8.7.2011   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 202/1


Заключения на Съвета относно Европейският пакт за психичното здраве и благоденствие: резултати и бъдещи действия

2011/C 202/01

СЪВЕТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

1.

ПРИПОМНЯ, че съгласно член 168 от Договора за функционирането на Европейския съюз действията на Съюза трябва да допълват националните политики и да бъдат насочени към подобряването на общественото здраве, предотвратяването на физически и психични болести и заболеваемост и на източниците на опасност за физическото и психичното здраве; тези действия трябва също така да поощряват сътрудничеството между държавите-членки в областите, в които те, във връзка с Комисията, координират помежду си своите политики и програми, а Комисията може в тясна връзка с държавите-членки да предприема всякаква полезна инициатива за развитието на тази координация, по-конкретно инициативи за установяване на насоки и показатели, организиране на обмен на най-добри практики и подготовка на елементите, необходими за периодично наблюдение и оценка.

2.

ПРИПОМНЯ Зелената книга на Комисията от 14 октомври 2005 г., озаглавена „Подобряване на психичното здраве на населението — към стратегия на Европейския съюз за психичното здраве“.

3.

ПРИПОМНЯ декларацията от 15 януари 2005 г. на Европейската конференция на министрите, проведена от Световната здравна организация (СЗО), за посрещане на предизвикателствата за психичното здраве в Европа и намиране на решения.

4.

ПРИПОМНЯ конференцията на високо равнище на ЕС „Заедно за психично здраве и благоденствие“, която се проведе в Брюксел на 13 юни 2008 г. и на която беше създаден Европейският пакт за психичното здраве и благоденствие.

5.

ПРИПОМНЯ доклада на СЗО от 2010 г. относно психичното здраве и развитие „Действия спрямо лицата с психични заболявания като уязвима група“, който се приветства в Резолюция 65/95 на Общото събрание на ООН от 1 декември 2010 г. относно здравето в световен мащаб и външната политика.

6.

ПРИПОМНЯ водещата инициатива на стратегията „Европа 2020“ — „Европейска платформа срещу бедността“, в която се посочва, че почти във всяко отношение хората с психични проблеми са сред най-отхвърлените от обществото групи и че те последователно сочат стигматизацията, дискриминацията и изключването като основни пречки пред здравето, благоденствието и качеството на живот.

7.

ПРИПОМНЯ водещата инициатива на стратегията „Европа 2020“ — „Програма за нови умения и работни места“, както и съобщението на Комисията относно европейския принос за постигане на пълна заетост (1), в което се посочва, че за да се повиши значително равнището на заетост, е необходимо да се вземе предвид и физическото и психическото здраве на работниците, за да се отговори на потребностите на професионалната кариера в наши дни, която се характеризира с повече преходи между работни места с по-голяма динамичност, по-високи изисквания и нови форми на организация на труда.

8.

ПРИПОМНЯ конференцията на тема „Научните изследвания и откритията в областта на невропсихиатрията — фокус върху депресията, тревожността и шизофренията“, която се проведе в Будапеща на 18—19 март 2011 г.

9.

ОТЧИТА, че психичното благоденствие е съществен елемент на здравето и качеството на живот, както и предварително условие за способността за учене, работа и допринасяне към живота на обществото.

10.

ОТЧИТА, че според неотдавнашните научни изследвания високото равнище на психично здраве и благоденствие сред населението е важен фактор за икономиката, както и че психичните разстройства водят до икономически загуби, напр. поради по-ниската производителност на предприятията, по-слабото участие в заетостта и поради разходите за отделните лица, семействата и общностите, ангажирали се с такива разстройства.

11.

ОТЧИТА, че психичните разстройства водят до инвалидност и в ЕС представляват най-големият дял от годините живот, прекарани в болест, като депресията и тревожността са основните причини за това бреме.

12.

ОТЧИТА, че съгласно оценките на СЗО психичните разстройства засягат всеки четвърти гражданин поне веднъж през живота му и могат да бъдат установени у над 10 % от населението на ЕС всяка произволно взета година.

13.

ОТЧИТА, че самоубийството продължава да бъде значителна причина за преждевременна смърт в Европа, като всяка година в ЕС се установяват над 50 000 смъртни случая, и че в девет от десет случая те се предшестват от развитие на психични разстройства.

14.

ОТЧИТА, че са налице значителни разлики в статуса на психичното здраве между държавите-членки, в самите тях и между отделните социални групи, сред които са най-уязвими групите в неблагоприятно социално и икономическо положение.

15.

ОТЧИТА, че детерминантите на психичното здраве и благоденствие, напр. социалното изключване, бедността, безработицата, лошите жилищни условия и условия на труд, проблемите в образованието, малтретирането на деца, пренебрегването и лошото отношение, неравнопоставеността между половете, както и рисковите фактори като злоупотребата с алкохол и наркотици, са многопластови и често могат да бъдат открити извън системите на здравеопазване, поради което подобряването на психичното здраве и благоденствие на населението изисква новаторски партньорства между сектора на здравеопазването и други сектори, като сектора на социалните въпроси, жилищния сектор и секторите на заетостта и образованието.

16.

ОТЧИТА значението на учебните заведения и работните места като среда за действие в областта на психичното здраве и благоденствие, както и ползите, които могат да извлекат с оглед на собствените си цели.

17.

ОТЧИТА, че властите и другите участници на регионално и местно равнище играят ключова роля за действията в областта на психичното здраве и благоденствие както в качеството си на действащи лица за подобряване на психичното здраве, така и като фактори, насърчаващи участието на други сектори и общности.

18.

ОТЧИТА, че потребителите на свързани с психичното здраве услуги и членовете на техните семейства, полагащите грижи лица и техните организации имат специфичен и ценен опит, с който да бъдат полезни, и следва да бъдат включени в действия в рамките на политиките, свързани с психичното здраве и благоденствие.

19.

ОТЧИТА необходимостта от научни изследвания, свързани с психичното здраве и благоденствие и психичните разстройства, и ПРИВЕТСТВА приноса в това отношение на рамковите програми за научни изследвания на ЕС.

20.

ПРИВЕТСТВА резултатите от петте тематични конференции, организирани под егидата на Европейския пакт за психичното здраве и благоденствие, както следва (2):

конференцията „Насърчаване на психичното здраве и благоденствие сред децата и младежите — практическа реализация“, проведена на 29—30 септември 2009 г. в Стокхолм,

конференцията „Превенция на депресията и самоубийствата — практическа реализация“, проведена на 10—11 декември 2009 г. в Будапеща, Унгария,

конференцията „Психично здраве и благоденствие на възрастните хора — практическа реализация“, проведена на 28—29 юни 2010 г. в Мадрид,

конференцията „Насърчаване на социалното приобщаване и борба със стигматизацията за по-добро психично здраве и благоденствие“, проведена на 8—9 ноември 2010 г. в Лисабон,

конференцията „Насърчаване на психичното здраве и благоденствие на работното място“, проведена на 3—4 март 2011 г. в Берлин.

21.

ПРИКАНВА държавите-членки:

да превърнат психичното здраве и благоденствие в приоритет на здравните си политики и да разработят свързани с психичното здраве стратегии и/или планове за действие, включващи превенция на депресията и самоубийствата.

да включат превенцията на психични разстройства и насърчаването на психичното здраве и благоденствие като съществена част от тези стратегии и/или планове за действие, които да се осъществят в партньорство с всички заинтересовани лица и други сектори на политиката,

да подобрят социалните детерминанти и инфраструктура, които поддържат психичното благоденствие, както и достъпа до тази инфраструктура на лица, страдащи от психични разстройства,

когато е възможно и приложимо, да утвърждават модели на лечение и грижи, основани на общността и социалното приобщаване,

да предприемат мерки против стигматизацията, изключването и дискриминацията на хора, имащи проблеми с психичното здраве, и да насърчават социалното им приобщаване и техния достъп до образование, обучение, жилища и работа,

да използват по най-добрия начин възможностите, предлагани от структурните фондове в областта на психичното здраве, и по-специално за реформа и по-нататъшно подобряване на системите си в областта на психичното здраве, без да се засяга бъдещата финансова рамка,

да използват потенциала на технологичните приложения, включително на електронното здравеопазване, за да подобрят системите на психично здраве и свързаните с него услуги, превенцията на психични разстройства и насърчаването на благоденствието,

да предприемат стъпки за по-активно участие на здравните и социалните сектори, заедно със социалните партньори в областта на психичното здраве и благоденствие на работното място, в поддръжката и допълването на програми, ръководени от работодателите, когато е уместно,

да подкрепят дейности (напр. програми за обучение), които позволяват на професионалистите и на администраторите, особено в областта на здравеопазването, социалните грижи и работните места, да се занимават с въпроси, отнасящи се до психичното благоденствие и психичните разстройства,

да засилят насърчаването на психичното здраве при децата и младежите чрез подкрепа за положителни родителски умения и холистични училищни подходи с цел намаляване на тормоза в училищата и увеличаване на социалната и емоционалната компетентност, както и чрез подкрепа на семействата с родител, страдащ от психично разстройство.

22.

ПРИКАНВА държавите-членки и Комисията:

да продължат сътрудничеството си като продължение на Европейския пакт за психично здраве и благоденствие,

да поставят началото на съвместно действие в областта на психичното здраве и благоденствие в рамките на програмата за обществено здраве на ЕС (2008—2013 г.), което да осигурява платформа за обмен на мнения, за сътрудничество и координация между държавите-членки, с цел да установят в рамките на политиките най-добрите подходи и практики, основани на научни факти, и да анализират дейностите, по-специално в следните области:

преодоляване на психичните разстройства с помощта на здравните и социалните системи,

предприемане на основани на научните факти мерки срещу депресията,

създаване на иновативни партньорства между здравния и други свързани сектори (напр. социалния и образователния сектор и сектора на заетостта) с цел анализ на въздействието на политиките върху психичното здраве, разрешаване на проблеми, засягащи психичното здраве на уязвимите групи и връзките между бедността и въпросите на психичното здраве, предприемане на действия по отношение на превенцията на самоубийствата, насърчаване на психичното здраве и благоденствие и предотвратяване на психични разстройства в различни среди, като работното място и образованието,

управление на развитието на подходи в областта на психичното здраве, основани на общностите и социалното приобщаване,

подобряване на данните и фактите по отношение на статуса на психичното здраве на населението,

да подкрепят интердисциплинарните изследвания в областта на психичното здраве,

да използват оптимално Международния ден на психичното здраве на европейско, национално и регионално равнище чрез подходящи дейности за повишаване на осведомеността.

23.

ПРИКАНВА Комисията:

да продължи да предприема действия, свързани с психичното здраве и благоденствие, чрез партньорство в областта на здравната политика на ЕС и други области на политиките,

да продължи да разработва Европейския компас за дейност в областта на психичното здраве и благоденствие,

да подкрепя държавите-членки чрез осигуряване на данни относно статуса на психичното здраве на населението и осъществяване на научни изследвания в областта на психичното здраве и неговите детерминанти, както и по отношение на здравните, икономическите и социалните разноски, дължащи се на свързани с психичното здраве проблеми, като взема под внимание работата, извършена от СЗО и ОИСР,

да представи доклад относно резултатите от съвместното действие, включващ списък на основани на научни факти дейности в областта на психиатричните грижи, приобщаването, превенцията и насърчаването в социалната област, както и разсъждения относно възможните бъдещи действия в рамките на политиките като продължение на Европейския пакт за психичното здраве и благоденствие.


(1)  COM(2010) 682 окончателен.

(2)  Документите от тематичните конференции могат да се намерят на следния адрес: http://ec.europa.eu/health/mental_health/policy/conferences/index_en.htm