15.2.2019   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 62/274


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет, Комитета на регионите — По пътя към автоматизираната мобилност: стратегия на ЕС за мобилността на бъдещето“

(COM(2018) 283 final)

(2019/C 62/43)

Докладчик:

Ulrich SAMM

Консултация

Европейска комисия, 18.6.2018 г.

Правно основание

Член 304 от Договора за функционирането на Европейския съюз

Компетентна секция

„Транспорт, енергетика, инфраструктури, информационно общество“

Приемане от секцията

4.10.2018 г.

Дата на приемането на пленарна сесия

17.10.2018 г.

Пленарна сесия №

538

Резултат от гласуването

(„за“/„против“/„въздържал се“)

207/1/1

1.   Заключения и препоръки

1.1.

ЕИСК приветства съобщението относно свързаната и автоматизирана мобилност, която предлага на потребителите и транспортните предприятия широк спектър от нови функции. ЕИСК е убеден в ползите от автоматизираната мобилност за нашето общество, тъй като тя ще предостави нови услуги, свързани с мобилността на хората, с повече възможности за икономиката на споделянето, потенциал за оптимизиране на трафика с екологични предимства и мобилност за тези, които не могат да управляват превозни средства самостоятелно.

1.2.

Със своя експертен опит в разработването на автомобилни технологии автомобилната промишленост на ЕС е в добра позиция да се възползва от тези възможности, при условие обаче че ЕС определи стандарти, които да позволят функциониране отвъд националните граници и оперативна съвместимост между различните марки автомобили.

1.3.

Основна характеристика на автоматизираното или полуавтоматизираното шофиране е, че то би могло значително да повиши активната безопасност на сухопътните транспортни средства и да намали в голяма степен смъртните случаи при пътнотранспортни произшествия или дори изцяло да ги елиминира. Смъртните случаи при пътнотранспортни произшествия с автоматизирани превозни средства през пилотния етап обаче могат да се превърнат в причина за спиране на развитието тези технологии. Поради това ЕИСК препоръчва всички пилотни проекти и процедури за изпитване, свързани с автономното управление, да се извършват по възможно най-високите стандарти за безопасност дори когато това пределно условие може да забави разработките в сравнение с тези на конкурентните извън ЕС. В дългосрочен план така ще се създадат по-добри продукти с по-висока степен на приемане.

1.4.

ЕИСК счита, че автомобилите без водач (равнище 5) ще бъдат приети само ако осигуряват същата безопасност за пътниците, както другите транспортни системи като влаковете или големите самолети (почти 100 % безопасност). Това представлява голямо предизвикателство, тъй като автономните превозни средства, конвенционалните автомобили и другите участници в пътното движение (велосипедисти, пешеходци, превозни средства със специално предназначение) се движат по едни и същи пътища. Гарантирането на „100 % безопасност“ обаче може да е от ключово значение за решаването на специфични въпроси от морално естество, свързани с автономните превозни средства.

1.5.

ЕИСК признава, че полуавтоматизираните превозни средства (равнища 1—4), снабдени с редица системи в помощ на водача, вече могат да намаляват смъртните случаи при пътнотранспортни произшествия, и поради това подкрепя подхода на Комисията да увеличи броя на новите функции за безопасност при превозните средства като част от преразглеждането на Регламента относно общата безопасност на моторните превозни средства. ЕИСК обаче отбелязва две проблемни области, които може да са спънка за приемането от обществото: а) допълнителни разходи и б) все по-голямо усложняване на управлението на превозно средство.

1.6.

Обичайното обучение за вземане на свидетелство за управление на превозно средство не обхваща най-модерните технологии на системите в помощ на водача. Очевидно е необходимо допълнително обучение. ЕИСК счита, че автомобилната промишленост, заедно с общините, трябва спешно да предложи курсове за обучение и области на обучение за непрофесионални и професионални водачи на превозни средства; в противен случай ще се възпрепятства значително въвеждането на нови технологии, свързани със сигурността.

1.7.

Обучението по полуавтоматизирано шофиране, което изисква нови умения и отговорности, ще бъде от ключово значение за развитието на съвременен профил на професионалните водачи на превозни средства, както и за посрещането на нарастващото търсене в транспорта.

1.8.

ЕИСК признава възможността за евентуална мащабна загуба на работни места (при водачите на камиони и автобуси), ако пълното автоматизиране (равнище 5) бъде успешно въведено в бъдеще. ЕИСК заявява, че ползите от автоматизацията трябва да бъдат споделени от обществото като цяло, и поради това настоятелно призовава социалните партньори да планират съвместно бъдещия курс на действие и впоследствие да договорят нови колективни трудови договори относно въвеждането на автоматизация в автомобилния транспорт.

1.9.

Директивата относно отговорността за вреди от стоки следва да се преработи, така че да обхваща както движимите стоки и услуги, така и продуктите с вграден софтуер, за да не трябва потребителите да търсят кой носи отговорност. Освен това в една по-сложна цифрова среда тежестта на доказване в случай на неизправност на стока също буди безпокойство и следва да бъде уредена по благоприятен за потребителя начин. Комитетът настоятелно призовава Комисията да предвиди какви промени ще са необходими в Директивата относно застраховката „Гражданска отговорност“ при използването на безпилотни моторни превозни средства и да гарантира обезщетения за пострадалите при пътнотранспортни произшествия.

1.10.

В условията на повишена свързаност достъпът до данните от превозните средства може да се осъществява от всеки край на света. От случващото се в областта на смартфоните и компютрите знаем, че това създава значителни рискове и предизвикателства по отношение на безопасността, сигурността и поверителността. Същите стандарти не могат да бъдат приети за превозните средства, при които има риск от смърт или нараняване. Поради това ЕИСК подчертава, че всяко ново регулиране на достъпа до данни за превозни средства трябва да съблюдава принципа за поставяне на безопасността на първо място.

1.11.

ЕИСК приветства подхода на Комисията да се дава приоритет на регламентирането на защитата на превозните средства срещу кибератаки, като се гарантира сигурна и надеждна комуникация между превозните средства и инфраструктурата и се осигури стабилно равнище на защита на данните в съответствие с Общия регламент за защита на данните.

1.12.

ЕИСК е готов да участва в очакваната оценка на Комисията на социално-икономическото и екологичното въздействие на безпилотната мобилност и във форума на ЕС за решаване на специфични въпроси от морално естество.

2.   Въведение

2.1.

Инициативата „Европа в движение“ съдържа няколко законодателни инициативи, разпределени в три пакета. Първият пакет отразява амбицията на Европа да постигне бърз напредък в създаването до 2025 г. на екологосъобразна, конкурентоспособна и свързана система за мобилност, която е от основно значение за едно добре функциониращо Единно европейско транспортно пространство (1). Вторият пакет е съсредоточен повече върху инструменти за намаляване на емисиите от автомобилния транспорт (2). Третият пакет, който се представя в момента и се разглежда в настоящото становище, е съсредоточен върху въпроси от областта на безопасността, като стратегията е изложена в съобщението „По пътя към автоматизираната мобилност: стратегия на ЕС за мобилността на бъдещето“ (3).

2.2.

По-конкретно за наземните транспортни технологии има най-голяма вероятност да бъдат коренно променени от цифровизацията. Поради това съобщението трябва да се разглежда в по-широк контекст, като се включат и други въпроси, като например бъдещето на труда, научните изследвания и иновациите, изкуствения интелект (ИИ) и Програмата за умения.

3.   Основно съдържание на предложението

3.1.

С разглежданото съобщение Комисията предлага всеобхватен подход на ЕС към свързаната и автоматизирана мобилност, като очертава амбициозна европейска програма, предлага обща визия и определя съпътстващи дейности за разработване и внедряване на ключови технологии, услуги и инфраструктура.

3.2.

Комисията продължава проекта за „нулева смъртност“ до 2050 г. (Vision Zero), тъй като автоматизираното управление на превозни средства има потенциала да се окаже радикално нововъведение и може значително да намали смъртните случаи при пътнотранспортни произшествия или дори напълно да ги елиминира. Така то ще допринесе и за постигането на целите за устойчиво развитие, по-конкретно за „Добро здраве и благосъстояние“ и „Устойчиви градове и общности“.

3.3.

За да направи ЕС по-силен от гледна точка на технологиите и инфраструктурата за автоматизирана мобилност, Комисията финансира различни инструменти и предлага набор от инициативи:

Механизма за свързване на Европа с бюджет от 450 милиона евро за подпомагане на цифровизацията в транспорта с цел улесняване на автоматизацията;

широкомащабно изпитване, основано на 5G трансгранични коридори;

приоритети за финансиране на научни изследвания и иновации (програма „Хоризонт 2020“ и следващата рамкова програма).

3.4.

До 2019 г. ЕС ще предлага безплатно първоначалните услуги с висока точност на програма „Галилео“, превръщайки я в първата, която е в състояние да предлага такива навигационни услуги в световен мащаб.

3.5.

За да гарантира вътрешен пазар за безопасното навлизане на автоматизираната мобилност, Комисията предлага (предимно като част от преразглеждането на Регламента относно общата безопасност на моторните превозни средства) следното:

да работи съвместно с държавите членки по указания за гарантиране на хармонизиран подход към провежданите на национално равнище ad-hoc оценки на безопасността на автоматизираните превозни средства;

да започне съвместна работа с държавите членки и заинтересованите страни по нов подход за сертифициране за безопасност на автоматизираните превозни средства;

нови функции за безопасност при автоматизираните превозни средства като част от преразглеждането на Регламента относно общата безопасност на моторните превозни средства;

да регулира устройствата, записващи данни, за автоматизираните превозни средства;

да регулира групирането, за да се гарантира стандартизация на обмена на данни при отделните марки;

да регламентира защитата на превозните средства срещу кибератаки;

да разреши въпроса с потребността от спецификации, свързани с достъпа до данните от превозните средства за нуждите на публичните органи;

да приеме делегиран регламент, за да се гарантира сигурна и надеждна комуникация между превозните средства и инфраструктурата, както и стабилно равнище на защита на данните в съответствие с Общия регламент за защита на данните.

3.6.

Съгласно заключението на Съвета Комисията възнамерява да направи оценка на социално-икономическото и екологичното въздействие на автоматизацията и цифровизацията в областта на транспорта, като отчете новите умения, необходими в този сектор. За тази цел Комисията ще:

проведе консултации със заинтересованите страни относно социално-икономическото и екологичното въздействие на безпилотната мобилност;

подпомага придобиването на нови умения, запазването и преквалифицирането на работната сила в сектора посредством Новата европейска програма за умения;

осигури форум на ЕС за решаване на специфични въпроси от морално естество, свързани с безпилотната мобилност.

4.   Общи бележки

4.1.

Цифровизацията и автоматизацията, основани на бърз и надежден интернет, предлагат широк спектър от нови функции на потребителите и предприятията, които търсят по-високо качество, удобство, гъвкавост, финансова достъпност и безопасност на автомобилния транспорт.

4.2.

Със своя експертен опит в разработването на автомобилни технологии, автомобилната промишленост в ЕС е в добра позиция да се възползва от тези възможности. ЕИСК подчертава, че общата цел трябва да бъде хармонизирането на системите или намирането на технически решения, които да им позволят да функционират отвъд националните граници, тъй като това е жизненоважно за безпрепятственото функциониране на вътрешния пазар.

4.3.

Свързаността между превозните средства и между тях и фиксираната инфраструктура е съществен елемент, който ще бъде необходим за пълноценното използване на цифровите технологии. Поради това ЕИСК приветства определянето на график за разработване на широколентова инфраструктура с голям капацитет на европейско равнище, която да осигури непрекъснато 5G покритие с интернет свързаност с много голям капацитет по всички основни сухопътни транспортни маршрути (4).

4.4.

ЕИСК отново насърчава Комисията да продължи проекта за „нулева смъртност“ до 2050 г.. Основна характеристика на автоматизираното или полуавтоматизираното шофиране е, че то би могло значително да повиши активната безопасност на сухопътните транспортни средства и да намали в голяма степен смъртните случаи при пътнотранспортни произшествия или дори изцяло да ги елиминира.

5.   Приемане от обществото и социално-икономическо въздействие

5.1.

Новите технологии могат да бъдат въведени успешно единствено ако се обърне необходимото внимание на социално-икономическото въздействие. Приемането от обществото е от ключово значение за въвеждането на автоматизирана мобилност.

5.2.

ЕИСК е убеден в ползите от свързаната и автоматизирана мобилност за нашето общество, тъй като тя ще предостави нови услуги в интерес на мобилността на хората, с повече възможности за икономиката на споделянето и околната среда, както и мобилност за тези, които не могат да управляват превозни средства самостоятелно.

5.3.

Що се отнася до въпросите, свързани с безопасността и отговорността, трябва да се прави ясно разграничение между полуавтоматизираното и автономното управление на превозни средства. При полуавтоматизираните превозни средства (равнища 1—4) новите технологии (радари, камери, лазерни устройства) помагат на водача, докато автономните автомобили (равнище 5) изобщо не изискват участието на водач. В първия случай водачът на превозното средства продължава да носи отговорност при всички обстоятелства, докато във втория случай въпросът с отговорността трябва да се изясни. ЕИСК е убеден, че автономните автомобили трябва да отговарят на същите стандарти за безопасност както другите пътнически транспортни системи, като например влаковете и големите самолети. Когато се отстрани човешката грешка, автоматичните транспортни системи трябва да са 100 % безопасни.

5.4.

Нашето общество до известна степен е толерантно към човешките грешки, което обяснява приемането на около 25 000 смъртни случая при пътнотранспортни произшествия в ЕС (2016 г.). Положението е много по-различно при другите транспортни системи, в които пътниците са пасивни участници. Целта за постигане на 100 % безопасност на автономните превозни средства представлява голямо предизвикателство, тъй като тези превозни средства, конвенционалните автомобили и другите участници в пътното движение (велосипедисти, пешеходци, превозни средства със специално предназначение) се движат по едни и същи пътища.

5.5.

Смъртните случаи при пътнотранспортни произшествия с автоматизирани превозни средства могат да се превърнат в причина за спиране на развитието на тези технологии дори когато процентът на пътнотранспортните произшествия е относително нисък. Поради това ЕИСК препоръчва всички пилотни проекти и процедури по изпитване, свързани с автоматизираното управление на превозни средства, да се извършват при спазване на възможно най-високите стандарти за безопасност. Това ограничаващо условие може да забави разработките в сравнение с тези на конкурентите извън ЕС, но от друга страна ще повиши приемането на обществото и в дългосрочен план ще осигури по-добри продукти. ЕИСК отбелязва, че 100 % безопасност на автоматизираните превозни средства може да е възможна само със значително препроектиране на пътната система.

5.6.

Във връзка с разработването на етични насоки за високо автоматизираните превозни средства ЕИСК припомня принципа, при който човекът запазва контрол над машината, подчертан неколкократно в други становища. Съгласно този принцип само хората вземат „отговорни решения“, които имат последствия за проектирането на автономните превозни средства и за средата, в която им е позволено да функционират. Въпреки това критичните по отношение на сигурността действия на безпилотните превозни средства, като например тези за избягване на пътнотранспортни произшествия, могат да породят сериозни въпроси от морално естество, които трябва да бъдат взети под внимание на програмно равнище.

5.7.

ЕИСК признава, че полуавтоматизираните превозни средства (равнища 1—4) вече могат да намаляват смъртните случаи при пътнотранспортни произшествия и поради това подкрепя подхода на Комисията да увеличи броя на новите функции за безопасност при превозните средства като част от преразглеждането на Регламента относно общата безопасност на моторните превозни средства. ЕИСК отбелязва две проблемни области, които може да са спънка за приемането от обществото: а) допълнителните технически характеристики могат значително да повишат цената на автомобила и б) все по-големият брой системи в помощ на водача могат да направят управлението на автомобила много по-сложно.

5.8.

Обичайното обучение за вземане на свидетелство за управление на превозно средство (леки превозни средства, камиони и автобуси) нито преди, нито сега обхваща най-модерните технологии на системите в помощ на водача. Очевидно е необходимо допълнително обучение както на новите, така и на опитните водачи на превозни средства. Освен това, когато купуват, наемат или ползват съвместно модерно превозно средство, потребителите трябва да получават ясна и недвусмислена информация за неговите характеристики. ЕИСК предлага автомобилната промишленост, заедно с общините, да предложи курсове за обучение и области на обучение за непрофесионални и професионални водачи на превозни средства. Изпитите за управление на превозно средство за новите водачи, които желаят да вземат свидетелство за управление, следва да включват обучение по безопасност за използване на новите технологии/автоматизираните функции. Обучението по полуавтоматизирано шофиране ще бъде от ключово значение за развитието на съвременен профил на професионалните водачи и може да изисква нови умения и отговорности.

5.9.

ЕИСК признава възможността за евентуална мащабна загуба на работни места (при водачите на камиони и автобуси), ако пълното автоматизиране (равнище 5) бъде успешно въведено в бъдеще. Призоваваме Комисията да отчете широко разпространените опасения, че въвеждането на нови технологии/цифровизацията/автоматизацията в редица сектори (транспорт, производство, финансови услуги и т.н.) може да доведе до мащабна загуба на работни места и създаване на сравнително малък брой нови, които да ги заменят. ЕИСК заявява, че ползите от новите технологии/цифровизацията/автоматизацията трябва да бъдат споделени от обществото като цяло, а не просто да бъдат използвани за облагодетелстване на частни дружества с цел намаляване на разходите им за труд. Важно е обаче да се отбележи, че дори и днес професионалните водачи на превозни средства правят повече от това просто да управляват превозното средство и че в бъдеще, когато намалее необходимостта от обикновено шофиране (при равнище 5), задачите на работещите в транспортния сектор може допълнително да се увеличат, което би могло до голяма степен да компенсира намаляването на задачите, свързани с обикновеното шофиране.

5.10.

ЕИСК изцяло признава, че въвеждането на полуавтоматизирани (равнища 1—4) и напълно автоматизирани (равнище 5) системи в камионите и автобусите ще окаже въздействие върху работните места и условията на труд. Поради това настоятелно призовава социалните партньори да планират съвместно бъдещия курс на действие и впоследствие да договорят нови колективни трудови договори относно въвеждането на новите технологии/цифровизацията/автоматизацията в автомобилния транспорт. Следва да се приветства фактът, че някои синдикати (напр. UNITE в Обединеното кралство) вече са разработили модели на колективни трудови договори, с които да се защитят работните места и да се гарантират преквалификацията и повишаването на квалификацията, както и справедливото разпределение на всички икономии от разходите за труд между работната сила.

5.11.

Директивата относно отговорността за вреди от стоки следва да се преработи, така че да обхваща както движимите стоки и услуги, така и продуктите с вграден софтуер, за да не трябва потребителите да търсят кой носи отговорност (вж. още становище INT/857). Освен това в една по-сложна цифрова среда тежестта на доказване в случай на неизправност на стока също буди безпокойство и следва да бъде уредена по благоприятен за потребителя начин.

5.12.

ЕИСК приветства факта, че правилата на ЕС за защита на данните придобиват все по-голямо признание на международно равнище като правила, с които се поставят едни от най-високите стандарти за защита на данните в света, и приветства подхода на Комисията да се дава приоритет на регламентирането на защитата на превозните средства срещу кибератаки, като се гарантира сигурна и надеждна комуникация между превозните средства и инфраструктурата и се осигури стабилно равнище на защита на данните в съответствие с Общия регламент за защита на данните.

5.13.

В условията на повишена свързаност достъпът до данните от превозните средства може да се осъществява от всеки край на света. Това вероятно ще разкрие огромен неизползван потенциал. То обаче крие и значителни рискове и предизвикателства по отношение на безопасността, сигурността и поверителността. При превозните средства са необходими много по-високи стандарти по отношение на безопасността, сигурността и поверителността, отколкото при смартфоните например. ЕИСК настоятелно призовава ЕС да разработи такива стандарти и да договори съответните глобални споразумения във връзка с тях.

5.14.

Достъпът до данните от превозните средства е от голямо значение за конкуренцията в обслужването на автомобилите след продажбата, по-специално за независимите доставчици на услуги за ремонт и сервизно обслужване, с евентуални последици по отношение на избора на потребителите и цените. ЕИСК насърчава ЕК да приложи правилата за използване на данните възможно най-скоро, особено като се има предвид, че автомобилната промишленост в ЕС (напр. подробната концепция NEVADA (Neutral Extended Vehicle for Advanced Data Access), разработена от автомобилната промишленост в ЕС (източник: VDA)) вече е представила подробни предложения за създаване на справедлива платформа за сигурен и недискриминационен обмен на данни с трети страни, отчитаща правото на потребителите на неприкосновеност на личния живот.

5.15.

Комисията следва да вземе предвид факта, че между отделните държави членки съществуват огромни разлики по отношение на инфраструктурата, която е необходима за функционирането на свързани и автоматизирани автомобили. Освен това органите за надзор на пазара във всички държави членки би трябвало да разполагат с достатъчно ресурси, за да могат да се справят с новите технологии.

Брюксел, 17 октомври 2018 г.

Председател на Европейския икономически и социален комитет

Luca JAHIER


(1)  ОВ C 246, 28.7.2017 г, стр. 64.

(2)  ОВ C 262, 25.7.2018 г., стр. 75.

(3)  COM(2018) 283 final.

(4)  ОВ C 125, 21.4.2017 г, стр. 51.