ и инструмента за управлението на границите и визите в рамките на Интегрирания фонд „Управление на границите“, сумите, съответстващи на средствата, неусвоени през 2021 г., се прехвърлят, като се разпределят равномерно, към годините 2022—2025, като съответно се коригират и съответстващите на тях тавани на МФР.

Глава 3
Специални инструменти

Член 9
Европейски фонд за приспособяване към глобализацията

1.Европейският фонд за приспособяване към глобализацията, чиито цели и обхват са определени в Регламент (ЕС) XXXX/XX на Европейския парламент и на Съвета 18 ], не може да надхвърля максимален годишен размер от 200 млн. евро (по цени от 2018 г.).

2.Бюджетните кредити за Европейския фонд за приспособяване към глобализацията са вписани в общия бюджет на Съюза като провизия.

Член 10
Фонд „Солидарност“ на Европейския съюз

1.Фонд „Солидарност“ на Европейския съюз, чиито цели и обхват са определени в Регламент (ЕО) № 2012/2002 на Съвета 19 , не може да надхвърля максимален годишен размер от 600 млн. евро (по цени от 2018 г.). На 1 октомври всяка година на разположение остава най-малко една четвърт от посочената годишна сума, за да покрие възникващите нужди до края на тази година. Неизползваната през година n част от годишната сума може да се използва до година n+1. Частта от годишната сума, останала от предходната година, се използва първа. Частта от годишната сума от година n, която не бъде усвоена през година n+1, не може да се пренася повече.

2.В изключителни случаи и ако оставащите налични финансови средства във фонд „Солидарност“ на Европейския съюз през годината, в която възниква бедствието, не са достатъчни да покрият сумата по помощта, която се счита за необходима, Комисията може да предложи разликата да се финансира чрез наличните годишни суми за следващата година.

Член 11
Резерв за спешна помощ

1.Резервът за спешна помощ може да бъде използван за бърз отговор на специфични спешни нужди в Съюза или в трети държави вследствие на събития, които не са могли да бъдат предвидени в момента на изготвянето на бюджета, по-специално операции за спешно реагиране и подкрепа след природни и причинени от човека бедствия, хуманитарни кризи, в случаи на мащабни заплахи за общественото здраве, здравето на животните и растенията, както и в ситуации на особен натиск, произтичащ от миграционни потоци по външните граници на Съюза, когато обстоятелствата го изискват.

2.Годишният размер на резерва е фиксиран на 600 млн. евро (по цени от 2018 г.) и може да бъде използван до година n+1 в съответствие с Финансовия регламент. Резервът е вписан в общия бюджет на Съюза като провизия. Частта от годишната сума, останала от предходната година, се използва първа. Частта от годишната сума от година n, която не бъде усвоена през година n+1, не може да се пренася повече.

Към 1 октомври на всяка година на разположение остава най-малко една четвърт от годишната сума за година n, за да покрие възникващите нужди до края на тази година.

За вътрешни или съответно външни операции може да се използва не повече от половината от сумата, която е на разположение до 30 септември на всяка година.

Считано от 1 октомври оставащата част от сумата, която е на разположение, може да се използва за било то вътрешни, или външни операции с цел покриване на нужди, които възникват до края на съответната година.

Член 12
Общ марж за поетите задължения (Резерв на Съюза)

1.Общият марж за поетите задължения (Резерв на Съюза), който се предоставя над таваните, определени в МФР за годините 2022—2027, включва следните:

а)оставените налични маржове под таваните на МФР за поетите задължения за година n-1;

б)считано от 2023 г. в допълнение към маржовете, посочени в буква а), сума, равна на отменените бюджетни кредити през година n-2, без да се засяга член 15] от Финансовия регламент.

2.Общият марж за поетите задължения (Резерв на Съюза) или част от него може да бъде използван(а) от Европейския парламент и Съвета в рамките на бюджетната процедура, предвидена в член 314 от ДФЕС.

Член 13
Инструмент за гъвкавост

Инструментът за гъвкавост може да бъде използван за финансиране за дадена финансова година на ясно определени разходи, които не могат да бъдат финансирани в рамките на наличните тавани за една или повече други функции. При спазване на втора алинея се определя таван за годишната сума, предоставена на Инструмента за гъвкавост, в размер на 1 000 млн. евро (по цени от 2018 г.).

Всяка година годишната сума, предоставена на Инструмента за гъвкавост, се увеличава със следните суми:

а)сума, равна на частта от годишната сума за Европейския фонд за приспособяване към глобализацията, която не може да се пренася повече от предходната година;

б)сума, равна на частта от годишната сума за фонд „Солидарност“ на Европейския съюз, която не може да се пренася повече от предходната година в съответствие с член 10, параграф 1;

в)сума, равна на частта от годишната сума за Резерва за спешна помощ, която не може да се пренася повече от предходната година в съответствие с член 11, параграф 2.

Сумите, предоставени на Инструмента за гъвкавост в съответствие с втора алинея, се усвояват при спазване на условията, предвидени в настоящия член.

3.Неусвоената част от годишната сума на инструмента за гъвкавост може да се усвоява до година n+3. Частите от годишната сума, останали от предходни години, се усвояват първи, като се започва от най-старите. Частта от годишната сума от година n, която не бъде усвоена през година n+3, не може да се пренася повече.

Член 14
Марж за непредвидени обстоятелства

1.Като крайно средство за реагиране в непредвидени обстоятелства се определя марж до 0,03 % от брутния национален доход на Съюза отделно от таваните, заложени в МФР. Той може да бъде използван само във връзка с коригиращ или годишен бюджет.

2.През никоя година използваната сума от маржа за непредвидени обстоятелства не надхвърля максималната сума, предвидена в годишната техническа корекция на МФР, и е съобразена с тавана на собствените ресурси.

3.Сумите, предоставени чрез използването на маржа за непредвидени обстоятелства, се компенсират изцяло от маржовете от една или повече функции от МФР за текущата финансова година или за следващи финансови години.

4.Компенсираните в съответствие с параграф 3 суми не се използват повече по отношение на МФР. Средствата, използвани по линия на маржа за непредвидени обстоятелства, не водят до превишаване на общите тавани на бюджетните кредити за поети задължения и за плащания, определени в МФР, за текущата и за следващите финансови години.

Глава 4
Преглед и преразглеждане на МФР

Член 15
Преразглеждане на МФР

1.Без да се засягат член 3, параграф 2, членове 16—20 и член 24, в случай на непредвидени обстоятелства МФР може да бъде преразгледана в съответствие с тавана на собствените ресурси, определен в съответствие с действащото Решение за собствените ресурси.

2.Общото правило е, че всяко предложение за преразглеждане на МФР в съответствие 1 се представя и приема преди началото на бюджетната процедура за съответната година или за първата от съответните години.

3.Всяко предложение за преразглеждане на МФР в съответствие с параграф 1 разглежда възможностите за преразпределяне на разходите между програмите във функцията, за която се отнася преразглеждането, като се обръща особено внимание на всяко очаквано недостатъчно използване на бюджетните кредити.

4.Всяко преразглеждане на МФР съгласно параграф 1 отчита възможностите за компенсиране на всяко увеличаване на тавана за една функция с намаляването на тавана за друга функция.

5.Всяко преразглеждане на МФР съгласно параграф 1 запазва подходяща връзка между поетите задължения и плащанията.

Член 16
Междинен преглед на МФР

Преди 1 януари 2024 г. Комисията представя преглед на изпълнението на МФР. Този преглед се придружава, ако е уместно, от съответните предложения.

Член 17
Преразглеждане във връзка с изпълнението

При уведомяването на Европейския парламент и на Съвета за резултатите от техническите корекции на МФР Комисията внася, когато е уместно, предложение за преразглеждане на общия размер на бюджетните кредити за плащания, които смята за необходими предвид на изпълнението, за да се осигури доброто управление на годишните тавани на плащанията и по-специално тяхното съгласувано развитие спрямо бюджетните кредити за поети задължения.

Член 18
Коригиране на МФР в случай на преразглеждане на Договорите

Ако се извърши преразглеждане на Договорите с отражение върху бюджета, МФР съответно се преразглежда.

Член 19
Преразглеждане на МФР в случай на разширяване на Съюза

Ако има присъединяване или присъединявания към Съюза, МФР се преразглежда, с цел да се вземат предвид произтичащите от това разходни нужди.

Член 20
Преразглеждане на МФР в случай на обединяване на Кипър

В случай на обединяване на Кипър, МФР се преразглежда, с цел да се вземат предвид цялостното уреждане на кипърския проблем и допълнителните финансови нужди в резултат на обединението.

Глава 5
Принос за финансирането на широкомащабни проекти

Член 21
Принос за финансирането на широкомащабни проекти

1.За широкомащабните проекти по Регламент XXXX/XX на Европейския парламент и на Съвета - Космическа програма]] 20 е налична максимална сума от 14 196 млн. евро (по цени от 2018 г.) от общия бюджет на Съюза за периода 2021—2027 г.

2.За международния експериментален термоядрен реактор (ITER) е налична максимална сума от 5 406 млн. евро (по цени за 2018 г.) от общия бюджет на Съюза за периода 2021 —2027 г.

Глава 6
Междуинституционално сътрудничество при бюджетната процедура

Член 22
Междуинституционално сътрудничество при бюджетната процедура

Европейският парламент, Съветът и Комисията („институциите“) предприемат всички мерки за улесняване на годишната бюджетна процедура.

Институциите си сътрудничат добросъвестно по време на цялата процедура с цел сближаване на своите позиции. Институциите, на всички етапи от процедурата, си сътрудничат посредством подходящи междуинституционални контакти с цел проследяване на напредъка на работата и анализиране на степента на сближаване.

Институциите правят необходимото съответните им работни календари да бъдат координирани, доколкото е възможно, за да може процедурата да протече по съгласуван и сближаващ позициите начин, като доведе до окончателното приемане на общия бюджет на Съюза.

Тристранни срещи могат да се провеждат на всички етапи от процедурата и на различни равнища на представителство в зависимост от естеството на очакваните дискусии. В съответствие със собствения си процедурен правилник всяка институция определя своите участници във всяка среща, определя своя мандат за преговорите и уведомява своевременно другите институции за организацията на срещите.

Член 23
Единство на бюджета

Всички разходи и приходи на Съюза и Евратом са включени в общия бюджет на Съюза в съответствие с член 7] от Финансовия регламент, включително разходите, произтичащи от всяко решение по въпроса, взето с единодушие от Съвета след консултация с Европейския парламент, в рамките на член 332 от ДФЕС.

Глава 7
Заключителни разпоредби

Член 24
Преход към следващата многогодишна финансова рамка

Преди 1 юли 2025 г. Комисията представя предложение за нова многогодишна финансова рамка.

Член 25
Влизане в сила

Настоящият регламент влиза в сила на третия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Той се прилага от 1 януари 2021 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на […] година.

   За Съвета

   Председател

(1)    Междуинституционално споразумение за бюджетната дисциплина и подобряването на бюджетната процедура, подписано от Парламента, Съвета и Комисията на 29 юни 1988 г. (ОВ L 185, 15.7.1988 г., стр. 33).
(2)    ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 884.
(3)    ОВ C 373, 20.12.2013 г., стр. 1.
(4)    ОВ L 103, 22.4.2015 г., стр. 1.
(5)    ОВ L 163, 24.6.2017 г., стр. 1.
(6)    COM(2018)323, 2.5.2018 г.
(7)    COM(2018)321, 2.5.2018 г.
(8)    COM(2018)325, 2.5.2018 г.
(9)    Междинен преглед/междинно преразглеждане на многогодишната финансова рамка за периода 2014—2020 г.: бюджет на ЕС, ориентиран към резултатите, COM(2016)603final, 14.9.2016 г.
(10)    Регламент (ЕС) № XXX/201X] на Европейския парламент и на Съвета от …] г. относно финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза (ОВ L…).
(11)    Регламент (ЕО) № 332/2002 на Съвета от 18 февруари 2002 г. за установяване на механизъм, осигуряващ средносрочна финансова подкрепа за платежния баланс на държавите членки, ОВ L 053, 23.2.2002 г., стр. 1.
(12)    Регламент (ЕС) № 407/2010 на Съвета от 11 май 2010 г. за създаване на европейски механизъм за финансово стабилизиране, ОВ L 118, 12.5.2010 г., стр. 1.
(13)    COM(2018)324, 2.5.2018 г.
(14)    ОВ L [...],[...] г., стр. [...].
(15)    ОВ L 304, 20.11.2010 г., стр. 47.
(16)    ОВ C [...],[...] г., стр. [...].
(17)    Регламент (ЕС) № XXX/201X] на Европейския парламент и на Съвета от …] г. относно финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза (ОВ L…).
(18)    ОВ L [...],[...] г., стр. [...].
(19)    Регламент (ЕО) № 2012/2002 на Съвета от 11 ноември 2002 г. за създаване на фонд „Солидарност“ на Европейския съюз (OВ L 311, 14.11.2002 г., стр. 3).
(20)    ОВ C [...],[...] г., стр. [...].

Брюксел, 2.5.2018

COM(2018) 322 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към предложението за

РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА

за определяне на многогодишната финансова рамка за годините 2021—2027 г.


ПРИЛОЖЕНИЕ

Таблица за многогодишната финансова рамка

(млн. евро — по цени от 2018 г.)

Бюджетни кредити за поети задължения

2021 г.

2022 г.

2023 г.

2024 г.

2025 г.

2026 г.

2027 г.

Общо
2021—2027 г.

1. Единен пазар, иновации и цифрова икономика

23 955

23 918

24 203

23 624

23 505

23 644

23 454

166 303

2. Сближаване и ценности

51 444

54 171

56 062

56 600

57 148

59 200

57 349

391 974

От които: Икономическо, социално и териториално сближаване

45 597

46 091

46 650

47 212

47 776

48 348

48 968

330 642

3. Природни ресурси и околна среда

50 323

49 580

48 886

48 097

47 326

46 575

45 836

336 623

От които: Разходи, свързани с пазара, и преки плащания

37 976

37 441

36 946

36 346

35 756

35 176

34 606

254 247

4. Миграция и управление на границите

3 076

4 219

4 414

4 647

4 719

4 846

4 908

30 829

5. Сигурност и отбрана

3 154

3 229

3 183

3 281

3 517

3 743

4 216

24 323

6. Съседните региони и светът

14 765

14 831

15 002

15 290

15 711

16 298

17 032

108 929

7. Европейска публична администрация

10 388

10 518

10 705

10 864

10 910

11 052

11 165

75 602

От които: Административни разходи на институциите

8 128

8 201

8 330

8 432

8 412

8 493

8 551

58 547

ОБЩО БЮДЖЕТНИ КРЕДИТИ ЗА ПОЕТИ ЗАДЪЛЖЕНИЯ

157 105

160 466

162 455

162 403

162 836

165 358

163 960

1 134 583

като процент от БНД

1,12 %

1,13 %

1,13 %

1,12 %

1,11 %

1,11 %

1,09 %

1,11 %

ОБЩО БЮДЖЕТНИ КРЕДИТИ ЗА ПЛАЩАНИЯ

150 168

151 482

160 631

160 631

160 631

160 631

160 631

1 104 805

като процент от БНД

1,07 %

1,07 %

1,12 %

1,10 %

1,09 %

1,08 %

1,07 %

1,08 %

Наличен марж

0,22 %

0,22 %

0,17 %

0,19 %

0,20 %

0,21 %

0,22 %

0,21 %

Таван на собствените ресурси като процент от БНД (*)

1,29 %

1,29 %

1,29 %

1,29 %

1,29 %

1,29 %

1,29 %

1,29 %

(*)Тези проценти не засягат тавана, определен в действащото Решение за собствените ресурси.