27.6.2014   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 198/39


Публикация на заявление съгласно член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни

(2014/C 198/07)

Настоящата публикация предоставя право на възражение срещу заявлението в съответствие с член 51 от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета (1).

ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ

РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 510/2006 НА СЪВЕТА

относно закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни  (2)

„PEMENTO DE MOUGÁN“

ЕО №: ES-PGI-0005-01133 – 26.7.2013

ЗГУ ( Х ) ЗНП ( )

1.   Наименование

„Pemento de Mougán“

2.   Държава членка или трета държава

Испания

3.   Описание на земеделския продукт или храна

3.1.   Вид продукт

Клас 1.6: Плодове, зеленчуци и житни растения, пресни или преработени

3.2.   Описание на продукта, за който се отнася наименованието от точка 1

„Pemento de Mougán“ е плодът на вида Capsicum annuum, L., от местния екотип, познат като „Pemento de Mougán“. Структурата му е хрупкава. Преди да узрее е зелен на цвят, а в зрял вид е червен. Формата на плода е четвъртита (според Pochard, 1966 г. – А4), поради което се окачествява като CMV3L (четвъртита кравешка муцуна с три издутини), бере се зелен (недоузрял) и е предназначен за продажба в прясно състояние.

Предназначения за продажба плод се характеризира със следното

—   Форма: надлъжното сечение е четвъртито, а напречното – леко набраздено. Върхът е изразен и завършва с 3—4 издутини.

—   Тегло на плода: между 6 и 15 g.

—   Дължина на плода: между 3 и 6,5 cm.

—   Ширина: между 2,5 и 4 cm.

—   Дръжка: между 2 и 5 cm, винаги по-къса от плода. Тя е твърда и извита.

—   Люспа: тъмнозелена и лъскава.

—   Дебелина на месестата част: фина, приблизително 1,5 mm.

—   Органолептична оценка: месестата част е фина и сочна, със сладък, леко тревист и понякога лютив вкус, с умерено наситен аромат.

3.3.   Суровини (само за преработени продукти)

3.4.   Фураж (само за продукти от животински произход)

3.5.   Специфични етапи на производството, които трябва да бъдат извършени в определения географски район

Всички етапи на отглеждането трябва да се извършат в определения географски район, тъй като именно на това място са налице оптималните природни условия за развитието на този местен екотип чушки.

Могат да се използват единствено семена от подбрани линии, които гарантират получаването на продукт с най-високо качество.

Подготовката на разсада и засаждането се извършват през декември и януари. След като семената покълнат и растенията достигнат приблизително 5 cm височина се пристъпва към тяхното разсаждане в съдове с отделни гнезда. Допуска се и традиционният метод на засаждане на семената на място и разсаждане на растенията на по-късен етап.

Растенията се отглеждат на открито или на закрито. В първия случай те се засаждат между април и юни при гъстота 3—6 растения на квадратен метър. При отглеждане на закрито растенията се засаждат през март или април при гъстота 2—4 растения на квадратен метър.

Беритбата се извършва ръчно. По редовете се минава толкова пъти, колкото е необходимо, за да се получат качествени плодове. Използват се необходимите материално-технически средства (инструменти, щайги или съдове и т.н.) и човешки ресурси, за да се избегне увреждане на продукта. Пренасянето в склада за обработка се извършва възможно най-бързо, като за да не се смачкат плодовете се използват щайги или други стабилни съдове. Продуктите се разтоварват по такъв начин, че да бъдат сведени до минимум рисковете от нараняване при тяхното изсипване.

Обикновено периодът на бране и търговия започва на 1 юни и приключва на 15 ноември, а максимално допустимият добив е 6 kg на квадратен метър на открито и 8 kg на квадратен метър при отглеждане на закрито, като тези показатели могат да се променят в зависимост от метеорологичните условия през всеки сезон.

3.6.   Специфични правила за рязане, настъргване, опаковане и др.

Продуктът се опакова в определения географски район (община Guntín), като по този начин се осигурява ефективно запазване на характеристиките и качеството на чушките „pimientos de Mougán“. Това се обяснява с факта, че продаваният в прясно състояние продукт е нетраен и деликатен, поради което е необходимо особено внимание при боравенето с него, подбора преди опаковането му и самото опаковане. Обикновено продуктът се опакова през първите 24 часа след брането. Подборът се извършва както на полето, така и при опаковането, като неговата цел е не само да се открият продуктите, при които са налице описаните морфологични характеристики, а и да се отстранят чушките, които е най-вероятно да са прекалено лютиви. Тази вероятност е по-голяма при чушките, които са по-едри, с по-неправилна форма и по-твърда месеста част. Благодарение на своя опит земеделските производители от района разпознават тези характеристики почти интуитивно.

Чушките със ЗГУ „Pemento de Mougán“, се продават в прозрачни полиетиленови торбички с вместимост между 200 и 400 g. Може да се разреши използването на други размери и други материали за опаковане в рамките на позволеното от законодателството в областта на храните.

3.7.   Специфични правила за етикетиране

Върху опаковката на чушките, които се продават със защитеното географско указание „Pemento de Mougán“, трябва да бъде поставен съответният търговски етикет на всеки производител/опаковчик, както и етикетът на самото ЗГУ (контраетикет), върху който фигурира буквено-цифров код, използван под надзора на контролния орган, и следното официално лого на защитеното географско указание:

Image

4.   Кратко определение на географския район

Географският район на защитеното географско указание „Pemento de Mougán“ обхваща цялата територия на община Guntín, която се намира в окръг Lugo, автономна област Galicia.

5.   Връзка с географския район

5.1.   Специфична характеристика на географския район

Определеният район е хомогенен по отношение на климатичните и почвените условия. Районът е защитен от планински системи, които заобикалят долините, където се отглежда плодът. По този начин се създава специфичен микроклимат, който се съчетава с оптимални за тази култура почви. Най-често срещаните литоложки образувания са вулканични (различни видове гранит) и метаморфни скали (различни видове шисти и участъци от кварцит). Структурата на терена се характеризира с високо съдържание на пясък, като преобладават терените с блатисто-песъчливи почви с високо съдържание на органични вещества и ниско ниво на pH.

В сравнение с обичайното за Galicia в този район не падат много валежи – около 1 000 mm, тъй като той е защитен от западните ветрове. Районът се намира в дъждовна сянка, като броят на дните с валежи от 1 mm или повече е около 130.

Що се отнася до температурите, средната температура през лятото е 17,2 °C, през есента — 12,5 °C, през зимата — 6,7 °C, а през пролетта — 10,5 °C. Средната максимална температура през лятото е 23,4 °C, през есента — 17,2 °C, през зимата — 9,9 °C, а през пролетта — 15,3 °C. Средната минимална температура през лятото е 11,1 °C, през есента — 7,8 °C, през зимата — 3,5 °C, а през пролетта — 5,6 °C.

От друга страна, в раздела за специфичните характеристики на района следва да се отбележи и човешкият фактор. Традиционните практики на местните земеделски производители, които са запазвали и подбирали най-добрите растения и парцели, като същевременно са приспособявали производствените техники към условията в района, са от съществено значение за получаването на този продукт. Практикуваният на място подбор, както и старанието да не се допусне нежелана хибридизация, са били решаващи фактори за получаването на този вид чушки с хомогенни характеристики.

5.2.   Специфична характеристика на продукта

Продуктът е местен екотип, приспособен към условията на района на производство. Сред специфичните му характеристики се отличават неговата морфология (дребна по размер чушка, която се консумира неузряла), тънката му месеста част и неговите кулинарни особености, сред които неговата фина и сочна структура и сладкият, леко тревист и понякога лютив вкус.

5.3.   Причинно-следствена връзка между географския район и качеството или характеристиките на продукта (за ЗНП) или между географския район и специфичното качество, репутацията или друга характеристика на продукта (за ЗГУ)

„Pemento de Mougán“ е местен екотип, който земеделските производители от Guntín отглеждат от далечни времена. Поради неговото ограничено производство и слабо разпространение през годините отглеждането на продукта не се е разпространило извън посочения географски район, въпреки че има свидетелства за емигранти, които са пренесли растението в други краища на Испания, за да произвеждат този вид чушки и там, но всички резултати са били обезсърчаващи. Това доказва, че екосистемата на производство има значение за качествата на продукта.

Името „Mougán“ е географско наименование, което обозначава енорийската църква в община Guntín, откъдето е тръгвал общественият транспорт, с който са превозвани чушките до пазара в столицата. Тази енория граничи с енорията Mosteiro, където се е намирал манастирът, който традиционно се свързва с началото на подбора и отглеждането на този вид чушки.

В определения район са налице подходящите условия за отглеждане на „Pemento de Mougán“, а именно: висока относителна влажност, умерени температури, ниски температурни колебания, леко кисели почви и достатъчен обмен на въздуха, който улеснява движението на цветен прашец между растенията. Този влажен климат с меко лято и слаба амплитуда на температурните колебания е основен елемент за получаване на характеристиките, присъщи на „Pemento de Mougán“, особено по отношение на дебелината и структурата на месестата част. Към това трябва да се добавят и знанията и уменията на местните земеделски производители. С годините те са подбирали растенията, които са били приспособени най-добре към тези условия и са давали чушки с най-добри качества, докато накрая се е получил този местен екотип, присъщ именно за тази територия.

„Pemento de Mougán“ датира от средата на XVIII, като произходът му е свързан с манастира Ferreira de Pallares, от който е зависел малкият манастир в съседната на енория Mougán енория Mosteiro. Преданието гласи, че семената от този вид чушки са донесени в окръга от монасите.

По традиция чушките са се продавали на пазарите в Lousada, Portomarín и Grolos, и най-вече на площада на пазара в столицата на провинцията – Lugo.

В „Mapas nacionales de abastecimientos del ministerio de industria y comercio de la provincia de Lugo“ („Национални карти на продоволствието на министерството на промишлеността и търговията на провинция Lugo“) има писмена следа от периода 1943—1946 г. във връзка с тази култура в община Guntín. Препратки се срещат и в земеделското статистическо проучване от 1962 г.

Що се отнася до честванията и тържествата във връзка с този продукт, следва да се отбележи, че от 1997 г. всеки първи петък на месец август се празнува „Pementada de Mougán“. Освен това от 1999 г. на 14 август в енорийската църква на Grolos се отбелязва празник в чест на този вид чушка. От друга страна, всяка последна събота на август в общинската столица се чества „Festa do Pemento de Mougán“.

В заключение следва да се отбележи, че вписването на продукта като защитено географско указание се основава на неговите специфични характеристики, свързани с територията, тъй като става въпрос за екотип на чушка, който е приспособен към условията на този географски район и е резултат от подбора, извършван от местните производители в продължение на векове.

Препратка към публикуваната спецификация

(Член 5, параграф 7 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета (3))

Diario Oficial de Galicia (Официален вестник на Galicia) № 101, 29 май 2013 г.

http://www.xunta.es/dog/Publicados/2013/20130529/AnuncioG0165-210513-0008_es.pdf


(1)  ОВ L 343, 14.12.2012 г., стр. 1.

(2)  ОВ L 93, 31.3.2006 г., стр. 12. Заменен с Регламент (ЕС) № 1151/2012.

(3)  Вж. бележка под линия 2.